IN „DE WITTE ZWAAN" STADSNIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD GEMEENTELIJKE WONING BOUW. Een plan voor 258 huizen. OA. 34 VOOR GROOTE GEZINNEN EN 39 VOOR OUDEN VAN DAGEN. B. en W. hebben een plan <loen ontwerpen voor den bouw van 2.58 woningen en 2 afzon derlijke bergplaatsen op een terrein, gele gen tusschen het Juno-plantsoen en de Pleladenstraat, Dit plan omvat: 128 ééngezinswoningen voor gezinnen van normale grootte: 26 ééngezinswoningen voor groote gezin nen; 34 ééngezinswoningen voor kleine gezin nen; 9, benedenwoningen; 17 bovenwoningen; 5 winkels met woning; 39 ééngezinswoningen voor ouden van da gen, en 2 afzonderlijke bergplaatsen. De bergplaatsen zijn geprojecteerd op een tweetal terreintjes, die anders onbenut zou den zijn gebleven. Bij de verdere uitwerking van het plan kan worden overwogen om één dezer bergplaatsen als kantoortje in te rich ten. De indeeling der huizen. De woningen voor gezinnen van normale grootte bevatten: beneden: een gang met W.C. en een kast, een woonkamer, een kleine kamer en een keuken en op de verdieping: 3 slaapkamers en een bergruimte. De woningen voor groote gezinnen bevat ten: beneden: een gang met W.C. en een kast, een groote woonkamer, een kleine kamer en een keuken; op de verdieping: in 24 wo ningen 4 slaapkamers en in 2 woningen 3 slaapkamers en een bergruimte; op de zol derverdieping: in 18 woningen 2 slaapkamers en in 6 woningen 1 slaapkamer. De woningen voor kleine gezinnen bevat ten: beneden: een gang met W.C., een woon kamer, waarvan een gedeelte als zitje kan worden gebruikt en een keuken; op de ver dieping 2 slaapkamers. De benedenwoningen bevatten: in 8 wo ningen een gang met W.C., een woonkamer, een keuken en 4 slaapkamers en 1 woning dezelfde ruimte doch in plaats van vier twee slaapkamers. De bovenwoningen bevatten: op de eerste verdieping in 16 woningen een portaal met W.C,, twee kamers en een keuken en in 1 woning een portaal met W.C., drie kamers en een keuken; op de zolderverdieping in 12 woningen 3 slaapkamers, in 4 woningen. 4 slaapkamers en in 1 woning 2 slaapkamers. De winkelwoningen bevatten: beneden: een winkel, een woonkamer, een keuken en eèn W.C.; op de verdieping: 3 slaapkamers en een bergruimte en op de zol derverdieping: in 2 woningen 1 slaapkamer, in 2 woningen. 2 slaapkamers en in 1 woning 3 slaapkamers. De woningen voor ouden van dagen be vatten: i beneden: in 35 woningen een t-oegangspor- taal, een woonkamer, een slaapkamer, een keuken, een bergruimte en een W.C. en op de verdieping alleen een zolderruimte. De indeeling van de 4 overige woningen is dezelfde met uitzondering hiervan, dat be neden 2 slaapkamers zijn geprojecteerd. Behalve de 39 woningen voor ouden van dagen krijgen alle woningen éen houten schuurtje in den tuin en de winkelwoningen een steenen bergplaats. Teneinde het silhouette van de bebouwing een levendiger aanzien te geven, z^n de woningen voor groote gezinnen, die een grootere hoogte verkrijgen, verspreid in het plan geplaatst en zijn 8 perceelen, waarin boven- en benedenwoningen, geprojecteerd aan de koppen van een tweetal bouwblokken, gelegen tegenover het Juno-plantsoen en één perceel met een boven- en benedenwoning in de Pallasstraat tegenover de Schutterstraat. De woningen voor ouden van dagen zijn gegroepeerd om een binnenterrein, dat als gemeenschappelijke tuin zal worden aange legd en van den openbaren weg toegankelijk zal zijn door een poort. De exploitatie-kosten. Voor de woningen voor ouden van dagen is een afzonderlijke rekening opgezet, omdat het van te voren reeds vast staat, dat deze FEUILLETON Uit het Duitsch van RUDOLF IIERZOG. 29) De nieuwe bedrijfsleider drijft roofbouw ten bate van zijn eigen zak. Het is hem er alleen maar om te doen om een tijdje een leventje van vroolijken Frans te kunnen lei den; de zaak zelf laat hem koud. De laatste twee maanden zijn de Inkomsten' met spron gen teruggeloopen. Daarom hield Ik het voor mijn plicht u den toestand bloot te leggen. Beste meneer Pfalzdorf, zei mevrouw dof, mijn dochter en ik weten hoe u ons genegen is. Maar ik weet geen redmiddel. Altruïstische menschen, zooals u wilt heb ben, liggen niet opgeschept. Heinrich keek naar Lisa, die nog altijd strak voor zich uitstaarde. Ik weet een oplossing, de eenige die er is, verklaarde hij. Mevrouw keek hem met spanning aan. Lisa verroerde zich niet. En die is? vroeg mevrouw. U moet meneer B&rcnfeld laten terug komen. Het was er uit en Heinrich merkte, dat zijn voorstel ontsteltenis teweeg bracht. Ja u moet het doen, vervolgde hij op vasten toon; schrijf hem. hier is zijn adres. Hij is een nobel mensch; hij zal u niet in den steek laten. Nog steeds zwegen de beide dames. Ver geefs zocht de moeder het antwoord in de oagm van haar dochter. Wc zullen het bespreken, antwoordde ze WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1930 woningen geen sluitende 'exploitatie zullen kunnen geven. De bouwkosten voor deze 39 woningen zijn geraamd op 87.000.— hetgeen met bijko mende kosten een bedrag van 95.501).aan totale stichtingskosten oplevert. Gerekend is dat. dit bedrag zal worden verstrekt als een 50-jarige annuiteitsleening, rentende 5 pCt,, overeenkomende met een annuiteitsrente van 5,478 pCt., en verder dat het bouwterrein in huur zal worden afgestaan tegen 5 pCt. rente en een grondsprijs van 9.per M2. Met de gewone bedragen voor onderhoud, belasting, enz. worden dan de totale exploi tatiekosten 10.917.99 en wordt een sluiten de exploitatie verkregen bij een huur van 5.4u per week en per woning. Aannemende, dat de minimum huur op 2.50 wordt vastgesteld, zooals ook is geschied bij de reeds in exploitatie zijnde woningen voor ouden van dagen, wordt de huuropbrengst per jaar 5.070.en de maximum benoo- digde toeslag op dit complex 5.881.20 per jaar of rond 5.880. Van veel invloed op de grootte van de huur is in dit geval de grootte van het bouwterrein. Het oppervlak hiervan bedraagt n.l. 5990 M2. of per woning ruim 150 M2. Zou men per woning op bijv. 100 M2. grond kun nen rekenen, zooals veelal bij gewonen wo ningbouw het geval is, dan zou de huur ruim 0.4O per week en per woning minder kun nen bedragen. Het wil B. en W. echter voor komen, dat een binnenterrein, zooals is ont worpen, bij dit soort woningen zoo niet noodzakelijk, dan toch in ieder geval zeer gewenscht is te achten en de grootere jaar lij ksche bijdrage, die daarvoor noodig is, wel gerechtvaardigd is. Voor de overige woningen is één gezamen lijke bouw- en exploitatierekening opgezet op dezelfde grondslagen als die voor de wo ningen voor ouden van dagen. Voor deze 218 woningen worden de totale stichtingskosten op 845.000.geraamd, terwijl de huurprijzen, om een dekkende ex ploitatie te verkrijgen, voor de verschillende types zullen moeten liggen tusschen 4.50 en 9.25 per week en per woning, en voor de winkelwonlngen op 15.en 16.zullen moeten worden bepaald. De huurprijzen voor de woningen voor groote gezinnen, die uit den exploitatie- opzet volgen, zijn 6.60, 7.20, 7.90 en 9.25: bedragen, die voor groote gezinnen ongetwijfeld te hoog zullen blijken te zijn, zoodat voor deze woningen op de een of an dere wijze bijdragen in de huur zullen dienen te worden gegeven. Het is evenwel niet doen lijk van te voren uit te maken, op welke be dragen de huurprijzen zullen moeten worden vastgesteld, omdat dit geheel zal afhangen van het inkomen van het gezin en dit bij groote gezinnen zich dikwijls tusschen zeer ruime grenzen beweegt. Aannemende, dat het gezinsinkomen per gezin gemiddeld 45 bedraagt, zoodat een huur van 6.50 zou kunnen worden verwoond, zou de toeslag voor alle 26 groote-gezinswoningen per jaar moeten bedragen 1.994,20. Naar het aan B. en W. wil voorkomen, zou het de beste regeling zijn, indien werd be paald, dat de bewonérs van de woningen voor groote gezinnen een huur zouden moe ten betalen gelijk aan het zevende deel van het gezinsinkomen, verminderd met 0.20 voor elk niet verdienend inwonend kind be neden 15 jaar, waarbij onder- gezinsinkomen wordt verstaan het inkomen van het hoofd van het gezin, vermeerderd met de helft van het inkomen van de inwonende kinderen bo ven 15 jaar. Deze regeling wordt met goed gevolg reeds jaren toegepast bij de twee reeds bestaande complexen gemeentewoningen voor groote gezinnen. Voor de huren van de overige woningen kunnen worden aangehouden de huren, dié op de exploitatierekening vermeld zijn. Deze bedragen zijn evenwel als gemiddelden te beschouwen, omdat het in verband met de ligging enz. wenschelijk kam zijn, dat de_ huur van de êene woning hooger en van de andere woning lager dan dit gemiddelde wordt gesteld. Over de wijze van beheer zal door B. en W. nader een voorstel aan den raad worden ge daan. GEMEENTERAAD. Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woensdag 3 September 1930, des middags ten 1.30 ure, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure, in de Statenzaal (Prinsen hof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken (liggen ter inzage). toen zacht. Vanmiddag zal ik u mijn be slissing zeggen. Pfalzdorf vertrok. Hij was overtuigd goed gehandeld te hebben. Nauwelijks had hij de deur achter zich gesloten, of Lisa ontwaakte uit hare verdooving. Nu, moeder, vroeg ze en ze draaide zich langzaam om, wat zegt u van dat voor stel? Mevrouw keek haar dochter bezorgd aan. De manier, waarop Barenfeld van het too- neel was verdwenen en hetgeen toen van Lisa was gezegd, stond haar nog te duidelijk voor den geest, dan dat de schuchtere moeder dit onderwerp had durven aanroeren. Ikik zal mij graag naar jou mee- ning schikken, kind, bracht ze eindelijk met moeite uit. Het staat er met de zaak zoo slecht voor, dat ik niets beters zou durven wenschen dan Ze hield op. Haar dochter moest maar be slissen. Schrijft u meneer Barenfeld, besliste Lisa. Er blijft ons niets anders over. Op een vernedering meer of minder komt het niet aan, als het bestaan van de zaak op het spel staan. Kind. snikte mevrouw Friedrich en ze greep de hand van haar dochter. Lisa kromp ineen. Ze had haar moeder be grepen. Ja, zei ze, ik heb hem ernstig ge krenkt. Ik zou hem wel excuus kunnen vra gen en kalmpjes met hem verder kunnen leven, misschien zonder het wéér met hem aan den stok te krijgen. Maarhet gaat niet. De zaak eischt een offer. Ik zal gaan. Lisa! riep haar moeder. Stil, moeder, stil. Dacht u dat ik kan hebben dat door mij anderen zouden lijden? En u weet toch ook, hoelang ik al van plan INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel HAARDEK Fa. GEBRs. BRAKEL SOPH1APLEIN 6-12 TEL. 10533 Verzóekschrift mej. B. Rogers om eervol ontslag als hoofd school voor VJL.O. no. 2 (Smedestraat) a. Coöp. Woningver. voor Gemeenteper- soneel G. A. b. Woningbouwvereeniging „Tuinwijk". 2. Balans enz. 1929: c. Coöp. Woningbouwver. „Eigen Haard" G. A. d. R. K. Coöp. Woningbouwver. „St. Jozef" G. A. e. Coöp. Woningver. „Onder Dak". 3. a. Ie suppl. kohier schoolgelden Mid- delb. en Voorber. H.O. 1929-1930. b. 2e suppl. kohier schoolgelden Openb. Vervolgonderwijs enz. 1929-1930. 4. Aanvaarding geschenken voor het Frans Halsmuseum. 5. Overdracht van voor straat bestemden grond: a. ten W. van de Jan Gijzen vaart (Voor- velt) b. Timorstraat (Hoek). c. Ter Cleeffstraat e.a. (Smolenaars). d. Marnix- en Olmenstraat (Smolenaars) 6. Verpachting recht van aanplakken op de aanplakzuilen, enz. 7. Verhooging bijdragen voor toelating leerlingen uit andere gemeenten op scholen voor M. O. en Voorber. H. O. 8. Beschikbaarstelling gelden aanschaf fing banken, enz. bijzondere school Cru- quiusstraat. 9. Redactioneele veranderingen in plaat selijke onderwijsvoorschriften. 10. Beschikbaarstelling gelden leermidde len, enz. school 41 (v. Zeggelenstraat) 11. Bouwverbod perceelen: a. Korte Spaarne enz. b. Zuidzijde Raaks. 12. Aankoop grond ten Noorden van de Jan Gijzenvaart. 13. Instellen rechtsvordering tot terugbe taling recht van registratie. 14. Bouw van 258 woningen tusschen Juno-plantsoen en Pleiadenstraat. a. Spaarnrijkstraat (Russ en Buijs). b. idem (Rooze) c. idem (Nieuwenhulzen) 5. Verkoop grond: d. idem (Kasten). e. Anna van Burenlaan (Kreuger en Dijk- mans). f Van Zeggelenstraat (Boevé) 16. Voorloopige goedkeuring onteigening strookje grond Zijlstraat. 17. Wijziging eleetrische verlichting bij zondere scholen Groot Heiligland en Rip- perdastraat. 18. Ruiling grond bij Manégebrug (J,S. Groen). 19. Aankoop grond Vergierdeweg (P. Vink) 20. Medegebruik gymnastieklokaal Kleine Houtweg ten behoeve bijzondere school Kleine Houtweg 22. 21. Medewerking verstrekken hulploka len enz bijz. scholen: a. Nassauplein 2. b. Velserstraat 55. c. Jacobij nestraat 28. 22. Trekken der afdeellngen. 23. Benoeming van: a. 3 leden Commissie van Beheer Stads schouwburg. b. 3 leeraren (2 tijd.) gymnasium. c. 5 tijd. leerkrachten gemeentelijk ly ceum. d. 6 tijd. leerkrachten gemeentelijk ly ceum. e. tijd. leeraar boekhouden H.B.S. B met 5-j.c. f. tijd leeraar Duitsch H.B.S. B met 5-j.c. g. 3 tijd. leeraressen Middelbare School voor Meisjes. h. leeraren gem. avondschool voor Nij verheidsonderwijs. i. 2 tijd. leeraren idem. j. tijd. leerkrachten Vervolgcursus I. k. tijd. hoofd en onderwijzer Vervolgcur sussen IV en VI. 1. 2 onderwijzeressen school voor VL.O, no. 6 (overplaatsing) OPENING SCHOOLGEBOUWEN. B. en W. hebben uitnoodigimgen verzonden tot bijwoning van de -opening der nieuwe School voor Voorbereidend lager onderwijs No. 6 aan de Ternatestraat te Haarlem (hoofd mejuffrouw A. Heiloo), op Vrijdag 29 Augus* tus 1930 des namiddags 8 uur. Verder voor de opening op Zaterdag 30 Augustus a.s. van de ai ie uwe schoolgebouwen: a. aan de Van Zeggelenstraat (school no. 41) hoofd de heer P. Bakker, om 11 uur voormid* dags, en b. aan het Weltevredenplein 1 en 2 (scholen nos. 43 en 44), hoofden de heeren E. Marema en J. Over Azn-, om 3 uur na middags. Cl ben geweest, een betrekking te zoeken. De zaak er onder Barenfeld's leiding wel weer gauw bovenop komen. Dan kunt u ze ver- koopen en dan kunnen we weer voor altijd bij elkaar zijn. Laten we het dan maar zoo afspreken. U schrijft vandaag dus nog naar meneer Barenfeld. Mevrouw Friedrich was in tranen uitge barsten en ze bleef de hand van haar doch ter vasthouden. Lisa, vroeg ze als je nu excuus vraagt voor de beleediging, waar vader toch eigen lijk de ooi-zaak van was, dan is immers alles in orde Waarom wil je dan weg? Nee, moeder, antwoordde ze. Het was mijn eigen schuld. Ik,ik had het niet mo gen toelaten. En daarom moet ik weg. Ik kan hem niet meer onder de oogen komen. Lisa, riep mevrouw verschrikt, jij. JU Vraagt u me liever niets, moeder, u doet me pijn. Heb je van hesn gehouden? En hou je nog van hem? Toen drukte het trotsche meisje snikkend haar hoofd tegen de borst van haar moeder. En de bedroefde vrouw voelde, dat ze dit meisje, die anders altijd zoo zeker van haar zaak was, niet van haar voornemen moest terughouden. Dienzelfden middag schreef mevrouw Frie drich, nadat ze den stand van zaken uitvoe rig met Heinrich had besproken, een langen brief aan Konrad Barenfeld in Hamburg, waarin ze hem smeekte om het voorgeval lene te vergeten en zich over zijn gerecht vaardigde boosheid heen te zetten. Ze zegde hem in elk opzicht vrijheid van handelen toe. Heinrich, buiten zichzelf van vreugde, bracht den brief naar de post en liet hem voor alle zekerheid aanteekenen. KONINGINNEDAG. ORANJE-VEREEN 1G1NG „HAARLEM NOORD". Het programma van de feestelijkheden op Maandag 1 September 1930, ter herdenking van den 50sten verjaardag v,an H.M. de Koningin, in Haarlem-Noord vermeldt o.a. 8 uur: Opstellen van de ruim 1400 kinderen uit Haarlem-Noord, die deelnemen aan de aubade op de Groote Markt, op den Klever laan, langs het terrein der Cavaleriekazerne. Muzikale medewerking wordt verleend dooi de Harmonie „St. Caeeilia" en de Mondhar monicaclub „Dindua". 9 uur: Aubade op de Groote Markt. 10 uur v.rti.: Na afloop der aubade m;ar- cheeren de kinderen uit Haarlem.-Noord met muziek van de Groote Markt af naar het R.C.H.-terrein aan den Middenweg. 10.3011.30 u. Kinderspelen op het R.C.H.- terrein, uitsluitend voor de kinderen die aan de aubade deelnamen. De spelen worden opge* luisterd door meergenoemde muziekvereenh gingen. 2.30—4.30 uur. Kinderspelen voor jongens en meisjes van 817 jaar. Voetbalwedstrijd voor jongens van 15—17 jaar. 45 uur n.m. Kerkorgelconcert in de Kloppersingelkerk. 810 uur. Muziek op verschillende plaatsen in Haarlem =N. t.w. Spaamhovenplein, Scho- terboschplein, Soendaplein, Schalkburger- gracht bij Dr. Leydsstraat, Reitzstraat bij Cronjéstraat en dr. Leydsstraat, Rozenhagen- plein, Pretoriaplein. 10 uur. Vuurwerk op het Gemeentelijk Sportterrein aan den Middenweg (61 num mers met groot slotnummer). Van 10 uur v.m. tot 12 uur n.m. diverse vermakelijkheden op het Pretoriaplein. Kerkconcert in dc Groote Kerk Het kerkconcert op Koninginnedag (Maan dag 1 September) in de Groote Kerk, zal plaats vinden van 1,302.30 uur. Een prachtig programma is samengesteld. Annie Woud zal o.a. zingen het op den 50sten verjaardag van de Koningin toepas selijk lied van Arnold Spoel. GEM. AVONDSCHOOL VOOR NIJVERHEIDS ONDERWIJS. B. en W. doen den raad een voorstel tot definitieve benoeming tot leeraar aan de Ge meentelijke Avondschool voor nijverheids- onderwds van: H. P. Kloos, thans tijdelijk leeraar, en tot herbenoeming voor den cursus 19301931 van de tijdelijke leeraren aan die' school: G Brakel, Ir. A. ten Have, Ir. A. J. Demmers en R. de Vries. MIDDELBAAR ONDERWIJS. De volgende aanbevelingen ter benoeming van tijdelijke leerkrachten voor den crusus 19301931 aan het Gemeentelijk Lyceum zijn aan den raad gezonden: a. voor de Dultsche taal: Mej. E. A. Lang, te Hilversum. b. voor de Fransche taal: den heer L. Ku- kenheim, te Amsterdam. c. voor de Nederlandsche taal: dén heer F. Koote, te Rotterdam. d. voor de aardrijkskunde: den heer J. Lempersz, te Enschedé. e. voor de staathuishoudkunde: den heer Mr. J. H. van Peursen te 's-Gravenhage. BEëEDIGD. Voor de Haarelmseihe Rechtbank is <be- eedigd als advocaat en procureur alhier, de heer Mr. H. J. M. Tonino. FAILLISSEMENTEN. Door de ArrondissementsJtechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen op 26 Augustus uitgesproken. 1. C. Kok, zonder beroep te Zandvoort, Brede rodestraat no. 33; curator Mr. F. van der Goot, alhier, 2. G. W. van Assendelft, hloembollen- kweeker,wonende te Hillegom, Weexestein- straat; curator Mr. J. C. IJ. Nieuwenhuijs, alhier. 3. Clasina de Vos, eehtgenoote van Dirk Smit, openbare koopvrouw, gewoond hebben de te Enschedé, thans wonende te Haarlem Schotersingel 63; curator Mr. M. van Toulon van der Koog, alhier. 4. Mevr. de Wed. A. Langeweg, handelende onder den naam Horlogerie „Precision" te Zandvoort, Haltestraat 59; curator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, alhier; Rechtercommissaris Mr. S. J. Pit Opgeheven werden de faillissementen van: 1. F. W. Nijhuis, timmerman, wonende te Zaandam, curator Mr. H. M. C. Dekhuizen, al* daar. 2. C. Jongejans, grossier in groenten te Haarlem, Zuid Polderstraat 29; curator Mr. Julius Hoog, alhier. 3. T. Kroon Jr. koopman te Haarlem, Ged. Oude Gracht 80 rood; curator Mr. S. Groen alhier. 4. P. j. Keyzers, te Hillegom; curator Mr. F. J. Gerritsen. 5. Th. Brüning en 6. W. Lenselink. leden der firma Bruning en Lenselink, te Purmerend; curator Mr. J. Deenik alhier. Toen vloog hij naar het bureau van Graaf Schoner, om hem van den gelukkigen omme keer op de hoogte te brengen. De graaf was buitengewoon verheugd en toen ze 't nieuws van de vermoedelijke terugkomst van hun beider vriend van alle kanten hadden be sproken, zei Schoner: Apropos, u hebt mij over dien vroegeren concertmeester, meneer Meinard, gesproken. Wanneer wordt dat con cert gegeven? Het beste is zoo gauw mogelijk maar, want anders gaat de uitwerking van mijn reclame verloren. Ik heb namelijk de recencies van Meinard uit vroegere jaren gebruikt, om er een artikeltje uit samen te stellen. De .tegenwoordige positie van den man heb ik natuurlijk niet aangeroerd; ik heb niets geschreven van een huisvader, die buiten zijn schuld arm is geworden of iets dergelijks. Ik wilde zijn eergevoel niet kwet sen. Want op dit punt zijn kunstenaars, die tegenspoed hebben gehad, het gevoeligst. Ik heb het in mijn artikel laten voorkomen, als of de voortreffelijke virtuoos geruimen tijd niet is opgetreden om rustiger aan zijn com posities te kunnen werken. Staat het u zoo aan? Heinrich las het artikel en dankte den schrijver hartelijk en sprak met hem af, dat hij hem den volgenden dag zou komen zeg gen, wanneer het concert zou plaats hebben. Hij dacht dat het Zaterdag zou zijn. Mis schien, dat het vandaag al geadverteerd werd. De entrée-kaarten worden door ver schillende particulieren verkocht. Dien avond zat de jonge man in de woon kamer van de Menards naast Vilma, wier hand iai de zijne rustte, op de sofa; beiden keken vol spanning naar het gezicht van den misicus, die het artikel las dat zoo juist in het „Tageblatt" was verschenen, het leek of de oude heer zijn vroegeren roem niet vaak genoeg opnieuw kon doorleven. HET VOORBEREIDEND HOOGER EN HET MIDDET \AR ONDERWIJS. HOOGERE SCHOOLGELDEN VOOR BUITENLEERLINGEN. Krachtens raadsbesluit van 9 April 1924 zijn door B. en W. betreffende de toelating van leerlingen op de scholen voor Middel baar- en voorbereidend Hooger Onderwijs al hier. overeenkomsten aangegaan onderschei denlijk met de gemeenten: Beverwijk, Blce- mendaal. Haarlemmerliede ca., Haarlemmer meer, Heemstede, Hillegom, Velsen en Zand voort. Ingevolge de bij art. 10 der betrekkelijke schoolgeld-verordening gestelde bepalingen, zijn de besturen dier gemeenten voor elk der op die inrichtingen toegelaten leerlingen verschuldigd eene bijdrage van 400 per jaar. Een- berekening der gemiddelde bruto- kosten per leerling toont aan, dat deze zijn te stellen: voor het Gymnasium en het Ly ceum op plm 521; de overige inrichtingen voor middelbaar onderwijs op pl.m. 612; en, omgeslagen over alle scholen, op-pl.m. 579 per jaar. Op grond hiervan achten B. en W. het ge wenscht, de vigeerende overeenkomsten, te herzien ten einde te verkrijgen, dat de bij dragen der buitengemeenten meer evenredig worden aan den kostenden prijs van dit on derwijs. In afwachting van het raadsbesluit hebben B. en W. deze overeenkomsten met ingang van 1 September 1931 opgezegd, voor enkele gemeenten daartoe gehouden door den over eengekomen termijn van opzegging. B. en W. stellen den raad voor, hen te machtigen nieuwe overeenkomsten aan te gaan. waarbij de bijdrage der buitengemeen ten op 500 (dus 100 hooger) per leerling en per jaar ware te bepalen. De bijdrage zou eveneens op 500 behooren te worden vast gesteld voor de gemeenten, die reeds voor den cursus 19301931 voor de eerste maal een dergelijke overeenkomst wenschen aan te gaan. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug te bekomen bij: Lens, Spaansche- vaartstraat 66, autoped, v. Leeuwen, L. Mar- garethastraat 26, handschoen. Bollerman, Zonnebloemstraat 6, handschoenen. Kennel Fauna, grijze kat, gebracht door: Bonfier, Hooimarkt 12; grijs-witte kat, gebracht door: v. Noorden, Bakkerstraat 52. Hout en Plant soenen. posth. Rolhuizen, ladder. Lensen, Leidschevaart 245, mand. Voetelink, Vrouwe- hekstraat 62, kindermantel. Schij venaar, Zomerstraat 37, portemonnaie. Feilzer. Spaar ne 62, idem met inhoud. Houthakker, Ruys- daelstraat 4, idem. Mulder, Kloosterstraat 93, portemonnaie. Leguit, Kleverlaan 139, rij wiel-bel astingmerkDitmar, Dubbebuurt 43rd. idem. Graaf, v. 't Hofstraat 61, regenmantel. Freijer, Teding v. Berkhoufcstraat 56, rijwisl- belastingmerk. Jonge jan, De Witstraat 24a, autosleutel. Hensbergen, Teijlerstraat llrood, idem. Bruin, Beukensferaat 18. taschje met inhoud. Smit, Gen. Cronjéstraat 130, tasch met inhoud. Graaf. v. 't Hofstraat 61, vracht- bewijzen. Knape, Jansstraat 63rood, kaartjes wol. Hooi, KI. Houtstraat 57, zwempak met handdoek. Alders, Rollandstraat 62, zakdoek met sleutel. DE BAKKERIJEN OP KONINGINNEDAG. VERVROEGD AANVANGSUUR. De Minister van Arbeid. Handel en Nijver heid, heeft vergund, dat in verband met de viering van den verjaardag van H.M. de Ko ningin in broodbakkerijen in alle gemeenten des Rijks doos hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen op Maandag 1 September a.s. om 3 uur des voormiddag met den bakkers- arbeid wordt aangevangen. Bovendien mag voor zoover betreft broodbakkerijen,aan welke een vergunning, als bedoeld in artikel 37, eerste lid, der Arbeidswet 1919, is verleend op dien dag reeds te 1 uur des voormiddags met arbeid, bestaande in het gereed maken van deeg en ovens, worden aangevangen. Bovendien mag dien dag deeg of brood, dat' na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is van TA uur des voormiddags af uit het gebouw met aanhoo- righeden, waarin zich de broodbakkerij be vindt, worden vervoerd en van 8 uur des voormiddags af worden verkocht of afge leverd. GEEN AARDAPPELEN MEER NAAR ARGENTTNIë. De directie van den Landbouw deelt, naar het Corr. Bureau meldt, mede telegrafisch be richt te hebben ontvangen van Hr. Ms gezant te Buenos-Aires, dat de invoer van aardap pelen in Argentinië verboden is verklaard tot 31 December 1930. Zooals bij iederen kunstenaar het geval is, hadden ook bij den vroegeren concertmeester de zwarte letters een wonderbaarlijke uit werking. Zijn gevoel van artistieken trots kwam weer boven en bij het lezen van som mige zinnen schudde hij heftig met zijn hoofd en sloeg enthousiast met de knokkels van zijn vingers op tafel. Het was precies zoo geweest, als die meneer in de krant schreef, precies zoo. En zou hij dat nu niet meer kunnen? Plotseling stond hij op, richtte zich fier op en ging langzaam naar zijn viool kist. Gebruikt u mijn viool, bood Heinrich aan. En, uiting gevend aan een spontaan gevoel, voegde hij er bijBeschouw het in strument als uw eigendom. Dat mag u niet weigeren. Als ik u overleef, dan erf ik de viool wel weer! Pfalzdorf's wonderviool?, stamelde d« oude heer. Hij kwam op Heinrich toe en legde de han den op zijn schouders. Heinrich, zei hij, ik kan je niet genoeg danken. Als ik mijn heele leven niet steeds van je zal houden en na mijn dood Vilma niet, dan heet ik geen Meinard meer. Kinderen, zei hij na een korte pauze, gaan jullie naar de keuken, ik zou wel eens willen probeeren of die graaf die dat artikel tje in de krant heeft geschreven, gelijk heeft, Vilma en Heinrich installeerden zich op de keukenbank. Uit de woonkamer klonken de tonen van de viool. Ik ben zoo gelukkig, fluisterde het meisje. Al zou het ook het laatste succes van vader zijn. Tt Zal niet het laatste zijn! Graaf Schoner heeft me beloofd, dat hij in overleg zou treden met den directeur van de opera hier, als je vader succes heeft en daaraan twijfel ik niet. (Wordt vervolg dh INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 Ct». per regel. MEUBELEN Levering direct aan particulieren, Dressoir, tafel, 2 fauteuils, 4 stoelen moquette, theemeubel, spiegel 2 schilderijen, samen f 118.—. Q. A. Buffet met bolle deuren f 62.50 Huis-, Salon-, Slaapkamermeubelen. Bedden, Dekens, enz. Alles MET DRIE JAAR SCHRIFTELIJKE GARANTIE. PRIMA AFWERKING. NED. MEUBELINDUSTRIE „NEMI". Modelkamers voor Haarlem: KONINGINNEWEG 18

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6