UIT DE OMSTREKEN Raadsvergadering GEMENGD NIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1930 VELSEN WIJZIGING DER LEGES-VERORDENING. B. en W. hebben van Gedeputeerde Sta ten bericht ontvangen, dat tegen de ter goed; keuring ingezonden legesverordening beden king is gerezen, aangezien in art. 1 sub c 3 een onderscheiding wordt gemaakt naar gelang van den tijdsduur, waarvoor de daar bedoelde vergunningen worden verleend. Daar deze tijdsduur in geenerlei verband staat met den omvang der werkzaamheden die terzake door het personeel der Secretarie moeten worden verricht, zal de bedeelde on derscheiding dienen te vervallen. B. en W. hebben hierop geantwoord, dat daar de thans geldende regeling indertijd bij de Kroon geen enkele bedenking heeft ont moet, zij niet inzien, waarom aan een be sluit tot aanmerkelijke verlaging van het tarief goedkeuring zou worden onthouden. Volgens nader bericht van Gedeputeerde Staten vereenigt de Regeering zich met het bezwaar van dit College en .heeft de Re geering verzocht te bevorderen, <3at de noodige wijzigingen in de vèrordeningen worden aan gebracht. B. en W. hebben zich toen gewend tot de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, die o.a. het volgende mededeelde: „Men heeft ons ten departemente medege deeld, dat sinds eenige jaren dergelijke rege* lingen, die een tarief voor leges vaststellen dat per dag of althans volgens tijdsduur wordt berekend, niet meer worden goedge keurd. Het motief is, dat betaald wordt voor het afgeven van het papier, hetwelk niet meer werk vordert dan de vergunning voor een langcren tijd wordt gegeven en voorts, dat men op deze wijze (speciaal in dit geval van vergunning voor het openhouden van tap perijen) een verkapte belasting op de tappe rijen kreeg. Inmiddels deelde men mede, dat wel voor goedkeuring vatbaar zou zijn een verorde ning, die een verschillend bedrag voor langere of kortere vergunningen vorderde, wanneer het bedrag niet per dag, enz. werd berekend, maar terstond het totale verschuldigde be drag werd genoemd, In verband met het vorenstaande stellen B en W. voor, met wijziging van het, raads besluit van 23 April 1930, te besluiten arti kel 1 sub. c—3 der verordening te wijzigen en te lezen als volgt: 3. des avonds na elf uur beperkt of onbe perkt openhouden van tapperijen: geldende voor één dag f 0.60; geldende voor langer dan één dag, doch mei, langer dan drie dagen f 0.90. geldende voor langer dan drie dagen, doch niet langer dan één maand f 1.50; geldende voor langer dan één week, doch niet langer dan één jaar f3. De Commissie van bijstand voor de H» nanciën adviseert gunstig. CONCERT IN „VELSERBEEK". Programma van het concert te geven op Zaterdag, 30 Augustus a.s. des avonds 7 3/4— 9 3 4 uur, in de muziektent van het park „Velserbeek", door de R.-K. Harmonie „Soli Deo Gloria". 1. 't Oude Wilhelmus Valerius 2. Colonel Bogey-marsch Kenneth J. Alford. 3. Ouverture Italienne E. Deneufbourg. 4. Dans le jardin de Monastcre Albert W. Ketelbey. 5. Chant du soir. Grande Valse de concert Sam Vlessing. Pauze. 6 Eine vergnugte Negerhochzeit.. Two step R. Volstedt. 7 Maritana Rantaisie sur l'opéra Jos. Kessels. 8. Meisje aan 't spinnewiel F. Suppe. 9. Huldiglngsmarsch L- Boer. 10. Wien Neerlandsch Bloed Wilms. SCHOOLBOUW Den. 18 Februari 1930 werd door den Raad besloten: lc. op het aan de gemeente in eigendom toebehoorend terrein kadastraal bekend ge meente Velsen, sectie NH, no. 4736, gelegen nabij de Ver Loren van Themaatlaan, te stichten een school voor gewoon lager on derwijs, omvattende 7 leslokalen en een gymnastieklokaal: 2e. B. en W.^iit te noodige een plan voor dezen bouw, met kostenbegrooting in te die- n<Ter voldoening aan de sub 2c bedoelde uitnoodiging bieden B. en W. den Raad thans een plan met kostenbegrooting aan. Hierbij is echter niet gerekend op een gymnastieklokaal. B. en W. zijn n.l. van meening, dat een voortgaan op den tot he den gevolgden weg om bij elke school een gymnastieklokaal te bouwen, mede in aan merking nemende het groot aantal scholen, dat in deze gemeente is en zal worden ge bouwd, voor de gemeente te kostbaar word Het komt hen daarom gewenscht voor,, het aantal gymnastieklokaalen zoowel voor de openbare als dc bijzondere scholen zooveel mogelijk te beperken en het gemeenschappe lijk gebruik van die lokalen door meer scho len te bevorderen. Ook de Regeering neemt dit standpunt in. hetgeen blijkt uit de Memorie van Antwoord op Hoofdstuk VI der begrooting voor 1930. De leerlingen van de onderhavige school kunnen gebruik maken van het gymnastiek lokaal van school E. In overeenstemming met het advies der commissie van bijstand in het beheer der openbare werken stellen B. en W. voor, bo venbedoeld plan goed te keuren en hun, on- "<v'eening van het noodige crediet, de vereischte machtiging tot uitvoering daar van te verleen en. De commissie van bijstand voor de finan ciën adviseert gunstig. VERKOOP VAN 'GEMEENTEGROND. B. en W. stellen den Raad voor te verkoo- pen aan II. M. v. d. Pieterman te IJmul- den een perceel bouwterrein ter grootte van ongeveer 985 M2. liggende aan den Zeeweg aldaar, tegen den prijs van f 9 per M2. EERVOL ONTSLAG ONDERWIJZER. De heer H. van Dijk, onderwijzer aan de Openbare Lagere Scjrool A I te IJrxvui- den, heeft eervol ontslag aangevraagd. IIAGELSCHADE. Het comité tot behartiging van de belan gen van de land- en tuinbouwers in de streek „Kennemerland". die tengevolge van den hagelslag op 22 Juni J.l. belangrijke schade hebben geleden aan land- en tuln- bouwgewassen. heeft zich eveneens tot den r ad der gemeente Velsen gewend met het verzoek, te willen bevorderen, dat een deel der schade ten laste van de gemeente wordt gebracht. HET UURWERK IN DEN WATERTOREN. Het uurwerk in den watertoren heeft, speciaal wat de verlichting betreft, nooit voldaan. Bij de besprekLng in den Raad ge houden over de herstelling van den toren, zelde de heer Tusenius, wethouder van gas en water, dat het maar het beste zou zijn, het uurwerk te verwijderen, omdat het toch niet goed te krijgen was. De Raad stelde er echter prijs op het uurwerk te behouden. B. en W. hebben thans een ontwerp ge maakt overeenkomstig den wenseh van den Raad. De totale kosten der uitvoering wor den geraamd op f 6000. Een duur klokje I IJMUIDEN CONCERT. Programma van het concert te geven door het Christelijk Fanfarecorps „Wilhel- mina" op 30 Augustus 1930,, des avonds 7 3i4 tot 9 3/4 uur in de muziektent van de Ca- sembrootstraat te IJmuiden. 1. Wilhelmus. 2. Saint André, G. Gadenne. 3. Les Pioniers, Eugene Roux. 4. L'Attente fant mourir, G. Gadenne. 5. Océana, Francis Popy. Pauze. 6. Zur Feier des Tages, W. Lemke. 7. Souvenir du Grand Cedré, A. Adrien Pellegrin 8. Mignonnette, J. Bouman. 9. Athalia, marsch, M. Bold er dijk. 10. Dank, Dank nu allen God. SANTPOORT „SOLI DEO GLORIA" Onder leiding van den heer C. Oudendijk geeft bovengenoemd harmonie-gezelschap Zondag a.s. in de muziektent aan de Ensche- délaan een concert. Het volgende program ma wordt uitgevoerd: 1. Wilhelmus 2. Colonel Bogey, Marsch, Kenneth J. Alford 3. Ouverture Italienne, E. Deneufbourg 4. Dans le jardin de Monastère, Albert W. Ketelbey 5. Chant du Soir, Valse Sam Vlessing Pauze 6. Eine vergnugte Negerhochzeit, R. Volstedt 7; Maritana, Fantaisle sur l'opéra, Jos Kessels 8. Meisje aan 't Spinnewiel F. von Suppé 9. Huldigingsmarsch, L. Boer 10. Wien Neerlandsch Bloed BEVERWIJK. VERKOOPING. Woensdagmiddag werd in het veilingge bouw ,,'t Centrum", aan de Koningstraat, publiek verkocht: 1. een perceel bouwterrein aan den Al km. straatweg te Wijk aan Zee en Duin, 3.30 A. 2. het woon- en winkelhuis, waarin bak kerij, met schuur, erven en grond, pa ast het voorgaande perceel. 3.89 A. In combinatie gebracht door J. H. de Swinden, Beverwijk, voor 4620. 3. het woon- en winkelhuis met erven, grond en verdere aanhoorigheden aan de Begijnestraat te Beverwijk 1.55 A. Kooper N. Oost. Beverwijk, voor 6650. 4. het woon- en winkelhuis, met poort, schuur en erf. aan de Breestraat 121, te Be verwijk. 3.09 A. Kooper W. F. J. Meijer, Vel sen, voor 14,100. 5. het woon- en winkelhuis met erf en tuin aan de Breestraat 87 te Beverwijk 3.15 A. en 2.15 A. Kooper A. H. Maks, Beverwijk voor 11.100. 6. het huis met erf aan den Koud eh om 15, hoek Adrichemstraat 142 A. Kooper Ph. Ph. Braun Beverwijk voor 1470. BLOEMENDAAL GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug te bekomen bij: Van Dijk. Dahlia laan 24, Aerdenhout. een huissleutel; L. Uitendaal, Korte Kleverlaan 18 Bloemendaal, een heerenrijwiel: B. Vrenegoor, Middentuin- dorplaan 10 Haarlem, een portemonnaie met inhoud en eenige kwitanties; W. Kramer, Ver bindingsweg 1 Bloemendaal. een kindertasch- je: Koepel, Teding van Berkhout,laan 50. Aer denhout, een sleutel merk B.S.K.; D. Elferink. Rollandslaan 57. Haarlem, een damestasch met zilveren beugel: Overwegwachtershuisje aan de Kleverlaan te Bloemendaal, groene badmuts; Lindeman; Korte Zijlweg 21. Over- veen, een donkerblauwe regenjas: J. Germe- raad, Brederodeweg 16. Bloemendaal, een be lastingplaatje; D. Zwiersen. Zuidertuindorp- laan 20. Haarlem, een lap inhoudende eenige stukken gereedschap; F. J. Schouten. Domp- vloedlaan 9, Overveen, een lederen dames hoed; C. Back, Teding van Berkhoutlaan 31, Aerdenhoud, een leverkleurige postduif, ge merkt 3-30-c. 7; 7320; van Giessen. Platanen- straat 4, Haarlem, een tompouce; P. v. Kim- menadc, Sterreboschstraat 51 Haarlem, een gladde gouden ring; W. v. d. Zon, J. W. Friso- laan 9, Overveen, een koperen gewicht: A. M. Faber, Spaarmvouderstraat 126, Haarlem, een rozenkrans in etui; aan den politiepost Aerdenhout, een steunijzer van een auto-kap: een leesboek, getiteld: „Een wakkere Tyroler knaap"; een sleutelring waaraan twee sleu teltjes; aan den politiepost, Noordzeestrand, een huissleutel, een heerenhoed, een porte monnaie met inhoud, twee kinderschopjes, een insigne van de Gym. Ver. Concordia: aan het bureau van politie te Overveen. een kfnder- handtaschje met inhoud, een stuk van een duimstok, een spaarboekje t.n. van P. Zeg waard, een kinderportemonnaie met inhoud, OVERVEEN GOUDEN JUBILEUM. Zaterdag 30 Augustus hoopt de heer T, Beek, Marcelisvaartpad 13, den dag te her denken waarop hij voor 50 jaar als timmer man in dienst kwam bij de Erven v. d. Vliet, op de buitenplaats „ELswout". Daar hij al die jaren met ijver en nauw. gezetheid zijn plicht vervuld heeft, zal dien dag zeker niet onopgemerkt voorbijgaan. Als bijzonderheid kan nog vermeld worden, dat zijn vader, de heer F. Beek timmermansbaas bij die familie ruim 45 jaar heeft gewerkt en zijn broer als timmermansknecht daar ook al meer dan 36 jaar in dienst is. ZANDVOORT DE BUITENLEERLINGEN. B. en W. van Haarlem stellen aan de ge meente Zandvoort voor het bedrag van 400, dat den buitengemeenten in rekening wordt gebracht voor leerlingen uit die ge meenten, die Haarlemsche middelbare scho len bezoeken, te brengen op f 500. De nieuwe regeling zou ingaan op 1 September 1931. Nu bezochten gedurende den cursus 1929 1930 31 Zand voor tsche leerlingen te Haarlem het Lyceum, de H.B.S. of het Gymnasium. Naar dien maatstaf gerekend zou voor deze categorie leerlingen het voorstel van B. en W. van Haarlem 3100 meer vorderen van Zandvoort dan voorbeen. POSTDIENST OP KONINGINNEDAG. Het postkantoor sluit Maandag om 14 uur. Het kantoor is gesloten voor de behandeling van: le. Postwissels (behalve telegrafische). 2e. Postbewiizen. 3e. Quitantlën. 4e. Stortingen op postrekeningen (behalve spoedbehandelingen 5e. Uitbetalingen op chèques- 6e. Belastingbetalingen. 7e. Distributie pasmunt. De laatste post- en pakketbestelling vindt niet plaats. Het telegraaf- en telefoonkantoor is nor maal geopend. COMITé FLORA. De uitslag "van den tuinwedstrijd van Flora is als volgt: Eereprijs met lof van de jury: De Jongh, Wilhelminaweg 9 1/2 punt. le prijzen: Jhr. Speelman, Kostverloren- straat 9 p., Paap d'Amistraat 8 1/2 p. 2e prijzen: Feenstra, Zandv. laan 8 p., Kerkman, l'Amistraat 8 p. 3e prijzen: Bol, Diaconiehuisstraat 8 p., Stilgenbaum, Kostverlorenstraat 7 1/2 p., Hiebendaal. Emmaweg 7 p. Troostprijzen: Herbschleb, Zandvoorter- laan, Fels, Hoogeweg. De heer de Jong, die voor de tweedemaal den hoogsten prijs verwierf, kwam hiermede in het definitief bezit van den door Burge meester uitgeloofden zilveren beker. ZANDVOORTSCHE MUZIEKKAPEL. Eindelijk had de Zandvoortsche muziek kapel het weer mee, dat wil zeggen om men- schen te trekken en die waren er Donderdag avond heel veel, maar voor de uitvoerende leden was 't een warme partij. Men kon zien. dat deze schik in 't geval hadden, er werd een mooi programma afgewerkt, dat bij ver schillende nummers daverend applaus ver wierf. Jammer, dat de wedstrijd tusschen de Zandvoortsche Muziekkapel en de Ober Bayern kapel, die buiten speelde, op som mige oogenblikken een wonderlijk, maar niet bepaald muzikaal brouhaha deden ontstaan. TENTOONSTELLING „FLORA" „Flora" houdt dit jaar wederom tentoon stelling in Zomerlust en wel op Zaterdag 6 en Zondag 7 September a.s. De enkele maanden geleden uitgereikte plantjes moeten daartoe Vrijdag 5 Septem ber, des namiddags tusschen 3.30 en 5 uur in Zomerlust worden Ingeleverd. Een groot aatnal prijzen is beschikbaar gesteld, ditmaal zelfs meer dan in vorige jaren. De prijzen worden geëtaleerd bij den heer Cosman, Kerkstraat hoek Bakkerstraat. Het bestuur hoopt, dat velen door het aan schouwen daarvan zullen worden opgewekt om hun verplichting tot inzending na te ko men. Te zeer wordt vergeten in het bij zonder was dit het vorige jaar zoo dat zij, die een of meer plantjes van Flora be trekken, daarmede ook op zich nemen, deze na eenigen tijd op de tentoonstelling in te sturen en aan het oordeel van een jury te onderwerpen. Natuurlijk kan niet iedereen een prijs ont vangen, maar alleen de jury kan beslissen, welke planten een prijs waard zijn. Aan de tentoonstelling zijn ook vermake lij kheden verbonden. Zaterdagavond speelt de mandolineclub ..Mignon", Zondagavond de Zandvoortsche Muziekkapel. Bij gunstig weer kan beide avonden in den tuin gedanst worden. Voorts bieden grabbelton en rad van avontuur den liefhebbers tal van kan sen. Ten slotte zij er aan herinnerd dat de in gezonden planten Maandag 8 September tusschen 3.30 en 5 uur moeten worden terug gehaald. Vergadering van den Raad van Zandvoort op 28 Augustus onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig de hc-eren Gun te ré en Termes. Ingekomen stukken. Ingekomen is een verzoek van de Broeder schap van Commissarissen van Politie om verhooging van het salaris van den commis saris van politie. Dit verzoek zal bij de begrooting aan de orde worden gesteld. Het kohier van de straatbelasting over het jaar 1930 wordt vervolgens vastgesteld. Benoeming leden commissies. Benoemd worden tot leden van de com missie van bijstand in het beheer der finan ciën, de heeren J. Druijf, L. L. M. Geexs, J. Koning en A, Elffef*. Tot leden van de commissie van bijstand voor Publieke Werken en bedrijven de heeren C. A. C. Gunters, K. van der Mije, C. Siegers en Jb. Termes. Tot leden van de commissie van bijstand voor onderwijs en sociale aangelegenheden de heeren A. Elffers, L. L. M, Geers, D. H. P. Forrer en Jb. Termes. Aangaan van een geldlecning. B. en W. stellen voor een geldleening van f 450.000 aan te gaan, waarvan f 100.000 voor verbreeding boulevard, f 67.000 voor de prise d'eau, f 1207.50 voor vebeterinig bijzondere school aan de Brederodestraat-, f 24.000 voor een gashouder, f 50.000 voor een bewaarschool aan de Heerestraat, f 15.000 voor aankoop watermeters, f 10.000 voor het gasbedrijf, f 25000 voor den bouw van een gymnastiek lokaal bij de Wilhelminaschool, f 25000 voor uitbreiding van het. buizennet in Plan-Noord, f 19625 voor het verleenen van hypotheek, f 2900 voor het koopen van woningen Plan- Noord. Ook stellen B. en W. voor de twee geld- leeningen, die de gemeente heeft en waar* van 5 pet. rente betaald moet worden, op 2 December a.s. af te lossen. (Het kapitaal is pro resto groot bijna f 100,000). De heeren Siegers en Druyff vragen of dit voorstel niet in strijd is met een vorig raadsbesluit, waarbij besloten werd de prise d'eau uit eigen middelen te financieren. De Voorzitter antwoordt dat de re dactie van het. voorstel gewijzigd kan worden indien deze in strijd mocht zijn met een ge nomen raadsbesluit. Het voorstel wordt tenslotte aangenomen. Proeven met jasverwarming. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat binnenkort een proef zal worden genomen met gasverwarming op school B. B. en W. vragen den Raad hiervoor f 464 te vo teer en. Wethouder Zwaan licht dit voorstel toe en zogt, dat deze gasverwarming een geheel nieuw systeem is en in den Haag reeds met succes is toegepast. De kosten zullen boven dien niet hooger zijn dan die van kolenver- warming. De heer F r a e n k e 1 zou gaarne eerst het oordeel van den schoolarts over deze kwestie wenschen te weten. De heer Geers is van meening, dat in dien verwarming door middel van gas even duur is als-verwarming door middel van kolen het invoeren van het nieuwe systeem weinig nut heeft. De heer Molenaar heeft bezwaar tegen gasverwarming; centrale verwarming lijkt hem op den duur goed'kooper. Daarom zou hij gaarne een kostenberekening voor den aanleg van centrale verwarming willen op gemaakt zien teneinde een vergelijking te kunnen maken. De heer Druyf zou het advies van den schoolarts willen weten over de vraag of de in te voeren gasverwarming schadelijk is voor de gezondheid der kinderen. Mocht dit niet het geval zijn. dan geeft hij aan deze verwarming de voorkeur boven centrale ver warming. Het voorstel wordt aangehouden. De Raad stemt er vervolgens in toe, dat door de gemeente het stuk strand zich uit strekkende van de Bloemendaalsche grens tot paal 69 wordt gepacht. Rondvraag. Volgens den heer Molenaar ls er bij den bouw van het gymnastieklokaal aan de Wilhelminaschool op royale wijze door den aannemer met geld omgesprongen. Hij vreest dat de bouwsom zal worden over schreden. Wethouder Zwaan antwoordt hierop, dat de bouw van het lokaal veel kosten met zich heeft medegebracht, maar daarom is er nog niet met geld gesmeten.. Wanneer het werk opgeleverd wordt .zullen op de eindafreke ning alle posten nauwkeurig gecontroleerd worden. De heer Slefers zegt, dat tijdens den hevigen regenval een gedelte van het dorp onder water is komen te staan. Bij onder zoek bleek hem, dat de motor van het pomp station niet in staat was het vele water te verwerken. Mede in verband met het ko mende najaar waarin veel regen verwacht kan worden, verzoekt hij B. en W. de noo dige verbeteringen te willen laten aanbren gen. Wethouder Zwaan merkt op dat ook B. en W. verbetering noodzakelijk hebben ge acht. Op de volgende begrooting zal een post ter vernieuwing van den motor voor ko men. Naar aanleiding van een vraag van den heer Elffers in een vorige vergadering waar in deze B. en W. opmerkzaam maakte op het feit, dat een der raadsleden buiten de gemeente woont, hetgeen ongeoorloofd is, vraagt de heer Druyf, waarom daar geen antwoord op gegeven is. De Voorzitter antwoordt den heer Druyf, dat een onderzoek is ingesteld. Er zijn echter geen termen aanwezig gevonden cm tot schorsing van het betreffende raads lid over te gaan. De heer Druyf vraagt of er geen som gelds ter beschikking kan worden gesteld ter bestrijding van de rattenplaag. Deze kwestie komt in een volgende vergadering aan de orde. Hierna gaat de Raad in besloten zitting over. GESCHIEDKUNDIGE LEUGENS. Er zijn heel wat geschiedkundige leugens. Vaak zijn de dingen verdraaid, deels behoo- ren ze tot het gebied der halve, vaak tot dat der opzettelijke leugens. Vele van deze ver tellingen, die vroeger, als vaststaand werden aangenomen, zijn, in den nieuwen tijd, door den stormaanval der wetenschap aan het wankelen gebracht en hebben zich in het niet opgelost. En het was noodig, dat ze wer den opgeruimd, omdat ze vaak de eer en de waardigheid van menige persoonlijkheid en instelling hebben aangetast. Er zijn ook, evenwel, een aantal van ge schiedkundige onwaarheden, die eigenlijk, op zich zelf geheel onschuldig zijn. Zij zijn niet verzonnen, om iemand kwaad te be rokkenen, meerendeels bedacht om een hoog staande persoonlijkheid te verheerlijken. Het zijn voornamelijk de anecdotes, die ver dichtsels zijn. Ze ontstonden meestal na het overlijden van een beroemdheid. Julius Caesar zou, toen hij onder zijn moordenaars ook Brutus ontdekte, hebben uitgeroepen „et tu Brutus" (ook, gij Brutus). De oude schrijvers zijn het met elkaar niet eens omtrent het eind van Caesar. Suctonus en Plutarchus, de beide geschiedschrijvers weten niets mee te deelen van den uitroep van Caesar. Deze is in ieder geval door de vijanden van Brutus, eerst later, den ster venden Caesar In den mond gelegd. Vaak kan men nog lezen, dat de beroemde mathematicus Archimedes (gestorven 212 v. Christus) zou hebben uitgeroepen, toen een Romeinsch soldaat, bij het innemen van zijn vaderstad, Syracusa, met getrokken zwaard in zijn woning drong: „nolitubare circulos meos" (vernietig mijn cirkel niet). Hij had nl. juist zulk een cirkel op den grond getee- kend. De uitroep is, inderdaad, karakteris tiek voor een geleerde, die liever zijn leven dan zijn mathematische figuren wil missen. Maar deze woorden doken eerst 300 jaar na den dood van Archimedes op. Wie kent niet de leerrijke geschiedenis van Croesus, den ongelukkigen koning van Lydië, volgens welke Solon, de wijsgeer hem zou hebben gezegd, dat hij Solon hem den ko ning, niet gelukkig kon prijzen, voor zijn dood, ondanks zijn rijkdommen. En dat Croesus zich die woorden van Solon herin nerde, toen hij op den brandstapel stond. En toch is de geheele geschiedenis eerst later gevonden, want teen Solon een reis door Lydle maakte, was Croesus nog een jongen. Hannibal zou, als negenjarige knaap, aan het altaar den Romeinen eeuwige wraak hebben gezworen. Appianus, die het kon we ten, verzekert, dat het geheele tafereel ver zonnen is. Eveneens is een jokkernij het ver haal van het verbranden van den arm van Muclus Scaevola. Men weet dat hij van den Romeinschen senaat toestemming gekregen had om in het vijandelijke leger, dat Rome belegerde, te sluipen om den koning te doo- den. Toen hij werd gegrepen, hield hij, om zijn standvastigheid te bewijzen, zijn ariC zoo lang, in het vuur, tot het lichaamsdeel verbrand was. Even dwaas is het v. .aal van den roof der Sabijnsche vrouwen. Het is niets anders dan een herinnering aan het feit, dat de eerste Romeinen, evenals andere volken vrouv/en roofden. De geschiedenis van het ei van Columbus is niet waar. Geen Spaansch schrijver weeè er iets van mee te deelen. Het staat, in te gendeel, vast, dat de geschiedenis is verzoe nen. Bij Bingen in den Rijn staat de muizen toren. Van dien toren wordt verhaald, dat een gierige bisschop Hatto wegens zijn hard vochtigheid door ratten en muizen zou zijn opgegeten. Maar de naam Muizentoren heeft met muizen niets te maken. Oorspronkelijk heette de toren Mauthturm (tuighuis), maar de volksmond maakte er Mausetoren (mui zentoren) van. Een heele krans van jokkernijen heeft zich om Napoleon gevormd. Hij was, wel ls waar, de afgod van zijn volk, dat hem om gaf met de betoo^ering van het heldendom. Maar ook Napoleon zelf verstond de kunst zich in „het schoone licht" te plaatsen. Zoo ontstond, op zijn bevel het beroemde schil derij „Napoleon raakt de pestlijders van Jaffa aan". In waarheid is hij op grooten af stand van de pestlijders gebleven. Een ander schilderij toont ons den veroveraar, hoe hij in een sneeuwstorm over den St. Bernhard trok, op zijn steigerend paard gezeten. Het was mooi weer en meestal bereed Napoleon een muilezel. Toen hij als keizer werd ge kroond, bediende hij zich, zooals men zeide van den scepter van Karei den Groote. Dat verwekte bij de nieuwsgierige Franschen groote verbazing, maar in werkelijkheid was de scepter een dirigeerstok van een kapel meester uit de zeventiende eeuw. Generaal Cambronne zou, in den slag bij Waterloo, hebben uitgeroepen: - „de garde sterft, maar ze geeft zich niet over". Dezo uitroep is door een journalist verzonnen. De generaal zelf heeft toegegeven, dat hij die woorden niet heeft gebruikt. En de woorden kunnen cok niet juist zijn. omdat de gene raal niet gestorven is in den slag, maar zich heeft overgegeven. Het is evenmin waar, om op de oude ge schiedenis terug te komen, dat keizer Nero, in een Grieksch gewaad gehuld, met de lier in de hand, den brand van Rome zou hebben aanschouwd. De keizer vertoefde heelemaal niet te Rome toen de brand uitbrak. Eerst toen zijn huis door de vlammen werd be reikt, snelde hij naar Rome om te redden wat te redden was. HET GROOTSTE HOTEL VAN DE WERELD. Het grootste hotel van de wereld is het Pennsylvania-hotel te New York. Het noemt zich met trots „de stad der tienduizend" en geeft hiervan de volgende verklaring: Het aantal gasten bedraagt, gemiddeld, 3000, bij wie, dagelijks, minstens nog 5000 bezoekers komen, voor wie 2250 man personeel ter be schikking staan. Voor de gasten zijn 2200 kamers, waarvan de prijs van 4 dollars tot 12 dollars bedraagt. De meeste kamers hebben een afzonderlijke badkamer. Te samen zijn 1760 badkuipen en 953 doucheinrichtingen ter beschikking van de gasten. Bovendien bezit het hotel twee hallen voor Turksche baden een voor dames en een voor heeren ieder met een zwembad. Voor de vex-schillende maatt-ijden der gas ten worden per dag 11520 diners en soupées gereed gemaakt, zoodat in iedere minuut acht maaltijden gereed komen- Ze worden in zes verschillende restaurants geserveerd. Voor het gereedmaken van deze maaltijden zijn gemiddeld dagelijks: noodig, 1450 liter melk en room, 548 dozijn eieren, 1500 liter ijs. 20000 broodjes, 700 brooden, 600 koeken, 4G0 K.G. suiker, 90 K.G. koffie, 1350 K.G. vleesch en 900 K.G. gevogelte. Voor het koken en braden gebruiken de hotelkeukens dagehjks 1350 kubieke meters gas. In den zelfden tijd worden daar 15000 stuks tafelzilver met be hulp van electrische poetsmachines schoon gemaakt en opgewreven. Al het noodige water wordt in het hotel zelf gefiltreerd. Elk uur worden 11370 liter water gefiltreerd. Voor de centrale verwarming door middel van heet water, worden per seconde 100 liter water verwarmd en in den-gelijken tijd door- loopen 60 liter water de verwarmingsbuizen. De lengte van de looden pijpen in het ge heele hotel bij elkaar gerekend heeft een af stand van 180 K.M. Om de lucht voor de ventilatoren af te koelen en de levensmidde len in de koelruimten frlsch te houden, wor den lederen dag 115 ton ijs verbxuikt. Wanneer het In den zomer, ondanks alle koelpogingen. in de kamers nog te warm is, laat men zich met de lift naar boven bren gen naar den daktuin." Er zijn 16 liften. Op den daktuin, welke 78 meter boven de straat ligt hij ligt op de 22ste verdieping kan men zijn ververschingen gebruiken. In vex-band met het groote aantal hotel bewoners is ook de wasseherij ingericht. Huisvrouwen zullen met belangstelling ken nis nemen van het feit, dat per dag niet, min der dan 40000 pond wasch voor de gasten en de bediening gewasschen wordt. Ter verlichting van het hotel dienen 1.8000 gloeilampjes, die dagelijks 12000 Kilowatturen stroom gebruiken. Wanneer men üe gezamen lijke hoeveelheid electrische draad bij elkaar zou meten, dan bedraagt de lengte 835 K.M. Hierbij zijn natuurlijk niet gerekend de dra den voor de telefoonaansluitingen, welke men in iedere kamer vindt. De telefooncentrale in het hotel is de grootste particuliere telefooncentrale van de wereld. Elke maand brengt ze gemiddeld 210000 gesprekken tot stand. Er verschijnt in het hotel ook een eigen krant, de „The Hotel Pennsylvania Daily", welke allei-lei mededeelingen bevat over het hotel, de feesten en bijeenkomsten, door het hotel georganiseerd. Het blad verschijnt iederen dag met acht bladzijden, die in de drukkerij van het hotel worden gedrukt. Het blad heeft een eigen staf van redacteuren. Het is het eenige hotelblad van de wereld dat dagelijks wordt uitgegeven. Bezienswaardig is de rijk gesorteerde bi bliotheek met haar 5000 deelen in Fransch, Duitsch, Engelsch en Spaansch. Ook hier weer een record. Ze is de grootste hotel bibliotheek van de wereld. Wordt een van de gasten ziek, dan behoeft hij om die reden niet het hotel te verlaten. Een eigen voor de gasten ingericht zieken huis, hetwelk zich bevindt op de zevende verdieping van het hotel, zorgt voor het her stel van den zieke. Voor ernstige gevallen is een operatiekamer beschikbaar, waar de directeur-geneesheer met een staf van assis tenten kan helpen. Bovendien beschikt het ziekenhuis ook over een tandarts enom niet te vergeten een likdoornsnijder. In de hall van het hotel rijen zich de ver schillende winkels. Txisschen stands voor den verkoop van kranten en sigaren bevinden zich een bloemenwinkel, een drogisterij, twee tbeatexagentxxren, waar men zijn biljetten kan bestellen en twee relsbureaux, één voor het spoorwegverkeer, het andere voor de scheepvaart,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 14