BUITENLAND Dreigt een opstand in Argentinië? HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1930 TWEEDE. BLAD Gericht tegen president Irigoyen. Als gevok van de successen in Peru. De geruchten in de Londensche city. De 10 Procent en het eventueel aftreden van Snowden. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De gemoederen in Peru zijn nog maar nauwelijks gestild of uit Argentinië wordt bericht, dat door groote vrees wordt gekoes terd voor het uitbreken van een revolutie. Uit Buenos Aires vernemen we dat daar her gerucht gaat dat er tegen president Iri goyen een opstand wordt georganiseerd. De regeering schijnt echter achter de plannen van de samenzweerders gekomen te zijn en zij heeft reeds verdedigingsmaatregelen genomen. Te La Plata werden troepen ge concentreerd, ongeveer 45 kilometer van Buenos Aires, die eventueel naar de hoofd stad kunnen oprukken. President Irigoyen heeft het kabinet bijeengeroepen. Zijn ambtswoning wordt door een sterke politie macht die o.a. met machinegeweren gewa pend is, bewaakt. De vrees voor een revolu tie in Argentinië, schijnt een gevolg te zijn van het succes van den opstand in Peru, waardoor de oppositie van de Argentijn- sche regeering zich weer krachtiger is gaan bewegen. Een en ander heeft tot gevolg gehad, dat de stemming in de stad zeer nerveus is ge worden. Deze nervositeit wordt aangewak kerd door de arbeiders die hun ontevreden heid niet onder stoelen en banken steken. De toestand schijcnt in ieder geval zorg wekkend te zijn. Zooals men weet gaan er allerlei geruch ten over een eventueel aftreden van Snow den. Volgens berichten uit de Londensche City, zou hij zich niet kunnen vereenigen met het voorstel om een invoerrecht van tien procent te heffen op alle fabrikaten. Volgens een bericht aan het Hbld., heeft Snowden verklaard, dat alles wat verteld wordt over de gisteren gehouden vriend schappelijke bespreking met Lloyd George en zijn collega's uiteraard onjuist moet zijn, omdat alle aanwezigen zich tot ge heimhouding 'hebben verbonden. Er zullen nog verdere besprekingen worden gehou den. Dit bericht maakt ons met veel wijzer. Wij dienen af te wachten, hoe deze uiterst belangrijke zaak zich zal ontwikkelen. L. A. Uit het proces tegen de bommenwerpers. Een der beklaagden in het proces te Alto- ina over de bomaanslagen heeft aldus toch nog het stilzwijgen verbroken: Herbert Valck heeft het een en ander verteld over zijn „Vaderlandsche zending" als agitator van de Sleeswijk-Holsteinsche „landvolkbe weging", welke hij in '27 in het leven riep. Uitvoerig schilderde hij de groeiende ver bittering der boeren. Hij bekende, krachtig het denkbeeld te bevorderen om bommen als demonstratiemiddel te gebruiken. Het bleek uit zijn verklaringen, dat Volck een goedbe taalde positie bekleedde in de landvolkbewe ging, e'en auto tot zijn beschikking had en daarmede van plaats tot plaats trok als agi tator der beweging. Hij rechtvaardigde de actie om tot geweldpleging over te gaan met den toenemenden schuldenlast, welke op de boerenhofsteden drukte. De hooge belastin gen hadden, aldus Volck, slechts ten doel geld te verschaffen voor socialiseerings- en herstelbetalingen. De agent-generaal van deze herstelbetalingen heeft eens gezegd, dat als het den boeren te machtig werd, zij vrouwen en kinderen maar voor de ploeg moesten spannen: toenmaals was de leuze ontstaan, dat de weg naar de vrijheid door de gevangenis leidt. Men had besloten niet langer te praten, maar tot daden over te gaan. Verder gaf Volck te verstaan, dat hem van onbekende zijde de noodige middelen ter be schikking waren gesteld. Uit de processen-verbaal der verhooren, die werden voorgelezen, omdat de beklaagden weigerden te spreken, bleek o.a. nog dat de "'geestelijke leider van de aanslagen, een ze kere Heins, tegelijk in zes provincies de bur gemeesters en belastingambtenaren heeft willen opschrikken, door, overigens niet ge vaarlijke, aanslagen. De bommen werden bewaard op een boerderij aan de Deensche grens, toebehoorende aan beklaagde Hol lander. Een arbeider safgevaar dig de over Rusland. 9 Wij hebben reeds gemeld, dat Toole, het Engelsche Arbeiderslid van het Lagerhuis, diep teleurgesteld van zijn reis naar Rusland is teruggekomen. Hij heeft aan de „Times" enkele nadere bijzonderheden meegedeeld van zijn ervaringen in Rusland, waaraan wij het volgende ontleenen, aldus het Hbld. De toestand, verklaarde hij, heeft mij getroffen als onbeschrijfelijk slecht. Ik heb nog nooit ergens ter wereld zooveel afschuwelijke ar moede gezien, zooveel bedelaars, of zooveel dronkaards in de Europeesche of Ameri- kaansche steden, die ik heb bezocht, als ik te Leningrad en Moskou zag. De levenskos- ten zijn ontzettend hoog. Boter kost negen roebel 11-70) het pond en is van zeer slechte qualiteit. Kleeding, schoenen, vleesch, brood, zeen en de algemeene levensbehoeften worden alle in rantsoenen uitgereikt. Ik betaalde f 3.— voor vier wilde peren, 3. voor een bloemkool, 12.— voor een kip; een ritje van een mijl in een droschke kost 12.—. Verder zegt Toole dat de eenigen die in Rusland goed gekleed gaan, de ambtenaren zijn en dat de regeering er speciaal op let, dat de agenten van haar bewind niet tekort komen, doch zelfs voor hen kosten de be schikbare voorraden cigaretten een roebel 1.30) per pakje van twintig, dat niet meer dan een vierde bevat van de tabak in twin tig Engelsche cigaretten: de rest is bordpa pier. Toole maakt hierbij melding van het be kende besluit der Sovjetregeering, om niets uit het buitenland in te voeren dat het even tjes ontberen kan. In werkelijkheid, zegt hij, ziet men de uitwerking op groote schaal van Lenin's uitspraak, dat het Russisch volk zoo noodig moet hongeren, in ieder geval moet leven op verminderde rantsoenen, zoo lang dit noodig is. In ieder geval blijkt uit de enkele prijzen, door Toole medegedeeld, dat deze hooger zijn dan een jaar geleden. Toole zegt dat de wereld in werkelykheid den hongersnood en de onbeschrijfelijke el lende in Rusland niet kent. Het cultureele en economische leven is, zegt hij, vernield. Hij voegt aan zijn mededeelingen toe, dat hij in het parlement steeds ten behoeve van Rusland gesproken heeft en dat hij in weer wil van wat hij heeft vernomen, alle pogin gen zal tegengaan om in de zaken van Rus land in te grijpen, terwijl hij ook in de toe komst zal stemmen voor credieten ten be hoeve van den handel met Rusland. De incidenten te Diksmuiden. „De Schelde" meldt, dat het vliegtuig, dat bij de betooging te Diksmuiden Belgische vlaggetjes en anti-Vlaamsche strooibiljetten uitwierp, van de Aera-maatschappij, de maatschappij der luchttaxi's te Antwerpen, was gehuurd door luitenant Labrique. Aan vankelijk had deze luitenant volgens het blad blad een vliegtuig te Oostende gehuurd. De vlieger, die dit toestel zou besturen, had voor het uitstrooien der biljetten een ver gunning geëischt, die de luitenant hem be zorgde. De vergunning was verstrekt door generaal Van Crombrugghe, directeur-gene raal van het civiele vliegwezen te Brussel. Daar de vlieger echter door een reis naar elders verhinderd was, wendde de luitenant zich, altijd volgens „De Schelde", tot de maatschappij „Sabena", die weigerde een toestel te verstrekken, en daarop tot de Aera. Volgens „De Standaard" heeft de minister raad besloten dat de vlieger, die de strooi biljetten naar beneden wierp, gestraft zal worden. Het Hbld. schrijft nog: Het blijkt wel, dat de regeering er niet aan denkt en er nooit aan gedacht heeft de Yzer-bedevaarten te verbieden. De eerste- minister Jaspar heeft zelfs in dien zin een verklaring afgelegd. Het blijkt eveneens, dat niet de regeer in g, maar wel het hoofd van den veiligheidsdienst het verbod had uitge vaardigd om de heeren L. Simons en I. D. Bosmans in België toe te laten. Het hoofd van den veiligheidsdienst, een Waal, werd uit dien hoofde bij den eersten minister ontboden. Een vrouw president van het Labour Congres. Susan Lawrence, de parlementaire secre taresse van het departement van volksge zondheid, zal het 30ste jaarlijksche congres van de arbeiderspartij, dat 6 October te Llandudno bijeenkomt, presideeren. Het is de eerste maal dat een vrouw dit congres zal leiden, aldus de N. R. Crt. Het voornaamste onderwerp- van beraad slaging zal de bestrijding der werkloosheid zijn. Een aantal reeds ingediende moties eischen van de regeering een kordate poli tiek. De Koerden geven zich over KONSTANTINOPEL. 28 Augustus (N.TA.) Eenige afdeelingen opstandige' Koerden heb ben zich aan de Turksche troepen overgege ven. Deze Koerden waren reeds geruimen tijd in het Ararat-gebergte door de Turken omsingeld en daar zij gebrek hadden aan levensmiddelen en water, konden zij niet langer tegenstand bieden. Naar verder gemeld wordt, hebben de Tur ken eenige gevangen genomen leiders der Koerden terecht gesteld. Int. Landbouwcongres. Te Warschau werd in aanwezigheid van de vertegenwoordigers van acht staten de Oost- Europeesche internationale landbouwconfe- rentie geopend. Roemenië en Zuid-Slavië zijn vertegen woordigd door hun ministers van handel, Polen en Bulgarije door die van landbouw, de andere staten door de afdeelingschefs der departementen van landbouw, aldus het Hbld. In zijn openingsrede verklaarde de Pool- sche minister van buitenlandsche zaken Za- leski, dat de gedachte eener samenwerking van de Oost-Europeesche landbouwstaten zich aansluit bij het plan inzake Pan-Europa van Briand. Tot voorzitter van de conferentie werd de Poolsche minister van landbouw Janta Pole- zynski gekozen, die een uitvoerige uiteenzet ting gaf van de agenda der conferentie. Hij wees er o.a. op, dat de agenda twee catego rieën -vraagstukken omvat: vooreerst het regelen der onderlinge betrekkingen tus- schen de deelnemers, het uitschakelen der nadeelige concurrentie en het beperken van de gevolgen dezer laatste voor den landbouw tot een minimum. De tweede categorie betreft het overleg tusschen de bij den uitvoer van landbouw producten belanghebbende staten, waarvan het doel is gemeenschappelijke bescherming der gemeenschappelijke belangen. Spr. voeg de er bij, dat een overeenkomst tusschen de landbouwstaten geenszins een tegen de In dustriestaten gericht agrarisch blok betee- kende. Het initiatief, dat Polen met het bijeen roepen der conferentie heeft genomen, is voortgezet met het stellen van een aantal vragen. De antwoorden hierop zullen den weg moeten wijzen, waarlangs men tot oplossing van de gestelde problemen kan geraken. Op grond van de handelsbalansen zullen de verschillende staten hebben vast te stel len, bij welke landbouwproducten steeds uit- voeroverschotten bestaan, waarheen deze gaan en van welk land de concurrentie aan leiding geeft tot prijsverlaging op de uitvoer- markten. Daarbij zal tevens de vraag worden beantwoord, in hoeverre de toepassing van het beginsel van het vrije handelsverkeer van invloed is op de ontwikkeling van de handelsbelangen der landbouwstaten. DE BISSCHOP VAN NANCY OVERLEDEN. PARIJS, 28 Aug. (V. D.) De Bisschop van Nancy, Mgr. Hippolyte de la Celle, primaat van Lotharingen, is na een plotselinge ziek te op 67-jarigen leeftijd overleden. DE REPUBLIEK PERU. LAND EN VOLK. De Zuid-Amerikaansche republiek Peru, die nu in het middelpunt van de algemeene belangstelling staat, in verband met de re- volutionnaire woelingen die er plaats heb ben gehad (misschien nóg plaats hebben?) grenst in het Noorden aan Equator, in het Oosten aan Brazilië en Bolivia, in het Zui den aan Chili en in het Westen aan den Grooten Oceaan. De oppervlakte bedraagt volgens officieele opgaven 1,769.804 K.M.2, volgens niet-officieele planimetrische bere keningen echter slechts 1,137.000 K.M.2. Dat is nog meer dan vierendertig maal zoo groot als ons land. Met de omringende sta ten bestaan van oud twisten over de grensregeling. De kust is arm aan havens. De beste zijn dé Baai van Callao en die van Payta. De landing is moeilijk en gevaarlijk. In het bin nenland is de bodem zeer verschillend. Daar verheft zich vooreerst de Andesketen. Tus schen de beide hoofdketens van het hoogge bergte, de Andes van het binnenland en de Kust-Cordillera, liggen uitgestrekte hoogvlakten, paramo's of puna's geheeten en gemiddeld 4000 jM. boven den zeespiegel gelegen. Soms zijn deze puna's doorsneden door diepe dalen, met een heerlijk klimaat en verbazende vruchtbaarheid. Aardbevingen komen in het bergland zel den en in de vlakte in het geheel niet voor, terwijl zij aan de kust gedurig schade ver oorzaken. De voornaamste rivier is de Maranon. De in het wild groeiende planten sluiten zich bij die van Brazilië aan: men vindt er bijvoorbeeld verschillende palmsoorten, pisangs, varens en orchideeën. Gekweekt worden sinaasappels, suikerriet, koffie, ba nanen, maïs, enz. Peru is zeer rijk aan delfstoffen, vooral aan edele metalen. De voornaamste zilver mijnen zijn die bij Cerro de Pasco. Bijna alle rivieren voeren goudzand mede. Verder bezit Peru kwikzilver, zilverhoudende ko perertsen, bismut, steenkool, lood, ijzer, asphalt en petroleum. Het aantal inwoners bedraagt tusschen de 4 1/2 en 5 millioen. Hiervan zijn 12 pet. blanken; voorts 62 pet. Indianen, 22,4 pet. Mestiezen, 2 pet. Mulatten en Negers en 1,6 pet. Aziaten. De blanken leven meest in de grootere steden, de Negers in de tropische kuststreek, de Indianen in de puna's. Chi- neezen zijn vooral werkzaam in de guano- groeven en in de suikerfabrieken. Het. peil van de beschaving staat in Peru over het algemeen hooger dan in de andere staten van Zuid-Amerika; het zedelijk peil is echter mede tengevolge van het groot aantal gelukzoekers, dat zich in Peru ge vestigd heeft, laag. Er bestaat leerplicht, maar aan de wet wordt de hand niet gehou den. Het voornaamste landbouwproduct is kof fie. Deze groeit vooral op de hoogvlakte. Het kustgebied levert suikerriet. De cacao cultuur breidt zieh uit. De wouden ten Oos ten van de Andes leveren veel wilde rubber. De veeteelt houdt zich vooral bezig met de lama's, die geheel getemd zijn en voor het vervoer van goederen gebezigd worden en alpaca's, die de bekende wol leveren. Er komen ook berichten over een opstand, die in Argentinië zou direi'gen. Ook Argentinië, dat ten Oosten aan den Atlantischen Oceaan, Uruguay en Brazilië grenst, ten Noorden aan Paraguay en Bolivia, ten Westen aan'Chili en ten Zuiden, smal uitloopend, aan Chileensch Patagonië en Chili, is zeer rijk aan nuttige delfstoffen en edele metalen. In de bergachtige gedeelten wordt veel goud gevonden en het zilver, waaraan het land zijn naam dankt, verder is er veel koper, ijzer, lood en nikkel in den bodem en in de vlakten salpeter, keuken en natronzout. i Tegenwoordig elft men hoofdzakelijk koper, zilver en lood. Zwavelbronnen worden vooral in de provincie San Juan aangetroL fen. De bevolking bestaat uit Indianen, Euro peanen en Negers, die echter buiten de steden meestal tot één volk zijn samengesmolten. Het aantal inwoners kan op 8 millioen geschat worden. De welvaart van het land berust in de eerste plaats op de veeteelt, ofschoon de landbouw (graan maïs) en de wijnbouw ook van groote beteekenis zijn. De industrie houdt zich in de eerste plaats bezig met het vers duurzamen van vleesch; verder met het ver vaardigen van stijfsel, aardnotenolie, likeuren, boter, kaas, suiker, wijn, bier, zeep enz. UIT DE STAATSCOURANT. DR. H. C. L. E. BERGER. Benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de faculteit der veeartsenijkunde te Utrecht voor onderwijs in het veeartsenijkundig toe zicht in haar verband met de daarvoor gel dende wettelijke bepalingen Dr. H. C. L. E. Berger, directeur van den veeartsenij kundi- gen dienst bij het Dep. van Binnenl. Zaken en Landbouw. Bekrachtigd Is het raadsbesluit van Am sterdam houdende benoeming van dr. J. S. ■Theissen tot buitengewoon hoogleeraar aan de gem. universiteit te Amsterdam. LAGER ONDERWIJS. Op verzoek is eervol ontslagen met 1 Nov. P. J, R. Mesker als inspecteur van het L. O. in de inspectie Maastricht. DE LEVENSDUUR DER MENSCHEN. Het sterftecijfer weer iets gestegen. THANS STERVEN VRIJ VEEL BEJAARDEN. Ongeveer een half jaar geleden wijdden wij een artikel aan het feit, dat de mensch thans ouder wordt dan vroeger. Wij wezen er op, dat het sterftecijfer te Haarlem in de laatste jaren sterk daiende was. Het bedroeg per 1000 zielen: 1927: 9.8. 1928: 9.1. 1929: 10.1. In het tijdvak 18401849 was het sterfte cijfer voor Nederland niet minder dan 26.56. Tot 1900 is het niet lager gekomen dan 18 57, maar in de 20e eeuw is het geleidelijk gezakt tot 1910—1919- 13.40; 1920—1923: 11.11, 1924— 1928: 9.85. Wij hadden toen over dit verschijnsel een on derhoud met di\ J. van Konijnenburg, direc teur van den Gem. Geneeskundigen en Ge zondheidsdienst, die de stijging van den levensduur der menschheid toeschreef aan verbeterde woningtoestanden, hygiëne in fabrieken en werkplaatsen, toezicht op levensmiddelen, zuigelingeneorg, moderne scholen, betere geneeskundige verzorging, vooruitgang van chirurgie, goed ingerichte ziekenhuizen, tuberculose-bestrijdlng, goede drinkwatervoorziening enz. Nu zijn uit de Statistische gegevens der ge meente Haarlem de bevolkingscijfers over de eerste 6 maanden van 1930 bekend geworden. Daaruit blijkt, dat het sterftecijfer over het eerste halfjaar weer iets opgeloopen is, name lijk tot 11.16. 1928 was dus het recordjaar, daarna is weel een geringe stijging waar te nemen, die in 1929 begonnen is en zich in 1930 heeft voort gezet. Toch blijft het laag vergeleken bij vroegere jaren. Wij schreven in het bovenaangehaalde ar tikel: „Het sterftecijfer over de jaren 19201929 Is voor Haarlem ongeveer 10 per 1000 inwo ners. Dus 1 pet. sterft per Jaar. Men zou een rekensommetje kunnen op zetten om te betoogen. dat als de sterfte ge durende een eeuw zoo laag blijft, er vele hon derdjarigen moeten komen. Practische waar de heeft dit rekensommetje niet, want men moet de bevolking zien als eên stroomende rivier met gedurig wisselende bevolking. De heer Fehres, referendaris, chef van de af deeling Bevolking en Burgerlijken Stand der gemeente Haarlem, opperde de veronder stelling, dat er na eenigen tijd, als er veel menschen op betrekkelijk hoogen leeftijd ■komen, bijvoorbeeld 60, 70 of 80 jaar, het sterftecijfer onder de bejaarden zeer sterk zal toenemen. Dit zou dan ten gevolge heb ben, dat wel is waar de gemiddelde leeftijd van het menschelijk geslacht wel belangrijk gestegen is, maar de honderdjarigen toch tot de zeldzaamheden zullen behooren." De sterftecijfers over de eerste 6 maanden van 1930 waren: Jonger dan 1 jaar: 47. Van 1 tot 4 jaar: 18. Van 5 tot 14 jaar: 23- Van 15 tot 19 jaar: 13. Van 20 tot 29 jaar: 37. Van 30 tot 39 jaar: 37. Van 40 tot 49 jaar: 55. Van 50 tot 59 jaar: 73. Van 60 tot 79 jaar: 255. 80 jaar en ouder: 104. Het opmerkelijke is, dat reeds nu een vrij groote sterfte onder de menschen van 60 jaar en ouder is geconstateerd. Van de 662 personen die stierven waren er niet minder dan 359, dus juist 54,2%, 60 jaar en ouder. Wij moeten hierbij opmerken, dat onder deze sterftecijfers ook begrepen zijn de per sonen die in de ziekenhuizen overleden zijn. Daarom is het mogelijk, dat onder de over ledenen eenige ouden van dagen zijn van elders afkomstig, maar op het totaal zal dit evenwei niet veel invloed hebben. Het is nu voor het eerst dat de sterfte cijfers ingedeeld naar de leeftijden In de Sta tistische gegevens zijn opgenomen. De heer Fehres was evenwel zoo welwillend ons ook de cijfers te verstrekken over eenige vorige jaren. Daaruit konden wij een kleine statistiek samenstellen. In verband met de invoering van de grensregeling in den loop van 1927 geven alleen de cijfers na 1927 een zuiver beeld: Die cijfers zijn: 73 2 3 O S «1 3% 1928: 115.497 1147 1929: 117.105 1326 1930: 118.492 662 11 642 753 55.9 64.4 Daaruit, blijkt dus dat vergeleken bij 1928 er in 1929 en 1930 heel wat meer personen van 60 jaar en ouder gestorven zijn. Voor de personen van 80 jaar en ouder was het sterftecijfer in 1928 14-3%. in 1929 17.9% en in de eerste 6 maanden van 1930 17.6%. Aan de cijfers van het Centraal Bureau voor Statistiek ontleenen wij nog gegevens over 1905. Dus juist 25 jaar geleden. De moeilijkheid is eveneens, dat de Haar- lemsche statistiek de cijfers op 60 jarigen leeftijd geeft en de Nederlandsche op 65 jaar. Te Haarlem waren in de eerste 6 maanden van 1930 onder de 662 personen die stierven 359 60 jaar en ouder '54.2 pCt In Neder land stierven in 1905 85016 personen, waar van er 26154 (730.8 pCt.) 65 jaar of ouder wa- ren.Uit die cijfers is ook af te leiden, dat er in verhouding meer bejaarden sterven. DE POST OP KONINGINNEDAG. BEPERKTE DIENST. De directeur van het Postkantoor te Haar lem deelt mede, dat ter gelegenheid van de viering van den verjaardag van H.M. de Ko ningin op 1 September a.s. de navolgende wijzigingen in den dienst zullen worden ge bracht: le. De 3e briefpostbestelling voor het hoofdkantoor en de bijkantoren Bloemen - daal en Overveen, de avondbestelling van de hulpkantoren Spaarndam en Santpoort-sta tion. alsmede de 2de buitenbestellingen \nn het hoofdkantoor vervallen. 2e. Het tijdstip van aanvang van de 2e briefpostbestelling, wordt voor zooveel het hoofdkantoor betreft, bepaald op ongeveer 15.30. 3e. De 2e pakketpostbestelling -mji het INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TELEFOON 10756 VAMPYR Stofzuigers f98.- OoA bij c V ge/iefd; ve/-Ari/gt>o o n per ffesc/t met gedeporteerdet/het ofper g'/ss. bereid van spuit mineraal- of sodawater - e! of niet met - of soaatvater-ai or mee mee Kf. tw suiker-en een scheutje. ^^09 Iflb CATIilOO^Q,^^ hoofdkantoor vervalt. De ochtendpakketpost- bestelling zal ongeveer 9-30 aanvangen. 4e. De 4e en 5e lichting van de stads- brievenbussen en de 3e lichting van de brie venbussen te Bloemendaal en Overveen ver vallen. Voorts zullen alle postinrlchtingen voor den postchèque- en girodienst gesloten zijn, be halve voor het aannemen van stortingen waarvan spoedbehandeling op spoedbericht wordt gevraagd en voor het uitbetalen van chèques op welke- adviezen ten girokantore spoedbehandeling is toegepast. Tevens zal de behandeling van belastingbetalingen, post wissels (behalve telegrafische), post-bewijzen en kwltantiën, alsmede c q. de distributie van pasmunt, niet plaats vinden. Overigens worden het hoofdkantoor en de bijkantoren Bloemendaal en Overveen voor den postdienst, de bijkantoren Frans Hals straat, Plein en Aerdenhout voor den post-, telegraaf- en telefoondienst, de hulpkanto ren Santpoort-station, Santpoort-dorp en Spaarndam alsmede de postagentschappen voor den postdienst ten 14 ure voor het pu bliek gesloten, behoudens, dat eventueel voor de busrechthouders gelegenheid tot afhalen van correspondentie blijf bestaan. Het bijkantoor Heemstede wordt op 30 Augustus a.s., in verband met de viering al daar van den verjaardag van H.M. de Konin gin op dien datum, voor den postdienst ten 14 ure voor het publiek gesloten, behoudens dat eventueel voor de busrechthouders gele genheid tot afhalen van correspondentie blijft bestaan, terwijl dan tevens de 2e be stelling vervalt. FEESTEN „KONINGINNEDAG". HET CONCERT IN DE GROOTE KERK. Het concert dat Maandagmiddag In de Groote Kerk wordt gegeven ter gelegenheid van den 50sten verjaardag van H.M. de Ko ningin, belooft een treffende gebeurtenis tg worden in de reeks der feestelijkheden. Het zijn Annie Woud en George Rubert, die4 zich rekenschap gevende van de hechte ban den die Vorstin en land verbinden, een pro gramma samengesteld hebben, dat als he£ ware een getuigenis vol eenvoud van deze gehechtheid is. Het zijn sterke, stoere werken van Bachj Handel en Sweelinck, de prachtige liederen uit Velerius „Gedenckclanck" en als actuali teit het lied van Arnold Spoel, gecomponeerd ter gelegenheid van de herdenking van den 50sten jaardag der Koningin, die het pro gramma tot een groote eenheid maken. Zooals de traditie wil, zullen In de volkslie deren publiek en uitvoerenden zich gemeen schappelijk uiten. Over de uitvoerenden Annie Woud eri George Robert behoeft dit keer niets ge zegd te worden. Beider prestaties zijn be kend' genoeg, dan dat lange vertoogen nood zakelijk zouden zijn. Wij wekken slechts de Haarlemmers op, Maandag a.s. naar de koele Groote Kerk te trekken, teneinde zich een plechtige herinne ring aan de viering van dit Koninginnefeest te verwerven. Toegangskaarten voor het concert zijn da gelijks verkrijgbaar bij het Concertbureau A. Vernout, Warmoesstraat, alwaar tevens ge legenheid tot plaatsbespreking is. KINDERSPELEN HAARLEM-NOORD. Zaterdagmiddag van 27 zal in Haarlem- Noord, met toestemming van B. en W., een collecte worden gehouden langs de huizen der ingezetenen, waarvan de opbrengst u i t- sluitend zal worden bestemd voor de kin derspelen, welke op Koninginnedag op het R.C.H.-terrein worden gehouden. Nu dit jaar voor het eerst zoowel in den voormiddag als ïn den namiddag kinder feesten worden georganiseerd en hiermede zeer groote uitgaven gepaard gaan, doet het bestuur der Oranje-vereeniging Haarlem- Noord 'n beroep op de ingezetenen van H'lem Noord om door milde giften de organisatie van een mooi kinderfeest mogelijk te maken. Vrij. Maandag 1 September heeft het personeel der Centrale Werkplaats der spoorwegen 's middags vrijaf. AGENDA VRIJDAG 29 AUGUSTUS Tent Kinderhuissingel tegenover de Nieu we Gracht. Spreker K. Rozendal voor de Tentzending „Genade en Waarheid", 8 uur. Stadsschouwburg: Rüssischer Künstler- Theater „Karussel" in de revue „Liebe und Leben am Ufer der Wolga". 8 uur nam. Palace: „De weg naar roem"; Toon eel D. en P. Mirado (Plastic Gymnastic act), 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Jeugdige vagebonden" en „Modern Bandietisme", Tooneel: Duo Calve 8 uur. Rembrandt Theater: „Der Blaue Engel". 7 en 915 uur Beverwijk: Raadsvergadering 8 uur. ZATERDAG 30 AUGUSTUS Tent Kinderhuissingel tegenover de Nieu we Gracht. Spreker K. Rozendal voor de Tentzending „Genade en Waarheid", 8 uur. Stadsschouwburg: Rüsslsches Kiinstler- Theater „Karussel" in de revue „Liebe und Leben am Ufer der Wolga". 8 uur Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5