BUITENLAND PILSOEDSKI MAAKT SCHOON SCHIP HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 1 SEPTEMBER 1930 De landdag ontbonden. Tal van arrestaties verricht. 16 November nieuwe verkiezingen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Er is weer schot gekomen in den toestand in Polen. PiLsoedski heeft het niet gelaten bij den eersten maatregel: het naar huis sturen van hpt vorige kabinet dat klaarblijkelijk niet sterk genoeg was om den strijd met de oppositie aan te binden. De dictator is er thans ook toe over gegaan den Landdag te ontbinden onder motiveering dat hij (Pilsoedski) alle hoop heeft opgegeven, dat dit lichaam in staat aal zijn de noodzakelijke wijzigingen in de grondwet aan te brengen. Dit is dus de eerste manoeuvre van de nieuwe regeer ing! Het ontbindingsdecreet is natuurlijk on derteekend door den staatspresident Mos- cicki. Het luidt als volgt: „Na een overweging heb ik geconstateerd, dat de gewichtige taak tegenover het volk niet vervuld kan worden zonder een verbete ring in de constitutionele rechten, krachtens welke de staat wordt geregeerd, aangezien de huidige basis van alle bestaande wetten achterhaald en verouderd is. Een verbetering is noodzakelijk, daar zich de thans bestaande Chaos helaas niet uit den weg het ruimen. Nu ik tot de overtuiging ben gekomen, dat dit ondanks mijn pogingen met behulp van den huidigen Landdag niet kan worden be reikt, heb ik besloten, om op grond van ar tikel 26 der grondwet en overeenkomstig het besluit van den ministerraad Landdag en Senaat ingaande 30 Augustus 1930 te ont binden. Als verkiezingsdata bepaal ik den 16den November voor den Landdag en den 23sten November a.s. voor den Senaat." Maar Pilsoedski liet het ook hier niet bij! Men moet immers het ijzer smeden wanneer het heet is. Direct na de ontbinding van het Poolsche parlement heeft de politie gisteren te War schau en in de provincie talrijke leiders der Oekraiensche, Wit-Russische alsmede van de verboden communistische partij gearresteerd Tal van leden van de parlementsfracties der links-radicale Wit-Russische partij werden, nu hun immuniteit is opgeheven, achter slot en grendel gezet. De Courant weet nog te melden, dat te Lemberg 30 leiders der geheime nationalis tische strijdorganisatie der Oekrainers wer den gearresteerd. In het politie-rapport wordt medegedeeld, dat een groote hoeveelheid ont plofbare middelen in het bezit der organisa ties werd gevonden en in beslag is genomen. Te Warschau zijn talrijke huiszoekingen verricht en is veel communistische lectuur ontdekt. Door verschillende politici wordt getracht de zes partijen van het centrum en links tot elkaar te brengen voor samenwerking tijdens de verkiezingen. Gezien echter de persoonlijke rivaliteit tusschen de leiders en het verschil in de programma's betwijfelt men, of deze pogingen kans van slagen hebben. De oppositie-partijen grijpen den aanval op den boerenleider Dombski aan, om te bewij zen welke methoden door de aanhangers van de regeering zullen worden gevolgd, als deze de macht in handen houdt. Omtrent den aan val zelf wordt nog gemeld, dat Dombski's huishoudster en zijn negenjarig dochtertje den aangevallene te hulp wilden snellen doch dat beiden door de aanvallers werden ge kwetst. Men ziet het:-Er is stof genoeg. Polen kan het voorloopig met de afwerking van het programma tot *16 November doen! Tegen de tarieven. LONDEN, 30 Augustus. Een groot aantal staatslieden, bankiers, groot-ind-ustrieelen en reeders, daaronder lord Grey, lord Bradbury, lord Ashton, Walter Runciman, sir Charles Hobhouse, sir George Paish en Laurence Currie, hebben een manifest openbaar ge maakt als antwoord op de motie onlangs door eenige bankiers aangenomen, waarin op wederkeerige handelsovereenkomsten met de dominions werd aangedrongen, alsmede op rechten op alle ingevoerde artikelen, aldus het Hbld. In het antwoord wordt gewezen op het, vier jaar geleden door de leidende bankiers gepubliceerde manifest om alle tarieven en beperkingen van den handel op te heffen, daar deze de prijzen verhoogen, de productie verminderen, kunstmatige duurte scheppen en tot de verarming van Europa leiden. Joris krijgt 10 jaar gevangenisstraf. BRUSSEL, 30 Aug. (B.T.A.) De provin ciale krijgsraad van Brabant heeft uitspraak gedaan in de zaak van luitenant Joris, die er van beschuldigd werd aan een vreemde mogendheid inlichtingen over de landsver dediging te hebben verstrekt en valschheid in geschrifte te hebben gepleegd ten nadeele van den staat. Joris werd (overeenkomstig den eisch) ver oordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf en 500 fi'cs. boete. Leguia en zijn zoon gearresteerd. LIMA, 30 Aug. De Peruaansche bladen bevatten artikelen, waarin zij een beroep doen op de burgerij om zich „in het belang der reeds geconsolideerde openbare orde" te onthouden van represailles tegen aanhangers van het régime van den ex-president Leguia. Leguia zelf is gisteravond van den kruiser „Almirante Gran" naar de gevangenis on het San Lorenzo-eiland overgebracht, vandaar wordt hij later naar de gevangenis te Lima getransporteerd. Zijn zoon Juan is eveneens gearresteerd. BINNENLAND HET CONFLICT BIJ DE K. L. M. I grammen aan de Vliegersvereeniging ctuurd. ONVERANDERD. De vliegers wachten af. DE RIJKSBEMIDDELAAR VRAAGT INLICHTINGEN. NIEUWE UITEENZETTINGEN. Naar wij vernemen hebben de vliegers der Kon. Luchtvaart Maatschappij besloten in den huidigen stand van het conflict een af wachtende houding aan te nemen-tot tijd en wijle van de kopstukken der K.L.M., een uitnoodiging wordt ontvangen voor een on derlinge bespreking. Mr. S. de Vries Czn. treedt op als Rijksbe- maiddelaar. Hij heeft zich tot beide partijen gewend om inlichtingen. Er is een regeling getroffen voor het lucht- postverkeer met buitenlandsche maatschap pijen. Behalve het passagiersvervoer heeft ook het goederenvervoer plaats door de vliegtui gen van de buitenlandsche maatschappijen, de Farman, de Lufthansa en de Zweedsclie maatschappij. De Farman en de Lufthansa hadden eeni ge extra-diensten ingelegd. Er kan nog niet gezegd worden of hiermede zal worden door gedaan. Op Schiphol heerschte nog groote bedrijvigheid. Solidariteit van buitenlanders? Het Volk meldt, dat de piloten der buiten landsche maatschappijen zouden te kennen hebben gegeven, dat zij uit solidariteit met hun Hollanclsche collega's aan hun directies zouden mededeelen, dat zij wel bereid zijn hun eigen dienst te doen, maar niet het pas sagiersvervoer van de Ki.M.-piloten zullen overnemen. Het blad verneemt voorts, dat op het oogenblik zeven van de zeventien K-L.M.- piloten nog in militair dienstverband- staan, zoodat dit zevental als hun verbintenis met dc burgerluchtvaartmaatschappij geen voort gang heeft, in militairen dienst terug geroe pen zou |:unnen worden. I-Iet wordt echter niet waarschijnlijk ge acht, dat dit geschieden zal en van eenigen invloed op het conflict met' dc K.L.M.-directie zou dit toch in ieder geval niet kunnen zijn- De Vereeniging van Scheepswerktuigkun- fflgen en het Verbond van Vakorganisaties jan Hoofdarbeiders hebben sympathie-tele- Tweede communiqué van de vliegers. De Nederlandsche Vereeniging van Ver keersvliegers heeft het volgende communiqué gegeven: Naar aanleiding van het officieele commu niqué van de directie der K.L.M., waarin een geheel verkeerde voorstelling van den toe stand, zooals deze zich heeft ontwikkeld, wordt gegeven, meent het bestuur der Neder landsche vereeniging van verkeersvliegers niet tot een gedetailleerde uiteenzetting hier van in de dagbladen over te moeten gaan. Alleen moge het nogmaals uitdrukkelijk de aandacht vestigen op het feit, dat geen enke le dienst, ook niet die uit het buitenland is stopgezet, alvorens door de directie der KL. M. definitief ontslag aan Van Dijk was aan gezegd. Te,9.05 op S9 Augustus j.l. deelde van Dijk dit aan Schiphol mede, en 10 \ninuten later was bericht aan Rotterdam en Londen door gegeven, zoodat nog juist voor het vertrek van den 9.20 uur dienst (9 uur E. T.), de piloot op het Croydon-vliegveld op de hoogte werd gesteld. Het zou ongetwijfeld niet moei lijk zijn meer onjuistheden in het betoog van de directie aan te toonen, evenwel wenschen de vliegtuig-bestuurders ondanks het feit, dat hun ontslag is verleend, geen mededeelingen te doen publiceeren, die aan het nog zoo jonge luchtverkeerbedrijf schade zouden kunnen berokkenen. Veel meer achten zij het van belang-, deze voor beide partijen zoo onaangename, pijnlijke aangelegenheid bin nenskamers te behandelen en daarom zullen zij het aanbod van den rijksbemiddelaar vol gaarne aanvaarden, ten einde te komen tot een spoedige hei-vatting van den vlïegdïenst in Europa, alsmede tot het zonder vertraging doorzetten van de voor Nederland zoo uiterst belangrijke vluchten AmsterdamBatavia. Tweede communiqué van de K.L.M. De directie der K.L.M. heeft het volgende tweede communiqué gegeven: Te Londen waren de piloten reeds in sta king, voordat de piloot Van Dijk inderdaad zijn ontslag had ontvangen. Van spontaneï teit is dus hier geen sprake. Dit conflict is reeds lang hangende en tot uiting gekomen in den brief der piloten van 21 Augustus, waarin zij mededeelden, dat, indien niet alle elschen werden ingewilligd, zij niet naar Indië zouden vertrekken. Deze staking draagt een bijzonder karak ter, in de eerste plaats omdat slechts één maatschappij in Nederland het luchtverkeer explQiteert, maar vooral ook, omdat een groot gedeelte van het personeel specialist is, dat niet zonder meer vervangen kan worden. De eene partij heeft de andere dus volkomen noodig en van onderkruiping kan hier geen sprake zijn. Het salaris. Zonder voor het oogenblik op de details van de salarisregeling in te gaan, kan worden medegedeeld, dat de oudste piloten in het jaar 1928 en in 1929 gemiddeld met respectieve lijk 11.500 en 12.500 gulden per jaar naar huls gingen aan salaris en vliegpremie. Hier bij is nog nie.fc opgeteld hun verblijftoelage, welke zij in het buitenland genieten. Indien de diensten normaal waren voortgezet, dan zouden de oudste piloten in 1930 met f 12.500 aan salaris en vliegpremie het jaar hebben kunnen afsluiten. De jongste piloten van de K.L.M .hebben in het eerste jaar van hun in diensttreding gemiddeld f 4500 per jaar ver diend, terwijl het gemiddelde per jaar van de middelste categorie piloten van f 6000 tot f 9000 bedraagt en van de ouderen f 12.500. Voor de hierboven genoemde bedragen wer ken de piloten gemiddeld drie uur per dag. De betaling der Indië-vluchten. Door de piloten wordt gewezen op de moei lijkheden van de Indië-route. Behalve door de bestuurders worden deze vluchten ook mede gemaakt door de vliegende mechaniciens en later ook door marconisten. Elke groep wordt naar bekwaamheid gesalarieerd. De moeilijk heden moeten niet bestreden worden door de salarissen buiten verhouding op te voeren, maar door verbetering van de vliegtuigen, de grondorganisatie enz. Hieraan wordt dan ook krachtig gewerkt. De betalingsvoorwaarden voor een vlieg tuigbestuurder op de Indië-route zijn als volgt: Van het oogenblik van vertrek van Schip hol tot den dag van terugkomst aldaar uit Indïë geniet hij een verblijfstoelage van f 18 per dag. De vlieger Tepas heeft de aandacht gevestigd op de moeilijkheden, welke voor de logiesverzorging bestaan. Zooals bekend is wordt slechts in de grootste steden overnacht, waar van le klasse hotels gebruik wordt gemaakt. Slechts in de plaatsen Bushire, Jask, Akyab, Bangkok, Is het logies eenigszins pri mitief. In Akyab is echter daarom door de K.L.M. een bungalow gebouwd, terwijl in die plaats een agent is, die de uiterste zorgen be steed aan 't comfort der bemanning. In Bang kok mag gebruik gemaakt worden van de offi ciers mess-room. Bovendien zijn in alle plaat sen de agenten met de verzorging der beman ning belast, terwijl, waar noodig, voorraden levensmiddelen zijn opgeslagen. Ten einde in de hygiënische verzorging te voorzien, werd het vorig jaar door den vlie ger dr. J. Jongbloed in opdracht van de K. L.M een heen- en terugvlucht gemaakt, waar van een uitgebreid rapport werd uitgebracht. Dr. Jongbloed kwam tot de conclusie, dat het vliegen op de Indië-route op het uithoudings vermogen van ^e piloten eerder een gunstigen dan een ongunstigen invloed had. Aan de mechaniciens is op de Indië-route f 18 verblijf stoelage per dag toegestaan, opdat zij, waar mogelijk, in dezelfde eerste klasse hotels met de piloten kunnen verblijven. Tegenover de vermoeienissen van de reis staat een verblijf van 14 dagen tot drie weken in Bandoeng, v/aar de piloten in vrijwel het beste klimaat van Indië kunnen uitrusten in een eerste klasse hotel, waarvoor zij eveneens f 18 per dag vergoeding verkrijgen. Daar de Iogiesrulmte in Bandoeng zeer uitgebreid is, wordt aan de mechaniciens daar dezelfde ver goeding gegeven, welke de piloten der K.N.I. L.M. in Indië ontvangen, nl. f 12 per dag. Onkosten voor zichzelf heeft de bemanning op de reis dus niet. Hun Europeesch salaris wordt met 50 pCt. vermeerderd, hetgeen beteekent, dat de oudere piloten f 600 per maand salaris ontvangen, terwijl dit voor de jongeren op f 450 uitkomt. Men mag aannemen,- dat hun familie gedu rende hun afwezigheid van dit salaris behoor lijk kan rondkomen. Als vlieggeld wordt aan de jonge vliegtuig bestuurders f 5 en aan de oudere f 6 per vlieguur uitbetaald, terwijl de betalingsbasis van een Indië-vlucht op 200 vlieguren Is gesteld. In werkelijkheid bedraagt een retour vlucht ongeveer 170 vlieguren. Dit beteekent dus, dat iedere vliegtuigbestuurder van een reis naar Indië f 1000 tot f 1200 kan over houden. De vergoeding voor de mechaniciens is 50 pCt. op hun Europeesch salarisT terwijl hun f 3 per vlieguur wordt uitbetaald. Voor uitrustingskosten ontvangen piloten f 400 voor hun eerste vlucht en voor elke volgende vlucht f 40 voor aanvulling van hun uitrusting. Voof de mechaniciens zijn deze be dragen resp. f 250 en f 25. Behalve de verzekering bij de Rijksverzeke ringsbank zijn de piloten bovendien voor reke ning van de K.L.M. nog verzekerd tegen een bedrag van f 10,000 en de mechaniciens tegen f 5000. Sparen verplicht. Vóór het ontslag aan de piloten Van Dijk en Wiersma verleend werd, is dezen nog medegedeeld, dat naar alle waarschijnlijkheid van 1 Jan. 1931 af voor het geheele personeel van de K.L.M. een voorzieningsfonds zal wor den ingesteld. Voor de jongere piloten van de K.L.M. is het sparen verplicht gesteld, hetgeen zij bij hun aanstelling hebben aanvaard. De helft van het hun toekomend vlieggeld moeten zij op de bank op een te hunner eigen naam staande rekening ip deposito plaatsen, over welke gelden de K.L.M. 6 pCt. rente vergoedt. Den ouderen piloten is aangeboden van deze spaargelegenheid vrijwillig gebruik te maken. Geen hunner heeft dit aanbod aanvaard. Voor aanvulling van de uitrustingskosten der piloten werd aanvankelijk 25 gulden per vlucht vastgesteld. Op verzoek van de piloten is dit door de directie tot f 40 verhoogd Ook is op verzoek der bestuurders toegestaan, dat de commandant van het vliegtuig steeds f 6 per vlieguur zal ontvangen, terwijl, ingeval van ziekte van den eersten piloot, het vlieg tuig door een tweeden piloot wordt overge nomen en deze, in dat geval, ook op f 6. vlieggeld per vlieguur recht heeft. De vraag rijst, of bij een dergelijke betaling de noodzakelijkheid is ontstaan, om juist bij den aanvang van de Indië-vluchten dienst te weigeren en of hier niet afgewacht had die nen te worden, hoe de ervaring over een eenigszins ruime periode was. Tegen de bewering van de vliegtuigbestuur ders. dat hun positie niet verzekerd is, omdat door de directie ontslag is aangezegd, wegens weigering van dienst, ware aan te voeren, dat bij hun aanstelling aan de piloten is meege deeld, dat zij die routes moeten vliegen, welke door de directie nata bekwaamheid worden aangewezen. Hun salarisregeling is in een salarisvoor- schrïft vastgelegd. De vliegers kozen een gunstig moment. De aanstelling van iederen vliegtuigbestuur der geschiedt schriftelijk na kennismaking van de voorwaarden. Het is de vraag of bij een salaris als hierboven aangegeven en bij een bedrijf als de K.L.M., dienstweigering on der de gegeven omstandigheden op haar plaats is. Het moment, dat door de vliegtulgbestuur- ders is gekozen, kan van hun zijde niet anders dan zeer gunstig genoemd worden; na een lange regenperlode met slecht vervoer is thans zeer gunstig weer gekomen, waarvan het be drijf had kunnen profiteeren. Het vijfde in ternationale luchtvaartcongres vangt Maan dag aan. De Nederlandsche luchtvaart had ook in het buitenland groote belangstelling, terwijl het belang van de a.s. hervatting van de Hol- land-Indie vluchten niet nader behoeft te worden toegelicht. MOEDERLAND, OOST EN WEST VEREENIGD. Door de stem van Holland en Indië. DE KONINGIN DANKT VOOR DE RADIO-HULDE. Tusschen twee en drie uur is Zaterdag middag de huldiging van de Koningin te Pasar Gambir her-uitgezonden door den K.R.O. Het geheele programma kwam uit stekend over. De ontvangst ging over Noord- wijk-Radio en werd verzorgd door het Staats bedrijf der P.T.T. Het Indische concert werd uitgezonden door de zenders P.L.E. op 15.93 Meter en P.M. C. op 16-55 Meter. Op Noordwijk-Radio werd iedere zender dubbel ontvangen, welke vier ontvangsten door middel van twee comb ma toren gemengd werden. Deze gecombineerde ontvangst werd ver volgens doorgegeven aan de versterkers kamer van den Radio-dienst te Amsterdam. De versterkerskamer had twee verbindingen, ten eerste een rechtsreeksche, langs speciaal daartoe uitgezochte geleidingen gevoerde, met het Paleis Het Loo, waar luidsprekers waren opgesteld in den salon, waar zich het Konink lijk gezelschap bevond. Een tweede verbin ding was aangelegd met den Hilversumschen zender, waar de K.R.O. voor de heruitzending zorgde, aldus de N.R.C. De leiding berustte bij dr. ir. N. Koomans, chef van het Rijks Radio-laboratorium. Nadat het programma was uitgevoerd heeft de Koningin zelf Indië toegesproken en wel als volgt: „Door den gouverneur-generaal ingelicht omtrent het voornemen van het comité, ge vormd op voorstel van het Algemeen Neder- landsch Verbond, eener feestelijke viering van mijn vijftigsten verjaardag en dankbaar gebruik makende van de mij geboden moge lijkheid het program per radio aan te hooren, is het mij aangenaam te kunnen mededeelen, dat de uitvoering volkomen duidelijk door mij en de mijnen is gehoord, dank zij de voortreffelijke inrichting van den radiodienst. Onder den verschen indruk van het gehoorde voel ik mij gedrongen het comité en allen, die aan deze uitvoering hebben medegewerkt en den duizenden belangstellenden aanwezigen, mijn warmen dank te betuigen voor hun aanhankelijkheid en medeleven. Dat alle groepen der bevolking van hun belangstelling hebben doen blijken stemt mij tot bijzondere erkentelijkheid. Ik besluit met den oprech ten wensch dat zoowel hier in Nederland als in Nederlandsch-Indië het streven vaardig blijve naar een innige samenwerking ter be hartiging van het gemeenschappelijk doel, waarnaar wij allen streven, het welzijn van het land onzer inwoning en het welzijn van het geheele rijk." Ook in West-Indië is de uitzending goed te hooren geweest. In de Oost is het dankwoord van de Ko ningin uitstekend ontvangen. Te Pasar Gambir werd het aangehoord door 60.000 menschen. IN HET LAND VAN NOORD. SCHARWOU. OF: HET ONTVOERDE MEISJE. In Noord-Holland zijn de gemoederen de laatste dagen in beweging geweest door de veronderstelde ontvoering van een meisje uit Noord-Scharwoude. Een heer, die zich als zeer rijk en zeer voornaam voordeed en die opgaf in "Heilo te wonen had zich bij de Arbeids* •beurs te Alkmaar vervoegd om een huishoud ster en men had hem verwezen naar een meisje van 22 jaar te Noord-Sclharwoude. Hij had het meisje met zijn auto afgehaald, doch was sindsdien niet meer gezien. Dit be vreemdde zeer, daar hij bij tal van winkeliers groote bestellingen had gedaan tot bedragen van tienduizenden guldens, onder den naam Buis. Als bankrelatie had hij opgegeven de Twen-tsche Bank. Bij navraag bleek hij ech ter minder een bekende van de Twentsche Bank, dan wel van ae politie te zijn. De Centrale Recherche te Amsterdam kende hem als psychopaath, die reeds herhaal delijk wegens oplichterijen van deze soort was vervolgd. Te Alkmaar had zich inmiddels reeds het gerucht verspreid, dat hij het meisje ontvoerd had en dat -het zich te Londen bevond. Het signalement van „Buis" werd per radio verspreid en weldra bleek, dat hij niet te Londen was, doch te Bergen. Een kellner van het hotel, waar hij logeerde herkende hem als den gezochte. De „huishoudster" was nog bij hem en juist kwamen zij samen van een uitstapje naar Amsterdam terug in de nieuw gekochte auto, toen de politie hen op wachtte. De man bleek nu inderdaad te Heilo te wonen, doch zijn domicilie was het Psycho; pathenasyl. Hij was een fantast die reeds eer der blijken van zijn ruime fantasie had ge geven. Het „ontvoerde" meisje doet nu weer de huishouding in Noord^charwoude en de Don Juan, die haar meenam, zal in het asyl wel wat minder vrijheid genieten dan voor de escapade. GEEN RADIO BIJ HET INDIë- VLIEGEN. Naar wij in de Tel. lezen wordt er aan het gereed maken van het vliegtuig dat 25 Sep= tember naar Indië moet vertrekken de F 7 B P H—A G R gewoon voortgewerkt, ondanks de pilotenstaking. Er is volgens het blad thans besloten om wegens het gewicht geen radio mee te nemen. DAMWAND VAN EEN BOUWPUT BEZWEKEN. Zaterdagmiddag is bij den bouw van de nieuwe Maasbrug te Maastricht een van de stutten van een ijzeren damwand welke een put vormt bezweken, zoodat de damwand naar buiten ls gebogen en de put, waarin ge werkt werd, vol water liep, meldt de NR.C. De werklieden konden zich nog bijtijds in I veiligheid brengen. Er is alleen materieele I schade en eenig tijdverlies te betreuren, EEN DUITSCHE PERSSTEM OVER DE KONINGIN. ZIJ REGEERDE STRENG CONSTITUTIONEEL Men meldt ons uit Frankfort a.d. Main aan de N. R. Ct.: Naar aanleiding van den 50sten verjaar dag van Koningin Wilhelmina schrijft dia Frankfurter Zeitung, dat Nederland dezen dag kan vieren met $lle vereering, die een 32-jarige streng constitutioneele regee- ring van een vorstin verdient, In een tijd, waarin verscheidene monarchen er de voor keur aan gaven, uit het grondwettige ka der te treden of wel daarbinnen een sterk persoonlijken invloed uit te oefenen op de politiek, bleef Koningin WilheLmina altijd, de traditie van haar land getrouw. Niet dat zij zich beperkte tot enkel representatie, want in regeeringszaken sprak zij mede, doch zij heeft nimmer geprobeerd, op de binnenlandsche politieke ontwikkeling in vloed te oefenen of de buitenlandsche poli tiek in een bepaalde richting te drijven. De sympathie van het buitenland, der jonge Koningin tegemoet gekomen, is behouden gebleven, niet in het minst doordat Ne derland in den wereldoorlog de neutraliteit heeft weten te bewaren, waarmee het be wezen heeft, hoezeer het gerechtigd is de zetelplaats te zijn van de groote instelling in Den Haag tot instandhouding van den vrede. DE DUITSCH-FINSCHE BOTER. OVEREENKOMST. Tenslotte een voordeel voor Nederland? ER ZAL N.L. WEL MEER MARGARINE GEBRUIKT WORDEN. Over de Finsch -Duitsche boteruitvoereri schrijft de Berlijnsche correspondent van het Alg. Hbld. nog: Natuurlijk zal deze verhooginjg van het invoerrecht van 27.50 Mark tot 50 Mark, die gelukkig ver ten achter blijft bij het door den Duitschen landbouw geëischte ta rief van 80 Mark, onzen boteruitvoer op nieuw ernstig bemoeilijken, maar de Duit- sche zuivelproducenten zullen vermoedelijk bij deze verhooging niet zoo heel veel baat vinden. Want naar velen hier gelooven zal het stijgen van dèn boterprijs, die het lo gisch gevolg van de tariefverhooging moest zijn, er naar alle waarschijnlijkheid toe lei den, dat het boter verbruik" in Duitschlandj zal verminderen, waarvan dan de marga rine-industrie, die voor 90 pet. in Neder- landsch-Engelsche handen is, dankbaar zal kunnen profiteeren. Zoodat wij dan het pa radoxale geval zouden beleven, dat mi nister Sohiele, die den Duitschen landbouw wilde ondersteunen, indirect zou bij.dragen tot een versterking van de positie van de geheel onder buifcenlandscben invloed staande margarine-industrie. Overleg met onze regëering? J De „Vossische Ztg." verneemt nog, dat dë Duitsohe regeering zich met de Nederland sche in verbinding zal stellen, ten eindë eventueel moeilijkheden die uit het nieu we Duitsche verdrag mochten voortvloeien, op vriendschappelijke wij^e uit de wereld te helpen. ;j De Haagsche correspondent van het Hbld. vernam hierover ter bevoegder plaatse, dat men zich geen goede voorstelling kan ma ken van wat de Duitsohe regeering met zoo'n bespreking voor heeft. Het bericht wordt dan ook in twijfel getrokken. DRASTISCH OPTREDEN VAN SMOKKELAARS. Dynamiet aanslag in Limburg GEMUNT OP EEN HUIS VAN DE DOUANE. Tegen twee uur Vrijdagnacht is in de buurt schap Worm, gem. Moksteen in Limburg, -op een huis een dynamietaanslag gepleegd, zeer waarschijnlijk door smokkelaars, die vermoed den, dat zich^in de woning beambten bevon den. De aanslag is vermoedelijk geschied' door personen, die een groote nachtelijke smok* keiaffaire op touw hadden gezet. Even voor de ontploffingen, werd door beambten een Hollandsche auto aangehouden, waarin een. bekend Duitsch smokkelaar was gezeten. Deza auto diende blijkbaar om het terrein te ver kennen. De smokkelaar is in arrest gesteld. Het onderzoek wordt voortgezet. Door den dynamietaanslag is veel mate* rieele schade aangericht. Er zijn geen per* soonlijke ongelukken. Een politiehond heeft een spoor gevolgd tot op Kerkraadsch grond gebied, op een plaats, waar geregeld de smok kelauto's geladen worden. FELLE FABRIEKSBRAND BREDA. TE GEVAAR VOOR PETROLEUMTANKS. Zaterdagavond te ongeveer acht uur werd de Bredasche brandweer gealarmeerd voor een brand in de fabriek van de Centrale Suiker-Maatschappij aan de rivier de Mark. Direct rukte de brandweer met vol mate rieel uit. Er bestond om negen uur nog vrees dat de geheele fabriek een prooi der vlam men zou worden, daar de brand, hoewel hij krachtig werd bestreden, niet 'afnam. Aan de overzijde van de Mark is een filiaal-in* richting van de Bataafsche Petroleum-Maat- schappij. Omdat de wind eenigszins in de richting dezer fabriek was, was er groote bezorgdheid, dafe vonken zouden overslaan. Vele autoriteiten waren op het terrein van den brand aanwezig. De oorzaak is onbe* kend. Omstreeks half tien was de brand bedwon gen, HAAGSCHE TAXI-STAKING OPGEHEVEN. De Haagsche taxi-staking is Zaterdagmid dag opgeheven. Een arbitrale commissie zal uitspraak doen over de rechtmatigheid van de beide verleende ontslagen. Over de verdere grieven zal overleg worden gepleegd.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 8