m H.D. VERTELLINGEN IVsi 3 STADSNIEUWS LANGS DE STRAAT. De Man aan 't Venster HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1930 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden)* Het nut van dienstboden door MAX en ALEX FISCHER. eeds vele jaren ken ik de familie Bache, eenvoudige burgerlieden, V~ zooals er zooveel zijn. Dikwijls kwam ik bij hen binnenvallen en, of ik nu 's morgens, 's middags of des avonds kwam, altijd was mevrouw Bache met het een of ander bezig in de keuken of in een der kamers. Toch hield mevrouw een dienst bode. Daarom vroeg ik mij dikwijls af, waar om de vrouw des huizes alles zelf deed? Als Marie 's morgens den parketvloer ging wrijven, ergerde mevrouw zich al dadelijk aan de manier, waarop het meisje haar werk deed. „Ik vraag me af. waar jij eigenlijk goed voor bent!" voer zij tegen Marie uit, „je kunt niet eens fatsoenlijk een vloer wrijven! Geef dien doek en de doos was maar hier, dan zal ik je wel eens laten zien, hoe het hoort!" Eenige uren later was Marie in de keu ken bezig de groente schoon te maken. Nau welijks had mevrouw gezien op welke wijze zij het mes hanteerde, of ze riep haar toe op minachtenden en verontwaardigden toon: „Laat mij het maar doen! Er deugt weer niets van!" En dan verzuchtte zij voor de zooveeLste maal: .Waarom heb ik toch zoo'n nietsnut als jij al vijf jaar in mijn dienst! Elke maand geef jk je zooveel geld en bovendien den kost en alles vrij en nog kun je niet eens behoorlijk aardappelen schillen! 't Is wèl treurig!" Doordat ik eenigen tijd voor zaken op reis moest, had ik de Bache's lang niet ge sproken en toen ik terugkeerde vernam ik dat meneer Bache door eenige ongelukkige speculaties veel geld verloren had. Reeds den volgenden dag zocht ik mijn vrienden op, om hun mijn leedwezen te be tuigen met het door hen geleden financieel verlies. Ik vond mevrouw Bache geheel terneerge slagen. „O! 't is verschrikkelijk, wat ons is over komen!" jammerde zij. „We moeten ons nu natuurlijk bekrimpen op alle mogelijke uit gaven, maar het ergste van alles is, dat we ook onze dienstbode moesten wegdoen, onze beste, brave Marie!" Mevrouw Bache, die ik altijd zelf aan het werk had gezien, zooals ik hierboven reeds opmerkte, die nooit iets overliet aan haar dienstmeisje, uit vrees dat zij het niet naar haar zin zou doen, zei mij nu, dat het grootste verdriet, dat voor haar en haai- man voortvloeide uit de catastrophe, de noodzake lijkheid was om te scheiden van hun dienst bode! Ik vroeg mij af, of ik inderdaad goed ge hoord had, maar aan h$t ernstige gezicht van mevrouw Bache kon ik wel zien, dat zij meende, wat zij zeide. Ik kon dan ook niet nalaten mijn verwondering uit te spreken. „I52em. me niet kwalijk, mevrouw" sprak ik, ».hoe is het mogelijk dat het gemis van uw dienstbode u het meeste grieft van alles, wat ge u thans moet ontzeggen? Misschien be moei ik mij met zaken, die me niet aangaan, maar ik moet u eerlijk bekennen, dat ik niet begrijp hoe iemand als u, die toch altijd van VTOeg tot laat in uw huishouden bezig waart, hei een gemis kunt vinden dat Marie die u, voor zoover ik heb kunnen beoordeelen, zeer weinig uit de handen nam, is heenge gaan. 't Zal natuurlijk wel aan mij liggen, maar ik zie niet in En toen heeft mevrouw Bache mij de 'zaak uitgelegd. „Omdat ik altijd alles zelf deed en Marie niets, ziet u niet in in welk opzicht mijn heele bestaan door haar afwezigheid ver anderd is, of liever mijn leven en dat van mijn goeden Philip? O! men kan wel zien, dat ge vrij gezel zij t, Anders zoudt ge zóó niet •spreken! U weet niet, wat het zeggen wil een huishouding te hebben Waarover denkt u eigenlijk, dat Philip en ik samen praatten, tot vóór eenige weken, als we alleen thuis waren? Wel, natuurlijk over Marie, over die brave, beste Marie! Het eerste, wat ik mijn man vroeg, als we 's morgens wakker werden, was altijd: „Wees je wat Marie gisteravond weer voor doms gedaan heeft, dat uilskuiken? Stel je voor...." En als we naar bed gingen, was onze laat ste gedachte steeds gewijd aan Marie, en Philip zei dan: Neen maar, Valérie, nu kun je toch nooit raden, wat Marie weer uitge voerd heeft! 't Is ongehoord! 't Was altijd Marie en nog eens Marie en we spraken nooit over iets anders; zij was steeds het on dei-werp onzer gesprekken. En nu? Waar zullen we over moeten praten, nu wij haar niet meer hebben? Zooals je ziet, beste vriend, zijn wij wèl te beklagen." Men geeft er zich inderdaad nooit voldoen de rekenschap van, als men er een heeft, waarvoor een dienstbode al niet goed is in een huisgezin OVERTREDERS DER MAXIMUM SNELHEID. STEEDS GROOTERE SNELHEDEN. Ds. M. G. Blauw zendt ons een stuk over het overtreden der maximum snelheid op den Rijksstraatweg, waaraan we het volgen de ontleenen: „Welk een prachtweg is de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord den laatsten tijd gewor den door zijn verbreeding, bestrating en be bouwing! Toch wordt het zoo langzamerhand verschrikkelijk, om er op te verkeeren of er te wonen, omdat automobilisten en motor wielrijders hem tot een afschuwelijke renbaan maken. Naar ik hoor mag er slechts met een snelheid van 30 K.M. per uur gereden wor den. Dit doet echter ongeveer niemand. Ve len rijden geregeld met een dubbele snelheid. Ja er zijn er, die zelfs wel 90 K.M. rijden, of althans zóó snel, dat het voor de motorpolitie om eigen en anderer leven niet in gevaar te brengen, niet raadzaam is. te pogen om deze snelheidsmaniakken in te halen en te be keuren. Dit geren geschiedt dagelijks, niet tegenstaande er door de politie geregeld be keuringen worden gemaakt. Maar het gebeurt vooral wanneer er in Alkmaar motorwedren nen worden gehouden. Dan is het alsof de hel losgebroken is. Dat deze snelheidsmaniak ken hun eigen leven en dat van anderen in gevaar brengen, deert hun blijkbaar niet. Maai' niet alleen ontstaat hierdoor direct levensgevaar, door het oorverdoovende la waai, dat vaak tot diep in den nacht duurt, wordt het wonen aan den Rijksstraatweg zeer onaangenaam. Aan zitten of slapen met een open venster, hoe warm het ook is, valt niet meer te denken. Moet dat nu zoo maar voortgaan en van dag tot dag erger worden? Moeten door dat onzinnige geren geregeld menschenlevens in gevaar worden gebracht? Hebben die snelheidsmaniakken alleen recht om dit kwaad voortdurend te stichten en hebben de anderen een recht om hiertegen afdoende beschermd te worden? Het schijnt wel zoo. 't Is dan ook te wenschen dat aan dit schandelijke gedoe eens een einde wordt gemaakt. Daarvan zal echter meer noodig zijn dan een flinke uitbreiding van de kleine motorbrigade onzer politie. Daarvoor zal vooral noodig zijn een veel zwaarder straf fen van de overtreders der maximumsnel heid. Naar ik hoor krijgen ze nu gewoonlijk een boete van een paar guldens. Dat geeft natuurlijk niets. Maar neem ze, des noods voor den maximumtijd door de wet bepaald, hun rijbewijs af. Ik vermoed dat ze dan wel wat bedaren zullen. En zooals de toestand op den Rijksstraat weg is, is deze natuurlijk op tal van plaat sen." Tot zoover Ds. Blauw. We hebben zijn klachten aan den Com missaris van Politie overgebracht. Deze deel de ons mede, dat de politie alles doet met de haar ter beschikking staande middelen, wat mogelijk is, „Dit is voor ons echter heel moeilijk," zei de heer Tenckinck, „omdat er zooveel drukke hoofdwegen op Haarlem uit loop en. Hier valt dus op dit gebied veel meer INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. MEUBELEN Levering direct aan particulieren. Dressoir, tafel. 2 fauteuils, 4 stoelen moquette, theemeubel, spiegel 2 schilderijen, samen f118.—. Q. A. Buffet met bolle deuren {62.50 Huis-, Salon-, Slaapkamermeubelen, Bedden, Dekens, enz. Alles MET DRIE JAAR SCHRIFTELIJKE GARANTIE. PRIMA AFWERKING, NED. MEUBEL-INDUSTRIE „NEMI". Modelkamers voor Haarlem: KONINGINNEWEG 18 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel /V\ Boldoovs I i jmaakt blanke tan deny, te regelen dan in andere gemeenten. Ook komen er steeds meer motorrijwielen op den weg, wat m.i. te wijten is aan het afbetallngs systeem. Als tegenwoordig een boerenjongen een paar centen heeft gespaard, dan kan hij door dit systeem op gemakkelijke wijze een motorrijwiel koopen. En dat zijn juist de menschen, die de wegen thans zoo onveilig maken. Ze springen op hun motor, kijken triomfantelijk rond en rijden met een vaart van 90 en meer K.M. over den weg, Toch kan ik u de verzekering geven, dat deze overtre ders dagelijks worden bekeurd en gestraft, Veel méér kunnen wij er niet tegen doen, want ik zeg herhaaldelijk tegen mijn motor- brigades, om bij achtervolging van een over treder niet alles op alles te zetten, want daarmee wagen ze hun eigen leven en dat van anderen. Niemand kan immers weten, wat er plotseling uit een zijstraat kan schie ten! Dit risico wil ik mijn menschen vooo* een overtreding van de maximum-snelheid niet laten loopen, want zij komen er meestal met een kleine geldboete af. En daar geven de rrteeste motorwielrijders niet om-Beter zou het zijn om vlugger het rijbewijs af te nemen of hechtenisstraf op te leggen. Dan zou de schrik er wel in komen! Tegen het geraas valt niet veel te doen. Het zijn vooral de zoogenaamde éénpitters, die zooveel leven maken. Auto's verwekken niet zooveel op schudding; hoe harder die rijden, hoe man- der geraas ze maken. Wie daar niet tegen kan moet maar niet aan een drukken ver keersweg gaan wonen." TEEKENCOLLEGE „KUNST ZIJ ONS DOEL" Het teekencollege „Kunst zij ons doel" heeft besloten tot de oprichting van het) „Kunst zij ons doel"'ziekte-steunfonds", dat tot doel heeft het stichten, instandhouden en uitbreiden van een fonds, waaruit aan door ziekte of ongeval getroffen en daardoor i\oodlijdende werkende leden van het ge nootschap* gedurende eenigen tijd financlee- len steun kan worden verleend. Om tot het noodige kapitaal voor dit fonds te geraken, zal als eerste poging een verloting van kunstwerken georganiseerd v/orden, voor dat doel afgestaan door de wer kende leden. Gedurende de maand September zal de collectie in kunsthandel F. H. Smit, Groote Houtstraat 69, waar ook loten verkrijgbaar zijn, worden geëxposeerd. JUBILEUM G. KL ANDERMAN. Op 10 September hoopt de heer G. Klan- derman den dag te herdenken, waarop hij 35 jaar geleden in dienst trad bij de Gebroe ders Visscher, aannemers van baggerwerken. JUBILé. Op 10 September zal mej. M. H. J. Koppen van Kordelaar den dag herdenken, dat zij voor 12 1/2 jaar als werkster in dienst trad bij mevrouw Verspoor, Coornhertstraat. ST. AUGUSTINUS-ORATORIUM. Ter gelegenheid van het 15e Eeuwfeest (4301930) van St.. Augustinus wordt het door Jan Nieland getoonzette St. Augustinus Oratorium woorden van Pater Bloem ter uitvoering gebracht te Amsterdam: 15 en 16 September in het Concertgebouw; Utrecht 19 September in Tivoli; Haarlem 27 Septem ber in de Gemeente Concertzaal. Het Oratorium is door de R.-K. Oratorium» Vereeniging Amsterdam onder directie van Tli. van der Bijl ingestudeerd en zal door deze met medewerking van het Concertge bouw-Orkest ter uitvoering worden gebracht. Als solisten werken mede: Jo Vincent, so praan; Maurice Weynandt, tenor; Willem Ravelli, bariton, Willy Francois, orgel. NEDERLANDSCIIE HANDELS EN LANDBOUWBANK. In de buitengewone vergadering van aan deelhouders dezer te Haarlem gevestigde naamlooze vennootschap zijn de voorgestelde statutenwijzigingen, die bedoelden de statuten der Vennootschap in overeenstemming te brengen met de nieuwe wet op de Naam looze Vennootschappen, goedgekeurd. Het kapitaal der Vennootschap werd gebracht op 2 1/2 millioen gulden. Ter vergadering werd medegedeeld, dat het ter plaatsing aange boden bedrag aandeelen ruimschoots was overteekend, zoodat meer dan een vijfde van dit vergroote aandeelemkapitaal thans is ge plaatst. KANTONGERECHT. De afgesloten Haarlemmerstraat te Zandvoort Voor het Kantongerecht kwamen heden morgen de gevolgen tot uiting vair het niet nakomen van het verbod om de Haarlem merstraat te Zandvoort te berijden in de richting van West naar Oost. Wij hebben er reeds de aandacht op gevestigd dat hon derden weggebruikers zich hier niet stoor den aan het ingevoerde eenrichtingsverkeer en dat tientallen bekeuringen gemaakt zijn. Er kwam een automobilist uit Amsterdam voor, die op 24 Augustus bij den Tol door de marechaussée was aangehouden. Hij zei, niet op de hoogte te zijn geweest van de nieuwe bepalingen en de vier borden niet te hebben gezien. Ook beklaagde hij er zich over, dat de marechaussée geplaatst werd aan het eind van den weg en dan verdekt ach', er een boom. De ambtenaar van het O. M. mr. B. v. d. Burg merkte omtrent het laatste op, dat dit een kwestie is van politiebeleid. Spr. zou on getwijfeld aan het begin van den weg iemand zotten om te waarschuwen. Aange zien de bepaling alleen geldt voor de maan den Juni, Juli en Augustus is het inrijden van deze zijde thans reeds geen overtreding meer. Daarmee wilde spreker rekening hou den, hij zou er niet aan denken om voor een feit als dit 10.boete te eischen. Mr. v. d. Burg requireerde l.of 1 dag. Conform werd verdachte veroordeeld. Geheel rechts van don weg. De Kantongerechtszitting leverde ook ge volgen op van de nieuwe bepaling in de I-Iaarlemsche politieverordening, dat voer tuigen geheel rechts moeten rijden. Met name voor asfaltwegen, waarnaast een klinkerpad ligt, blijkt deze bepaling een goed wapen te zijn in handen der politie. Want zonder dat er een verbod bestaat voor fietsers om op het asfalt te rijden kan de politie hen thans dwingen om de klinkers te kiezen. Er verschenen twee fietsers voor den rechter, die op het asfalt van den Rijks straatweg naar Velsen gereden hadden en die deswege verbaliseerd waren. Hun ver weer, dat zij rechts reden baatte niet, want zij reden slechts ter rechterzijde van het asfalt, hetgeen niet „geheel rechts van den weg" is. Zij kregen drie gulden boete, confonm den eisch. Er was ook iemand, die met een bespan nen voertuig op den Rijksstraatweg gere den -had. Dat hij niet voortdurend geheel rechts gereden had Verklaarde hij hierdoor, dat hij andere voertuigen had moeten pas- seeren. Daarna was hij onmiddellijk naar reohfcs gedraaid. Teneinde uit te maken waarom hij dan toch een proces-verbaal had gekregen moet de verbalisant gehoord worden, weshalve de zaak uitgesteld Is. ROEKELOOZE AUTOBESTUURDERS. Men schrijft ons: Dinsdagavond werden de voetgangers op den Kampersingel, Turfmarkt en Spaame opgeschrikt door twee luxe autos, die met een vaart van naar schatting 100 K.M. over den weg vlogen. Met angstig gegil stoven de menschen van den weg op trottoirs en zoch ten beschutting, terwijl tevens kreten van afkeuring opgingen. Doordat deze auto's niet over de Lange brug konden (deze was juist" gesloten) sloven zij de Turfmarkt op en daarna ging het langs het Spaarne rich ting Damstraat. De wachtenden voor de brug sloegen met ontzetting dit ergerlijk gedoe gade en verwachtten elk oogenblik een aan rijding. Juist op het moment, dat de brug weder voor het verkeer open gesteld zou worden, kwamen de auto's weder met dezelf de vaart over het Spaarne aanrijden. Het mocht aan het publiek gelukken één dezer te doen stoppen, waarna de politie moeite had om het publiek, dat handtastelijk tegen den bestuurder wilde optreden, tegen te hou den. Van den anderen auto Is het nummer opgenomen, daar die met dezelfde vaart door reed. TEGEN VLOOTUITBREIDING. EEN DEBATAVOND. Een hier ter plaatse bestaand Comité van Actie uit verschillende anti-militairistischc vereenigingen heeft het Initiatief genomen tot een actie tegen de aanhangige plannen tot uitbreiding der Nederlandsche oorlogsvloot. In overleg met de Nooit-meer.oorlog-Federatie en de Jongeren Vredes Actie is besloten, voor dit doel contact te zoeken met alle Haar- lemsche vredesvereeniglngen. In de maand September zal een debatavond worden geor ganiseerd, waar een voor- en een tegenstan der van genoemde plannen het woord zullen voeren. De Gelukkige. „Ziezoo", zei de zon, toen de wcervoorspel- lers en de meteorologische instituten hem eindelijk ztfn kans gaven, en do kranten op een goeden ochtend „warm droog weer" en „weinig of geen bewolking" bestelden. ..en nou zal ik jullie hebben. Jullie hebben r.og wat van me te goed." En hij scheen zoo ge weldig, dat in minder dan geen tijd alle boor devolle slooten uitgedroogd waren en de hoo rnen met angstige gezichten naar hun al kaler wordende kruinen grepen Op den eersten dag van dit lekkere zomer weertje. dat nu al weer overal „hittegolf" ge noemd wordt, fietste ik langs een weggetje, dat van den vroegen morgen af had liggen stoven trusschen de groene wellanden, die aan weerskanten liggen. De koeien lagen lij zig herkauwend met een uitdrukking van diepe ellende in hun suffe loddcroogen op het einde van den dag te wachten, en hcele- maal aan het einde kwam ik een juffrouw van vrij milde proporties tegen, die met- een soort van gelaten wanhoop de Sahara, die haar nog te wachten stond, opnam, een zak doek aan de zonzijde van haar drie onder kinnen spreidde in gedachten haar kanarie pietje aan haar jongste nicht naliet, en toen pas op weg dorst te sraan. „Heelemaal aan het andere eindé ligt eertf man", kon ik niet nalaten bij wijze van troost tegen haar op te merken, ..die midden in de zon in slaap is gevallen. Hij ziet vuur rood. en de straaltjes loopen langs zijn ge zicht, en de vliegen zoemen in zwermen om hem heen. Het is verschrikkelijk om aan te zien". Maar ze keek me een beetle weifelend aan. en ik begreep onmiddeVHJk, da: ze dacht, dat die juffrouw zeker ook erge last van de warmte had. Dat had ik ook wel, maar niet zoo erg als zij dacht. En ik ben maar door gereden. Toen ik terug kwam heb ik Ijverig uitgeke ken naar haar stoffelijk overschot, maar ik kon het niet vinden, en begreep daaruit, dat ze den overtocht blijkbaar toch overleefd had en dat nichtje Coba het nog een poosje zonder tante's Pietje zou moeten doen. Maar de man lag or nog. nu meer paars dan rood, en een stuk of wat muggen hadden zich gon zend van tevredenheid over liet lekkere maal bij de vliegen gevoegd, en hulden hem in een grijs wolkje. Ik heb mijn hoofd afgewend en mijn gezond verstand, dat mij altijd voor houdt, dat. ik een beetje minder bemoel-alle- rig moet zijn. voerde een zwaren strijd met mijn goeie liart, dat per sé wilde, dat. Ik af stapte en hem wakker maakte. Mijn ge makzucht besliste tenslotte, dat het toch werkelijk te veel gevergd was om in zoo'n hitte een paar beweedngen te maken, die niet beslist noodzakelijk waren, en dus reed ik door. Maar het noodlot wilde, dat ik dien dag nog een keer langs dat snikheete wegget-1» moest, en van uit de verte zag ik al, dat dé man er nog lag. hoewel het vijf uur later was. Hij lag nu op zijn anderen kant. en er lag zoo'n glimlach van gelukzalige tevreden heid op ziin donkerrood, dik opgezwollen ge zicht. dat lk er niets meer van begreep. Liefe lijke droomen misschien". En toen ik nog een uur later weer terug kwam. was hij blijkbaar ontwaakt, en zat zielsgelukkig op hetzelfde plaatsje met zijn handen in zijn schoot voor zich uit te staren. Zijn hoofd was tweemaal de natuurlijke grootte en het was, of zijn neus vonken schoot. Hij was tot achterin zijn nek vuur rood verbrand, en ziin voorhoofd bladderde al. Op tien meter afstand voelde je hem warmte uitstralen. Toen lk langs hem ging, draaide hij zich naar mij om. Zijn oogen glansden. Hij moest blijkbaar zijn geluk aan iemand uitzeggen. „Lekker weertje, hè?" zei hU verrukt, en liet zich weer pardoes achterover vallen. Stom ben ik doorgereden MUn eenige ver langen ging nog uit naar de ijskast W. T. JONGETJE BIJ HET HENGELEN VER DRONKEN. Het 7-Jarig zoontje van den arbeider v. d. PI:, aan den Schinkeldijk te Haarlemmer meer, had, terwijl het zat te hengelen, het ongeluk in de Ringvaart te vallen, meldt het Volk. Hoewel dadelijk pogingen in het werk werden gesteld het knaapje, dat direct in de diepte was gezonken, te redden, wat na eeni ge oogenblikken ook gelukte, bleken de le vensgeesten reeds geweken te zijn. MR. DR. W. F. VAN LEEUWEN. Men seint ons uit Den Haag: Er is nog steeds geen verandering geko men in den toestand van den oud-vice-pre sident van den Raad van State Mr. Dr. W. F. van Leeuwen. Zijn toestand blijft hoogst onrustbarend. FEUILLETON Drie Avonturen van den Franschen Meester-Detective MARC MICHEL. 2) Ontdekte u voetsporen? Neen. Dat is wel heel merkwaardig, maar er was niets te ontdekken, dat erop wees, dat er iemand geweest was. Er lag al leen een fijn laagje zand op de vensterbank, wat er altijd ligt bij westenwind; het zand komt uit het Bois. Ais er iemand met zijn voeten op de vensterbank was geweest, had den er absoluut voetsporen op de venster bank waarneembaar moeten zijn. Maar niets daarvan. Is het niet mogelijk, dat de verschijning aan het venster een product van overspan nen zenuwen is geweest? Dat heb ik mij eerst ook afgevraagd. Maar tien minuten later kreeg ik het bewijs. Wat deed u? Alarmeerde u uw be diende? Ja; ik rende de trap af, haalde hem achter zijn krantje weg en we doorzochten samen den heelen tuin. Maar vinden deden we niets. Ik begon mijn „vizioen" meer en meer toe te schrijven aan geschokte zenuwen. Inplaats daarvan lag er een kaartje op mijn bureau; „Nog twee dagen!" stond erop. Daarop besloot u het huls te verlaten? Ik kreeg inderdaad den indruk, dat ik in gevaar was. Ik zou in huis trouwens niet hebben kunnen slapen. Ik bestelde telefo nisch een auto en liet me naar het Hotel des Champs Elysées brengen. Daar hebt u heel verstandig aan gedaan, zei de detective, terwijl hij ernstig en pein zend keek. Ik voelde er weinig voor, vervolgde mr. Malterre, om de Süreté in de zaak te halen; ik wilde daar niet den indruk vesti gen, dat ik me ook maar eenigszins liet inti- miteeren. Bovendien geloof ik. dat ik een dergelijke raadselachtige zaak, zooals waar schijnlijk geen van mijn collega's ooit heeft meegemaakt, in niemands handen beter kan stellen dan in de uwe, eindigde hij met een hoffelijke buiging. De rechterlijke macht beseft heusch wel welk een grooten steun zij in uw arbeid heeft. De detective liet deze lofrede over zich heengaan zonder een spier van zijn ernstig, krachtig gezicht te vertrekken en vroeg rustig: Tot hoe laat bent u in uw kabinet bezig? Tot zeven uur. Ik zal u vanavond om zeven uur per auto van uw bureau halen en met u naar huis rijden. Overigens had ik gaarne, dat u mij een machtiging zoudt geven om alle ruimten in uw huis te betreden en dat u uw bediende telefonisch van mijn komst op de hoogte zoudt stellen. Ik zou graag vanochtend uw woning nog nauwkeurig inspecteeren. Mr. Malterre voldeed aan het verzoek en schreef op een visitekaartje een paar woor den. Hij reikte het den detective. Ik dank u, zei Mare Michel- Dus tot ziens, om zeven uur, antwoordde de rechter. Ik zal zorgen dat ik op tijd ben, was het wederwoord. De deur viel achter den bezoeker dicht. De detective stond op, trok zijn jas aan en ver liet een paar minuten later eveneens het huis. Het sloeg juist half zeven toen Monsieur Malterre zijn bureau verliet en de straat op liep. Noch van Marc Michel, noch van een auto was in velden of wegen een spoor te be kennen. De rechter wandelde langzaam de straat af en wilde juist den rijweg oversteken om de brug over te gaan, toen een blijkbaar stomdronken arbeider op hem toewaggelde. Het scheelde maar een haartje of hij was met hem in botsing gekomen. Maar toen de dronken man vlak bij hem was fluisterde deze hem in: Gaat u links den hoek om en stapt u daar in de auto. De chauffeur is een assis tent van mij; hij zal u naar huis rijden. Wacht u daar op me; ik kom direct bij u. Maar haast u wat: u wordt gevolgd. Hoogst verbaasd keek de rechter den pseu- do-dronken man na, die alweer verder zwaaide. Dat was immers de stem van Mare Michel geweest! Hij keek in de linksche zij straat: daar stond inderdaad een auto. Hij liep er naar toe. De chauffeur groette niet, maar fluisterde bijna zonder dat een beweging van de lippen waarnam: Bent u monsieur Malterre? Ja. Stapt u dan vlug in. Toen de rechter den voet op de treeplank gezet had. zette de wagen zich al in bewe ging. Mr. Malterre keek door het klefne ruitje achter in'de kap en zag niet ver van de auto de dronken arbeider midden op de straat staan. Hij scheen niet dan met de grootste moeite zijn evenwicht te kunnen bewaren en balanceerde heen en weer, waarbij hij nu eens het rechter-, dan weer het linkerbeen pmhoog hief. Een man liep hard in de rich ting van de auto: het leek wel alsof hij het voertuig volgen wilde. Was het toeval of opzet? De dronken man scheen naar den hardlooper toe te wag gelen, stak een been uit met het gevolg, dat de ander erover struikelde en pardoes tegen den grond sloeg. Een kwartiertje later hield de auto bij de Porte Mailboot stil. De chauffeur opende het portier en zei: Monsieur Michel laat u verzoeken hier te willen uitstappen, monsieur Malterre. Loopt u alsjeblieft langzaam naar huis. U hoeft niet bang te zijn: ik volg u. De rechter liep langzaa mde Avenue op en Kruiste de Rue Parmentier en de Rue Sa- blonville, zonder dat er iets bijzonders ge beurde. Toen hij omkeek, zag hij, dat de auto hem op geringen afstand volgde. Op de Place de Marché was een oploopje: een man deelde papieren uit. Monsieur Malterre pakte er ook een aan; vouwde het open en schok: hij las de woorden: „Nog één dag. Monsieur Malterre!" Toen hij bij zijn huis kwam wachtte zijn bediende hem al in de open voordeur Ze waren juist naar binnen gegaan, toen de electrische schel overging. Er stond een brie venbesteller in de deur. maar het was wel merkwaardig, dat hij geen enkelen brief bij zich had! Wat verlangt u? vroeg de rechter. De brievenbesteller glimlachte alleen maar: hij nam zijn pet af en keek monsieur Malterre strak aan. Deze keek den brievenbesteller eens wat meer van nabij en kon een uitroep van verbazing niet onderdrukken: Monsieur Michel! Ja, ik ben het. Gaat u maar rustig naar boven, monsieur Malterre en trekt u zich maar niets van mijn aanwezigheid aan. Als u me noodig hebt ben ik bij u. Neemt u voor alle zekerheid deze kleine revolver mee. De rechter ging naar zijn appartementen op de eerste étage en genoot zijn souper. De aanwezigheid in huis van niemand minder dan Marc Michel gaf hem een ongekend ge voel van veiligheid. Nadat hij gegeten had, ging hij. alsof er niets aan de hand was, naar zijn studeerkamer en al spoedig slaag de hij erin zich s&heel in zijn werk te ver diepen. De buitenjaloezieën had hij neerge laten. Hij was zoowat een uur aan het werk ge weest. toen hij heel duidelijk een geluld hoorde alsof de latten van de jaloezieën van elkaar getrokken werden. Hij luisterde een oogenblik gespannen, draaide snel het hoofd ln de richting van het venster en keek ln een bleek gezicht. Hij greep naar den revolver, maar het gezicht verdween op hetzelfde mo ment. Hij schoot, maar juist even te laat. Hij wierp het venster open. trok de Jaloezie om hoog, maar er was, net als den vorigen avond, niets meer van het „spook" te zien. De rech ter liep snel naar den corridor en zag juist dat Marc Michel met groote haast naar de tweede verdieping stormde. Hij liep hem na en nam waar hoe de detective op het balcon ging en daar met zijn electrische zaklantaarn alles nauwkeurig inspecteerde. Hier is hij geweest, zei hij zacht en wees op de balustrade. De heer des huizes kwam nader en ontdekte tot zijn niet geringe verbazing een groote ijzeren haak, die over de balconleuning ge worpen was. Aan de haak zat een touw vast, dat bijna tot op den grond reikte en zacht jes fn den wind heen en weer bewoog. Dezen haak heeft hij van beneden af over de balustrade gegooid, verklaarde de detective, en daarop is hij langs het touw naar boven geklommen. Het ls een verduiveld kranige worp: het moet een geweldig han dige knaap zijn, die dat kunststukje heeft uit gevoerd; vermoedelijk een gewezen jongleur of zooiets. Daarop wijzen ook nog een paar andere détails. Zooals u ziet is de haak om wikkeld; natuurlijk om te maken dat het vasthaken niet hoorbaar zou zijn. De vent Is daarop in het touw geklommen, is aan uw venster verschenen en is daarop als rie weer licht verder naar boven doorgegaan. Daar heeft hij halt gehouden en met zijn voeten op den bovendrempel van het kozijn gesteund uw vensters hebben, zooals Je dat bij Go tische gebouwen ook hebt, een soort afdek. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 7