VLOOTREVUE VOOR ENKHUIZEN. BUITENLAND DE TOESTAND IN ARGENTINIË. APEX Klop-veeg-Stofzuigers f 175. BINNENLAND Het afscheid van de Zuiderzeevisschers. Het stadje in feestdos.- HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1930 TWEEDE BLAD Ernstige onlusten in Buenos Aires. Tweeduizend studenten trachten het regeeringspaleis binnen te dringen. INGEZONDEN MEDEDEFT.TNGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTELJO R IS STRAAT 16 TEL. 10756 RAPPORT VAN S. D. A. P. EN N. V. V. OVER DE ARBEIDS- MARKT. De onrust in Britsch-Indië. Ward Hermans niet toegelaten op Eet minderhedencongres. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De geruststellende verklaringen, onlangs omtrent den toestand in Buenos Aires afge legd, blijken toch wel wat al te geruststellend geweest te zijn. Er komen berichten over ernstige onlusten. De „Associated Press" verneemt uit Buenos Aires, dat Donderdagavond laat in de hoofdstraten der stad door studenten een tegen de regeering gerichte, demonstratie is gehouden, waarbij het her haaldelijk tot ordeverstoringen is gekomen. De politie moest tusschenbeide komen en van de wapens gebruik maken. Vijftig stu denten en politiemannen werden hierbij ge wond en twee studenten gedood. Ook in an dere deelen der stad hebben onlusten plaats gehad, waarbij door de politie geschoten werd. Tijdens een zitting van het kabinet tracht ten ongeveer 2000 studenten het regeerings paleis binnen te dringen Na bloedige gevech ten met aanhangers van president Irigoyen, werden de rustverstoorders door de politie met de blanke sabel uiteengedreven. Het blad ,La Nacion" verneemt van be trouwbare zijde, dat de regeering heeft aan geboden collectief af te treden en dat zij ook president Irigoyen heeft verzocht zijn ambt neer te leggen. President Irigoyen heeft ech ter geweigerd hierop in te gaan. De toestand wordt door het blad uiterst kritiek genoemd. Alle theaters zijn gesloten en de straten zijn verlaten, daar de bewoners uit vrees voor nieuwe onlusten hun huizen niet durven verlaten. De opstandige landbouwers in Britsch-Indië. Een Reuter-bericht omtrent de actie tegen de regeering van landbouwers in het district Satara (gewest Bombay) behelst, dat er 250 man politie naar dit district zijn gezonden. Het aantal der verzetplegers bedraagt 4000. De agitatie is begonnen met het vernielen van bosschen het weigeren om belasting te betalen en het aannemen van een dreigende houding tegen een afdeeling politie, welke moest terugtrekken. De agitators hebben on langs de nationale vlag geheschen en ver klaard dat zij tot het einde toe zouden vech ten. Het minderhedencongres. In de Donderdag gehouden zitting van het Europeesche congres der minderheden eisch- ten twee Belgische gedelegeerden, de beken de Vlaamsche nationalist Ward Hermans en de Waal Ruska toelating tot het congres. Voor de zitting hadden zij medegedeeld, dat zij het voornemen hadden, in het congres voor te stellen België te verdeelen in een Waalsch en een Vlaamsch deel, en te eischen aansluiting van het Vlaamsche deel bij Ne derland, het Waalsche deel bij Frankrijk en Eupen-Malmedy bij Duitsch-land. Aangezien noch de Waalsche, noch de Vlaamsche groep zich langs den voorgeschre ven weg voor het congres hadden opgegeven, konden hun gedelegeerden niet worden toe gelaten. Een nieuwe partij in Turkije. Uit Stamboel wordt gemeld: Fe thy bey (de stichter van de liberale op positiepartij) is hier bij zijn aankomst door een geweldige en geestdriftige menigte be groet. In een redevoering te Smyrna gehou den, heeft hij de regeering verantwoordelijk gesteld voor de huidige economische crisis. Geheel Smyrna schijnt in verband met den slechten toestand van den exporthandel, voor de liberale partij gewonnen. Een nader telegram meldt nog, dat het bij pogingen vffn de politie om de opgewonden menigte uiteen te doen gaan, tot botsingen is gekomen,, waarbij vex-schillende personen gewond zijn. De bladen verwachten spoedig wijziging van het kabinet: de ministers van justitie, financiën, binnenlandsche zaken en econo mische aangelegenheden zouden nl. binnen kort aftreden. Het Britsche Vakvereenigings- congres Nadat de beraadslagingen op het Vakver - eenigingscongres te Nottingham ernstig wa ren gestoord door het optreden van commu nisten, zijn thans uitgebreide maatregelen genomen ten einde een rustig verloop der onderhandelingen te verzekeren. Het aan tal zaalwachters bijv. is verdrievoudigd. Tal rijke politieambtenaren en detectives staan opgesteld aan de ingangen en in de nabijheid van het ^bbouw. Met eenparigheid van stemmen werd op het congres een motie aangenomen der mijn werkers, waarin als grondoorzaak van den huidigen toestand in de kolenindustrie de concurrentie wordt genoemd, welke be staat tusschen de kolenuitvoerende landen. Een internationaal verdrag door bemidde ling der internationale vakbeweging, inzake uniformiteit van werktijden en levensstan daard voor de mijnwerkei's in de verschillen de landen, moet worden nagestreefd. Een andere motie verlangt van de regee ring een krachtiger controle over de Bank van Engeland. Intellectueelen in Rusland gearresteerd De correspondent van de „Manchester Guar dian" te Moskou meldt nog omtrent de aan houding van een aantal personen die er van verdacht worden deel te hebben geno men aan, en de leiding te hebben gehad van contrarevolutionaire organisaties be- oogende de omverwerping van het sovjet- gezag en het herstel van de macht van land- heeren en kapitalisten, zooals de beschuldi ging luidt, dat tot de aangehoudenen een aantal bekende oude intellectueelen behoo- ren die met het sovjetregime.samenwerkten in de eerste jaren van de NJE.P. en vaak verantwoordelijke posities bekleedden. Onder hen zijn professor Yoerowsky, die langen tijd lid is geweest van het college van het com missariaat van financiën, en Groman tot ver leden jaar deskundige van de commissie voor de staatsplannen. Prof. Kondratiejew, die eveneens aangehouden werd, is een econoom van internationalen naam, die vroeger aan het hoofd stond van het Bureau voor we tenschappelijk onderzoek van den Hoogen Raad der Economie. De mede gearresteerde hoogleeraren Kanajow en Makarow waren voor den oorlog autoriteiten op het gebied van agrarische vraagstukken. Eenigen der gearresteerde personen hadden in de laatste jaren critiek geoefend op de tegenwoordige sovjetpolitiek op het gebied van industrie, landbouw en financiën voorzoover hun daar toe de gelegenheid werd geboden in speciale economische vakbladen. Paniek te Sjasi, Uit Sjanghai: Uit Sjasi in Hoepei wordt gemeld dat er Donderdag een paniek ontstond onder de be volking wegens een plotselingen aanval op de stad door een troep van 3000 communis ten. De regeeringstroepen slaagden er na een gevecht van 3 uur in den aanval af te slaan. Alle Japansche inwoners benevens ver scheidene' Britsche en Amerikaansche onder danen zijn aan boord van een Japansche ka,- nonneerboot gevlucht. DE ITALIAAN EN DE MUMMIE. Wij lezen in het Hbld.: De stad Dusseldorf doet den laatsten tijd wèl van zich spreken. De „Dusseldorfsche moordenaar" heeft de aandacht van de geheele wereld op de stad gevestigd. Thans heeft er zich weer een zonderlinge en opzienbarende geschiedenis afgespeeld met een mummie. Wekenlang heeft nl. een bewoner van Dusseldorf niettegenstaande het verzet van de autoriteiten een mummie in zijn huis weten te houden. De inwoner, een Italiaan, dr. Mancini, heeft nl. het lichaam van zijn twee jaar geleden te Genua gestorven vrouw laten I^repareeren en in een zinken kist doen plaatsen. In Juni 1930 vroeg en verkreeg Mancini verlof het lijk naar Dusseldorf over te brengen. De vergunning werd ver leend met de bedoeling, dat het lijk begra ven zou worden. Van 14 tot 30 Augustus heeft Mancini het lichaam echter in zijn woning ge houden. Den autoriteiten die op de begrafe nis aandrongen, antwoordde hij, dat het hier een mummie betrof, waarop het Duit- sche voorschrift tot begraven niet van toe passing was. Tenslotte werd tot krachtiger maat regelen besloten. Doch toen de politie de woning binnendrong, was het lijk verdwe nen. Bij een daarop volgende huiszoeking is het echter toch in het huis gevonden, ver borgen op de vierde verdieping onder een bed. De politie heeft het lichaam meege nomen. Waarschijnlijk zal dr. Mancini als lastige vreemdeling over de grens worden gezet. Wat de motieven voor de zonderlinge houding van den man zijn geweest is nog niet duidelijk. Wel wordt een en ander in verband gebracht met een proces om een erfenis, hetwelk Mancini op uiterst verbit terde wijze met de familie voert. OVERHEIDSBEMOEIING GEWENSCHT, DOCH GEEN PROTECTIE. De studie-commissie uit S.D.AP. en NV.V. over bedrijfsleven en verruiming der arbeids markt in Nederland heeft rapport uitgebracht. „Het Volk" publiceert de conclusiën: De commissie stelt op den voorgrond, dat de verruiming der werkgelegenheid door uit breiding van bedrijfstakken, inzonderheid der industrie, zal moeten worden verkregen. Het zal de taak der overheid moeten zijn in veel sterkere mate dan tot dusverre voorlichtend, stimuleerend en regelend op te treden. Deze bemoeiingen der Overheid zullen niet moeten bestaan in het voeren van een be schermende handelspolitiek. Echter kunnen onder bepaalde omstandigheden maatregelen van tijdelijken aard gewettigd zijn, waardoor ondernemingen, die in moeilijke omstandig heden verkeeren, geholpen worden. Hét verleenen van steun acht de commis sie geoorloofd, wanneer blijkt, dat de prijs- aanbiedingen van buitenlandsche concerns beneden den productieprijs van het uitvoer- land worden gehouden en ten doel hebben aan Nederlandsche ondernemingen het afzet gebied te ontnemen, ten einde haar aldus voor het vervolg als concurrenten uit te schakelen. Evenzeer acht de commissie steunverleening geoorloofd, wanneer dumping het verkoo- pen van goederen in ons land door buiten- landsche ondernemingen beneden den kost- prijs in het uitvoerland het bestaan van Nederlandsche ondernemingen bedreigt. Ten slotte is het noodig hulp te verleenen, wanneer een Nederlandsche onderneming in haar bestaan bedreigd wordt, doordat buiten landsche regeeringen haar industrie steunen, ten einde onze markt te veroveren. Naar de mening der commissie kan het wenschelijk zijn, in uitzonderinggevallen, bij wijze van werkloosheidsbestrijding, een onder neming te steunen, indien aannemelijk is, dat door tijdelijke hulpverleening het teloor gaan van werkgelegenheid kan worden voorkomen en de daarbij betrokken arbeiders anders voor hun onderhoud geruimen tijd op steunver leening zouden zijn aangewezen. De commissie is van oordeel, dat bescher mende maatregelen tegen de concurrentie van landen, omdat daar ongunstiger arbeidsvoor waarden gelden dan in eigen land, niet wen schelijk zijn. Verder is de commissie van meening, dat moet worden aangedrongen op wetenschappe lijke voorlichting van het bedrijfsleven, in het bijzonder ook voorlichting omtrent export mogelijkheden. De commissie is van oordeel, dat krachtig moet worden gestreefd naar voortzetting en uitbreiding van de bemoeiingen der overheid tot uitvoering van productieve werken als aanleg van land- en waterwegen, ontwatering, ontginning en inpoldering van gronden e.d., die, direct en indirect, in belangrijke mate kunnen bijdragen tot duurzame verruiming der werkgelegenheid. Tenslotte is de commissie van opinie, dat de bevordering onzer industrie ook dienen zal te geschieden door het verleenen van voorkeur aan producten der Nederlandsche nijverheid. Algemeen geldende regelen kunnen hiervoor niet gesteld worden. De commissie is van oordeel, dat van geval tot geval beslist zal moeten worden, of een bestelling aan een binnenlandsche dan wel aan een buitenlandsche onderneming zal moeten worden opgedragen. Voor het volgen van deze gedragslijn komen in het bijzonder de overheidsorganen in aanmerking doch de commissie is overtuigd, dat propaganda voor de Nederlandsche nijverheid en voorlichting en samenwerking tusschen de verschillende groepen in de zakenwereld, ook particulieren tot het toepassen van deze gedragslijn zullen brengen. In tijd van slechte conjuctuur zal in be paalde gevallen en onder streng omlijnde voorwaarden, bij wijze van werkloosheidsbe strijding en als tijdelijke maatregel, ook door middel van subsidie aan producten der Nederlandsche nijverheid voorkeur mogen worden verleend. DRUKTE VOOR DE A.V.R.O.-MEETING. Naar de A.VR.O.-meeting die hedenmiddag op „Houtrust" te 's-Gravenhage gehouden zou worden, zullen uit Amsterdam 75 auto bussen vertrekken en uit Rotterdam 300 bus sen, luxe-auto's en motorrijwielen. AGENDA Heden: ZATERDAG 6 SEPTEMBER Gem. Concertzaal: Bouwmeester's revue: „Turf in je ransel", 8 uur. Schouwburg Jansweg: „De Voddenraper van Parijs". Palace: „De Vier Jantjes". Tooneel Wulff and Jerome, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Kapitein Satan" en ,De belastingontduiker". Tooneel: Mister Braun. 2.30 en 8 uur. Rembrandt Theater: „Trouw met mijn vrouw." Tooneel: Bianca and Henry Liver- more, 2.30, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw Modern: Cabaretavond. Gebouw Sint Bavo': Floraliatentoonstelling 2.305 uur. ZONDAG 7 SEPTEMBER Groote Kerk: Haarl. /eugdkerk voor Oude ren. Jeugddienst 10 uur. Gebouw Sint Bavo: Floraliatentoonstelling 105 uur. Gem. Concertzaal: Bouwmeester's revue: „Turf in je ransel", 8 uur. Schouwburg Jansweg: „De voddenraper van Parijs". Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 8 SEPTEMBER Schouwburg Jansweg: ,De voddenraper van Parijs". Bioscoopvoorstellingen Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. (Van een onzer redacteuren). Dit was de groote dag voor Enkhuizen: Vrijdag 5 September, de dag van de Vloot revue. En die van het bezoek van de Konink lijke Familie. De dag van vreugde en van het groote afscheid tevens. Het laatste sa menkomen van de ten doode opgeschreven visschersvloot. Het stadje was er vol van. Zelden zal het zoo'n drukte in de straatjes gezien hebben. En zelden zal het er zoo cosmopolitisch hebben uitgezien. Urkers en Spakenburgers. Volendammers en Hindeloopers, de lui van Harderwijk en van Harlingen liepen er door elkaar. Men zag er de witte muts met de punten van Volendam en het kleinere kan ten kapje van Marken en de groote huif van de vrouwen van Bunschoten. Hoeveel wijde broeken er door de straten gingen en hoe veel kleurige jakken er te zien waren beseft ge, als ge weet, dat bijna de halve bevolking van Volendam dezen dag naar het Zuider zeestadje was gekomen en dat er in totaal 800 visschersvaartuigen bijeen waren. Al de letters zag men er, die de visschersplaatsen langs de Zuiderzee aanduiden, E. H„ en U. K. en W. R., H. L. en B. U, Een interessante puzzle om op te lossen, maar toch een niet te moeilijke. Eén herkenningsteeken was er, dat zij al le gemeen hadden: het oranjestrikje, en voor de schuiten: de vaderlandsche vlag. Het is verwonderlijk doch als overblijfsel van Enkhuizen's vroegere grootheid ver klaarbaar, zooveel schepen als de haven en de binnenhavens van de stad kunnen bevat ten. Want behalve deze 800. die Vrijdagmor gen gereed lagen om uit te varen waren er nog 200 jachten van particulieren, aangeslo ten bij de Koninklijke Nederlandsche Zeil en Roeivereeniging te Amsterdam, die ter op luistering waren meegekomen en dan tal van stoom- en motorbooten, gekomen van heinde en verre vol met passagiers, toeschouwers bij de vlootrevue. De treinen brachten stroomen bezoekers mee, de terrassen van de cafés, die in Enkhuizen, niet berekend op zoo'n massa bezoek, niet al te groot zijn. zaten vol, het was zeker de drukste van de reeks van feest dagen, die het statie beleeft. Colonnes Rijksveldwacht, martiaal met de glimmende helmen, marcheerden door de straten: op alle daarvoor maar eenigszins geschikte plaatsen stonden autobussen, uit zeer verre oorden des lands. Een aardige ontmoeting in de drukte: Kingsford Smith. De Oceaanvlieger kwam eens kijken naar dit door en door Holland- sche schouwspel. Om half tien kwam de Koningin. De men- schen juichten, het carillon van den ouden Zuidertoren strooide blijde tonen in de lucht, terwijl het Koninklijk gezin door de versierde straten naar het tentoonstellingsterrein reed. Het heeft er lang om gehouden, of de re vue zou doorgaan. Want wat er ook meewerk te, wind en tij niet. De wind was Oost, een bries om mee aan lager wal te raken. Daar bij kwam, dat het tij niet gunstig was ten opzichte van den wind, zoodat de visschers vreesden, dat het slecht gaan zou om op de rêe voor anker te komen. Eerst tegen den middag nam de bries af. En de burgemeester besloot om het er maar op te wagen. Maar niet aldus de meeste visschers. Er waren er .die wilden uitvaren, de eigenaars van motorbotters, maar de meerderheid bleef waar zij was. En zoo werd de vlootrevue, zoo niet een mislukking, toch niet wat wij gehoopt had den, dat zij zoo wezen. Tegen tweeën waren de schepen uitgeva ren en op de reede, ten Noord-Oosten van de stad, Noordelijk van den linkschen strek dam ten anker gegaan Geheel links naar de zijde van Wieringen lagen de jachten, een witte rij van motorvaartuigen, waarboven de bonte pavoiseering, de mengeling van rood- wit-blauw en oranje van de wimpels afstak tegen de blauwgrijze lucht. Rechts daarvan lagen de botters met de bruine zeilen en de opgeheschen netten aan de hooge masten, meest zonder pavoiseering, enkel met de vlag in top Hoe prachtig zijn onze vlaggekleuren, voor welker eer Jan Ha ring in deze zelfde omgeving eens zijn leven gaf in 'n Hollandsche lucht en tegen een ne- veligen horizont. Hoe harmonieert vooral het hoe langer hoe meer gevoerde oranje-blanje- bleu met de omgeving. Het leek een schilderij van Van der Velde, een groot zeestuk, en als de uit den stijl vallende stoombooten er niet tusschendoor hadden gevaren, zouden wij ons een denkbeeld hebben kunnen maken van den slag op de Zuiderzea Vooral toen zware schoten over het water vielen, het saluut van de „Medusa". Naar schatting zijn een tweehonderd vis- schersbooten uitgevaren. De rest bleef liggen in de havens. Als leek zag je er de reden niet van. Wij praatten er over in een van die oude ver weerde Enkhuizer botters met den schipper. Hij had ook gevreesd, dat de schuit, te hevig slingeren zou, om parade te houden, maar het was hem meegevallen en hij gaf als zijn meening te kennen, dat de thuisblijvers niet geweten moeten hebben, dat het buiten zoo goed te doen was. 's Morgens had hij er een hard hoofd in, maar nu de wind gekrompen was kon 't wel. En bovendien, ze waren er immers allen voor naar hier gekomen! De Koninklijke Familie was aan boord van Hr. Ms. „Mercuur". De Koningin droeg een witten mantel, Prinses Juliana een licht groen tollet. Gevolgd door tal van andere booten voer de '„Mercuur" langs de voor an ker liggende schepen, een heerlijke tocht, tusschen de breede zwarte rompen door, waartegen 't water opspatte, en langs de groote bruine bolle zeilen. De toeschouwers werden langs de revue gevoerd in booten van allerlei slag, van de majestueuze witte salon boot met drie dekken hoog tot den gewonen lichter, waarvan de schipper zaken maakte. En de kleinste deelnemer was ongetwijfeld een ranke kano, die achter de „Mercuur" aan peddelde. De terugkomrt in de haven was een leven dig bedrijf. Het Koninklijke schip liet men voorgaan. Tegen drieën liep het de Spoor- haven binnen. Spoedig daarop volgden de eerste motorbot ters, snelle vaartuigen, ondanks hun plomp heid en .toen kwamen zij opzetten bij tien tallen tegelijk. Het werd een botsen en een kraken In het havengat. waarbij meer dan één vlaggestok het leven liet, en menige kur- kezak op het laatste oogenbllk splinters voor komen moest. Bij drieën en vieren tegelijk stoven de vaartuigen de havenmonding in en zij, die op den steiger van het havenhoofd stonden, vermaakten zich er mee. om de ver warring aan te zien en de sensatie te beleven van hun standplaats op haar grondvesten te voelen trillen bij elke nieuwe aanvaring, en af en toe bedenkelijk te hooren kraken. Noch tans liep alles af zonder geknelde vingers en zonder al te groote averij. Er werden goede staaltjes van stuurmanskunst vertoond, zoo dat in dit geval niet gold, dat de beste stuur lui aan wal staan. Met den terugkeer van zooveel menscheri kwam weer de drukte, de muziek en de feest roes in de stad. De Koningin vertrok met den Koninklijken trein tegen vieren, nadat zij en haar gezin nog een korte autotoer langs de haven hadden gemaakt, waar de men- sc'nen in drommen langs den weg stonden. Velen bleven in Enkhuizen, bleven op do tentoonstelling, op de kermis, of tusschen do oude gebouwen van de herleefde Compagnie- stad waar met wafels gevent werd, op saxo foons gespeeld en op fietsen kunst-gereden. In de havens bleven stil de rompen van de zwarte schuiten liggen, zij aan zij, als zochten zij beschutting tegen het noodlot, dat nadert, de masten afwerend omhoog. Dit was opnieuw een schoone vlootrevue, maar een weemoedige. Een laatste afscheid van do verdwijnende visschersvloot aan de duizen den, die met de avondtreinen en den extra- sneltrein huiswaarts gingen. Want „Tot weersziens" kunnen wij niet zeggen. EEN DIERENTUIN TE NIJMEGEN? Te Nijmegen is een commissie gevormd voor de stichting van een dierenpark. VAN HET LUCHTVAART. CONGRES. A. PLESMAN OVER DE KOSTEN VAN LUCHTLIJNEN. In de sectie Luchtverkeer van het Vijfde Internationale Luchtvaartcongres heeft de heer A. Plesman, directeur der KLM, een voordracht gehouden over de rentabiliteit van de exploitatie van luchtlijnen met vlieg tuigen. De heer Plesman bet-oogde, dat zoo lang het niet mogelijk is de kosten per ton- kilometer minder dan een goudfrank te doen zijn, het luchtverkeer in het algemeen geen voordeel zal opleveren zonder bijzondere hulp van de zijde der regeeringen. In aansluiting op deze lezing gaf comm. Franck naar wij in de N.R.C. lezen, een uit treksel van een studie, gemaakt door den heer L. Kahn, onderchef van het kabinet van den Franschen minister voor luchtvaart, waarin deze aantoont, dat ook Invloed op den kostprijs wordt uitgeoefend door de lengte van het luchtnet, dat geëxploiteerd wordt en de mate van de exploitatie van dit luchtnet. Aan de discussiën werd deelgenomen door lr. Stephan, onderdirecteur van de Fokker fabriek te Amsterdam, die op de noodzake lijkheid van concentratie in de luchtvaart industrie de aandacht vestigde om tot beper king der productiekosten te geraken en een voorstel indiende, strekkende tot de in stelling op het volgende congres van een speciale sectie voor industrieele en commer- cieele vraagstukken. Dr. Böhm wees er op, dat wegens nationale en militaire overwegingen concentratie be zwaarlijk is en dat bovendien concurrentie wenschelijk is voor den vooruitgang. Voorts zei dr, Böhm, dat het gebruik van ruwolie- motoren ook besparing in de exploitatie zou geven. De heer Plesman, de sprekers beantwoor dende, sprak de vrees uit, dat bij het gebruik van ruwoliemotoren de prijs dezer olie zou stijgen en bracht onder de aandacht, dat hij geen oplossing van het vraagstuk had willen geven, doch slechts wilde aantoonen met welke factoren rekening moest worden ge houden bij het vaststellen van den kostprijs per ton/K.M. en dat de exploitatie, van de K. N.I.L.M. reeds een overschot van de inkom sten boven de uitgaven aanwijst. De heer Capon hield een lezing over het vliegen en landen in den mist, waarbij hij voorbeelden gaf van uitgebreide proeven, welke in Engeland op dit gebied waren ge houden. Hieruit viel te concludeeren, dat het vliegen in den mist een opgelost vraagstuk is. evenals het vertrekken in den mist. Het landen in den mist blijft nog een moeilijke aangelegenheid, hoewel daarin ook reeds tal van verbeteringen zijn aangebracht, zoodat de verwachting mag worden uitgesproken, dat tenslotte ook dit moeilijkste gedeelte van de exploitatie met vliegtuigen zal worden op gelost. Aan de discussie nam o.a. deel de heer Geijsendorffer, die omtrent zijn groote erva ring in het bl*ndvliegen mededeellng deed. De opleiding welke de K.L.M. in dit opzicht aan de piloten geeft, werd zeer gewaardeerd. Daarna hield de Itallaansche afgevaardig de Sacredote een verhandeling over de flnan- cieele resultaten, welke met de exploitatie van watervliegtuigen zijn bereikt, uit welke cijfers bleek, dat deze belangrijk kostbaarder is dan die van land vliegtuigen. In de meteorologische afdeeling heeft ir. A. G. von Baumhauer van den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart een uiteenzetting gege ven over een door hem ontworpen eenvoudig instrument, dat dienen moet om op lange- afstandsvluchten de plaatsbepaling te verge makkelijken. Vervolgens hield dr. H. G. Cannegieter (Kon. Ned. Meteor. Instituut) een voordracht over de weervoorspelling ten behoeve van de luchtvaart over lange afstanden. Hij betoog de de wenscheüjkheid om voor de verschil lende landstreken een practischen gids samen te stellen met uitvoerige meteorolo gische gegevens voor de luchtvaart en stelde voor een motie in dien zin aan te nemen. De heer I. A. Aler oefende critiek uit. Tenslotte werd de motie bij acclamatie aangenomen. Donderdagavond heeft het gemeente bestuur van 's-Gravenhage een receptie aan geboden, die bijgewoond werd door prins Hendrik,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5