STADSNIEUWS Jill BIOSCOOP De Man aan 't Venster HET TOONEEL. III Iff HEEREM-BAAI HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1930 DE ABONNEMENTSVOORSTEL- UITKEERINGEN VAN RIJK AAN LINGEN VAN DEN STADSSCHOUWBURG. HEDEN BEGINT DE INSCHRIJVING. Heden, Zaterdag, begint de inschrijving voor de eerste serie der abonnementsvoor stellingen, welke in de komende maanden in den Stadsschouwburg zullen worden ge geven. De reeks voorstellingen zal op 1 October geopend worden met een opvoering, te geven door het Amsterdamsoh Tooneel. De aantrekkelijkheid van deze voorstellin gen wordt verhoogd, door het feit, dat het abonnement niet persoonlijk is en men een vaste plaats voor alle voorstellingen heeft. De directie heeft zich bovendien verzekerd van de medewerking van onze eerste tooneel- gezeLschappen, die stukken van het nieuwe repertoire zullen opvoeren. Den toegangsprijs heeft men zoo laag mo gelijk gehouden. CURSUS VOOR AUTOBESTUURDERS. De Directeur der Ambachtsschool verzoekt ons het navolgende onder de aandacht te willen brengen Hoewel het steeds in de bedoeling lag per Jaar slechts één cursus te houden, waren wij vorige jaren genoodzaakt ook een wintercur- sus te openen, daarhiervoor zeer vele aan vragen waren. Ook thans zijn reeds verschillende aanvra gen binnen gekomen, zoodat ook komenden winter een cursus zal worden gehouden. Deze cursus zal ongeveer een half jaar du ren. Per week zullen twee theoretische lessen worden gegeven, terwijl bovendien het rijden wordt onderwezen. GEMEENTELIJKE DIENST VOOR LICHAMELIJKE OPVOEDING. In het tijdvak van 16 t/m 31 Augustus zijn ln de Gemeentelijke Zweminrichtingen 41573 baden genomen, verdeeld als volgt: Houtvaart Mannen. Vrouwen. Abonnés 2445 1824 35 cis. baden 264 201 10 cts. baden 603 528 Vereenigingsbaden 261 175 Schoolbaden 788 534 Kostelooze baden 9234 9370 Totaal 13595 12632 Delft Mannen. Vrouwen. Abonné's 4833 4843 35 cts. baden 455 512 10 cts. baden 1328 1446 Vereenigingsbaden 342 123 Schoolbaden 887 577 Totaal 7845 7501 GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug te bekomen: Tak, Busken Huetstraat 29, armband; Dene kamp, Berkenstraat 25, schoolboeken; Ten Hoeve, Rembangstraat 4, notitieboek; Morselt, Harmenjansweg 61, enveloppe met inhoud; Bur. van Politie, Smedestraat, hondenhals band met penning; Sweiphering, Oranjeboom- straat 142, hamer; v. d. Bol. Pioter Kiesstraaf 64, jas; Toorenend, Haitsma Mulierstraat SO, konijn; Gladpootjes, Klein Heiligland 35, grijs-witte kat; Griek, Schalburgergracht 7r. zwarte kat; Hoogebirk, Gr. Houtstraat 88, grijze kat; Goedhart, Waldeck Pyrmontstraat 54, kinderkous; Wever, Anegang 13. muts; Verbeek, Laurierstraat 48, oorbel; Dijk, Cor- nelissteeg 13, portefeuille; Bruins, M. v. Heemskerkstraat 38, portemonnaie meit in houd; Postkantoor, Ged. Oude Gracht, vul penhouders; Bijster, Jan Steenstraat 38, rij- wielbelastingplaatje; Heilagen, Gen. Cronjé- straat 139, rijwiel; Smit, Zomerkade 127, schoentje; v. Tienen, Graaf Willemstraat 34, zakmes. GEMEENTEN. HOE DE REGELING IS. In artikel 19 en 20 van de wet op de finan- cieele verhouding tusschen Rijk en ge meenten wordt bepaald, dat hetgeen de ge meentefondsbelasting in een gemeente, tengevolge van hare rangschikking in de 2e of 3e klasse, in hoofdsom meer opbrengt dan zij zou hebben opgebracht bij ind'eeling in de lste klasse, rechtstreeks aan de gemeente uitgekeerd wordt, volgens regelen, bij alge- meenen maatregel van bestuur te stellen. Deze A. M. v B. is thans afgekondigd in staatsblad 357. Volgens dezen algemeenen maatregel van bestuur zal de zuivere opbrengst van het aandeel van de gemeenten in de hoofdsom der grondbelasting en in de hoofdsom der gemeentefondsbelasting worden berekend en uitgekeerd per boekingstijdvak, opgevat in den zin van art. 20 van de Comptabiliteitswet 1927, waarin gezegd wordt, dat, als het belas tingjaar niet samenvalt met het dienstjaar, het bedrag der kohieren naar evenredigheid over de twee dienstjaren verdeeld wordt. In den A. M. v. B. is voorts bepaald, dat in afwachting dat de zuivere opbrengst over een boekingstijdvak kan worden vastgesteld, bij wijze van voorschot, voorloopige uitkee- ringen plaats hebben. Daartoe wordt de zuivere opbrengst geraamd en uiterlijk in den loop van de 16e maand van het boe kingstijdvak nader geraamd, door den in specteur der directe belastingen. De aldus geraamde zuivere opbrengst wordt aan de gemeente uitgekeerd in 15 termijnen. Aan de hand van de, in bovengenoemd Stsbld. afgedrukte tabel, zal, te beginnen met 1931, aan de gemeenten worden uitgekeerd wat het 3/4e gedeelte van de zuivere op brengst van de hoofdsom der grondbelasting betreft, 5 pet. over elk der maanden Januari, Februari, Maart, April, Mei, Juli en October. Over Juni, Augustus, September, November en December wordt dan telkens 10 pet. van het straks aangegeven gedeelte der grond belasting uitgekeerd. In 1932 wordt over Febr. Maart en Mei telkens 5 pet. uitgekeerd, waarmede dan de 15 termijnen verrekend zijn. Wat de uitkeering inzake de gemeente fondsbelasting betreft, zul de eerste uitkee ring (5 pet.) plaats hebben over Juli 1931. Over Augustus, September, October en No vember 1931 wordt eveneens telkens 5 pet. uitgekeerd. In December 1931 wordt behalve de 10 pet. van de grondbelasting, ook 10 pet van de fondsbelasting (als hierboven aange geven) uitgekeerd. In 1932 wordt de uitkeering. wat de Fonds belasting betreft (voor de gemeenten, welke zooals art. 19 der wet aangeeft, in de 2e of 3e klasse der Fondsbelasting zijn ingedeeld) als volgt: 5 pet. over Januari, April, Augustus, September en November en 10 pet. over Febr. Maart, Mei en Juni, waarmede dan ook de 15 termijnen dier belasting verrekend zijn. De regeling is aldus opgezet, dat over het jaar, waarin het boekingstijdvak aanvangt, 85 pet van de grondbelasting en 35 pet van de fondsbelasting wordt uitgekeerd, terwijl in het jaar, waarin het boekingstijdvak eindigt, 15 pet. van de grondbelasting en 65 pet. van de fondsbelasting aan de gemeenten wordt uitgekeerd. Nog is bepaald, dat, indien op eenig tijd stip in den loep van het boekingstijdvak een gemeente meer heeft genoten dan zij volgens de laatst gedane raming had mogen genie ten, het verschil zoo spoedig mogelijk met haar verrekend wordt. De uitkeeringen zullen plaats hebben op den 25sten van de maand, waarin zij moeten worden gedaan. Het verschil tusschen de werkelijk zuivere opbrengst en de, op grond van de geraamde opbrengst gedane uitkeeringen, wordt met de gemeente verrekend in den loop van de twintigste maand na den aanrvang van het boekingstijdvak. Dit besluit treedt in werking met 1 Januari 1931. De tabel van uitkeering, waarin de hierbovenvermelde uitkeeringen voor de ja ren 1931 en 1932 ontleend zijn, wordt om de drie jaren opnieuw vastgesteld; voor het eerst weder vóór 1 Januari 1934. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct«. per regel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel MEUBELEN Levering direct aan particulieren, Dressoir, tafel. 2 fauteuils, 4 stoelen moquette, theemeubel, spiegel 2 schilderijen, samen f118.-. Q. A. Buffet met bolle deuren f62.50 Huis-, Salon-, Slaapkamermeubelen, Bedden, Dekens, enz. Alles MET DRIE JAAR SCHRIFTELIJKE GARANTIE. PRIMA AFWERKING. NED. MEUBEL-INDUSTRIE „NEMl". Modelkamer, voor Haarlem: KONINGINNEWEG 18 Met de talrijke antwooiden op de Kruisraadsels, kan een Amerikaansche krant hare centrale ver warming den geheelen winter gratis stoken. (fudge) In onze streek kunt U den geheelen winter goed koop stoken, indien U thans met ons contract maakt voor levering naar behoefte op Uw afroep, N.V. HOENDERDOS' BRANDSTOFFENHANDEL Leidsche Plein, Tel. 11979 (2 lijnen) PALACE. „De Vier Jantjes". Dit zijn geen Hollandsche, maar Ameri kaansche Jantjes. En zij leven een vroolijk leven aan boord van hun schip, dat trou wens ook een operette-schip is. Groote fees ten worden er gegeven aan boord en de op nemingen van deze feesten zijn in kleurne, hetgeen de aantrekkelijkheid van deze film nog verhoogt Het zal niet dikwijls gebeuren dat „girls" als „The Brox Sisters" en de wereldberoem de „Ziegfeld Follies" aan boord van een schip komen dansen, maar op een operette-schip is alles mogelijk. Er worden niet minder dan negen populaire „songs" gezongen in „De vier Jantjes", die natuurlijk een geluidsfilm is. De liefdesgeschiedenissen die door deze film zijn heengeweven hebben gelukkig een „happy end". Maar al was dit niet zoo, dan zouden we toch nog vroolijk gestemd naar huis gaan met de herinnering aan die allergeestigste teekenfilm Micky speelt de Rhapsodie". Dit is gewoon kolossaal, evenals de toeren van Wulf en Jerome in het variété-nummer ko lossaal zijn, maar weer op een geheel ander gebied. Verder is er een goed geluids-wereldnleuws (ja, ja: nieuwe dingen geven nieuwe woor den!) -en nog een aardig geluidsfilmpje, dat ons den negerzanger George Washington in zijn repertoire doet kennen. LUXOR-THEATER. „De Belastingontduiker" en „Kapitein Satan". Weer twee hoofdnummers die, hoewel ge heel verschillend van inhoud, de volle be langstelling verdienen. Het eerste „De Belastingontduiker", brengt ons in kennis met de familie Schümichen. De man een rijk landgoedbe^tter, doet alle moeite, niettegenstaande zijn enormen rijk dom, geen belasting te betalen. Het is ver makelijk hoe hij als een oude, ongelukkige boer zich bij den ambtenaar aandient. Deze heeft hem echter spoedig doorzien. Een an dere ambtenaar wordt er op uitgezonden om de zaak van den landgoedbezitter te onder zoeken. Deze, Dr. Stein, heeft kennis ge maakt met de dochter van Schümichen en draagt het werk op aan een collega, Dr. Mehlig. Deze wordt als de a.s. verloofde van Frixi binnengehaald. Men begrijpt dat er veel malle situaties ontstaan, waarom meer malen hartelijk gelachen wordt. Het slot is dat de oude heer Schümichen geen baron tot schoonzoon krijgt, maar wel een belasting ambtenaar. De "hoofdrollen in deze Atlas film werden uitstekend vertolkt door Paul Heideman, Hans Brauseweiter en Julius Fal- kestein. Het eerste gedeelte van het tweede hoofd nummer „Kapitein Satan" speelt in een van de beruchte kroegen van de havenstad Shanghai. Kapitein Sterkersen en „Maat Loring" beramen daar het plan tot een over val op St. Paul's Island. Op het oogenblik dat het schip zal vertrekken, komt „Kapitein Satan" aan boord, zegt dat hij meegaat en zoo de anderen weigeren, zal hij de zaak ver raden. Het verdere gedeelte van dit nummer brengt de toeschouwers op St. Paul's Island, waar de roovers geland zijn en het laten voorkomen alsof ze verdwaald zijn als ze de dochter van den kustwachter ontmoeten. Hoe meer ,Maat Loring" het meisje leert kennen, hoe minder hij geneigd is den over val te volvoeren. Dit is niet het geval met „Kapitein Satan". Als Loring buiten gevecht is gesteld, denkt „Kapitein Satan" zijn slag te kunnen slaan, wat hem evenwel niet ge lukt. Wij raden de lezers aan den afloop van dit spannende nummer zelf eens te gaan zien. Een zeer interessante Fox-film; Het Luxor-Nieuws is zeer actueel. De Duit- sche reisjes brengen ons in Nieuwenberg, waar veel Schoons te zien is. Op het tooneel komt Meister Braun, die op verschillende instrumenten heel goede muziek speelde. Bovendien is hij een ver dienstelijk humorist. REMBRANDT THEATER. Trouw m'n vrouw. Rembrandt Theater geeft deze week een programma dat in hooge mate voldoet aan de eischen, die men aan een goed program ma stellen mag. Als bijzondere attractie mag zeker wel ge noemd worden de Fox Movietone film, die de feestviering ter gelegenheid van den vijftig sten verjaardag van de koningin in Amster dam, den Haag en Rotterdam geeff op Maan dag 1 September. Deze film doet bijzonder prettig aan, is prachtig van klank, de op; nemingen zijn uitstekend geslaagd en het geheel maakt een zeer beschaafden indruk. De rede, die de burgemeester van Rotterdam Drooglever Fortuyn, hield, is woord voor woord te verstaan. Er is jammer genoeg één groote „maar" bij, die aan den goeden in druk weer grooter, afbreuk doet. Nadat Rot terdam's burgemeester gesproken heeft, werd het volkslied gespeeld en het doet zeer on aangenaam aan, te zien hoe weinigen daarbij het hoofd ontblootten. Maar overigens voor de film zelf niets dan lof. Om het heele programma recht te doen, zou feitelijk elk nummer apart besproken moeten worden; een enkel nummer naar voren brengen beteekent hier dan ook niet dat de niet genoemde minder goed zijn. Wat is de 2e Hongaarsche Rhapsodie als Orkest-geluidsfilm een juweeltje! De geluidsteekenfilm van Max Fleischer, „Under the Shade of an Old Apple Tree", wat geestig! Bianca en Henry Livermore, die dezen keer het Variéténummer te verzorgen hebben doen dit op een wijze, die de alge- meene waardeering heeft. Om Henry Liver more is gegierd van het lachen. De hoofdfilm „Trouw m'n Vrouw", met Monty Banks in de hoofdrol, heeft tranen doen lachen. De arme onnoozele Monty komt dan ook wel, en zoo geheel buiten zijn schuld in de moeielijkste situaties. Alle schijn is tegen hem, het lijkt een hopeloos geval te zullen worden. Hoe den armen jongen ten slotte nog recht wordt wedervaren of beter gezegd, hoe hij het zich verschaft, is niet na te vertellen, dat moet men gaan zien! Wie deze week een opvroolijking noodig heeft, of eens behoefte heeft aan een gezonde lach, vindt die zeer zeker in Rembrandt Theater. VOOR DEN POLITIERECHTER. Om een meisje. Er was al een poos een veete tusschen een 20-jarigen Haarlemmermeerschen betonwer ker en een anderen Aalsmeerscben jongeling. Veetes, die op dien leeftijd ontstaan, worden meestal veroorzaakt door een lid der zwakke sexe. Zoo was hét ook bij dit drama uit den polder: het ging om een meisje. Er waren al eens harde woorden gevallen tusschen de beide jongelui en daarbij was zelfs volgens verdachte, door den Aalsmeer der voorspeld, dat er „een lijk zou gemaakt worden". En het zou bovendien niet gaan tegen één, maar hij zou het heele Aalsmeer- sche voetbalelftal tegen zich krijgen. Dit was op een Zondagavond geweest en een week later kwam de medeminnaar op den beton werker af. Bij de nadering van zijn rivaal, dacht de betonwerker waarschijnlijk dat de ander wel eens het plan kon hebben, hèm tot lijk te maken. Hij haalde dus een stevig mes uit den zak en stak daarna tweemaal naar zijn mededinger. Toen hij Vrijdag voor den Politierechter stond, ontkende hij dit feit geenszins. Hij had gehandeld, zeide hij „in hevige gemoeds beweging". Het O. M„ achtte de mishandeling bewezen. Het had twee brieven ontvangen: een van een dominé en een van een dokter, die bei den clementie pleitten. Beklaagde had ook berouw getoond over zijn op zijn minst ge nomen overhaaste handelwijze, die boven dien den gestokene op 80.50 aan kosten voor geneeskundige behandeling enz. geko men was. Een en ander in aanmerking nemend vroeg het O. M. een voorwaardelijke gevangenis straf van 3 maanden en een proeftijd van 3 jaar en met de bepaling dat de schadever goeding van 80.50 binnen een maand be taald zal zijn. De verdediger, Mr. H O. Drilsma, vond een FEUILLETON Drie Avonturen van den Franschen Mcester-Detective MARC MICHEL. 4) Eén moment dan. Met één greep rukte de detective de „vrouw" de pruik van het hoofd. Een mannengezicht kwam te voor schijn en de rechter herkende tot zijn ver bazing het gezicht van zijn „spook", dat ver- geefsche pogingen deed om aan den ijzeren greep van vier sterke handen te ontkomen. Herkent u dezen man? herhaalde Mare Michel, thans eenigszins gewijzigd, zijn vraag van daar net. Ja! De man van het venster! De detective-tandarts keek zijn patient met een grimmig lachje aan en zei: U bent gearresteerd onder ernstige verdenking van bedreiging met moord en van mede plichtigheid aan den roofmoord op den anti quair Rlcotin. Breng onzen vriend maar naar de prefectuur. Maar houd hem in de gaten, het is een gevaarlijke patient. De vier ..assistenten" brachten den nu. zwaargeboeiden apache naar buiten en eenl- ge minuten later hoorden de rechter en de dective een auto wegtuffen, En nu ben ik vrecsclijk in spanning, monsieur Michel, door welke combinaties u er in geslaagd bent de hand op dezen knaap te leggen! Dat was betrekkelijk eenvoudig, maar het was een speculatie die ook wel kans had om te mislukken. Maar zooals u ziet is het een succes geworden. U hebt zeker wel ge merkt dat ik gisteravond heel nauwkeurig het touw geïnspecteerd heb? Zeker. En ik moet bekennen, dat ik die overgroote nauwkeurigheid eigenlijk een beetje overdreven vond, maar van die slechte gedachte hebt u mij nu genezen, zei de rech ter glimlachend. Het was inderdaad niet overdreven.. Zooals u ook gezien zult hebben kleefde aan dit touw een groote hoeveelheid leem en straatvuil. Dat was een heel gunstige om standigheid. want daardoor kon ik tot de conclusies komen, die ik nooit zou hebben kunnen trekken, als het touw schoon was geweest. Overigens een voor een beroeps misdadiger onvergeeflijke stommiteit om daar niet aan te denken. Maar van derge lijke stommiteiten moeten wij het hebben! De indringer had zich er niet toe bepaald met behulp van handen en voeten naar bo ven te klimmen en zijn handen schijnt hij door handschoenen wèl bedekt hebben om geen vingerafdrukken achter te laten op ven sters en kozijnen, want vingerafdrukken heb ik niet gevonden maar hij heeft ter ver hooging van zijn snelheid ook zijn tanden gebruikt. Op de manier van een jongleur. Ik zei u gisteravond al, dat'ik vermoedde, dat dat het vak van den geheimzinnigen bezoe ker moet zijn geweest. De tanden, die hij vast ln het leem en vuil gedrukt had, had den duidelijke afdrukken achter gelaten en daaraan kon ik zien dat het gebit van den man bepaalde gapingen misvormingen en afwijkingen moest vertoonen. In het midden van de boventanden was een bijna halve- maan-vormige bocht, bovendien ontbraken links twee tanden. Deze typische afwijkingen zijn waarschijnlijk ook een gevolg van het beroep van den man. Nu redeneerde ik op de volgende manier: deze man weet dat hij gezocht wordt en kan ook vermoeden dat men hem op het spoor is; tenminste met die mogelijkheid moet hij ernstig rekening houden. Hij heeft er dus belang bij om zoo min mogelijk karakteristieke herkenningsteeke nen te bezitten. Tot die kenteekenen behoort in de eerste plaats zijn misvormd gebit hij moet dan ook bepaald in een soort be roepsgeestdrift bij het klimmen van zijn tan den gebruik gemaakt hebben, want hij Is gewiekst genoeg om te weten, dat als de aan dacht van de politie op zijn defect gebit valt, dit hem noodlottig zou kunnen worden. Ver der redeneerde ik dat hij in de gegeven om standigheden niet licht naar een bekenden, gevestigde tandarts of naar een kliniek zou gaan Dat was veel te riskant! Daarom plaatste ik in verschillende ochtendbladen een advertentie, waarin een pas gevestigde Amerikaansche tandarts aanbood als re clame gratis tandpatlënten te behandelen. Daar was voor onzen -vriend weinig risico aan verbonden en hij vloog er op af. U kunt u wel voorstellen, dat het stormliep, maar al de onschuldige zielen, om wie het mij niet te doen was. liet ik door mijn assis tenten afpoeieren. Wel zielig voor de arme kiespijnlijders, maar helaas niets aan te doen! Een van de laatste bezoekers was een vrouw, waarvan de forsche gestalte en de zeer onvrouwelijke bewegingen en manleren mij direct verdacht leken. Toen ik het ge bit zag, wist ik dat mijn verdenking gemo tiveerd was. Daarop verscheen u en beves tigde mijn vermoedens. De rechter kon niet nalaten een eerbiedige buiging te maken. Hij schudde den detective de hand. En uw declaratie? vroeg hij. Daar praten we niet over. Mannen van het vak onder elkaar, nietwaar? zei Mare Michel met een afwerende handbeweging. Maar het is half vier en door mijn „drukke praktijk" heb ik nog geen gelegenheid, gehad om sinds mijn ontbijt wat binnen te krijgen. Laten we dus maar eens een goed dejeuner gaan nemen! II. EEN ROEP IN DEN NACHT. Monsieur Marc Michel, de detective? Ja, dat ben ik. De bezoeker kwam naderbij. Hij scheen haastig een langen weg te hebben afgelegd, want hij was buiten adem en volkomen uit geput. U bent de eenige die mij helpen kan, monsieur Michel. Hij sprak moeilijk; zijn woorden klonken afgebroken, hij beefde over zijn heele lichaam- Hij maakte den indruk van iemand die dood ziek was of van iemand die door een hevige angst was aangegrepen. Ik moet mijn excuses aanbieden, mon sieur Michel, ging hij voort. dat ik 's mor gens om 7 uur al bij u kom. Maar wat mij vannacht overkomen is, is verontschuldiging genoeg. Het laat mij geen rust. Ik woon in het uiterste Oosten van Parijs, in de Rue St. Fargeau in het 70ste Arrondissement en ik heb drie uur geloopen om te voet naar uw huis te komen. U moet me helpen monsieur: ik smeek u erom. Waarom gaat u niet naar de politie? Wat ik heb beleefd is zóó, dat iemand die het alleen oppervlakkig beschouwt er misschien niet eens veel bijzonders in vindt. Het zijn geen eigenlijke feiten, die ik u kan meedeelen. En toch heb ik het gevoel dat ik in onmiddellijk levensgevaar ben. Sedert wanneer hebt u dat gevoel? Sedert vannacht. En daarom kom ik bij U, monsieur Michel. Misschien kunt u den sluier opheffen die over de gebeurtenissen ligt, welke ik heb meegemaakt en die mij voorwaardelijke veroordeeling een veel t« zware straf in verhouding tot het feit en de omstandigheden waaronder het is gepleegd en vroeg, zijn cliënt een boete op te leggen. De Politierechter wees den eisch van het O. M. toe, maar veranderde den proeftijd van 3 in 2 jaar. HET SCHOUWTOONEEL. HET GEHEIMZINNIGE PENSION Kom ,kom mevrouw, erkent u het nu maar u vindt het wat prettig zoo'n beetje te gr ie. zelen. Nu ja, natuurlijk, u wilt er niet rond voor uitkomen, omdat het zoo'n beetje den smaak van het sousterrain verraadt, maar toch, als u eenigszins kan neemt u de gele- genheid waar. 'n Spooktrein, 'n Treinduivel, het is toch maar wat aardig, nietwaar? En nu dat „Geheimzinnige Pensdon", dat is net wat voor u! Ja, werkelijk u kimt gerust gaan omdat het tenslotte maar 'n grapje is! Het lijkt net echt, maar het is het toch niet! Precies, mevrouw, net als indertijd met ,j5ê 7 Sleutels van Baldpate!" Is het niet zoo? Je wist nooit of den schrijver het echt meen de of niet! Zoo ongeveer, is het nu ook met dat Geheimzinnig Pension! Nee, niet heele- maal! Bij de Zeven Sleutels van Baldpate was je al door in twijfel, wist je eigenlijk nooit precies, of je er tusschen genomen werd of niet en in het Geheimzinnig Pension is er geen twijfl aan. dat jenu ja, laat ik maar zeggen „verlakt" wordt, maar de schrij. ver doet het toch zoo, dat je op het laatst onder den indruk komt, alsof het echt is! En u komt in niets te kort, een moord, en nog 'n lijk in de kast, zooals in dat stuk van verleden jaar, dat lekker griezelige stuk, waarin Toumiaire de detective was! Ja, het is eigenlijk wel jammer, vindt u niet me. vrouw, maar voor u en voor mij, die alle detective-stukken hebben gezien, weten ze eigenlijk niets nieuws meer te bedenken! Wat zegt u? Is 'het toch altijd net als nieuw voor u, omdat u er zoo in óp gaat? Nou, maar dan moet u vooral ook naar 't Geheimzinnig Pension! U zult er heuseh niets bij te kort komen, het is precies, zooals op het program ma staat, 'n vroolijk griezelstuk! De schrijver laat je tenminste niet in de narigheid naar huis gaan! Als je uitgegriezeld bent, laat hij je lachen en daarmee is je figuur ook 'n beetje gered! Hoe of het gespeeld wordt? O, heel aardig! U ziet mevrouw Esther de Boervan Rijk in 'n heel nieuw genre, 'n teemerige geëxaleer- de oude jonge juffrouw, die luistert naar den naam van Phoebe Snell! Ze praat heel den avond met een zoet pruimedante-mond- je net als zoo'n juffer, die tractaatjes ver koopt! Ja, dat is weer kostelijk van haar, mevrouw! En de anderen? O, ook heel aar dig! Och, u moet het met zoo'n stuk niet zoo erg zwaar nemen! Het is tenslotte maar 'n amusementsstukje, niet waar, enkel met de bedoeling geschreven om je 'n paar uurtjes gezellig bezig te houden! En dat is in orde in Het Geheimzinnig Pension! Ko £rnoldi is de jonge schrijver, die voor het stuk zorgt en Dogi Rugani z'n meisje! Ja, ja, 'n lief actrice- tje met charme, Dogi Rugani! Én dan hebt u Jaap van der Poll, Hein Harms, Lena Kley, Jacques Snoek, Rolien Nuraan, Emile van Stuwe en zelfs Kemler u weet wel, het manusje van alles bij Het Schouwtooneel speelt als brigadier dit keer 'n belangrijke rol! En weet u wat opmerkelijk was? Dat het den eersten avond in het begin van Sep tember nog wel zoo aardig vol liep. Ja, ja, u staat niet alleen in uw smaak, het publiek houdt van zulke stukken! Hoe ik het stuk zelf vond? Maar, mevrouw, wat doet dit er nu toe? 'n Criticus, die elk seizoen minstens 6 griezelstukken verslaat vroolijk of niet vroolijk heeft geen smaak meer! Die vindt alles goed, mevrouw, heusch mevrouw! Maar ze moeten nooit van hem vergen, dat hij eerlijk vertelt, hoe of hij 't zelf vindt. Dat is te veel geëischt. De acteurs en actrices spelen in het Geheimzinnig Pen sion voor u, mevrouw, en niet voor mij, den criticus. J. B. SCHUIL? INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel ECHTE FRIESCHE 20 -5Oct per ons grooten schrik aanjagen. Nu, zei Marc Michel op vriendelijken toon, windt u zich niet zoo op. Hier bij mij in huis is u voorloopig tenminste veilig. Neem uw gemak maar. Drinkt u misschien een kop koffie met mij mee? Het bleeke gezicht van den man helderde op: Heel graag. Een oogenblik. Marc Michel verliet de kamer voor een oogenblik om zijn bediende de noodige instructies te geven. Deze kwam even later met het Japansche koffieservies binnen. Terwijl hij voor zijn bezoeker en zichzelf koffie inschonk, vroeg Marc Michel: Met wien heb ik overigens het genoegen? Neemt u me niet kwalijk dat ik het meest voor de hand liggende vergeten heb. Maar ik was zoo moe en zenuwachtig! Mijn naam is Emile Sabin; ik ben bedrijfsdirecteur van een stoelenfabriek. Mijn woning in de Rue Fargeau ligt op het fabrieksterrein. Mijn huis ligt direct aan de straat; daarachter, door een binnenplaats ervan gescheiden, is de fabriek. Bent u getrouwd? Ja. Maar op het oogenblik logeert mijn vrouw met ons dochtertje van vijf jaar bij haar familie in Marseille. Vandaar dat ik op het oogenblik alleen in huis ben. Hoe groot is uw huis? Het bestaat uit een verdieping gelijkvloers en een bovenverdieping. Beneden zijn drie en boven vier kamers. Mijn slaapkamer is beneden, daarnaast is mijn werkkamer waar de telefoon staat. Die telefoon is een zijver binding van de telefoon in de fabriek. Als ik 's avonds om 7 uur van de fabriek wegga, schakel ik de telefoon op mijn huis; het ge beurt wel eens dat na kantoortijd een klant een dringende instelling opgeeft. (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6