ZWEMMEN. WIELRIJDEN. POSTDUIVEN. HENGELEN. KAATSEN. ZEILEN. WATERSPORT. WATERPOLO. BILJARTEN. Twee sterren in opkomst. Het athletiekseizoen, nu practisch beëin digd, is zeer succesvol geweest. Er zijn uit stekende prestaties geleverd in binnen- en buitenland door onze athleten, tal van Nederlandsche records zijn weer omhoog of omlaag geschroefd, de H.A.V. „Haarlem", die ons uit den aard het meest interesseert heeft een prachtig seizoen gemaakt. En dan, last not least zijn er twee nieuwe sterren aan den athletiekhemel verschenen, die groote beloften voor de toekomst inhouden. Een bij de dames, een bij de heeren. Daar is mej. Schuurman uit het dorpje Rottevalle in Friesland. Deze Jonge dame is dit jaar min of meer toevallig aan athletlek gaan doen. Zij was een goed turnster, totdat iemand bij toeval ontdekte dat zij, hoewel stijlloos, bij zonder snel kon loopen. Het resultaat is dat zij een paar maanden later, nog steeds vrij wel zonder stijl, de honderd meter liep in 12 seconden, hetgeen gelijk is aan het wereld record. Niet minder. Welnu, wat let het mej. Schuurman om, wanneer zij eenmaal wat meer routine heeft, het wereldrecord een gevoeligen zet naar beneden te geven? Wij mogen aannemen, dat er nu wel de een of andere deskundige zich zal wijden aan de verdere opleiding van de jonge dame. Men zal haar de fijne puntjes van looptechniek en stijl bijbrengen. Moge het goed afloopen en niet de natuurlijke aanleg in zijn groei ge hinderd worden door te ver doorgevoerde grauwe stijltheorie. Wij zouden het groote belang van stijl niet durven ontkennen, voor al in de athletiek, maar er zijn zonder twij fel natuurlijke talenten, die men beter vrij kan laten in hun onorthodoxe opvattingen. Enfin, de tijd zal hier wijsheid brengen en in elk geval is mej. Schuurman een zeer in teressante nieuwe figuur in onze athletiek. Wij zullen den lezer hier niet vermoeien met een dorre beschrijving van dit spel, Het lijkt voldoende te zeggen, dat 't golf is, be oefend op een miniatuur terrein, bijv. een open veldje tusschen twee huizen in een straat en de eenige club die gebruikt wordt is de putter, Het bijzondere is natuurlijk ge legen in de hindernissen en moeilijkheden die tussohen de .holes" overkomen moeten worden. Amerika is tevreden, het heeft weer iets nieuws. Maar wij zijn bang dat het in dit ge val wat al te snel gegaan is en het zou ons niet verwon deren als Tom Thumb golf het stille seizoen, den winter, niet overleeft. En dan zou er weer heel wat goed geld verlo ren zijn, ofschoon de New-Yorksche beurs er onberoerd door zou blijven. Mislukte Kanaaltocht van Mevrouw Brouwer. ±n ons nummer van Zaterdag konden wij nog mededeelen, dat Mevrouw Brouwer, die op zulk een flinke wijze 'van Enkhuizen naar Stavoren gezwommen had, te Gris Nez gestart was voor haar grooten tocht over het Kanaal. Reeds dadelijk werd er bij ge meld, dat de omstandigheden niet ideaal waren, omdat de temperatuur van het water plotseling veel kouder was geworden. Hier aan moet het dan ook worden toegeschreven dat deze tocht totaal mislukt is. Toen zij twee uren gezwommen had, begon zij al van de koude te lijden, maar zij hield den strijd nog vijf kwartier vol, eer zij opgaf. Zij werd toen in de begeleidende boot opgenomen, waarin o.a. ook haar echtgenoot had plaats genomen. Aan de Tel. heeft zij medegedeeld, dat zij niet van plan was, om weer met een derge lijke poging te beginnen. Zij zal zich voor taan op korte zwemtochten toeleggen. Mejuffrouw Schuurman. En dan ïs èr natuurlijk Chris Berger, een 19-jarige jongeling met vervaarlijk rappe beenen. Hij is er nu reeds in geslaagd v. d. Berge's Nederlandsch record om hals te bren gen en is stellig van internationale klasse. Behalve zijn aanleg voor hardloopen heeft hij ook nog groote kalmte, ijver in het trainen «n groote bescheidenheid mee. Een ingewijde in de athletiek drukte er nog dezer dagen tegenover ons zijn spijt over uit dat er dit jaar geen Olympische Spelen worden ge houden. In verband met Berger. Maar zal deze snelvoetige knaap in 1932, als hij net meerderjarig is, nog niet een paar meter sneller kunnen zijn en zal dan de Nederland sche vlag te Los AngelosToekomstmuziek natuurlijk, maar toch zeker vroolijke muziek voor onze Athletiek, de sport die dit jaar te zien heeft gegeven hoe successen behaald kunnen worden, zoowel organisatorisch als sportief, wanneer de samenwerking goed en prettig Is. Berger. Klein Duimpje Golf. Amerika is sinds eenigen tijd ten prooi aan een nieuwe sportrage. Het is niet de eerste keer en het zal zeker niet de laatste zijn, maar het is zelden zoo hevig geweest als dit maal. Deze nieuwe rage is Tom Thumb-golf, een „sprookjesachtige" naam voor miniatuur- golf. Er zijn nu, als we de berichten mogen gelooven al meer dan twee millioen Ameri kanen, die dit spel dagelijks beoefenen, er is reeds 300 millioen gulden in belegd voor de inrichting van terreinen, clubhuizen enz., de bioscopen en schouwburgen voelen de con currentie van deze sport, die in de avond uren ('s zomers) beoefend wordt reeds ge ducht. er zijn meer dan 1000 terreinen voor aangelegd binnen een cirkel van 50 K_M. rondom New York. Klein puimpje golf heeft dit groot enthousiasme te danken aan de bijzonder heete periode, die Amerika dit jaar heeft doorstaan en in het Hollandsch zouden wij het spel naar aanleiding daarvan mis schien nog het bestehitte-golf kunnen noemen. Het waa: onmogelijk om tennis en andere spelen te beoefenen in de branden de zon en daarom speelde men 's avonds en desnoods den geheelen nacht door bij kunst licht dit miniatuur golf. Nu het weer koeler is geworden, is de rage niet verminderd en wordt het ook overdag gespeeld. Het is trou wens ook al overgewaaid naar Engeland, waar men er eveneens groot succes van ver wacht. H. S. V. „De Kampioen SIJPESTEIN WINT DEN KIKKERT-BEKER. Zondag had onder groote belangstelling de derde en laatste rit om den Kikkert-beker plaats. Wegens het slechte weer was de op komst niet groot. Van de A- en B-klasse werd de kortste tijd gemaakt door Schijve- naar 82 min. 10 sec. Daar Schijvenaar maar één rit gereden had en 2 ritten verplichtend waren, verspeelde hij zijn kans op den beker. Winnaar werd nu Sijpestein met 82 min. 13 sec.; 2 de Zeulevoet 87.6. Juniores. Einduitslag: 1 Moerkerk met 46 min. 42 sec. 2 Besseling 46.50. De Bonte Duif. Bovengenoemde vereeniging hield een wedvlucht van Neufville, afstand 209 K.M. De winnaars waren als volgt: J. Steeman 1, 9. 10, 12. F. M. Heerkens Thijssen 2, 6, W. J. der Kinderen, 3. F. W. Kuyken 4. 11, J. J. Lasschuit, 5, 7, 8, B. Hilbrink 13. Wedvlucht van Mons, 220 KM.: F. M. Heerkens Thijssen 1. 4.. 6. F. W. Kuyken 2, Joh. L. Heemskerk 3, 7, B. Hilbrink 5, Van Baerle Nassau, afstand 106 K.M.: J. J. Lasschuit 1, 5, 7; Joh. L. Heemskerk 8, 6, 7, 10; W. J. der Kinderen 3, 9, 13, 14, B. Hilbrink 4, J, J. Kan, 8. F. W. Kuijken 11, 15. F. M. Heerkens Thijssen 12. Van Lier, afstand 139 K.M.: B. Hilbrink 1. 7, W. J. der Kinderen 2, 8, 14, F. M. Heer kens Thijssen 3, Joh. L. Heemskerk 4. 6. 10, J. J. Lasschuit 5, 9, 12, 13. S. van Jennip 11. Visch wedstrijd van buren. Zondag hielden de bewoners van de Am sterdamstraat een onderlingen wedstrijd op witvisch. De vangst viel eenigszins tegen, daar er zooveel wind op het water stond dat men geen vischlijntje op zijn plaats kon krijgen. De wedstrijd stond onder leiding van den heer J. Oosterveer. De prijzen vielen aan de volgende hengelaars ten deel: le Prijs E. Vermondt, met 19 stuks, waar door hij tevens kampioen werd voor dit jaar; 2e prijs C. Oosterveer, met 15 stuks., 3e prijs C. Westerman met 14 stuks, 4e prijs P. H. van Woerkom, met 12 st., 5e pr. W. Vermondt met 5 st., 6e prijs J. Breeuwer met 3 stuks, 7e prijs H. Prent en 8e prijs J. Burghout. Na afloop werden de prijzen door den voor zitter, den heer P. H. van Woerkom, met een paar hartelijke woorden aan de winnaars ter hand gesteld. Tevens deelde deze mede, dat er voor het sluiten van dit seizoen, nog een wedstrijd zal plaats hebben. „De Morgenstond" te Heemstede. Bovengenoemd Vischcollege hield Zondag; morgen een onderlingen wedstrijd op Wit visch aan het Kagermeer. Er werd 3 maal 1 uur gevischt. Na afloop werd in het club-café v.d. Heuvel de uitslag bekendgemaakt. Deze was als volgt: 1. A. v. d. Braak, 2. M. Spek, 3. H. Neeskes, 4. P. Spek, 5 Warmerdam, 6, Keuzelaar, 7. C. v. d. Heuvel, 8. J. van Straten, 9. P. Kha- mers, 10. J. v. Honschoten, 11. J. v. Os. 12. J. Woudenberg. Des avonds had in een feestelijke bijeen komst de uitreiking der prijzen plaats. „De Dageraad" te Heemstede. Zondag werd door de Waterpachtcommis- sie „Eensgezindheid" een vischconcours ge houden in de Ringvaart tusschen Nieuwe brug en Halfweg, waaraan door vier aange sloten vereenigingen werd deelgenomen. Des morgens 5 uur vertrok men van de Nagt- zaambrug. Er werd eerst 1 1/2 uur gevischt op baars en daarna 1 1/2 uur op witvisch. De prijzen werden behaald als volgt: le prijs Haarlemsche Hengelaarsbond, met 18 stuks, 2e prijs Vischlust, 17 stuks, 3e prijs Vrije Hengel 9 stuks; 4e prijs D. O. V. De draagmedaille werd na loting tusschen Springvelt en B. Kolen door Springvelt ge wonnen. De prijzen werden door den voorzitter van de Waterpachtcommissie, „Eensgezindheid", den heer B. Draijer, in het clubgebouw van „Vischlust", café van den heer Breems aan de Paul Krugerkade, uitgereikt. Wedstrijden te Zwolle. FRISL4 VEROVERT DRIE PRIJZEN, BROERSMA VAN HAARLEM KONING DER PARTIJ. (Van onzen medewerker). Op het terrein van de voetbaivereeniging ZA.C. te Zwolle vond Zondag een groote kaatsparty door elkaar loten plaats. Er stond een straffen wind over het veld, welke den opslag zeer bemoeilijkte, terwijl het aantal bovensiagen wel uitwees hoe de uitslagers ae medewerking van den wind wisten te appre- cieeren. Negen en dertig deelnemers hadden zich opgegeven, welke door loting van de volgende parturen geformeerd werden: 1. J. de Jong (Apeldoorn), T. Tilstra (Zwol le), v. d. Vegte (Den Haag). 2. J. Boot (Enschede), N. Bosma (Haarlem), J. Visser (Zwolle). 3. W. Hofstra (Enschede), J. Dijkstra en S. de Boer (Zeist). 4. K. Rijpma (Haarlem), J. L. de Graaf (Zeist), H. Knol (Hilversum). 5. Bokma, (Haarlem), D. Goodijk (Haarlem) S. Hofstra (Zwolle). 6. D. Bouma (Nijmegen), S. Borenga (Zwol le), G. Sjoorda (Den Haag). 7. M. Knol (Hilversum)B. Epema (Ensche dé), M. de Vries (Den Haag). 8. A. Vónk (ApeldoornX, s. Broersma (Haar lem), J. Fokkema (Apeldoorn). 9. J. Hoekstra (Arnhem), v. d. Veen (En schedé), v. d. Veen Sr. (Enschedé). 10. A. de Moed (Enschedé), B. Fasma (Zwolle), J. Kleinschmidt (Zeist). 11. L. v. d. Woude (Enschedé), H. v. d. Vlerk (Zwolle), P. Knol (Utrecht). 12. W. Roordink (Arnhem), E. Scholten (Enschedé), E. v. d. Werf (Zwolle). 13. J. Hofstra, (Enschedé), L. Popma en J. Bonsma (Zwolle). Daar aan partuur No. 1 een speler ontbrak, traden allereerst partuur 3 en 4 in het eerste en No. 5 en 6 in het tweede perk. De partij was al zeer eenzijdig. Uit- en op slag waren van partuur No. 4 verre superieur. Alleen de Boer (Zeist) bood nog eenigen tegenstand. Nadat partuur 3 een eerst had behaald, wisten zij totaal nog maar tien punten te verkrijgen. Men raadplegen slechts het schema: 3: 8002422 4: 4888888 Inmiddels hadden Goodijk c.s. weinig moeite met partuur No. 6, dank zij goeden opslag van de beide Haarlemmers Goodijk en jp3okma. De eindstand luidde 5—2 62. Vex-volgens partuur 5—6. Broersma blijkt in goeden vorm te zijn, terwijl hij bovendien kranigen steun ondervindt van zijn mee spelers. Hij weet in den stand 5—1 62 te winnen. Tusschen No. 11 en 12 gaat de partij gelijk op, de stand wordt tenslotte 5—5 64 en ein digt in het voordeel van No. 12. Daar bleek, dat eenige spelers verhinderd waren, werd vervolgens geloot tusschen de afvallende parturen om de betreffende par turen aan te vullen. Hierdoor werd Epema aan partuur No. 10, Knol en v.. d. Vlerk aan partuur No. 13 en Bouma en v. d. Woude aan No. 10 toegevoegd. Zoodoende trad eerst thans 1 tegen 2 in het strijdperk en No. 9 tegen 10. No. 1 heeft geen kans tegen No. 2, waarbij Bosma zich weer bijzonder onderscheidt'. Alle Haarlem mers hebben hiermede dus den eersten om loop overleefd. De tweede lijst ziet er uit als volgt: 213; 4—5; 8—10; 12. In een minumum van tijd valt No. 11 af met 52 66, waardoor Bosma c.s. zich in de demi-finale plaatsen. In het andere perk kregen wij een spannende partij te aan schouwen tusschen de Haarlemmers Goodijk, Bokma en Rijpma. Partuur 5 loopt aanvanke lijk uit tot 3l, maar No. 4 haalt op tot 33. Op 33 66 slaat de Graaf jammerlijk bui ten, hetgeen hij op 4—3 66 herhaalt. Toch weet partuur No. 4 nog op te halen tot 54. Voor de derde maal wordt het dan 66 en weer is partuur No. 5 de gelukkige. Eindstand 5—4 6—6. In de partij 810 is Broersma zijn tegen partij weer verre de baas en met 52 64 weet zijn partuur de overwinning te behalen. Op de derde lijst komen dus voor: 212 en 5—8. Voor de derde maal weet Bosma zijn par tuur met 52 ter overwinning te voeren, waarmede hij zich dus in de finale wist te plaatsen. Alhoewel men in de volgende partij No. 58 eerstgenoemd partuur de beste kans gaf, dacht Broersma er anders over. Zijn partuur loopt spoedig uit tot 2 spel. Dan haalt Goodijk op tot 42. Onder de bedrijven door worden wij vergast op een prachtigen tric-tracslag, waarbij de bal tot drie maal toe in het perk terug geslagen wordt. Op 42 66 slaat Goodijk buiten, maar haalt dan weer op tot- 53. vervolgens tot 54. Dan slaat Vonk tot driemaal toe voor en Goodijk poedelt tweemaal, waarmede de stand dus 5—4 64 wordt. Voorts verovert No. 12 een kaats, terwijl Broersma met een prachtigen opslagbal de overwinning brengt. Schema: 8: 8-8-8-8-4-6-6-4-8 5: 4-6-4-6-8-8-8-8-6 De finale zal dus gestreden worden tusschen de Nummers 2 en 8. Na een weinig vlotte partij, waarbij de vermoeidheid zich zeer liet gelden, wisten Broersma c.s. den eersten prijs te veroveren in den stand 5—2 64. De einduitslag luidt dus: 1. No. 8; 2. No. 2; 3. No. 5 en 4. No. 12. Door een speciaal daar toe ingestelde commissie werd S. Broersma (Haarlem) met algemeene stemmen tot ko ning der partij uitgeroepen. Vier Haarlemmers wisten dus op een prijs beslag te leggen, waaruit wel blijkt, dat het kaatsen van Frisla momenteel op een hoog peil staat. Invitatiewedstrijd Haarl. Zeil- vereeniging. Een half stormpje gierde door de touwen en deed de zeilen klapperend heen en weer slaan. Toch bleek dit geen bezwaar te zijn voor de zeilers, die naar de H.Z V.-llgplaats kwamen. Integendeel, dat bewees ook de komst der Zaankanters. Met een reefje werd de strijd aangebonden tegen regen, wind en concur renten. De strijd was in verschillende klassen wel vinnig. Bij de Tjotters liet Van Beem de Jonge Kees steeds voorgaan: even voor de finish echter worden de rollen omgedraaid, waar door hij nummer één wordt. Een mooie prestatie. De Hoop Twee bleek te snel voor zijn mede dingers, die ver achterbleven, hij zeilde in den koristen tijd! De Wulp won weer en wel weer met anderhalve minuut verschil. Bij de B M.-klasse een mooie start was de strijd interessant. H. Schmltz Jr. werd één met minimaal verschil, maar moest wegens raken van een boei uitgeschakeld worden. Hetzelfde lot trof v. Uden. De Fliereflulten van P. Walter won met 3 sue. den startprijs. De startcommissie, bestaande uit de heeren Galenkamp Sr.. Schmitz Sr. en Brouwer kon den spoedig tot prijsuitreiking overgaan. De fraaie prijzen werden onder een hoera-tje in ontvangst genomen. Wel bleek, hoe nuttig en onmisbaar een eigen terrein met. steiger is. Veilig konden de scheepjes nu in 't woelige water in den wind ligeen. Voor de H Z.V. een goedgeslaagde zeilwed strijd. De uitslagen luiden als volgt: Klasse B (Tjotters)le pr. v. Beem. 1-25-30. Klasse C_: le pr. K. Schmitz. 1-3-50; 2e pr. ..Vrijbuiter" 1-9-30. Klasse D.: le pr. P. Schipper 1-12. Klasse E.' le pr. D. Smits. 1-22-45. Gondels: le pr. A. Mol. 1-27-30. B M -klasse: le pr. K. Stelling 1-8-37; 2e pr. C. P Mars. 1-9-10; 3e pr. v. Baaren, 1-10-40 4e pr. G. Kaayk 1-12-30. Startprijs: P. Walter 3 sec. H.P.C. I promoveert naar de eerste klasse. Eindelijk is het eerste zevental van H.P.C. er in geslaagd te promoveeren naar de eerste klasse door de overwinning op haar oude rivale S. V. H. I te Hillegersberg. Jaren lang werd in de tweede klasse reeds gestreden om het kampioenschap en telkens weer kon in de promotie- of beslissingswedstrijden geen succes worden geboekt. Na een ingespannen seizoen, is het aan de spelers van H.P.C. I thans gelukt hèt succes, waarop vele Heem- steders hebben gehoopt, te behalen. Over den wedstrijd het volgende. De be langstelling van de zijde van het publiek was buitengewoon groot, toen' scheidsrechter P. Plantepga de spelers te water floot. S.V.H. I is volledig, doch H. P. C. verschijnt met Kohier onder de lat, als invaller voor B. Moo- lenaar. De beide zeventallen pakken onmiddellijk stevig aan ,en er worden op beide doelen achtereenvolgens hoogst gevaarlijke aanval len ondernomen. We denken dan een oogen- blik, dat H. P. C. de leiding zal nemen, als Eldering fraai doorzet, doch vlak bij het S. V. H.-doel weet hij den bal niet meer te behouden. Het spel verplaatst zich uiterst snel en beide achterhoeden trachten door op zwommen, het spel te verplaatsen. Speciaal de S. V. H.'er Verhoef brengt daardoor dik wijls de H. P. C. achterhoede in het nauw. Bij een dier gevaarlijke situaties schiet hij in en Kohier vischt. (1—0). H. P. C. heeft dit blijkbaar als een sein, tot beter aanpakken opgevat en komt nu ge ducht opzetten. Selsman, de S.V.H.-keeper, houdt echter voor Ion; j j alles, en bovenden treedt bij fraaie schoten van Kooijman en Braam, de lat ais redder op. De spanning blijft groot, en met rustsignaal brengt een oogenblik verademing. Niettegenstande in de tweede helft S.V.H. zon en wind meekrijgt, verandert aanvoerder Braam de opstelling. Eldering gaat naar achteren en hijzelf komt de voorhoede ver sterken. Dit kan gemakkelijk daar Korink en Barend afdoende door Leijenaar en W. Moo- lenaar worden bewaakt. Toch weten de Hil- legersbergers sU ï.c tf hcuoen. Vooral keeper Selsman was in deze periode geweldig op dreef. Toch bleven de hardnekkige H. P. C.- anvallen niet zonder uitwerking. Als nog 2 minuten zijn te spelen ketst een hard schot van Braam wederom tegen de lat. Uiten daal bemachtigt het leder en snel opzwemmentl scoort hij met een onhoudbaar schot. (11) Het spel wordt natuurlijk zwaar doch scheidsrechter Plantenga houdt de leiding stevig in handen. Verhoef, aan het hoofd der S. V. H.-verde- diging verdedigt uit alle macht. Een aan Ko rink goed aangegeven bal, verdwijnt keihard in de richting van het H. P. C.-doel. Kohier stopt even fraai! Een achterwaartsch schot van Barends is niet goed gericht en verdwijnt aan de verkeerde zijde van den paal. Wederom gaat H.P.C. naar voren. Er zijn nog slechts luttele seconden te spelen. Uitendaal plaatst vlug naar Kooyman, een zuiver schot tegen den binnenkant van den paal volgt en Selsman is gepasseerd. Doel punt! (1—2). De scheidsrechter fluit, en te vens klinkt het sein van den tijd opnemer, dat de speeltijd verstreken is. De twee punten zijn dus wel, bij wijze van spreken door het oog van een naald getrokken Door deze overwinning heeft H. P. C. thans 7 punten en hoe de uitslagen der twee nog tegen G. Z. C. I te spelen wedstrijden mogen zijn, dit aantal punten is voor een der de zevental onbereikbaar geworden. H. P. C. I en G. Z. C. of S. V. H. zullen komend jaar mede de eerste klasse bevolken. Uit de geschiedenis van H. P. C. stippen we nog, wat betreft de verrichtingen van het eerste zevental, het volgende aan. Na in 19^2 met twee zeventallen, alleen vriendschappe lijke wedstrijden te hebben gespeeld, werd in 1923 in geschreven voor de derde klasse N. Z.B., en dat jaar het afdeelingskamnloen- schap behaald. Daarop volgde promotie bij keuze naar de tweede klasse. In 1924 werd wederom het afdeelingkamploenschap be haald. doch in 1925 werden er 3 nederlagen tegen Neptunus en Triton geleden, en eindig de H. P. C. I op de derde plaats. In 1926 werd S.V-H. voor het eerst ontmoet en sedert dien hebben deze twee zeventallen elkander voort durend de eerepalm betwist. In dat jaar, bleef S. V. H. de meerdere met 1 gewonnen wedstrijd meer dan H. P. C. I In 1927 kon H. P. C. voor het eerste deelne - men aan de promotie voor de eerste klasse. De strijd ging toen tusschen A. Z., D.J.K., HJP.C. en Neptunus. A.Z. promoveerde toen, D.J.K. behield haar plaats in de eerste klasse, en Neptunus de gradeerde mede door een 24-nederlaag te Zaandami tegen H. P. C. In 1928, het Jaar der Olympische spelen, hadden geen promotie- en degradatiewed strijden plaats. .Ook toen werd H. P. C. I af- deelings kampioen, evenals het tweede ze vental, dat toen voor het eerst in de reserve derde-klasse uitkwam. In 1929 volgde wederom een afdeelings- kampioenschap gevolgd door den titanenstrijd tegen S. V. H. I in Lelden, om uit te maken, welk zevental zijn geluk tegen de onderste eerste klassers mocht spelen. We herinneren er aan, dat- de eerste wed strijd toen, na verlenging, bij een 22-stand werd gestaakt wegens de duisternis. De vol gende ontmoeting werd des middags gespeeld en eindigde, na tweemaal verlengen, in een 16-overwinping voor S. V. H. I. Dit zevental kon zich toen geen plaats in de eerste klasse veroveren. Na dien zijn de be palingen voor promotie en degradatie geheel gewijzigd en voor het eerst spelen nu de kampioenen der tweede klasse-afdeelingen een heele competitie tegen elkander en tegen de onderste zeventallen der beide eerste- klasse af deelingen. Na het spelen van vier van de zes vastge stelde wedstrijden, hebben thans de H. P. C.'ers het eerste-klasseschap behaald, het geen een welverdiende belooning is voor hun volharding en het gestadig oefenen. Het feit dat bijna altijd met dezelfde spelers in de laatste twee seizoenen werd uitgekomen, waardoor de homogeniteit in hooge rna'.e werd gebaat, heeft natuurlijk tot het succes in niet geringe mate bijgedragen. Niettegenstaande in 1928 geroutineerde krachten als J. J. Moolenaar en J. Kodde moesten worden vervangen, hebben de in het zevental opgenomen jongere spelers ge toond het echter waterpolo-bloed in de ade ren te hebben, en mede aandeel gehad in de vele overwinningen. Nu dus eerste en tweede zevental van H. P. C. dit seizoen promo voeren, bestaat er in de Heemsieedsche zwemkringen wel reden tot verheugenis. (Van onzen medewerker.) De biljartvercenlging .Jnsulinde" te Am-» sterdam had Réné Gabriels, de 18-jarige Bel gische kampioen 1ste klasse groot-biljart, uitgenoodigd tot het spelen van een viertal partijen van 400 caramboles cadre tegen de beide spelers. Jan Sweering, van de club In- sulinde" en Van Vliet van de ,,'s Graven- haagschc B. C." te Den Haag. Deze ontmoetingen hebben Zaterdag en Zondag onder groote belangstelling plaats gehad, telkens 2 partijen, waarvan een des middags en een 's avonds. Na de openingsrede van den voorzitter van „ïnsulinde". den heer Wijnberg, werd Zater dagmiddag begonnen met de partij Gabriels —Van Vliet. Belde spelers zijn in die partij beneden hun kunnen gebleven. Na 5 beurten luidt het pas 22 om 34 voor Gabriels. Op de 6de en 8ste beurt maakt Van Vliet 27 en 29 en is de stand dan 78 om 58 voor hem. De Belgische kampioen kan maar niet los komen. Wel produceert hij kleine series als: 22, 10, 10. 21; maar hij kan zijn spel niet ont plooien tot voorloopige teleurstelling van de toeschouwers, wat hij zelf hoofdzakelijk toe schrijft aan de omstandigheid, dat hy, na zijn operatie, die pas een paar weken ach ter den rug is, nog niet het noodlge concen tratie-vermogen bezit. Van Vliet blijft met series van o.a. 24, 33, 26, 14 en 31 de leiding behouden tot de 19de beurt met 212 om 140. Daarna komt Gabriels er wat in en geeft den toeschouwers eenige staaltjes van zijn groot kunnen. Hij maakt achtereenvolgens 34, 29. 1. 29. 40, 79, 0 en 38. Hiertegenover plaatst van Vliet weinig en na 27 beurten luidt het nu 246 om 390 voor den Belg Voor de laatste 10 caramboles heeft hij dan nog 5 beurten .noodig. dat van Vliet waarneemt, om nog een mooie 40 te scoren. De eindstand luidt na 32 beurten: Van Vliet 293. Gabriels 400. Des avonds bond de sympathieke Belg den strijd aan tegen den jeugdigen Jan Swee ring. Het gezellige zaaltje is gevuld met be langstellenden. Sweering wint den trek en heeft dus den afstoot. Evenals 's middags is ook nu het begin voor beiden slecht. Op de 6de beurt krijgt Gabriels de ballen ln goede positie en komt hij even los. doch op 45 strandt hij. Sweering maakt achter elkaar 11, 28, 27, 1 en 24. waarna de stand is: 98 om 68 voor Sweering. Dan volgt een sukkelpartij van beiden. Het spel blijft, vooral voor -den Belg, beneden peil. Op de 17de beurt zet deze er wat meer gang in en maakt 15 61 13 26 en 45 waartegen Sweering 16, 47 en 36 plaatst. Het luidt dan na 25 beurten 242 om 270 voor Gabriels, Nog scoort de Amsterdammer 27 en 35, maar dan zet zijn partner een ge weldige eindspurt in: 17, 56, 14 en 33. waar mede de 400 vol zijn in 31 bourten. Sweering noteerde 317, wat zeer mooi is voor hem. Zondagmiddag bonden Gabriëis en Sweering nogmaals den strijd aan. Het onverwachte gebeurde: Sweering won de partij! Gabriels kon niet los komen, terwijl de Amsterdam mer aan 't einde zeer fraai en vast speelde. Terwijl hij voort-durend een weinig achter had gestaan» nam hij op de 22ste beurt de leiding, om die niet meer los te laten. Hij scoorde achtereenvolgens 39, 10, 38, 4. 34 0. 17, 41 en 15, waarna de stand was na 30 beurten 249 om 373 voor Sweerlr.g. Nog eenmaal dachten we den Belg te zien winnen, toen hij een fraaie 58 scoorde, maar 3 beurten later was het pleit beslist en maakte Sweering uit: 318 om 400 ln 34 beur ten. Een welverdiend applaus was de beloo ning voor deze schitterende prestatie van den Amsterdammer. De avondpartij vond den Belg In goede conditie, aanvankelijk zelfs in topvorm. Van Vliet werd zijn slachtoffer. De eerste 4 beur ten luidden: 31. 24. 128 en 72 Is 255!! Van Vliet noteerde 60, wat voor hem goed was te genover zoo'n overweldigend spel. Er werd een spoedige beslissing venvacht. Of de pauze den Belg parten had gespeeld, weten wij niet, maar voor de laatste 145 had hij nog 13 bour ten noodig. Hij strandde zelfs nog op 399, waarvan zijn partner geen gebruik maakte. De eindstand luidde: 222 om 400 in 17 beur ten. Ook voor Van Vliet was het een mooie prestatie. Deze slotparty toonde op ondubbelzinnige wyze, waartoe de jeugdige Belg nu reeds in staat is. Eensgezindheid. Bovengenoemde vischclub hield Zondag morgen een onderlingen wedstryd op wit visch in de Ringvaart onder Lisse. Na tweemaal 1 1/2 uur visschen werd in het clubcafé J. Kuipers de uitslag bekend gemaakt. Deze was als volgt: 1. J. Neeskens. 2. H. Leuven, 3. C. v. Norden 4. Z. Weber. 5. Jac. Schoo, 6. Jan Schoo, 7. T. van Trigt, 8. W. Mens, 9. J. v. d. Pols, 10. T. van Gelder, 11 B. Brinkman, 12. D. Kamp, 13. A. Wallet. 14. v. d. Ham. Ook werden nog eenige extra pry zen uitgereikt. In een feesteiyke bijeenkomst had des avonds de prijsuitreiking plaats. Kano-race op de Zaan. Uit Zaandam: Zondag werd onder groote belangstelling de 10 K.M. race gehouden op de Zaan voor sen. racekanos, junioresrace- kanos en toerracekanos. Aan de uitslagen ontleenen we het volgende. Seniores racekanos: 1. M. Jansen, Haarlem, tyd 54 min. 13 sec. Winnaar van den door den Burgemeester van Koog aan de Zaan beschik baar gestelden prijs; 2. E. Schram, Zaandam, tijd 54 min. 48 sec. S. V. H. I—H. P. C. I (1—2) Gabriels in ons land.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 7