Het woord is aan... EEN LEELIJK STADSBEELD. Hooger op. Geen politiek. 48e Jaargang No. 14482 .Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 9 September 1930 HAARLEM S DAGBLAD pwtkn P. W. PEEREBOOM UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Hoo/dr~UcUur, ROBERT PEEREBOOM. n ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper weck 027J4, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gerestigd is (kom der gemeente) 157^4. Franco per post door Nederland 3A7*4. Losse nummers f 0.06. Geilt Zondagsblad per 3 maanden f 0-57J4, franco per post. BureauxGroote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon No*.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN1—5 regels 11.75, elke regel meer 0-35. Reclame* f 0.60 per regel Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbod 14 regels 1 0.6(V elke regel meer /0.15, buiten Axrond. dubbele prijs. Onxe Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. 10.25. elke regel meer 0.10. uitsi. i contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Daim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100^- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Winston Churchill: Jongelui zijn vaak geruïneerd, door er paar den op na te houden of er op te wedden, maar nooit door erop te rijden hetzij dan door hun nek te breken, maar dit. in galop geschied, is een heel goede dood om te sterven. DE RAMP TE SANTO DOMINGO. Hulp uit Engeland OOK EEN NEDERLANDSCH HULPSCHIP ONDER WEG. De Brltsche kruiser „Danae" haast zich van Halifax naar Santo Domingo, waar hij hedenavond wordt verwacht. De kruiser zal den autoriteiten alle gewenschte hulp hij het opruimingswerk verleenen. De zuster-kruiser .Delhi" heeft order ge kregen zich van Manaos aan de Amazon naar Trinidad te toegeven, waar hij Donderdag zal aankomen. Het schip heeft instructie zich te begeven naar elk eiland, dat hulp noodig heeft. Volgens de laatste doodenlijst van de slachtoffers te Santo Domingo wordt het aan tal dooden geraamd op 5000. Nog steeds wor den lijken van onder de puinhoopen vandaan gehaald. De typhoon heeft in drie uur tijds een vierde gedeelte van de bevolking uitge roeid. In de hoofdstad zijn slechts zeer weinig huizen blijven staan en verscheidene kleinere steden zijn nagenoeg geheel verwoest. Er zijn vorderingen gemaakt met het her* stel van den aanvoer van water en de elec- triciteitsvoorziening evenals met den aanvoer van levensmiddelen. De toestand is evenwel nog zeer moeilijk. De president van de Do- aninicaansche Republiek heeft êen oproep om steun tot alle landen gericht. Aneta meldt uit Willemstad, dat het Neder- ïandsche marinevaartuig „Arend" Maandag naar Santo Domingo vertrokken is voor het verleenen van hulp aan de slachtoffers der jramp. Het schip heeft levens- en verbandmiddelen aan boord. Twee doktoren maken de reis mede. Een hongeroproer. Tengevolge Van het gebrek aan levens* middelen zijn, naar de Associated Press meldt, te Santo Domingo onlusten uitgebroken. Het grootste deel van de bevolking heeft sinds vorigen Woensdag niets te eten gehad. On geveer 100 lieden hebben gepoogd de aan legplaats te bestormen en de daar uitgeladen levensmiddelen en voorraden de bemachtigen Zij werden echter door de nationale garde teruggedreven. Tijdens de ongeregeldheden stonden de Amerikaansche mariniex-s ge reed om in te grijpen. ERNSTIG VLIEGONGEVAL. OP DE LIJN TRIëST—ZARA. Er Is opnieuw een ernstig ongeluk gebeurd met een watervliegtuig van den dienstTriest- Zara. Dit is bij het vertrek uit Triest over den kop geslagen en gezonken. Een sleepboot was dadelijk op de plaats des onheils aanwezig en wist vier menschen te redden. Twee passa giers zijn echter omgekomen. De minister yan luchtvaart heeft een onderzoek gelast. JACK DIAMOND EISCHT SCHADE VERGOEDING. Jack Diamond, de uitgewezen „koning van de New Yorksche onderwereld", heeft thans bij de Pruisische politie een eisch tot schade vergoeding ingediend. Een advocaat te Berlijn eischt uit naam van Cack zoowel de kosten voor de heen- en terugreis van Amerika naar Duitschland terug, alsook een schadeloosstelling voor zijn arrestatie en de ernstige benadeeling van zijn ere diet. Buiten verantwoordelijkheid van Openbare Werken '*3 Door financieele overwegingen. HET CONFLICT IN DEN RIJKS- VISCHAFSLAG TE IJMUIDEN. STAAT NIET OP ZICHZELF. Men schrijft ons uit IJmuiden: Het conflict in den Rijksvischafslag te IJmuiden, dat na den geslaagden boycot van den trawler Libra een ernstigen omvang dreigt aan te nemen, is geenszins te beschop- wen als een op zichzelf staande gebeurtenis, doch veel meer als een georganiseerde uiting van ontevredenheid der vischhandelaars over de wijze, waarop met hunne belangen wordt omgesprongen. Er is slechts één klacht, doch deze is zeer ernstig. Niets minder dan de goede reputatie der Hollandsche Noordzeevisch staat op het spel. Vroeger gold het product van LJmulden vooral bij onze Oostelijke buren, als het neus je van den zalm. Duitsche afnemers betaal den gaarne wat meer voor de visch uit IJmui den dan voor die, uit eigen havens of uit Ostende. De visch werd nergens zorgvuldiger behandeld dan aan boord van de Holland sche schepen. „Hollandische Ware" behoefde geen krans. Deze reputatie is in den laat-sfen tijd echter leelijk aan het tanen. De kwaliteit van de visch, die thans in LJmuiden wordt aangevoerd, is van dien aard, dat "zij eerder minder is dan beter dan die der concurree- rende havens. De oorzaak daarvan is in de eerste plaats te wijten aan den langen rels- duur der trawlers. De trawlers maken over het algemeen veel langer reizen dan voor heen, zoodat de visch. die het eerst is ge vangen meermalen slechts geschikt is voor de vischmeelfabrieken. Ook de slechte hoedanigheid van het ijs speelt een belangrijke rol. Zoowel de reeders als de handelaars worden hiervan de dupe. Het ijs, dat door de fabrieken te IJmuiden wordt geleverd, is nooit hard en doorschij nend, maar steeds voos en mat, als gevolg van de onvoldoende bevriezing. Bovendien is het veel duurder dan in Engeland of Duitsch land. Het prijsverschil bedraagt zelfs 30 tot 40%. Door de slechte kwaliteit smelt dit Üs veel sneller; bovendien vertoont het meer malen een bruine tint, waardoor de beste visch spoedig haar helder aanzien verliest. Een bewijs van de gemakkelijke smeltbaar heid werd nog onlangs geleverd toen een trawler die pas naar zee was. een „slag water" in de ruimen kreeg, waardoor het ijs smolt als sneeuw voor de zon. Het is allemaal „schuddelijs" zeggen de vischkoopers, het lijkt meer op sneeuw dan op ijs. Bij deze klachten komt dan nog de klacht over het slechte sorteeren van de visch in den Rijksafslag, waarvan het thans loopende conflict feitelijk het directe gevolg is. Het komt meermalen voor, dat een yischkooper, denkende een kist goede visch gekocht te hebben, tot de ontdekking komt, bekocht te zijn. Niet alleen de exporthandel op Duitsch land, maar ook vooral die op Engeland onder vindt de nadeelige gevolgen van deze ver anderde omstandigheden. Voor export naar Engeland komt alleen de beste kwaliteit in aanmerking en waar deze steeds zeldzamer wordt, kunnen de expoi'teurs meermalen on der de aangevoerde visch niets van hun gading vinden. Omtrent het boycotten van de Libra ver nemen wij nog, dat de Vischhandelvereeni- ging haar houding vóórdat genoemde trawler weer binnenkomt, nader zal bepalen. Te verwachten is, dat het bestuur aan de leden zal voorstellen, drie firma's" die tegen de afspraak in toch visch van de Libra ge kocht hebben, als lid te royeeren. Wij vernamen nog, dat de opvarenden van de Libra, evenmin als de lossers schade zul len lijden van den boycot. Beide categorieën zullen hun loon berekend krijgen naar de normale marktwaarde van de visch. (De Brusselsche professor Picoard zal te Augsburg trachten in een vrijen ball9n tot 16,000 Meter hoogte te stijgen tot het doen yan waarne mingen.). De professor wil gaan stijgen, Zestienduizend meter hoog, Dat is nog belangrijk hooger. Dan er ooit een viieger vloog. Zulk een zeer verheven opzet, Is niet zonder groot gevaar, Maar ik kan het mij begrijpen Van den wijzen prof. Piccard. Is een mensch niet in de wolken Zooveel dichter bij de zon? En vooral, denk aan de stilte, In zoo'n vrijen luchtballon, Geen geratel van motoren, Geen benzien- of oliestank, Van de aarde, diep beneden, Hoor je daar geen enkle klank. Alle storende geluiden Van de menschenmaatschappij, Zijn verstorven op die hoogte En de mensch is e lelijk vrij. Alle ruzie en ellende Zijn daar boven onbekend, Enkel rest de ijle stilte Van het weidsche firmament. Zulk een opzet uit te voeren Eischt een zeer stoetmoedig man. Maar ik kan me best begrijpen Dat een mensch dit wenschen kan. En, wanneer zijn plan tenminste, Onverhoopt niet eerder faalt, Zal zijn kwaadst moment wel wezer Als hij weer gedwongen daalt. O, om boven d'aard te zweven In een vrijen luchtballon. Als een mensch zich dat bij tijden Nog eens permitteeren kon. Waar geen zorgen Je belagen, Waar geen fiscus je bedreigt, 't Is om duizelig te worden, Tot j'al haast de hoogte krijgt. P. GASUS. In de latijnsche landen is een café een soort sociëteit, waar je buiten of binnen aan een marmeren tafeltje zit op een rieten stoel, een Vermouth-cassis drinkt of een glas kof fie en over politiek boomt. In Engeland is het een gelegenheid, waar je bij een toon bank hangt, met je eene voet steunend op een koperen stang, een glas bier naar bin nen werkt en over sport praat, in Neder land.... dat weet ik niet, want ik kom er nooit. Maar Portugal hoort tot de eerste groep, die der Latijnsche landen, die der café- politiek als ik het zoo noemen mag. En daar om heeft het eenige sensatie verwekt, dat de eigenaar van een groot café te Lissabon, een groot bord buiten zijn inrichting heeft ge plaatst waarop te lezen staat: „Het is in dit café verboden over politiek te praten". De aanleiding die den man tot dit besluit heeft gebracht, is niet zoo ver te zoeken. In de LLssabonsche cafés wordt niet alleen zwaar over politiek gedebatteerd, er worden niet zoo zelden juist daar revoluties voorbe reid. Het gevolg is, dat de politie er nog al eens een inval doet, waarbij niet alleen de café-inrichting vaak te lijden heeft, maar de geheele onderneming soms radicaal geslo ten wordt. Deze kwade kans wenscht de Lissabonsche caféhouder niet te loopen. Wij, vrijgevochten Nederlanders kunnen ons moeilijk voorstellen dat het ons zou kun nen worden verboden, waar dan ook op vreedzame wijze de binnenlandsche politiek te bespreken. Bij de Portugeezen schijnt dit mogelijk te zijn en voor goed begrip dient er bij vermeld te worden, dat de cafés in dat land nog wel een attractie behouden, ook als de politieke discussie er verdwijnt. Je kunt er namelijk zoo heerlijk gokken. Zoo heeft elk land zijn eigenaardigheden. In Portugal is politiek in de cafés gevaarlijk, maar het gokken wordt er onbeperkt toege staan, in ons land mogen wij zooveel over politiek praten als wij willen, maar het gok ken is ons streng verboden. Rest de vraag wat gevaarlijker is voor de menschheid. En daarop zal ik nu maar liever geen antwoord geven. Het Belangrijkste De oorzaken van het conflict W den iHsch- afslag te IJmuiden. (Ie blad, le pag.) Voor de leniging van de ramp te Santo Do mingo is ook een Nederlandsch hulpschip onderweg. (le blad, le pag.) Het federatieplan van Briand in den Volken bondsraad. (2e blad, le pag.); ARTIKELEN: RP.: Europeesche Federatie. (le blad, le pag.), Langs de straat: Radio-oorlog. (2e blad, le pag.) De onrust in Zuid-Amerika. (2e blad, le pag.). Indrukken van de Jaarbeurs. (2e blad, 2e pag.?, B. de Jong van Beek en Donk: Bij den aan vang der lie Volkenbondsvergadering. (3e blad, 2e pag.? J. H. de Bois; De Van Gogh-tentoonstelling. (3e blad, 2e pag.) Voor de laatste berichten zie men de 2e pag van het le blad). HAARLEM, 9 September. Europeesche Federatie. Als een lichtpunt ln een doolhof van In ternationale nooden en verwikkelingen ver schijnt op dit oogenblik de behandeling van Briand's Europeesche Federatie-plan. Het is gisteren in de „Europeesche Conferentie" te Genève aan de orde gesteld en na een dis cussie van drie uur verwezen naar de Assem- blée van den Volkenbond, welker beraadsla gingen denzelfden avond begonnen zijn. De verwijzing geschiedde per resolutie van Briand zelf, nadat deze een eenigszins ver waterde resolutie van den Belgischen gedele geerde Hijmans als te onbeduidend had ge kenmerkt, en gezegd dat hij het voorlezen van zijn eigen voorstel niet noodig achtte als er zoo weinig geestdrift voor zijn plan was. Daarop verhief zich Zaleski, de Pool, en drong er op aan dat Briand zijn resolutie wél zou voorlezen. Waarop deze volmaakt aan vaardbaar bleek, en werd aangenomen. Er wordt in overwogen, dat nauwe samenwer king der regeeringen op alle gebieden van internationale activiteit van kapitaal belang is voor de handhaving van den vrede, en dat men eenstemmig overtuigd Is dat deze samenwerking geheel ln overeenstemming met den Volkenbond en met eerbiediging van de beginselen, die in het Pact zijn vervat, moet plaats hebben. Het merkwaardige debat Hljmnns-Brland- Zaleski klinkt nogal wonderlijk, na een der gelijke voorbereiding bij een plan van der gelijke geweldige beteekenls, maar de ver klaring Is niet ver te zoeken. Deze kleine comedle was zonder twijfel tevoren geënscè- neerd, om de internationale belangstelling voor de preclese bewoordingen van de reso lutie te versterken, en den nadruk op de ge maakte reserves te leggen. Natuurlijk zaï de zaak ln de vergadering van de huidige Assemblée nog niet verder komen dan een verwijzing naar studiecom missies. Later zal zij in de Assemblée moeten terugkeeren. Het ls een vraagstuk van ont zaglijken omvang, vol ingewikkeldheden, vol voetangels en klemmen, en aan de overzijde van den Atlantischen Oceaan heeft men al heel wat blijken gegeven van achterdocht Jegens het Europeesche plax om een „econo misch eenheidsfront", of iets dat daarop lijkt, te vormen. Vandaar dat er ook al sprake van ls, om nlet-Europeesche staten ln de studie commissie te doen vertegenwoordigen, waar voor Engeland ongetwijfeld op de bres zal staan. Het plan „de Vereenlgde Staten van Euro pa" schijnt een gevaarlijke Illusie. Het zou leiden tot de vorming van een nieuwe groot macht, die wellicht een oorlog tusschen werelddeelen verhaasten zou. Het plan „Europeesche Federatie" klinkt al heel anders en geeft ook al beter aan ln welke richting men wil sturen. Het is maar de vraag op hoeveel punten het federatieve verband tot stand komt, en in hoeverre de Nog een blik op het door een orkaan zoo zwaar getroffen Santo Domingo. Er zijn nu reeds 4000 dooden, die op groote hoop en worden gelegd en verbrand, om het gevaar van pest te vermijden. Generaal Urïburu, de leider van de revolutie in Argentinië, die zichzelf tot Ministerpresi dent heeft uitgeroepen en den vroegeren president Irigoyen heeft afgezet. Hoe het mooie punt verknoeid is. Wij weten het dus: de toestand is daar slechts tijdelijk. Gelukkig! Onze ervaring is evenwel, dat het „tijdelijke" wel eens al te veel gerekt wordt. Daarom geven wij aan den heer Van de Kamp in overweging om elk jaar als hij als nestor Hoe leelijk het is als men uit de Doelstraat komt. Hierboven een foto van den hoek Groote HoutstraatGierstraat. Zooals men weet heeft de gemeente indertijd besloten tot aan koop van het perceel Groote Houstraat 140, waarin de sigarenwinkel van den heer B. Langeveld gevestigd was, om den gevaarlijken hoek bij de Gierstraat te verbeteren. Die verkeersverbetering is tot stand ge bracht door een gedeelte van het perceel aan den kant van de Gierstraat te sloopen. In het overblijvende gedeelte wordt nu een toonruimte voor het GH.B. gemaakt. Het punt was voor de verbouwing niet mooi, omdat het een samenvoegsel van bouwstijlen was. Nu is het er vooral niet beter op geworden! Wij hebben creeds verschillende weinig vleiende opmerkingen aan het adres van Openbare Werken hooren maken. Die critiek is evenwel niet aan het juiste adres. Feitelijk zou op het perceel een bordje gehangen kunnen worden ,3uiten verant woordelijkheid van Openbare Werken". Het is ons namelijk bekend, dat Openbare Werken niets liever gedaan had, dan om op dit zeer belangrijke punt een geheel nieuw gebouw te zetten met een moderne wxmzaal voor het electriciteitsbedrijf. Het gemeentebestuur is daarop niet ingegaan, omdat de kosten te hoog waren. Bovendien moest de toonzaal een tijdelijk karakter hebben, zoodat aan de verbouwing slechts het aller-noodzakelijkste besteed mocht worden. Eigenlijk werd niet meer geld beschikbaar gesteld dan om een gedeelte van het pand af te breken en het gat met een nieuwen muur te dichten. Alleen is nog getracht het raam van de toonzaal wat te doen spreken. Het verbouwingspian is de Schoonheids commissie gepasseerd. Deze commissie heeft zich niet verzet, omdat aan de verbouwing een tijdelijk karakter gegeven is. Wij vinden het evenwel jammer, dat niet wat meer geld besteed is om op deze plek wat beters tot stand te brengen. van den raad de Nieuwjaarsrede van den burgemeester beantwoordt, te herinneren aan het tijdelijke van deze verbouwing. Indien tusschen tijd zou men al vast wat klim op tegen de foeileelijke muren kunnen laten groeien om die wat aan het gezicht te ont trekken Wij zegenen nu den zwaren kastanje» boom, die voor het verbouwde pand staat en in den zomer beschermend zijn bladerdos over een gedeelte van het leelijke huis uit spreidt!

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1