Een vluchtig bestaan. Na 85 jaar. De schepen op den ijsberg. Het woord is aan r'F&o/v-s yAW/Mom il*i<eaar?c> LOOPT U MOEILIJK? Het Belangrijkste 48e Jaargang No. 14485 i Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdageii Vrijdag 12 September 1930 HAARLEM S DAGBLAD PW» p. w. peereboom UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER robert peereboom. «n robert peereboom. ABONNEMENTENper week 0227)4, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gerestigd is (kom der gemeente) 3-57)4. Franco per post door Nederland 13.87)4. Losse nummers 0.06. GeïlL Zondagsblad per 3 maanden f 057)4, franco per post. Bureatrx: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuid er Buitencpaarne 12 Tdefooo Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122,12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN1—5 regels 1-75, elke regel meer 10-35. Reclames 0.60 per regeL Reductie bij abonnement Vraag en Aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, bnitcn Arrond. dubbele prijs. Onre Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. 0.25, elke regel meer f 0.10. uitsL k contant* Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Dnim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Geweldige uitbarsting van den Stromboli. Groote verwoestingen Talrijke dooden en gewonden. Uit Messina wordt gemeld, dat Donder dag morgen een eruptie heeft plaats gehad van den Vuleaan Stromboli op het gelijk namige eiland, behoorende tot de Lipa- rische eilandengroep. Het gehucht Bartolo werd bedolven en grootendeels verwoest. Volgens de „Giornale dltalia" zouden in het dorp Stromboli en de naaste omgeving talrijke dooden en gewonden te betreuren zijn. Tegelijk met de eruptie is een hevige aardbeving waargenomen. De bevolking van het eiland Stromboli is zeer ontdaan. Onmiddellijk is om hulp geseind. Uit Mes sina zijn eenige torpedobooten met levens middelen en dekens vertrokken, terwijl ook een af deeling van de brandweer ter as sistentie derwaarts is gezonden. Aan boord van een der hulpschepen be vindt zich de plaatsvervangende prefect van Messina. Volgens officieele mededeelingen is de Stromiboli in den loop van den dag weer tot rust gekomen. Het aantal dooden en gewonden is nog niet bekend, evenmin hoe groot de ma- terieele schade is. Nader wordt gemeld, dat hedenmorgen tegen tien uur een door den Stromboli ver oorzaakt gerommel werd waargenomen, terwijl tegelijkertijd een korte aardbeving plaats had. Spoedig daarop zag men een dikke rookwolk uit den Vulkaan opstijgen. Bij de eruptie is een scheur in den Strom boli ontstaan. De laatste groote uitbarsting van den Stromboli heeft in het jaar 1919 plaats gehad. In de buurt van Florence werd Woensdag tegen 1 uur 's middags een lichte aard schok waargenomen, waardoor een paniek zich van de bevolking meester maakte. Er was geen materieele schade. (Uit het Leidsche asyl zijn weder drie psychopathen ontsnapt.) Als het niet een ernstig ding was, Zou je lachen om de klucht, Het wordt gaandeweg de mode Dat een psychopaath ontvlucht. Het wordt straks nog een blamage, Als je 't nooit eens hebt gedaan, Onder deze psychopathen In hun vluchtige bestaan. En hun hinderpaal beperkt zich, Als 'k het wel heb, tot een sloot, Dus de kunst om te ontvluchten. Lijkt me niet zoo bijster groot. Blijkbaar denken psychopathen: Kom, 't wordt tijd dat ik ontsnap, Van gevangenschap naar vrijheid Is ten slotte slechts een stap. En 't schijnt niemand wat te deren, Nuchter wordt het maar vermeld: Weer zijn er een paar verdwenen. Pak weg drie, precies geteld. Als ze allen zijn gevlogen, Binnenkort, uit dit gesticht, Doet men eindelijk vermoed ik, Met succes de deuren dicht. Nu gaan echter psychopathen, Nog wanneer 't hun schikt, op pad En passeeren kalm de slo(o)ten, Nog wel in deSleutelstad. P. GASUS. De kampen van de Franklin-expeditie gevonden. De beide kampen van de Franklin-expe ditie, die 85 jaar geleden in de Noordelijke IJszee verdween, zijn door den Canadee- schen natuurvorscher Burkards op het Ko ning Willem-eiland teruggevonden. De over blijfselen zijn ter beschikking gesteld van de Canadeesche regeering te Ottawa. Sir John Franklin een Britsch zeeman, werd den 16en April 1786 te Spitsby in Lin colnshire geboren. Reeds vroeg openbaarde zich zijn neiging tot de zeevaart en op 14- jarigen leeftijd trad hij in dienst als midship man aan boord van het oorlogsschip „Poly- phemis". In 1801 nam hij deel aan den zee slag bij Kopenhagen en vergezelde in 1803 zijn bloedverwant, kapitein Flinders, op een ontdekkingsreis naar de Zuidzee, maar leed schipbreuk op de kust van Nieuw-Holland. Later was hij signaalcadet aan boord van de „Bellerophon" bij Trafalgar, diende in 1814 op de „Bedfort", waarmede de verbonden mogendheden naar Engeland werden over gebracht, en kwam bij den mislukten aanval op Nieuw-Orleans (1815) in krijgsgevangen schap. In 1818 voerde hij bevel over de brik „De Trent" bij de Noordpoolexpeditie van ka pitein Buchan. Nadat het opsporen eener Noord-westelijke doorvaart door kapitein Ross mislukt was ontving Franklin in 1819 den last, vergezeld door Richardson en Back, een tocht te land te volbrengen van de Hud- sonsbaai naar de Kopermijnenrivier en wel in verband met Parry, die tegelijkertijd deze streken met zijn schip zou bezoeken. In 1822 keerde hij naar Engeland terug, werd kapi tein bij de marine en lid van de Royal So- eitey en ondernam in den aanvang van 1825 met dezelfde reisgenooten een tweede ont dekkingstocht naar de Poolzee, waarop hij de kusten tusschen de Mackenzie- en Koper mijnenrivier onderzocht. Nadat hij den 18den Augustus 1827 tot 70.5 gr. N.B. en 148 gr., 52' W.L v. Gr. was door gedrongen, moest hij wegens het gevorderde jaargetijde de terugreis aanvaarden. Georg IV huldigde zijn verdiensten door hem tot ridder te benoemen. Van 1832 tot 1834 voerde hij bevel over een linieschip in de Middel- landsche Zee' en van'1834 tot 1843 was hij gouverneur van Tasmanië. In het begin van 1845 was hij weder in Engeland, waar men zich met nieuwe voor bereidingen bezig hield, tot beslissing van het vraagstuk der noodwestelijke doorvaart. De beide schepen „Erebus" en „Terror", waarmede Ross (de jongere) pas zijn reis naar de Zuidpool volbracht had, werden zeil ree gemaakt. En in weerwil van zijn gevor derden leeftijd nam Franklin de leiding de zer expeditie op zich, waarbij twee uitste kende zee-officieren, de kapitein Crozier en Fitzjames, hem ter zijde stonden. Hij ver trok den 19den Mei 1845, bereikte den 4den Juli de Walvisch-eilanden en werd den 26sten Juli in Melville Baai op 77 gr. N.B. en 66 gr. 13' W.L. v. Gr. de laatste maal gezien. Na dien tijd ontbraken alle berichten omtrent hem. Sedert 1848 werden door de Engelsche regeering, de echtgenoote van Franklin en door den Amerikaanschen koopman Grinnell bij herhaling schepen uitgerust, om de ver miste zeelieden op te zoeken, doch tever geefs. Intusschen ontdekte men bij Kaap Hiley, gelegen aan den mond van het Wel lingtonkanaal, in 1850 sporen eener leger plaats, welke schenen aan te wijzen, dat Franklin aldaar den winter van 1846 had doorgebracht. Mededeelingen van Eskimo's gaven in 1854 de eerste inlichtingen omtrent het treurig lot der expeditie, en overblijfse len in 1859 door M'Clintock opgedolven, ver schaften eindelijk de zekerheid, dat Franklin na een tweeden vreeselijken winter den llen Juni 1857 bezweken was, terwijl zijn metge zellen in den loop van datzelfde jaar of van het volgende jaar door honger en koude tot den laatsten man toe omgekomen zijn bij him poging om de Groote Vischrivier te be reiken. De expeditie onder Schwatka heeft in 1879 nog meer overblijfselen van de expe ditie ontdekt echter geen schriftelijke mede deelingen. In Amerika verongelukte een Texas Express trein doordat een aantal rotsblokken door misdadige hand op de rails gelegd waren. Er vielen bij dit vreeselijk ongeluk 8 dooden te betreuren, terwijl vele passagiers zwaar werden verwond^ Een herinnering aan de Franklin- expeditie. De ontdekking in het Noordpoolgebied van overblijfselen van Franklin's rampza lige expeditie van 1845 zoo vlak na het vin den van de lijken der Andrée-expeditie is wel zeer merkwaardig; deze gebeurtenis brengt nog een andere romantische geschie denis in herinnering, die verband houdt, niet met het lot der deelnemers aan deze zoo ver achter ons liggende Noordpoolreis, maar met hun schepen, de Erebus en Terror. De expeditie van Sir John Franklin vertrok op 19 Mei 1845 en had ten doel, de Noordweste lijke doorvaart te vinden, die tenslotte eerst door Amundsen in de eerste jaren dezer eeuw zou worden ontdekt. De schepen van Sir John Franklin werden op 30 Juli 1945 het laatst gezien in de Mel ville Baai op de kust van Groenland door de bemanning van den walvischvaarder Enterprise. Alles was toen nog wel aan boord en de Poolreizigers verbeidden vol ongeduld het oogenblik waarop het ijs hun zou toelaten verder te varen. Na dien dag heeft niemand ooit meer een der leden van de Franklin-expeditie levend gezien. In la ter jaren werd een geheele serie reddings expedities op touw gezet, meest dank zij de eneregie en de financieele opofferingen van Franklin's vrouw maar na 1854 werden de pogingen vrijwel opgegeven in verband met mededeelingen van een employé van de Hudson Baai Compagnie, welke mededeelin gen geen twijfel aan het lot der expeditie schenen over te laten. In 1857 werd echter een gedeeltelijk vergaan papier gevonden, waar enkele mededeelingen van de expe ditie op stonden, o.a. over den dood van den leider en 24 anderen. Uit deze berichten was ook op te maken dat de beide schepen door de expeditie waren verlaten en men heeft zich ook veel bezig gehouden met de vraag wat er van de Erebus en Terror terecht gekomen is. Een eskimo heeft verteld, dat een der schepen, waar schijnlijk de Terror, naar het schiereiland Adelaide afgedreven is en daar door het ijs gekraakt en gezonden. De Erebus dreef vol gens deze informatie langs King William- eiland en onderging een zelfde lot- op de kust van Matty-eiland. Dergelijke eskimo-verha len zijn echter, zooals telkens weer gebleken is, niet geheel betrouwbaar en geen der la tere poolreizigers heeft op of bij de aange duide plaatsen ooit iets van een der belde schepen gezien. En nu komen wij tot een zeer romantisch verhaal over dit vraagstuk. In April 1851, dus zes jaar na het vertrek der expeditie en vier jaar na den dood van Franklin ontmoette de Engelsche brik Re novation in de buurt van New-Foundland een enormen ijsberg. Op dezen ijsberg zag men duidelijk twee driemasters liggen, de een rechtop, de ander op haar zijde. Zij kwa men in kleur en vorm overeen met de Erebus en Terror. Zij bleven ongeveer een uur lang zichtbaar en de geheele bemanning van de Renovation zag ze. Helaas werd geen poging aangewend om den ijsberg te bestijgen, of de schepen ook maar dichter te' naderen. De kapitein van de Renovation lag op dat oogen blik te rusten, niemand vond het noodig, of misschien beter gezegd gewenscht, hem te wekken en als gevolg daarvan is het niet be kend of er nog levende wezens of zelfs doo den op de schepen waren. Met de zwijgzaam heid die zeelieden over het algemeen eigen is, lieten de mannen van de Engelsche brik zich weinig of niet uit over hun ontmoeting in volle zee en eerst jaren later stelde de Engel sche regeering een nader onderzoek in, waar van de resultaten zijn neergelegd in een dik officieel rapport. Alle leden van de bemanning der Renova tion, die met eenige mogelijkheid te bereiken waren, werden ondervraagd en men raakte hoe langer hoe meer overtuigd dat deze beide schepen inderdaad de Erebus en Terror moesten zijn geweest. En een jaar later bijna kwam de Duit- sche brik Doctor Kneip de haven van New York binnen met de mededeeling van den kapitein dat ook hij in de buurt van New Found land een ijsberg met twee driemaster schepen erop gezien had. Zonderling genoeg werd hieraan verder weinig of geen aandacht geschonken. Later heeft men getracht het tweede schip weg te redeneeren door veronderstellingen van optische illusie, maar de positie van de schepen ten opzichte van elkaar, maakte dit onmogelijk. Zelfs heeft men de stelling geuit, dat de Renovation zelf op twee plaatsen in den ijsberg weerspiegeld werd en dat de be manning dus slechts haar eigen schip zag, Dit lijkt ook zeer onwaarschijnlijk omdat volgens de mededeelingen de schepen op dan ijsberg geen zeil droegen, terwijl de Reno vation met volle zeilen voer. Of de schepen op den ijsberg werkelijk de Erebus en Terror waren is dus nooit met vol komen zekerheid vastgesteld, want men heeft daarna nimmer meer iets gezien. Het lijkt ech ter waarschijnlijk. Het groote raadsel van deze Franklin-expeditie is waarom de bemanningen ooit de schepen hebben verlaten terwijl alles erop wees, dat deze Juist hun eenige kans waren om nog ooit levend in de bewoonde wereld terug te keeren. Maar wie weet zullen de nieuwste geruchtmakende ontdekkingen in de Poolstreken ook deze Duzzle tot oplossing brengen. La Rochefoucauld: De Liefde, evenals het Vuur, kan niet voort bestaan zonder voortdurend gevoed te worden en zij sterft zoodra zij ophoudt te hopen of te vreezen. GEMEENTERAAD. nu weer 3 weken vacantie. De gemeenteraad heeft een zomervacan- tie van niet minder dan 6 weken gehouden. Op 3 September werd de eerste zitting na die vacantie gehouden. Nu werd dus op 17 September een nieuwe raadsvergadering verwacht. De burgemeester heeft evenwel reeds nu aan de raadsleden medegedeeld, dat het hem om verschillende redenen gewenscht voorkomt de eerstvolgende vergadering pas 24 September te houden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN in HAARLEM UITSLUITEND BU I ET B ÈDRIJ FB- KLEEDINGHUIS icefTe eo fecA de koop dan een paar sieunschoenen b: PRESBURG, Gr. Houtstraat 88, Haarlem en 't leed ia geleden DE H. O. V. de ledenconcerten in het a.s. seizoen. Het bestuur der H.O-V. zendt ons een over zicht van de ledenconcerten in het a.s. seizoen 1930—1931. Gedurende de maanden OctoberApril ar rangeert zij een cyclus van 24 ledenconcerten met medewerking van eersterangs solisten: op deze concerten zal den hoorder een keuze van werken worden geboden uit de klassieke zoowel als uit de moderne muzieklittesra- tuur. Belangrijke mutaties hebben zich zoo deelt het bestuur mede niet voorgedaan, zoodat het orkest, evenals vorig jaar, nu nog verbeterd door regelmatig samenwerken, aan de leden een reeks concerten zal kunnen aan bieden, die in kunstwaarde aan de verwach tingen ruimschoots zullen voldoen. Aanvulling van het repertoire en onder handelingen met vooraanstaande solisten, waarvan nu reeds oa. kunnen worden genoemd Maartje Offers, Berthe Seroen, Zoltan Székèly, Fred. Helman, Willem Andriessen, Henriette Bosmans en Marix Loevensohn, waarborgen een alleszins kunstvol concert-, seizoen. Het bestuur verwacht dan ook dat een groot aantal inwoners van Haarlem, Bloemendaal, en Heemstede zich voor het lidmaatschap zullen opgeven. Op de Philippijnen heer echt een ernstige cho- lera-epidemie. (Ie blad, 2e pag.) Na 85 jaar zijn de kampen van de Franklin- expeditie gevonden. Historische herinne ringen. (Ie blad, le pag.)] Uitbarsting van den Stromboli. Talrijke doo den en gewonden. (le blad, le pag.) Het programma der H. O. V. voor het a.s. seizoen. (le blad, le pag.) Briand hield in de Volkenbondsvergadering een belangrijke rede. Een gemeenschappe lijke veiligheidsmaatregel noodzakelijk ge acht. (2e blad, le pag.) Het NA.S. en de IJmuider Proviand Centrale. (3e blad, 2e pag.) De opening van de tentoonstelling van „Alles wat groeit en bloeit" te Overvecn. (3e blad, 2e pag.) ARTIKELEN R. P.: Een Eerste Prijs. (le blad. le pag.) W. T.: Langs de straat: „Dingen die gebeuren (2e blad, le pag.) Voor de laatste berichten zie men de 2e pag. van het le blad). HAARLEM, 12 September. Een Eerste Pr\is. Het liberale Londensche dagblad News Chronicle het gefusionneerde resultaat, sinds eenige maanden, van Dally News en Daily Chronicle vergast zijn lezers op de mémoires van den conservatieven staatsman Winston Churchill, en heeft daaraan een merkwaardige prijsvraag verbonden, Schrijvend over Harrow, de kostschool waarvan hij leerling was en waar, zooals hij zelf verzekert,' al zijn medeleerlingen hem bij de lessen zoowel als In de sport overtrof fen, heeft Churchill een raad aan het on derwijs gegeven. Hij heeft aanbevolen, gere geld lezingen te doen houden voor de jongens door mannen die veel in de wereld bereikt hebben, en na elke lezing de leer lingen eerst op te laten schrijven wat zij er van onthouden hebben, en daarna wat zij ervan denken. Dan zullen de leeraren spoe dig genoeg ontdekken welke jongens wat in hun mars hebben, en wie de tragen zijn. Dit heeft de News Chronicle ertoe ge bracht, het middel dadelijk ln toepassing te brengen. Tenminste het tweede deel. Het eerste is uit den aard der zaak niet uitvoer baar, omdat de lezers de exemplaren van het blad bewaard zouden kunnen hebben, en bovendien van veel minder belang. Dus noo- digt de redactie haar lezers uit, deel te ne men aan een prijsvraag: Wie schrijft het beste stuk voor ons over Churchill's Jeugd herinneringen? Alleen jongelui van 1723 jaar oud mogen mededingen. De eerste prijs iseen functie ter redactie van de News Chronicle. Dan is er nog een tweede prijs van vijftig guineas, en er zijn er nog tien bestaande uit exemplaren van Churchill's boek, door hem van zijn handteekening voorzien. Over dien eersten prijs wilde ik het van daag even hebben. Dat- is wel een bijzonder teeken des tijds. Er zijn meer dan twee millioen werkloozcn Ln Engeland, en zij be- hooren lang niet allen tot de arbeiders klasse. Overal, ook in de journalistiek, over treft het aanbod op de arbeidsmarkt de vraag verre. Vandaar dat de News Chronicle TENTOONSTELLING ALLES WAT GROEIT EN BLOEIT. f-HaNE j; De tentoonstelling van „AUes wat groeit en bloeit", die ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der afdeeling Bloemendaal van Tuin bouw en Plantkunde te Overveen gehouden wordt, biedt veel bezienswaardigs. Hierboven de inzending groente en fruit.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1