BUITENLAND Briand's rede in de Volkenbondsvergadering LANGS DE STRAAT. Anti-Vlootwet-actie. VAMPYR Stofzuigers f98.- HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1930 TWEEDE BLAD Eerste foto van de omwenteling in Peru. Een opgewonden menigte tracht met een autobus de deur van het presidentsvaleis te forceeren, nadat president Laguia reeds gevlucht is. Zijn vast vertrouwen in den Volkenbond. Een gemeenschappelijke veiligheidsorganisatie noodzakelijk. woning van den dokter in een auto ge bracht en mee in den stoet gevoerd. Voor het raadhuis Meld Holz, wiens hoofd nog verbonden was, een rede, waarin hij wraak eischte. Tegen 9 uur was de betooging ge ëindigd. Donderdagmorgen om 7 uur heeft Holz Falkenstein met een auto verlaten. Waarheen hij ging weet men niet. De 21-jarige student Hein Ooetting, uit Gladbeck, die Woensdagavond aan een vergadering van de nationaal-socialisten te Essen had deelgenomen en een zwastika droeg, is dienzelfden avond door jongelie den zoo met een mes gestoken, dat hij spoe dig na zijn overbrenging in het ziekenhuis is overleden. De daders heeft men nog niet kunnen grijpen. Arbeidsdienstplicht voor de bourgeoisie. Onafhankelijk van de nieuwe Sovjetwet tot regeling van den dienstplicht of arbeids dienstplicht voor personen, die niet tot de arbeiderscategorie behooren en welke wet nog niet definitief is bekrachtigd, heeft de stedelijke Sovjet te Tomsk in Siberië reeds op eigen gelegenheid een verordening daar omtrent uitgevaardigd. Volgens die oekaze zullen, naar de „Krasnaja Gazeta" bericht, alle mannelijke burgers van 18 tot 45 jaar. die tot de burgerlijke categorie behooren, niet onder den dienstplicht van het roode leger vallen, dóch onder den arbeidsdienst- plicht, welke hierin bestaat, dat kooplieden enz. gedwongen zullen worden wagons en schepen te laden en te lossen. Jeugdige Hongaarsche Communisten. Te Boedapest stonden Woensdag 22 jeug dige communisten terecht in verband met het voeren van communistische propagan da, hetgeen in Hongarije verboden is. Er zijn meer dan honderd communisten bij het proces vetrokken; zij worden in groepen berecht. Thans staat de tweede groep voor den rechter. Al dadelijk bij het begin van de zitting zetten de beklaagden luidkeels de Interna tionale in. Ook gejuich voor de communis tische pers weerklonk. Den rechters werd toegeschreeuwd, dat zij zich weg moesten pakken. Verder werd door de beklaagden hulde gebracht aan een hunner partijgenoo- ten, die tijdens een voedselweigering in de gevangenis gestorven is en van wien zij rie pen, dat hij vermoord was. Toen eindelijk de president aan het woord kon komen en de gewone vragen omtrent naam, leeftijd enz. aan de beklaagden stelde, begonnen deze communistische redevoerin gen te houden. Het tumult werd nu zoo he vig, dat de zitting geschorst moest worden. De president gelastte, de beklaagden in ke tenen te slaan. Niettegenstaande dezen maatregel begon het tumult bij hervatting van de zitting, welke met gesloten deuren plaats heeft, opnieuw. Waarschijnlijk zal het proces twee dagen duren. EEN MONUMENT VOOR NANSEN TE MOSKOU. Te Moskou zal een monument ter eere van wen grooten Poolvorscher Nansen worden opgericht, in verband met diens actie ten behoeve van het Russische volk, tijdens den jongsten grooten hongei-snood. Hieromtrent wordt nader door de Russische bladen be richt, dat de onthulling van het monument op 13 November a.s. zal plaats vinden, op welken dag een half jaar sinds Nansen's dood is verloopen. Als project voor het ge- denkteeken is dat van den beeldhouwer ILoetsky gekozen, die in het Poolgebied het monument uit Oeral-^marmer zal ver vaardigen, dat uitmunt door zijn witte kleur en aan de Noordpoolgletschers doet denken. Aan het monument zullen onder leiding van Loetsky ook nog eenige jonge beeldhouwers meewerken die vroeger be hoorden tot de groote massa weezen en toe- zichtlooze kinderen, voor wie Nansen zijn krachten ten beste heeft gegeven. Op het voetstuk van het gedenkteeken zal een citaat worden aangebracht, ontleend aan de rede, door Nansen indertijd in de Volkenbondsvergadering ten behoeve van de hongerlijdenden in het Wolgagebied ge houden. RAADSELACHTIG STERFGEVAL TE BERLIJN. Een raadselachtig sterfgeval, zoo wordt uit Berlijn aan de Tel gemeld, heeft plaats ge had in het chemisch laboratorium der rijks- posterijen, waar talrijke materialen, als olie, leder, benzine etc. die aan de verschillende postkantoren geleverd worden, onderzocht worden. Naar de „Tempo" meldt viel de labo rante Anna Huwald, die met eenige anderen in een groot lokaal werkzaam was, plotseling dood neer. Pogingen om de levensgeesten op te wekken bleven vruchteloos. Het medisch onderzoek is nog niet beëindigd, doch men neemt aan, dat de vrouw cyaankali-dampen heeft ingeademd en daardoor is gestorven. Raadselachtig blijft hoe de andere personen in hetzelfde lokaal niets van de dampen heb ben bemerkt. Dingen, die gebeuren. Ik kwam hem tegen op den hoek van een oud steegje en een nieuwe straat, en het viel me op, dat hij er zoo goed uitzag als nooit to voren. Hij is één van die menschen, die aan alle kanten van gezondheid schijnen te stra len: breedgebouwd, niet te mager en net dik genoeg, met een frissche kleur, heldere oogen en een loop alsof hij voortdurend bezig is zich ergens een weg door te banen. Hij ste vende op me af, of hem rüets beters had kunnen overkomen, dan dat hij mij daar net ontmoette, stak twee meter te vroeg allebei zijn groote handen al uit, en schudde de mijne, of ik één van de schikgodinnen was, uit wier handen hij nolens volens zijn geluk of zijn ongeluk in ontvangst zou moeten ne men. Zijn stem woei me tegemoet of het een frissche bries was, die uren en uren lang over een zonbeschenen zilte zee gestreken had. „Hoe gaat het met jou?" „Pulk", zei ik. „Uitstekend. Hoef ik Jou overigens niet te vragen. Het Is bepaald std- muleerend om je te zien". „H'm", zei hij. „Ja. Zoo. Nou, ik moet door". En voor ik van mijn verbazing bekomen was, zag ik hem in de verte al weer een zijstraat inschieten. Terwijl ik doorliep, maakte ik me er eigenlijk een beetje ongerust over. Als de moderne neiging om alles tot complicaties te maken ook dezen simpele van geest te pakken kreeg. Drie straten verder kwam ik een andere kennis tegen. Hij scheen een beetje verbaasd en van streek te zijn, en viel met de deur in huls. „Ben Sam zoo even tegengekomen", zei hij, terwijl hij peinzend door zijn schaarscher wordende lokken streek. ..Ik weet waarachtig niet, wat den kerel bezielde. Ik zei alleen maar tegen hem, dat het ietwat een sinecure zou zijn om naar zijn gezondheid te infor- meeren, en toen is hij opeens weggerend als een dolle stier. Snap jij d'r iets van?" Ik zei van niet, maar het begon me een beetje te dagen. Toen liep ik op het Houtplein mijn uierst welgemanierde vriendin tegen het lijf- Ze keek een beetje gepikeerd, en ik had een vaag vermoeden van wat er gebeurd was. „Het lijkt wel, of de menschen hoe langer hoe minder manieren 'krijgen", zei ze bitter. „Weet je wat Sam me net geleverd heeft? Midden in de Groote Houtstraat? Ik zei tegen hem, dat hij er zoo goed uit zag, zoo, gewoon. Hij ziet er toch altijd goed uit, hè? En toen begon hij opeens hardop te vloeken, en liet me staan. Alle menschen keken. Ik sloeg ge woon een figuur". Toen heb ik haar nog verder geshockeerd door in lachen uit te barsten zonder er haar de reden van te willen zeggen. En ik ben op zoek gegaan naar Sam. Ik kwam hem tegen tusschen de Groote Markt en het station. Hij liep te beenen als een soort van wraaklustige strulkroover. en zijn blozend gezicht was vertrokken van bit terheid en woede. Hij groette me niet, en zijn oogen begonnen vonken te schieten, toen. ik op hem afstapte. Een lach kriebelde in mijn keel, maar ik wist, dat ik me ten koste van alles goed zou moeten houden, als ik deze dolende ziel wil de redden. „Hé, SamI" zei ik verbaasd. „Hoe gaat het met jou?" En ik monsterde hem kritisch, „Je ziet er niet goed uit. Heb je iets?" Toen viel hij neer op het randje van de stoep en kreunde. „Ja", zei hij. „Ik voel me beroerd. Ik heb me bij 't scheren gesneden. Ik ben ziek". W. T. NU EEN PROTESTVERGADERING OP 18 SEPTEMBER. Men schrijft ons: Het comité van actie, samengesteld uit een zeer groote verscheidenheid van Haar- lemsche vredesorganisaties is er niet in geslaagd, voor haar debatvergadering over 't Vlootplan van militaire zijde een spreker te vinden, die in dit debat vóór de Vlootwet wilde optreden, ondanks haar vele pogin gen, in die richting gedaan Nu zal op 18 September een protestverga dering in den Protestantenbond worden be legd, waar zullen spreken: Fed de Schurer, Albert de Jong en Garmt Stuiveling, die achtereenvolgens als Chris ten, anti-militarist en socialist tegen het plan-Deckers zullen protesteeren. VRIJDAG 12 SEPTEMBER Groote Kerk: Kerkconcert, te geven door mevr. A. Noordewier-Reddingius, sopraan, George Robert, orgel, en M. Noordewier Jr., fluit; 8 uur. Stadsschouwburg: V. A. R, A. en Instituut voor Arbeiders-Ontwikkeling; opvoering van „Geef ons arbeid" door het Groot Volkstoo- neel. 8 uur. Palace: „Het verlangen van iedere vrouw". Tooneel B. H. Matthée (jongleur). 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „De witte non van Sint Veith", en „Beschermers der wet". Tooneel: The Evelis (acrobatiek). 8 uur. Rembrandt Theater: Kleine Stadslucht". Tooneel: The Cantors (paper manipulators). 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 13 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Het Schouwtooneel „Het geheimzinnige pension". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op j werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan- I dags, toegang vrij. 1 Links generaal Jen Sji Sjan, de pas beëedigde staatspresident van de onafhankelijke Noor delijke regeering in China en rechts generaal Tsjang Kai Tsjek. de leider der Zuidelijke regeering. Deze foto werd gemaakt toen de beide generaals nog schouder aan schouder vochten, maar het kan verkeeren, vooral in China. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Stofzuigerhuis MAERTENS BARTEL JORISSTRAAT 16 TELEFOON 10756 kend. Zijn dochter en zijn lijfarts vergezellen hem. Gemeld wordt dat Irigoyen den wensch heeft te kennen gegeven zijn ballingschap in Spanje of Frankrijk te mogen doorbrengen. Naar verluidt heeft de kruiser koers gezet naar Montevideo. In December verkiezingen in Spanje. De Tel. verneemt uit San Sebastiaan: Generaal Berenguer, de Spaansche premier, heeft de categorische verklaring afgelegd, dat hij zijn positie niet in het muist aan getast acht en dat het de bedoeling van het kabinet blijft om zoo spoedig mogelijk ver kiezingen te doen houden, d.w.z. in Decem ber a.s. De regeering zal alles in het werk stellen, opdat het bij de verkiezing eerlijk zal toegaan. Een candidaat, die de meerder heid van stemmen behaalt, zoo verklaarde de generaal, kan verzekerd zijn dat hij zijn zetel in de Cortes krijgen zal, maar de can- didaten zullen dien moeten winnen op grond van hun partijprogramma. Op het oogenblik zijn de republikeinen en de voormalige aan hangers van Primo de Rivera weer actief, en het wordt tijd, dat ook andere partijen zich weer beginnen te roeren, aldus Berenguer. Generaal Alcala Zanora, voormalig leider van de democraten en thans leider van den nieuwen rechtervleugel der republikeinsche partij, heeft van zijn kant evenwel ver klaard, dat de regeering van Berenguer het niet zol uithouden tot aan de verkiezingen en dat belangrijke-politieke gebeurtenissen vóór December plaats zullen hebben. Graaf Romanones heeft het leiderschap over de li beralen aangeboden aan Alba, die evenwel nog niet is teruggekeerd uit Frankrijk. Generaal Berenguer heeft zich zeer voor zichtig uitgelaten over de verbetering in den koers van de peseta in de laatste paar da gen. De minister van Financiën van zijn kant heeft statistieken gepubliceerd, waaruit blijkt, dat de staatsontvangsten voortdurend toenemen. De balans over de eerste acht maanden van het jaar is ongeveer 12 mil- lioen gulden hooger dan in 1929 en een sur plus tegen het einde van het jaar wordt door hem verzekerd geacht. Zeer strikte zui nigheid wordt ten aanzien van de uitgaven betracht. De verkiezingsstrijd in Polen. De gewelddaad van generaal Skladkowski, den Poolschen minister van binnenlandsche zaken, die de leiders der oppositie van het thans ontbonden Parlement uit him bed liet lichten en naar Brest Lltowsk brengen, waar zij in de gevangenis zijn opgesloten, heeft een geweldig opzien gebaard. De arrestatie van den populairen boerenleider Witos, die uit een trein, waarmede hij naar zijn ge boortedorp wilde vertrekken, werd gehaald, heeft onder de boeren groote opwinding ver oorzaakt. In verband met de arrestatie der 18 afge vaardigden publiceert het P. T. A. een me- dedeeling, volgens welke de justitie gedu rende de jongste parlementszitting een aan tal misdrijven van crimineelen en politie- ken aard heeft geconstateerd, door oud- afgevaardigden gepleegd. Nu hun immuni teit is opgeheven, is de vervolging van alle schuldigen gelast. De op 10 September ge arresteerde oud-afgevaardigden worden ten deele beschuldigd van misdaden (diefstal, oplichting, verduistering enz.) en ten deele van politieke misdrijven (scMeten op de po litie, opruiing tot daden van geweld, verzet tegen de autoriteiten, actie tegen den staat). De ocpositie heeft inmiddels haar verkie zingsmanifest- gepubliceerd. Het bestaat uit 14 punten, waarvan de voornaamste zijn: krachtige bestrijding van de economische crisis, vermindering van de werkloosheid, verlaging der begrooting, bezuinigingsmaat regelen, onvoorwaardelijk vreedzame buiten- landsche politiek, handhaving van de inte griteit van het grondgebied, belastingher vorming, hervorming der agrarische wetge ving. De Duitsche verkiezingsstrijd. Te Falkenstein is Woensdagavond een pro testvergadering van de communisten gehou den. Hierna begaven de communisten zich naar de woning van den geneesheer, die Max Holz behandelt. Max Holz werd uit de AGENDA Heden: Henderson wil een studiecommissie voor Pan-Europa HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Briand. Ondier daverend applaus beklom Briand Donderdagmorgen om kwart over elf de tri bune, zoo verneemt de Tel. uit Genève, om gedurende drie kwartier de Assemblée door zijn welsprekendheid geboeid te houden. Hij stelde dadelijk vast, dat hij hier zou spre ken in twee verschillende kwaliteiten, in de eqnste plaats als Fransch gedelegeerde en in de tweede plaats in opdracht van de ver gadering van de 26 Europeesche staten, doe Maandag heeft plaats gehad. Deze taak was rsolgens hem de meest delicate. Sprekend ais Fransch gedelegeerde ge tuigde Briand nog eens op plechtige wijze van zijn diep vertrouwen in den Volken bond, die in kracht en autoriteit onder de volkoren groeit. De volken zijn zich thans bewust, dat de Bond de voornaamste bar- j ïière tegen den oorlog vormt. Volgens Briand is de Bond thans de moeilijke stadia van ironie en sarcasme voorbij en zeilt hij thans in den vollen oceaan met den breeden hori zon voor zich. Een van de grootste dingen, die in de moei lijke jaren na den oorlog bereikt zijn, is de plechtige belofte, die de staten in Parijs heb ben afgelegd, waarmede de oorlog onwettig is verklaard, zoodat thans geen plotselinge oorlogen meer mogelijk zijn. Het pact van Parijs is een groote moreele kracht voor de verzekering van den vrede en zoo is het ook met de vele regionale verzoenings- en arbi trage-verdragen; lest best is het werk van den Volkenbond op dit gebied. De veiligheid is hiermede op aanmerkelijke wijze vergroot, doch en hier kwam even het Fransche standpunt in de ontwapeningscommissie op den voorgrond er zijn nog landen, die buiten deze vredesbeweging zijn gebleven en dae tot een plotselingen oorlog kunnen over gaan. Dan zijn het de landen, die op de meest royale wijze hebben ontwapend, die hiervan het slachtoffer worden. Daarom is een gemeenschappelijke veiligheidsorganisa tie noodzakelijk. Het ontwapeningswerk is aan hevige cri- tiek onderworpen geweest. De moeilijkheden zijn dan ook enorm. In Londen heeft men na langdurige onderhandelingen een gedeel telijk accoord bereikt, hetgeen als een groo te vooruitgang moet worden aangemerkt. Het accoord is wel is waar gedeeltelijk, de ontbrekende staten zijn echter nog steeds in onderhandeling en Briand sprak de hoop uit, dat eerlang tusschen Frankrijk en Italië een overeenkomst zal worden bereikt, die den arbeid der commissae-Loudon opnieuw zal vergemakkelijken. Briand besprak voorts de kwestie van het stichten van een Pan-Europeeschen Staten bond. Hij verklaarde dat geen Europeesche Statenbond mogelijk is, wanneer de daartoe strekkende overeenkomst niet ten nauwste met het Pact van den Volkenbond verbonden is. Europa lijdt het ergste onder de verschrik kelijke gevolgen van den wereldoorlog. Daar om moeten de Europeesche volken zich zoo nauw mogelijk aaneensluiten. Zes en twintig staten hebben verklaard, dat zij bereid met zijn elkander samen te werken. Een diepgaande studie van die ge- heele vraagstuk is ongetwijfeld noodig. Na een overzicht te hebben gegeven van de tot nu toe gevoerde onderhandelingen en na dank te hebben gebracht aan den Vol kenbond, constateerde de spreker, dat hij er geen oogenblik aan getwijfeld had om deze zaak bij den Vokenbond aanhangig te maken, organisatie voor de geheele wereld, die zich Be Volkenbond is echter een universeele organisatie voor de geheele wereld, die zich niet met bijzondere kwesties kan bezig hóuden Alle volken hebben er evenwel belang bij dat de Europeesche volken economisch en politiek 2ullen samenwerken om de gevolgen van den oorlog te overwinnen. De 26 Europeesche staten hebben besloten in het belang van Europa, op den ingeslagen weg voort te gaan. In de namiddagzitting van de Volkenbonds assemblee, sprak Arthur Henderson, de Brit- sche minister van Buitenlandsche Zaken. Ten aanzien van de Pan-Europa quaestie verklaarde Henderson, dat Groot Brittannië het zou toejuichen, indien in den boezem van den Volkenbond een Europeesche studiecom missie zou worden in het leven geroepen. Een zoodanige oplossing zou te verkiezen zijn boven de instelling van een zeer kostbare Europeesche organisatie, met een jaarver gadering, een permanente commissie en een permanent secretariaat. Henderson legde er den nadruk op, dat het plan voor een Europeesche overeenkomst op geen enkel punt strijdig zal mogen zijn met de bepalingen van het Volkenbondsstatuut. In de eerste plaats dient de ernstige eco nomische crisis te worden bestreden en te worden opgelost. Naast een vreemdzame op lossing van internationale conflicten is een energiek optreden op het gebied van de ont wapening een dringende vereischte, want zonder een ernstige beperking van de mili taire uitrustingen, is het onmogelijk tot een werkelijk internationale veiligheid te geraken. Zonder een beperking der bewapening zal de Volkenbond in moeilijke oogenbllkken nooit aan zijn taak kunnen beantwoorden. Arti kel 8 van het Statuut is, a'ldus vervolgde Henderson, van groote beteekenis, en moet gelijk de andere bepalingen van het Volken bondsstatuut consientfeus worden gerespec teerd. Henderson wil een studiecommissie voor Pan-Europa. De Britsche minister herinnerde er aan, dat Groot Brittannië op de Londensche Vloot- ferentie oprecht getracht heeft mede te wer ken aan de voorgenomen ontwapeningsconfe rentie. Deze Ontwapeningscommissie zal het vol gend jaar te Genève bijeenkomen. De rede van Henderson werd stormachtig toegejuicht. Ontstemming over Briand's rede. De rede door Briand te Genève gehouden, wordt in de Italiaansche pers algemeen zeer ongunstig ontvangen. De „Tribuna" zegt, dat Briand geen enkel woord ter rechtvaardiging van de miljarden, die Frankrijk jaarlijks met de landen der Kleine Entente en Polen voor militaire uit rustingen heft, heeft gezegd. Over de uitingen van Briand inzake de Ital ia nsch-Fransche besprekingen merkt het blad verder op, dat wanneer de onderhande lingen tot een resultaat zouden leiden, de Ita- liaansch regeering steeds zal kunnen bewijzen, daii zij van den aanvang af bezield is geweest met den wil om tot een verzoening te komen. De „Giornale d'Italia" verwijt Briand voor al, dat zijn rede werkelijke beteekenis mist. Ex-president Irigoyen naar het buitenland. Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat de ex-president van Argentinië Irigoyen, Donder dagavond zich heeft ingescheept aan boord van een kruiser. De bestemming is niet be- Groote Houtstraat 10

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5