BIJVOEGSEL VAN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1930 VIJFDE BLAD Stockholm, 11 September (per Luchtmail). ïj 'gingen heen naar die zoo ge- heimzinnig-lokkende, blauwgrijze IJs zee, maar dié vreemde macht, die menschen het Lot noemen liet hen niet terugkeeren", zei de dom proost van Tromsö Maandagavond bij de herdenkingsplechtigheid in het stampvolle houten kerkje van Tromsö, waar onder Iblauw-gede Zweedsohe vlaggen de kisten met het stoffelijk overschot van Andrée en van Strindberg in het met bloemen gesierde koor stonden. Maar het is datzelfde Lot geweest dat een jager van de Bratvaag verder lokte langs het strand van het Witte Eiland, verder over ruwe klippen en harde sneeuw achter een walrus aan, totdat hij terzijde, een eind tafel worden opgedoken, hier in Zweden volgt men nu met spanning alle berichten en geruchten, gaan extra-edities op de pers als er iets heel belangrijks is te vermelden, praat men wéér voor en na over Andrée, en spitst men zich op de plechtigheden die gehouden zullen worden als over eenige weken het stof felijk overschot van Andrée, Strindberg en Fraenkel van de kanonneerboot Svensksund op vaderlandschen bodem gedragen wordt. Salomon August Andrée is in 1854 geboren in het plattelandstadje Grarma, maar het grootste deel van zijn leven bracht hij door in Stockholm waar hij docent was aan de Technische School en later eerste ingenieur bij het Patent-bureau. Hij moet een veelzij- ÖJN.D^2 0.L. FRANJ V/ITTE EILAND. OOZEF'P-'u' LAND. C De zwarte lijn wijst de route van Andrée's ballonreis aan: de dubbele lijn den terugtocht naar het Witte Eiland. het land ln Iéts zwarts tegen de sneeuw zag afsteken, een stuk van een boot. de boot van Andrée's expeditie. Het was datzelfde Lot dat juist dezen zomer de weersomstandighe den op de IJszee zoo bijzonder gunstig deed zijn, dat de sneeuw op het Witte Eiland ster ker weg smolt dan in vele jaren het geval is geweest. Slechts door een wel zeer bui tengewonen samenloop van toevalligheden werd de IJszee gedwongen het geheim, dat zij drie-en-dertig jaren lang zoo zorgvuldig wist te bewaren, prijs te geven, is eindelijk de sluier, die voor eeuwig het lot van Andrée en zijn makkers scheen te verbergen, opge licht. En als we, tusschen de telkens binnen komende telegrammen met wéér wat nieuws over de vondsten op het Witte Eiland alles eens even overdenken, dan komen we telkens tot hetzelfde: het is toch wel hoogst merk waardig. En hier in Zweden, waar men. meer dan dertig jaar geleden, met zoo groote be langstelling Andrée's plannen volgde, waar imen juichte toen hij in 1896 vertrok en hem hoonde omdat hij toen niet op durfde stij gen, waar men in den zomer van '97 over niets anders praatte dan over Andrée die toen tóch opgestegen was en van wien niets meer vernomen werd, waar men Andrée-zakdoeken had en Andrée-lucifers die nu weer uit een laadje van een kabinet of een oude schrijf- tfig, bekwaam, goed onderlegd man geweest zijn, maar ook een eigenaardig, eigenwijs, koppig type. Bij het Patent-bureau moest hij patent-aanvragen onderzoeken en daarbij kreeg hij telkens moeilijkheden, want als de directeur over een rapport de opmerking maakte „Ja maar Andrée, dat staat toch niet in de wet," dan kreeg hij steeds ten ant woord: „Nee, maar dat hóórde er toch te staan." Dat is verschillende jaren zoo door gegaan en als Andrée tegenover dergelijke fouten niet zijn vele bekwaamheden en zijn goede eigenschappen had kunnen stellen, zou hij zeker de laan uit gestuurd zijn. In 1882 ging Andrée voor de eerste maal met een expeditie uit. Onder leiding van prof. Nils Ekholm werd toen bij de Mossel baai op Noord-Spitsbergen gedurende meer dan een jaar een reeks onderzoekingen ver richt en al bestond er tusschen Andrée en de andere deelnemers aan de expeditie ook een vrij gespannen verhouding omdat hij bij de voorbereidselen verschillende dingen ver geten had, toch leverden de waarnemingen die door hem verricht werden gegevens van groote beteekenis op. Zoo werd prof. Arrhe- nius door Andrée's observaties in staat ge steld aan te toonen dat de maan een vrij sterken invloed op de atmosferische electri- citeit uitoefent. Reeds in 1876, tijdens een reis in Noord- Amerika had Andrée belangstelling opgevat voor het doen van onderzoekingen met een luchtballon, doch de expeditie naar de Mos selbaai en zijn latere werkzaamheid bij het Patent-bureau maakten dat er voor 1891 van ballon-varen niets kwam. In dat jaar steeg Andrée voor den eersten keer met zijn ballon „Svea" op en maakte hij een tocht van een kleine zestig kilometer naar een van de eilan den aan de kust der Oostzee. Nauwgezet be studeerde hij de mogelijkheden die een lucht ballon bood voor meteorologisch onderzoek, hij verbeterde zijn ballon, maakte nieuwe tochten over verschillende deelen van Zwe den en een keer, in 1893, zelfs over de Oost zee. Dat was eigenlijk niet de bedoeling, maar een plotseling opstekende herfststorm sleur de den ballon mee, van de laatste kleine eilandjes voor de Zweedsche kust zag men hoog in de lucht den ballon heen en weer slingeren. De ballon verloor gas, daalde, An drée wierp alles over boord wat hij maar eenigszins missen kon en tenslotte, in de Fin- sche scheren raakte de ballon het water. Maar toen kon Andrée naar land zwemmen en was hij gered. Dit avontuur schrikte hem niet af en den volgenden zomer steeg hij weer even goed gemoedereerd op als al de vorige keeren. Tal van kortere en langere tochten per luchtballon heeft Andrée in de jaren 1891'95 gemaakt, hij werd een bui tengewoon bekwaam luchtvaarder en, al trachtte hij geen hoogte- of afstand-records te maken, toch was hij als wetenschappelijk ballonvaarder een der besten. Want hij wist gedurende zijn tochten zeer nauwkeurige me teorologische waarnemingen te doen en de schat van gegevens die hij in die jarén ver zamelde en op bewonderenswaardige wijze uitwerkte, was toen zeker uniek en heeft ook heden ten dage nog haar beteekenis. In Februari 1895 legdë Andrée aan de Ko ninklijke Academie der Wetenschappen te Stockholm zijn plan, om per luchtballon over de Noordpool te zweven, voor. Toentertijd wa ren er nog geen Zeppelins en geen Fokkers, kende men nog geen motor om een lucht ballon voort te bewegen in een willekeurige richting, en men had slechts de beschikking over een gewonen luchtballon die door den wind in een bepaalde richting gestuurd werd, waaruit binnen zeke ren tijd zooveel gas ontsnapte dat de bal lon steeds meer en meer daalde en waar mee slechts op indirec te wijze gemanoevreerd kon worden, en dat nog vrij beholpen. Maar Andrée was er van overtuigd, dat niet een goeden luchtballon 'n tocht over de Noord pool gemaakt kon wor den. En toch was het een stoutmoedig, gewaagd plan. Want wat wist men van de winden, van de atmosferische en meteorologische omstandigheden in de naaste omgeving van de pool? Vrijwel niets. d fAsx kA.. 2 30 rvosdt VC T" >~Cnt O \stxd O/r Jj-l- fXK-Or, Het postduif-bericht Andrée had berekend Alles wel aan boord... Even voor het vertrek van den ballon. Het overbrengen van de kist met de luchtball on op Deneneiland 1S97. In de mandrechts Andrée. links Strindbery. Rechts het pttOoMmit. („Foto Vecko-Journalen, Stockholm, dat er, afhankelijk van zonneschijn, bewolking plotselinge temperatuursveranderingen van eenige tientallen graden Fahrenheit moesten voorkomen en als gevolg daarvan zou de bal lon aan sterke stijgingen en dalingen onder hevig zijn. En men nam aan, dat er boven de IJszee verschillende, gedurende zekeren tijd, constante windstroomen licerschten maar ook hieromtrent wist men precies het juiste nog niet. Doch Andrée bedacht ver schillende nieuwigheden die hem zekere macht over den ballon zouden moeten geven. Zoo zou een zeil dat van den gondel uit te bedienen was het mogelijk maken dat de koers van den ballon tot ongeveer 35 gr. van de windrichting zou afwijken, waarmee al een zekere graad van bestuurbaarheid ver kregen werd. De ballon moest volgens Andrée's plannen een draagvermogen van 3000 K.G. hebben en daartoe diende hij ongeveer 6000 kubieke meter waterstofgas te kunnen bevatten. In den gondel zou een hut komen met twee slaapplaatsen; een boot van hout en zeildoek, twee lichte sleden, een tent, geweren, in strumenten moesten er tevens in opgebor gen worden. Voor het in kaart brengen van de naaste omgeving der pool zou .men een groot fotograf ie toestel meenemen en voc/r het bereiden van voedsel een electrisch kacheltje. Als punt van vertrek had Andrée het Denen-eiland aan Spitsbergen's Noord- Westkust uitgekozen vanwaar hij in zes da gen den afstand naar de Behring-straat 3700 kilometers dacht te kunnen afleg gen. En de heele expeditie zou 150.000 Zweed sche kronen, dus 100.000 Hollandsche gul dens kosten. Het geld kwam bijeen, voornamelijk door dat de toenmalige koning van Zweden Oskar II, Alfred Nobel en de bankier O. Diökson die o.a. Nordenskiöld's expeditie met de Vega rondom Europa en Azië en enkele andere ontdekkingsreizen gefinancierd heeft vrij groote bedragen ter beschikking stelden. De ballon werd in Parijs vervaardigd en na al lerlei voorbereidselen konden Andrée en zijn twee metgezellen Nils Ekholm en Nils Strind berg zich in den voorzomer van 1896 insche pen op de Virgo die hen en den luchtballon naar het Denen-eiland overbracht, terwijl met een ander schip de locomobiel, het zwa velzuur en de andere hulpmiddelen en ingre diënten voor het bereiden van waterstofgas vervoerd werden. Op Denen-eiland bouwde men een ballonhuis, feitelijk een zeer hooge, ronde schutting die aan een der zijkanten en van boven met zeilen was afgesloten. Hierin werd de ballon geheel voor de reis klaar ge maakt, gevuld, nagezien, en hij bleef er voorloopig. Want al was het weex;schitterend, wind uit het zuiden wilde als maar niet ko men en het vertrek moest telkens uitgesteld, worden. Tot de korte zomer voorbij was en men zich genoodzaakt zag alles in te pakken en de thuisreis te aanvaarden. In Zweden is Andrée toen vrij onheusch bejegend, hem werd verweten, dat hij niet durfde, dat hij er op gehoopt had het mis kende genie te kunnen spelen. En zoo voort. Maar Andrée trok zich van dit ongemoti veerde gehoon niets aan en ging nu alles voorbereiden om den volgenden zomer, dien van 1897 te kunnen vertrekken. Verschillende wijzigingen in de uitrusting werden aange bracht. Zoo werd de ballon over den evenaar, dus tusschen de bovenste en de onderste helft doorgeknipt, en tusschen beide helften werd een band van een meter breedte genaaid waai-door de ballon eenigszins een ei-vorm kreeg en het volume met 300 kubieke meter vermeerderd werd. Er ontstond verschil van meening tusschen Ekholm en Andrée omdat eerstgenoemde nog meer verbeteringen aan den ballon wilde aanbrengen, doch Andrée achtte dit niet noodig en Ekholm trok zich van deelneming aan de expeditie van 1897 terug. De 27-jarige student Fraenkel, die reeds eenigen tijd met Andrée bekend was, ver zocht. zoo gauw hij hoorde dat Ekholm niet mee zou gaan, of hij niet in diens plaats kon komen. En Andrée stemde er in toe. Zoo vertrok in den voorzomer van '97 de Svensksund, een kanonneerboot met Andrée, Strindberg, Fraenkel en enkele helpers be nevens den ballon naar Denen-eiland. Weer werd alles voor het vertrek in gereedheid ge bracht en weer duurde het weken voor er Zuidenwind kwam. Maar toen die kwam nam hij al spoedig' zoo in sterkte toe dat het bal lonhuis schudde en kraakte. De storm gierde langs de steile bergflanken en verschillende malen vreesde men dat de hooge houten stel lage in elkaar zou waaien waardoor de kost bare ballon natuurlijk totaal vernield zou worden. En toen besloot Andrée te vertrek ken.. Op den elfden Juli. 's morgens om tien uur werd het zeil dat het boveneinde van het bal lonhuis afdekte weggenomen, de kabels wer den gevierd, de ballon steeg eenige meters en men kon den gondel bevestigen. Touwen hiel den het omhulsel vrij van de balken en plan ken en dat was wel noodig want de wind trachtte telkens den ballon heen en weer te schudden. Om twaalf uur was alles ingela den, de zakken met ballast hingen aan het net. de ballon werd nog een eind gevierd. De poolreizigers schreven hun laatste brieven en telegrammen, daarna praatten zij even met de anderen die achter zouden blijven. Er heerschte spanning, een nerveuse stemming. Tegen half een namen de mannen zwijgend, met een handdruk, afscheid van de anderen. Zij stapten in den gondel. Touwen werden losgegooid, drie trossen hielden den ballon Het geboortehuis van Andrée te Granna. („Foto VcckO'Journalen, Stockholm Andrée. Pe start van Dünen Eiland (1897). De heldensage-Andrée, nimmer gergeten, tot nieuwe werkelijkheid herleefd. - Wat Horn en de zijnen vonden. .(Van onzen correspondent te Stockholm) Het Witte Eiland. („Foto Vecko-Journalen, Stockholm nog vast, drie jonge matrozen van de Svens ksund stonden er bij met scherpe messen. Andrce gaf de laatste aanwijzingen. Het was doodstil. Dan sprak Andrée: ..Groet familie leden en bekenden, groet het goede oude Zweden. Adieu. Een twee los." De ballon verhief zich even, schudde wat, steeg hooger, boven het ballonhuis. De wind kreeg het zijden gevaarte te pakken, joeg het hoog op, naar zee toe, met steeds grooter vaart. Maar een verraderlijke windvlaag schoot, over de bergen heen, drukte den ballon omlaag, om laag. De gondel raakte het water, ging cr een meter diep in. Matrozen holden naar de boo ten. grepen de riemen. Maar op dat moment verhief de ballon zich weer, ballast was uit gegooid en op een behoorlijke hoogte zweefde de ballon met een vaart van ongeveer 25 ki lometer in het uur naar het Noorden, ln de richting van de pool, van het doel. En hij ver dween langzaam uit 't zicht in den lichten nevel. Met zoo"n vaart zou Andrée in een dag of zes ergens in Noord-Azië of Noord-Amerika kunnen zijn, berekende men. En in spanning werd gewacht op eenig bericht, een spanning die groeide naarmate de dagen verliepen en het Augustus werd. Mannen van de Hudson Bay Company hadden overal in hun gebied verteld, dat men aan ..witte menschen die met een grooten bal uit den hemel kwamen'' alle mogelijke hulp moest bieden en het. Rus sische gouvernement had in heel Noord-Sl- berië papiertjes laten verspreiden waarop, in de dialecten der verschillende streken, een en ander over een luchtballon vermeld stond. Andrée's dagboek. („Foto Vccko-Journalen, Stockholm"). met een eenvoudig plaatje er bij. En men wachtte en wachtte. Op 17 Augustus publi ceerde Aftonbladet te Stockholm een tele gram van een gezagvoerder op een Noorschcn robbenjager, die tusschen Spitsbergen en Frans Jozefs-land een postduif had neerge schoten die een briefje van Andrér, aan een der staartpennen bleek te hebben. De duif was op 13 Juli, 48 uur na het vertrek van De nen-eiland losgelaten, alles was toen goed aan boord, maar uit de positie bleek reeds dat de snelheid van den ballon sterk vermin derd was. En men wachtte maar steeds. Al lerlei geruchten doken op, de ballon zou drij vende op de Witte Zee gezien zijn. de ballon zou gedaald zijn bij de Hudson-baai, men had hem gezien terwijl de storm het doek voortjoeg over de vlakten van Centraal-Azic. In de volgende jaren werden expedities uit gezonden om Andrée en zijn mannen te zoeken, maar geen spoor werd gevonden. Einde Juli van dit jaar vertrok een Noor- sche robbenjager van Aalesund, de Bratvaag, naar Frans Jozefs-land om er jacht te maken op zeehonden, walrussen en ijsberen, en drie Noorsche geleerden, de geoloog dr. Gunnar Horn, de zoöloog Sörenssen en de botanist Hansen gingen mee- om gedurende dei reis de eilanden van Frans Jozefsland te onderzoeken. Begin Augustus lag de Bratvaag bij het Witte Eiland, een woest, onherberg zaam land dat meestal geheel door sneeuw en ijs bedekt is. Doch sterker dan in andere jaren is dozen zomer het. ijs gesmolten en aan de kusten van het Witte Eiland waren sneeuw en ijs bijna geheel verdwenen. Men ging aan land. De vangst was goed en men bleef er enkele dagen. Vijf Augustus waren de geleerden klaar met hun onderzoek maar De tijd der voorbereidingen. Het besluit ÈÊ&k- Eén bericht genomen. daarna stilte. Fraenkel. Strindberg.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 15