Een Nieuwe Rubriek. De K.L.M.-staking opgeheven. Hervatting. 48e Jaargang No. 14486 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 13 September 1930 HAARLEM S DAGBLAD pwter P. W. PEEREBOOM UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Hocfè^n ROBERT PEEREBOOM. ea ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week (X27>4, met Geïllustreerd Zondagsblad f032 Ter 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 337J4- Franco per post door Nederland 3.87)4. Losse nummers 0.06. GeilL Zondagsblad per 3 maanden 0-57)4, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 DrukkerijZuid er Buitenspaarne 12 Telefooo No*.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIES: 1—5 regels 1.75, elke regel meer /(X35. Reclames f 0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbod 14 regels 10-60, efice regel meer /0.15, buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 1—4 reg. /0.25. elke regel meer 0.10, uitsL i contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overladen f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.- Zij die zich met ingang van 1 October a.s. per drie maanden op HAARLEM'S DAGBLAD abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DE DIRECTIE. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. EERSTE BLAD „Muziek in den Aether". door Karei de Jong. In dit nummer openen wij een nieuwe Wekelijksche rubriek, die naar wij vertrou wen de belangstelling van onze lezers ten yolle zal genieten. Bij duizenden radio-luistervinken moet vaak de wensch opgekomen zijn, meer te weten van de belangrijke werken die ten gehoore worden gebracht. Onze eerste mu ziekrecensent, Karei de Jong, belezen in de onuzieklitteratuur als zeer weinigen, zal voortaan eiken Zaterdag enkele werken uit kiezen - uitsluitend uit muzikaal oogpunt en er een korte toelichting op geven. Zijn eerste artikel in deze rubriek ver- Schijnt vandaag op pag. 1 van het 4e blad. Wij raden onze lezers aan het stuk na lezing uit te knippen en te bewaren, zoodat zij het op den dag der uitvoering eventueel nog kunnen raadplegen. EEN ONTROUWE PENNING MEESTER. H. C. de Z. bekende de ver duistering van ruim IS.000. BOE HET TEKORT VAN ƒ50.000 ONTSTOND Op 4 September deelden wij mede, dat de Haarlemsche politie op verzoek van de Justi tie in zijn woning te Haarlem den 45-jarigen stucadoor H. c. de Z. gearresteerd heeft wegens verduistering. Zooals men weet was de Z. indertijd vrijge stelde en penningmeester van den Neder - landschen Stucadoorsbond. Hij had te Haar lem zijn kantoor, Op 14 Dec. 1929 werd hij geschorst omdat zijn boeken niet in orde waren. Het onderzoek van een door het be stuur aangestelden accountant wees uit, dat er een groot bedrag niet in de boeken ver antwoord was en dat het eene gat met het andere gestopt was. In de algemeene vergadering van den Ned. Stucadoorsbond, 23 December d.a.v. te 's-Gra- venhage gehouden, werd medegedeeld, dat het tekort minstens 50.000 zou bedragen. Het resultaat der beraadslaging was, dat de Z. als penningmeester ontslagen werd. De Justitie vond inmiddels aanleiding om een onderzoek in te stellen. Daartoe werden de boeken en bescheiden van den penning meester in beslag genomen. Er werd een ac countant benoemd om een onderzoek in te stellen. Naar wij vernemen is uit dit onderzoek ge bleken, dat de boekhouding vreeselijk in de war was. Het kwam wel vast te staan, dat een bedrag van meer dan 50.000 niet in de boeken verantwoord was. De Z. verklaarde evenwel, dat hij geen geld ten eigen bate had aangewend. Hij had uitgaven voor den bond gedaan die niet opgeschreven waren. Boven dien had hij aan zeer vele leden van den bond geld geleend, zonder dat hij zich vol doende dekte tegen niet-terugbetaling. Uit dit eerste onderzoek bleek ook niet, dat de Z. voor zijn gezin meer geld had uitgegeven dan zijn inkomen hem veroorloofde. Het gevolg was, dat er geen termen waren om tegen de Z. een gerechtelijke vervolging wegens verduistering in te stellen. De Offi cier van Justitie deelde dan ook aan hem mede, dat er geen vervolging zou worden in gesteld. De Z. had inmiddels weer werk als stuca door gevonden, zooaat de zaak al in het ver geetboek kwam te staan Maar al is door de Justitie aan een belang hebbende medegedeeld, dat er geen vervol ging wordt ingesteld, de Justitie behoudt toch het recht om als er nieuwe feiten aan het licht komen de zaak opnieuw ter hand te nemen. Dit geval heeft zich hier voorgedaan. De Justitie kreeg namelijk de zekerheid, dat de Z. voor zijn particuliere leven zeer veel geld had uitgegeven. Toen de verdachte in hechtenis genomen was en hem die feiten voorgelegd werden, kon hij niet blijven ontkennen. Hij gaf toe, dat hij een bedrag van 15.000 k 16.000 van het geld van den Ned. Stucadoorsbond voor privé uitgaven had besteed. De Z. verblijft thans in het Huis van Be waring in afwachting van de behandeling Yan zijn zaak voor de rechtbank. Diensthervatting op de oude voortvaarden. De directie echter bereid tot concessies. Het Ned. Corr. Bureau meldt: Nadat de Rijksbemiddelaar mr. S. de Vries Czn-, eerst afzonderlijk met ieder der bij het conflict betrokken partijen had geconfereerd is Vrijdagmiddag onder zijn leiding in de Statenzaal van het departement van Water staat een gemeenschappelijke bespreking ge houden, waarbij vier leden van de Vereeni- ging van Verkeersvliegers en drie leden van den Raad van Bestuur der KI.M. tegenwoor dig waren. De piloten hebben zich bereid ver klaard tot spoedige hervatting van den dienst op de vóór de staking geldende voorwaarden. Alle piloten weer in dienst. De directie heeft zich bereid verklaard alle vliegers weder in dienst te nemen en spoe dige herziening van de dienstvoorwaarden te bevorderen, alsmede den rechtstoestand der piloten schriftelijk vast te leggen. Aan een commissie van drie personen zal zoo spoedig mogelijk opgedragen worden een ontwerp dienaangaande te maken. In deze commissie zullen de directie en de Vereeniglng van Ver keersvliegers elk één lid aanwijzen, terwijl den minister van Waterstaat zal worden verzocht een derde lid, dat buiten de partijen staat, te benoemen om de leiding dezer commissie op zich te nemen. Maandag wordt het werk hervat. PE HERVATTING DER DIENSTEN. Met ingang van 15 September worden alle luchtdiensten van de K.L.M. in uitgaande richting hervat, terwijl van Dinsdag 16 Sep tember af ook de diensten in tegengestelde richting uitgevoerd zullen worden, zoodat dan het bedrijf in zijn vollen omvang zal zijn hersteld. Op alle lijnen begint het per 1 September aangekondigde 3e tijdvak van den zomer dienst. Het programma omvat: twee dien sten naar en van Londen te weten een och tend- en een middagdienst, in elke richting; twee diensten naar en van Parijs, in samen werking met de Ligue Farman, een dienst naar en van Hamburg in gemeenschap met de Duitsche Luft-Hansa en een dienst naar en van Hamburg—Kopenhagen—Malmö. DRIETAL IN DE VACATURE- DS. POOT. DE AANBEVELING EEN GEVOLG VAN TOENADERING. Vrijdag a.s. vergadert het kiescollege der Ned. Hervormde Gemeente te Haarlem tot het vaststellen van een drietal ter voorzie ning in de vacature ds. L. D. Poot. De kies- vereeniging „Evangelie en Belijdenis" heeft een aanbeveling voor een drietal opgesteld. In haar vergadering van Donderdag heeft de vereeniging „Schrift en Belijdenis" zich hiermee vereenigd. De aanbeveling luidt als volgt: Ds. H. W. te Winkel, Sneek, ds. A. W. Kalkman, Katwijk a/Z, en ds. van Rappard, Din teloor d. Ds. Te Winkel behoort tot de rechts-ethi- sche richting, ds. Kalkman tot de confes- sioneele, ds. Van Rappard tot den Gere formeerden Bond. Deze aanbeveling is te beschouwen als een poging tot toenadering tusschen de bei de kiesvereenigingen. In de kiesvereeniging „Schrift en Belij denis" leeft, naar men ons meedeelde, de wensch om deze toenadering te doen tot stand komen. Op de basis van een overeen komst, volgens welke de groepen zich ver plichten in een vacature van een predikant van zekere richting steeds een candidaat van dezelfde richting te kiezen. In aanmer king genomen den tegenwoordigen toe stand, zou indien thans een candidaat van den Gereformeerden Bond gekozen werd, de verhouding van ethischen, confes- sioneelen en gereformeerden bond worden als 5:1:1. Dienovereenkomstig is een voorstel ge daan aan „Evangelie en Belijdenis",, waarop thans binnenkort antwoord verwacht wordt. Men noemde ons als datum 22 September. OVERVEEN. TENTOONSTELLING „ALLES WAT GROEIT EN BLOEIT". De lijst van bekroningen, op bovengenoem de tentoonstelling moet nog worden aange vuld met: W. van Wiefferen, tuinbaas bij Huize „Zonnewinde", O verveen: kleine gou den medaille voor bloeiende en niet bloeien de kasplanten. Het woord is aan Schopenhauer (in Charivarius' "bewerking Het is verioonderlijk, hoe snel verwante 'aard Zich al bij korte kennismaking openbaart. Bij menschen van geheel verschillende natuur Is 't vlotten van 't gesprek merkivaardig kort van duur; En wat ook d'een beweert, op welk gebied het zij, 't Ontstemt den ander steeds, of 't gaat zijn oor voorbij. Maar onweerstaanbaar, als magnetisch, is de kracht, Waardoor twee geestverwanten worden saamgebracht. Zij wijken uit dien troep, die zoo luidruchtig doet. Die ook hokt op mekaar. En dat is ook maar goed. (Het conflict bij de K-L.M. is bij gelegd, de diensten worden her vat). Het conflict ls weer ten einde En de vlieger gaat weer op, Onze vreugde en het vliegtuig Stijgen samen weer ten top. Welgemoed gaan onze vliegers. Vastberaden op de vlucht, Heel het corps der K. L. Emmers Vliegt vrijwillig in de lucht. Alle wolken zijn verdreven En de storm is uitgewoed. Nu verandering van lucht komt Voelt de vlieger zich weer goed. 't Zicht is nu een stuk verbeterd En verhelderd is de sfeer, En een vlieger leert in 't leven Wel speciaal het op en neer. Het vervelend intermezzo Is gelukkig weer voorbij En wij zien ze weder vliegen Bij de Luchtvaart Maatschappij. Het conflict is weer ten einde En de staking is gedaan Onze Nederlandsche vogels Zijn weer op a in trek gegaan. P. GASUS. DE RADIO-CENSUUR. DE V.A.R.A. BLIJFT WEIGEREN. DE LAATSTE KANS ZAL NIET GEBRUIKT WORDEN. Het hoofdbestuur van de V.A.R.A. ontving Vrijdag het volgende telegram: Namens de Radio-Omroep Controle Commissie heb ik de eer u in antwoord op uw laatste tele gram te berichten, dat u tot morgen Zater dagmiddag 12 uur de gelegenheid wordt ge geven om den tekst of het schema van de 13 September te houden redevoeringen aan het adres van ondergeteekende in te zen den. (w.g.) WEBER. Het hoofdbestuur van de V.A.R.A. verzond het volgende telegram: Radio Omroep Controle Commissie Den Haag. De sprekers op het Demonstratief Con gres blijven op het standpunt staan, dat redevoeringen niet ter inzage kunnen wor den gegeven. Ons bestuur kan derhalve niet aan uw verzoek om toezending daarvan vol doen. (w.g.) Bestuur V.A.R.A. HEMBRUG ONTSLAAT WEGENS REORGANISATIE. Naar de Tel. verneemt zullen einde dezer maand bij de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug 40 a 50 man ontslagen wor den. Dit ontslag staat in verband met de reorganisatie der inrichtingen en zal ge volgd worden door nog verdere inkrimping van het personeel. De reorganisatie wordt geleidelijk voortgezet en de duur er van wordt op ongeveer drie jaar geschat. Hoe groot het aantal arbeiders dat in totaal ont slagen zal worden zal zijn, valt moeilijk te zeggen. Het ontslag der thans afgevoerde werk lieden zal in de verschillende, afdeelingen nauwelijks opgemerkt worden: zoo mo gelijk wordt getracht den arbeiders ander emplooi te geven. DE FIETSENDIEVEN. In de af gel oopen week is het aantal ont vreemde rijwielen met drie vermeerderd. Maandagavond viel het eerste slachtoffer. Het was een heerenrijwiel dat In een portiek van een perceel aan den Schoterweg ge plaatst stond. Woensdag kwam het Diaco- nessenhui5 aan de beurt, waar men een fiets tegen een poort van het gebouw had gezet. Tenslotte is het een zwijntjesjager gelukt een fiets in te palmen, die iemand geplaatst had in een bankgebcde Gedempte Oude Gracht. HAARLEM, 13 September. Tante Anastasie. De commissie, dewelke censuur uitoefent op het algemeene radio-programma, is nu in botsing gekomen met de V. A. R. A. De steeds vermaarder wordende heer Weber heeft aan het hoofdbestuur van de V. A. R. A. een tele gram gezonden, waarin de commissie mee deelt dat tot Zaterdagmorgen 12 uur gele genheid wordt gegeven, de tekst of het schema van de redevoeringen op het demon stratief congres (vandaag te houden) in te zenden Daarop heeft de V. A. R. A. geant woord, dat zij op het standpunt blijft staan dat de redevoeringen niet ter inzage kunnen worden gegeven. Het hoofdbestuur kan der halve niet aan het verzoek voldoen. Na het malle incident met de gramophoon- plaat „Rendez-vous bei Léhar", het mislukte verbod van eenige strofen in Boutens' Ko- nfeiginnedag-poëem en het gelukte verbod van de Volkenbonds-redevoeringen is dit ex plosie nummer vier met de radio-censuur. Misschien z al deze nog wel de meeste gevol gen hebben. Wij moeten het afwachten. In elk geval zullen, zoolang deze censuuur blijft bestaan, de incidenten elkaar blijven op volgen. Want veel sterker dan de zin tot politieke verdeeldheid is bij den Hollander de vrij heidszin. Het klinkt een beetje als een phra se, het herinnert aan hoera-cantates, maar het is niettemin een zeer reëel feit. Als er één volk is, dat grondig afkeerig tegenover censuur staat, is het wel het onze. Het bezit vrijheid van drukpers en vergadering, en zou daar nimmer inbreuk op laten maken. Ik be hoef maar even te herinneren aan den storm van verontwaardiging, die in het geheele land losbrak toen op 5 December 1915 de hoofdredacteur van De Telegraaf werd gear resteerd wegens een aanval op een groep in het Duitsche volk, gedaan in een bijschrift bij een ingezonden stuk. Hij werd vervolgd op grond van artikel 100 Wetboek van Strafrecht dat het in gevaar brengen van de neutrali teit des lands strafbaar stelt en waarop nog nooit iemand vervolgd was. Na 17 dagen voor- loopig arrest werd hij, klaarblijkelijk onder invloed van den steeds groeienden storm van verontwaardiging, in vrijheid gesteld. Zelfs tallooze menschen, die het met zijn houding in het algemeen oneens waren, kozen nu zijn partij. Men achtte de vrijheid van het woord bedreigd. Na behandeling in vele instanties liep de zaak tenslotte uit op zijn definitieve vrij spraak. Als specimen van de gevoelens, die den Nederlander bezielen ten aanzien van het vrije woord, was dit een zeer belangwek kende zaak Nu is het met de radio, zooals wij allen zeer precies weten, organisatorisch heel anders gesteld dan met de dagbladpers. Zij wordt van overheidswege beheerd en verkeert in een zeer bijzonderen toestand meer bij zonder dan in eenig ander land. Maar hoe haar speciale positie ook Is, die neemt niet weg dat het begrip censuur op den Nederlander werkt als een roode lap op een stier. Op welke omroepvereeniglng. op welke richting men ook ..van bovenaf" cen suur gaat uitoefenen het zal lederen keer, onvermijdelijk, tot verzet en verontwaardi ging leiden. Nog erger wordt het, doordat de censuur de redenen van haar verboden niet opgeeft. Zoo weet ook niemand, waarom de Volkenbonds-redevoeringen verboden zijn. Nu tracht men politieke redenaars te dwin gen om hun redevoeringen tevoren aan de goedkeuring van een commissie te onderwer pen, en het komt er in de practijk natuurlijk op neer dat deze ervaren woordvoerders, die voor den vuist of op aanteekeningen plegen te spreken, geforceerd zouden worden om hun heele betoog op te schrijven en er een lezing van te maken. Dat zou het effect van hun redevoeringen zeker niet ten goede ko men, en bovendien bezorgt het hun een tijd verlies en last van je welste. Bovendien tot welke partij zij behooren doet er daarbij al heel weinig toe hoe voelt een vrije Hol lander zich, als hij op deze wijze wordt ,.ge- massregelt"? Denk er u maar eens even rus tig, voor u zelf in. Het doet er daarbij ook -niet toe tot welke partij u behoort. Bij ervaring ken ik de ellenden van cen suur. Als buitenlandsche correspondenten in Parijs ondervonden wij ze „aan den lijve" tijdens den Wapenstilstand. Onze beste tele grammen over de vredesonderhandelingen werden natuurlijk het ergst gekortwiekt, en het opperhoofd der Fransche censuur, M. Ie commandant Nusillard, moet zich in die da gen wel verwonderd hebben over de hoogten van verontwaardiging waartoe de bij repu tatie zoo kalme en koele „gens du Nord" konden stijgen. Het was moeilijk boos op hem te blijven, want hij handelde tenslotte onder bevelen en was bovendien een monu ment van Fransche wellevendheidmaai de Censuur zelf haatten wij met gelen haat. Wij werden daarin bijgevallen door onze Fransche collega's, wier kranten telkens met groote witte plekken middenin de pagina's moesten verschijnen. Daar was dan weer wat „uit de plaat uitgestoken", op hoog bevel. En intusschen werden er fraaie woorden besteed aan de „afschaffing der geheime di plomatie"! Toen „la tante Anastasie", zooals de Fran- schen de censuur plachten te noemen en te hoonen, eindelijk werd afgeschaft, ging er een algemeene juichkreet op. Dewelke iuichtereet zich ongetwijfeld in ons land z:.i herhalen, als tante Anastasie van de raa:o bezwijkt. Hetgeen, zou ik zeg gen, niet heel lang kan uitblijven. Zij kraakt in haar gebinten.... R. P. WINKELDIEFSTAL. Uit een winkel ln den Kruisweg heeft iemand In een onbewaakt oogenbltk een be drag van 11 gulden ontvreemd In verband met dezen diefstal heeft de politie te Amsterdam aangehouden den 40- jarigen havenarbeider L. Th. B., die voor na der onderzoek in bewaring te gesteld. Het Belangrijkste De staking van de Piloten der K.L.M. is op» geheven. (Ie blad, le pag.); Een jongere Vrcdesfederatic te Haarlem op» gericht. ;<le blad, le pag.); De V.A.R.A. deelt mede de redevoeringen van het Demonstratief congres tegen de Vloot wet niet aan de Radio-omrocp-controlc te kunnen voorleggen, omdat de sprekers dit weigeren. (le blad, le pag.) De verduisteringen van den penningmeester van den Ned. Stucadoorsbond. (le blad, le pag.) Rede van minister Bcelaerts van Blokland in den Volkenbond. (2e blad, le pag.) ARTIKELEN R. P.: Tante Anastasie. (le blad, le pag.) C. G. B. (onze correspondent te Stockholm) i De Pooltocht van Andrée. (5e blad, le pag.)" K. de Jong; Muziek in den aether. (3e blad, le pag.) Henry A. Th. Lesturgeon (onze Parjische correspondent)De Fransche militaire luchtvaart (2e blad, le pag.) G. S.: De proefvaart van de „Marnix van St. Aldegonde". (4e blad, le pag.) J. G.: De hoogtevlucht van Prof. Piccard. (5e blad, 2e pag.)' J. B. Schuil: Het Deutsche Museum te Mün- chen. (5e blad, 3e pag.) Biografie: Herbert Hoover. (5e blad, 3e pag.) J. C. E.: Langs de straat: Bus-humor. (2e blad, le pag.) Voor de laatste berichten zie men de 2e pag. van het le blad). ANDRÊE'S POOLTOCHT. Leest het geïllustreerd artikel van onzen correspondent in Stockholm in dit nummer. JONGEREN VREDESFEDERATIE SAMENWERKING VAN HAARLEMSCHE VEREENIGINGEN. Dezer dagen ls te Haarlem opgericht een plaatselijke afdeeling der Jongeren Vredes Federatie, welke ten doel heeft een federatief verband te leggen en samenwerking te be vorderen tusschen de volgende jongeren organisaties: Jongeren Vredes Actie. Nedevl. Bond van Abstinent Studeerenden. Vrijz. Chr. Jongeren Bond, Vrijz. Jongeren Kerk, Vrijz. Dem. Jongeren Organisatie, Doopsgcz. Jongeren Bond, Doopsgez. Jongemannen Vereeniging en de Zusters van Mcnno. De leden dezer organisaties vereenigen zich om uitdrukking te geven aan hun ernstigen wil tot den vrede, zich gezamenlijk reken schap te geven van alles, wat met het vredes vraagstuk in verband staat en zich gereed te maken voor de verantwoordelijkheid, die zij ln hun leven zullen dragen. De J.V.F. tracht dit doel te bereiken door het houden van lezingen en studieavonden. Nadere inlichtingen te bekomen bij: Pier Hoekstra, Bloemendaalscheweg 242 Overveen en J. Lebbing, Kleverlaan 198, Haarlem. INBRAAK OP URK. IN GEEN JAREN GEBEURD. In den afgeloopen nacht is ingebroken in de pastorie van de Ned. Herv. Kerk te Urk, meldt de Tel. De inbrekers, die ver moedelijk door een tuimelraam aan de ach terzijde van het gebouw binnenkwamen, hebben alles in het huis overhoop gehaald. Kasten zijn opgebroken en ten deele ver nield. De bewoner, ds. Blink Kramer, was met vacantie afwezig, zoodat nog. niet kan worden medegedeeld, wat vermist wordt. De burgemeester als hoofd der politie, heeft een onderzoek ingesteld. Men heeft ds. B. Kramer van het gebeurde ln kennis ge steld. In geen jaren heeft iets dergelijks op het eiland plaats gehad.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1