Het demonstratief congres in Den Haag. DANS-ACADEMIE J. G. MARTIN ZONEN 15 OCTOBER DE AVONTURE Scheepvaartberichten VAN RADIO-PROGRAMMA Nieuws uit Indië. EEN VERKEERSAGENTJE. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel. N.V. Schagchelstraat 29 HAARLEM - Telefoon 10806 Aanvang van den nieuwen cursus in de moderne dansen Aan onze Academie is verbonden Miss Mary Leslie, van de Cone School of Dancing, Londen. Spreekuren ie Haarlem: dagelijks van 2-5 en van 7- 9 Haarlem Amsterdam Bussum Hilversum Baarn Zaandam. HAARLEM'S DAGBLAD Zaterdagmiddag en Zaterdagavond is te 's-Gravenhage in heö gebouw voor Kun sten en Wetenschappen het Demonstra tief Congres van S. D. A. P. en N. V. V. ge houden voor een aantal sociale maatrege len en tegen de Vlootwet. Het gebouw was niet geheel vol. Nadat op voorstel van den voorzitter tele grammen waren verzonden aan de Poo!- sche en Duitsche partij genooten (aan de laatsten om hun succes bij de verkiezingen op Zondag toe te wenschen), verkreeg de voorzitter van het N. V. V. de heer E. Ku- pers het woord, die sprak over: Staatspen sioen en sociale verzekering. Hij begon mee «rop te wijzen, dat bij vele arbeiders nog de opvatting heerscht, dat zij op 65-jarigen leeftijd een uitkeering krijgen, zonder er voor betaald te hebben. Dat is niet juist Het aantal, dat op dien leeftijd onverzorgd blijft, bedraagt thans reeds 50.000. De regeering verweet spr., dat zij niets deed om deze verzekering aantrekkelijk te maken. Spr. ontwikkelde een program voor uit breiding der loonklassen. Eerste spreker was de heer J. Oude geest. Hij noemde het ka der van S.D.AP. en N. V. V., beide machtige organi saties, die wel- vaart en vrede in de arbeiders wereld hebben gebracht. Met een enkel woord heeft de heer Oudegeest aan geduid, aldus 't Hbld., wat de partij bereikt heeft, om daarmede aan te boonen, dat die partij maar niet zoo een hoopje vertegen woordigt, het geen de radiocontrolecommis sie blijkbaar niet weet, welke commissie ook niet op de hoogte schijnt te zijn van de po litieke geschiedenis ln ons land. Dat zij hiervan niets weet en kent, blijkt uit het feit, dat deze commissie de sprekers van dit congres onder censuur heeft willen stel len. Een partij en een vakverbond als S. D. A. P. en N.V.V. verdragen echter geen cen suur (Geroep: juist). Spr. zou wel eens wil len weten, of de redevoeringen in het open baar van mannen als jhr. Ruys de Beeren- brouck en Colijn ook onder censuur moeten worden gesteld. Spr. gaf vervolgens een kort overzicht der onderhandelingen, gevoerd naar aanleiding van het verzoek der Radio- Controle-Commissie, waarna de heer Oude- geest mededeeling deed van de 's morgens nog verzonden telegrammen, welke mede- deelingen met het geroep van: schande wei den ontvangen. De volgende spreker was dr. Th. v. d. Waerden, die behandelde 't onderwerp: Medezeggenschap en bedrijfsorganisatie, Spr. was ervan overtuigd, dat de medezeg genschap veroverd zal moeten worden op de werkgevers. Scherp heeft dr. v. d. Waerden in den loop van Zijn betoog voorts het tegenwoor dige productiesysteem veroordeeld, waar door volgens spr. milUoenen misbruikt wor den dit weet spr. aan de bedrijfsleiders, die op een enkele uitzondering na hun bedrij ven niet kennen. Bedrijfsorganisatie is noodig met medezeggenschap der arbei ders. Resoluties. Vervolgens werden drie resoluties aange nomen. In de eerste resolutie wordt bij de regee ring aangedrongen op invoering van een staatspensioen aan alle mannen en vrouwen, loon arbeiders zoo goed als zelfstandigen, die beneden een zekere inkomensgrens blij ven; verbetering van de Invaliditeitswet door uitbreiding van het aantal loonklassen met een dienovereenkomstige verhooging van de premies en de staatsbijdrage; verbetering van de vrijwillige ouderdoms- verzekering door het verleenen van een bij slag van staatswege. In de tweede resolutie wordt o.a. aange drongen op de stichting van een crisisfonds, waaruit in tijden van crisis gedurende een bepaalden tijd steun wordt verleend aan door werkloosheid getroffen arbeiders, voorts om de gemeenten te verplichten tot de wettelijke regeling toe te treden en ten slotte, dat verzekerden, werkgevers en over heid in de kosten zullen bijdragen. De derde resolutie eischt van de regeering de wettelijke regeling van medezeggenschap en doelmatige bedrijfsorganisatie in de Volksvertegenwoordiging aan de orde te stellen en roept de arbeidersklasse op, zich sterker te organiseeren en zich strijdbaar te maken ter verwezenlijking van dezen eisch. Avondvergadering. In de avondvergadering, die door de V.A.R.A. ook niet uitgezonden is, trad als eerste spreker op de heer S. de la Bella Jr., met het onderwerp: „Doorvoering van den acht-uren-dag en invoering van een wettelijke vacantieregellng". Spr.'s betoog werd belichaamd in twee resoluties, waar van de eerste er bij de regeering op aan dringt een wet regelende de vacantie tot stand te brengen. De tweede resolutie dringt er o.a. bij de regeering op aan de Arbeidswet zoodanig toe te passen en uit te voeren dat spoedig de 48-urige werkweek niet meer wordt over schreden; en voorts den arbeidstijd voor de ondergrondsche mijnwerkers en de arbei ders in andere voor de gezondheid schade lijke bedrijven, zoo spoedig mogelijk te be palen op maximaal zeven uur per etmaal. De heer Albarda, met applaus begroet, begon zijn rede tegen de vlootuitbreiding met. te herinneren aan de plechtige geloften, in verschillende verdragen neergelegd en door tal van regeeringen onderteekend sinds den wapenstilstand van 1918. De geloften zijn echter niet ingelost. De wedstrijd van oor logstoerusting, welke leidde tot den krijg van 1914, wordt hervat. Geen wonder noemde spr. het, dat er pa cifisten zijn die den moed gaan verliezen en die reeds spreken van een naderenden, on- vermijdelljken oorlog. Spr. herinnerde aan het petitionnement van 1923 tegen de Vlootwet. Den strijd voor de ontwapening besprekende, zeide de heer Albarda niet te aarzelen, elk doelmatig strijdmiddel geoorloofd te noemen, ook al MAANDAG 15 SEPTEMBER 1930 valt het ver buiten het wettelijk geoorloofde. Indien eens de vraag aan ons volk werd voorgelegd aan iederen man en vrouw, geheel vrij en eerlijk zich uit te spreken over ont wapening, dan staat het voor spr. vast, dat de groote meerderheid voor de onmiddellijke ontwapening zou zijn. Het thans aan de orde zijnde wetsontwerp noemde de heer Albarda dés te meer erger lijk, omdat over het beginsel de meening niet van te voren is gevraagd. De heer Lambooy weerstond bij de behandeling der Oorlogsbe- grooting den aandrang der liberalen, chris- telijk-historischen en anti-revolutionnairen om over te gaan tot uitbreiding der vloot, en toen stond de geheele katholieke Kamer fractie achter den katholieken minister. Maar nu? Thans treden diezelfde katholieke mannen op als verdedigers van het vlootplan van een nieuwen katholieken minister. Ook na deze rede werd een resolutie aan genomen. De heer Van der Walle sloot het congres. Daarna werd een fakkel-optocht gehouden. WEER EEN FRAUDEEREND ADVOCAAT. Haagsch kantonrechter-plaats- vervanger gearresteerd. MEER DAN ƒ20.000— VERDUISTERD. Naar het Ned. Corr. Bureau meldt, ïs Zater dag in den laten middag te Rotterdam ge arresteerd mr. H. V., advocaat en procureur en plaatsvervangend kantonrechter te 's Gra- venhage. Hij moet zich schuldig hebben ge maakt aan verduisteringen van groote som men ten nadeele van zijn cliënten, die hem hadden opgedragen voor hun financieele rege lingen te treffen, betalingen te doen, enz. Het verduisterde bedrag moet meer dan f 20.000 bedragen. Mr. V., die ongehuwd' is en nogal dikwijls verhuisde, woonde den laatsten tijd bij familie te 's-Gravenhage in. Toen de po litie hem Zaterdag wilde arresteeren in zijn woning, was hij daar niet, De politie-radio- omroep heeft toen aanhouding van den ver dachte verzocht. Tntusschen Is het de Haag- sche politie gelukt, hem te Rotterdam te arresteeren. Hij had maar een zeer klefn bedrag aan geld bij zich. De gearresteerde bevindt zich thans in politiebewaring. Hij moet reeds hebben be kend. DE NEUTRALITEIT DER OPENBARE SCHOOL. GESCHONDEN DOOR EEN KONINGINNE- HULDE? Vrijdagavond is te 's Gravenhage een ver» gadering gehouden van de Haagsche afdeeling van den Bond van Nederlandsche Onderwij zers, waarin behandeld werd een motie, waarin geprotesteerd wordt tegen het doen deelnemen van de kinderen van de openbare school aan een zanghulde aan de Koningin te brengen op Maandag a.s. Het hoofdbestuurslid, de heer Th. J. Thijssen heeft gesprokep over: „De neutraliteit yan het openbaar onderwijs in het gedrang". In deze rede zette hij uiteen, dat de B. v. N. O. het zingen van het „Wilhelmus" niet nationaal acht, omdat het steeds aLs demonstratie gebruikt wordt tegen bepaalde groepen van de bevolking. Had een onderwijzer gepleit voor het peti tionnement tegen de vlootwet, dan ware een storm van verontwaardiging opgegaan. En terecht volgens den heer Thijssen. In het lied „Vrouwe van Neerland" komt een strofe voor, waarin sprake is van het God bidden om de koningin te behouden enz. Dat achtte de heer Thijssen in strijd met de beginselen der opepbare school. Spr. zeide voorts, dat het laster was, te zeggen, dat achter deze actie een stuk socialisme van den Bond zit. Bij het debat deelde een der aanwezigen mede, dat hij zijn kind een dag thuis heeft gehouden, om een uitspraak van den kan tonrechter uit te lokken over „ongeoorloofd verzuim". De heer Thijssen keurde deze houding niet goed. De motie werd met groote meerderheid aangenomen. ROTARY EN PROTECT1*7 Een rede van MrA. C. Josephus Jitta THOMAS MANN AAN HET WOORD. In de zitting van Zaterdagmorgen van het regionale congres van Rotary International te 's-Gravenhage heeft de heer W. Ie Cock Buning uit Den Haag een voordracht ge houden over de internationale conventie van Chicago. Spreker verklaarde volgens het verslag in de Tel. nooit een zoo schitterende organi satie van een wereldcongres te hebben gezien. Niet minder dan 11.000 Rotariafc uit 60 ver schillende landen, vertegenwoordigende 3337 clubs, waren aanwezig. Spreker besprak ver volgens de verschillende besluiten welke ge nomen waren. De huldiging gedurende het congres van den stichter van Rotary, Paul Harris uit Chicago, was bijzonder indruk wekkend geweest. Het congres verhief zich even van zijn zetel ter herdenking van den plotseling overleden Amsterdamschen Rota rian Willem Meerwaldt. Hierna hield mr. A. C. Josephus Jitta, se cretaris van den Hoogen Raad van Arbeid te Den Haag, een rede over internationale vraagstukken op economisch gebied. Aller eerst ging hij na wat Poul Harris er toe ge leid had om Rotary te stichten. Hij had nl. opgemerkt, dat de zaken- en beroepsmen- schen uit dezelfde stad elkaar zoo weinig be grepen. Hij bracht de menschen tot elkaar door lunches, waar zij de grondgedachten van Rotary bespraken en er naar streefden Het algemeen welzijn te dienen. Daardoor werd het ideaal der dienstbaarheid als grond slag voor Rotary geboren. Helaas wordt door anderen, nlet-Rotarians, nog te veel in de medemenschen een wolf gezien. Er is een Hollandsch speekwoord: „Wanneer twee rui len, moet er een hullen". In den handel moet dit niet het principe zijn. Spr. verdedigde daarna het vrijhandelssysteem, dat z.i. het beste voor de wereld is. Beschermende rech ten zijn af te keuren, daar zij het eigen land treffen. Spr. wees erop, dat Holland nog een eiland van vrijhandel is temidden van een zee van protectie. (Daverend applaus). Vervolgens schetste spreker de vrijhandels politiek van Holland en het verband met zijn welvaart. Rotary is geen politieke organisa tie en direct kan zij geen strijd tegen de tol muren voeren. Wel kan Rotary helpen be vorderen de wederzijdsche verstandhouding „goodwill" en wereldvrede. (Toejuichingen). De bekende letterkundige dr. Thomas Mann, uit München, sprak over „intellec- tueele problemen". Komende tot de geestelijke gesteldheid der tegenwoordige schrijvers, constateede spr., dat zij staan als tusschen twee vuren. En er behoort veel levenstalent toe om daar heel huids af te komen. Op den voorgrond staat het sociale probleem, het probleem van het menschelijk bestaan; daartegenover het idealisme als frivoliteit. Zwak is de geeste lijke toestand echter niet, wel moeitevol. Aan de eene zijde moet het recht van de persoon lijkheid op cultuur-innerlijk gebied zich ver weren tegen sociaal-politieke egaliseering het eene vuur anderzijds tegen de reac tionaire en dictoriale invloeden. Het geloof in de kunst moet worden geëerbiedigd tegen over philisterachtige en tegen valsch-held- haftige belagers. Rotary komt uit het Westen, de klassieke sfeer van het individualisme. Vrijheid en dienst moeten worden vereenigd zooals Rotary dat beoogt. Het congres werd na deze rede en na de aanbieding van een vlag namens Denemar ken aan de Haagsche club .gesloten. Er wer den nog eenige uitstapjes gemaakt, o.a. naar Haarlem en omstreken en 's avonds werd in het Kurhaus een gala-maaltijd gegeven. Een partij, de Kaoem Batawi en waardoor ande ren vereenigingen, behoorend tot de P.P.P K.I. een rad voor oogen wordt gedraaid. Getuige toont dit aan door het overleggen van brieven. Daarbij is een van Raden Soetomo aan den heer Thamrin, waarin de aandacht gevestigd wordt op het belang van der vakbeweging. „Wanneer wij", aldus deibrief, „de massa wakker maken, niet politiek, doch door haar de oogen te openen voor menschelijke rechten, dan verklaren wij hiermede den actieven strijd aan de koloniale regeering, waardoor, bij aanwezigheid van een goed kader, goede discipline en goede zelfbeheersching, wij de kracht en de macht zullen bezitten om de maatschappij, dus ook de regeering, een schoon aanzicht te geven". De heer Soetomo dringt er bij' den heer Thamrin op aan ln dezen geest met ïr. Soekarno en Sartono te spreken. Getuige Albreghs legt vervolgens over een bij dokter Tjipto gevonden brief van dokter Soetomo, waarin deze mededeelt, dat het propagandistische succes van het gehouden P.N.I.-congres overweldigend was. Getuige merkt op, dat hieruit blijkt, dat de P.N.I. niet op zich zelf ageert, doch overal vertakking heeft. Immers ir. Soekarno staat in contact met dokter Tjipto, enz. Beklaagde, ir. Soekarno, erkent zich wei eens ln een cursusvergadering bij de behan deling van het imperialisme te hebben uitge laten over het imperium. Koningin Wilhel- mina gebruikte hij daarbij als voorbeeld. Getuige Albreghs legt een papiertje over met aanteekeningen van ir. Soekarno zelf, waarop vermeld staat: „Spreek nooit over peherintah (gezag), maar over imperialisme". De bedoeling was er aan te herinneren nooit, de schuld te geven aan het gezag, doch aan het Imperialisme. De voorzitter merkt op, dat dit bedoeling niet uit den tekst is op te maken. Statendam 13 v. NewE York n, R'dam Tosari 12 te Rangoon v. Soerabaja Ulysses p. 12 Flores, A'dam n. Curacao. Arendskerk p. 13 12 u. Sagres, Australië n. R'dam Alkmaar p. 12 Ouessant, Amsterdam n. Z.-Paclfe Barneveld 11 v. Valparaiso n. Amsterdam Breedijk 12 te Belawan Deli v. Batavia Damsterdijic 13 V. Rotterdam n. San Francisco Grijpskerk p. 13 Vlissingen Antwerpen n. Hsaj. burg Heemskerk 12 n.m. te Hamburg v. R'dam Jagersfontein 13 v. East London n. Port Natal Kota Pinang p. 13 14 u. Gibraltar, Batavia n. Rotterdam Locbgoil 12 te Portland (Ore), Pacifickust naa» Rotterdam Nieuwkerk 11 te Dar es Salaam v. Rotterdam Noorderdijk 12 v.m. te Boston v. Rotterdam P.C. Hooft p. 12 Ouessant, Amsterdam n. Batavi» Radja 13 v. Amsterdam n. Batavia Sitoebondo 13, 12 u. te Suez, Batavia n. R'dam Salawati 13 14 u. te Suez, Rangoon n. R'dam Ternate 9 te Osaka v. Soerabaja IJsrtoom 13 v. Amsterdam n. Hamburg Van Rensselaer 13 v. Amsterdam n. Hamburg Volendam 13 13 u. v. Boulogne, R'dam n Kef York. DINSDAG 16 SEPTEMBER. HILVERSUM 1875 M. AVRO-Uitzending. 9.01 Gramofoonpl. 10.01 Morgenwijding, 10.30 Concert. Huiskapel van Theater Tuschinsky te Amsterdam. 12.15 Concert. AVRO-Kwintet, Cecilia Brenner (zang). 2.00 Voor de dames. 3.00 Gramofoonpl. 4.00 K. D. Koning: „Achterhoeksche leut". 4.30 Piano studiemuziek door E. Ven en L. Schmidt. 5,00 Radio Kinder koorzang. 5.30 Concert. Haag. sche Harmonie Orkest. Tabe Bas (tenor), E. v. d. Ploeg (bariton). 7.15 Radio-Volks Uni. versiteit. Spreker: Sem Dresden. Sonia Essin (zang). 8.01 Radio-Avond Joodsche Invalide, Het koor der Groote Synagoge, Obercantor I. Alter, het Concertgebouw Trio. Annie van Ees en Cor v. d. Lugt-Melsert. Sprekers oa. Mr. Jules Keizer, W. Vogt. 10.00 Persber. II.oq Gramofoonpl. HUIZEN 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) Uitsl. KRO-uitz. 8.00 Gramofoonpl. 11.30 Godsdienstig half uurtje. 12.00 Concert. KRO-Trio. 1.30 Gra. mofoonpl. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Praatje ter voorbereiding knip- en naaicursus. 5.00 Gramofoonpl. 6.01 Dr. A. C. R. Vroom: „Medi sche Sportkeuring". 6.15 Gramofoonpl. 6.30 Koersen. 6.40 Gramofoonpl. 7.00 Mevr. Rei. ben-Nan: Inleiding schrijfcursus. 7.15 Gra. mofoonpl. 7.30 Mr. H. van Haatert: „De hui- dige crisis in den land- en tuinbouw verge- leken met de landbouwcrisissen van 1820 en 1880". 8.00 Concert. Arnhemsche Orkestver. eeniging (Jules Moes tenor). 9.30 Nieuwste:. 9.40 Concert. Dubbelmannenkwartet „Arti". II.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. V. Maitland (alt), M. Morgan (ba riton) 12.50 Orgelspel door E. O. Henry. 1.20 Dansmuziek. 2.20 Televisie. 2.25 Gramofoonpl. 4.20 Dansmuziek. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kin deruurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Nieuwsber, 7.00 Pianospel door F. Davies. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Zang door M. Thomas (so- praan). 8.20 Concert: M. Anderson (alt), A. Catterall (viool), Symphonie-Orkest. 10.00 Weerbericht, nieuwsber. 10.15 Lezing. 10.30 Marktber. 10.40 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS" 1725 M. 12.50 Gramofoonpl. 4.05 Orkestconcert en soli. 8.20 „Tannhauser" van Rich. Wagner. Koor, orkest en solisten. 10.20 Concert. Piano en orkest. LANGENBERG, 473 M. V _v 7.25 Gramofoonpl. 7.50 Orkesconcert. 10.35 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 1.25 Or- kestconcert. 5.50 Solistenconcert. 8.20 Con- eert. Orkest en bas-bariton. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20 Orkestconcert. 3.50 Orkestconcert. Zang. 5.20 Kinderuurtje. 8.20 Concert. Or kest en solisten. 9.50 Piano-recital. 10.35 Or kestconcert. BRUSSEL, 508,5 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Orgelspel door L. Joos. 9.35 Dansmuziek. 835 (338.2 M.) Concert georganiseerd door óe SAROV. ZEESEN 1635 M. 6.05 Lezingen. 7.20 Gramofoonpl. 10.20 Le zingen. 12.20 Gramofoonpl. 1.15 Berichten. 2.20 Gramofoonpl. 2.50 Lezingen. 4.50 Con cert. 5.50 Lezingen. 8.20 Concert, Orkest, bas- bariton. Keesje na zijn vlucht uit dc hut van dc licks geen grcötcn val deed. Bovendien werd hij opgevangen door den anderen kabouter, die ook den schildwacht had gewaarschuwd. „Dat is ook op het nippertje, meneer Keesje," zeide de ka bouter blij, dat hij het vcrkcersagcntjc weer zag. „Zeg dat wel, meneer," zei Keesje, „daar ben ik ook door het oog van een naald gekropen." Toen de verkeersagent weer op den bcganen grc«d was, zette hij er den loop in. in gezelschap van den kabouter. De heks keek hen met spijtig gezicht uit het venster na, want het deed haar verdriet dat zij den verkeersagent niet had gevangen' „Dat valt je tegen, lcelijkc heks," schreeuwde dc agent onder het loopen, „het is ook niet eiken dag kermis." J. OUDEGEEST. HET PROCES TEGEN DE P. N. I. DE NATIONALISTEN EN DE VAK- BEWEGING- De Landraad te Bandoeng zette, naar Aneta meldt, de behandling der P.NI.-zaak voort. Verder nagegaan wordt de verhouding van nationalisme tot communisme. Beklaagde zegt dat hij geen communist is en merkt voorts op, dat de actie der P.N.I. geheel gebaseerd was op eigen krachten, terwijl de actie der P.K.I. op Moskou was gebaseerd. Naar aanleiding van een notitie van be klaagde Soepriadïnata dat Raden Soetomo en Thamrin dienstbaar moesten worden gemaakt aan den vrijheidsstrijd, merkt getuige Al breghs op, dat Thamrin reeds dienstbaar werd gemaakt aan de P.N.I. Het is getuige in zijn functie van politieman, bekend dat de heer Thamrin, wethouder van Batavia, dingen, die geheim moesten blijven, aan leden der P-N.I. mededeelde. Verder vervalt de heer Thamrin een functie in de federatieve P.P.P.K.I. waardoor hij in een scheeve verhouding komt tot zijn eigen Aagtekerk 12 v. Cairns n. Sydney N.Z.W, Amstelkerk 12 te Takoradi, A'dam n. West- Afrika Aludra 12 te Hamburg v. Rotterdam Alphacca 13 v. R'dam n. Buenos Aires Alderamin 13 v. Port Said. Japan n. R'dam Billiton 12 v. Kaapstad n. Las Palmas, Beira n. Rotterdam Breda 13 v. Amsterdam naar Rotterdam Calypso 13 te Amsterdam v. Middelburg Dinteldjj'k 11 van Ohamperico, Rotterdam n. de Pacifickust Drechtstroom v. Freetown n. Monrovia Garoet 13 v. Batavia n. Rotterdam Giekerk 11 te Beira v. Rotterdam Gemma 12 v. Wladiwostock, Japan n. Rotterdam Gaasterland 13 v. Duala n. Lagos Hercules 1 v. Cristobal n. Paramaribo. J. P. Coen 13 te Genua, Batavia n. Amsterdam Kangean 12 v. New York n. Java Kota Tjandi 13 te Bombay, Batavia n. R'dam Leerdam 12 te New Orleans v. Rotterdam Mid as 12 te Curasao Madioen p. 12 24 uur Dover. Rotterdam naar Batavia Minerva 13 v. Kribi n. Opobo, W.-Afrika naar Amsterdam Merauke p. 12 20 uur Suez, New Yorfk naar Java Paitria 12 12 u. v. Marseilla Rotterdam n. Batavia Rijperkerk 12 te Marseille, Beira n. Rotterdam Slamat 13 12 uur van Colombo, Rotterdam naar Batavia Soemba 12 te Sabang, New York n. Java Simon Bolivar 12 v. Curasao n. Pt. Oabello. Salabangka 12 v. Bombay, Amsterdam n. Batavia Kindervertelling.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 10