Zomer-einde. Het woord ïs aan 48e Jaargang No. 14487. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 15 September 1930 HAARLEM S DAGBLAD ipwi« p. w. peereboom UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER hoofi~uct~r» robert peereboom. «n robert peereboom. ABONNEMENTEN per week 0.27)4, met Geïlhtstreerd Zondagsblad ƒ0.32 •ter 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3J>7)4. Franco per post door Nederland 3.87)4. Losse nummer» 0.06. GeïlL Zondagsblad per 3 maanden 0-57)4, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 DrukkerijZuid er Buiten spaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 1482S Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN: 1—5 regels /1.75, elke regel meer f CL35. Reclame» ƒ0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbod 14 regels ƒ0.60, rike regel meer 0.15, buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. f 0.25. elke regel meer ƒ0.10. uitsl. contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overigden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.- EERSTE BLAD Zij die zich met ingang van 1 October a.s. per drie maanden op HAARLEM'S DAGBLAD abonneerenontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DE DIRECTIE. Vandaag, 15 September, ïs in New York een groote dag. Zooals ieder jaar. Want op den vijftienden dag van September wordt vol gens een steeds ongeschreven gebleven wet in de groote Amerikaansche hoofdstad de zo mer doodverklaard. Dit belangrijke feit geschiedt niet door klokgelui of saluutscho ten of bij plechtige resolutie, maar toch is er een zeker ritueel aan verbonden. Op 15 September is de stroohoed als met tooverslag uit heel New York verdwenen. En dat wil heel wat zeggen, want als deze hoofdbe dekking in ons land, en trouwens in het grootste deel van Europa, ook in vollen zo mer leelijk op den achtergrond is geraakt, in Amerika is het heel anders. Daar viert het ■prooien dak" nog onverminderde triomf. Tot 15 September. Dan is het plotseling uit. Dan is van de duizenden en tienduizenden stroohoeden die den vorigen dag nog door New Yorks straten gedragen werden, niets meer te zien. En de enkele zeer verstrooi de New Yorker, of onwetende vreemdeling die zich op dezen dag nog met een stroo hoed vertoont, ondervindt daar meestal geen plezier van. Voor hij langer dan eenige mi nuten op straat is, zullen de getrouwen van deze ongeschreven wet zijn hoed reeds we derrechtelijk bemachtigd en voor verder ge bruik te eenenmale ongeschikt hebben ge maakt. Het zal zijn geluk zijn als op het oogenblik der vernieling zijn hoofd er niet pieer onder zit. Amerikanen zijn geen zuinige mensóhen en een stroohoed beschouwen ze als een ge bruiksvoorwerp voor één enkel seizoen, een seizoen dat op 15 September onherroepelijk eindigt, al zou de zon ook heeter dan ooit aan het firmament staan te branden. En zoo komt het dat heden ongetelde duizenden stroohoeden him roemloos einde vinden in de vuilnisbakken van hun eigenaars. Hoe de stroohoedwet van 15 September is ontstaan weet waarschijnlijk niemand. Der gelijke dingen groeien tot ze zich op een oogenblik algemeen laten gelden. En wij kunnen slechts constateeren, dat geen New Yorker na 14 September nog een stroohoed mag dragen, op straffe van hoon zijner stadgenooten en openbare, zij het dan niet gewettigde, vernietiging van den hoed des aanstoots. DE ONGELUKKENSERIE VAN ZONDAG. WEER EEN DOODELIJK ONGELUK TE WIERDEN. Bij een botsing op den Havenweg te Zaan dam tusschen een motorrijder met duopassa gier en een wielrijder werd, naar de Crt. meldt, de motorrijder ernstig aan het hoofd gewond. De wielrijder kwam er vrijwel onge deerd af. De motorrijder verkeerde onder den invloed van sterken drank. Tusschen Best en Boxtel is Zondagavond een auto uit Den Haag op twee stilstaande autos ingereden. De eigenaar van een der stilstaande wagens, de heer Van der Loo uit Eindhoven werd daarbij ernstig aan de bee- nen gewond. De autos werden alle geheel "ernield. Opnieuw Is op den weg Wierden—-Almelo een jongeman met een auto geslipt en te gen een boom gereden, als gevolg van de gladheid van den weg aldaar. Niet lang ge leden kwam op denzelfden weg een Haar- lemsch M. T. S.'er door een zelfde ongeval om het leven. De jongen, de 18-jarige L. Berg uit Almelo kreeg een schedelbreuk en is kort daarna overleden. De mede-inzittende, dr. Kruymel uit Almelo bleef ongedeerd. De auto werd aan den achterkant zwaar beschadigd. O strandbezoeker pleng een traan Het is September en gedaan. Aanschouw het troostelooze beeld, Het strandvermaak is uitgespeeld. Ge moogt gaan wandelen over 't zand, De zee blijft vrij en ook het strand, Ge kunt zelfs baden als ge wilt En niet reeds bij het denkbeeld rilt. Bouw er een zandfort met een schop, Zet er desnoods een vlag bij op, Ga schelpen visschen met een net, Geen sterveling die het u belet; Vier vliegers in den straffen wind, Niets houdt u tegen, beste vrind Maar 't strand is kaal, als afgeschuimd, Het stranddécor is opgeruimd, Ge staat als op een leeg tooneel, Een triest, verlaten, kaal geheel. De muzikanten zijn naar huis De kleur is weg en het gedrulsch. De stoelen zijn op zij gezet, EEN LEK IN DE WATER LEIDINGBUIS. WEESP TWEE DAGEN ZONDER WATER. Te Weesp is een ernstige storing in de watervoorziening ontstaan, doordat bij de Vechtbrug te Muiden in den nacht van Vrij dag op Zaterdag een transportbuis van de waterleiding lek geworden is. Het water on dermijnde naar wij in de Crt. lezen den straatweg, zoodat eenige auto's wegzakten en lekke banden kregen. Er werd nog denzelf den nacht met de herstellingen begonnen, doch het water brak telkens opnieuw door. Eerst Zondagmiddag was het euvel hersteld. Te Weesp had men al dien tijd zonder lei dingwater gezeten. Er was ook een lek ontstaan in een duiker van de genie, die voor inundatiedoeleinden gebruikt wordt. Het verkeer, dat Zondag wegens de betoo ging te Amsterdam zeer druk was, moest met alle voorzichtigheid langs de plaats des on- heils geleid worden. ROOFOVERVAL TE WEERT. TWEE MENSCHEN GEWOND. In der nacht van Zaterdag op Zondag om streeks één uur drong een tweetal gemasker de mannen in de hoeve van den landbouwer J. Venner te Mildert (gem. Keipen) bij Weert De 50-jarige V. werd door de onverlaten met een ijzeren voorwerp ernstig mishandeld, waarbij hem eenige messteken werden toe gebracht. Ook de zoon van V. werd overval len en kreeg eveneens eenige messteken. Op het hulpgeroep van beide doch ters van den landbouwer namen de indrin gers de vlucht, zonder dat zij iets konden meenemen. Zondagochtend werd op den weg van Keipen naar Baexem een der ver moedelijke daders gearresteerd. Op de Intern. Post- tcntoonstelling te Ber lijn is ook de kostbaarste brief ter wereld te zien, namelijk een brief met twee der uiterst zeldzame penny-zegels van Mauri tius. De philatelistische waarde wordt op 150.000 gulden aangenomen ZOUTWA TER TRANEN De koek is op en uit de pret, Het is weer uit met het festijn Op 't zomerzeestuk viel 't gordijn, Gedoofd is zelfs het groote licht, Het is een somber, grauw gezicht. Alleen de zee rolt ongestoord Haar zoute golvenanassa voort. Daar ligt een vruchtenschil en hier Een. vettig boterhampapier, Een sigarettendoosje daar Wat afval van de groote schaar, Die hier vertier en vreugde bracht In zomerwarmt' en zonnepracht Laat het maar liggen, want de zee Voert het bij eersten storm wel mee En wischt van 't stuk dat nu besluit De laatste vage sporen uit. O strandbezoeker, pleng een traan, Het spel is uit, gij kunt wel gaan. P. GASU8. VERBREEDING ANTHONIESTRAAT. ONTEIGENING NOODIG. Ten einde de beschikking te verkrijgen over de gronden aan de zuidzijde van de An- thoniestraat, ten aanzien waarvan bij raads besluit van 25 Juni 1930, ingevolge art. 30 der Woningwet een verbod is uitgevaardigd om daarop te bouwen, of te herbouwen, is het noodzakelijk dat de gemeente tot onteige ning van die gronden overgaat. Immers de eigenaren van de betrokken perceelen zijn niet bereid gevonden deze tegen een redelij ken prijs aan de gemeente in koop af te staan. B. en W. stellen den raad voor daartoe te besluiten. EEN IJMEER-SPUI- KANAAL TE IJMUIDEN. NIEUWE DOORGRAVING VAN HOLLAND OP ZN EMALST. Men schrijft ons uit IJmuiden: Indien de droogmaking van de Zuiderzee wordt uitgevoerd overeenkomstig de thans bekende plannen, zal vóór de uitmonding van het IJ in de Zuiderzee een meer ontstaan, dat den naam zal dragen van „IJmeer". Dit, IJmeer is noodig in verband met de afwate ring der verschillende riviertjes, die thans hun water op de Zuiderzee loozen, voor welken watertoevoer wegens het verdwijnen van den ebstand als gevolg van de afsluiting, bijzon dere maatregelen getroffen dienen te wor den. De afwatering van dit meer zal geschieden langs het Noordzeekanaal. Het gevolg zal dus zijn, dat In de toekomst veel meer water door de sluizen te IJmuiden zal worden afgevoerd dan thans het geval is. Teneinde te voorkomen dat al dit wat-er door de schutsluizen moet worden geloosd, graaft men thans ten Noorden van de Noor- dersluis een groot spui kanaal. De groote graafmachines van de Amster= damsche Ballast Maatschappij graven reeds eenige jaren zonder ophouding aan dit kanaal. Van welken omvang dit werk is, blijkt hieruit, dat men denkt dit jaar 2 millioen M3. zand te verwerken. Het zand wordt in hoofdzaak gebruikt voor den ringspoordijk om Amsterdam en verder natuurlijk voor het op- hoogen van bouwterreinen. Het eigenaardige bij dit werk is, dat er tot nu toe op de Staatsbegrooting geen gel den voor zijn uitgetrokken. Het werk betaalt zich n.l. zelf door de opbrengst van het zand. De voltooiing zal echter nog wel vele jaren op zich laten wachten, daar eerst de plan nen van de Zuiderzeewerken vastgesteld moeten worden. Inmiddels is er weer voor vele handen werk en de Amsterdamsche Ballast Maatschappij, die zoo langzamerhand uitge graven raakte, kan voorloopig nog voort. Naar wij vernamen, zal het spuikanaal geen belemmering worden voer het verkeer naar het hocgovenbcdrijf en de stikstof fabriek. Er is een overgang geprojecteerd in het verlengde van de Westelijke sluisdeur, die voor de ver binding tuschen Noord- en Zuidzijde van de Noordersluis van het meeste belang is. Frits van Raalte Werkelijk verdiende roem laat geheel on verschillig, omdat zij, die inderdaad grooten roem verdiend hébhen, dien gekocht hebben met zoo groote smart, die de geboorte van hun werk veroorzaakte, dat geen woorden van waardeering daartegen opxoegen en on verdiende waardeering draagt men met zich mee als een sterkriekend, fatterig parfum. Roem is een gouden schaduw; als men dien omarmen wil, omvat men de leegte. ERNSTIGE AANRIJDING TE BEVERWIJK. MOTORRIJDER OP WANDELAARS INGEREDEN. Zaterdagavond om 10 uur Is de motor rijder M. J. B. te Wijk aan Duin, op den Rijksstraat-weg te Beverwijk, ingereden op twee wandelaars. Een dezer mej. C. v. H. eveneens wonende te Wijk aan Duin, werd opgenomen met een beenbreuk; de andere wandelaar J. de J. uit IJmuiden, liep een gapende hoofdwonde op. terwijl de motorrijder een ernstige blessure aan een zijner beenen kreeg. Waarschijnlijk heeft de motorrijder de. wandelaars niet gezien ten gevolge van den hevigen regenval op dat moment. DE RIJKSDAGVERKIEZINGEN. DE VOORLOOPIGE UITSLAGEN. BERLIJN, 15 September (VU.) Naar de Rijksverkiezingsdienst mededeelt zal de nieuwe Rijksdag waarschijnlijk bestaan uit 573 afgevaardigden. De oude rijksdag be stond uit 490 leden. Het aantal zetels is voorloopig als volgt verdeeld Sociaal-Democraten Duitsch Nationalen Centrum Communisten Duitsche Volkspartij Staatspartij (vroeger Democraten) Economische Partij Beiersche Volkspartij Nationaal Socialisten Duitsch Landvolk Landbond Duitsche Boerenpartij Duitsch-Hannoversche partij Conservatieve Volkspartij Christel. Sociale VoLksdienst 14 (De tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn de uitslagen der vorige verkiezingen). Uit dezen voor loop igen uitslag blijkt dat de uiterste partijen groote winsten hebben behaald. De nationaal socialisten hebben hun aantal zelfs vernegenvoudigd en zijn nu na de sociaal-democraten de sterkste fractie in den Rijksdag. Aan de linksradicale zijde hebben de com munisten niet minder dan 22 zetels gewon nen. De grootste verliezen hebben geleden de Duitsche middenpartij en de Duitsche volkspartij. De verliezen der Sociaal Demo craten zijn ook belangrijk, indien men be denkt dat het aantal uitgebrachte stemmen bij deze verkiezingen belangrijk grooter was dan in 1928. Het Centrum heeft 8 zetels ver loren en de Economische partij heeft zich gehandhaafd, terwijl de verandering van Democraten in Staatsparij weinig resultaten heeft gebracht. De eindcijfers zullen later bekend worden gemaakt. 143 (152) 41 79) 69 61) 76 54) 26 45) 22 25) 23 23) 18 17) 107 12) 18 3 6 8) 5 3) 2 Een merkwaardige foto van de eilanden- vulkaan Stromboli, die na elf jaar rust weer aan het werk ïs gegaan. In Januari 1915 werd de zeereus „Lusitania" aan zinken gebracht. Er was voor mïllioenen waarde waarom de Engclschen besloten hebben in het Het Belangrijkste De Rijksdagverkiezingen in Duitschland. (Ie blad, le en 2e pag. en 2e .blad, 4e pag.) Onteigening voor verbrecding der Anthonie- straat. (le blad, le pag.) Een nieuw spuikanaal te IJmuiden voor het IJ-meer. (le blad, le pag.) Een mislukte tocht van Prof. Piccard. (le blad, 2e pag Een Haagsch advocaat verduisterde meer dan f 20.000.—. (2e blad, 2e pag.) De betoogingen tegen de Vlooticet te Amster dam en te Rotterdam. Het demonstratief congres te 's-Gravenhage. (2e blad, le en 2e pag De radiocensuur. De V-AJl.A.-uitzending van Zaterdagmiddag niet doorgegaan. (2e blad, 3e pag.) ARTIKELEN R. P.: De Duitsche verkiezingen. (le blad, le pag.) LettlngaFinanciëele kroniek. (2e blad, 3e pag.) W. TLangs de straat: De Snelteekenaar. (2e blad, le pag.) (Voor de laatste berichten zie men de 2e pag. van het Ie blad). HAARLEM, 1 5 September. De Duitsche Verkiezingen. Terwijl wij ln dit land vlak achtereen mas sa-betoogingen voor de Avro en tegen de Vlootwet hebben gehad, terwijl wij al Jaren lang sukkelen met een parlement dat- geen vaste meerderheid kan opleveren en wij or.s steeds scherper bewust worden van verdeeld heid en dientengevolge versnippering van krachten, zijn onze verdeeldheden nog maar heel tam vergeleken bij die van het Duitsche volk. Het zucht dan ook onder groote be proevingen, waarvan de enorme werkloosheid en de zware financieele lasten, het opge legd. de voornaamste zijn. Daarbij komt dab de Duitscher nog lang niet rijp voor het re- publikeinsche régime is gebleken. Mi.ssc.hlen zou het nog juister zijn te zeggen: hij is het Hohenzollernsche bewind, het geregeerd wor den van boven af, met de harde hand en do Schneidigkeit, nog niet voldoende ontwassen om voor de democratie vatbaar te zijn. Het gevolg is een verschrikkelijke politieke ver warring, waarin mïllioenen gocd-wlllende menschen geen overtuiging hebben omtrent de diverse partijprograms in een onmogelijke veelheid van partijen die natuurlijk tot de meest onverwachte combinaties in het par lement kan leiden en eigenlijk nooit we ten hoe zij stemmen moeten. Een groote persoonlijkheid kon tijdelijk den weg naar uitkomst volgen, en redding in zicht brengen. Dat was Stresemann. Hij stierf, veel te vroeg helaas en sindsdien is gebeurd wat men vreesde. Er is geen nieuwe groote leider opgestaan, figuren van het tweede plan tobben in de belangrijke regee- ringsfuncties, en een verwarde demagoog als Hitier weet massaas achter zich mee te sle pen. Menschen als de kanselier Brüning en de minister van Buitenlandsche Zaken Cur- tius wekken den indruk dat zij bekwaam en van goeden wil zijn. maar geenszins staats lieden van groote allure en niet opgewassen tegen de stormen die de leiders van uiterst rechts en uiterst links ontketenen. Intusschen is in het volk het besef ge groeid dat er verandering moet komen. Maar hoe? Met den groei van het besef is het stuurloozer geworden In de verwarrine van den steeds meer verbrokkelden en venijniger geworden politieken partij strijd. Daarvan geeft het resultaat van de giste ren gehouden Rijksdagver kiezingen duidelijk blijk. Er is veel meer gestemd dan bij de vo- de Icrsche kust door een Duitsclic duikboot tcrt aan boord en dit is zeker niet de kleinste reden, voorjaar dit zeepakis zoo mogelijk tc lichten.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1