INGEZONDEN Scheepvaartberichten RADIO-PROGRAMMA DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. HAARLEM'S DAGBLAD Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie ^ich niet verantwoordelijk- Van ing-ezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet terug» gegeven. DE VLOOTWET. Spaamdam, 13 September 1930. Geachte Redactie, Als wij de dagbladen lezen, zien wij,' dat conferentie op conferentie gehouden wordt, door gedelegeerden van alle landen. Overal gaan uit de bevolking stemmen op tegen den bewapeningswaanzin der regeeringen. Juist nu in den Volkenbond besloten is tot beper king van bewapening, komt onze Regecring met een voorstel, dat- in werkelijkheid een slordige honderd en twintig millioen zal bedragen, voor uitbreiding en vernieuwing der vloot. Dit peuleschiUetje behoeft slechts in een jaar of acht opgebracht te worden. In de verschenen acht jaren, is voor leger en vloot negen en tachtig millioen be steed enwe konden den aanval van een bende Venezuelanen niet afslaan. Zegt 200- lets niet genoeg? Nu zou men zeggen: don moeten we deze vlootwet zeker goedkeuren, want dan moeten we de vloot noodzakelijk uitbreiden. Men leze echter,wat er door be voegde personen in verschillende bladen over geschreven wordt. Zal het Nederland- sche volk toestaan, dat weer honderd- twintig millioen guldens in de bodemlocxze put die bewapening heet, geworpen wor den? Of zal het zijn vertegenwoordigers toeroepen: Halt! Tot hiertoe en niet ver der! Wij willen geen moordtuig meer!" Is dit de beperking van bewapening, zooals onze Regeering die begrijpt? Neen, laat nu het volk toonen wat het wil. Nederlandische vrouwen toont nu uw liefde voor uw zonen. Cnze geestelijken, die ons moeten leeren „gij zult niet dooden", en „hebt uw naasten lief als u zeiven", zij la ten ons, wat dit betreft, op een enkele uit zondering na, jammerlijk in den steek. Er ger nog, ze trachten met bijbelteksten zoo'n waanzinnige moordpartij goed te praten en te verdedigen. Als ook de groote kapitalis ten onderling ruzie krijgen en ze gaan oor logje spelen, hoeft de geestelijkheid niet mee te vechten. Als zij maar Gods zegen afsmeeken over eigen wapens, en verdel ging van den vijand, hebben ze hun plicht ten opzichte van het vaderland gedaan. En waarvoor dient een oorlog. Wordt hij niet steeds gevoerd uit winstbejag? Wil men nog sprekender feit om dit te bewijzen dan de oorlog Engeland-Transvaal? En dit is het nu wat de geestelijken trachten te verdoezelen. Behalve in dit geval de Nederlandsche. Aan een van onze groote strijders voor den vrede komt, met anderen, een warm woord van hulde toe, voor zijn streven, namelijk Ds. Hugienholtz. Zelfs de vredesklee onder het volk kwee ken schijnt verboden. Immers, toen kort geleden een brochure van Ds. Hugenholtz verkocht werd, werd dit verboden en de verkoopers werden geverbali seerd. Toch behoeven we daar eigenlijk niet verbaasd over te zijn. Men ontzet immers een Christelijk onderwijzer uit zijn ambt, omdat hij zich aansloot bij de Vereeniging „Kerk en Vrede". Hem die volgens zijn be ginsel de kinderen wilde opvoeden en eigen lijk optrad als plaatsvervanger der ouders werd dit verboden. Wel mag men de jongens het hoofd op hol brengen met de helden daden van mannen uit vroeger tijd, terwijl men dan meestal de verschrikkingen die deze te verduren hadden, vergeet te vermelden. Bovendien: hebben wij als individu niet het recht, naar eigen meening in dezen te handelen? Wordt het recht dan afgemeten, naar het aantal aandeelen in deze of gene Maatschappij, die in ons bezit zijn? Nog hebben we het recht niet; maar de tijd zal komen, dat ook hun, die zich nu nog laten verblinden door een dogma, de oogen open gaan. Laten wij het onzen vertegenwoordi gers toch eindelijk eens duidelijk maken, dat ze het algemeen belang moeten voorstaan, en niet alleen dat van hen die groote financieele belangen hebben, het zij hier of in de kolo niën. Als men immers de geschiedenis leest, wordt het ons toch duidelijk aangetoond, dat een oorlog nooit het algemeen belang dient. Het zijn steeds enkelingen die er voordeel uit Maar'buiten deze materieele zaken moet het ons vrij staan, of wij ons willen laten gebruiken voor militairistische doeleinden of niet! Meen niet dat wij daarom ons vader land minder liefhebben. Wij kunnen echter niet aannemen, dat de verwoesting, van het geen, dat met noeste vlijt is opgebouwd, het dooden en verminken van millioenen men- schen, de aan den dag tredende naweeën, als verhoogde belastingdruk, debacles op de beurzen, werkloosheid en niet te vergeten het dalen van het moreele peil der verschillende volken, ooit in het belang van één staat kan zijn. En dan, vallen er dagelijks geen slacht offers genoeg, het zij door het verkeer, of by den dagelijkschen arbeid? En zij die vallen bij het beproeven van oorlogstuig, zooals ongeveer twee jaren geleden een dertigtal Amerikaan- sche jonge kerels den verstikkingsdood von den, toen het sluipmoordenaarswapen zonk, en niet meer boven kwam! Of zooals heden in Berlijn, waar nog wel geen dooden ge vallen zijn, maar velen ziek zijn door de zich in de nabijheid bevindende gaskamer! Laat ons de kwesties nuchter beschouwen, en ons de vraag stellen: „Wat is het alge meen belang?" dan zal er bij de Regeering geen twijfel bestaan, omtrent de meening dei- burgerij over de vlootwet. Met dank voor de plaatsing, T. J. DE ROOU, Havenplein 33, Spaarndam. VACATURE-DS. POOT. Hooggeachte Redactie, Het zij mij vergund in uw geëerd blad op te komen tegen het bericht hetwelk u Zater dag betreffende de voorziening in de vaca ture Ds. L. D. Poot hebt opgenomen. I Ds. H. W. te Winkel (Sneek) is niet rechts- ethisch. Hoogstens kan men hem partijloos heeten, maar ik, zelf lid der Conf. Vereeni ging zijnde, meen hem met het volste recht confessioneel te mogen noemen, op grond van zijn zuiver Gereformeerde prediking, het ten volle aanvaarden van de Theologie des Woords, zijn streven naar Kerkherstel en zijn tegenstand tegen Evenredige Vertegen woordiging. Dat meer confessioneeien zoo denken, bewijze zijn plaats eenigen tijd ge leden op het (conf.) drietal ter vervulling van de 10e predikantsplaats te Groningen, DINSDAG 16 SEPTEMBER 1930 zijn beroep in de (conf.) vacature-Bolkestein te Apeldoorn, de pogingen in „Vriendekrin gen" in Amsterdam, om hem op het (conf.) drietal te plaatsen (bericht avondblad Hbld. van Donderdag jl.), doch waar hij slechts met enkele stemmen in de minderheid bleef. Et Door het beroep van een aanhanger van den Gereformeerden Bond wordt de nage streefde verhouding niet bereikt. Immers er zijn in Haarlem thans 5 ethische predikan ten, terwijl de 6e, Ds. Miskotte uit Meppel, die met November intree hoopt te doen, hoe ruim men ook de grenzen zou willen stellen, niet confessioneel is. EET Het is onjuist-, dat dienovereenkom stig" (nl. wat betreft het kiezen van een candidaat van den Gereformeerden Bond) zooals in uw bericht wordt vermeld, een voor stel aan .Evangelie en Belijdenis" is ge daan. Integendeel houdt dat voorstel met zooveel woorden in en de voorzitter van de afd. Haarlem van den Geref. Bond beaamde op de laatste vergadering ten volle het ge rechtvaardigde hiervan dat in deze be staande vacature in confessioneeien zin zou worden voorzien. Met beleefden dank voor de plaatsing gaarne Uw dw. Mr. A. WENSING. ONTVANGEN BOEKEN In het Land van Kannibalen en Paradijsvogels, door Aage Krarup Nielsen. Uit het Deensch door Claudine Bienfait. A'dam Ein. Querido U. ML. Juist hecen morgen las ik in de bladen dat de Minister, in antwoord op de vragen van het Kamerlid Wijnkoop, betreffende de uit levering door Australië van uit het intemee- ringskamp aan de Boven-Digoel ontvluchte communisten, enz. enz. je weet met zoo'n zin in het Staatsblad, wél wanneer je begint, maar nooit hoe laat je klaar bent geant woord heeft enz. enz. Kijk, nu is in eens dat aardige boek, dat al van Juni af op mijn tafel ligt, actueel ge worden. Want Aage Nielsen vertelt daarin van zijn reis met de filmkast naar het land der Kaja-Kaja's, aan die Boven-Digoel. waar de Nederlandsch-Indische regeering, juist als Nielsen er heen trekt, haar eerste zending van politiek ongewenschte elementen depo neert. Had niet zooveel „oorspronkelijke bel- letrie" ons bezig gehouden dan zouden wij reeds vroeger over dit in ieder opzicht aller aardigste boek geschreven hebben. In de eer ste plaats zeker al om den voortreffelij ken vertelstijl van dezen Deen, zoo gemakkelijk, vlot en eenvoudig, in een prachtige zakelijk heid zonder franje en vol van een aangebo ren humor, die een veelzijdige, gedegen ken nis, zonder aanstellerij tot iets luchtigs, licht- verteerbaars samen vat. Niets daarvan gaat verloren door de vertaling die mij eveneens buitengewoon goed lijkt. Nielsen is een ervaren wereldreiziger, die overal films opneemt maar bovendien ver bazend goed op de hoogte blijkt van de his torie, de politieke en maatschappelijke ver houdingen, de brandende vraagstukken in de door hem bereisde landen. Voor hij zijn reis naaT onze Indische gewesten aanvaardt, stu deert hij ijverig in de bibliotheek van ons Koloniaal Museum en gaat met een ouden Hollandschen zeekapitein de routes na, die hij misschien in den minst bezochten hoek van den Archipel bevaren moet. Zijn doel is het laatste oervolk dat aan het uitsterven is en in het binnenland van Nieuw Guinea -woont, met eigen oog te aanschouwen en zooveel nog doenlijk in leven en bedrijf op de film vast te leggen. Het land der menschen- eters en der paradijsvogels. De inleiding tot de reis, en de tocht voor hij in het land van den Digoel voet aan wal zet, worden onderhoudend verteld. Hij vindt gelegenheid over Antwerpen en Marseille aardige dingen te zeggen, en vindt in Bata via een praatgragen Hollander die hem zulke leuke dingen over ons Hollanders en onze methodes zegt, wat allemaal niet wegneemt dat onze Deen zich voor dezen typischen Sputteraar niet van de sokken laat praten en toont drommels goed de verdienste onzer kolonisatie te begrijpen. Via Bali en Makassar gaat het dan verder en te Ambon pikt onze Deen de gouverne- mentstoomer op die het eerste contingent gedeporteerden naar de binnenlanden van N. Guinea zal brengen. De communisten hebben, voor zoover ze dit wenschen, verlof gekregen, vrouwen en kinderen mede te nemen, en zoo bevinden zich behalve vijftig communisten nog dertig hunner familieleden aan boord. „Zij die niet beter wisten, konden best gelooven dat het een passagiersboot was, die een pleziertocht met toeristen maakte in de Neder landsch- Indische wateren in plaats van een schip met gevangenen onder militaire bewaking, op weg naar een eenzaam ballingsoord". Onderweg naar Tanah Merah, de stad der. bannelingen, 450 K.M. de rivier de Digoel op en van Batavia even ver verwijderd als Ko penhagen van de Sahara, heeft- Nielsen alle gelegenheid de „misdadigers" te bestudeeren De meesten van hen nemen het geval nog al kalm op, de intellectueelen onder hen het zwaarst, omdat ze niet weten hoe ze hun tijd daar zullen moeten doorbrengen. Naar hij bij informatie verneemt wordt het getal der nog verwachte gedeporteerden op zeven a achthanderd geschat. Geruimen tijd ver toeft Nielsen in het intemeeringskamp voor hij met een kleinen stoomer De Hazewind, naar de zuidelijkst gelegen haven van Gui nea, naar Merauke vertrekt. Hij heeft alle gelegenheid gehad met het land en de Kaja- Kaja's kennis te maken. Hoewel het „het ein de van de wereld is" blijkt Nielsen er best over te spreken. Alleen die muskieten! „Na de Chineesche wandluizen zijn de muskieten uit de Straat Prinses Marianne de meest bloeddorstige en slimste roofdieren van de wereld. Wij krijgen overdag bezoek van eeni- ge kano's met Kaja-Kaja's van het Frederik Hendrikland, die door de naburige stammen moeras-menschen worden genoemd, en als een van de ergste koppensnellers en kanni balen stammen in deze buurt beschouwd worden en toch zijn ze zoo braaf als Zon dagschoolkinderen vergeleken bij de „vlie gende kannibalen". Niets kan die beesten van je lijf houden", etc. In Merauke vindt Nielsen gelegenheid nog op intiemer voet met de Kaja-Kaja's te ver- keeren. Er is daar namelijk een schip met kolen gearriveerd en voor die gelegenheden komen heele Kaja-Kaja-stammen uit het binnenland naar Merauke om te helpen los sen. Het blijkt dan een vermakelijk naief volkje en de manier waarop onze Deen ze beschrijft, is zoo kostelijk dat ik een geheele passage voor u afschrijf in de verwachting tenslotte, dat daardoor uw belangstelling voor dit zeer goede en artistieke werk nog meer gewekt zal zijn. „Slechts zeer enkele Kaja-Kaja's zijn zoo zeer in aanraking geweest met de bescha ving, dat zij zich bij een Chineeschen koop man het éen of andere Europeesche klee- dingstuk hebben aangeschaft en natuurlijk zijn daar de zonderlingste combinaties het gevolg van. Een van de meest fantastische was een six-pence English fashion met een vuurroode sportt-rui, die reikte tot midden op de buik. Het bovenlijf was dus Europeesch maar vanaf het middel en daaronder was hij in Kaja-Kaja-tenue, d.w.z. in ..Vijgenblad schelp". Twee prachtige, witte wildezwijnen- tanden had hij behouden „tot schrik en waarschuwing". Daarbij droeg hij over den schouder een steenen bijl met 'n kort houten handvat van dat soort dat zijn voorvaderen duizenden jaren geleden gebruikten om de hoofden van hun vijanden te verpletteren. Het was werkelijk de man uit t steenen tijd perk, die zich in de uniform der twintigste eeuw wilde steken. Wij werden overigens beste vrienden en het gevolg was dat ik zijn strijdbijl ruilde voor een oude broek, die hij dadelijk vol trots aantrok. Nu was hij dus de beschaving nog een stap nader gekomen. „Het probleem: de Kaja-Kaja's en de broek is trouwens in Merauke een poos een bran dend vraagstuk geweest. Zoo lang de kleine Europeesche kolonie slechts bestond uit mannen, bekommerde men er zich natuurlijk niet om hoeveel of hoe weinig de Kaja-Kaja's aan hadden, die nu en dan de kleine stad be zochten om in de Chineesche toko's handel te drijven. Maar toen een paar van de Hollan ders, die met blanke vrouwen waren ge trouwd, hun vrouwen meebrachten, werd het heel anders. Men kreeg er plotseling oog voor, dat de KajaKaja-mannen er eigenlijk zoo on verzorgd, om niet te zeggen onfatsoenlijk uit zagen. Om het zedelijkheidsgevoel van het stadje niet te kwetsen, werd hen meegedeeld dat zij broeken moesten dragen of zich op pas sende wijze met iets anders bedekken, als zij door de straten wilden loopen. Maar om broeken aan te schaffen of voor den heelen stam rokjes te vlechten, alleen om aan dat onbegrijpelijk bedenksel van de blanken te gemoet te komen, daar dachten de Kaja- Kajas niet over, men wist de moeilijkheid op te lossen op een veel practischer en zuiniger manier. Het lukte hen de hand te leggen op een partijtje oude broeken. Ze werden op gehangen aan een bepaalden boom aan den ingang van de stad. Alle Kaja-Kaja's uit den omtrek wisten het; als een troepje op weg naar de stad den boom naderde, trokken zij de „voorgeschreven" broek aan en hingen die eerlijk en wel weer op vóór ze naar huis terugkeerden. Gebeurde het, dat een ander troepje dat ook naar stad moest, bij den boom kwam, en geen enkele broek vond, dan zetten zij zich geduldig neer en wachtten tot er eenige vrij kwamen. Meestal heeft men den tijd aan deze zijde van den aardbol". Het is verleidelijk nog meerdere zulke sta len van genoegelijke beschrijf „kunst" want dat is het uit dit boek op te diepen, maarik laat het verder gaarne aan u over, die in het werk te vinden. Er is in dit reisverhaal geen enkele vervelende pagina. En dat wil tegenwoordig wel wat zeggen. J. H. DE BOLS. 15 Sept. '30. TURFMARKT EN SPAARNE. WAT NOG VERBETERD MOET WORDEN. Openbare Werken heeft kortgeleden een zeer belangrijke verbetering van de Turfmarkt tot stand gebracht. Nadat de tramrails ver wijderd waren, kon worden overgegaan tot het maken van twee rijwegen op het ge deelte tusschen KampervestEendjespoort- brug en Ged. Oude Gracht. Het middenge deelte werd als vluchtheuvel aangelegd. Ter volmaking van deze groote verbetering is men nu bezig daar enkele electrische booglampen te plaatsen. Nu blijft nog over de wensche- lijkheid om spoedig ook het verdere gedeelte langs het Spaarne van de Ged. Oude Gracht tot aan de Waag te verbeteren. De kuilen en gaten ontstaan nadat de tramrails uit den weg waren genomen maken het berijden per auto, wagen of rijwiel niet weinig gevaarlijk. Verbetering is daar stellig meer noodig dan ergens elders! UIT DE STAATSCOURANT. BELASTINGEN. De ontvanger der direc. bel. enz. J. L. Zuur is verplaatst van het kantoor der dir. bel enz. te Beverwijk naar het kantoor der dir. bel. te Enschedé. ARMENRAAD. Op verzoek is eervol ontslagen met dank met 1 November a.s. L. Hansma, als secretaris van den Armenraad te Delft. AUDIëNTIES. A.s. Vrijdag geen audiëntie door den minis ter van Koloniën. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. DE KAUWGOM INDUSTRIE IN NEDERLAND. Van 1918 tot 1930 heeft Holland gepeinsd over de vervaardiging van een aangenaam smakend kauwsel, zonder rubber of gom en met vctdoende taaiheid; het artikel mocht geen schadelijke bcstanddeelen bevatten, moest geheel oplossen en ook nog daarna een aangenamen smaak en frisch- hcid in den mond achter laten. Tal van Fabrikanten hebben een poging in die richting gedaan, doch meestal zonder bevredigende resultaten. Thans is men in het Laboratorium van de London Caramel Wcrks te Breda hiermede ge slaagd. Men heeft daar n.I. een zeer gelukkige greep gedaan door de samenstelling van een artikel, dat onder den naam van „LOCK"' Kauw- bonbons reeds in den handel wordt gebracht en er is geen twijfel of dit artikel zal zeker zijn weg wel vinden. ZANGHULDE VAN HAAGSCHE KINDEREN AAN DE KONINGIN. Te 's-Gravenhage heeft Maandag de zang- hulde van de schoolkinderen aan de Koningin plaats gehad. Ongeveer 18 000 kinderen na men er aan deel. De hulde had plaats voor het Huis ten Bosch, zij stond onder leiding van Arnold Spoel en werd bijgewoond door den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Terpstra. burgemeester Patijn en eenige andere autoriteiten. Nadat de liederen gezongen waren had een défilé voor de Koningin plaats. Ook Prinses Juliana woonde de huldebetuiging bij. Abbekerk, 15 v. Rotterdam naar Australië Alhena 15 te Genua. Rotterdam naar Calcutta. Alcinous 12 v. New York v. West*Indië. Bameveld 13 te Tocc(piUa v. Corral. Baralt 12 te Colon. Brleile 12 te Curacao t. Amsterdam, vertrok 13 n Cristobal. Commewöne 14 13 u. 35 m. 35 mijl Z. Oost van Land's End, Amsterdam naar West-Lndlë. Heemskerk 15 te Amsterdam v. Hamburg. Haarlem 13 v. Tocopüla naar Antofagasta. Insulinde 19 12 u. te Marseille verwacht, Bata via n Rotterdam. Johan de Witt p. 13 Perim, Amsterdam naar Batavia. Jason 13 te Guayaquil v. Valparaiso. J. P. Coen 15 v. Algiers, Batavia naar Amster dam. Madioen p. 15 16 u. Finisterre, Rotterdam naar Batavia. Nieuw Amsterdam 15 te Rotterdam v. N. York. Orion 13 v. Port-au-Prince n. Kaap Haltien. Poelau Roubiah p. 13 Perim, Amsterdam naar Batavia. Polydorois 14 12 u. 63 mijl Oost van Land's End. Landen naar Liverpool. Rondo, p. 15 Gravesend, Batavia naar Amster dam, 17 7 uur te IJmuiden verwacht. Soemba 13 v. Sabang, New York naar JaA-a. Tjisebar 11 v. Sjanghai naar Soerabaja. Tjlnmnoek 12 v. Hong Kong n Dairen. Titus 12 v. Santo Domingo, n. San Pero de Ma* coris. Van Rensselaar, 14 te Hamburg v. Amsterdam Volendam p. 14 Lizard, Rotterdam naar N. York. IJselkexk p. 15 Gibraltar, Rotterdam naar Ka rachi. Zosma, 13 te Hong Kong v. Rotterdam, vertrok naar Dairen. Aldabl 15 v, Kaapstad n. Port Elisabeth Alcyone p. 13 Fernando Noronha, Rotterdam naar Buenos-Aires Aigherat 14 v. Victoria. B.-Aires n. Rotterdam Alpherat 13 v. Rio Janeiro, Buenos Aires naar Rotterdam Baarn 14 te Antwerpen v. Hamburg Bovenkerk 14 te Antwerpen, Bombay n. R'dam Buitezorg p. 12, 17 u. Kaap del Armi, Rotterdam n. Batavia Baarn 14 te Antwerpen v. Hamburg Breda 15 v. Rotterdam n. Kaapstad Baloeran 15, 8 uur v. Sabarng, Batavia naar Rotte Klam Commewijne 13 v. Dover n. Madeira, Amsterdam n. W.-Ind'ië Delfland 15, 2 uur 15 m. te Amsterdam van Hamburg Drechterland 13 v. Rio de Janeiro. Amsterdam naar Buenos Aires Damsterdijk ]4 vm. te Londen, Rotterdam naar San Francisco. Flandria 14 10 uur v. Las Palmes, B.-Aires n Amsterdam Flora 12 v. New York n. Haiti. Ganymedes 14 17 uur 40 m. 500 mijl van Land's End. Santa Cruz n. Land's End Grijpskerk 15 te Hamburg v. Atnwerpen Heemskerk 14 v. Hamburg n. Amsterdam Insulinde 15, 8 uur v. Port Said, Batavia naar Rotterdam Kota Tjandi 14, 12 uur v. Bombay, Batavia n. Rotterdam Kieldrecht 14 te Colombo, Rangoon naar Rot terdam Kota Pinang p, 14, 2 uur Sagres, Batavia naa: Rotterdam Madioen p. 14 6 uur Ouessat, Rotterdam naar Batavia Medeea 12 v. New York n. Venezuela Meliskerk 13 v. Dar-es-Salaam n. Zanzibar Nieuwkerk 13 v. Dar-es-Salaam n. P. Amelia Nijkerk p. 13, 16 uur 25 m. Ouessant Beira n. Rotterdam Nieuw Amsterdam 14 mm. v. Plymouth, New York n. Rotterdam Patria p. 14 3 uur Kaap del Armi, Rotterdam n. Batavia Randionteln 13 v. Lourcnco Marues n. Durban, Beira n. Rotterdam Rijperkerk 14 v. MarseiUa n. Antwerpen Rhea 13. 1 uur 150 mijl Noord van Teroeira, Amsterdam n. Guatemala. RotaerdaJn 14 n.m. te New York v. Rotterdam Springfontein 13 v. Port Soedan, Beira naar Rotterdam Sitoobondo 14, 5 uur. van Port Said, Batavia a Rotterdam Stuyvesant p. 12 Aaoren, Amsterdam naar W.— Indië Schiekerk 14 te Rotterdam v. Calcutta Safcumus 14 v. Bordeaux n. Teneriffe, Amster dam n. W.'-Afrika Triton 13 v. Hamburg n. Bremen Venezuela 14 te Amsterdam v. Hamburg Volendam 14 nun. v. Southampton, Rotterdam n. New York Eemland p. 14 Las Palmas, Buenos Aires naar Amsterdam J. P. Ooen 13 v. Genua, Batavia n. A'dam Nieuw Amsterdam 15 v.m. v. Bouloge. 15. 18 voorgaats v. den N. Waterweg verwacht, New York naar Rotterdam Ridderkerk 15 vm. tc Bombay v. Rotterdam Rondo 14 te Londen, BoRovJa n. Amsterdam Salawati 15 v.m. v. Port Said, Rangoon naar Rotterdam Stadsdijk 13 n.m te Calcutta v. Rotterdam —i, WOENSDAG 17 SEPTEMBER. HILVERSUM 1875 M. (Ultsl. V.A.R.A.-Uitzendlng). 8.00 Orgelspel door Joh. Jong, afgew. door gramofoon.pl. 9.00 Gramofoonpl. 10-00 Mor- gengenwding (VPRO). 10.15 P. van Saenen: Voordracht. 10-30 Zlekenuurtje. 11.30 Gramo foonpl. 12.00 Politieber. 12-15 Concert. VARA- Septet. 1.45 Gramofoonpl. 2.30 VARA-Uedjes voor VARA-klnderen. 3.30 Maak-het-zelfMes. 4.30 Vraaghalfuurtje voor kinderen. 5-15 Con cert. VARA-Orkest. 7.00 Literaire lezing door A. M. de Jong. 7 45 Politieber. 8.00 ,,'s-Kei era Koelies". Dram- luisterspel naar Th. Plivier, bewerkt door M. Beversluis. Op te voaren door .Tiet Groot Volks toon ecl". 11.00 The Original Russian Artistic Trio. 11.30 Gramofoonpl HUIZEN. Tot 6 uur 298 M. Daarna 1071 M. Ultsl. NCRV-Uitzendlng. 8.15 Concert. 10-30 Ziekendlenst. 11.00 Gra mofoonpl. 11.30 Harmoniumspel door M. F- Jurjaanz. 12.30 Concert. Mej. Geest (zang). Jan Richters (viool), P. de Vries (fluit), Ellen. Sandow (piano en orgel). 2,45 Concert. Mevr. v. RavenzwaaiJ-Mölienkamp (alt), Joh. Lammen (bas), H. Brugman (piano). 2.45 Lezen van Chr. Lectuur. 3.15 Vervolg con cert. 4.15 Gramofoonpl. 5-00 Kinderuurt-je. C.00 Gramofoonpl. 6.30 Koersen 6.45 Decla matie door J. Veenstra.- 7.15 Gramofoonpl. 7.30 .Stafkapiteine M. Ligtvoet, Leger des HeiLs, Den Haag: „Achterbuurtleven met lief en leed". 8.00 Concert. ,JDraper"-Kwartet. 8.30 D. Noordam: „Een kijkje in een Opvoe dingsgesticht". 8.50 Vervolg concert. 9.20 Ver volg lezing door D. Noordam. 9.50 Persber, 10.00 Vervolg concert. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Gramofoonpl. 1.20 Orkestconcert. 2.20 Con cert. L. Richter- Rushworth (sopraan), R. Hall (bariton). 4.20 Concert. T. Purvis (tenor) Trio. 5-05 Orgelspel door R. New. 5 35 Kinder uurtje. 6.20 Berichten. 6.35 Nietrwsber. 7,00 Pianospel door F. Davies. 7.25 Lezing. 7.45 Lezing. 805 Orgelspel door R. H. Dixon. 8.20 Concert. M. Hess (piano), Orkest. 10.05 Nieuwsber. 10.20 Lezing. 10.35 Marktber. 10.45 Concert. Orkest, A. Fear (bariton). 11.20 Dansmuziek. 11.35 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS" 1725 M. 12.50 Gramofoonpl. 4.05 Concert. Kwintet. 8.20 Concert. Koor, orkest en solisten. LANGENBERG, 473 M. 7-25 Gramofoonpl. 7.50 Orkestconcert. 10.35 Gramofoonpl. 11.40 Muziekuitz. voor scholen. 12,30 Gramofoonpl. 1.25 Orkestconcert.. 5.50 Orkestconcert. 8.20 Orkestconcert. Daarna tot 12.20 Orkestconcert. KALUNDBORG, 1153 M. 3.50 Orkestconcert en voordracht. 8.20 Lie deren-voordracht. 8.40 Orkestconcert en voor dracht. 10.20 Orkestconcert. 11.20 Dans muziek, BRUSSEL, 508,5 M. 5.20 Trio-concert. 650 Concert. 8.35 Con cert. Orkest en tenor. Belgische avond. ZEESEN 1635 M. 6.05 Lezingen. 7.20 Gramofoonpl. 9 20 Lezin gen. 12.20 Gramofoonpl. 1.15 Berichten. 2.20 Gramofoonpl. 3.05 Lezingen 4.50 Concert- 5.50 Lezingen. 8.20 „Das Duell in Gross-Gautsch". Hoorspel naar Dickens van H. Aufrlscht- Ruda. 9-40 „Neues Leben". Hoorbericht. Daar na: Berichten en tot 12.50: Dansmuziek. Een dagelijksche Kindervertelling. Bij de boot gekomen werd de schildwacht geroepen, die ijlings aan kwam loopen, omdat die het ook al niet co de heks had begrepen. Keesje deed heel erg moedig en stond met getrokken zwaard, maar hij was wat blij, dat hij weer in liet schuitje zat. „Wacht maar, wacht maar," riep hij, terwijl hij dreigend wees naar de hut van de heks, „uitstel is nog geen afstel." De schildwacht was ook blij, dat hij eindelijk de boot had bereikt cn toen hij er met groote vaart was ingcsprongcr.. was de boot al van den kant Keesje, blij, dat hij er zoo goed af was gekomen, had nu weer allemans praats. Hij hield zijn sabel jn de hoogte en riep„wacht maar, wat in een goed vat is ver zuurt niet. Je bent nog niet van ons af."

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 11