DE VERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND. BUITENLAND DE AMERIKAANSCHE HANDELSVLOOT. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 16 SEPTEMBER 1930 VIERDE BLAD Er zijn 576 afgevaardigden. De Rijksdag komt 13 October bijeen. Graaf Apponyi vóór ontwapening. De BritscL-Amerikaansclie schuldregeling. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De officieele gegevens betreffende de Dult- ache verkiezingen zijn nu gepubliceerd. Officieel wordt medegedeeld, dat de volgen de stemmencijfers zijn uitgebracht: Sociaal democraten 8.572.016 stemmen Duitsch Nat ionalen 2.458.497 Centrum 4.128.929 Communisten 4.587.708 Duitsche Volkspartij 1.576.149 Staatspartij 1.322.608 Economische partij 1.360.585 Beiersche Volkspartij 1.058.124 Nationaal socialisten 6.401.210 Duitsche Landvolk 1.104.853 Volksrechtpartij 271.931 Duitsche Boerenpartij 339.072 Landbond 193.899 Duitsch. Hann. Partij 144.242 Conserv. Volkspartij 313.748 Chr. Sociale Volksdienst 867.377 Nat. Minderheden 76.438 Dwergpartijen 64.654 In totaal waren uitgebracht 34.943.460 stemmen van de ongeveer 43 millioen stem* gerechtigden. De verdeeling der zetels is als volgt. (Deze lijst verschilt voor eenige partijen min of meer belangrijk van de Maandag gepubli ceerde voorloopige uitslagen). Sociaal Democraten 143 Nationaal Socialisten 107 Communisten 76 Centrum 68 Duitsch National en 41 Duitsche Volkspartij 30 Economische Partij 23 Duitsche Staatspartij 20 Beiersche Volkspartij 19 Duitsche Landvoikspartij 18 Chr. Sociale Volksdienst 14 Duitsche Boerenpartij 6 Conservatieve Volkspartij 5 Hannoverianen 3 Landbond 3 Totaal 576 De nieuwe Rijksdag zal Maandag 13 Octo ber bijeen komen. Het parlement moet name lijk volgens de grondwet uiterlijk 1 maand na de verkiezingen voor de eerste maal bij eenkomen. Een vroegere bijeenkomst is niet mogelijk, daar de zaal van den Rijksdag door de aanzienlijke stijging van het aantal afgevaardigden een belangrijke verandering zal moeten ondergaan. Dr. Brüning, de Duitsche Rijkskanselier, zal niet met ziekteverlof gaan. Hij zal te Berlijn blijven ten einde de noodzakelijk geworden politieke besprekingen zelf te leiden. In de komende dagen zal een ministerraad worden gehouden, waarin naar men in regee- ringskringen aanneemt het besluit van den Rijkskanselier om onder alle omstandighelen aan te blijven, zal aan de orde komen. In aansluiting op deze besprekingen, zal men dan de leiders der politieke partijen polsen, om te kunnen nagaan, op welke parlemen- tairei basis de Rijksregeering de finaniceele en economische programmapunten zal kun nen doorvoeren. Natuurlijk geven de bladen In Duitschland en het buitenland hun commentaren. De Hamburger Nachrichten acht een coalitie Hitler-Brüning in de naaste toekomst nog niet mogelijk. Het blad zegt dat de be slissing thans uitsluitend ligt bij de Rijks- president „wiens historisch uur nu geslagen hepft". J)r. Brüning, Duitsch Rijkskanselier De Rijkskanselier bij den Rijkspresident. BERLIJN, 15 Sept. (VJ>.) De Rijles- president von Hindenburg ontving heden morgen den Rijkskanselier Dr. Brüning. De beurs en de uitslag der Verkiezingen. De uitslag der verkiezingen is in financieele kringen te Berlijn en op de Beurs een groote verrassing. Terwijl aan de beurs een af» wachtende houding wordt aangenomen met koersdalingen van 8 tot 20 pet., is de stem ming op de Berlljnsche groote banken met betrekking tot den verderen gang van zaken niet zoo pessimistisch en wordt verklaard, Hitier, leider der nationaal-sociaZisten, dat óf een regeering van Brüning met de Sociaal-Democraten, moet tot stand komen, óf dat de Nationaal-Socialisten, wanneer zij aan de regeeringstafel willen aanzitten, van hun overdreven eischen veel moeiten laten, vallen. Men ziet hierin geen reden tot ongerust heid. De Beurs is door de onverwachte ge beurtenis voor het oogenblik geschrokken met als gevolg een lagere tendenz. Daar de toe stand op de beurs echter gezond is, zal men moeten afwachten, hoe het buitenland het het resultaat der verkiezingen in Duitschland beschouwt. Men gelooft niet dat er bijzondere reden tot ongerustheid bestaat. De Duitsche Rijksweer en Rusland. Een der Berlijnsche bladen heeft eenige vragen gesteld met betrekking tot de ver houding tusschen de Duitsche Rijksweer en Russische officieren. Naar aanleiding hier van heeft het Rij ksweerministerie het vol gende medegedeeld: Het Rij ksweerministerie heeft meerma len verklaard, dat aan Russische officie ren niets meer wordt toegestaan, dan aan officieren uit andere landen. Het Rij ksweer ministerie heeft ervoor te zorgen, dat de Duitsche landsverdediging niet in gevaar wordt gebracht. Het Rij ksweerministerie kan evenwel niet verhinderen, dat zekere Duitsche bladen voortdurend landverraad plegen door berichten te publiceeren waar van het Duitsche rijk ernstig nadeel onderx vindt. De justitie heeft te beoordeelen, of wegens landverraad een vervolging moet worden ingesteld. Deze verklaring van het Rijksweer-mi- nisterie heeft betrekking op vragen van de „Tempo" welk blad deze vragen stelde in verband met geruchten, dat Russische of ficieren van het Roode Leger in staat zou den worden gesteld een goed inzicht te krijgen van de organisatie van het Duitsche leger. Briand laat zich niet uit De Fransche minister van Bultenlandsche Zaken Briand heeft heden aan Duitsche journalisten verklaard, dat hij geen gevolg ■kan geven aan hun verzoek om zijn meening te zeggen omtrent het resultaat van de Duitsche verkiezingen. Hij heeft tot nu toe streng vermeden zich te mengen in de bin- nenlandsche politieke aangelegenheden van een ander land en heeft daarom in zijn rede ook de binnenlandsche verhoudingen in Duitschland niet besproken. Hij sprak even wel de hoop uit, dat ook in de toekomst de Duitsche bultenlandsche politiek op verzoe ning gericht zal zijn. Van goed ingelichte Fransche zijde verluidt evenwel dat de positie van Briand tengevolge van het resultaat der verkiezingen in Duitsch land verzwakt is. De Britsche schulden aan Amerika. Er ls te Washington eenige politieke sen satie veroorzaakt door het bericht, dat de regeering-MacDonald zou willen trachten een herziening te verkrijgen van de Ame- rikaansche schuldenovereenkomst. Vandaag werd bekend, dat de twee Britsche onder handelaars gedurende verscheiden weken geconfereerd hebben met ambtenaren van het ministerie van Bultenlandsche Zaken. In regeeringskringen gelooft men, dat En geland op het punt is een intensieve cam pagne in Europa in te leiden voor een al gemeene herziening der oorlogsschulden. Ambtenaren van het ministerie van Finan ciën weigeren echter beslist commentaar te leveren op het Britsche bezoek. De verkiezingen. Maandagavond hebben de Nationaal So cialisten te Hannover een fakkeloptocht ge houden. Een toeschouwer werd daarbij door een onbekende zoodanig met een mes bewerkt, dat hij bewusteloos neerzeeg en naar een. ziekenhuis moest worden over gebracht. De dader is ontkomen. Na af loop van vergaderingen der Nazi's kwam het in de buurt van het vakvereenigings- huis tot botsingen, waarbij twee andere personen worden gewond. De politie arres teerde twee baldadigen. Tegen middernacht drong een groote menschenmenigte op voor een vergader lokaal der nationaal socialisten. De politie weigerde tusschenbeide te komen. Eenige jeugdige betoogers werden in af zonderlijke groepjes per auto naar huis ge bracht. De politie is ten slotte tusschenbeide ge komen en heeft groote moeite gehad de belhamels te verspreiden. EENIGE LEIDERS IN DEN NIEUWEN DUITSCHEN RIJKSDAG Boven van links naar rechts: Severing (Sociaal-democraten)Frick, (frac tieleider nationaal socialisten)Schiele (Land volk); onderHugenberg (Duüsch-nationaal) Curtius (min. v. Buitenl. Zaken. Duitsche Volkspartij), Treviranus en Graaf Westarp Conservatieve Volkspartij). Links hiernaast: de Oostenrijker Adolf Hitler, die als leider der Nationaal Socialisten of Hïtlerianen de grootste overiDinning Lij de stembus behaalde* De spionnage-affaire in Bulgarije. De Bulgaarsche minister van Oorlog heeft een. officieele verklaring gepubli ceerd in zak-e de ontdekking van de spion- nage-affaire in Bulgarije. Volgens dit com muniqué is de voornaamste aanstichter van de spionnage slechts een voormalige spoor- deg-employé, die nu gearresteerd is. Deze heeft een soldaat en twee politie-beambten van medeplichtigheid beschuldigd, waarna zij eveneens zijn gearresteerd. De resulta ten van het onderzoek hebben tot dusver aangetoond, dat de soldaten en de twee ambtenaren niet bij de affaire betrokken zijn. Het onderzoek wordt voortgezet. Te Zurich reden door onbekende oorzaak plotseling drie onbemande tramwagens van een steile straat naar beneden en stootten op een volle tram, waardoor drie passagiers om het leven kwamen en tien andere ernstig gewond werden. Het concurrentievermogen van de Amerikaansche handelsmarine. De passagiersdienst tusschen New- York en Europa. De positie van de Europeesche reederyen. (Bijzondere correspondentie). Eerst in het jaar 1914, toen de groote Euro peesche mogendheden reeds lang de wereld met haar handelsschepen beheerschten, be seften de Vereenigde Staten de noodzakelijk heid van een eigen sterke handelsvloot. Pijn lijk werd destijds gevoeld, hetgeen men vroe ger had verzuimd. Met typisch Amerikaan sche doortastendheid ging men er toe over, het verzuimde in te halen. In korten tijd werd een handelsvloot in het leven geroepen. De schepen waren weliswaar niet altijd on berispelijk, zelfs technisch niet eens up to date. Zij waren typische Amerikaansche mas sa-artikelen, berekend op een levensduur van vijf tot acht jaar. Van 1916 tot 1919 gaf de regeering op grond van de destijds tot stand gekomen scheepvaartwet niet minder dan drie milliard dollar uit voor den aankoop en den bouw van schepen. Thans zijn veel van de destijds gebouwde schepen reeds lang weer verdwenen of wachten nog In een of andere haven op demonteering. Maar de idee van een eigen handelsmarine met concurrentievermo gen is den Amerikanen de laatste tien jaren in het bloed gaan zitten, In het bijzonder ook wegens haar militaire beteekenis. In deze richting ligt het op het oogenblik het zwaar tepunt van de Amerikaansche handelsmarfne- wetgeving. Alle wetten, die de laatste jaren zijn tot stand gekomen en alle voorstellen, die thans bij het congres zijn ingediend, heb ben ten doel, de handelsvloot niet alleen sterk en modern te maken, maar haar ook zoodanig uit te breiden, dat zij In geval van oorlog ge makkelijk kan worden gebruikt. Er is daarbij sprake van „stille reserves", die Engeland door de eeuwen heen zoo sterk maakten. Telkens weer wordt gewezen op de beroemde uitspraak van den prins van Wales, dat eens de groote Spaansche Armada door Engelsche handelsvaartuigen werd geslagen en vernie tigd. In het jaar 1928 werd een bedrag van 250 millioen dollar beschikbaar gesteld voor den bouw van schepen en het risico van de Ame rikaansche reederijen door uiterst voordeelige en winstgevende postcontracten verminderd. Daardoor werd het den bankier P. W. Chap man mogelijk, de „United States Lines" wier grootste en mooiste stoomschip de „Levia than" is het gedurende den oorlog door de Amerikanen in beslag genomen Duitsche stoomschip „Vaterland" over te nemen. In dit geval trad zelfs de regeering als financier op. doordat zij de wissels van de onderne ming Chapman ten bedrage van 12 millioen dollar, die zich over 20 jaren uitstrekken, waarborgde. Chapman was alleen verplicht, 4 mill, dollar contant te betalen.Daar komt nog de hulp bij van het postbestuur, dat de lijn van Chapman een groot deel van de post naar Europa te vervoeren geeft. Alleen het stoomschip „Leviathan" moet jaarlijks onge veer een millioen dollar ontvangen uit hoofde van deze postcontracten. Maar de regeering van de Vereenigde Sta ten wil niet alleen veel, maar ook moderne schepen hebben. Tot dit doel moet iedere scheepvaartondernemer, die reflecteert naar regeerlngs subsidie, zich verplichten, in de eerstvogelgende 3 tot 5 jaren 'n bepaalde ton nage te bouwen, waardoor in het bijzonder het concurrentievermogen van de Amerikaan sche handelsmarine tegen de buitenlandsche maatschappijen, die dikwijls goedkooper wer ken en geringere bedrijfskosten hebben, ge handhaafd moet blijven. Ook de postcontrac ten bevatten in dit opzicht talrijke bepalin gen. In het bijzonder willen de Amerikanen den lucratieven passagiersdienst tusschen New-York en Europa verder uitbreiden. Met dit doel wil Chapman, de eigenaar van de U.S.-Lines twee moderne schepen bouwen van elk 45 000 ton inhoud tegen een prijs van 30 millioen dollar per stuk, om aldus den „blau wen band van den oceaan" te veroveren. De tegenwoordige Amerikaansche handels vloot, die in vreemde wateren en tusschen havens bulten Amerika vaart, bestaat in het geheel uit 671 schepen met een gezamenlijke tonnage, van 3.855000 ton. Deze stoomsche pen bevaren de geheele wereld en doen in het bijzonder de Duitschers, Engelschen en Nederlanders scherpe concurrentie aan. Wat de tonnage betreft, bedraagt de toeneming sedert 1914 niet minder dan 550 pCt. De schepen hebben in het algemeen een bruto- tonnage van meer dan 2000 ton. Ongeveer 60 pCfc. van deze schepen zijn in handen van particuliere ondernemers, de overige worden door de regeering geëxploiteerd. Daar blijkt de groote vooruitgang uit, dien de Amerikaan sche handelsvloot de afgeloopen tien jaren heeft gemaakt. Die was echter alleen door de vrijgevige subsidieering van de regeering mogelijk. Een vergelijking van de Eritsche met de Amerikaansche vloot levert echter nog steeds het bewijs van een groote superioriteit van de Engelschen. In de eerstvolgende jaren zal men stellig een zekere compensatie waar nemen, in het bijzonder, wanneer men in overweging neemt, dat tegenwoordig op de Amerikaansche scheepswerven 21 schepen op stapel staan. Het statistisch beeld ziet er als volgt uit; Vereenigde Staten aantal schepen Vrachtschepen Pass.- en vrachtschepen Tankschepen Levensmiddelensch epen 1223 149 339 14 1725 Groot-Brittannië. tonnage schepen tonnage 6.091.866 1988 9.721.541 1.209-577 461 4.725.139 2.284.776 376 2.302.980 71.964 122 934.095 9.658 183 2947 17.683.755 Daarmede hebben de Amerikanen de tweede plaats in de wereldscheepvaart veroverd, van welke zij zich niet meer zullen laten ver dringen. Zij dringen door in oude Engelsche scheep vaartrouten, zij onderbieden, zoo noodig, omtot zaken te komen. Verder moet in aanmerking worden genomen, dat ook Europeesche reede rijen groote schulden aan Amerika hebben. In December 1925 nam de „Hapag" te New- York een leening van 6 5 millioen dollar op, later een van 4.2 millioen dollar. Ook van een latere millloenenleening is een deel in Ameri ka uitgegeven. Bijgevolg is een groot gedeelte van het kapitaal van de „Hapag", dat onge veer 40 millioen dollar bedraagt, in Ameri kaansche handen. Nog meer zal de „Nord- deutsche Lloyd" aan Amerika schuldig zijn. In ingewijde scheepvaartkringen verluidt, dat ten minste 30 millioen van het kapitaal van de Lloyd, hetwelk 42 millioen dollar bedraagt, uit Amerika komt. (Nadruk verboden)'. APPONYI OVER BRIAND'S PLAN In de Maandagmorgen gehouden bijeen komst van de Volkenbondsvergadering, zoo verneemt de Tel. uit Genève, voerde de Joego-, Slavische minister van Buitenlandsche Za ken, Marinkowitsj het woord over de wijze van behandeling van Briand's plan in zake een Europeesche federatie. Hij achtte het wenschelijk een commissie te vormen, welker sub-commissies de verschillende aspecten van het vraagstuk zullen bestudeeren en daarna aan den Volkenbond rapport zullen uitbrengen. Politis hield een lang en vurig pleidooi voor de verwezenlijking van Briand's plan; hij ziet een unie zich in de verre toekomst tot een soort federalen staat ontwikkelen. In de middagzitting werd het woord ge voerd door den 84-jarigen graaf Apponyi. Deze besprak allereerst het plan van Briand en vroeg zich af op welk gebied in Europa eerst nauwere aaneensluiting moet worden gezocht, op politiek en economisch gebied. Hoewel het hem logisch toeschijnt, dat Europa zich eerst op politiek gebied organi seert, wees hij er op hoe Hongarije juist op economisch terrein het eerst samgnwerking met zijn buurstaten heeft gezocht. Over het w«rk van den Volkenbond spre kende zeide Apponyi het geheel eens te zijn met jhr. Beelaerts en minister Hymans, dat de resultaten heel wat te wenschen over laten, vooral op het gebied der ontwapening. Hij was dankbaar voor de rede van Hender son, die zeide, dat de verplichtingen van het vredesverdrag niet zijn uitgevoerd, zoolang de algemeene ontwapening niet is verwezen lijkt; alle overwonnen staten zullen Hender son voor die woorden dankbaar zijn. Apponyi betoogde nog eens, dat de weinige bepalin gen, die gunstig zijn voor de overwonnen staten, ook uitgevoerd dienen te worden. Hij deed een beroep op de vredelievende gezind heid der volkeren, ook van de kleinere ooste lijke staten, waar oorlogsgevaar blijft dreigen. Hij sprak ten slotte de overtuiging uit, dat eens de dag der algemeene verbroedering zal aanbreken, al zal hij dat zelf niet meer be leven, 11 De algemeene beschouwingen in de Assem- blée zullen naar men verwacht, hedenavönJL in een nachtzitting worden beëindigd. INTERNATIONAAL' AVONTU- j RIER OVERLEDEN. In het Elisaheth-ziekenhuis te Berlijn is een der grootste avonturiers van dezen tijd, Armand Schwob, in den leeftijd van 73 jaar overleden. Schwob, die in een klein plaatsje nabij Bazel is geboren, bezocht in Nancy het gymnasium. Na zijn eindexamen werd hij door zijn familie, die welgesteld was, naar Moskou gezonden, waar hij in enkele jaren een rijk" man werd. Hij onderhield nauwe betrekkingen met de hofkringen, stond in het bijzonder In de gunst bij verschillende danseressen van het hofballet en verliet tenslotte Rusland als een man, die zijn zaakjes handig en goed had weten te be hartigen. Schwob dook vervolgens teParijs op, opende daar een juwelierszaak, wist wederom al lerlei personen uit de toonaangevende kringen voor zijn persoon te interesseeren en beschikte al spoedig over een renstal van 80 paarden. Maar ook te Parij^ vond Schwob geen rust. Hij verhuisde naar Buenos Adres, waar het geluk hem echter al spoedig in den steek liet. Hij ging failliet en kwam voor den rechter. Nu ging het met Schwob steeds meer bergafwaarts. Hij werd eigenaar van een speelhuis financierde de uitvinding van een ingenieur, die een nieuw soort duikboot had geconstrueerd, richtte een maatschappij op „voor de bewerking van goudmijnen in Wales", werd de ziel van al lerlei zwendelarijen in Amerika, werd tot tuchthuisstraf veroordeeld, brak uit de Sing-Sing gevangenis en kwam in 1917 weer in Europa boven water. Als legerle verancier van Frankrijk en spion verdien de hij miUioenen. In 1922 werd hem de bodem in Frankrijk te warm, hij verschafte zich valsche papie ren en nam de wijk naar Duitschland, waar hij met geknoei met chèques spoedig een 800.000 M. in den zak stak. Door de politie van verschillende landen gezocht werd hij eindelijk in 1926 in Italië gevangen genomen. Maar wederom wist hij zijn hals uit den strop te halen: hij ging weer naar Duitschland, waar hij nog maals zijn geluk beproefde met valsche chèques en 60.000 M. buit maakte. Tevergeefs zocht de politie hem overal. Donderdag stierf in het Elisabeth-zic- kenhuis een oude man, die, naar thans bleek, zich daar onder valschen naam had laten opnemen. Op hem gevonden papieren toonden aan, dat de gestorven grijsaard de gezochte Ar mand Schwob was, die gedurende zijn veel bewogen leven zeker een 120 millioen M. heeft vermeesterd en weer verloren, in zijn weg-employé, die nu gearresteerd is. Deze avonturen.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 14