DE TROONREDE. 48e Jaargang No. 14488 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 16 September 1930 HAARLEM S DAGBLAD PWvrt P. W. PEEREBOOM UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HoofW^r. ROBERT PEEREBOOM. •a ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper weck 0.27)4, met Geïflustreerd Zondagsblad Z0.32 !Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3-57J4- Franco per post door Nederland 3.87)4. Losse nummers 0.06. GeïlL Zondagsblad per 3 maanden 0.57)4, franco per post Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100v Bureaux: Groote Houtstraat 93 DrukkerijZuidcr Buitenspaarne 12 Telefoon No».: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENT1EN: 15 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclame» ƒ0.60 per regeL Reductie bij abonnement Vraag en Aanbod 14 regels 10.60, elke regel meer ƒ0,15, buiten Arrond. dubbele prijs. Onre Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10, nitsL a contant. De economische crisis. Bevordering van betere internationale verhoudingen. Minder gunstige toestand der Rijksfinanciën. Aankondiging van nieuwe wetten. Ver betering van wegen te land en te water. Bouw van bruggen over de groote rivieren. EERSTE BLAD Zij die zich met ingang van 1 October a.s. per drie maanden op HAARLEM'S DAGBLAD abonneeren. ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DE DIRECTIE. HAARLEM, 16 September. De Troonrede. Het moet lang geleden zijn dat een Neder- Jandsche regeering zich uitte in een zoo voorzichtige, kleurlooze, vage Troonrede als de huidige. Het vorige ministerie had in die richting al heel wat bereikt; het huidige schijnt dat nog te willen overtreffen.. Er ko men de vanouds bekende paragrafen in voor over de zeer vriendschappelijke betrekkin gen met andere mogendheden en de toestand des lands die niet onverdeeld gunstig mag heeten alleen een beetje anders geformu leerd er staat een lijstje wetsontwerpen in aangekondigd, dat mager mag heeten, en er worden een aantal dingen in opgesomd, die men gevoegelijk als oud nieuws kan be stempelen. Verder wat opmerkingen over de economische crisis, over zuinigheid die gebo den is, en een waarschuwing dat „buitenge wone beperking in het nemen van maatrege len, welke offers van 's Rijks schatkist ver gen, in de naaste toekomst plicht zal zijn". Na dit gelezen te hebben kan men zich moeilijk groote illusies maken van de snelle uitwerking van ,yde blijvende aandacht, die aan het spoedige tot stand komen van ver betering in de wegen te land en te water, en thans in het bijzonder aan den bouw van vaste bruggen over onze groote rivieren zal worden geschonken". Men is geneigd te ver onderstellen, dat het voorloopig wel bij de aandacht voor die brugplannen zal blijven. Het geheel maakt den indruk, dat de re- 'geering er zich bepaald op heeft toegelegd, in het gebruikelijke aantal woorden zoo wei nig mogelijk te zeggen. Het geheel herinnert ons dan ook weer eens duidelijk aan het feit, dat er nog steeds geen vaste meerderheid in het parlement te vinden is, dat er ook geen uitzicht op bestaat, en dat ons volk politiek zeer verdeeld is. „Van maatregelen tegen de economische crisis is weinig vrucht te verwachten, indien zij niet door oprechte internationale samen werking in hun kracht worden versterkt", zegt de Troonrede, en voegt er bij„Ook met het oog hierop blijft Mijn voortdurende aan dacht gericht op het bevorderen van betere internationale verhoudingen". En dan komen de vanouds bekende vriendschappelijke be trekkingen met andere mogendheden, die den onmisbaren grondslag vormen. Maar het probleem met België is inmiddels nog steeds niet opgelost, er wordt ook niets over gezegd. Er is evenmin een woord te vinden over de internationale ontwapeningsplannen, over het Europeesche Federatie-plan, over den Volkenbond zelfs niet. Zoodat de Algemeene Programma Commissie van de radio geen be zwaar zal hebben tegen de uitzending van deze Troonrede Dat is tenminste een troost. Maar de vaagheid van de paragraaf inter nationale betrekkingen is, in allen ernst, een teleurstelling. In de Kamers is al meer dan eens teleurstelling te kennen gegeven over het weinig positieve optreden in Genève. Een Troonrede, die uit den aard der zaak altijd tot algemeene verklaringen beperkt blijft, zou zich toch zeker enthousiaster kunnen toonen voor de groote internationale actie. Velen zullen geneigd zijn uit deze vage para graaf te concludeeren, dat wij een zoo klein land zijn dat de regeering blijkbaar .vindt dat het toch niets helpt, wat men ook doet of verklaart. Is dat zoo? "Maar Genève zelf, de Assemblée zelf, heeft vaak heel andere uitin gen doen hooren, waarin telkens weer een beroep op steun en sympathie uit alle landen werd gedaan. Het is heel aardig dat verschei dene knappe menschen uit ons land in Vol kenbondscommissies zitten ofschoon an dere landen er even goed in vertegenwoor digd zijn maar dat op zichzelf is geen initiatief, geen aandrang, geen krachtig mee- streven. Geen enkele buitenlander, die deze Troonrede leest, zal er den indruk uit krij gen dat de Nederlandsche regeering zich erg warm maakt voor Genève en voor de pogin gen die daar gedaan worden om de mensch- heid van den ondergang in een volgenden oorlog te redden. Een soort van mild pessimisme kenmerkt het heele document. R. P. autobus met school- kinderen omgevallen. Uit New-York wordt geseind: Bij Warren- ville in de buurt van Cleveland is een autobus fn een greppel gestort en omgeslagen. 51 kin- derren werden daarbij gewond. Eenige hunner zoo ernstig, dat voor hun leven wordt ge vreesd. H. M. de Koningin heeft hedenmiddag de zitting van de Staten Generaal geopend met het uitspreken van de volgende Troonrede: Te midden van U, Leden der Staten-Gene raal, kan Ik den toestand des Lands, al stemt veel tot erkentelijkheid., niet onver deeld gunstig heeten. De economische crisis, die zich over de geheele wereld doet gevoelen, heeft ook zoo wel in het Rijk in Europa als in de overzee- sche gewesten tot ernstige gevolgen voor het bedrijfsleven geleid. Hier te lande maken in het bijzonder verschillende takken van onzen land- en tuinbouw moeilijke tijden door. Groote krachtsinspanning en wijs beleid zul len met Gods hulp moeten voeren naar betere tijden. Onder de voorzieningen, welke zullen moe ten worden getroffen om de moeilijkheden te overwinnen, treedt de hervorming van de economische voorlichting op den voorgrond. Daar echter de crisis de geheele menschheid drukt, is zelfs van de best voorbereide en ten uitvoer gelegde maatregelen weinig vrucht te verwachten, indien zij niet door oprechte internationale samenwerking in hun kracht worden versterkt. Ook met het oog hierop blijft Mijn voortdurende aandacht gericht op het bevorderen van betere internationale verhoudingen. De zeer vriendschappelijke aard van de betrekkingen, die wij met de andere Mogendheden onderhouden, vormt voor dit streven den onmisbaren grondslag. Een donkere schaduw wordt door de inge treden crisis geworpen over den toestand van 's Rijks financiën. Niet alleen zal het gunstig verloop van de opbrengst der middelen, zoo als dit in de laatste jaren werd gezien, een einde nemen, maar ook van een normale stijging der middelen zal eerlang geen sprake meer kunnen zijn. Anderzijds zullen de na tuurlijke oorzaken,-welke tot een normale stijging der uitgaven leiden, haar werking onverzwakt blijven behouden. Naast voort gezette versobering van 's Rijks dienst door reorganisatie, .zal daarom buitengewone be perking in het nemen van maatregelen, welke offers van 's Rijks schatkist vergen, in de naaste toekomst plicht zijn. In Nederlandsch-Indië openbaren de ge volgen van de crisis zich reeds in een sterke daling van de opbrengst der landsmiddelen. De uiterste zorg zal vereischt zijn om het evenwicht in de Indische begrooting te be waren zonder de grondslagen van welvaart en volksontwikkeling aan te tasten. Verschillende ontwerpen van wet zullen bij U aanhangig worden gemaakt. 500 remmers overcompleet DE INVOERING DER KUNZE KNORR-REM. Nu het vaststaat dat de directie der Ned. Spoorwegen over een tijdperk van 4 jaren ook de goederenwagens voor het grootste deel van een luchtrem zal laten voorzien, wordt door de remmers de vraag gesteld, hoe de gevolgen hiervan voor hen zullen zijn. Het staat namelijk nu al reeds vast, dat van de 1500 remmers welke in dienst zijn bij de Nederl. Spoorwegen, er niet minder dan 500 overcompleet zullen worden. Het ligt echter geenszins in de bedoeling van de directie deze menschen te ontslaan, er zal getracht worden hen in andere func ties over te brengen. Voor deze aangelegen heid heeft de Personeelraad een commissie benoemd, welke deze zaak ernstig aan het onderzoeken is, waarna een rapport zal wor den opgesteld waarvan de conclusies aan de hoofdbesturen der personeelsorganisaties zullen worden voorgelegd. de staking van bouwvakarbeiders. OPGEHEVEN. De staking van bouwai-beiders. welke was uitgebroken op een werk aan de Ruisdael- laan, naar aanleiding van het feit, dat de aannemer een tweetal bestuursleden van een organisatie had ontslagen, is thans opge heven en de werkzaamheden werden hervat. Er heeft een conferentl eplaats gevonden tus- schen het bestuur van den Alg. Ned. Bouw- arbeidersbond en den aannemer, met het ge volg, dat het ontslag werd ingetrokken en verder de verklaring werd gegeven, dat in den vervolge geheel in den geest van de col lectieve arbeidsovereenkomst gehandeld zal worden. DE AFSCHAFFING DER POENALE SANCTIE. Naar het Bat. Nwbl. meldt, zullen de voor stellen voor een nieuwe koelie-ordonnan tie, waarin vervat is de geleidelijke af schaffing van de poenale sanctie in Januari in de zitting van den Volksraad komen. Naast andere ontwerpen van justdtieelen aard zal U een voorstel van wet betreffende de rechtsverhoudingen ten aanzien van han delsagenten en handelsreizigers worden aan geboden. Een voorstel tot wijziging van het reeds eerder ingediend ontwerp van een cursuswet zal U spoedig bereiken. Een ontwerp van wet tot herziening van de Lager Onderwijswet 1920 zal, naar Ik ver trouw, nog in dit zittingsjaar bij U worden ingediend. Een wetsontwerp betreffende de rechts positie der militairen kan spoedig worden tegemoet gezien. Blijvende aandacht wordt geschonken aan de spoedige totstandkoming van verbeterin gen in de wegen te land en te water en thans in het bijzonder aan den bouw van vaste bruggen over onae groote rivieren. Een wetsontwem inzake de bedrijfsraden nadert zijn voltooiing. Tegelijk daarmede zal worden ingediend een in ontwerp gereed zijnd voorstel betreffende de publiekrechte lijke regeling van de collectieve arbeidsover eenkomsten. Voorts zijn ontwerpen voor een nieuwe Veiligheidswet en voor een wijziging van de Stuwadoorswet voorbereid. De ontwikkeling van de staatkundige ver houdingen in Nederlandsch-Indië vordert bij voortduring aandacht. De invoering van de bestuurshervorming heeft over geheel Java en Madoera haar be slag gekregen. De geleidelijke doorvoering van die hervorming in de buitengewesten is in voorbereiding. Het overleg omtrent wetgevende maatre gelen om princlpieele beperking te brengen in het stelsel van arbeidsovereenkomsten on der strafbedreiging is zoover gevorderd, dat een desbetreffende ontwerp-ordonnantie eer lang in Indië in openbare behandeling zal kunnen komen. De economische toestand van Suriname, welke ook den terugslag ondervindt van de daling der marktprijzen van de voornaamste landbouwvoortbrengselen van het gewest, blijft gedrukt. Die van Curasao geeft reden tot voldoening. Met den wensch, dat God Zijn zegen aan Uwen arbeid moge schenken, verklaar Ik de gewone zitting der Sta ten-Genera al ge opend. stremming verkeer overweg kleverlaan. OP DONDERDAG EN VRIJDAG A.S. Het verkeer over den spoorweg-overgang in de Kleverlaan zal op Donderdag en Vrijdag 18 en 19 September voor alle voertuigen ge stremd zijn, in verband met ter plaatse uit te voeren werken. De afsluiting geldt niet voor het voetgangers- en rijwielverkeer. de nazorgbazar. (Ingezonden). Er wordt mij gevraagd, om nog even de aandacht op den Nazorgbazar te willen ves tigen. Natuurlijk voldoe ik gaarne aan dat ver zoek; te meer, omdat het doel ons allen sym pathiek is. De ontvangen gelden zijn name lijk bestemd voor de Nazorgfondsen voor hulpbehoevende zwakzinnigen, blinden en gebrekkigen uit Haarlem en Omgeving. Meer dan honderd dames en heeren zullen gedurende de bazardagen in de groote zaal en tuin van het Concertgebouw te Haarlem geheel belangeloos medewerken, om zoo mo gelijk het financieel succes zoo groot moge lijk te maken. Maanden en maanden is er aan de voor bereiding gearbeid en we vragen van u slechts om al deze moeite te willen beloonen door eens te komen kijken. Ik vertrouw, dat evenals bij de vorige Na- zorgbazars er een gepaste vreugde zal heer- schen en de jeugd moge bedenken, dat het hier de plaats niet is voor eventueele hos- partijen. Onverbiddelijk zal dit tegen gegaan worden. Van harte heeten we u reeds nu welkom! Mocht u verhinderd zijn te komen en voor dit goede doel wat willen reserveeren, het postgironummer van de Verban dscommissie Nazorg Haarlem is: 144493. 10.000 Nazorgblaadjes zijn te Haarlem en omgeving verspreid. Daarin hebt u ongetwij feld gelezen wat er komt en wat we willen. Voor de dagen en uren van den bazar ver wijs ik u ten overvloed naar de advertentie, welke in dit blad geplaatst is. Wij wachten. Komt U?, R P. SCHUYT. Het woord is aan Frits van Raalte: Wie met de kunst trouwt krijgt een heele bende giftige of stomme beoordeelaars tot schoonmoeder. Bloemendaals „Rooien" Raad. (De leden van den Bloe- mendaalschen gemeenteraad zijn door B. en W. uitge- noodigxi te noteeren welke der, voor dit doel speciaal genummerde boom en op den Zandvoorter weg dienen te worden gerooid). Een Raad weet van alles, een Raad is zoo knap. Daar maakt de bevolking ook staat op, Hoe moeilijk het raadsel, hoe zwaar ook de keus, Een Raad weet er altijd wel raad op, Zoo menige boom aan den Zandvoorter weg Staat duidelijk zichtbaar te kwijnen, De vraag is maar welke men staan laten zal En welke reeds thans moet verdwijnen, De houtvester gaf een deskundig advies Waarover wel viel te vergaad'ren, Doch dat maar niet zoo zonder meer is aanvaard. Door Bloemendaal's zeer vroede vaad'ren. De Raad weet het beter, die moet erop uit, Niet slech.s een commissie, maar allen Opdat men dan later bij stemming besluit, Welk deel van de boomen moet vallen. Dit is een verfrisschend en gloednieuw geluid Wij zullen dus binnenkort lezen, Hoe teeder één raadslid de boomen bemint, Hoe wreed weer een ander kan wezen. Voor ons is d' attractie van 't heele geval Om er eens terdeeg op te letten, Of 't lid even duchtig een boom rooien zal Als hij er een op weet te zetten. P. GASUS. een marconist nabij ijmuiden verdronken. HELDHAFTIGE POGINGEN TOT REDDING FAALDEN. Men schrijft ons uit ÏJmuiden: Het eskader marinevaaxtuigen dat op weg was van den Helder naar Vlissingen om deel te nemen aan de manoeuvres, werd Maandag ter hoogte van ÏJmuiden door storm overval len.. Het waren vooral de kleine torpedo booten van de G. klasse, die het zwaar te verantwoorden hadden. De ranke vaartuigjes werden herhaaldelijk door zware stortzeeën overvallen, die de scheepjes over hun geheele lengte onder water deden verdwijnen Tegen vijf uur was de storm op z'n hevigst. De torpedobooten G 2 en G 13. die in eikaars nabijheid voeren, dreigden herhaaldelijk om te slaan en er werd heel wat van de zeeman schap der commandanten gevergd, om nood lottige gevolgen te voorkomen. Plotseling klonk op de G 2 de onheilspel lende roep: „Man over boord", Vóórdat men echter aan boord van het vaartuig het onge val had waargenomen, was er reeds een aan zienlijke ruimte tusschen de boot en den drenkeling, die bleek te zijn de 44-jarige kor poraal-telegrafist Broers, wonende te den Helder. Broers stond bij de" machinekamer. Een stortzee had hem overboord geworpen. Een matroos, die slechts eenige meters van hem afstond, had zich bijtijds weten te grij pen. Zoowel van de G 2 als van de G 13 zag men den ongelukkige met den dood worstelen. De commandant van laatstgenoemd vaar tuig lt. t. z. Ie klasse de Gelder bedacht zich geen oogenblik en sprong met ware doods verachting in de hoog opgezwiepte golven. Met flinke slagen zwom hij naar de plaats, waar B. streed voor zijn leven, maar door de woeste zee was de dappere zeeman genoodzaakt zijn poging op te geven en naar de G 13 terug te keeren, waar men hem met möeite aan boord wist te krijgen. Van de „Nautilus" het marinevaartuig, dat een bezoek aan Jan Mayenerland bracht, en dat in de nabijheid was. had men een jol streken. Ook hier waren dus mannen aan boord, die hun leven wilden wagen, om dat van een medemensch te redden. Lt. t. z. 2e klas de Hoo begaf zich met twee miliciens in de boot. Met angst en vreeze volgden de verschillende in de nabijheid zijnde schepen deze heldendaad. Helaas, ook deze poging mocht niet baten. Broers was reeds in de diepte verdwenen. De drie mannen bevonden zich in een hache lijke positie. Het kleine bootje dreigde elk oogenblik om te slaan. Zij voeren derhalve naar het vaartuig, dat het dichtst bij hen was, nl. naar de G 2. Van een gunstig oogen blik maakten zij gebruik om op de torpedo boot over te springen, hetgeen gelukte, doch ook maar. ternauwernood. En pas waren zij uit de jol of deze sloeg om. Men kan zich de noodlottige gevolgen indenken, indien de sprong eens was mislukt of indien de jol eens eerder was omgeslagen. Beide torpedobooten zijn daarop naar ÏJmuiden gestoomd, evenals de torpedojager Z 7, die een defect aan de verllchtingsinstal- latie had bekomen. Naar wij nog vernemen was Broers gehuwd. Zijn diensttijd was bijna verstreken. Het Belangrijkste De Troonrede. (Ie blad, le pag.) De opening der State Generaal. Een luisterrijk schouwspel in de Residentie. (2e blad, le pag.) Een korporaal-telegrafist van een torpcdobootl geslagen cn iiabij ÏJmuiden verdronken. Moedige reddingspogingen. (le blad, le pag.); Ernstig verkeersongeval te Beverwijk. (le blad, le pag.) Een tehuis voor ongchuiode mannen. (le blad, 2e pag.) De verkiezingen in Duitschland. De nieuwe Rijksdag komt 13 October bijeen. (4e blad, le pag.) ARTIKELEN: R. P.: De Troonrede. (le blad, le pag.) J. H. de Bois: Ontvangen boeken. (3e blad, 3e pag.) De Amerikaansche handelsvloot. (4e blad, le pag.) S. B.: Langs de straat: D. S. I. O. (2e blad. le pag.) (Voor de laatste berichten zie men de 2e pag. van het le bladj. ernstig verkeersongeval te beverwijk; 12-JARIGE JONGEN OVERREDEN EN GEDOOD. Maandagmiddag is het 12-jarig poontje van den heer S. wonende Munnikenweg te Bever wijk op den Alkmaarschen Straatweg al spe lende onder een vrachtauto geraakt. De wie len gingen den knaap over de borst, waar door de borstkas werd ingedrukt. Nadat Dr. Boon de eerste hulp had verleend, werd do jongen in zorgwekkenden toestand naar het Antonius-Zïekenhuis te ÏJmuiden overge bracht. Daar is de knaap na eenigen tijd over leden. de duitsche verkiezingen. WAT WILLEN DE NATIONAAL- SOCIALISTEN? HUN VOORWAARDEN VOOR DEELNEMING AAN DF REGEERING. Het is gemakkelijker te zeggen wat de nationaal-socialisten, met hun leider Hitier, niet dan wat zij wel willen. Zij willen in ieder geval niets weten van het communisme en doen dus ook hun uiter ste best om Duitschland uit de handen van het bolsjewisme te houden. Zij gevoelen sterk nationalistisch en staan vijandig tegenover alles wat den kant van het internationalisme uit wil, dus ook tegenover den Volkenbond en het socialisme. Maar van een duidelijk, politiek programma der nationaal-socialisten is nooit iets geble ken. De partij bevat vele elementen die on tevreden zijn over het doen en laten der be staande politieke partijen. De Tel. verneemt nog uit Berlijn: In de vergadering door de Na t ionaal <soc ia- listen in het Sportpalast gehouden, is kort na middernacht door dr. Göbbels onder ge weldig enthousiasme het doel van de natio naal-socialisten uiteengezet en gesproken over de voorwaarden voor een eventueele deelne ming der nationaal-socialisten aan de re geering. Deze voorwaarden zijn de bezetting van het rijksweerministerie en het ministerie van Binnenlandsche Zaken, het verbreken der banden met de sociaal-democraten en nieuwe verkiezingen ln Pruisen, overneming van het Berlljnsche politie*presidium enz. Wanneer de andere partijen op deze voor waarden. niet ingaan, zullen de nationaal- socialisten met hun meer dan honderd zetels in de oppositie blijven en als het moet zullen EüJ obstructie voeren. nieuwe non-stop vluchten naar australia Vijf Brltsche piloten hebben onlangs be sloten 'n vriendschappelijke luchtrace te hou den over 10.000 mijl, naar Australië, in de hoop het door Tinkler gevestigde duurrecord van 13J4 dag te verbeteren. F. J. Mattews een der Instructeurs van de Londensche aero-club, die Miss Amy Johson ln de aviatiek onderrichtte zal het eerste ver trekken. Hij stelde zich voor heden. Dinsdag ochtend vroeg te Croydon op te stijgen. HIJ zal den tocht in een puss Moth-aeroplaan ondernemen.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1