DE OPENING DER STATEN-GENERAAL LANGS DE STRAAT. d. s. i. o. HAARLEM'S DAGBLAD UiixSDAG 16 SEPTEMBER 1930 TWEEDE BLAD Stofzuigerhuis Ü6AERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TELEFOON 10756 VAMPYR Stofzuigers f98.- Luisterrijk schouwspel in de Residentie. De stoet in den ouden vorm. Hedenmiddag heeft te 's-Gravenhage de plechtigheid plaats gehad van de opening der Staten-Generaal door de Koningin. Een plechtigheid, die voor het eerst na zestien jaar weer de luister van voor den oorlog vertoonde. Altlxans nagenoeg, want het eenige vei*schil was, dat de volgkoetsen thans met twee paarden bespannen waren en vroeger met vier. Er reden nu echter zes koetsen mee, tegen twee in de laatste jaren. Voor eenen, het uur, waarop de Konink lijke stoet van het paleis Noordeinde zou vertrekken, begaf de Koningin zich met de Koningin-Moeder en de prinses der auto van het Huis ten Bosch, waar zij logeer en, naar het paleis. Het publiek kon zich bovendien reeds ver lustigen in het schouwspel van de eere- wacht, die langs den weg stond opgesteld, en van de Koninklijke Militaire Kapel, die op het Binnenhof geposteerd was. De stoet was als volgt samengesteld: Aan het hoofd ging een detachement van 72 ruiters, onder bevel van een ritmees ter, waarbij de standaard van het regiment en het vrijwillige muziekkorps der huzaren, dat gezellige muziek ten gehoore bracht. De Regimentscommandant en zijn adju dant reden met het detachement mede. Achter dit openingsdetachement volgde onmiddellijk een Rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard in hun gala-livrei. Dan sloot zich daarachter aan de eerste der galakoetsen, bespannen met twee paar den en waarin had plaats ger> omen de Ka merheer-ceremoniemeester der Koningin, R. A. Baron van Bardenbroek van Harden- broek. De tweede galakoets bevatte den Kamer heer in buiten gewonen dienst G. W. F. P. Baron Sweerts de Landas Wyborgh; den dienstdoenden Kamerheer F. M. L. Baron van Geen, particulier-secretaris van H.M. den Kamerheer i.b.d. Mr. S. W. B. Graaf van Limburg Stirum en den dienstdoenden Ka merheer Jhr. A. G. Sickinghe. In de derde galakoets waren gezeten de Kamerheeren in buitengewonen dienst Mr. W. J. Baron van Lynden, Jhr. H. J. Repe- laer van Driel, thesaurier der Koningin; C. S. Sixma Baron van Heemstra, dienst doende bij de Koningin-Moeder, tevens haax Particulier-secretaris en Mr. J. C. Baron Baud, dienstdoende ter beschikking van Prinses Juliana. Het daarop volgende vierde galarijtuig verleende plaats aan de Groot-Officieren Jhr. Mr. R. E. W. van Weede, waarin. Hof maarschalk van de Koningin-Moeder en G. Ch. Baron Snoeckaert van Schauburg. In de vijfde gala-koets reden de Groot officieren Jhr. Mr. Dr. A. G. Schimmel- penninck, waarn. Grootmeester van het Huisder Koningin-Moeder en Jhr. V. E. A. Boreel, Opper-Hofmaarschalk van H.M. de Koningin. Thans volgde de zesde galakoets, waar in hadden plaats genomen de Grootmees teres van het Huis der Koningin mevrouw G. C. Gravin van Lijnden van Sandenburg, geboren Barones van Nagell, met de waar nemende Grootmeesteres van het Huis der Koningin-Moeder E. G. Barones van Itter- sum. Dit rijtuig werd gevolgd door den galakoets met den opper cere mon i ©meester J. H. F. Graaf Du Monceau. Nadat al deze rijtuigen achtereenvolgens waren weggereden kwam het groote moment. Daar reed het met acht paarden bespan nen koninklijke Statierijtuig,, de Gouden Koets voor. En op dat oogeniblik stak de mi litair, die bij een der vleugels van het Paleis stond, zijn stok, waaraan een oranje vlag getje was bevestigd, op, het sein, doorgegeven op dezelfde wijze aan vele andere tot aan het Malieveld opgestelde militairen, dat de Koningin het Paleis verliet en dus het eerste der minuutsohoten uit de in het Malieveld opgestelde artillerie-batterij moest worden afgegeven. En inderdaad zeer kort na dat eerste sein daverde het eerste kanonschot door de lucht, presenteerde de eerewaöht het geweer en speelde de Koninklijke Militaire Kapel zacht en plechtig het Wilhelmus, in de oude toon zetting. En onder de daverende toejuichingen, die het geluid van het geschut overstemden stegen H.M. de Koningin, de Koningin-Moe der, de Prins en Prinses Juliana in de Gouden koets. De Prins en Prinses Juliana zaten te genover de koningin en de koningin-Moeder Naast elk der acht paarden ging een koet sier en aan elke zijde van de koets liepen vier lakeien. Alle vorstelijke personen droe gen het lint van het Groot-Kruis van den Nederlandsclien Leeuw. Toen het koninklijk rijtuig zich in beweging zette plaatsten zich de Chef van het Mili taire Huis der Koningin, gep. Vice-Admiraal F. Bauduin, te paard, ter rechterzijde en de Gouverneur der Koninklijke Residentie, Lui tenant-Generaal Insinger, Commandant van het veldleger, ter linkerzijde van de statie koets en reden, een weinig achter het por tier, mede. Achter de statiekoets reed te paard, twee aan twee, een aantal hooge militairen. En achter deze ruiterstoet sloot een deta chement van 72 ruiters den algemeenen stoet. Onder de voortdurende toejuichingen van de groote menigte reed de stoet door de Heulstraat, door het Lange Voorhout (het middenpad) en over den Korten Vijverberg naar het Binnenhof. De weg dien de stoet nam was afgezet door militairen. Bij aankomst aan de Grafelijke zalen, welker peristyle als gewoonlijk overhuifd was met het breede roodfluwelen baldakijn met gouden franjes, vonden de koningin en de overige leden der koninklijke familie ter harer begroeting aanwezig een eerewacht, ge worven uit de afdeeling van het korps Mari niers te Rotterdam, met het Vaandel. Het muziekkorps van de Koninklijke Marine zette ook hier het oude Wilhelmus in en onder de tonen van dit Volkslied besteeg de Koningin gevolgd door KoningimMoeder. Prins en Prinses terwijl de Vaandeldrager zijn vaandei diep deed neigen, de naar den ingang der Ridderzaal leidende treden. Boven, aan het einde dier treden, werd de Koningin, alvorens de zaal te betreden, be groet door Hare Adjudanten in buitengewonen dienst der Zeemacht, gep. Vice-Admiraal C. C. Zegers Rïjser, en J. J. Rambonnet, den Vice-Admiraal Jhr. G. L. Sehorer en den gep. Schout-bij-Nacht Jhr. J. C. F. Von Mühlen. Daarna betraden de Vorstelijke personen gevolgd door alle dames en heeren der Hof houding die in den stoet hadden medegereden, de zaal, waar H.M. weid ontvangen door de gemengde Commissie uit Eerste en Tweede Kamer, aangewezen tot het doen van in- en uitgeleide der Vorstin. En zoo begaven Hare Majesteit, gevolgd door de Koningin-Moeder, de Prins en de Prinses en hethooge gezelschap Hofdigni- tarissen zich naar de gereedstaande vier zetels op den Troon, waar de leden van het uitgebreide gevolg de hun in het officieele programma aangewezen plaatsen achter en ter zijde van de Koninklijke zetels innamen. Hierna nam onze koningin het woord tot het uitspreken van de Troonrede, die wij af drukken op pag 1 van dit nummer. Nadat de plechtigheid was geëindigd ruim half twee, werd met hetzelfde eerbetoon door de eerewacht der mariniers de terug tocht naar het Paleis aan het Noordeinde in omgekeerde volgorde ondernomen, en wer den de vorstelijke personen bij het wegrijden van het Binnenhof, evenals trouwens bij de aankomst, geestdriftig toegejuicht door de honderden en honderden die op straat in drie- of vierdubbele rijen achter de politie- troepen geschaard stonden en door de ontel bare kijklustigen die een bevoorrrecht plhats- je hadden gekregen achter de vensters van de regeeringsgebouwen (Eerste en Tweede Kamer, Ministeries, Raad van State). Naar traditie hadden de leden van het Corps diplomatique met hun dames die de plechtige opening van de zaal hadden bijge woond, zich bij het passeeren-van den stoet opgesteld nabij de middelste poort van het Binnenhof, om daar, met diepe buigingen, de Koninklijke Familie een groet te brengen. Ten Paleize teruggekeerd werd de Konink lijke Familie met dezelfde militaire honneurs ontvangen ajs bij het vertrek naar de Gra felijke zalen. De Vereenigde Vergadering der Staten-Generaal. De Koningin leest de Troonrede. De heer MR. W. L. BARON DE VOS VAN STEENWIJK, die het voorzitterschap bekleedt opent, nadat de leden der Staten-Generaal zich in de Ridderzaal op het Binnenhof ver- eenlgd hebben, des namiddags te half één de vergadering en doet den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Koninklijk Be sluit van 6 September no. 4 houdende zijn 'benoeming tot voorzitter van de Eerste Ka-* mer gedurende de zitting, welke heden zal aanvangen. De voorzitter benoemt een commissie, die Hare Majesteit in het gebouw zal ontvangen en uitleiden. Deze commissie bestaat uit de Eerste Ka merleden Fock, van Citters, de Gijselaar, van Sasse van IJsselt en Kranenburg en uit de Tweede Kamerleden: van Vuuren, Rutgers van Rozenburg, Bongaerts, Ridder van Rap pard, Ament, mevr. BakkerNort, van Dijk, Slotemaker de Bruine, Van Kempen en ir. Van der Bilt. De ministers, hoofden van minïsterleele Departementen, en de leden van den Raad van State, vereenigden zich te één uur mede in de Ridderzaal. Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Hare Majesteit de Koningin-Moeder, van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Ne. derlanden, Hertog van Mecklenburg en van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana der Nederlanden, kort daarna in de Ridder zaal aangekomen, wordt door de Commissie in de vergadering binnengeleid, neemt plaats op den troon en houdt terwijl H. M. de Ko ningin-Moeder rechts, Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden en Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana der Nederlanden, links van Hare Majesteit de Ko ningin hadden plaats genomen, de Troonrede Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Hare Majesteit de Koningin-Moeder, van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Ne derlanden en van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana der Nederlanden en vooraf gegaan door de Commissie, verlaten daarna de vergaderzaal. De voorzitter sluit, nadat de Commissie in de zaal is teruggekeerd, de vereenigde ver gadering. Voor het Huis ten Bosch had te drie uur de vaandelgroet plaats. Hedenavond is er op &et Plein 1813 een gropte militaire taptoe, EEN INTERNATIONALE LUCHTPOST CONFERENTIE. Wegens de belangrijke uitbreiding, welke de luchtpostdiensten den laatsten tijd on dervonden, zal binnenkort te Brussel een be spreking gehouden worden tusschen verte genwoordigers van de postadministratiën van verschillende landen ten einde een algemeene regeling te treffen voor het vervoer van correspondentie met nachtpostvluchten zon der heffing van luchtrecht, lezen wij in het Hbld. Als vertegenwoordigers van de Nederland- sche administratie zullen aan de besprekin gen deelnemen de heeren A. P. F. Duynstee, hoofdinspecteur der P.T.T. en P. C. Demmer, referendaris 2e kl. der P.T.T. Het ligt in het voornemen van de Belgische administratie om in 1931 een conferentie men te roepen, ten einde te komen tot de stichting van een Europeesch luchtpostne-t. Hieromtrent zullen eerlang de noodige voorbe sprekingen plaats vinden tusschen vertegen woordigers uit Duitschland, Frankrijk, Enge land, België en Nederland, INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Cts. per regel RUMOER IN DEN HAAGSCtfEN RAAD. DE ZANGHULDE AAN DE KONINGIN AAN DE ORDE. Li den Haagschen Raad is Maandag eenig rumoer ontstaan, toen aan de orde kwam het adres van den Bond van Ned. Onderwijzers, waarin vervat was de motie, die de Haagsche afdeeling heeft aangenomen met betrekking tot het deelnemen van de openbare school aan de Koninginne-hulde van Maandag. B. en W. stelden voor het adres voor ken nisgeving aan te nemen. Mevrouw De Vries-Bruins, (S.D.A.P.) ver zette zich echter hiertegen. Zij vroeg aanhou ding van het adres en van B en W. verlang- dezij een vorm om deze aangelegenheid inden raad ter sprake te brengen. Vele ouders zijn ontstemd, zeide zij. Over het debat lezen wij in de Tel.: De voorzitter, mr. Fatijn: Dat is niet aan de orde. (Rumoer). Generaal Duymaer van Twist: Kijkt u maar naar Engeland, hoe daar de socialisti sche ministers jegens het koningshuis han delen. (Hoongeroep bij de soc.-democraten). Mevr. De Vries-Bruins: Ik wil het over de1 afdoening van het adres hebben en niet over het zonderlinge gedicht, dat men den kin deren laat lezen. Lawaai). Wethouder mr. De Wilde (a.-r.): pat ge dicht is heelemaal niet zonderling. Mevr. De Vries-Bruins: Ik vraag aanhou ding van het adres. De heer Duymaer van Twist, zegt deze kwestie bij de begrooting te zullen behan delen. De houding der onderwijzers is niet te verdedigen. Zelfs sociaal-democraten keu ren deze af (protesten bij de soc.-democra- ten en geroep: kletspraat!) De heer Duymaer van Twist: We zullen in het vervolg bij de benoeming van onderwij zers hiermede rekening moeten houden. (Rumoer en geroepschande). De voorzitter zeide nog, dat B. en W. geen andere houding kunnen aannemen dan het adres voor kennisgeving aan te nemen, waar op mevr. De Vries-Bruins antwoordde, dat zij zich hierbij noodgedwongen zal neerleg gen omdat voor haar standpunt toch geen meerderheid in den raad te vinden is. Prof. v. d. Bilt (v.b.)Dat is maar gelukkig ook! HET MATAFTO- ONDERZOEK AAN DEN GANG. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft Dr. Frenkel op zijn onderzoekingsreis naar het mexnd- en klauwzeermiddel Matafto ver leden week ook Madrid bezocht. Hij had daar een onderhoud met prof. Cu lebras, en met de heeren E ga-na en de Miranda en heeft er den heer van den Berg gesproken. Hij bracht ook een bezoek aan de fabriek te El Goloso, waar het middel vervaardigd wordt. LAGE SPOORTARIEVEN VOOR AARDAPPELS. Het Kamerlid Weitkamp heeft den mi nister van Waterstaat gevraagd of hij be reid is de lagere spoor tarieven voor het vervoer van aardappelen wegens den nood der landbouwers ook voor de herfstcampagne te doen gelden. DINSDAG 16 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling. 8.159.15 u. Stadsschouwburg: „Het geheimzinnige pen sion." 8 uur. Schouwburg Jansweg: Renée de Vos' revue ,Poe me een lol". 815 uur. Bakenessergracht 63 (Gebouw Haarl. Christ. Besturenbond). Spoedvergadering Ohr. win kelbedienden en filiaalhouders. 8.30 uur. Falace: „Het verlangen van iedere vrouw". Tooneel B. H. Matthée (jongleur). 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „De witte non van Sint Veith", en „Beschermers der wet". Tooneel: The Evelis (acrobatiek). 8 uur. Rembrandt Theater: „Kleine Stadslucht". Tooneel: The Cantors (paper manipulators). 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 17 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Het. Amsterdamsch Too neel: „Sherlock Holmes", 8 uur. Schouwburg Jansweg: Renée de Vos' revue „Doe me een lol". 815 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, "toegang vrij. NED. VEREEN. VAN HUIS VROUWEN. H. G. CANNEGIETER OVER „MODERNE JEUGD'». 7-Voor de afdeeling Haarlem en omstreken van de Nederlandsche Vereeniging voor Huis vrouwen heeft de heer H. G. Cannegieter, Maandagmiddag in de zaal van „Zang en Vriendschap" een lezing gehouden over het onderwerp „Moderne Jeugd". De vice-voorzitster mevr. A. J. Beunders Vroesom de Haan, sprak een kort inleidend woord tot de talrijke aanwezigen, waarna het woord was aan den heer Cannegieter. Spreker zeide, dat de algemeene verzuch» ting tegenwoordig is. da: de hedendaagsche jeugd geen respect meer heeft en ie zelfstan dig optreedt. Een bekend kunstcriticus heeft de verklaring van dit verschijnsel willen zoeken in het feit, dat de tegenwoordige leiders afhankelijk zijn van de jongeren en de jeugd naar den mond praten. Deze klacht zeide spreker,, is echter geen specifiek ver schijnsel van den tegenwoordigen tijd; in vroeger jaren washet al evenzoo, het is slechts het „refrein der eeuwen". Daarom zal men haar ook niet al te ernstig moeten op nemen. Aan den anderen kant wilde spreker de fouten van de hedendaagsche jeugd niet goedpraten. Zijn bedoeling was een ant woord te geven op de vraag, welk stempc' de tijdgeest op het hedendaagsche geslacht drukt. Spreker behandelde in dit verband de ver wildering die de jeugd tijdens en na den oorlog kenmerkte en de onthullingen, die schrijvers als Ben Lindsey en Sigurd Hoel daarover hebben gedaan. Als reactie op deze uitwassen kwam de jeugdbeweging naar voren, de emancipatie van het kind. Want na de emancipatie van de vrouw en van de arbeidersklasse is ook de emancipatie van de jeugd tot stand gekomen. Ook het kind streed voor bevrijding van zijn persoonlijkheid, het wilde zijn eigen leven leven en zijn eigen roeping volgen. Het is natuurlijk noodzake lijk dat deze emancipatie goed toegepast wordt en daarom zullen de leiders als eerste vereischte het kinderlijke in het kind moeten erkennen en ontplooien. Zij moeten zorgen, dat het kind niet tot een caricatuur ver wordt, tot een „volwassen mensch in minia- tuur". Nadat hij stil had gestaan bij het conflict dat in het tegenwoordige gezin ontstaan door de algemeene emancipatie kwam spr. tot de vraag tot hoe lang men kind is en wanneer men feitelijk oud wordt. Volgens spreker wordt de mensch tegen woordig niet meer oud en wel door het feit, dat. de mode zich volkomen naar het kind richt. In het bijzonder is het de studeerende jeugd, die toonaangevend wordt. Ook behan delde de heer Cannegieter den invloed, dien de sport en de moderne dans op de jeugd heeft, waarbij hij opmerkte, dat men tegen woordig 'beoordeeld wordt naar hetgeen men in de danszaal of op het tennisveld presteert. Maar de man, die in het maatschappelijk leven iets heeft bereikt, staat evenzeer in het middenpunt der belangstelling. Voor zulke mensch en heeft men bewondering. De tijd van het pedantisme is inderdaad voorbij. Het kenmerk der hedendaagsche jeugd noemde de heer Cannegieter de recht- streeksche levenshouding, die geheel onop' zettelijk is, omdat zij voortvloeit uit de orde der dingen. Het begrip „efficiency" is toon aangevend geworden. In de kleeding, de haardracht, in het geheele leven komt dit- begrip tot uiting. Er is geen tijd meer voor ritueel vertoon, alles moet zoo eenvoudig en practisch mogelijk worden uitgevoerd. De jongeman of het jongemeisje van tegen- woordIg weet alles op zijn (haar) tijd te doen en zelfs kunnen we dit zakelijke ele ment terugvinden in de liefdesverhoudingen Dit wil niet zeggen, dat er onder de jongelui geen erotiek meer zou bestaan. Integendeel Maar het in het openbaar te koop loopen met zijn of haar liefde zooals dat vroeger het geval was, heeft afgedaan. Ook in de hedendaagsche kunst vinden we dezen een voud van gedachte terug. Daaruit is een eigen stijl, een eigen moraal ontstaan, waar in eerlijkheid de voornaamste factor is. Tenslotte maakte spreker nog eenige op merkingen over de noodzakelijkheid dat aan de jeugd op school vooral de gebeurtenissen en problemen van den tegenwoordigen tijd worden bijgebracht. Aan het einde van de bijeenkomst dankte de vice-voorzitster den heer Cannegieter voor zijn onderhoudende en leerzame voordracht. ERNSTIG VLIEGONGELUK. TWEE DOODEN. Maandagmiddag heeft in de vlieghavcn van Stockholm een ernstig vliegongeluk plaats gehad. Een machine stortte omlaag, waarbij de beide inzittenden zeer ernstig werden-gewond. Op weg'naar het ziekenhuis zijn zij aan de bekomen verwondingen over leden. De bestuurder van het toestel, een sport- vliegtuig, was de bekende Spitsbergen vlie ger, Nilsson, die zich bij de Nobile-expedltie heeft onderscheiden. De „Graf Zeppelin" heeft de vorige week een bezoek aan Moskou gebracht, voor welke gelegenheid de Sovjetregee- ring zelfs speciale postzegels (zie boven) liet vervaardi gen. Op deze afbeelding zweeft het luchtschip boven de historische Balilienska kathedraal. Te IJmuiden. De terreinen van V. S. V. hebben een ande ren ingang gekregen. De stoffige, hobbeügo met kelen en klinkers bezaaide weg, waar langs voorheen de kansen-berekenende of critiseerende menigte in dichte drommen naar het strijdperk toog of dit verliet, is thans nog slechts bereikbaar voor slank- gelijnde personen. Dikkerds kunnen onmoge lijk door het poortje in het ijzeren hek. waar mee men onlangs den toegang heeft afge sloten. Het terrein, waar V.S.V. het komend seizoen en zoo mogelijk nog vele daarna haar tegen standers hoopt te kloppen, is thans te be reiken langs verschillende straten van het als uit den grond verrezen schilderskwartier Waarvan het gevolg zal zijn. dat deze rustige wijk, die door 99 pet. van de bevolking der gemeente Velsen nog nooit betreden is, op voetbahZondagen, zooiets als „de Meer" be looft te zuilen worden. De musschen op de daken, de kippen in hun hoken en de zuigelingen in hun wiegjes hun hokken en de zuigelingen ln hun wiegjes zullen worden opgeschrikt door de tonen van het schoone lied: „Er is geen club in Holland". Er zijn in die wijk natuurlijk eenige win kels. Er is zelfs een confiseur-cuisinler- patissier, oftewel banketbakker. Deze banketbakker, die vlak bij den nieuwen ingang van V.S.V. woont, kreeg op zekeren dag een kostelijke Inspiratie: hij kwam op het denkbeeld, in z'n étalage een voetbalveld te bouwen, van suiker natuurlijk. Het product van dit denkbeeld verscheen voor 's mans spiegelruit in den vorm van een miniatuur V.S.V.-terrein, met tribune en 22 spelers, alles van suiker. Een voetbal, een echt bruin monster, lag in het midden. Dat zou trekken! En het trokhet noodlot, in den vorm van een groepje leden van de Voetbalclub D.S.I.O. (De Straat Is Ons). En daarmee had onze bakker het nu juist niet getroffen. De rechtshalf, 12 jaar oud, was de Colum bus van het stelletje. Hij was degene, aie het zoete voetbalveld, de zoete tribune en de dito spelers ontdekte. Als onze banketbakker de kunst had ver staan, in cfe toekomst te kijken, had hij de jongens liever met een mokka-punt naar huis gestuurd, dan ze voor z'n étalage gehouden. In onvervalscht IJmuidensch-bargoensch, riep de rechtshalf z'n kornuiten toe: „Hé binke, kommes kijke!" Alle aanwezige leden van D. S. I O. snelden toe. „Is dat effe fijn, allemaal suiker". „Sie-je die netten achter de kool, net- echt, seg", riep de aanvoerder in verrukking uit. „Wat 'n reuze-bal, die is vast van sjokke- la", meende de koolkieper. In gedachten overwoog hij, wat hij zou doen als hem zulk een bal eens werd toege schoten. „Jö, die Is van bruine suiker", meende een ander. „Welke chxbs soue-dat weze?" vroeg weer een ander. ,Die één Ls V.S.V. natuurlijk en die ander.-.'* „Sparta", dacht de spil. „Nietes, t is K.F-C." De kernachtigste uitdrukkingen doorklief den den aether. De heele club was vol be. wondering voor de plastische kunst van den beeldhouwer-banketbakker, welke 'bewonde ring natuurlijk niet onder stoelen of banken werd gestoken. Maar twee en twintig beweginglooze voet ballers boelen niet zoo heel Lang en na ge durende eenige minuten de neuzen tegen de voor deze étalage extra-gewreven spiegel ruit te hebben gedrukt, werd er over be raadslaagd, welk terrein thans onveilig ge maakt zou worden. Toen kwam de kleine oorzaak, die groote gevolgen zou hebben. De-Columbus van het stelletje deed een nieuwe ontdekking. Hij ontdekte namelijk een luchtrooster in het raam, niet grooter dan eenige vierkante centimeters. Hij zou geen Jongen zijn, indien hij er niet spoedig een gat in had gepeuterd. In het brein van den spil, die in de gaten kreeg, dat via het ontstane gat met een breipen of zooiets het voetbalveld kon worden bereikt, rijpte een snood plan, tot de uit voering waarvan met algemeene stemmen werd besloten. Het span droop af om echter spoedig, ge wapend met een ijzerdraadje, terug tc keeren. Het werd door het roostertje gestoken en spoedig zweefde het onheilspellend over het voetbalveld Eerst ging de besuikerde linksbuiten om ver, toen de linkshalf, vervolgens de spil en tenslotte de doelverdedlger. „D.S.I.O." jubelde. Nadat het elftal der gasten aldus was ge havend, was de thuisclub aan de beurt om „gevloerd" te worden. De strijd zou anders te ongelijk zijn. Eerst ging v. d. Griendt, toen v. d. Pieter man. De verdediging was dus leelijk gehandi capt. Feitelijk was nu v. d. Wint aan de beurt, maar deze stond wat te stevig op zijn beenen. De tengere de Koning was een gemakkelijker prooi voor het ijzerdraadje. Ook „Nckkle" moest er aan gelooven. En misschien zou het nog zoover zijn ge. komen, dat de strijd gestaakt had moeten worden bij gebrek aan strijders. Maar vóór het zoover was hoorde de ban ketbakker het rumoer van de vallende voet balsterren. Hij ontdekte de beeldenstormers, holde naar buiten, maar kwam precies te laat om de vernielers van z'n meesterstuk te kunnen geven, wat hun toekwam. Onze banketbakker bewees, een man van z'n tijd te zijn. Hij liet de voetballers liggen. En nu kan men op een kaartje lezen dat het voetbalveld is vervaardigd van suiker en dat de lieve jeugd op de hierboven beschreven wijze de voetballers een beentje heeft ge licht. 8. B. HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN FRAENKEL. NAAR NOORWEGEN OVERGEBRACHT. Het expeditieschip „Isbjoern" is Maan dag met het stoffelijk overschot van den poolonderzoeker Fraenkel aangekomen. Het schip ankerde echter niet in de haven van Tromsoe, doch ln een afgelegen kleine ha ven, Skogvik. Een vliegtuig Ls onmiddellijk derwaarts getrokken, teneinde de foto's in ontvangst te nemen. Dinsdagmorgen om 10 uur zal de Osbjoern" naar Tromsoe opva ren. De kruisers „Svenksond" en de „Michael Sears" zullen bij het blrmenloopen van de haven als escorte dienen.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5