BUITENLAND Nog meer verrassende berichten uit China. LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL LANGS DE STRAAT. HAARLEM S DAGBLAD MAANDAG 22 SEPTEMBER 1930 TWEEDE BLAD Mandsjoerije stuurt troepen en waarborgt den vrede. Maar intusschen spant het aan de Russische grens. INGEZONDEN MEDEDtZElNGEN a 60 Cts. per regeL STGFZUIGERHUIS MAERTENS BARTELJOR IS STRAAT 16 TEL. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f 175.— Huiszoekingen bij Chineesche spoorweg-autoriteiten. En wonderlijke toestand. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Zaterdag hebben wij uitvoerig geschreven over de wending in het Chineesche drama. De Toetsjoen van Mandsjoerije heeft bevel gegeven den burgeroorlog te eindigen en de invloed van dezen machthebber schijnt groot genoeg te zijn om den goeden afloop van deze nieuwe poging om China vrede te geven, te garandeeren. Zaterdag vroegen wij ons af, door welke motieven de Toetsjoen wel geleid zou kunnen zijn. Wordt hij gedre ven door altruïstisch vredesverlangen of wordt hij voor zijn hulp door de Centrale re geering in Nanking met goede dollars be taald, of droomt hij van een machtspositie in Nanking? Een antwoord op deze vragen kan nog niet gegeven worden. Toch zijn de telegrammen van vandaag interessant, en in menig opzicht verduidelijkend. Het eerste luidt als volgt: PEKING, 21 Sept. Heden hebben 4000 man Mandsjoerijsche troepen, die in twee gewone treinen en twee pantsertreinen wa ren aangevoerd, Tientsin bezet. De Sjansi- troepen zijn rustig afgetrokken. De toestand te Tientsin is normaal; de politie en de an dere openbare diensten functionneeren als gewoonlijk; aan niets kan men merken, dat er een algeheele bewindswijziging heeft plaats gehad. Bovendien heeft een vertegenwoordiger van Tsjang Haue Liang zich naar Peking be geven, om er een regeling te treffen voor een vreedzame bezetting van de stad, door de Mandsjoerijsche troepen. Van belang is voorts het bericht, dat de Sjansi-troepen rustig het tooneel van den strijd verlaten en dat de tegenstanders van de centrale regeering te Nanking in overleg zijn getreden met den Mandsjoerijschen „scheidsrechter". Er is echter nog een bericht afkomstig uit Tokio, dat op zichzelf niet buitengewoon belangrijk is, maar dat bewijst dat de stap van Toetsjoen van MaAdsjoerije toch zeer gewaagd is geweest. Er wordt namelijk gemeld, dat er aan de Chineesch-Russische grens weer inciden ten hebben plaats gevonden. Mandsjoerije nu ligt als een stootblok tusschen cetnraal China en den gevaarlijken buur; de Mand sjoerijsche bevelhebber heeft nimmer nage laten sterke troepenmachten bij de grens gereed te houden. Men vindt het dan ook op zijn minst genomen onverklaarbaar dat er thans veertig duizend man Mandsjoerijsche troepen naar Peking worden gestuurd. Dat de berichten omtrent nieuwe inciden ten waarlijk niet zoo onschuldig klinken, moge blijken uit het onderstaande telegram: KOWNO, 21 Sept. (V.D.) Naar uit Moskou wordt gemeld, hebben de Chineesche autori teiten bij den Sovjet-Russischen vertegen woordiger van de Oost Chineesche Spoor wegen een huiszoeking gedaan. Er zijn geheime documenten in beslag ge nomen, welke betrekking hebben op de werk zaamheden der Communistische organisaties. In politieke kringen te Moskou wordt ver klaard, dat de Chineesche autoriteiten het Russische-Chineesche Verdrag van 21 December 1929 hebben geschonden. Verder wordt officieel 'uit Moskou gemeld, dat een groep wit-gardisten, eenige honder den man groot, met machinegeweren het spoorwegstation Trjasin op het westelijk traject der Oost Chineesche spoorwegen heb ben bezet. Daar zouden de Chineesche auto riteiten geen maatregelen tegen hebben ge troffen. Generaal Diederichs, de vroegere leider der Tsjecho-Slowaaksche troepen in Siberië, zou te Charbin zijn aangekomen. De Russische Consul generaal Menikow heeft bij de Chineesche autoriteiten geprotesteerd en Diederichs' uitwijzing geëischt. In Mos- kousclie politieke kringen zou men er op staan, dat de Moekden-regeering de noodige maatregelen zal nemen tot herstel der nor male verhoudingen aan de Oostelijk Chinee sche Spoorwegen. De vrede in China schijnt gewaarborgd te zullen worden door Tsjang Hhoe Siang, den Mandsjoerijschen opperbevelhebber, wiens bedoelingen voorloopig nog vaag zijn. Maar intusschen begint het weer te span nen aan de Russische grens- Voorwaar een zonderlinge toestand! Het lot wil China niet gunstig zijn.... L. A. Economisch Volkenbonds werk. De tweede commissie der Assemblee heeft, onder leiding van Colijn, de debatten over het economisch Volkenbondswerk en de Deen sche resolutie in zake de meest begunstiging voortgezet. Bij het begin der zitting deed Colijn mededeeling van een resolutie, waarin de internationale mijnwerkersfederatie mi nister Graham verzoekt het steenkoolvraag- stuk opnieuw bij de economische Volken bondsorganisatie aanhangig te maken. De besluiten der agrarische conferentie van Warschau werden toegelicht door Gli- wick (Polen) aldus de Tel. Na de funeste gevolgen der economische crisis voor de landbouwstaten te hebben toe gelicht. stelde hij namens de acht staten, die te Warschau bijeen zijn geweest, voor, eenige punten bij het economisch comité aanhangig te maken. Deze betreffen samenwerking tus schen de Europeesche en overaeesefce land bouwstaten, om de prijsdaling der landbouw producten tegen te gaan, terwijl o.a. gevraagd wordt een conventie te ontwerpen, waarbij exportpremies en subsidies aan den landbouw worden afgeschaft. De Poolsche gedelegeerde stelde voor, dat de tweede commissie zich voortaan uitsluitend met het economisch-fi- nancieele Volkenbondswerk zal bezig hou den. Financiëele bijstand. De derde commissie is gereedgekomen met de conventie voor financieelen bijstand aan aangevallen staten. De banden tusschen deze conventie en de toekomstige ontwapenings conventie zijn nog nauwer aangehaald, door de aanvaarding van een voorstel, waarin ge zegd wordt, dat de inwerkingtreding der con ventie voor alle staten afhankelijk is van de naleving van een algemeen ontwapenings verdrag. De Britsche Dominions en Zwitser land zullen de conventie voorloopig niet tee kenen, aldus de Tel. De vierde commissie besprak het rapport der commissie van dertien in zake de reor ganisatie van het Volkenbondssecretariaat, het Arbeidsbureau en het Int. 'Hof. Verklaring van Zaleski inzake de Minderheden. GENèVE, 20 Sept. (VJ0.) In de zitting van Zaterdag van de politieke commissie van de Volkenbondsassemblée heeft de Poolsche afgevaardigde een verklaring afgelegd in zake het Minderhedenvraagstuk. Hij be streed de bevoegdheid van de Volkenbonds vergadering zich bezig te houden met deze aangelegenheid. Volgens de Poolsche regeering is alleen de Volkenbondsraad in staat de Poolsche regee ringen voorstellen te doen inzake wijziging in de thans geldende Minderhedenregeling. Namens de Poolsche regeering verklaarde Zaleski, dat hij onder geen beding accoord zou kunnen gaan met de instelling van eon Permanente Minderheden-Commissie. Niette min is de Poolsche regeering bereid mede te werken aan de vorming van een algemeene Minderhedencommissie, welke zal bestaan uit alle leden van den Volkenbond, aldus overeenstemmend met het voorstel, dat in dertijd door president Wilson is ingediend. De Commissie voor Pan- Europa bijeen geroepen. GENèVE, 20 Sept. (V.D Het presidium van de Volkenbondsvergadering heeft op voorstel van den secretaris-generaal van den Volkenbond besloten de commissie ter be studeering van de Pan-Europa-kwestie op Dinsdag 23 September a.s. bijeen te roepen. Men neemt aan dat de Commissie Briand tot voorzitter zal kiezen. De Commissie zal zich in hoofdzaak met de vaststelling van haar werkprogram bezig houden. Cuvelier tot 2 maanden veroordeeld. De in twee instanties tot vier maanden gevangenisstraf veroordeelde Fransche zwem mer Cuvelier (beschuldigd een Duitscher met een mes te hebben gestoken) heeft blijkens een mededeeling van zijn advocaat afgezien van zijn recht op hooger beroep, aldus het Hbld. Cuvelier zelf die tegen een borgstelling van 2000 M. op vrije voeten is gesteld, bevindt zich in Frankrijk. Zooals men weet zijn er verschillende ver volgingen in verband met de zaak-Cuvelier nog hangende. De sabotage in de V. S. tijdens den oorlog. Voor de gemengde vorderingscommissie Amerika-Duitschland heeft de Amerikaan- sche agent Bonynge zijn pleidooi voortgezet, over de quaestie van de aanslagen op de Amerikaansche munitiedepots en Black Tom in 1915, aldus het Hbld. Spr. concludeerde: le. dat de Duitsche re geering door het telegram van 26 Jan. 1915 opdracht tot sabotage gaf in de Ver. Staten; 2e. dat zij ten vervolge daarop agenten en spionnen naar de Ver. Staten zond, met be paalde opdrachten. Hintsch had in twee kof fers kaarten van plannen; getuigenverkla ringen hebben bewezen, dat Kristoff, Witzke en Jahnke betrokken zijn bij de gebeurtenis sen. Het staat vast, dat zij handelden in op dracht van de Duitsche regeering. Spr. beëindigde hiermee het gedeelte van zijn pleidooi betreffende de Black Tom-af faire. Roland Bonynge Amerika's vertegen- Woordigei VEREENIGDE SCHOUWSPELERS. VLAMMENDE JEUGD. Wanneer een boek door duizenden gelezen wordt en uit Amerika komt, is dat een reden voor mij om het aan een oude vriendin cadeau te doen maar het zelf niet te lezen. Ik ken precies den smaak van mijn oude vriendin en van mij. Na wat ik gisteren in het tooneelspel van Patterson Frank heb gezien, geloof ik wel te mogen aannemen, dat Vlammende jeugd een boek voor mijn vriendin is. Maar ik zal het zelf maar ongelezen laten. De vlammen die van deze jeugd uitsloegen bleken niet veel meer dan stroovuurtjes te zijn en ze brand den dan nog meestal achter de schermen, zonder dat wij er iets van merkten. Nu weet ik wel, dat het de omgekeerde wereld zou zijn een boek naar een daaruit getrokken tooneel- stuk te willen beoordeelen, vooral wanneer de tooneelbewerker zooals in Vlammende Jeugd kans heeft gezien de helft van de mannen weg te moffelen, zoodat wij alleen maar over de echtgenooten van de vlammen de dames hooren spreken in plaats van ze in actie te mogen bewonderen. Doch wat ik zoo van deze Vlammende Jeugd met die spiri tistische brieven van Dr. Osterhout aan wijlen mevrouw Mona zag en hoorde, was toch voldoende om mij wat wantrouwend te maken tegenover den Amerikaanschen schrijver Warner Fabian. Maar mijn oude vriendin stuur ik met St. Nico laas dit boek vast en zeker! Zij is dol op spiritisme en op vlammende jeugd van het genre Pat, Dee en Connie, zoqals ook het pu bliek dat gisteravond in vrij groote getale was opgekomen en van dit Amerikaansche stuk zichtbaar genoot. Wat niet te verwonderen was, nu Enny Mols-de Leeuwe Pat speelde. Mevrouw Mols- de Leeuwe is een van onze weinige actrices, die door haar levendig, pétillant spel een stuk weten te dragen. Het talent van mevrouw Mols bepaalt blijkbaar de keuze der stukken van De Ver- eenigde Schouwspelers. Vandaar tooneel- spelen als Patsy is een Malle en Vlammende Jeugd, waarin de hoofdrollen twee sprekend op elkaar gelijkende zusjes zijn. Enny Mols- de Leeuwe weet aan zulke rollen kleur en fleur te geven! Zij speelt ze volkomen uit, in alle nuances van ingénu tot in brand staand Ainerikaansch meisje! Mevrouw Mols kan evenals Annie van Ees een verrukkelijke gamine zijn, ondeugend, geestig, grillig en charmant! Zij is dat ook als Pat en haar guitig spel wordt het succes van het stuk, dat gisteren lang niet gering was. Het wordt, wel eens zooals in het groote tooneel met Connie, waarin haar actie niet altijd zuiver reageerde op de bekentenissen van Connie, solospel, dat grenst aan spel in een revue sc(ne, maar het blijft toch altijd boeiend en vooral vermakelijk. En in het langzaam groeien en veranderen van Pat geeft zij ook nog wat meer dan uiterlijk levendig en gees tig spel. Heel dit stuk draait althans nadat Mona tusschen het eerste en tweede bedrijf gestor ven is, om Pat. Mona had mevrouw Caroline van Dommelen leven in te blazen, wat niet gemakkelijk viel met een dame, die op den rand van den dood met haar wel ver lief - Hed en: MAANDAG 22 SEPTEMBER Groote Kerk: Kerkconcert. 8 uur. Stadsschouwburg: Nederl. Operavereeniging met „Martha", 8 uur. Brongebouw: Tentoonstelling „Het Kind" en expositie van het Tuberculose-museum. 2—5 en 8—9.30 uur. Palace: „Goud". Tooneel: The 7 Marivilla's 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „De Spullebaas" en „Een lied van den arbeid." Tooneel: The 2 Barze- nis. 8 uur. Rembrandt Theater: .Adoration". Tooneel: Yolanta Lang en Anton Dirks in „Die Opern- mixters". 7 en 9.15 uur. DINSDAG 23 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling 8.159,15 uur namiddag. Nassauplein 6. Vergadering Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en en Omstreken. 7 30 uur nam. Brongebouw: Tentoonstelling „Bet Kind" en expositie van het Tuberculose-museum. 2—5 en 8—9.30 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. aen maai- met versiancugen dokuu' tiansc. Denk om je hart, mevrouw!" zijn wij geneigd over het voetlicht te roepen en wij nemen ons vast voor, aan Dr. Osterhout nooit de prak tijk te gunnen. Heel dat bedrijf is „Amerl- kaansch" naar den smaak van mijn oude vriendin! Mevrouw van Dommelen wijdde er haar lang niet gering dramatisch talent aan, en het lag niet aan haar dat Mona's vuur ons hart niet verwarmde. John Timrott was de vriend, die niet veel meer had te zijn dan de wrijfpaal voor Mona, Pat en Delia en deze rol met de van hem bekende reserve en be scheidenheid speelde. Mies van Norden had als Dee ditmaal een vrij belangrijke rol en wij zagen met genoegen, dat zij zich onder de leiding van Mols flink ontwikkeld heeft. Haar spel blijft nog steeds wat te veel op het uiterlijke ingesteld. Met iets „minder" in haar actie zal zij zeker nog meer kunnen berei ken. Zij bewees dit reeds in de slotacte. waarin zij de telefoonscène gevoelig en knap speelde. Mevrouw Belly Grit.Vink was als Connie sympathiek in haar bekentenis al werd zij door het levendige spel van Pat wel wat al te veel in de schaduw gezet. Pierre Mols behoefde als Cary Scot-t niet veel meer dan een correct, keurig gekleed heer te zijn, wat hem volkomen is toever trouwd! De schrijver zorgt er voor. dat Scott's vrouw precies op tijd sterft, zoodat hij zonder ons te choqueeren Pat tegen het slot in zijn armen kan sluiten. Dr. Osterhout moest daar met zijn Dee nog op wachten, maar wij vertrouwen er op. dat de schrijver dat zaakje ook in orde maakt, want Dee's man was zooals wij vernamen op sterven na dood, welk bericht wij met de noodige kalmte aanhoorden, omdat wij zelfs niet het topje van den neus van dezen echtgenoot hadden gezien. Het succes van Vlammende Jeugd was zooals ik reeds schreef zeer groot. Aan de dames Mols en Van Norden werden onder daverend applaus bloemen aangeboden. J. B. SCHUIL. EERSTE LEZING VOOR DE VOLKSUNIVERSITEIT. H. C. VERKRUYSEN OVER EGYPTE. De serie lezingen, die de Volksuniversiteit dezen winter voor haar leden en introducé's in het gebouw van den Protestantenbond hoopt te geven, is Zaterdagavond geopend met een voordracht over Egypte met licht beelden en filmvertooning door den heer H. C. Verkruysen. De secretaris der Volksuniversiteit, dr. J. S. Bartstra zeide in zijn korte inleiding, dat, naar aanleiding van de door prof. Thierry te geven cursus over het leven na den dood volgens oud-Oostersche opvattingen, de op merking was gemaakt of het niet te ver kiezen zou zijn cursussen over meer actueele onderwerpen te geven. Spreker is het daar niet mee eens, want vraagstukken als dezen bezitten een eeuwige actualiteit, juist omdat ze gezien moeten worden in verband met het leven en de opvattingen van den tegenwoor- digen tijd. Nadat de lieer Bartstra nog enkele mededeelingen van huishoudelijken aard had gedaan, was het woord aan den heer Ver kruysen. Om de toeschouwers een goed inzicht te geven in de eigenaardige ligging van Egypte, vertoonde de heer Verkruysen allereerst een tweetal kaartjes, die den geïsoleerden toe stand van het land goed deden uitkomen Egypte is een strook vruchtbare grond langs de oevers van den NIjl, ter linker- en rechter zijde door schier onbegaanbare woestijnen begrensd, in het zuiden door hooge gebergten afgesloten, in het noorden de zee, die voor den Egyptenaar van drie a vierduizend jaar geleden eveneens een afsluiting beteekende. Zoo kwam het, dat de Egyptenaar zijn land als het belangrijkste, als het middelpunt van de aarde ging beschouwen. De eindelooze woestijnen rondom hem stem den hem tot nadenken, brachten hem er toe over den grond der dingen na te denken en waren de aanleiding, dat, hij in ieder natuur monument het goddelijke ging bewonderen. Zoo is ook de kunst van den Egyptenaar ernstig geworden. Steeds was zij voor hem tot symbool om het goddelijke uit, te drukken. Het lichaam beteekende voor den Egypte naar niets, alleen het hiernamaals had waar de voor hem. vandaar dat de doodencultus in 't oude Egypte zou buitengewoon belangrijk was. De sarcofagen werden bewerkt met kun stig en creux relief, allerlei figuren voor stellende, die dei dooden in het hiernamaals zouden kunnen dienen. Het lichaam moest gemummificeerd worden, zoodat de ziel het lichaam in denzelfden toestand als op aarde zou kunnen terugvinden. Met een aantal lan taarnplaatjes, op den doodendienst betrekking hebbend, verduidelijkte de heer Verkruysen het gesprokene. Zoo konden de aanwezigen o.m. de enorme pyramiden van Gizeh, de ko ningsgraven, met de peinzende sphinxen aan den ingang, bewonderen. De groote afmetin gen hebben alweer het doel, de tegenstelling met het werkelijke leven aan te toonen en het oneindige tot uitdrukking te brengen. Voordat spreker overging tot het vertoonen der films, maakte hij nog eenige opmerkingen over den invloed, dien de Egyptische bescha ving op de klassieke en zoo ook op de Wes- tersche beschaving heeft gehad. De films, die hierna werden gedraald, wer den door de aanwezigen met groote belang stelling gevolgd. Wij zagen aardige straat toneeltjes in Kairo, het plukken van dadels en een aantal interessante opnemingen van Botsing. De meneer was dik en had veel geld, wan* er schitterde een onmetelijk aantal onbeschei den ringen aan al de vingers van al zijn handen. Hij was op zijn pontencur gesteld, want zijn loop was gewichtig en zelfbewust. Hij was trotsch op zijn glimmend gepoetste schoenen, want bij eiken stap boog hij zich voorover en keek er even naar. HIJ was heele- maal trotsch op zich zelf, en hij flaneerde over het boordevolle station in het fiere be wustzijn, dat iedereen naar hem keek en hem benijdde. He; ventje was maar een klein onaanzien lijk kantoorklerkje, met heelemaal geen rin gen aan zijn handen, schoenen, die waar schijnlijk in geen weken gepoetst waren en een pak aan, waarvan de betere dagen ver in het grijze verleden lagen. Het was er zich heelemaal van bewust, dat niemand naar hem keek en vond zichzelf zeker niet be langrijk. En toen gebeurde het, dat het ventje tegen den meneer aan liep, en hem trapte op de glimmende, stralende punten van zijn onbe rispelijk gepoetste schoenen. En het nog ergere gebeurde, dat het ventje heelemaal niet erg van streek was. De meneer wel. Het ventje deed, in het minst niet, geïntimideerd, een stap achteruit, en zei nonchalant: „Het spijt me vreeselijk, maar ik kon er niets aan cjoen". En wilde doorwandelen. Maar de meneer was niet tevreden. Op geen stukken na zelfs. Hij wilde geen excuses. Hij wilde meer. Hij wilde wraak nemen. En goed ook. En hij hief zich op van den schoen, dien hij zorgvuldig bezig was te reinigen met een reusachtigen geurenden zijden zakdoek, mat het onaanzienlijke ventje met een ult- dagenden blik, en zei zwaar: „Welja, ik zou de menschen nog maar voor den gek houden ook". Het ventje was meer dan verbaasd. „Maar ik hou u niet voor den gek, ik kan er niets aan doen.Heusch.... Waarach tig. De meneer 2wol zichtbaar. „Het ishet is"Hij keek hulpzoekend om zich heen. maar vond bar weinig sympathie bij de vele gezichten, die hem ver maakt grinnikend aanstaarden. En opeens stampvoette hij. „Ik sta erop, dat u me be hoorlijk excuus vraagt. Ik wensch het abso luut. Verstaat u?" „Maar dat heb ik toch al gedaan?", zei het ventje welwillend, hoewel een beetje onge lukkig om zooveel wanbegrip. „Ik heb u toch al gezegd, dat het mij vreeselijk spijt? Het was mijn schuld niet". Toen plofte de meneer. Als een opgeblazen luchtballon, waar je een lucifer bij houdt. En na de explosie, die ik maar niet in finesses zal beschrijven, gaarde hij de armzalige over gebleven restjes van zijn waardigheid bijeen, en steeg hals over kop den trein in, die in middels gearriveerd was. Het ventje snelde hem haastig achterna, en trok hem nog net bij zijn jasje naar buiten. „U stapt vóór in, meneer. Dat mag niet". Het gezicht, dat de meneer hem toewend de, was niet purper meer. Het was lijkwit. Hij snakte naar adem, wou wat zeggen, maar kon niet. En net toen hij zich losgerukt had, en naar binnen wou gaan, werd hij opgevan gen door den conducteur. „Achter instappen, meneer". „Zei ik het niet", zei het ventje gelaten. Dacht ik het niet. Heb ik het niet gezegd?, Wat een kaffer". W. T. het graf van Toet-Ankh-Amen. Ook van de reparatfewerken der sphinxen werd een film vertoond. Hierbij kon men zien, hoe het werk door den gezamenlijken arbeid van de In landers tot stand komt. Belangwekkend waren ook de opnemingen van de irrigatiewerken in Egypte. Men zag o.a. den geweldigen stuwdam van Assoean en de primitieve wijze van het verplaatsen van water naar hooger gelegen gedeelten. Het hartelijk applaus, dat na afloop uit de zaal opsteeg bewees, hoezeer men dezen avond genoten had, zoowel van de boeiende voor dracht van den heer Verkruysen als van de lichtbeelden en filmvertooning. SPEELTUINVEREENIGING „HET OOSTERKWARTIER". HET CONTRACT OPGEZEGD. De heeren Peper en Overstecgen hebben de volgende schriftelijke vragen aan B. en W. ingezonden: In de raadsvergadering van 3 September heeft de Raad, door aanneming van de motie-Peper, zijn meening uitgesproken, dat de positie van de speeltuinvereeniging „Het Oosterkwartier" tegenover het gemeente bestuur blijven moest zooals die contractueel is vastgelegd. Desondanks hebben B. en W. het contract met bovengenoemde vereeniging, tegen 1 Januari a.s., opgezegd. Kunnen Burgemeester en Wethouders ln de eerstvolgende raadszitting meedeelen, wat hen tot deze handelwijze heeft gedreven? RESTAURATIE VAN HET KASTEEL BORN. Naar wij vernemen, zal het historisch kasteel van Bom, dat in den nacht van 28 op 29 Augustus door een feilen brand grooten- deels werd vernield, voor zoover mogelijk, worden gerestaureerd. Zooals wij de vorige week meldden is de bekende Duitsche luchtacrobaat Schind- ler met zijn drie met gezellen gedood bij het vertoonen van kunst stukken in de lucht boven het vliegveld Stuttgart-Boeblingen. Fritz Schindler zou van het ééne vliegtuig in het andere over stappen, maar stapte op den touwladder mis Door een verkeerde manoeuvre botsten de beide vliegtuigen te gen elkander. Zij stortten neer, de drie inzittenden en Schind Ier werden gedood. Hierboven een foto van het oogenblik, waarop de beide vlieg tuigen met elkander in aanraking komen en daarnaast in den inzet een foto van Schindler, die men te vens ziet afgebeeld in een acrobatischen stand op zijn vliegtuig.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5