m (-CRT5TM0DE BINNENLAND HAARLEM'S DAGBLAD VIERDE BLAD DINSDAG 23 SEPTEMBER 1930 Het is een wonderlijk verschijnsel van de laatste jaren, dat eigenlijk pas de middag en avondjurken de lijn van de nieuwe mode aangeven, en dat de simpele ochtendjurken en mantels vrijwel steeds door den Engel- schen, en dus sportieven stijl geïnspireerd blijven. En als er ooit een flagrant verschil tusschen de ochtend- en de middag- en avondjurken bestaan heeft, dan is het nu, nu de rokken van de laatstei steeds wijder en langer en golvender worden, en de mo dellen dikwijls ontleend zijn aan de ingenieus gedrapeerde Grieksche gewaden, of zoo weg geloop en schijnen te zijn uit een Middel- eeuwsch verhaal ol sage. Claridge, Georges en Jamin. Ep vooral daardoor valt het treurige, maar overbekende feit weer zoo op, dat de mode eigenlijk gecreëerd wordt voor dat deel van het vrouwendom, dat door de goden begiftigd is met een volmaakt figuur en dat de rest maar beter doet zich een beetje afzijdig te houden van de dikwijls origineele, een enke len keer overdreven uitersten, waaraan elke couturier zich nu eenmaal van tijd tot tijd te buiten gaat. En als er één mode is, die een overbluffend aantal eischen stelt aan zijn draagsters, dan is het deze wel. O ja, de rok ken zijn vrij lang, en camoufleeren dienten gevolge heel wat onvolmaaktheden, maar daarmee is de moeilijkheid alleen maar een beetje verplaatst. Want deze jurken zijn heel wat andere dingen dan de korte bakvisch- gevalletjes van een paar jaar geleden, die je even over je hoofd liet zakken en waar je je verder niet om bekommerde; deze jurken moeten werkelijk „gedragen" worden, gedra gen door een vrouw, die zich weet te bewegen, en die stijl heeft, die zich weet aan te passen bij een teer avond jurk je als het bekoorlijke „Deesse" van Jeanne Lanvin, van simpele bleekblauwe mousseline de soie, met een wijden, uit twee over elkaar vallende stroo- ken bestaanden rok, bij een gewaad als het statige „Isabelle" van Lucien Lelong, dat inderdaad een koninklijke allure heeft met zijn lang, strak, diep uitgesneden lijfje, zijn zwaren, golvenden rok en zijn met- een her melijnen rand afgezette basque. En wat wil in 's hemelsnaam iemand met misschien geen slecht figuur, maar een loop en een houding als van een jolige zeventienjarige, ervan terecht brengen als ze iets moet dra gen als het geraffineerde ensemble van Jolie Bergère Patou, dat met den veelzeggenden naam van „Lucretia" pronkte? Een japon van robijn rood crêpe marocain, waarover een driekwart lange, getailleerde mantel a double usage werd gedragen van fluweel in denzelfden tint, met een breeden sjaal, die los om den hals gewikkeld werd en op den rug afhing, halflange mouwen van Middeleeuwsch model met een smallen rand hermelijn afgezet, en gevoerd met satijn in een iets bleekeren tint? Het is een geluk, dat de och tend jurken het nog steeds zoeken, in simpele rechte model len, veelal van tweed, gewoonlijk met een kraagje, altijd met rechte plooien of plis- sées, want er is veel waarheid in de ver zuchting, die ik pas geleden iemand hoor de slaken: „Ik vind het allemaal erg mooi, maar je moet er min stens een marmeren sprookjespaleis en een paar schuivende Rolls Royces bij hebben". En voor ons gewone stervelingen, die als we een jurk noodig hebben, maar niet da delijk naar een Parij- schen couturier uit de Rue de la Paix of van de Place Vendöme kunnen hollen, zijn die ochtend jurkjes, waar in we ons overigens 's avonds in 't hoekje van den haard heel genoegelijk plegen te voelen, een ware op luchting al bestudee- - ren we dan ook twee Martial en Armana maal zoo gespannen de golvende droomgewaden, die ons tegen wil en dank meevoeren naar oorden van de wereld en tijdstippen uit de geschiedenis, waar we nooit in den lijve vertoefd hebben en zullen vertoeven. Alleen de namen van al die creaties zeggen genoeg. „Jolie Bergère", een middagjurk van be drukt velours van Martial et Aripand met een luchtig ninon fichu om den hals, en een garneering van even opgedoft zwart chiffon om heupen en mouwen; „Mylady" van Jeanne Duverne, een strak jurkje van zwarte crêpe georgette met naar beneden loopende ruches van kant; een donkerrood middag ensemble van Bernard, een ander van Patou met apehaar afgezet, dat „La Charmante" heet, een donkerblauwe crêpe georgette jurk „Favorite" van Lucien Lelong, niet meer „pour le five o'clock", zooals het een paar jaar geleden heette, of „pour le bridge", zoo als de femme du monde het verleden jaar noemde, naar nu „pour le cocktail". Opvallend veel zwart en donkerblauw wordt er gedragen, ook groen; in een paar zeer verschillende nuances wordt veel ge bruikt, en voor avondjurken een paar tinten bleek maar niet fletsblauw, die langen "tijd uit de gunst zijn geweest. De meeste van deze middagjurken zijn halflang, een enkele valt tot op den voet, in tegenstelling met de avondjurken, die alle tot op den grond reiken. En ook" hier zijrï' de namen zoo teekenend voor de japonnen; dat" een beschrijving er van bij afvalt: „Elvlre", een teer luchtig dingetje van Christiane van zwarte tulle en kant, „Enchantresse"; van Chéruit, een triom fantelijke creatie in pauwblauwe marocain, „Minuit",van Jeanne Duverne, geheel in dof zwart gehouden met een even glanzende basque van kralen. „Illusion", van Alice Bernard, een meisjes achtig j urkje. vaar diep. zeegroene crêpe geor gette met een geplis- seerd rokje, dat even aan de wijde rokken van de Egyptische vrouwen doet denken, I „Monte Carlo" van Christiane, „een zacht- blauw kleed, dat vol maakt Grieksch van lijn is, „Caprice" van Louise Boulanger, met een los tulle mouwtje, „Pajrisierune" van Ire ne Dana, iets heel teers van zwarte tulle. Kortom, de nieuwe herfstmode is er, en zij verschilt niet veel van wat er van den zomer gedragen werd. Een beetje meer statie, een paar meer origineele Frappeur-Chnstiane vonds ten een volmaakt verdwijnen van de zoo plotseling verschenen pélerine, een plotselinge voorkeur voor schit terende, echte bijoux, wat minder overbodige losse draperieën, en steeds meer aandacht voor „de lijn". WILLY VAN DER TAK. TWEE VELDWACHTERS MISHANDELD. JACHT OP TWEE ONVERLATEN TE CAPELLE. Zondagavond fietsten in de buurt van Ke ten te Capelle a. d. IJsel twee mannen, een met en een zonder licht. Veldwachter Wouda hield den man zonder licht aan. Beide per sonen vielen daarop den veldwachter plot seling aan en namen, na hem mishandeld te hebben, de vlucht, meldt de N. R. Crt. De in het dorp surveilleerende veldwachter Manni, onbekend met het gebeurde, hield daarop eveneens den zonder licht rijdenden man aan. Deze reed evenwel door, doch werd door den veldwachter achterhaald. Toen hij zijn naam vroeg werd de veldwachter omver ge reden door den met licht rijdende. Beiden hebben toen ook dezen veldwachter aange vallen en namen, na hem mishandeld te hebben, de vlucht naar het Kleine Veer. Hun fiets lieten zij achter op de plaats van het gevecht. Daar de motorveerboot aan den overkant lag, namen zij een roeiboot van den veerman. De veerman heeft hen even wel op de rivier gedwongen terug te kee- ren. Zij hebben zich daarop verstopt op de scheepswerf van de firma Vuyk en waren pnvindbaar's Nachts om half een heeft de politie, in samenwerking met die van Krimpen a. d. IJsel de beide personen bij het Nieuwe Veer aangehouden. Het bleken te zijn W. J. en P. V., beiden 21 jaar oud en wonende te Krimpen a. d. Usel. Ze zijn opgesloten. Veldwachter Wouda doet op ge neeskundig advies geen dienst. ERNSTIGE TRAMONTSPORING. MOTORWAGEN BIJNA TE WATER GEREDEN. Zaterdag heeft vlak bij Middelburg een ern stig tramdéraillement plaats gehad. De elec- trische tram, die te half negen van Vlissingen was vertrokken is aan het einde van den Vlissingscheweg bij de brug over den water gang, vermoedelijk door te snel rijden, in een bocht uit de rails geloopen. De motorwagen draaide om en reed vlak langs de watergang een eindje terug van Middelburg af. Mede door het trekken van de twee bijwagens kwam de motorwagen tot staan alvorens het. talud van de watergang was bereikt, zoo meldt de N.R.C. De belde bijwagens liepen ook uit de rails. De passagiers schokken natuurlijk hevig en het mag een wonder heeten, dat slechts één hunner, een dame uit Middleburg, lichte verwondingen aan een hand en een knie op liep. Zij begaf zich naar een in de buurt wo nenden dokter. De drie wagens stonden dwars en scheef over den weg en de bestrating ter plaatse was vrij ernstig beschadled. Toen personaal en materiaal uit Vlissingen ter plaatse was, had men na ongeveer anderhalf uur den weg weer vrij en konden ook de ge dérailleerde wagens, die intusschen in de rails waren teruggebracht, naar de remise rijden. In den dienst was voorzien door een tram aan beide zijden tot de plaats van het ongeval te laten rijden. INVAL BIJ EEN BANK TE AMSTERDAM. ONSOLIDE OPERATIES IN DE BALTISCHE LANDEN. De Justitie heeft Maandag een Inval ge daan bij de „Hypotheken en Assurantie Cen trale" aan de nieuwe Prinsengracht te Am sterdam. De geheele administratie werd per auto naar het instructiegebouw overgebracht. De huiszoeking vond haar oorzaak in het groote aantal bij de justitie ingediende klach ten tegen de operaties van de bank in het buitenland. De Tel. verneemt over deze zaak nog, dat de huiszoeking verband houdt met een groo te activiteit, welke deze bank ontplooide voornamelijk in de randstaten als Litauen, Letland, en Polen. Daar adverteerde zij in de bladen op groote schaal en noemde zich Nederliindisch Boden Kredltbank. Zij bood op verleidelijke wijze hypotheken aan. Nu heeft de naam Boden Kredietbank in die sta ten een min of meef bona fide klank en van daar, dat tientallen personen zich in relatie met die bank stelden. Zij moesten voor de bank aan de Nieuwe Prinsengracht nummer 6 hun zaken wilde behartigen, een niet on belangrijk bedrag storten. Indien dit ge schied was, begon de bank, zooals in de tien tallen klachten bij politie en justitie te lezen staat, te chicaneeren en er gebeurde verder niets, dan dat de bank het geld opstreek. Tal van personen hebben deze klachten aan de justitie kenbaar gemaakt. Bij een huiszoeking werd de geheele ad ministratie in beslag genomen; per auto werd zij naar het Instructiegebouw vervoerd. Zij zal door een accountant onderzocht wor den. MASSA-ONTSLAG BLJ DE A. K. U. Naar het Hbld. verneemt hebben wederom 80 man van het personeel van de A.K.U., van de z.g. buitenploeg, Zaterdag ontslag gekre gen. VLUCHTHEUVELS IN DE VAN EEDENSTRAAT. Openbare Werken is bezig ter weerszijden van de Tempeliersstraat in de Van Eeden straat een vluchtheuvel aan te leggen, beide voorzien van een groote lantaarn en een lichtzuil. HET REQUISITOIR IN DE ZAAK-LANS. MR. DE VISSER VERWERPT INBRAAK. Uit het requisitoir|van den advocaat-gene raal in de moordzaak Lans, dat wij Maandag In het kort vermeldden ontleenen wij nog aan het Alg. Hbld.: Toen verdachte procuratiehouder werd in 1923, had hij 10.000 in de zaak gestoken. Hij verdiende ongeveer 4800 per jaar. En toch heeft hij groote bedragen verduisterd. Het totaalbedrag dat hij verduisterde was ruim elfduizend gulden. Elk jaar ging het crescendo: in 1928 heeft hij bijna vijfdui zend gulden verduisterd. Waarvoor had deze man zooveeld geld noo dig? Het is niet gebleken Wel is door hem af en toe geld afgelost, zelfs eenmaal zesdui zend gulden, maar dat neemt niet weg, dat hij steeds meer geld noodig had en dat hij zijn vrouw slechts een klein bedrag van zijn salaris gaf. Deze man had een vertrouwenspositie. Hij zn" zijn patroon dagelijks, zat tegenover hem M n zegt dat -hij zich goed kan beheerschen, en dat is gebleken, doordat hij vier jaar lang zich beheerschte tegenover den patroon, die hij op de grofste wijze bedroog. Op zichzelf reeds zijn deze malversaties zóó ernstig, dat de verdachte daarvoor een ernstige straf ver dient. Spr. komt nu tot de andere tenlastelegging Hij legt er den nadruk op, dat ook het O. M. objectief moet nagaan, of het bewijsmate riaal voldoende is voor een veroordeeling van den verdachte. Politie en justitie hebben hun uiterste best gedaan om dezen moord op te helderen. En nu kan men zeggen, dat er fou ten zijn gemaakt in het vooronderzoek, maar het complex bewijsmateriaal was toch van dien aard, dat veroordeeling door de Rotter- damsche rechtbank gevolgd ls. Men moet ook niet vergeten, dat men aanvankelijk dacht aan een inbraak, en nu is het gemak kelijk achteraf critiek te leveren. Het Hof heeft te oordeelen over het bewijsmateriaal, dat het O.M. op tafel heeft gelegd. Er is aan merking op gemaakt, dat de mat niet in be slag is genomen. De politie heeft daarop niets gevonden en daaróm de mat niet in beslag genomen. Opdracht tot fotografeeren van het beneden portaal is gegeven, doch door een misverstand is 'dit niet denzelfden avond ge beurd. Ondanks de beweerde omissie van de po litie heeft de rechtbank een logisch vonnis geconstrueerd. In een zaak als deze is het verder zeer goed mogelijk, dat in kleinighe den afwijkende verklaringen worden gegeven. De wijze, waarop Lans dood werd gevon den, deed een schok gaan niet alleen, door Rotterdam, maar door geheel Nederland. Spr. gaat dan uitvoerig na, hoe de politie den toestand in het kantoor van de N. V.. De Haas vond, en welke uitgebreide maatrege len de poütie en de deskundigen hebben ge nomen. Bij diepgaand onderzoek werd vermoed, dat men met een gefingeerde inbraak te doen had. Het spreekt vanzelf, dat men den procuratiehouder haalde, om te weten te ko men, wat er vermist was. Men stelt het voor, alsof menschen van buitenaf zijn binnenge komen Maar buiten ls geen spoor van braak ontdekt, en de beide hekken waren gesloten, hetgeen niet op den weg van een inbreker ligt. Deze inbrekers hebben ook, wat geld be treft, weinig meegenomen. En welke inbre ker gaat zóó te werk, dat hij alle sieraden en al het geld op het lijk laat, maar wel de sleu tels van de brandkast op het lijk vindt? En welke inbreker neemt chèqueboekjes mee, die voor hem zoo hoogst gevaarlijk kunnen zijn? De moord moet gepleegd zijn, ook gezien het uittrekken van de telefoonstoppcn. door iemand, die ter plaatse volkomen op de hoog te is. Men heeft in allerlei richtingen gezocht, totdat de aanwijzingen zich opstapelden op het hoofd van dezen verdachte. De verdediger heeft een man uit Zeeland aangevoerd die twee menschen over den moord heeft hooren spreken. Op zichzelf is d&t niets belangrijks. Als men twee menschen hoort spreken over den moord op Julius Cae sar, is dat dan een aanwijzing, dat zij er debet aan zijn? Van het grootste belang is de tijd, waarop de moord is geschied en het uur waarop ver dachte van het kantoor is vertrokken. Hij beweert om half zeven te zijn vertrokken. Om zeven uur heeft mej. Lans opgebeld en geen gehoor gekregen. Inbraak en moord zijn dus gepleegd kun nen worden tusschen half zeven en zeven uur. Verdachte heeft zijn aanvankelijke mede- deeling, dat hij om half zes is weggegaan later veranderd, omdat hij anders met zijn alibi niet uitkwam. Hij heeft dien avond zijn eten niet opge geten. zijn vioolspel was slecht en hij heeft gezegd: „Denk er om dat ik het uur van mijn thuiskomst goed onthoud!" Verdachte was in het bezit van een sleu tel van het achterhek en heeft dat steeds ontkend. Thans rest de vraag: Waarmee Is de moord gepleegd? Voor spr. staat vast. dat dit is ge schied met het ivoren mes en daarna met de vijl. Vaststaat, dat het Ivoren mes op den avond van den moord niet ,is gevonden. Mr. Kokosky: „Waarachtig niet!" Mr. de Visser:; „Ik zal met belangstelling afwachten of u het tegendeel kunt aantoo- nen." Mr. Kokosky: „Ik heb niets aan te toon en! Toont u maar aan!" Komende tot de quaestie van het bloed aan verdachtes kleercn, merkte spr. op, dat de- deskundigen allen van meening zijn, dat op broek, colbert, jas, vest en schoenen van ver dachte bloed is gevonden. Het bloed op de voorzijde van de broek moet er op gespat zijn. Het kan er niet op gekomen zijn door gewoon door bloed te loopen, want dan kunnen er ten hoogste spatien op de achterzijde van de broek komen. Het bloed is er waarschijnlijk op gespat, toen Lans op den grond lag, en verdachte hem op het hoofd sloeg. Het ivoren mesje, dat verdachte heeft ge bruikt, was zóó scherp, dat. de deskundige dr. v. Rijssel er een dijbeen tot op het been mee heeft kunnen doorsnijden. De hals is in drie tempo's doorgesneden. Spr. meent, dat het met dit buitengewoon scherpe mesje is gebeurd. Is met de vijl geslagen, dan moet hier wordt het net dichtgetrokken iemand van het personeel den moord hebben ge pleegd. De vijl werd op een verborgen plaats bewaard. Het motief van den dader is hier volmaakt aanwezig. Hij miste de technische kennis om directeur te worden, al stond in de sta tuten, dat hij mede-directeur zou worden Buitengewoon merkwaardig was het, dat accountant Melis om vijf uur met zijn onder zoek gekomen was tot het kasboek, waaruit onmiddellijk de malversaties zouden zijn ge bleken. Twee uur later lag het lijk van Lans in het keukentje. Psychiatrisch onderzoek heeft uitgewezen, dat verdachte over een groote mate van zelfbeheersching beschikte. De deskundigen achten hem physisch Ln staat tot den moord; o7er de psychische mogelijk- iheid verschillen zij van meening. Alle aan wijzingen sturen in de richting van dezen verdachte. Spr. is van oordeel, dat verdachte den moord heeft gepleegd. Lans, als kantoorbediende begonnen, was opgeklommen en had de zaak groot gemaakt. Maar een gewetenlooze procu ratiehouder ondermijnde de zaak en bedroog hem. Lans ls een verschrikkelijken dood gestor ven, en het is juist, dat de rechtbank ver dachte zwaar heeft gestraft. Meermalen heeft spr. gedacht, of het niet beter geweest zou zijn, ook voor verdachte, als hij ruiterlijk had bekend. Mr. De Visser elschte daarop 20 jaar ge vangenisstraf. De zitting werd o.a. bijgewoond door oud minister dr. J. Th. de Visser, de vader van den waarnemend advocaat-généraal. PLEIDOOIEN IN DE MOORDZAAK-LANS. MR. KOKOSKY VRAAGT VRIJSPRAAK. Nadat Maandagmiddag pauze gehouden was in de behandeling van de moordzaak Lans voor het Haagsche Gerechtshof, kwamen de verdedigers aan het woord. Wij ontleenen hierover aan het Hbld.: Mr. v. d. Meer besprak de malversaties. Verd. erkende ruiterlijk, dat hij ze heeft gepleegd. Wat deed hij met het verduisterde geld? Zijn vrouw gebruikte het geld, dat zij kreeg voor een groot deel voor zichzelf; verd. moest allerlei dingen uit andere middelen bekostigen. De Rott. rechtbank heeft, wat de gixo-over schrijving betreft, terecht overwogen dat hier geen goederen zijn verduisterd. Spr. drong erop aan, verd. voor deze feiten te veroor- deelen tot een straf, gelijk aan zijn preven tieve hechtenis, indien hij voor den doodslag mocht worden vrijgesproken. Mr. Kokosky aan het woord. Mr. Kokosky betoogde, dat weinige zaken in de laatste jaren zoozeer de aandacht heb ben getrokken als deze, vooral ook om de processuee'.e wijze van behandeling. Spreker schtste de verschillende phases, welke deze zaak heeft doorleefd. Spr. bracht lof aan de Rotterdamsche recht bank, die alles heeft gedaan om licht te ver schaffen, doch dit ls haar niet gelukt omdat er teveel verknoeid was. Het Hof moet kunnen gevoelen, dat deze getuigen niet meer onbevangen zijn. In de Juridische literatuur wordt er op ge wezen (spr. vond het Zaterdag nog in een nieuw werk), dat verklaringen over tijdstip pen zelden nauwkeurig zijn. Pleiter critiseerde het, dat de Officier van Justitie te Rotterdam en de proc-generaal ln deze zaak een en dezelfde persoon zijn. De overtuiging van den proc.-generaal is gevestigd door een objectief nieuw onderzoek van den proc.-generaal, maar bestond reeds bij den aanvang van dit onderzoek. De publieke opinie ls. dat men het bewijs niet geleverd acht. Er bestaat twijfel, die in een rechtzaak niet bestaan mag. Het onderzoek noemde pleiter onvoldoende.1 Het verhaal van den proc.-generaal klinkt logisch. Hoe komt dat? Omdat men uitgaat van een bepaald standpunt. Men zegt: de man is schuldig en nu zal lk aantoonen dat hij schuldig is. Wanneer men deze zaak goed bekijkt, dan blijkt het, dat- het allemaal hypothesen zijn en meer niets. Maar het gaat hier om iemand, die twintig jaar gevangenis moet krijgen en daarom moet het Hof alles helder en klaar voor oogan staan. Spr. bracht don president lof voor de vol slagen onpartijdige wijze waarop hij dit on derzoek heeft geleid. Het requisitoir klonk volkomen logisch: de proc.-generaal is een waardige leerling van Co nan Doyle. Uit de feiten kan echter slechts blijken, dat v. O. de dader kan zijn, niet dat hij de dader is. Het Hof kan slechts het standpunt inne men: wij kunnen het bewijs niet leveren om dat het onderzoek zoo slecht is geweest. De proc. gen. heeft zijn stof verdeeld in twee gedeelten: de malversatiën, daarna de moord, subs, de doodslag. Men zoekt in de malversaties het motief voor den later ge- pleegden moord. Men vergete ook niet, dat deze man zijn eigen geld stal, want het derde deel van het kapitaal ïn de zaak was van hem Pleiter vestigde er voorts o.m. de aan dacht op dat er herhaaldelijk ingebroken is bij Lans. Uitvoerig behandelde pl. verschillen de getuigenverklaringen. Neem nu eens de omstandigheid waarin deze man verkeert. Psychologisch ls het vol komen verklaarbaar, dat hij onder den indruk was van de a s. ontdekking der malversaties en bang was dat zij ln verband gebracht zouden worden met den moord. Is het niet te begrijpen, dat hij tracht dit te voorkomen? „Onthoud het uur waarop ik thuis ben ge komen" heeft verd. tot zijn vrouw gezegd. Maar wanneer zef hij dat? Nadat hij van den moord gehoord had. Natuurlijk zei hij het toen omdat hij ervan verdacht zou kunnen worden. v. O. had er geen belang bij. Lans te ver moorden, want hij kon weten dat dan alles uit, zou komen van de malversaties, terwijl er vermoedelijk niets zou gebeuren als den vol genden dag eenvoudig de malversaties wa ren uitgekomen. Van het bewuste mesje is alleen vast komen te staan dat een sterk man er iemand den hals mee zou kunnen afsnijden. En wat de vijl betreft, get. van Tol heeft verklaard, dat die nu hier dan daar lag. Het fs in het geheel niet onwaarschijnlijk, dat zij op dien avond voor de hand lag. Spr. betoogde ten slotte dat er twijfel ge noeg is om dezen man vrij te spreken. Men kan dezen man. die vader ls en echtgenoot, niet op de aangevoerde gronden ui tde maat schappij bannen. Hij moet worden vrijge sproken omdat, het wettig en overtuigend be wijs nïet is geleverd, niet is geleverd kunnen worden, misschien omdat in het begin de zaak verknoeid is. Re- en dupliek. De proc.-generaal bestreed vervolgens den verdediger in diens critiek op het vooronder zoek. Indren het vooronderzoek zoo slecht geweest was, hoe zou de rechtbank dan uit hetgeen door het O.M. was aangevoerd, voldoende materiaal biieen hebben kunnen brengen voor een veroordeelend vonnis? Mr, Kokosky betoogde nog. dat er oen Homerisch gelach zal opgaan ln Nederland als men beweert, dat het politie-onderzoek goed is geweest. Verdachte bleef zijn onschuld volhouden; „God zelf zal wel ééns uitkomst geven", zelde hij. De president sloot het onderzoek en be paalde de uitspraak op Maandag 6 October, des v.m. te tien uur. WONINGBOUW. B. en W. van Haarlem deelen mede, dat het bouwen van 110 woningen en 3 berg plaatsen, op een terrein gelegen aan en nabij de Spaarnhovenstraat te Haarlem (N.), (waarvan de openbare aanbesteding heeft plaats gehad op 25 Augustus), door hen ls gegund aan de N.V. Gobr. A. M. en D. P. Joustra's Aannemersbedrijf en Handelmaat schappij te Haarlem voor de som van J 319.000.—. A. B. KLEEREKOPER 50 JAAR. In Huize Elisabeth te 's-Gravenhage heeft de heer A. B, Kleerekoper. lid der Tweede Kamer, Maandag onder groote belangstelling uit de kringen van S.DA.P. en vakbeweging zijn 50stcn verjaardag gevierd. EEN AFSCHEID. Donderdagavond 25 September as. geven de Haarlemsche afdeelfngen van de Nationale Chr. Geheelonthoudersvereeniging en de J. C. G. O. V. „De Schakel" in het „Blauwe Kruis" een feestavond, tevens afscheid van het echt paar Mars, de hulsbewaarders van „Het Blauwe Kruis". TOONEELVEREENIGING „NIEUW LEVEN". HET SPEELSEIZOEN 1930—1931. Verschenen Is de tooneelgids van de Ge heelonthouders Tooneelvereeniging „Nieuw Leven", voor het speelseizoen 19301931. De eerste uitvoeringen zullen plaats vinden op Woensdag 8 en Donderdag 9 October, ln den Stadsschouwburg. Opgevoerd zal worden: „Als de kersen bloeien", toonoelspel in drie bedrijven door dr. J. van Epen. Op 15 November d-a.v. wordt in de Gemeentelijke Concertzaal een bal avond gegeven met medewerking van het Haarlemsch Saion-Orkest „Diligenza". Op den lOden en llden December voeren de leden in den Stadsschouwburg dc klucht „Daar liegen we ons uit", van Fr. Morris en W. Wyatt op. De volgende tooneclavondcn vallen op Woensdag 28 en Donderdag 29 Januari 1931. Gegeven zal worden: „Er staat geschreven", tooneehpel in drie bedrijven, door Jaap van de Poll. Voor Zaterdag 21 Februari staat een bal- masuqé op het programma,'dat in dc Ge meentelijke Concertzaal gegeven wordt. Hierna volgt op Zaterdag 11 April een cabaretavond met bal, eveneens te geven in de Gemeentelijke Concertzaal. Muzikale medewerking verleenen het Haarlemsche Di lettanten Orkest en het Haarlemsche Salon orkest „Diligenza". Tenslotte zal op Woensdag 8 en Donderdag 7 Mei een opvoering worden gegeven van „Hottentot", toonoelspel ln drie bedrijven naax het Amerikaansch van William Maples, be werkt door C. van Kerckhoven Jr,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13