HOLLANDSCH ZWITSERSCHE REEPEN H.D. VERTELLINGEN STADSNIEUWS DE MYSTERIEUSE VERDWIJNING. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 23 SEPTEMBER 1930 (Nadruk verboden; auteurirecht voorbehouden). De tegenvaller. Dat Hansje op zijn vijfden verjaardag zoo vroeg wakker "was, kwam door Peter, die haast nóg nieuwsgieriger naar de pakjes was. dan Hans zelf. Peter had hem zachtjes gewekt en medege deeld dat Hansje jarig was, wat die wel niet goed begreep, maar toch hoogst belangwek kend vond, en dus uit zijn met klamboe- tulie omspannen bed gleed. Het vroege morgenlicht viel grauw de kamer binnen, waar van de j,amen wijd openstonden en den adem van den geurenden assemboom naast het huis welwillend toegang verleenden. Op hun bloote voetjes schoven ze geruLsch- loos over den killen tegelvloer naar ,,het kantoor", Vaders werkkamer die op den weg uitzag. Onmiddelijk zagen ze het: op het bureau stonden twee pakjes. Vastberaden pakte Peter het grootste op en op dezelfde manier als ze gekomen waren verlieten de broertjes de kamer en gingen naar de achtergalerij. Zes-jarige Peter beefde van spanning toen hij het touwtje, dat om het pak zat, loskreeg. Toen hij het papier voorzichtig, om niet te veel leven te maken, er af had gehaald, vond. Hans dat zijn beurt gekomen was' en lichtte het deksel op. Eenige oogenblikken bleven ze met half-open mond om de beurt elkaar en de geopende doos aanstaren. Daarna deed Hans een greep en zette een miniatuur-loco- motiefje naast zich op den grond. Met be hulp van Peter waren spoedig de bijbehooren- de wagentjes en rails uitgepakt en op de vloer in elkaar gezet. Het volgende oogen- blik gingen ze al geheel op in hun spel. Het huis was vrij oud. en de tegelbedekking van hun speelplaatsje aan één zijde ver zakt, zoodat daar het in den nacht gevallen regenwater was blijven staan. Toen Peter dit ontdekte, ontvouwde het geheel nieuwe moge lijkheden, en het duurde niet. lang of het water spatte onder de wagens vandaan, tel- - kens als ze den trein in zijn grootste vaart door het water lieten rijden, wait hun genot en hun opwinding niet weinig verhoogde. Maar, behalve locomotief en rails was dit speel goed uit den tijd vlak na den oorlog van papier maché, zoodat de wagentjes het spoedig opgaven en ineen gezakt een treuri- gen aanblik opleverden. Onwillekeurig waren beiden stil geworden; sip keken ze elkaar eens aan, tot Peter voor stelde maar weer in te pakken. De huis jongen, die ondertusschen gekomen was, hielp hen het papier er netjes weer om te doen en het touwtje vast te strikken.. Nadat deze bezigheid met den grootsten ernst was ver richt, brachten ze liet pak weer onopgemerkt op haar plaats in 't kantoor. Toen Moeder haar jongste een uurtje later zoo stil vond, meende zij dat hij eenigszins onder den Indruk was van het feit van zijn verjaardag, en dacht dat dit wel zou ver dwijnen als hij de pakjes kreeg. Na 't ontbijt nam Vader zijn jongens met een uitdrukking van vóór-genoegen op het gezicht, mee naar zijn werkkamer, terwijl Moeder achter hen aankwam. „Kom eens hier Hans", zei hij, „je bent vandaag vijf jaar geworden. Daarom heeft Vader hier iets voor je; kijk maar eens! Maar Hansje wrong en trok om los te komen uit Vaders arm. „Wil niet; Hansje wil niet", kreunde hij. „Kom, je wilt toch wel iets van Vader hebben?" „Neeklonk benauwd het antwoord. Vaders goede gezicht stond even verbaasd en hij keek Moeder een oogenblik aan. „Dan zal ik het wel even voor Hans openmaken", en zeker van zijn succes begon hij het groot ste pakketje te openen. Zorgvuldig wond hij het touwtje op en legde het opzij.' Toen het papier er af was, moest Hansje, door Vaders hand gedwongen, het deksel van de doos oplichten, nu echter niet vrij willig, waarmee te voorschijn kwam de door weekte rest van een tevoren zoo mooie trein Vader slikte wat weg: hij begreep. D. E. DE ZESDE HAARLEMSCHE KRUIDENIERSBEURS. WAT ER TE ZIEN IS. Maandagmiddag hebben wij nog eens een kijkje genomen op de Zesde Haarlemsche Kruideniersbeursin het Gemeentelijk Con certgebouw. Ofschoon verschillende stands gereed of bijna gereed waren, waren er toch nog méér niet klaar en hejerschte er de gewone spheer, die altijd op tentoonstellingen, bazars of beurzen eenige uren vóór de opening te con- stateeren valt: den spheer van min of meer zenuwachtige spanning, van haasten en jachten. Op den grond overal papieren en touwen, planken en spijkers en allerlei straks te exposeeren artikelen: fleschjes en pakjes-in- karton, potten jam en blikken biscuits en wat er nog meer des kruideniers mag zijn. Alleen van kruideniers-politiek was hier niets te bemerken, want uit alles blijkt, dat deze zaak weer flink en royaal is aangepakt en dat iedere standhouder hard heeft ge werkt om een goeden en flinken indruk te vestigen. Ieder oogenblik werd de man van de krant en met het potlood en het boekje met een (beleefd „pardon" en zachten drang „terzijde" gewerkt. 't Was er dan ook eigenlijk nog te druk en te rumoerig om een goed overzicht van alles te krijgen. „Denk je om m'n flesschen?" vroeg de eene standhouder aan den anderen, die met een plank manoeuvreerde en: „Meneer, sla je asjeblieft geen spijkers door m'n leiding?" waarschuwde een ander een collega, die met een hamer gewapend op een ladder stond. „Maak je niet ongerust!" wenkte de hamer- man. Een paar philosofen, die „klaar" waren, zaten kalm een sigaret te rooken en het druk ke gedoe om hen heen aan te zien. Zoo goed en zoo kwaad als het ging, maak te wij eenige notities. Zie hier de resultaten, waarbij we eerst onzen stadgenooten een beurt willen geven. Wie het gebouw binnengaat ziet eerst links in de vestibule de stand van de Haarlemsche Rotting-Meubel-Industrie, Fa. Wed. Swaans- wijk, die als altijd weer uitstekend voor den dag komt, met rieten matten, een heel aardig effect heeft weten te bereiken en voorts al haar artlkeien weer op smaakvolle wijze éta- leert. De Wijnhandel M. J. Roozckrans v.h. G. De Vos Co., heeft een soort flesschenpyramide gemaakt. De flesschen zijn gevuld met wijnen uit zoowat alle streken der aarde. De Firma A. F. Kremer, Electrische Koffie branderij en theepakkerij, heeft een flinken -grooten stand, afgezet door een „nooddam" van groote balen koffie. Op zeer in 't oog vallende wijze wordt de aandacht gevestigd op de goede qualiteit en de prijsvermindering van de producten dezer firma, die ook een aanval doet op het veelbesproken cadeau stelsel. De Gebrs. Loots, wijnkoopers, likeurstokers en limonadefabrikanten, étaleeren hun fles schen met frisch-gekleurdé limonadesiropen, roode en witte wijnen en fijne likeuren. De Firma P. Haan Zn., papier- en winkel- zakkenhandcl, toont dat er voor een étaleur van goeden smaak ook met winkelzakken en andere verpakkingsartikelen iets aardigs te bereiken is. De aandacht moet ook gevraagd worden voor de Conservenfabriek „The Eagle" (De Arend) die fleschjes zuur op een zilveren bol monteerde en het geheel bekroonde met den Arend, die haar symbool is. De produc ten van deze inleggerij van haring en fijnp zuurwaren zien er allersmakelijkst uit. En verder vindt de bezoeker op deze beurs alles, wat ook maar eenigszins in verband kan worden gebracht met het kruideniers vak. Een kruidenier handelt tegenwoordig in veel zaken, die zijn collega's uit vroeger tijden nooit in hun winkel hebben gehad. Wijnen? U vindt op de Beurs heel wat wijnhandelaren vertegenwoordigd. Vleesch- waren en conserven? U hebt de fabrieken die deze artikelen produceeren en op de Beurs een stand hebben, maar voor het uitzoeken. Biscuits, banket, chocolade, suikerwerken? De firma's die deze tongstreelende lekkernijen vervaardigen zijn hier bij de vleet. En dan de waschmiddelen, van de gewone zeepsoortem tot de speciale middelen voor het reinigen van vaatwerk, potten en pannen lepels en vorken toe! Deze artikelen leenen zich uitstekend voor demonstraties, die dan ook door verschillende firma's op de Beurs gehouden worden. Bij de fijne vleeschwaren sluiten zich van zelf de weeg- en snijmachines aan, die ook in werking te zien zijn. Voor een moderne zaak is een kasregister onmisbaar: u vindt ze hier in soorten. Koffie en thee, kaas en margarine, koek en beschuit, olie en azijn, zij behooren van ou-ds tot den inventaris van elke kruideniers zaak. Welnu: de kruideniers zullen op de beurs een keus kunnen doen van de firma, aan wie ze in 't vervolg het liefst de levering dezer artikelen zullen toevertrouwen. Voedsel voor kippen, honden en katten wofdt door verschillende firma's geëxposeerd Inderdaad: iedere vakman zal op deze beurs iets van zijn gading vinden. Voor de noodi- ge gezelligheid is bovendien wij meldden het reeds ook gezorgd, zoodat wij aan de Zesde Haarlemsche Kruideniersbeurs een minstens even groot succes durven voorspel len als haar voorgangsters mochten boe ken. De opening. Het was juist als verleden jaar, en het jaar daarvoor. Buiten een drenzige regen, glimmende keien en veel natte auto's. Maar ook trof het ons weer, dat daardoor de tegen stelling des te scherper was met binnen. Want in het Gemeentelijke Concertgebouw was Tiet opnieuw: licht, kleuren, gezelligheid, volte. Wie de beurs 's morgens bezocht heeft, kan het zich nauwelijks voorstellen, dat zoo kort daarop uit dezen chaos uit den grenzenloozen rommel te voorschijn is geroepen zulk een orde, zoo'n overzichtelijke en keurige expositie als deze Zesde Kruideniersbeurs is. Op het podium hadden zich tegen half acht Maandagavond vele genoodigden verzameld, en toen te ongeveer acht uur de muziek een wijle zweeg en ook de standhouders zich om het podium verzameld hadden, nam de voorzitter van de vereeniging van Winkeliers in Koloniale Waren „Ons Belang", de orga nisatie welke de beurs doet houden, de heer A. B. Slothouber het woord om iets ter inleiding te zeggèn. Behalve mr. A. Bruch- heette hij welkom leden van den Raad, en van de Kamer van Koophandel, den secretaris daarvan, Jhr. J. C. Mollerus, de afdeelingen Rotterdam, Den Haag, Haarlemmermeer, vertegenwoordigers van de Haarlemsche HandeLsvereeniging en voorzitter, secretaris en penningmeester van het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Kruideniersbond. Voorts ook de standhouders en in het bijzonder den Duitschen deelnemer. In het vervolg van zijn toespraak stelde de voorzitter in het licht het belang van or ganisatie voor den middenstander. Mr. A. Bruch, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, oud-wethouder van Onder wijs der gemeente Haarlem, sprak daarna de openingsrede uit. Hij zeide dit gaarne te doen, omdat het Middenstandsbelang een algemeen belang is. Spr. bestreed hen, die den middenstand een overbodigen schakel in het productieproces noemen. Ook in de huidige periode van prijsdaling der grondstoffen in den groothandel, hoort men weer dergelijke klanken, zei spreker. Men meent zich te kunnen beklagen, dat deze daling met geen, althans niet met een evenredige vermindering in den détail-handel gepaard gaat. Men vergeet echter eenerzijds •dat de kostprijs der goederen zelf slechts een onderdeel vormen van den eindprijs van het product op het tijdstip, dat dit den con sument wordt aangeboden en anderzijds ver liest men uit het oog, dat de overige facto ren van dezen eindprijs (te weten kosten verbanden aan transport, opslagplaats, uit- deelings der goederen, assurantie, bijdrage in sociale maatregelen enz. niet zijn vermin derd en alle, althans zoo goed als alle) in even groote mate den eindprijs zouden beïnvloeden, zoo de middenstand was uitge schakeld. Zij, die in dezen van ingrijpen der Over heid heil veirwachten, geven blijk van het achter ons liggend tijdperk, der distributie, alles vergeten en niets geleerd te hebben. Sinds veie tientallen van jaren voorspellen deze geleerden, aldus spr., den ondergang van den handerdrij venden middenstand. Doch spr. denkt onwillekeurig aan het Fransche spreekwoord: „Les gens, que vous avez tué se portent assez bien", „de lieden, die gij gedood hebt, bevinden zich redelijk wel". Als een der redenen daarvan noemde mr. Bruch het onmiddellijk contact, dat de han deldrijvende Middenstand heeft met het pu bliek. Dit nauwe contact, door een groot deel van het publiek op prijs gesteld, kan nimmer tusschen producent en consument be staan en slechts in mindere mate tusschen afnemer en massale bedrijven. Een kruideniersbeurs nu, bevordert die INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Cts. per regel. MEUBELEN Levering direct aan particulieren, Dressoir, tafel, 2 fauteuils, 4 stoelen moquette, theemeubel, spiegel 2 schilderijen, samen f118.—. Q. A. Buffet met bolle deuren f62,50 Huis-, Salon-, Slaapkamermeubelen, Bedden, Dekens, enz. Alles MET DRIE JAAR SCHRIFTELIJKE GARANTIE. PRIMA AFWERKING, NED. MEUBEL-INDUSTRIE „NEMI". Modelkamer» voor Haarlem: KONINGINNEWEG 18 aanraking met het publiek op krachtige en doeltreffende wijze. Er is echter contact naar beide zijden, met het publiek, maar ook met producent en groothandel. Men heeft den Middenstand wel verweten individualisme en verdeeldheid. Haarlem biedt het beeld van een een- drachtigen middenstand en in den Kroon van den Haarlemschen Middenstand zijt gij door uw saamhoorigheid, uw initiatief en uw voort varendheid een parel van bijzondere waar de. Een slagen van de Beurs noemde mr. Bruch in het belang van-de. organisatie en in dat van het publiek, waarna hij de beurs met gelukwenschen aan de organisatoren geopend verklaarde. De heer Slothouber zegde hem dank voor het gesprokene. De heer F. H. Smit, voorzitter der Haar lemsche Handelsvereeniging, sprak vervol gens woorden van gelukwensch. De heer Van der Linden voorzitter van den Nederlandschen Kruideniersbond hield een toespraak, waarin hij waarschuwde tegen het gevaar dat den middenstand be- .'reigt van de zijde van het grootkapitaal, met name van de warenhuizen. Daartegen over dient de kleine winkelier zich te organi- seeren, zei hij. De burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk kwam de zaal binnen en werd door den heer Slothouber hartelijk verwel komd. De genoodigden hebben vervolgens een rondgang langs de stands gemaakt, waarbij vele oude bekenden van vorige jaren weer aangetroffen werden en waarbij, reeds dezen eersten avond, duidelijk werd, dat de Kruide niersbeurs ook dit jaar een succes is. JUBILEUM C. VAN DEN BERG Zondag herdacht de heer C. van den Berg, alhier, het feit, dat hij vijf en veertig jaar geleden in functie trad bij W. Bus' Stoom boot Mij., welke firma hij aanvankelijk als boekhouder, later als hoof dboekhouder diende. Des morgens ontving de jubilaris reeds tal van bloemstukken, schriftelijke en telegrafi sche bewijzen van belangstelling, terwijl in de middaguren ten kantore van de maat schappij aan den jubilaris een bijzondere hulde werd gebracht. De jubilaris, die tezamen met zijn echt- genoote met een auto van zijn woning werd afgehaald, werd allereerst toegesproken door den president-commissaris, den heer P. H. van der Hoog, die mededeelde, dat het de koningin behaagd had den jubilaris te on derscheiden met de eeremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Namens het college van commissarissen bood hij den heer Van den Berg een prach- tigen inktkoker op zwaar-zilveren voet met inscriptie aan. De heer Spaargaren bood, mede namens den heer Van Keulen, agent te Rotterdam en Van Til, boekhoud-er aldaar, een zilveren si garenkist met inscriptie aan. De heer Van Keulen overhandigde den jubilaris de eere- teekenen, verbonden aan de koninklijke on derscheiding. Achtereenvolgens werd nu nog het woord gevoerd door den^ heer Haas, namens het personeel, die een marmeren aschbak met inscriptie ten geschenke aan.bood, den heer Vreeken, als oudste der kapiteins, die .een bloemstuk en den heer Scheffer, namens de leden der Haarl. Beurtvaartvereeniging, die een vulpenhouder aanbood en voorts door den heer Hamersveld, die den heer Van den Berg namens het walpersoneel een bloem stuk overhandigde. Mevr. BruggemansBus, dochter van den oprichter der Maatschappij verraste den jubilaris met een zilveren pot lood. De heer Van den Berg sprak een dankwoord t-ot allen, die hun medewerking tot het wel slagen van het feest hadden gegeven. Een zoon van den jubilaris dankte namens de familie, waarna de aanwezigen hun handtee- •kening zetten in een door den heer Luytingh gecalligrafeerd receptieboek. POLITÏEDIPLOMA Op het examen van den Algemeenen Ne derlandschen Politiebond verwierven het politiediploma met aanteekening de heeren F. W. Wonink te Haarlem en J. P. Wessel, IJmuiden. RIJWIELDIEFSTAL Zaterdagavond is een rijwiel ontvreemd dat stond voor een' perceel aan de Lange Poellaan. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel. EEN BRIEF AAN B. EN W. MAAR GEEN ANTWOORD. Een jeugdig, Haarlemsch electricien stond Maandag voor den Politierechter. Hij behoorde tot de lichting 1930 en had geen gevolg gegeven aan de oproeping om voor den Keuringsraad te verschijnen. Waarom hij niet gekomen was? vroeg de Politierechter. „Ik héb een brief aan B. en W. geschreven", zei de jongeman, „waarin ik heb mede gedeeld wèl diensten voor den Staat te willen, verrichten maar dan bij voorbeeld bij het boschbeheer, géén militaire diensten. Op dien brief heb ik nooit antwoord gehad." „U had in ieder geval voor den Keurings raad moeten verschijnen", merkte de rech ter op, „dan had u daarna nog altijd uw wenschen kunnen kenbaar maken." „O", zei de jongeling, „dat wist ik niet. Ik dacht dat men, als ik goedgekeurd zou wor den, mij meteen bij den militairen dienst zou plaatsen". Het O.M. vroeg 14 dagen gevangenisstraf. „Hebt u nog iets te zeggen?" vroeg de rechter. „Als u het noodig vindt mij voor dit feit 14 dagen gevangenisstraf op te leggen en u kunt dat met uw geweten overeenbrengen dan moet u dat maar doen", zeide de jonge man kalm. De Politierechter deed'het niet en veroor deelde hem tot een geldboete van 15, sub sidiair een hechtenis van 10 dagen. DE ONDER-OFFICIEREN. BEGIN DER OPENBARE ACTIE. Men schrijft onsï Nog altijd is de categorie der onderoffi cieren onder de landsdienaren geplaatst in. 't hoekje waar de slagen zijn gevallen. Rechtspositie, salarisherziening en bezoldi ging volgens aan den rang verbonden jaar wedde, zijn voor hen nog immer vrome wenschen. Requesten werden ingediend, besprekin gen met den Minister van Defensie gehou den, Kamerleden deden vragen, niets mocht baten. Wel was voortdurend het bescheid „dat de wenschen zouden worden overwogen" of „het heeft de aandacht" maar verande ring kwam niet. Met uitzondering van titel n, is de Ambte narenwet ook van toepassing op de onder officieren. In de plaats van het niet voor hen toepasselijke, zou een afzonderlijke wet komen. Waarom die afzonderlijke wet niet tegelijk met, of onmiddellijk na de Ambte narenwet is verschenen, is een raads'el- Alle pogingen om salarisherziening te krij gen faalden. Alleen werden in begin 1929 „plooien" glad gestreken. Vereffening van de op 1 Juli 1922 opgelegde 5% korting vond niet plaats, ondanks herhaaldelijk op het on rechtvaardige van die korting werd gewezen. Bevordering in dubbelrangen vindt niet meer plaats. Thans zijn er een aantal titu larissen die wel den hoogeren rang hebben en het daaraan verbonden werk verrichten, doch gesalarieerd zijn volgens een lager en rang. Het wachten moe, heeft het hoofdbestuur der Onderofficiersvereeniging „Ons Belang" thans de openbare actie aangekondigd, die zal aanvangen met een groote openbare vergadering, onder leiding van dat hoofd bestuur, te houden op Zaterdag, 4 October in den namiddag, te 's-Gravenhage. Sprekers zijn de hoofdbestuursleden: H. Schuurmans, W. van Olst en D. F. Brandwijk, die respectie velijk zullen behandelen. Bevordering, sala rissen en Rechtspositie. In grooten getale zullen de onderofficieren dan optrekken naar den Haag om te getui gen van hunne zoo dringende en rechtvaar dige wenschen en verlangens. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug te bekomen bij: Zijlstra, Jansstraat 36, actetasch met inhoud. Bur. v. Politie, Smedestraat, boeken. Wunniaks, Obistraat 8, cape. v. d. Togt, Westerhoutstraat 13, étui met schrijfbehoeften. Kennel Fauna, zwart bruine hond, gebracht door: De Jong, Hoo- gewoerdstraat 48; idem, gebracht door: Ho ving, Haitsma Mulierstraat 49; zwarte hond, gebracht door: v. Brussel, Zijlvest 45. Eschau- zier, Celebesstraat 19, kat, Baart de la Faille, Marnixstraat 10, koffer met inhoud. Kennel Fauna, grijze kat, gebracht door: Jonker, Nic. Beetsstraat 19rd.; wit-grijze kat, gebracht door: v. Poelgeest,, Lange Poellaan 32. Leis, Hoogstraat 8, pakje. Brederode, Groote Markt 21, portemonnaie met inhoud. Boekei, 2e Hoo- gewoerddwarsstr. 1, rijwielbelastingmerk. FEUILLETON 2) Bij de straat afgedaald, bleef de verslag gever een oogenblik besluiteloos staan. Het gebouw van Kirk lag niet ver weg; hij kon er heen wandelen, maar de tijd was kostbaar. Verbeeld Je eens dat hij bij aankomst ver nam, dat Sir Frederic zich voor het diner kleedde. Bij deze grooten en correcten Engelschman, zou die handeling een geheiligde ritus zijn, die niet licht onderbroken zou kunnen wor den door gehaaste persmenschen. Neen, hij zou Sir Frederic ihoeten zien te vinden, eer deze naar z'n paarlen overhemdknoopjes greep. Hij hield 'n voorbijrijdende taxi aan. Toen de auto bij de bocht stilhield, stapte een roodwangige jongen uit de menigte, een van de jongere verslaggevers van de Globe, en hield, met een diepe buiging de deur der taxi open. „Naar de Koninklijke Opera chauffeur", riep hij heel hard, „en 'n extra goudstuk voor je, als we de auto. van den hertog, onderweg passeeren." Rankin schoof den gultigen kwant terzijde. „Bemoei je niet met. je meerderen, m'n Jongen',, merkte hij op, en zei tegen den chauffeur: „het gebouw van Kirk In Califor nia Street." De taxi draaide de Market Street in, volgde de ingewikkelde sporen van andere auto's langs eenige blokken huizen, en tufte toen no ar Montgomery, 't Volgend oogenblik wa ren ze in het financieele district van San Francisco, dat nu in z'n gewone avondrust lag gehuld. De kolossale gebouwen van ven nootschappen, banken en kassierskantoren stonden plechtig en solide in de schemering; en verscheidene bronzen deuren beletten reeds 't binnengaan. Rankin zag vergulde uithangborden de Yokohama Bank; bij een ander raam, de Shangaï Handels Mij men mag 't Oriënt niet vergeten in de stad bij de Hoorn. Toen hield de taxi stil voor 'n gebouw van twintig verdiepingen en stapte Rankin uit. Het gebouw was volkomen uit architecto nisch oogpunt bezien, het verraadde den uit muntenden smaak dien de familie Kirk steeds had onderscheiden sedert de eerste Danson Kirk z'n millioenen verworven had en z'n gang was gegaan. Nu was het 't bijzonder stokpaardje van den jongen Barry Kirk, die als jonggezel in die pracht leefde, in 't ruime maar koude gedeelte op het dak. Z'n zuiver witte couloir was onberispelijk; z'n meisjes die de lift bedienden keurig en aardig, in nette uniform; de liftbediende, beneden, schitterend als een admiraal van de vloot. Op dit uur was de koortsachtige haast van overdag voorbij, en knielden werkvrouwen eerbiedig op den marmeren vloer. Een lift ging nog en hier stapte Rankin in, „Heelemaal naar- boven", zei hij tegen het meisje. Hij stapte ui't op de twintigste verdieping, de laatste stopplaats. Er leidde een nauwe trap naar Barry Kirk's bungalow, die de ver slaggever, met twee treden tegelijk, beklom. Toen hij voor een imposante deur was ge komen, belde hij. De deur werd open gedaan en Paradise. Kirk's Engelsche butler stond als 'n bisschop Rankin den weg te versper ren. „Ah e daar ben ik weer", hijgde Rankin. „Dat zie ik meneer!" Hij had werkelijk veel van 'n bisschop, met die groote massa sneeuwwit haar. Zijn gedrag was niet toe schietelijk. Reeds eerder op den dag had hij menig verslaggever toegelaten, maar met. 'n zekere aarzeling. „Ik moet Sir Frederic dadelijk zien. Is hij thuis?" „Sir Frederic is in't kantoorlokaal een ver dieping lager. Ik denk dat hij bezig is, maar ik zal u aandienen." „Neen. geef je geen moeite", zei Rankin gauw. Toen hij naar de twintigste verdie ping liep, merkte hij een deur met Barry Kirk's naam op het matglas. Teen hij er heen ging, werd deze ineens geopend en kwam er een jonge vrouw uit. Rankin bleef even staan. Een bijzonder knappe blonde vrouw zooveel kon hij wel opmerken, zelfs in het duister van de twin tigste verdieping. Een van die steeds zeer in trek zijnde blondines, met 'n slank figuur in een groene japon van tricot. Niet juist groot, maar Wat beteekende dit. De jonge vrouw ween de. Stil, zonder ophef, maar 't was beslist huilen. Tranen, niet enkel van verdriet, maar als Rankin 't goed kon beoordeelen, ook van woede en wanhoop. Met een ver schrikten blik naar den verslaggever, liep ze haastig de hal door en verdween door 'n deur waarop „Calcutta Importers, Ine" stond. Bill Rankin drong door tot Barry Kirk's kantoor. Hij kwam een soort ontvangkamer binnen, maar er stond een deur. er tegenover open. waar de man van de pers vol vertrou wen heenstapte. In de volgende kamer zat Sir Frederic Bruce, voormalig Hoofd van de C.I.D., aan een groot bureau-minis,tre. Hij keerde zich om, en z'n groote oogen stonden ernstig en stug. „Oh," zei hij, „u bent 't." „Ik moet m'n excuus maken dat ik uweer lastig val, Sir. Frederic," begon Bill Rankin. „Maar ikemag ik gaan zitten?" „Zeker". De groote detective schoof lang zaam z'n papieren bij elkaar op 't bureau. „Het feit is ".Rankin's vertrouwen zak te. Een inwendige stem zei hem, dat dit niet de geniale gentleman was, van het na middag-interview in de. bungalow boven. Niet de vriendelijke bezoeker van San Fran cisco, maar Sir Frederic Bruce van Scotland Yard, onbuigzaam, koud en angstverwekkend. ,,'t Feit is", vervolgde de verslaggever hor tend, „dat ik een denkbeeld gekregen heb." „Werkelijk?" Die oogen ze keken letter lijk door je heen. „Wat u ons vanmiddag vertelde, Sir Fre deric uw meening over de waarde van wetenschappelijke plannen bij het onderzoek naai- 'n misdaad, tegenover geluk en hard werken Rankin wachtte even en scheen niet in staat z'n volzinnen te beëindigen. „Toen ik mijn verhaal typte, werd ik er aan herinnerd dat, gek genoeg, ik diezelfde mee ning een paar dagen geleden had hooren uiten." „Ja, Welnu, ik verbeeldde me niet oor spronkelijk te zijn. Hij wierp z'n papieren in een lade. „Oh, ik ben niet gekomen om me daarover te beklagen." glimlachte Rankin, die z'n luchthartigheid weer wat terug kreeg. „Onder gewone omstandigheden zou 't niets te be- teekenen hebben, maar ik hoorde uw denk beelden van 'n nog al ongewoon man. Sir Frederic. Een nederig werker op uw eigen ge bied, een detective die z'n theorieën heeft ontwikkeld ver van Scotland Yard. Ik heb ze gehoord van den detective Sergeant Charlie Chan van de politie te Honolulu." Sir Frederic's borstelige wenkbrauwen wer den opgetrokken. „Werkelijk? Dan moet ik 't oordeel van setgeant Chan toejuichen wie hij ook wezen mag." „Chan is 'n detective, die goed werk op de eilanden verricht. Hij is toevallig in San Francisco, op het oogenblik, op z'n terugreis huiswaarts. Hij kwam in Maine met 'n een voudige missie, die zich iri 'n merkwaardig geval heeft ontpopt, eer hij er mee klaar was. Ik geloof dat hij er zich prachtig in gehou den heeft. Hij maakt uiterlijk niet veel indruk maar Sir Frederic viel hem in de rede. „Een Chi nees, vermoedelijk?" „Ja, sir". De groote man knikte. En waarom niet? Een Chinees kan 'n uitmuntend detective zijn. Het geduld van 't Oosten, weet u." „Juist", stemde Bill Rankin toe, „Dat heeft hij. En bescheidenheid." Sir Frederic schudde z'n hoofd. ..Dat is niet zooveel waard, bescheidenheid. Zelfver zekerdheid, 'n groot vertrouwen in zichzelf die helpen. Maar is sergeant Chan zoo be scheiden?" „Mij dunkt van wel. „Een val doet 't min ste pijn dengeen die 't laagst vliegt" zoo drukte hij zich tegenover me uit. En Ser geant Chan vliegt zoo laag dat hij de ma deliefjes bijna raakt." Sir Frederic stond op en ging naar 't raam. Hij keek neer op de zee van lichten, die als 'n handvol sterren over de schemer donkere stad waren gezaaid. Een oogenblik zei hij niets. Daarna draaide hij zich plotse ling om en keek den verslaggever aan. (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6