PHILIPS UIT DE OMSTREKEN „Ml NI WATT" voor krachtiger ontvangst zuiverder ontvangst mooier ontvangst Scheepvaartberichten RADIO-PROGRAMMA DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 30 SEPTEMBER 1930 IJMUIDEN LEDENVERGADERING „IN VEILIGE HAVEN". De Kinderspeeltuinvereeniging „In Veilige Haven", hield Maandagavond een ledenver gadering, y/eike druk bezocht was. De vergadering werd bijgev/oond door den heer D. F. G. Schilling, wethouder voor Sociale Aangelegenheden, alsmede door bestuursleden van den Kennemer Kring van Speeltuinver- eenigingen te Haarlem. De voorzitster Mej. P. H. Woerlee, deelde onder instemming der aanwezigen mede, dat de vereenïging thans drie maanden na de oprichting, reeds ruim 500 leden telt. De heer Schilling zeide, dat Burgemeester en Wethouders en ongetwijfeld ook de Raad de vereeniging zullen steunen. Aangaande heb terrein is nog geen beslissing gevallen omdat nog niet vaststaat, welk terrein be schikbaar gesteld zal worden. Spreker ver wacht, aat deze kwestie, als de tijd vóór het speeltuinwerk daar is, wel in orde zal zijn. De voorzitster deed eenige mededeelingen aangaande een te houden lichtbeeldenmiddag en een St. Nicolaasfeest, welke plaats zullen vinden in het Patronaatsgebouw. Het woord was daarna aan den heer H. van Lessing, bestuurslid van den Amsterdamschen Bond van Speeltuinverenigingen, die een lezing hield over het nut van het speeltuin werk. Hierbij werd een serie lichtbeelden ver toond. Statuten en Huishoudelijk Reglement wer^ den overeenkomstig het door het bestuur opgemaakt concept vastgesteld. Ten slotte deed de voorzitster nog eenige mededeelingen over de te voeren propagan da. Namens den Bond van Kennemer Speel tuinverenigingen sprak een der afgevaar digden over de noodzakelijkheid tob aan sluiting bij den Bond. DE STRANDDEMÖNSTRATIE MET REDDINGBOOT EN WIPPERTOESTEL. Zooals wij Maandag reeds meldden, zijn er dien dag aan het strand met de beschikbar reddingsmiddelen demonstraties gehouden. Het Hoofdbestuur der Noord- en Zuid-Hol- landsche Reddingmaatschappij wilde zich, vóórdat de najaarsstormen de kust komen teisteren er persoonlijk van overtuigen, of alles wel in orde was. Aan de inspectie namen deel van het Hoofd bestuur de heeren P. J. Tegelberg, voorzitter, H. de Booy, secretaris, H. T. de Booy, adj.- secretaris, G. J. v. d. Poll, magazijnmeester, P. H. Gallé en Th. P. v. d. Bergh en van de plaatselijke commissie de heeren Dr. R. Rut- ten, S. Koster en C. Oud. Het te waterlaten van de aan het Noorder- strand gestationneerde reddingboot „Eduard Willem van Broekhuyse" geschiedde zeer vlot; dank zij de uitstekende hulp van den tractor was de boot in 10 minuten te water en roeiden sterke armen haar door de branding. Ook het landen en opbergen der boot ge schiedde vlot. Na het bezoek aan het Noorderstrand voer het gezelschap naar het Sluiseiland, waar men het daar aanwezige materiaal in oogenschouw nam. In een tweetal auto's werd vervolgens naar het Zuiderstrand gereden, waar het personeel reeds alles had gereed gemaakt voor een oefening met het Wippertoestel. De vuurmond, waarmede het projectiel met de daaraan bevestigde lijn wordt weggescho ten, was reeds gericht, echter niet zeewaarts doch over het strand, daar het slechts een „droge" oefening zou zijn. En even later werd de kardoes tot ont branding gebracht en vloog de lijn door de lucht. Deze werd vervolgens aan een imast bevestigd, waarna het Wippertoestel werd op gericht en men de oefening voortzette met het van boord brengen van drenkelingen. Vervolgens werd het boothuis nabij de Zuidpier geïnspecteerd en ten slotte maakte het gezelschap een tocht met de „Neeltje Jacoba", die de vlag van haar schenkster, de Vereeniging voor den Effectenhandel in den voortop voerde. VELSEN DEN NIEUWE BRUG TE IJMUIDEN. B. en W. hebben van de directie der Ne- derlandsche Spoorwegen een brief ontvan gen, waarin zij zich, in verband met het ver zoek om spoedige goedkeuring van het plan tot het maken van een nieuwe brug over de spoorbaan te IJmuïden, bereid verklaart die goedkeuring te verleenen, onder voorwaarde dat de gemeente kosteloos aan haar over draagt het terrein en dat, teneinde de Ne- derlandsche Spoorwegen in de gelegenheid te stellen de ter weerszijden van het viaduct staande bovenbóuwleidingpalen naar de defi nitieve plaats te kunnen laten overbrengen, voor rekening der gemeente de daarvoor noo- dige grondontgraving zal worden uitgevoerd. De directie deelt voorts mede, dat, indien de bovenstaande voorwaarden worden aan vaard en daarenboven de op f 8250 geraamde kosten volgens het in haar schrijven van 3. September 1930 bedoelde plan, voor rekening van de gemeente worden genomen, daarin voor f 1100 zal worden bijgedragen en de goedkeuring van 't plan dan geacht wordt te zijn verleend. Naar aanleiding van dezen brief hebben B. en W. zich in verbinding gesteld met de eigenares van d>n erlangden grond, de N.v. Naamlooze Vennootschap Binnenland- sche Exploitatie Maatschappij van onroe rende goederen te Bloemendaal, die zich bereid verklaarde den meerbedoeiden grond deels om niet en anderdeels voor een prijs van f 400 aan de gemeente in eigendom over te dragen. B. en W. stellen den Raad voot aan de door de Nederlandsche Spoorwegen gestelde voor waarden te voldoen. SANTPOORT. TOONEEL. Nauwelijks is de herfst aangebroken of de tooneolvereeniging „Ons Genoegen" ls gereed haar donateurs en verdere belangstellenden een genoeglijken avond te bezorgen, een tee- ken, dat haar leden zooveel liefde voor de tooneelspeelkunst gevoelen, dat ze zelfs in de zomermaan den hun repetities niet oversaan- Die liefde tof de toouee1 speelkunst kunnen we ook ln een ander opzicht constateeren: Telkenmale valt het ons op, hoe men zijn best doet het tooneel een prettig aanzien te geven en ook de costumes worden verzorgd. Als openingsstuk had „Ons Genoegen" „Hun Kind", een tooneelspel van J. Grosfeld, gekozen. Het is den schrijver gelukt een paar nobele karakters in dat werk te schep pen, n.l. die van Jeanne (Mej. G. Schipper), de echtgenoote van een jongen man, wiens liefde zij ontberen moet, omdat hij op bevel van zijn vader, maar tegen zijn zin met haar getrouwd is en die van haar blinden broer (de heer Handgraaf), die ondanks zijn blind heid, of misschien juist daardoor, zoo met zijn zuster medegevoelt. T Een aandoenlijk moment doet Mej. Schipper de aanwezigen aan het eind van het eerste bedrijf beleven. Uiterst natuurlijk beeldt zij haar diepe smart uit. Den schrijver is het gelukt van den blln- dan jongen man een uiterst sympathieke persoonlijkheid te maken en het dient tot eer van den heer Handgraaf gezegd, dat hij een en ander uitnemend heeft aangevoeld. De rol'van Mhx, den jongen man, die tegen zijn zin getrouwd was met het meisje, dat zijn vader voor hem bestemd had, was toe vertrouwd aan den heer Bierman. Ook deze gaf zijn rol een goede vertolking, evenals de heer De Graaf als de vader. Mej. Duin als Tilly had ook heel goede momenten bijv. in haar samenspraken met Henk, den blinde, maar schoot te kort. als het op het uit beelden van angst, schrik of andere gemoeds stemmingen aankwam. De overige kleine rollen waren meest ln goede handen, zoodat „Hun Kind" over het geheel een zeer goede vertolking genoot en bij het vrij talrijk opgekomen publiek dan ook zeer in den smaak viel. Na de pauze ging er een klucht, n.l. „Ze krijgen mekaar" van Erich Scholl. Er kwa men, zooals dat in een klucht hoort, vele grappige momenten in voor soms wel wat al te veel „bombast" maar het publiek vermaakte zich best. BLOEMENDAAL DE GEMEENTELIJKE KWEEKERIJ. VAN VEEL WAARDE VOOR HET ONDERWIJS. Dezen zomer hebben honderden genoten van den bloei van de Victoria Regia in de nieuwgebouwde kas van de Gemeentelijke Kweekerij aan de Veldlaan in Aerdenhont. Nu de soholen begonnen zijn, stelt de Wet houder van Onderwijs en Plantsoenen, de heer E. W. van Nederhasselt- de schoolkinde ren in de gelegenheid, om kennis te maken met planten uit de heele wereld die haar be teeken is hebbeh voor den mensch en waarvan de kennismaking het onderwijs steunt. Wij waren in de gelegenheid een dezer bij uitstek practische lessen van den heer Nederhasselt bij te wonen, die, dank zij zijn groote kennis van biologie, allerhande bij zonderheden weet mede te deelen. Ook de jeugd weet het plantkunde onderwijs in dezen aangenomen vorm te waardeeren en was ent housiast. En geen wonder! Onvermoeid is de heer Van Nederhasselt bezig, om op verkoopingen op oude buitenplaatsen zijn collectie te vermeer deren. Zoo maken de kinderen kennis met de pal men (arengpalm, waaierpalm), zien manda rijnen, sinaasappelen en granaatappelen aan de boomen groeien, zien mimósasoorten en den eucalyptus. Groote bewondering toonde de jeugd voor de Victoria regia met haar groote bladeren en bloeiwijze, de heilige lotus der Egyptena- ren en de papyrusplant en voor de goud- visschen. Kennismaking met koffie-, thee-, kaneel-, katoeen-, tamarinde vieeschetende planten enz. volgde, met cacteeën van diverse pluimage. Mooi werk is .geleverd, waar de kinderen een idee krijgen van de tropische natuur. Indeze serre staan palmen en bananen, tropen-varens en panilanen, alles zoo ge rangschikt, dat men zich in een tropenbosch waant. Met een bezoek aan de passiebloem eindig de deze nuttige excursie. Onze gemeentelijke kweekerij heeft zich in korten tijd ontwikkeld tot een inrichting die er wezen mag. RELIGIEUS-SOCIALISTISCH WEEKEINDE. Zaterdag en Zondag is in het Jeugdhuis aan de Donkere Laan een week-einde cursus gehouden, van de Centrale Commissie voor het Religieus Socialisme, federatie van drie der organen, die het religieus socialisme dienen, n.l. het religeus-socialistisch verbond de arbeidersgemeenschap der Woodbrookers in Holland en De blijde Wereld. De bedoeling van deze bijeenkomsten is be langstelling te wekken voor de vragen, die in het begrip „Religieus Socialisme" besloten zijn Ongeveer 100 deelnemers vereenigden zich Zaterdag in het Jeugdhuis, samengekomen uit verschillende deelen van het land. Dames hadden voor een smaakvolle bloemen versiering gezorgd op de tafeltjes in de groote zaal. Hier werd oude kennis vernieuwd of nieuwe gesloten. Mr. M. J. A, Molt-zer schetste hoe deze bij eenkomst is ontstaan en wat haar beteekenis ls: Problemen aan de orde te stellen, waar bij juist de verhouding tusschen socialisme en geestelijk leven in het algemeen en religie in het bijzonder een groote plaats inneemt. Van het socialisme wordt niets verwezen lijkt, zonder een diep religieus besef en de aardsche dingen hebben geen waarde, wan neer wij schade leiden aan onze ziel. Luistert, zei spreker naar de stem, die door ons wil spreken. Laat er zijn een sfeer van heilige wijding. Die sfeer, die men de Barchemsche sfeer zouden kunnen noemen kenmerkte de ge- heele samenkomst, v;aar gesproken werd over „Wat is Socialisme?". ..Wat is religie?" en „Wat is rcligleus-sociaüsme?" Waar een mor genwijding de geesten verdiepte, een concert aangeboden werd en een gemeenschappelijke wandeling in Bloemendaal's dreven, gelegen heid gaf tot kennismaking èn met elkanders gedachten èn met onze mooie gemeente. ANDVOORT CONCOURS. In de ledenvergadering var. Onderling Hulpbetoon's Mannenkoor ls besloten in 1931 weder een Nationaal Zangconcours te organi- seeren en wel eind Mei, of begin Juni, wan- INGEZONDFN MEDEDEELINGEN a 60 Ct.. per regel. neer de seizoendrukte nog niet begonnen ls. VEREENIGING ZIEKENZORG. Vrijdag 3 October houdt de vereen. Zieken zorg, afdeeling Zandvoort een ledenvergade ring in Zomerlust, waar de totstandkoming van de afdeeling besproken wordt benevens de verkiezing van een bestuurscommissie van 3 personen. ZANDVOORTSCHE KRING. De winterwerkzaamheden van den Zand- voortschen kring beginnen Dinsdagavond 7 October in de Brugstraat met een leesavond over het leven en werken van Albert Schweltser. Lezingen over geheel onthouding en antl- militairisme volgen op nader te bepalen datum. Zaterdagsavonds worden weer de Jongeren bijeenkomsten gehouden; het kin derkoortje begint Donderdag a.s. voorloopig onder leiding van Mej. M. Poots. PETITIONNEMENT KF.RK EN VREDE. Bij enkele boekhandelaars liggen lijsten ter teekening van het petitionnement van Kerk en Vrede tegen het vlootplan. HEEMSTEDE HET WITTE KRUIS. Woensdagavond vergadert de afdeeling Heemstede van Het Witte Kruis, in Hotel v. Ree. De agenda bevat o.m. benoeming van een kascommissie en behandeling van den be schrijvingsbrief voor de a.s. algemeene ver gadering, te houden te Haarlem op 7 October a.s. VROUWENWREDESBOND De afdeeling Heemstede van den Algemeen Neder. Vrouwen Vredesbond hoopt op Woens dagavond 1 October in hotel Van Ree een bijeenkomst te beleggen, waar de heer Setteur uit Utrecht, lid van het partijbestuur van de R.K. Volkspartij, zal spreken over: Voordeelen van Vrede, nadeelen van oorlog, bezien uit Christelijk en maatschappelijk oogpunt. HAARLEMMERMEER BIJNA VERDRONKEN. Op den Hoofdweg te Hoofddorp liep een tweetal kinderen met een wagentje, waarin een meisje was gezeten op een kist met pluimgedierte. Een der kippen wist plotseling te ontsnap pen en vloog de hoofd vaart in. Teneinde te trachten het dier weer te pakken te krijgen, werd het wagentje, dat vlak aan den water kant stond even onbeheerd gelaten. Het inzittende meisje is toen waarschijn lijk niet stil blijven zitten, waardoor het kax-retje achteruit in het water reed, met het gevolg, dat het kind er uit viel en wegdreef. Het ongeluk werd opgemerkt door een tweetal hengelaars, die onder de brug met een bootje zaten te visschen. Ze begaven er zich onmiddellijk heen en mochten het ge noegen smaken het reeds in zinkenden toe stand verkeerende meisje nog intijds van een anders wissen dood te redden. De ouders, verheugd over het behoud van hun kind, hebben de flinke daad van de hen gelaars niet onbeloond gelaten. EEN AFSCHEID. Na afloop van de onlangs in het gebouw van de afdeeling Haarlemmermeer van den Nederl. Protestantenbond te Hoofddorp ge houden godsdienstoefening, werd de orga- niste mevrouw Nijdam-Legel, die weldra deze gemeente gaat verlaten, door den voorzitter, den heer Treur, hartelijk toegesproken en in zeer waardeerende woorden dank gezegd voor hetgeen zij in die betrekking gedurende eeni ge jaren geheel belangeloos ln het belang der afdeeling heeft verricht. Deze toespraak ging met de aanbieding van een stoffelijk blijk van waardeering ge paard. Ook haar echtgenoot, de heer Nijdam, had een dankbetuiging in ontvangst te nemen voor de vele goede diensten die hij als lid van het bestuur en secretaris van genoemde afdeeling heeft bewezen. Amelad 29 te Adelaide v. Rotterdam Algorab 28 v, Rotterdam n. Hamburg Alderamin 29 v.m. te Rotterdam v. Wladhvo- stock Aludra p. 27 Beachy Head, Rotterdam naar Buenos Ayres A> 3na p. 28 Perim, Rotterdam n. Britsch Indië Alkmaar 27 v. Curacao n. Cristobal Bacchus 27 te New York v. W.-Indflë Bennekom 28 te Duinkerken v. Antwerpen Brielle 27 te Callao v. Amsterdam Billiton p. 27 Dakar, Belra n. Rotterdam Breda p. 27 Dakar, Rotterdam n. Kaapstad Baloeran i 7 uur te Marseille verwacHt Batavia naar Rotterdam Bodegraven 2S te Antwerpen v. Hamburg Ceres 29 v. Carthagena n. S. Pedro de Macoris Commewljne 28 te Paramaribo v. Amsterdam Deli p. 28 23 uur Galle, Batavia n. Rotterdam Gemma 29 v. Sjanghai. Japan n. Rotterdam Heemskerk 29 te Hamburg v. Antwerpen Kinderdijk 27 v.m. te Los Angeles v. Pacific- kust n, Rotterdam Kota Radja 29 van. te Colombo, Java naar New York Kota Tjandi 28 18 u. te Triest, Batavia naar Rotterdam Karimoen 29 te Amsterdam v. Ned. Indië Leerdam 27 n.m. v. Havana, New Orleans naar Rotterdam Luna 26 v. New York n. Port au Prinoe Lochmonar p. 27 Dimgeness, Rotterdam naar San Francisco Madioen p. 28 30 uur Perim, Rotterdam naar Batavia Meerkerk p. 28 van. Dungeness, Rtoterdam naar Calcutta Maaskerk 3S te Amsterdam v Hamburg Mldas 26 te Curacao v. W.-Indië Naren ta 26 te Colon. Antwerpen n. Pacificist Nickerie 28 v. Curacao n. Pto. CabeUo Nieuwkerk 27 te Durban. Be tra n. Rotterdam Nijkerk 28 te Amsterdam v. Hamburg Patria 29 11 uur te Sabang, Rotterdam naar Batavia Prfhs der Nederlanden 2S v. Algiers. Batavia n. Amsterdam Rijnland p. 27 16 uur Fernando Noronha, Buen. Ayres naar Amsterdam Riouw 27 v. Port Sudan, Batavia n. Amsterdam Randfontein 27 v. Kaapstad n. Los Palmas, Beira n, Rotterdam Rotterdam 28 te Rotterdam v. New York Soekaboeml p 28 IS u. Dover, Rotterdam naar Batavia Statendom p. 28 Lizard, Rotterdam n. New York Sibajak p. 28 5 uur Kaap del Armi, Rotterdam n. Batavia Streefkerk 29 v.m. v. Port Said n. Algiers. Bom bay naar Rotterdam Statendam 27 n.m. v. Southampton, Rotterdam naar New York Simon Bolivar 21 te Havre. 30. 17 u. te Amster dam verwacht Trajanus 28 te Bremen v. Hamburg Tjcrimai >9 10 uur v. Sabang, Batavia naar Rotterdam Texel 28 te Rotterdam v. Antwerpen Van Rensselaer 28 te Amsterdam v. Hamburg Zosma 23 v. Yokohama Japan n, Rotterdam WOENSDAG 1 OCTOBER. HILVERSUM tot 6 uur: 298 M- Na 6 uur 1071 M. CUItsl. VA.R.A.-Ultzending). 8.00 Gramófoonpl. 10.00 Morgenwijding (V.P.R.O.). 10.15 Voordracht door John Ets- ward. 10.30 Zlekenuurtje. 11.30 Gramofoonpl. 12.15 Concert. VARA-Septct. 2.15 Voor de vrouw. 3.00 Maak-het-zelf-les. 4.00 Vraag- halfuurtje voor kinderen. 4.30 Kindervertel lingen. 5.15 Orgelspel door Joh. Jong, afgew. door gramofoonpl. 7.00 Literair halfuurtje. 7.45 Gramofoonpl. 8.00 Concert. VARA- Orkest, G. Dumont (liedjes bij de guitair), Rede van Ir. F. A. Brandt. Tooneeluitz. „Het huisje aan den overweg". Op te voeren door „Het Groot Volkstooneel". 10.15 Persber. 11.15 Gramofoonpl. HUIZEN. 1875 M. Uitsl. NCRV-Ultzendlng. 8.15 Gramofoon. 10 30 Korte Zlekendienst. 11.00 Gramofoon. 11.30 Orgelconcert door M. F. Jurjaanz. 12.30 Solistenconcert (sopraan, piano,orgel) NCRV-dameskoor. 2.00 Concert. F. Kloek, orgel, H. Kubbinga, bas. Mevr. J. v. Heioma,sopraan. I. d. pauze Chr. lectuur. 4.15 Gramofoon. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Lezing voor landbouwers. 6.45 Lezing door Dr. G. Esselink. 7.15 Cursus Electrotechnlek. 8.00 Concert door de Chr. Oratorium-vereen. „Con Amore" te Lelden. Mevr. S. Both-I-Iaas (so praan), A. Smlnk (organist). Spreker: Ds. A. D. Meeter. 10.00 Persber. 10.10 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Gramofoonpl. 1.20 Orkestconcert. 2.20 Zang. M. Ferguson (sopraan), R. Poolc (bariton). 2.50 Ultz. voor scholen. 3.15 Berichten. 3.20 Lezing. 3.50 Concert.. S. Cropper (alt), Strijk kwartet. 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6 20 Berichten. 0.35 Nieuwsber. 7.00 Orgelspel door E. D'Evry. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Zang door R. Henderson (bariton). 8.20 Concert. O. Haley (mezzo sopraan), A. Cattcrall (viool), L. Kennedy (cello), Symphonie-orkest. 10.00 Berichten. 10.15 Lezing. 10.30 Berichten. 10.40 Concert. Orkest, G. Hall (sopraan). 11.20 Dansmuziek- PARIJS „RADIO PARIS" 1725 M. 12.50 Gramofoonpl. 4.05 Concert. Kwintet. 8.20 Concert. Orkest en solistep. LANGENBERG, 473 M. 7.20 Gramofoonpl. 10.35 Gramofoonpl. 11.40 Muziek ui tz. voor scholen. 12.30 Gramofoonpl. 1.25 Orkestconcert. 5.50 Orkestconcert. 8.20 Orkestconcert. Intermezzo: Liederen bij de luit. Na afloop tot 12.20 Orkestconcert. KALUNDBORG, 1153 M. 3.50 Orkestconcert en voordracht. 8,50 Radio-Bal. Dansorkosten. BRUSSEL, 508,5 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Concert. 8 35 Orgel concert. 9.20 Concert. Orkest en solisten. ZEESEN 1635 M. 6.05 Lezingen. 7.20 Gramofoonpl. 10.50 Le zingen. 12.20 Gramofoonpl. 1.15 Berichten. 2.20 Gramofoonpl. 3.05 Lezingen. 4.50 Concert. 5.50 Lezingen. 8.50 Gramofoonpl. 9.30 Orkest concert. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. Een dagelijksche Kindervertelling. Öoch toen drie groote menschcn me zagen terwijl ik mijn gewone plaats wilde innemen, sprongen allen verschdikt op. Van schrik nam de koning het tafellaken met alles wat er op stond mede en alles viel in scherven op den grond. Ik wilde op de tafel klimmen en ik piepte, alsof ik wilde zeggen„Ik ben uw kind, uw dochtertje." Maar niemand verstond het. Mijn moeder, de koningin, klom in haar angst boven op het buffet. Ik wilde haar achterna 1 co pen om haar te vertellen, wie ik was, maar daardoor werd zc nog veel angstiger. Ik raakte van de wal in de sloot.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 15