^0^DERt'A£ BUITENUND MOLEN VAN PIET.... ....MOULIN ROUGE. HET PROGRAMMA DER DUITSCHE RIJKSREGEERING GEREED. Een vergelijking met Duitschland. VAMPYR Stotzuigers f 98.- AGENDA. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 30 SEPTEMBER 1930 TWEEDE BLAD i De toestand in Oostenrijk. JPer gastvrij 'door D. ZIJLSTRA m. Inmiddels vliegen wij voort langs de uit stekende betonwegen, door Noyon naar Com- piègne. Het Bosch, naar de laatste plaats verdoopt, brengt koelte gedurende een tien tal kilometers. Senlis is dan de laatste flinke plaats voor Le Bourget, waar zwermen vlieg tuigen klaar staan, twee neerstrijken en één opstijgt. Op mijn vraag hoever het nog naar Parijs is, hoor ik dat wij er eigenlijk al zijn, want alles is hier aaneen gebouwd. In de Rue de Flandre, de Vlaanderenstraat, begint de drukte al. Wij gaan rechts af, de Boulevard de la Chapelle op. Vier rijen auto's naast el kaar rennen één kant uit. Als de verkeers agent het stopsignaal fluit, is het een ge drang om zoover mogelijk naar voren te ko men. Links en rechts de platgeslagen neuzen van de Renaults, Geheel rechts, na drie da gen (wat lijkt het lang geleden!) de Moulin Rouge, Piet's Molen is bij daglicht, aanzien lijk mooier. En dan komt het langgevreesde afscheid. De Are de Triomphe is een centrum, waar - vandaan alles te bereiken is; hier verlaat ik. met weedom in het hart, de gastvrijste, vriendelijkste menschen, die ik sinds lang ontmoette. Min of meer overdonderd door alles vergeet ik merk en nummer van de auto te noteeren, wat mij op het oogenblik nog spijt. De Are de Triomphe! De Are de Triomphe! Majestueus lijkt mij het woord er voor. De Champs Elysées voeren het verkeer aan, dat er in dubbele cirkels om heen raast. Het Graf van den Onbekenden Soldaat, dat naar men weet onder den massalen triumphboog ligt, maakt, misschien juist door z'n eenvoud, een diepen ontróerenden indruk. „Hier rust een soldaat, gestorven voor zijn vaderland".. En altijd zijn er bloemen en altijd brandt de vlam. Maar ik hoor een klok vijf uur slaan, en keer terug tot mijn werkelijkheid: 't is tijd voor een hotel. Ik herinner mij er éen van een korstondig verblijf 5 jaar geleden cn ga dat eerst eens opzoeken. Men wijst mij de Metro en als ik de kaart bekijk ontdek ik plots weer het benoodigde station, 't Bedoelde hotel is echter „complet"; men verwijst mij evenwel naar den overkant, waar het er rei ner uitziet. De onderhandelingen verloopen naar wensch en een nachtverblijf voor de eerstvolgende dagen is verzekerd. En nu ben ik in Parijs en moet ik u nu van A tot Z gaan vertellen wat ik er zag, wat ik er deed, die eene onvergetelijke week in Juni? Waarschijnlijk bezocht u zslf al eens „het hart van de wereld" en dan zou ik u veel oud nieuws vertellen. Laat ik u dus liever een paar losse indrukken geven, die ik er ont vangen mocht; misschien frisschen zij bij u wat oude herinneringen op; misschien ook niet, maar dan hoop ik, dat zij toch iets zullen doen voelen van dien meesleependen stroom, van dat bruischende leven daar in de groote stad aan de grijze Seine. Om te beginnen: het Louvre heb ik niet gezien, ik heb geweigerd naar den top van den Eifeltoren te liften en ook de Folies Bergères hebben mij gemist onder haar tal- looze gasten. Ik kende de Venus van Milo van d£ ansicht en van een vorig bezoek, boven op den Eifeltoren was ik al eens geweest en het was te warm, zelfs te warm om uaar herdergekheidjes te gaan zitten kijken. Warm Op de reis zelf genoot ik van warmte en felle zon, maar hier in Parijs blijft de zon vrijwel steeds schuil en resteert alleen de drukkende hitte. Eiken avond knalt er een onweersbui los met wolkbreuk, wat acht da gen achter elkaar gebeurt: record sinds •1873. Eén van die buien verrast met mij de on geveer twintig-duizend toeschouwers, die autoverkeer. zich opgemaakt hebben om de courses, wel ke zich in Auteuil afspelen, te bezoeken. De baan ligt in het Bois de Boulogne en ook op het bezoekersterrein bieden verscheidene lommerrijke boomen schaduw. Er staat in de lengte een tribune van naar schatting drie honderd meter lengte, die uit twee verdiepin gen bestaat: men stelle zich voor: boven op de nieuwe tribune van Jan Wils nog eens zoo'n gevaarte Het voornaamste is echter het wedden. Er zijn honderden die niet eens naar de paar den kijken, doch uitsluitend het bord met de courses in het oog houden. Ik zet twee maal vijf francs op een outsider in de hoop op een dikke winst. Éénmaal wint mijn favo riet maar zonder jockey, en den anderen keer komt hij een paar minuten te laat binnen sloffen. Het belet mij niet de hindernisren- nen schitterend te vinden; een heg en daar achter een breede sloot worden door vijftien paarden volmaakt mooi en vliegenderwijs ge nomen. Daar gaan ze voorbij de tribune! Bij den voorlaatsten ren heeft eindelijk een outsider (niet de mijne) de leiding. Tot hon derd meter voor het einde is hij zeker vier lengtes voor. Er hangt een gespannen, dood- sche stilte. „II va gagner", zegt iemand vijf tig meter verder op en het is duidelijk hoor baar. Maar plotseling wijkt het paard naar buiten uit, de favoriet schiet binnendoor en naar schatting negentienduizend negenhon derd negentig man staat te juichen of Hol land tegen België de winnende goal scoorde, Hun geld is gered! Juist als dan gestart wordt voor den laat- sten ren breekt het met groote snelheid op gekomen onweer los. Iedereen blijft naar de paarden staan kijken in de stortregen. Daar gaan ze voorbij de tribune! En d&ar zigzagt een bliksemflits naar beneden, een knetter slag, bang! In een paniek spatten de duizen den uit elkaar, vluchten onder de boomen en onder de bookmaker's ,cassa's. De bliksem is juist naast de tribune ingeslagen en heeft één stalknecht ernstig gewond en een ander licht. Het hoost uit de lucht. Ik schuil onder een parapluie maar haar eigenaar verdwijnt eensklaps snoodelijk naar 'n éénpersoons af dakje. Wanhopig ruk ik de eerste de beste deur open en sta in het kantoor van een bookmaker. Waarschijnlijk met het oog op de stapels contant geld, die klaar liggen, wil een heer in hemdsmouwen mij er per omgaande weer uitzetten, maar als hij hoort dat ik vreemdeling ben wint zijn Fransche beleefd heid het en mag ik in een hoekje blijven toe kijken. Een werkman krijgt driehonderd francs uitbetaald. Die moet toch een half weekloontje gewaagd hebben. Ik begin iets voor het Hollandsche wedverbod te voelen. Na een uur regent het alleen nog maar hard en plassen wij door kleine meertjes en groote poelen naar huistoe. Een ander onweer verrast mij aan het ein de van den welbesteden middag. Ik heb in het Luxembourg, dat prachtige park met zijn bekoorlijke vijvers, mijn lunch gebruikt en slenter dan hier een plaatwerk bekijkend, daar een hoofdstuk lezend het genoegen van den Franschen boekwinkel naar de Notre Dame. Het blijft een statige kerk met schitterende détails vooral, maar nu ik de Keulsche Dom gezien heb treft zij mij niet meer zooals de eerste keer. Tenminste uit wendig, want van binnen gezien zijn de ge brandschilderde ramen oneindig mooier dan ik mij herinnerde en dan ik voor mogelijk hield. Van de Notre Dame naar de boekenstalle tjes lnags de Seine il n'y a qu'un pas. Men loopt er langs en snuffelt in de oude en nieuwe talen. Men blijft een uur lang een boek staan lezen zonder dat naar uw koop lust gevraagd wordt. Men slaat een porte feuille met etsen open, bekijkt ze stuk voor stuk en wandelt weer verder. Middelerwijl zit de verkooper behagelijk onder zijn parasol letje te dutten; hij maakt den indruk zijn oude schatten eigenlijk liever te willen be houden dan ze aan profane handen over te leveren. Het begint te regenen en ik duik in de schuilplaats die altijd klaar staat: de Metro. Naar Montmartre. Op den Boulevard de Cli- chy wprdt een vrij goed diner opgediend voor 57 1/2 cent, waarvoor men ook wijn of bier geniet en gespaard blijft voor fooien. Het is vervolgens een heele klim naar den voet van den Sacré Coeur, de kerk van het Heilige Hart, die boven op Montmartre staat. In de schemering, tegen de grijsblauwe lucht steekt de witte koepel Oostersch af. De oogen naar boven gericht valt het gemakkelijk de laat ste honderd treden af te leggen. Boven ziet men de stad, gehuld in regenwolken en ben zinedampen, aan zijn voeten liggen. Het is hier droog en stil en tien kilometer zuide lijker, ook in Parijs, onweert en regent het: wel typisch de wereldstad. INGEZONDEN MEDEDEEL ING EN a 60 Cts. per regel Stofzuigerhuis MAERTENS BARTEL JORISSTR AA T 16 TELEFOON 10756 De steegjes en slopjes van Montmartre zijn schilderachtig: net als Volendam voor namelijk voor vreemdelingen. Het maakt sterk den indruk van zorgvuldig bewaarde losbandigheden. Allerwege zijn kunstproduc ten te koop. Veel bijzonders is er in mijn lee- kenoogen niet bij. De meer moderne kunste naars- en uitgangswereld richt" zich tegen woordig dan ook bij voorkeur naar den lin keroever, naar Montparnasse, waarover later. De Moulin Rouge Het grootste gedeelte van den voorgevel, onder den fameuzen draaien- den rooden molen, verkondigt dat het mo menteel een gewone cinema is, maar daar naast is de ingang van de dancing. Een lange gang en men staat in de uitgebreide zaal. Twee jazzbands. Af en toe wat middelmatig variété Een publiek van Fransche midden standers, met dronken Amerikanen en an dere vreemdelingen plus damesaanhang. Die Amerikanen zijn trouwens vervelend. Buiten kom ik een stelletje tegen met een volledige politie-escorte, die vooral moeite heeft om het toegestroomde meisjespubliek op een af stand te houden. Het wordt mij duidelijk waarom de Franschen hun ex-bondgenoo- ten niet zoo bijzonder graag meer mogen lijden. Bovendien is daar de afgunst van het arme maar beschaafde volk tegenover de rijke, min of meer proletige natie. Om van de verhouding debiteur-crediteur, die nooit tot de prettigste pleegt te behooren, maar niet te reppen. Dit alles bedenkend ben ik de Rue Pigalle ingeloopen. Voor de Restauration Hollandaise staat een auto uit Utrecht. Leo Faust noodigt mij links uit. Maar het Théatre Pigalle, een gril van Rotschildt, gaat uit en dat wil ik zien. Het is de moeite waard. Schoone vrou wen in toiletten van een zeldzame verfijning haasten zich naar hun auto. Zij haasten zich met een mij nog onbekende onvergelijkelijke gratie. Ziedaar een avondmantel, die waar schijnlijk onschatbaar is: sneeuwwit herme lijn, met zwart bont afgezet. Zijn eigenares stijgt alleen in een Hispano Suiza. Zij heeft een ontevreden trek om den prachtigen mond. De politie drijft koortsachtig de auto's op: Allez vite, vite! Alles vliegt weg in de rich ting Montmartre, één uittocht naar de licht- wijk, één rush naar boven. Bij een straat kruising botsen twee taxi's en er knettert even een ruzie. Montmartre kan niet wach ten: terwijl het aanloopende spatbord bij elke wielwenteling tegen den band knalt, raast men door, naar waar de lichtreclames bloeien en de drums stampen Het feest begint nu, na twaalven, pas goed. Rijk gekleurde nachtvlinders dwarrelen rond. Chéri, chéri.Een ander murmelt verleidelijk: „mon petit choumijn klein kooltje. Ik kan mijn lachen niet bedwingen. Zij steekt nijdig haar tong uit, die bij wijze van uitzon dering niet geverfd is. Want geverfd is hier iedereen en alles. Al dat stof maakt grauw; als men zich wascht geeft het voor een uur hoogstens: het is economischer de zwakke plekken telkens met een weinig verf te restau reeren. Als u dan uw wenkbrauwen nog weg scheert, bent u bovendien een moderne schoonheid, eenjkunstproduct. (Wordt vervolgd) UIT DE STAATSCOURANT. RIJKSWATERSTAAT. Benoemd is tot hoofd-ingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat, de hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat A. E. Kempees te 's Gravenhage. LANDMACHT. Met ingang van 1 October is op verzoek eervol ontslagen uit den mil. dienst, de kapitein op nonactiviteit G. van Rossem, van het wapen der infanterie en is hij be noemd bij het res.-personeel der landmacht bij den gen. staf, tot res. kapitein voor speciale diensten. LANDBOUWONDERWIJS. Met ingang van 1 October is op verzoek eer vol ontslagen P. J. Janssen als leeraar der Rijkslandbouwwinterschool te Utrcht. AUDIëNTIES. A.s. Vrijdag geen audiëntie door den minis ter van Koloniën. Heden: DINSDAG 30 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling 8.15—9.15 u. Brongebouw: Tentoonstelling „Het Kind" en expositie van het Tuberculose-museum. 25 en 8—9.30 uur. Palace: „Om het kind". Tooneel: Tholen en Van Lier. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Gevangenisleed". Too neel: 4 Nescows (acrobaten). 8 uur. Rembrandt Theater: .Liefdes Parade". Tooneel: Ernst Schar ff (musical act). 7 en 9.15 uur. Vel sen: Raadsvergadering, 7 uur nam. WOENSDAG 1 OCTOBER. Concertgebouw: Ledenconcert 8.15 uur. Stadsschouwburg: .Sherlock Holmes", 8 u Groote Kerk: Concert door H. G. K. ter gelegenheid van het 30-jarig jubileum van Jac. van Kempen. Remonstrantenhuis: „Wetenschap en Re ligie. Lezing J. P. Smits. Brongebouw: Tentoonstelling ,.Het Kind". Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Schoberfs politiek en het buitenlands De macht der Heimwehren. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het Duitsche Rijkskabinet is Maandag bij eengekomen ter bespreking van het regee- ringsprogramma. De beraadslagingen over den inhoud zijn daarmede beëindigd. Rijks kanselier Brüning zal zich, nadat nog en kele politieke kwesties behandeld zijn, naar den President der Republiek begeven, met wien hij een bespreking zal hebben over de in het kabinet gevoerde gedachtenwisselin- gen. In regeeringskringen wordt aangenomen, dat Von Hindenburg zich met het program ma zal vereenigen en Brüning volmacht zal verstrekken. Hierna zal Brüning zich met de partijen van den Rijksdag in verbinding stel len ten aanzien van de aanneming of verwer ping van het programma. Onderhandelin gen over détails of eventueele wijzigingen worden echter niet overwogen. Zooals de za ken er thans voor staan, wordt van den Rijksdag louter aanneming zonder wijzigin gen verlangd. Direct in aansluiting op zijn bezoek aan Von Hindenburg zal Brüning waarschijnlijk een onderhoud hebben met den Pruisischen Minister-President Braun, dat in hoofdzaak betrekking zal hebben op - de kwestie, hoe Pruisen zich in den Rijksraad zal gedra gen ten aanzien van het regeeringsprogram Aangezien de Pruisische Minister van Fi nanciën in het Kabinet een zeer actief aan deel heeft genomen aan de gedach tenwLsse - lingen neemt men aan, dat Pruisen zich ln den Rijksraad vóór zal verklaren. Van politiek belang is voorts de vraag in hoeverre Braun in staat zal zijn de Rijksdag fractie van de socialistische partij te bewe gen met het programma van de regeerlng- Brüning mede te gaan. Dit toch zou volgens de uitlatingen van de sociaal-democratische fractie slechts met zeer ernstige bedenkingen aanneembaar zijn. Tenslotte stelt men de vraag of Brüning zal moeten aftreden, indien de Rijksdag niet met zijn programma blijkt mede te willen gaan: deze vraag moet ontkennend beant woord worden. Brüning zal in dat geval niet aftreden, daar hij het volle vertrouwen van den President geniet. Uit Weenen: In sommige kringen maakt men er geen geheim meer van, dat de kans zeer groot is, dat in een nieuw kabinet, te vormen door den leider der Christelijk-sociale partij Vau- goin, de post van Minister van Buitenland sche Zaken zal worden bezet door den oud- Bondskanselier Dr. Seipel. Niettemin maakt men zich over dit voornemen tamelijk onge rust, omdat men de publieke opinie in het buitenland vreest. Tijdens Dr. Schobers ge matigd bewind is het vertrouwen in Oosten rijk gestegen, door het scherpere optreden van Dr. Seipel zal het gevaar komen, waar door de financieele positie van Oostenrijk in het buitenland geschokt zou kunnen worden. Deze veronderstelling is Inderdaad ge rechtvaardigd. Ook in dit opzicht gaat de ver gelijking met Duitschland die wij reeds eerder trokken volkomen op. Stresemann's bewnd had het prestige van Duitschland in het buitenland gevestigd. Na zijn dood bleek het land niet de beschikking over een groot leider te hebben en Hitler is met zijn publicaties in de Amerikaansche- en Engelsche pers al begonnen met de afbraak van het door wijlen Stresemann opgebouwde werk. Schober's buitenlandsche politiek was eveneens gebaseerd op het versterken van Oostenrijk's positie in het buitenland. Thans bestaat er een groote kans dat er een geheel rechts-georiënteerd kabinet onder leiding van Vaugoin zal worden samengesteld. Dlfe recht- sche kabinet zal tegen het Marxisme strijden, en het staat geheel aan den kant- van de Heimwehren, de gewapende fascistische bur ger-legers in Oostenrijk. En juist tegen deze gewapende legers van burgers heeft het bui tenland geprotesteerd. In ruil voor leeningen had Schober de binnenlandsche ontwapening van Oostenrijk aangeboden. Men herinnert zich zonder twijfel de impertinentie van de Heimwehren, die toen aanboden, die ont wapening ter hand te nemen! De ontwape ning dan van de tegenpartij (de Schutzbund der socialisten) met instandhouding van de eigen bewapening natuurlijk. Schober heeft de leiders der Heimwehren bij die gelegenheid een krachtig neen toegeroepen. Thans is de gematigde heer Schober met vacantie. Hij zal voorloopig waarschijnlijk niet meer ln de politiek terug keeren. Zijn oude baantje van politiecommissaris schijnt men weer voor hem vacant te willen maken. Oostenrijk bevindt zich voorwaar in een ge heel nieuwe positie, nu het op het punt staat met een geheel rechtsch kabinet te worden opgescheept. L. A. Duitsche besprekingen te Genève GENèVE, 29 Sept. (VD.) De Duitsche Rijksminister van Buitenlandsche Zaken had een onderhoud met zijn Tsjecho-Slo- waakschen confrater Dr. Benesj, in hoofd zaak over de onlusten te Praag. Over het resultaat van dit onderhoud zijn geen offi- cleele mededeelingen aan de pers gedaan, maar algemeen neemt men aan, dat dr. Cur- tius op het ongewenschte van dergelijke in cidenten heeft gewezen en op de noodzake lijkheid, om dergelijke voorvallen in de toe komst ie verhinderen. Ook de onderhandelingen tusschen dc Duitsche en Lithausche delegaties over de Memelkwestie werden heden voortgezet. Be handeld werden oa. de verkiezingen, die op 10 October zullen plaats vinden voor den Memelschen Landdag. De Duitsche delegatie eischte onthouding van elke beïnvloeding en parlementaire vorming van het Memel-direc torium. Voorts wordt van Duitsche zijde op heffing van de perscensuür, althans tijdena de verkiezingsperiode, verlangd. De ontwapeningskwestie. GENEVE, 29 September (VD.) Naar wordt medegedeeld, zal de Dürtsche delegatie zich van stemming onthouden betreffende het ontwerpbesluit inzake de ontwapenings kwestie, aangezien zij van meening is, dat dit ontwerp in tegenstelling met het Duit sche voorstel niet voorziet in een bijeenroe pen der algemeene ontwapeningsconferen tie voor 1931. De hierdoor ontstaande moge lijkheid de ontwapeningsconferentie nog ver der uit te stellen geeft de Duitsche delegatie aanleiding zich van stemmen te onthouden. Het proces tegen Dr. Goebbels. BERLIJN, 29 September (VD.) De na- tlonaal-socialistische Rijksdagafgevaardigde Dr. Goebbels had zich heden voor het Sche pengerecht Charlottenburg te verantwoorden wegens beleedlging van een ambtenaar in functie, den commandant van de Schupo Overste Heimannsberg, van den voormaligen Pruisischen minister van Binnenlandsche Za ken Greszinskl, van den Commissaris der Berlijnsche recherche Busdorff en wegens be schimping van de Joodsche kerkgemeenschap. Aangezien Dr. Goebbels niet verschenen was maar een door een medicus geteekend bewijs van verhindering had gezonden, verzocht de officier van Justitie een bevel tot inhechte nisneming tegen Goebbels uit te vaardigen. De rechtbank oordeelde, dat het medische bewijsstuk waardeloos was en stelde de be handeling van de zaak uit tot 13 October as., terwijl tegen Dr. Goebbels een bevel tot voor geleiding werd uitgevaardigd. J. H. Thomas over de „Imperial Conference". LONDEN. 29 September (VD.) In een interview heeft de minister voor de dominions J. H. Thomas heden eenige uiteenzettingen gegeven over de imperiale conferentie, welke Woensdag a.s. geopend wordt. Hij wees er op, dat deze Conferentie een familiebijeenkomst was, en dat de gedelegeerden ter conferentie verschenen ten einde elkander te raadplegen en te trachten geza menlijk oplossingen te vinde voor verschil lende problemen. Spr. zelde dat op het terrein der in terim periale betrekkingen het breede principe van den constitutio neel status reeds ge reed Ls. De imperiale confe rentie van 1926 Het echter nog verschil lende punten ter be spreking over. Li het kort gezegd be treffen deze het ver wijderen van zekere besprekingen die be staan of schijnen te bestaan Inzake de macht der dominlale parlementen, hetgeen op deze conferentie zal worden besproken. Het volgende punt van de agenda betreft de buitenlandsche politiek en dc verdedi ging. In dit verband zal ongetwijfeld over wogen worden wat nog gedaan kan worden met betrekking tot het verkrijgen van den al- gemeenen wereldvrede. Natuurlijk is het van het grootste belang, hierbij dat het Britsche gemeentebest van volkeren hierbij eensgezind optreedt, het geen bovendien het voordeel heeft dat een gezamenlijke actie ook grooteren invloed kan uitoefenen. De conferentie zal derhalve als een van de voornaamste punten van haar agenda de stappen beschouwen welke ge nomen zullen moeten worden inzake veilig heid en ontwapening. Wat de economische zijde van de confe rentie betreft, bestaat er geen van te voren vastgestelde politiek welke met alle midde len zal worden doorgezet. Hierbij zal niet vergeten mogen worden, dat de welvaart van het gemeentebest grootendeels afhangt van de werkzaamheden der industrie zelve. Een der voornaamste dingen zal dus zijn, midde len te vinden om deze werkzaamheden aan te moedigen en hun succes te verzekeren. De Conferentie komt bijeen op een moment waarop het economisch aspect van de wereld donker is. donkerder dan het voor tientallen jaren geweest is. Daarom wordt ook zooveel van de conferentie verwacht. Persoonlijk begint Thomas de Conferentie met optimistische verwachtingen. Vervolgens werden verschillende interim- periale problemen die waarschijnlijk ter con ferentie zullen worden behandeld door Thomas officieus besproken, o.a. het plan tot het instellen van een „Empire Court", ter slechting van geschillen die de eenheden van het Rijk onderling mochten bobben. Dr. Schober weer politie- president. WEENEN, 28 Sept. (V. D.) Het Heue Wiener Tageblatt" verneemt dat Dr. Schober voor eenigen tijd met verlof gaat, en dat hij, na terugkeer, zijn oude functie van politie-pre- sident te Weenen weer zal aanvaarden Er zijn vele stemmen opgegaan om Schober voor de politie te behouden, maar het schijnt, dat de afgetreden Bondskanselier niet voorne mens is, zich met de politiek te bemoeien of een vertegenwoordigende functie te aan vaarden.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5