UIT DE OMSTREKEN Groote Markt 1-7 LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 10 OCTOBER 1930 IJMUIDEN DE HAVENWERKEN IN DE BREESAAP. Met den. aanleg der verschillende haven- Verken in de Brcesaap en de omgeving daarvan, is men thans zoover gevorderd, da: de toekomstige situatie zich duidelijk gaat af- teekenen. Van het Spuikanaal, dat zich uitstrekt van de uitmonding van de binnenhaven der hoogovens tot de berghaven der fa. Volker Bos zijn op sommige plaatsen de taluds leeds gelegd. Dit kanaal krijgt een breedte van ongeveer 150 M. Ten N. daarvan strekt zich over een aan zienlijke lengte de haven voor het hoog- ovenbearijf uit. Deze haven "wordt smaller dan het Spuikanaal. Zij loopt in Westelijke richting naar de buitenhaven van de hoog ovens, waarvan zij door een landtong ge scheiden is. Aan de Oostelijke zijde buigt de haven zich ln Zuid-Oostelijke richting naar het Noord zeekanaal langs een schiereiland, waarop de kantoren en magazijnen der Amsterdamsche Ballast Mij. gevestigd zijn. Ten Oosten van dit schiereiland bevindt zich een tiweede bin nenhaven. Laatstgenoemde haven levert het koelwater enz. voor de thans nog in aanbouw zijne centrale van het P.E.N. door middel van een ondergrondsch kanaal van' gewapend beton, dat ongeveer 7 M. breed en 7 M. hoog is. Een soortgelijk kanaal voert het gebruik:e water naar de binnenhaven der hoogovens. Langs deze haven wordt een breede weg aangelegd, die zich, gaande van Oost naar West aan het einde naar links ombuigt en verbinding zal krijgen met een weg, die wordt aangelegd in het verlengde van de Westelijke deur der Noordersluis, langs de achterzijde van „Het Hof". De oude weg, de z.g. „Laan" zal spoedig worden opgeruimd. Van de sluis af zal een twee.de weg worden aangelegd in Noord- Oostelijke richting naar den hoofdweg. TEGEN DE VLOOTWET. 8500 personen hebben alhier hun hand- teekening geplaatst op het petitionnement tegen de vlootwet, dat is ongeveer één derde der bevolking. Van de personen boven 18 jaar teekende meer dan de helft. VELSEN RIJWIEL GESTOLEN. De heer H. van G. wonende te IJmuiden. kwam tot de ontdekking dat zijn rijwiel, dat hij voor een café had geplaatst, terwijl hij daarbinnen was, gestolen was. DE VOLKSTELLING. Sedert eenige weken z|jn eiken avond niet minder dan 18 ambtenaren bezig aan de voorbereidende werkzaamheden ten behoeve van de binnenkort te houden volkstelling. Ongeveer 45 personen zullen als tellers aan het werk worden gezet. OPDRACHT. Het rioleeren en bestraten van eenige we gen nabij de Rijks H. B. S. is opgedragen aan de heeren H. A. en G. de Graaf te Half weg voor f 16183. VERKEERSONGEVAL. De groentewagen van den groentehande laar W. F. S.. wonende te IJmuiden, werd op den Zeeweg aangereden door een auto, bestuurd door W. van L. te Beverwijk, ten gevolge waarvan de wagen ernstig bescha digd werd. De vergoeding der schade werd onderling geregeld. VOOR ..DE LICHTHOEVE". Naar wij vernemen zal het llefdadigheids- concert ten bate van ..De Lichthoeve" plaats vinden in „Concordia" op Zaterdag 1 No vember. Gelet op de praestaties der medewerkende vereenigingen, belooft het een mooie avond te zullen worden. HOOG WATER. Ten gevolge van den hooeen waterstand op het Noordzeekanaal zijn in den polder nabij de Ringsloot vele bunders weiland on- dergeloopen. SANTPOORT. PERSONALIA Onze plaatsgenoot, de heer C. de Jong. slaagde aan de Universiteit te Amsterdam voor het doctoraal examen in de genees kunde. OPENBARE VERKOOPTNG. Ten overstaan van notaris P. Schaberg te Schiedam en mr. P. Donker, waarnemend notaris te Beverwijk werden Donderdagmid dag in het café van den heer J. Th? Böhm de volgende perceelen openbaar verkocht: le. Een 'villa met garage, erf en annhoorig- heden. gelegen aan den Brederodeweg no. 87. 2e. Een villa met schuurtje, erf en aanhoo- rlgheden, gelegen aan den Brederodeweg 89, Beide perceelen werden gekocht door den hoer P. P. Pruys te Santpoort resp. voor 7850 (perceel 1) en 8260 (perceel 2). BLOEMENDAAL AANGEHOUDEN. Op verzoek van den Commissaris van po litie alhier is te Amsterdam aangehouden en naar Bloemendaal overgebracht J. G. Ch. S. Hij heeft zich met een drietal Amsterdam sche vrienden ln Mei 1.1. schuldig gemaakt aan diefstal van lood van de gebouwen op Woestduin. Zijn vrienden werden destijds ge arresteerd. doch S. wist te vluchten en was sindsdien spoorloos. De aangehoudene, die ook nog 5 maanden gevangenisstraf te goed had. is ter beschik king van den officier van justitie te Haarlem gesteld. HEEMSTEDE VERGADERING TUINLIEDEN. In hotel Lommeroord hield Donderdag avond de onderlinge tuinliedenvereenlging van „Aerdenhout en Omstreken" een leden vergadering. Iet doel dezer vergadering zoo zeide de voorzitter in zijn openings woord is een terugblik te werpen op de groote tentoonstelling gehouden, ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan. En met genoegen kan spr. terugzien op dit groote succes, ook al is het door het slechte bezoek deels door de groote tentoonstelling in Haarlem, deels ook door het ongunstige weer geen financieel voordeel geworden. Maar de tentoonstelling is boven aller ver wachting geslaagd. En al mag het dan jam mer zijn dat niet meer bezoekers van dit mooie werk genoten hebben, wij, aldus de voorzitter hebben mogen constateeren, dat onze vereenïging steeds tot grootere daden in staat is. En vooral mogen wij trotsch zijn op ons werk, als wij bedenken dat alles lief hebberij is geweest, dat bij ons geen econo mische belangen op den voorgrond stonden. Zooiets ziet men maar heel weinig. Dank zij den grooten financieelen steun van buiten, is de tentoonstelling geen finan- cleele strop geworden, en konden nog kleine prijzen aan de 22 prijswinnaars worden uit gereikt. Het is weinig, zei de voorzitter maar alleszins verdiend. Met eenige toepasselijke woorden reikte hij daarna de prijzen uit. Dank brengt de voorzitter aan de velen die hebben medegewerkt tot het succes en meer speciaal de inzenders, de tentoonstel lingscommissie, de jury en de vele schenkers van prijzen. Voor inzending ter keuring was slechts één collectie ingezonden, nl. Begonia Optima, waarvoor de heer B. Nieuwenhuis 10 punten (met lof der jury) ontving. Het was een schit terende collectie. Een 4-tal personen gaven zich op om als leden te worden toegelaten. Naar aanleiding van een reeds eerder ge stelde vraag om aan het college van B. en W. te verzoeken naamplaatjes aan sommige boomen en heesters aan te brengen, advi seerde het bestuur niet op dit verzoek in te gaan, daar het zeker op moeilijkheden zou stuiten, omdat Heemstede niet over plant soenen beschikt als bijv. Amsterdam met haar Vondelpark. Wel hebben wij Groenen- daal, maar dit leent zich daar stellig niet voor. Na ampele bespreking werd besloten, hoe wel in zeer beperkten zin, het 20-jarig be staan der vereenïging eenigszins feestelijk te vieren. Reeds nu werd vastgesteld dat ook ln den eerstkomenden zomer weer een Lathyrus- prijsvraag zal gehouden worden en tijdens de vergadering gaven zich reeds verschei dene leden op om er aandeel te nemen. Ook nu ste'de de heer B. Nieuwenhuis zich weer beschikbaar de benoodigde planten daarvoor op te kweeken. Bij de rondvraag kwam nog ter sprake de bestrijding der emelt, waarvoor eenige af doende middelen aan de hand werden ge daan. ZANDVOORT GEMEENTERAAD. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Zandvoort gehouden op Dinsdag 14 October 1930 des namiddags 7 1/2 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling eener suppletoire begrooting dienst 1929. 3. Opnieuw vaststelling der gemeentebe- grooting 1930. 4. Voorstel tot aanstelling van een vaste leerkracht aan de school voor U. L. O. 5. Voorstel tot aankoop van 4 pet. obliga tion N.W.S. tot belegging van een waarborg som gestort door het bestuur der Wilhel- minaschool. 6. Voorstel tot verhuur van grond aan de Zandvoortsche laan voor voortuintjes. 7. Voorstel om een crediet te verleenen voor de verdelging van ratten op Plan Noord. 8. Benoeming van personeel voor het ver volgonderwijs. 9. Benoeming van personeel voor den tee kencursus. 10. Benoeming van een lid van het Burger lijk Armbestuur. 11. Benoeming van een lid der Financleele Commissie. 12. Voorstel om een tegemoetkoming te ver leenen aan den heer J. Versteege voor het bezoeken van het R.-K. Lyceum te Overveen door 2 zijner kinderen. 13. Voorstel om een tegemoetkoming te verleenen aan den heer N. Padt voor het be zoeken van een avond gymnasium door een zijner kinderen. 14. Voorstel tot opheffing der Commissie voor werkverschaffing en steun verleening. 15. Vaststelling van het kohier der Bouw terreinbelasting. 16. Voorstel tot verweer Inzake de door de firma Dienaar en Zoon gevraagde betaling voor meerdere werkzaamheden aan de Boule vards de Favauge en Bamaart. 17. Bespreking betreffende vermeerdering van het aantal leden van het burgerlijk Arm bestuur. 18. Voorstel om een crediet te verleenen van f 500 tot aanschaffing van leermidde len en boeken voor de inrichting van een 7e leerjaar aan school C. 19. Verhooging huishuur van de gemeen tewoningen. 20. Belasting reclames. RAADSCOMMISSIES. Terwijl de heeren Gunthers en J. Termes hunne benoeming respectievelijk in de com missie van bijstand voor publieke werken en die voor de Bedrijven en sociale zaken, aanvaarden, heeft de heer J. Druif bericht gezonden dat hij zijn benoeming tot lid van de financieele commissie niet kan aanne men. PERS ONEELE BELASTING. De gemeente Zandvoort wordt met ingang van het belastingjaar 1931 ingedeeld in de 6e klasse. De verordening op de heffing van opcen ten op de personeele belasting, waarvan wij het concept reeds meedeelden, is door Gede puteerde Staten goedgekeurd, evenals de wij ziging van de verordening op de heffing van precario-rechten. CONCOURS. Het Mannenkoor van Onderling Hulpbe toon. dat een Nationalen Zangwedstrijd uit schrijft- ln 1931, als het mogelijk is een In ternationalen wedstrijd voor de hoogste afdee lingen; heeft de beschikking gekregen over het Kurhaus. Voorloopig zijn de zangüagen bepaald op 3, 10, 16, 17 en 31 Mei, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Bevers zijn de vinding rijke bouwmeesters architect en bouwer te- samen in 't dierenrijk. Zoo kunnen ze b.v. een waterdichte dam in een rivier bouwen van wel vijftien Meter lang en anderhalve Meter hoog. Zoo bekwaam en vin dingrijk zijn onze cou peurs in het klecding- bedrijf. Zij ontwerpen nieuwe modellen.passcn nieuwe vindingen toe en maken daarnaar costuums en winterjas sen met den zuiveren stijl en het fijne naald werk der Kreymborg- coupe. Iets bijzonders 1 Iets bijzonders voor LL Neemt proef. U zult er over tevreden zijn. Kreymhorg HET TEKORT VAN 1928. NOTA VAN GEDEPUTEERDE STATEN. In den Staat van opmerkingen over de gemeentebegrooting voor 1930, is aangegeven de wijze waarop het 2/3 gedeelte van het groote nadeelige slot van den gewonen dienst van 1928 verantwoord moet worden nl. door het ten laste brengen op den dienst 1929 van 2/3 maal f 169,506.80 en op dien van 1930 van 1/3 van dat bedrag. „Ware het niet", zeggen Gedeputeerde Sta ten, „dat thans het tijdstip is verstreken voor het nemen van maatregelen om een verhoogde opbrengst der belastingen te ver zekeren, zoo zouden Ged. Staten niet bereid zijn hunne goedkeuring te verleenen aan een regeling als de onderhavige, waardoor een zoo groot bedrag der reservegelden in een jaar aan de gewone middelen der ge meente ten goede zal komen. Zij zullen thans in de beraming berusten, omdat andere middelen tot dekking thans niet meer kun nen worden aangewezen. HÏLLEGOM RAADS-AGENDA. De gemeenteraad vergadert 15 October a.s. voor de behandeling van de volgende agenda: 1. Vaststelling van de notulen der twee vo rige vergaderingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming van een vakkundig tuinman. 4. Afsluiting van de Sixlaan voor rijver- keer. 5. Vaststelling vereoeding voor boventallige leerkracht aan de biiz. school voor U. L. O. van 'de Parochie St. Martinus. 6. Adhaesi^betuiging aan het adres van den Raad der gemeente Sassenheim in zake verkeersgevaren op den Rijksweg. 7. ComDtabiliteitsbesluiten. 8. Wijziging van de gastarieven. 9. Idem waterleidingtarieven. 10. Verzoek van de vereeniging voor moe- derschaoszorg om subsidie. 11. Verzoek van de R.-K. Vereeniging van geitenhouders, afd. Hlllegom om subsidie. 12. Wiiziging afschrijvingspercentage wa terbedrijf. 13. Aanbieding gemeente-rekening, en de rekeningen van het gasbedrijf, waterbedrijf en slachtbedrijf, alle dienst 1929. 14. Benoeming van 4 leden van de Commis sie voor Openbare Werken wegens periodieke aftreding van de heeren B. N. Loerakker, J. B. Meskers. J. D. Jansen en F. Selhorst. 15. Verordeningen op de heffing en invor dering van begrafenisrechten. 16. Verzoek van het Bestuur der Chr. Bur gerschool om beschikbaarstelling van gelden voor de uitbreiding der rijwielbergplaats. 17. Verleening van een crediet voor de om legging der hoofdleidingen van het gas- en waterbedrijf in de Pastoorslaan, 18. Mededeelingen. SPAARNDAM POSTBESTELLING. Met ingang van Maandag 13 October a.s. wordt de postbestelling in den Spaarndam- merpolder tot een tweede bestelling uitge breid, en wel des avonds. BOUWTERREIN. B. en W. stellen voor aan H. Herwig en Zoon 535 M2. grond te verkoopen aan de Van Nesstraat (tegen 16 per M2.) om daarop 4 woonhuizen te bouwen. HAARLEMMERMEER GRAANBEFRS. Op de Donderdag te Hoofddorp gehouden graanbeurs was de aanvoer als volgt: Tarwe (witte) f 5 a f 9.50: Tarwe (roode f 6 a f 8; Rogge f 5 a f 5.50; Wintergerst f 4.75 a f 5.25; Gerst (chevalier) f 5 a f 5.75: Haver f 5 a f 6; Duiveboonen f 12 a f 13.50; Paardeboo- nen f 7.50 a f 8; Groene erwten f 8 a f 10; Karwij f 28 a f 29. Geel mosterd f 20 a f 22. Blauwmaanzaad f 29 a f 30; Kanariezaad f 12 a f 13. Alles per 100 K.G. DE VEEMARKTEN. Voor de veemarkten in Haarlemmermeer is er in den laatsten tijd bijzonder weinig animo. Aanvoer en kooplustigen ontbreken in den regeL Ook Donderdag was er weder geen sprake van handel, omdat slechts één koetje was verschenen, dat echter „onverkocht" we der naar den stal of de weide moest worden gebracht. INTIJDS GERED. Van een in de Ringvaart nabij den Spaarn- wouderweg alhier passeerend motorvaartuig, viel Donderdag een 3-jarig meisje over boord, dat zich op het dek had begeven en naar den voorsteven was geloopen. De schipper, die zich op het achterdek bevend en het on geval gelukkig spoedig had opgemerkt, had de tegenwoordigheid van geest direct in de bij het schip be'noorende roeiboot te sprin gen, waarmede hij het reeds weggedreven en in zinkenden toestand verkeerer.de meisje nog in tijd wist te bereiken. Hij mocht het genoegen smaken zijn dochtertje behouden weder aan boord te brengen. NIEUW LEVEN. ALS DE KERSEN GROEIEN. „Als de kersén groeien" is een geliefd stvl in dilettanjt-en-kringen. Wij zagen het hier te Haarlem al eenige malen opvoeren oa. door JLaarlem's Tooneel en Door Inspanning Uitspanning en thans weer opende Nieuw Leven haar seizoen met Dr. van Epen's too- neelspel. De voorzitter, de heer Vellinga, uitte in zijn openingsrede de klacht, dat er bij de eerste opvoering op Woensdag nog al eens door het publiek gelachen was op oogenblikken, die door den schrijver toch ernstig bedoeld waren. Ook gisteren kwam dat hoewel minder nu en dan voor. Voor de spelers is zoo iets natuurlijk hinder lijk en ondankbaar, maar in de voorstelling van Als de kersen groeien kon dit ongemoti veerd lachen gemakkelijk worden verklaard. Men denke niet, dat het stuk niet goed ge speeld werd het tegendeel is het geval maar er zijn soms van die onvoorziene geva ren, die bij een opvoering plotseling aan het licht komen. De heer Hage, een der verdien stelijkste en ernstigste leden van Nieuw Le ven, speelde de rol van Tom, den jongen geleer de, die de liefde van zijn meisje verliest door zijn al te groote ernst en dorheid. Nu zien de leden van Nieuw Leven den heer Hage door gaans in komische rollen en het was niet te verwonderen, dat zij thans ook aan deze rol een komischen kant meenden te herkennen. De heer Hage heeft niet den leeftijd en het uiterlijk voor deze rol; hij moest de rol dus in alle opzichten .maken". Met welk een ernst hij zich hieraan gewijd had. was uit zijn spel zeer goed te zien. De rol was merk baar bestudeerd en in de kleinste gebaren gaf Hage den wat onhandigen. stunteligen jongen man weer. Maar hierin lag juist het gevaar. Er kwam 'n te groot contrast tusschen den levenslustigen zich ongedwongen bewe- genden vader en den geleerden harkigen zoon Wij naderden daardoor nu en dan de grens van het kluchtige ondanks dat Hage zeer ernstig, ja zelfs op zich zelf be schouwd heel goed spel gaf. Wanneer de rol door een jongmensch ware gespeeld, zou dat niet het geval zijn geweest en het pu bliek had er dan waarschijnlijk ook niets belachelijks in gevonden. Nu had men ple zier om dezen goed getypeerden, maar voor de situatie te harkigenTom. Dat was heel jammer voor den heer Hage, die blijkbaar veel moeite voor de rol had gedaan. In het derde bedrijf, toen het publiek geheel in het stuk zat, werd er niet meer gelachen en ac cepteerde men dezen Tom, zooals hij op het tooneel was. Dat Nieuw Leven weer serieus op deze voorstelling had gewerkt, was aan alles te zien. Een enkele maal had het tempo wat vlugger gekund en de souffleur had nu en dan zijn taak wat minder luidruchtig kun nen vervullen, maar overigens was het een goede opvoering, die getuigde van ernst en begrip. De heer Ch. Vosshard heeft van de rol van Kramer iets zeer goeds gemaakt. Voss hard gaat al meer en meer vooruit, wat het meest blijkt in de dramatische scènes, die kracht en temperament verlangen. Vroeger liet hij zich in zulke tooneelen al gauw te veel gaan, exploiteerde hij met jeugdige hartstocht en had hij zich niet in bedwang. Nu echter beheerscht hij zich, weet zijn ef fecten goed te berekenen en ontwikkelt toch voldoende kracht! Zijn groote scène met Annce was goed overdacht en werd werke lijk uitstekend gespeeld. Ook wordt zijn spel steeds losser en natuurlijker en het is een genoegen te zien, hoe hij zoo'n rol als deze levenslustige vier en vijftiger met verschil lende kleine details opbouwt. Ook het zeer moeilijke slot waarover ik zoo dikwijls dilettanten zag struikelen speelde hij zoo, dat wij het geheel konden aanvaarden. Het was sober spel, dat toch trof door ingehouden smart. Met genoegen zagen wij mevrouw Vosshard- Dijkstra weer eens op de planken terug. Zij toonde ook nu weer welk een gewaardeerde kracht zij voor Nieuw Leven is. Haar spel is altijd nog beter dan haar dictie. Zij hakt haar zinnen te veel door door een te sterk en te voortdurend accentueeren! Niet door op elk woord een klemtoon te leggen, verkrijgt men het effect, maar door het verlangza men of verlevendigen van het tempo en het geleidelijk versterken van de stem. Men voelt heel goed, dat mevrouw Dijkstra van binnen haar rol „heeft", maar zij geeft in haar dictie soms te veel wat altijd schaadt. Mej. Blokker was Josette Bonpré, de rol, die indertijd zoo goed door mej. Busquet is ge speeld geworden. Mej. Blokker maakte er voor een jonge dilettante heel wat van! Vooral in het eerste bedrijf, toen zij enkel uitgelaten en jong mocht zijn, trof zij door haar los en goed spel. En ook in de drama tische tooneelen weet zij soms heel wat te bereiken, al moet zij zich hoeden voor al te stereotype gebaren als het uitspreiden van beide armen. De rol was blijkbaar goed door voeld en wij konden deze Rosette, zoo ge speeld, volkomen accepteeren. Een actrice van beroep en talent zou van het slot haar afscheid en heengaan natuurlijk vrij wat meer hebben gemaakt het ging nu wat erg mat en gewoon, maar expressief stil spel is wel het moeilijkste van het komediespelen. De heer P. Kuin maakte van den ouden tuinman een aardig, levend figuurtje en ook de kleine bijrollen zooals de dokter en de journalist waren voldoende bezet. Zoo was een geheel verkregen, dat het publiek blijkbaar zeer voldeed. Het succes dat ook verhoogd werden door de decors, waarvan merkbaar werk was gemaakt was lang niet gering. Nieuw Leven behoeft na zulke opvoe ringen niet bang te zijn, dat het haar lijst van leden niet vol zal krijgen. Nu is zoo- als de voorzitter meedeelde het getal met 1050 leden, bijna al compleet! Of er in Haar lem ook liefde is voor dilettanten-tooneel! J. B. SCHUIL. FIGUREN UIT „VROUWEN. INVLOED". (NEDERL. TOONEEL). (Zie het verslag van gisteren-) Minny ten Hove als de Gravin van Darnaway Cees Laseur als Richard Chalfont. Oscar Tourniaire als Lord Algeron Raytoun ARROND. RECHTBANK UITSPRAKEN. K. Z., varensgezel, wonende te IJmuiden- Oost. Art. 239 W. v. S., 14 dagen gevangenis straf. J. S., opperman, wonegnde te Haarlem, Art. 247 W. v. S„ zes maanden gevangenisstraf voorw. proeftijd drie jaar en bijz. voorwaar de. PERSONEELSZAKEN BIJ DE SPOORWEGEN. In een conferentie te Utrecht hebben di rectie en Personeelraad van de Nederlandsche Spoorwegen zich vereenigd met een voorstel om de herziening van het Reglement Dienst - voorwaarden nog een jaar uit te stellen, waarbij echter bereikt werd. dat de in het bekende rapport aanbevolen wijzigingen in den standplaats-aftrek met ingang van 1 Januari 1931 zullen worden ingevoerd. Omtrent het weder uitreiken van een grati ficatie met Kerstmis kon de directie nog geen toezegging doen. Wat de aanstelling van arbeiders en de examens daarvoor betreft, zegde de directie toe. dat de eischen niet te hoog zul len worden gesteld. Voor de overbodig wordende arbeiders remmer zal ander emplooi binnen het bedrijf gezocht worden. De hoofdbesturen van de vijf organisaties hebben de besluiten van den Personeelraad goedgekeurd.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 10