HUISVLIJT /e Met eenvoudige hulpmiddelen kun nen we vaak al aardig knutselen, 't Is echter veel gemakkelijker als je wat gereedschap tot je beschikking hebt. Voor kartonarbeid heb je in de eerste plaats noodlg een mes. Een gewoon zakmes kan goede diensten bewijzen, doch beter is een karton- of houtsnijmesje aan te schaffen. In de 2c plaats een snijplaat. Je kunt niet zoo maar op de tafel aan 't snij den gaan; ik denk dat je 't heel gauw met met moeder aan den stok zou krijgen. Zoo'n snijplaat is van zink. In een winkel voor hulsvlijtartikelen kun Je deze verkrijgen in allerlei maten. Wie er niet dadelijk een mag hebben, vraagt haar voor zijn Sint Nicolaas. Die platen zijn niet zoo duur. Bij gebrek aan een zinkplaat kun je je behelpen met een plankje van niet te zacht hout. Dan krijgen we nog een liniaal, 't Is echter goed als eerst wat oefeningen doet in 't uit de hand snijden; zonder liniaal trachten langs een geteekende lijn een stuk dun karton door te snijden. Je zult dan merken, dat in 't begin Je mes vaak naast do lijn schiet en we een rafelig kantje krijgen. Maar met wat oefening wordt d:t geregeld beter. Als Je deze handigheid hebt, komt 't vaak goed te pas. Meesten tijds gebruiken we een liniaal waar langs we snijden. Een gewonen, hou ten liniaal is echter niet erg geschikt omdat we daar gemakkelijk in snij den, en ze bovendien te licht is. We gebruiken hiervoor een ijzeren li niaal. Die ligt zwaar, zoodat ze niet gauw verschuift en we kunnen er geen hoeken uit snijden. Bovendien is een driehoekje gemakkelijk bij het teekenen van 't voorwerp, dat we willen maken. Dezen keer zullen we een bladwijzer maken. We nemen een stukje karton of stevig papier en snijden een rechthoek van 15 bij 5 c.M. (Zie fig. 1 a, b, c, d). Daarna een rechthoek van 14 bij 4 c M. (e, f. g, h) van dun effen papier en plakken deze op de grootc rechthoek. Heb Je keuze in je papiersoort, zoek dan twee passende kleuren bij elkaar. Op de laatste rechthoek (geen glad pa pter) breng je de teekening aan, zoo als ik die heb aangegeven. Een een voudige randversiering en de letters in het midden. Eerst heel dun er op teekenen en dan opwerken met oost- indische Inkt, kleurpotlood of water verf al naar verkiezing. Een andere randversiering naar eigen smaak mogen jullie natuurlijk ook maken. De letters kunnen jullie ook in blok vorm maken, zooals in fig. 2 is aan gegeven. In de korte zijstrook prikken jullie regelmatig 2 rijen gaatjes (niet al te dicht op den rand) en rijgen daardoor zijden draadjes, die vlak naast het karton onderling met een draad verbonden worden. De losse draden worden daarna uitgeplozen. We verkrijgen zoodoende een aar dige franje. De meisjes kunnen in- plaats van de teekening met verf cf inkt te versieren, ze doorprikken en met zijde opwerken. RAADSELS. (Deze raadsels zijn Ingezonden door Jongens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen.) Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken verloot. AFDEELING I (Leeftijd 10 Jaar en ouder) 1. (Ingcz. door Wenda) Ik besta uit 11 letters en men treft mij in veel hulzen aan. 1 2 3 8 is aan elk huls. 7 6 5 ls op elke fiets. 7 9 10 11 is pas met een luchtschip gebeurd. 4 5 5 6 7 wordt bij 't huiswerk ge bruikt. 2. (Ingez. door Wenda.) Ik ben een plein in Haarlem en besta uit 10 letters. 1 2 10 is visch. 3 5 7 6 rijdt door de stad. 8 4 9 dient om iets op te hangen. 3. (Ingez. door Poppenkind.) Strikvragen. a. Ofschoon gescheiden, zijn we In Vreugd en lijden Eén. En alles, wat zich tegen ons verzet, gaat aan stukken, zoo is 't net b. Wat is klein in Parijs en groot in Schiedam? c. Met welke naalden naait men niet? d. Wat krijgt men, zonder er om te vragen? e. Welke raad is erg? f. Wie is een hals en durft toch veel? 4. (Ingez. door Moeders grootste hulp. ik ben een waar gezegde en besta Uit 49 letters. 10 4 6 5 2 20 33 40 35 is een klee- dingstuk voor meisjes. Men gebruikt een 19 34 47 17 18 41 46 7 als 't- duister is. 8 18 3 20 15 13 23 22 47 is een stad aan zee in Friesland. 9 10 35 37 ls een rivier in Spanje. Met 15 49 38 17 schrijft men. 11 29 19 20 45 is een hondennaam. 1 15 23 41 is een meisjesnaam. 24 36 27 20 44 28 12 geeft den tijd aan. 14 22 43 29 31 15 28 24 21 15 1 is een deugd. 1 2 is een lidwoord. 3 4 5 6 7 zijn mooie bloemen. 12 13 is een voegwoord. 16 17 22 23 doen we dagelijks. 25 26 27 is een bloeiwijze. 30 31 7 is een soort kruik. 32 33 34 35 13 is een mooi dorp bij Doorn. 36 37 42 is een lichaamsdeel. 39 40 41 42 groeit op ons hoofd. 46 48 49 hoort bij een kippenhok. 5. (Ingez. door Babbelkousje.) Mijn geheel bestaat uit li letters en wordt alleen bij avond gebruikt. 3 4 6 8 is het tegenovergestelde van half. 1 9 10 is een jongensnaam. 1 2 3 6 8 is een ander woord voor bel. 5 6 4 7 ls een groot water. 6 (Ingcz. door Montsarda). Mijn geheel is een Rubriekertjes- naam van 16 letters. 1 2 3 4 is een huisdier. 7 8 9 behoort bij een scheepswerf. 13 5 6 is een lidwoord. 15 16 io is een meisjesnaam. 12 3 6 behoort bij een kippenhok. 7 6 is een lidwoord. 9 11 12 14 is een 'sappige zomer vrucht. AFDEELING EI (Leeftijd 9 Jaar en jonger) 1. (Ingez. door den kleinen Violist) lxRenlxl, lxzenlxn, lxd en 1 x e, 1 x o en 2 x a. Zoek in Noord-Brabant en je bent er dra. 2. (Ingez. door Bloemenfee.) Haal uit onderstaande schuilna men telkens een letter, zoodat je een meisjesnaam krijgt. Natuurvriend, Nanna, Zondagskind Poppekind, Sneeuwklokje, Krielkip. 3. (Ingez. door Zwartkopje). Strikvragen. a. Wat zegt men in Amsterdam te gen een lantaarnpaal? b. Wie gaat om het huis en gluurt door alle gaatjes? c. Het is in huis en daar buiten, maar het is nog nooit door de zon beschenen. 4. (Ingez. door Eikeltje.) Ik ben een spreekwoord en besta uit 17 letters. Als ik mij snijd, doet het 3 7 8 9. Een kleverige vloeistof is 6 7 8 9. 1 13 8 9 is een verscheurend dier. 17 15 16 is een metaal. 12 11 17 is wel in 't ijs. Met onze oogen 3 4 2 5 we. 2 11 is een insect. 10 2 4 6 ls een herkauwer. De school 12 13 14 15 10 17 om 9 uur. .5 (Ingez. door W. B. Z Kam raadsel. 123456789 10 1ste tand noemen we iemand, die bij ons op visite komt. 2de tand is een metaal. 3de tand dient om iets in te ber gen. 4de tand hebben we allen. 5de tand is een meisjesnaam. 6de tand ls ook een meisjesnaam. 7de tand is een vervoermiddel ln de stad. 8ste tand schrijven we mee op school 9de tand is een zwemvogel. 10de tand is een jongensnaam. De rug van de kam moet een schoolvak noemen. 6. (Ingez. door W. B. Z.) Maak van deze letters een vruchtje dat nu druk gezocht wordt Raadseloplossingen. De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I 1. Uitlooper. 2. De kleine Zeeman. 3. Zevenster. 4. Transvaalbuurt. 5. Arbeid adelt. 6. Edam, Ede. Ede Zeist. Goes. Voorne AFDEELING II. 1. Leeuwarden. 2. Tom pet mot lor dop tol. 3. De kleine Voetballer. 4. Poesendokteresje. 5. Zondagskind. 6. Zevenster. Goede o "«en ontvangen van: Nevada 6 Uitlooper 6 Hunkerhartje 6 Schotenaartje 6 Eikeblad 6 Zeven ster 6 Eikeltje 6 Balsemientje 6 Duinroosje 6 Francis Vere 6 Pink sterbloemetje 5 B. Verhagen 6 Blauw oogje 6 De kleine Bouwer 6 Poppen- verpleegstertje 6 Goudsbloem 6 Goudelsje 6 Zondagskind 6 Wenda C Koningin Lente 6 Êpenaartje 6 Zaan dammertje 6 Goudhaantje 6 Poppe kind 6 Droomkoninkje 6 Moeders grootste hulp 6 De kleine Koopman 6 Babbelkousje 5 Viooltje 6 Egmon- dertje 6 Poesendokteresje 5 Krielkip 6 Gouden Regen 6 Zeeuwsch Boerin netje 5 De kleine Violist 6 De kleine Vogelvriend 6 Nelly B. 5 Kerstroosje 6 Zinnia 6 Blcembollenkweeker 0 Roodkapje 6 Poesen moedertje Goudhartje 5 RangeerdertJe 4 De kleine Zeeman 6 Vice Admiraal 6 Zwartkijkertje 6 Oppesom 6 Alba 6 Waterrotje 6 Juffertje Schrijfgraag 6 Rozenknopje 6 De Sint-Nicolaaswedstryd. MEVR. G. HOV*ERSMIT, Wester houtstraat 7 heeft voor een clubje kinderen uit een gezin, waar allen werken voor de St. Nic. wedstrijd een doos lappen, een schimmenspel, blok- kendoozen enz. Daar een en ander nog al zwaar is, mag 't wel met een. wagentje gehaald worden. EIKELTJE, Wipperplein 6, Heem stede, zou graag leege lucifersdoosjes hebben voor den St. Nicolaaswed- strijd. MEVR. N. MEYER INK, Cruquius- straat 10 heeft een kist met twee ver diepingen, waarvan poppenhuis of stal gemaakt kan worden. Verder heeft Mevr. M. groote cartonnen Sierkan-blokken, die als ze in aar dige frissche kleuren geverfd wor den voor kleine patientjes zeer wel kom zullen zijn. Ze kunnen ook op gevuld worden met allerlei verras singen. Mevr. M. bezorgde mij: lo. plaatjes voor een kwartetspel. 2o. plaatjes voor een Lotto-spel. 3o. melkglas en lint om een telefoonlijst te maken. 4o. voorbeeld van een vulpenstand aard, gemaakt van een blikken busje of haak-carton met asperine-glaasje 5o. Aardige map om te vullen met plaatjes of postpapier. 6o. mooie doozen. We zeggen mevr. M. voor dit alles hartelijk dank. Fletje Zwart, Oost-Indiëstr. 71 wou zoo graag een popje hebben om aan kleeden voor een ziek kindje. Ik ontving van Vogelkoopstertje twee alleraardigste kabouter-spaar potten. Hartelijk dankl RUILRU3RIEK. DINA DE HILSTER, Geneste Lstr. 20 heeft 8 Duifjes, 1 Paddenstoel Verkade, 1 Dik Trom, 6 Amstelpcn- nlngen, 4 Pelikanen 2 Hilles-geschen- ken-bons, 15 van Nelles-Koffie, zwart merk, 5 Franken's Broodfabriek. Dit alles wil zij ruilen voor Turmacpun- ten. P. VERHAGEN, Leidschevaart 20, heeft 15 pl. Bloemen en Groenten, Haarl. Brood- en Meelfabriek, 2 Texelpl., 2 Aquariumpl. Verkade, 35 Funkcs-roggcbroodpl. 3 Wennix- omsl. 3 Paddenstoelenbons. Dit alles wil hij ruilen voor Sickesz-wapens. KRIELKIP, Houtvaart 32 neeft 16 H. O.-bonnen, 28 Amstelpennir.gen, 2 Erdal-bonncn en 11 Verkades-bon nen. Ze vraagt ervoor terug Quaker- bonnen. J. KEMP. Tetterodestr. 11 (Klever park) heeft 6 Busslnkpl. Album III, Zuid-Holland en wel de nrs. 7 8 61 62 73 74. 1 Vim-carton, 2 Lux-bon nen, 4 Sunlight-strooken; 3 Vader Haaspl. 2de Album, 4 Paddenstoe- lenpl. en 8 bons, 45 Hillébons. Dit al les wil ze ruilen voor Droste-bons or pl. of Verkadebons of plaatjes van. Zeewater-aquarium en terrarium. B. VERHAGEN, Leidschevaart 20, heeft 1 Hillesbon, 3 toffeepl. 1 Miss Blanche-bon, 1 Piratebon, 4 Cigaret- ten-wapens. 2 Haas-azijnpl., 1ste al bum. Voor dit alles wil ze terug heb ben Kwatta-sold. Rubriekertjes-lijst. Koosje Zaalberg, 11 Jaar, Hoda- straat 26. Riekje Paul, 9 jaar, Hedastraat 26 Ineke Zaalberg, 9 Jaar, Hedastr. 22 Kobi de Bilt, 9 jaar, K'.everlaan 42 Marietje Hij koop, 10 jaar, Kritzta- gerstraat 11, Haarlem-Noord. Tint van Opijnen, 9 Jaar, Hoof- manstraat 15. Karei Peper, Hofdijkplein 28, oud 9 Jaar. Jacobus v. d. Leden. Wipperplein 6 Heemstede, oud 11 jaar. Wat onze belang stelling wekt. Namen voor October: Wijnmaand, omdat de druif rijp is en geperst wordt. Karei de Groote sprak al van Welnmanoth. October werd ook ge noemd Herselmaand of Aarzelmaand Is de zomer nu voor goed vertrok ken? Of komen er nog zomersche dagen. October werd ook Russel- of Rozchnaand genoemd, in verband met 't woord reuzel. Vroeger begon de slachttijd. MET Z'N DRIETJES. Met z*n drietjes bij elkaar. Gaan deez' dieren door het leven. Koes de hond is vreemdeling, Maar de poesen, die zijn neven! Wat vriend Kees voor taaltje spreekt Kunnen katten niet verstaan Maar de vriendschap tusschen hen, Zal er toch niet om vergaan! Kees, die wijze hond, zegt vaak: „Ik eet been en Jullie muis.... Daarom kan er vrede zijn In dit mooie, groote huisI" Een heerlijke vacantie. Eind Juli mochten Zus en ik met Vader en Moeder mee naar Linz am Rheln. Den eersten dag gingen we tot Keulen. Na ons te hebben opge knapt in het hotel, gingen we de stad bezichtigen. De Dom was schitterend mooi, ook van binnen, de vloer was op sommige plaatsen ingelegd met heel kleine stukjes ge kleurde steen. Ook de glas-ln-lood- ramen waren bijzonder mooi. Er zijn ook veel mooie bruggen. Den tweeden dag gingen we naar Bonn. Daar zagen we voor het eerst de bergen, toen we aan den Rijn stonden. We hebben ook het Beethovenhuis en het standbeeld van Beethoven gezien. Ook zijn we door de Universiteit gewandeld. Dat is een heel groot gebouw. Daar la gen ook nog kransen, die niet ver gaan konden, voor studenten, die in den oorlog gesneuveld waren. Den volgenden dag, Zaterdag, gingen we per boot naar Linz. Ons stadje lag prachtig tegen den berg op gebouwd. Ons pension lag 50 M. boven den Rijn. Midden in de straat was een hardsteenen trap. Om ln ons pension te komen moesten we eerst enkele treden op. dan een gesmeed ijzeren hek ln. dan weer trappen op, dan waren we in den tuin. De tuin liep ook schuin omhoog, in het midden daarvan stond het huis. Weer moesten we treden op om binnen te komen. Als we boven waren, had den we een prachtig uitzicht over den Rijn, het Zevengebergte en den Ahr en Eifel. We hebben er heel veel wandelingen gemaakt. Op één van onze wandelingen zag Moeder opeens een slang naast haar voe ten. Zij riep ons gauw en wij kon den hem goed bekijken, een don kere kop met een zilveren ring er omheen en zilveren schubben. Teen hij weg schuifelde bleek hij wel 70 a 31 c.M. lang te wezen. Wij waren wel wat bang om verder te loopen. want het gras was erg hoog en het paadje zeer smal. Maar teruggaan hielp ook niet. Op dien zelfden tocht hebben wij ook 3 uitzichttorens gezien, ln de Vinmen gebouwd. Er stond een lad- ■rtje tegen den boom en boven in. in boomstammen, was een soort -iëeltje. Zus en ik er ln, maar Va- r en Moeder bleven liever bene- n. We liepen soms drie a vier uur ader dat we iemand tegenkwa- n. We zagen ook ergens een -■kje ontspringen, dwars over het ■■'pad. We konden het, een heel M volgen, 's Avonds thuis on de art zag Vader dat het de „Wied" •••-, die we later als een rivier van kele meters breed terugzagen, e hebben er ook kiekjes van. W bben ook een autotocht naar de Laacher See" gemaak». Dat is een heel groot meer. Onderweg zagen we zandsteen-g-oeven. Ook zijn we ':oor het Ahrdal geweest. Daar za- *en we bijzonder hoo<?e rotsen. woest. Eén ervan heet de Bonte Koe". We zijn er gedeeltelijk o ge klauterd, maar morsten halverwege terug, daar het kleinad zoo glibbe rig was, dat he1 gevaarlijk was om verder te traan. Ook zijn we naar de Drachenfels geweest. Ik op een ezel raar boven. Dat was een fiine tocht. Vader, Moeder en Zus met een tandradbaan. Onderweg zagen we elkaar uit de vnrte en wer er dap per gewuifd. Toen we boven waren, hadden we een prachtig uitzicht. Er was ook een vereeniging met man- dolinen, die zongen erg mooi. „Wan- dervogel" noemen ze dat daar. We hebben onderweg veel Hollanders gezien. Op de boot vroegen een paar padvinders wat in het Duitsch aan Vader en Vader antwoordde ze in het Duitsch en later bicken het Hollanders te zijn en hadden we allen groote pret. Eens op een middag zag ik opeens van achter een berg do Zeppelin aankomen. Wij gauw allen op het balcon. Hij kwam recht op onzen tuin aan het was toch zoon prachtig gezicht. Er was een Duitsch jongen tje van mijn leeftijd gelogeerd. Hij kende geen Hollandsch en ik geen Duitsch en we hebben toch altijd fijn samen gespeeld. We hebben heel weinig regen gehad zoo eens een en kele dag, maar niet zoo warm. Echt lekker wandelweer. We zagen in de bosschen veel prachtig gekleurde paddenstoelen en groote oranje slak ken met aan den rechterkant één groot oog, dat sloot wanneer we na der kwamen. En zoo hebben we een fijne vacantie gehad. We zijn van Linz naar Bonn per boot weer terug gevaren, en den volgenden dag terug naar Holland. TH. N. BREEROO. Postzegelrubriek. NEDERLAND. XII Jt óc JC. //c /JC /Sc /a/u /?//i /at /c /c ÏC Gedurende 1921-29 verschenen eenige portzegels ln dezelfde teeke ning en kleur als de vorige drie, doch inplaats van 't woord „cent" onder het waardecijfer is nu „CNT" aangegeven. Bovendien mist de/e se rie de schakelrand. die we in de an dere series aantreffen. Het zijn 3 0 7 7 1 2 9 11 12 25 ent (alle grijsblauw) en 1 gld. (rood). Grootte van de vak jes 2.8 bij 2.3 c.M. In 1922 werd een nieuwe 10 cent (grijs) uitgegeven. Dit is dezelfde zegel als v in de serie 1893-1907 met dit verschil, dat de ruimte b.nnen het medaillon rond de beeltenis van de koningin gearceerd ls. terwijl die bij de genoemde serie effen grijs is. Grootte van 't vakje 2 8 bij 2.3 c.M. Het Jaar 1923 is een vruchtbaar Jaar voor de verzamelaars. Eerst ver schenen 2 ongetande zegels van 5 zegels van 5 cent (rood) en 10 cent (grijs) met de beeltenis van de ko ningin met kroon (serie 1898-1907) Door de staking bij de firma Ensche dé op 't Klokhuisplein, waar al onze zogcis gedrukt worden, werden een groot aantal ongeperforeerde Yellen aan de postkantoren afgegeven. Grootte van de vakjes 2.8 bij 2.3 c.M. 1923. Een serie voor de lage waar den in geheel nieuwe teekening n.l. 1 cent (ultramarijn), 2 cent (rood oranje) beide met een leeuw, 2 1 2 cent (blauw-groen) met posthoorn en 4 cent (blauw) met een groote 4 in een ruit. Grootte van de vakjes 2.8 bij 2 3 c.M. Zie voor de Indeeling 't schetsje. In 't artikel van 26 Sept. (Neder land X) is een fout geslopen, doordat waarschijnlijk de zetter een regel der copy heeft overgeslagen. De Ju bileumserie eindigt met 2 1/2 gulden (oranje). Dit moet zijn: 21/2 gulden (violet), waarna nog moet volgen ('t schetsje wijst 't uit) 5 gulden (lichtgeel) en 10 gulden (oranje). Satijnbloem (Dimorphoteca auran- tlaca) fam. Samengesteldbloemigen (Compositen) 't Is een rijkbloeiende plant met prachtige bekervormige bloemen. De oranjegele gelijkt ieis op de goudsbloem, doch is veel fij ner. Ze komt in allerlei kleurscha- keeringen voor: rose, zaJmrose, licht geel. De planten vertakken zich sterk en verlangen veel zon en een droge standplaats, liefst kalkhoudende grond. Ganzebloem Chrysanthemum) fam. Samengesteldbloemigen (Com positen) Hiervan komen heel veel soorten voor. Ze zijn geschikt voor groote perken en kunnen ook voor snijbloemen geteeld worden Ze groeien 6080 c.M. hoog. Gevulde zuiver witte bloemen geeft de C. ino- dorum plenissimum; groote lichtgele bloemhoofdjes de C. segetum gloria en de C. carinatum is veelkleurig. Het verdient geen aanbeveling zelf zaad te winnen, daar de variëteiten dikwijls naar de oorspronkelijke soorten teruggaan, 't Is dus lang niet zeker als je van een bepaalde soort zaad teelt, dat daar 't volgend jaar dezelfde soort uit voortkomt. Een nieuw soort is Chr. lnodorum „Bruidskleed", die groote, rechtop staande, zuiver witte bloemhoofdjes voortbrengt. Gewone balsamien (Impatlens Bal- sarhina) fam. Balsamlenachtigen (Balsaminaceeën) Een zeer bekende plant die 50-60 c.M. hoog wordt. Ze heeft vleezige, lichtgroene stengels, terwijl ln Jull- Augustus ln de oksels der bladeren half gevulde rose, paarse of witte bloemen te voorschijn komen. De planten hebben veel zon noodig en mogen niet te krachtig groeien, daar anders de bladeren de bloemen te veel bedekken en deze dan in t ge heel niet te zien zijn. 't Best komen ze uit als rand op een verhoogd zon nig bed. Ze doen 't ook goed in een bloempot. Bloeiende balsamienen kan men nog best oppotten. Heel ge schikt voor perkjes zijn de dwerg Camellia Balsamienen. Reuzen balsamien (Impatlens glanduligera) fam. Balsaminaceeën) Een sierplant uit Oost-Indië, ook wel springbalsamien genoemd. Deze naam dankt zij aan 't wegspringen der zaden, wanneer de rijpe vrucht maar even aangeraakt wordt, 't Is een sterke plant, die 1502 M. hoog wordt en in Juli-Augustus roodach tige bloemen krijgt. De reuzen bal samien zaait zich zelf. Gipskruid (Gypsophila elegans). fam. Muurachtigen (Caryophylla- ceeën). Een plantje met sierlijke bij- schermen van kleine, witte of licht roserode bloempjes, 't Wordt veel ge bruikt voor 't opmaken van bou- quetten. TUINIER. Onze Bibliotheek. Een nieuw plan Een tweede plannetje, dat lk ge maakt heb ls, dat iedere deelnemer van O. B., welke ln een geheel on bepaald tijdperk drie deelnemers aanbrengt een aardige en nuttige verrassing ontvangt. Daarbij behoef je niet te wach ten. tot je er drie bij elkaar hobt. lederen keer, als Je mij een nieuwe ling aanbrengt, tecken ik dat aan en zoodra Je dan derde hebt opge geven, ontvang Je do verrassing. Waar deze uit bestaal blijft voor- ioopig een geheim. Zij, die nog geen lid van O.B. zijn, kunnen zich opgeven door middel van het hieronder voorkomende in schrijvingsbiljet. Zenden ze mij daarbij nog twee andere namen van deelnemers, dan maken ze eveneens aanspraak op de hierbo ven vermelde verrassing. De uitvoe ring van dit plan begint 11 Octo ber a.s. Ik raad jullie aan, als Je de opgave schriftelijk doet. het onder staand biljet over te schrijven, zoo dat je niet de krant hoeft te be schadigen. Een ander plan ls het volgende: Aan het einde van deze maand ontvangen Jullie allen een biljetje, waarop je één of meer titels van boeken kunt vermelden, welke Je gaarne ln O. B. zag geplaatst, om dat je ze graag zelf wenscht te le zen, en omdat Jc denkt, dat ook anderen ze mooi zullen vinden. Zoo mogelijk, plaats ik ze dan in de bi bliotheek. Als Jullie er dus voor zorgen, dat er nog veel meer lezers komen, dan kun Jc er verzekerd van zijn, dat ik zorg zal dragen, dat steeds naar wensch van Jullie allen iedere maand, zooals lk dat verle den week reeds vermeldde, eetf aantal minstens twee nieuwe boeken in O. B. zullen geplaatst worden. Tevens worden dan boeken die uit de band liggen, weer netjes opgeknapt. Bij inschrijving betaalt iedere deelnemer: 10 ets. voor lnleggeld (waarbij ca talogus is inbegrepen). 2 ets. voor een opbergmap ter be scherming der boeken. Het leenen van een boek be draagt 3 ets. per weck en per deeL Verder geef ik Jullie den raad, niet allemaal tusschen 1 en 2 uur te komen. Je moet dan lang wach ten en dat is vervelend. De tijd is ruim genoeg genomen, zoodat dat niet noodig ls, en lk kan maar één persoon tegelijk helpen. Nieuwe boeken, die in O. B. ge plaatst zullen worden, worden bij het rullloket op een kaart vermeld- INSCHRIJVINGSBILJET Ondergeteekende (tav. naam en adres) wenscht lezer'es) van O.B. te wo den en verzoekt om Inlichtingen. (Dit biljet overschrijven s. v. p. Niet uit de krant knippen). n LIJST VAN NIEUWE BOEKEN 181 Elba en Stat Helena (P. J. An- driessen). 175 Augusta en 195. Klimop (beide? S. Andrlessen). (Wordt vervolgd). DEELNEMERSLIJST 4. Jan van Waard, Sterrebosch-» straat 12. 5. Jettie BI ijker, Linschotenstr. 5a. 6. Henriëtte Wijs, Tempeliersstraa* 26 r. 7. Arie Prent, Twijndcrslaan 3. w. LASscmjrr. Gr. Houtstraat 155zw, Inlichtingen: Donderdags na 8 uur. OPLOSSING LUCIFERS-PUZZLE

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 20