Drukwerk TANDH.KUNDiGE VOOR DE KINDEREN Tapijten - Loopers fiAvascnHjIsf^! A. PRINS VELEN VERKOOPEN BRILLEN Keif»- ZIEKENFONDSTARIEF Lourens Coster Piano- en Orgellessen FL. DIENSTBODE -|>-e o Banketbakkerij C. A. DE GROOT (Reeds In een deel van de vorige oplaag opgenomen.) Geschiedenis- en Jongensboeken E. Zandstra, De Friezen van het Flevo-Meer (Uitg. Gebr. Kluit man, Alkmaar) J. G. Kramer, De Tocht naar Chattam (uitg. Gebr. Kluitman, Alkmaar) In „De Friezen van het Flevo-Meer", een jongensboek, dat in Friesland speelt ten tijde van de komst der Romeinen in ons land, vinden wij een opgave van de werken, die door den auteur den heer E. Zandstra voor het schrijven van zijn boek geraad pleegd zijn. Het zijn er niet minder dan 10, waaronder een Jaarverslag van ae Veree- niging voor terpstudie, het Handboek tot de staatkundige geschiedenis van Nederland van Prof. Dr. J. H. Gosser en Dr. N. Japiks, Germanicus van Tacitus en Julius Caesar's Gedenkschriften van den Gallischen Oorlog Men ziet het, de heer Zandstra gaat niet over één nacht ijs, wanneer hij een histo risch verhaal voor jongens wil schrijven en zijn boek maakt dan ook een degelijken in druk. Maar voor het schrijven van een le vendig verhaal, dat onder de nog geheel on beschaafde Friezen in den tijd van vóór Christus speelt, is toch nog iets meer noodig dan de bestudeering van verschillende we tenschappelijke werken en dat meerdere nu is uit boeken ook uit de degelijkste ge leerdste werken nooit te putten. Het is de fantasie van den Kunstenaar, die zich ge heel in kan denken in het leven en den ge- dachtengang van menschen van vroegere tijden! En die fantasie is toch noodig om menschen te scheppen. Het wordt. t>e moeilij ker, wanneer wij van het innerlijke van die menschen eigenlijk zoo goed als niets weten. De schrijvers van historische verhalen en dit geldt voor boeken voor jongens even goed als voor ouderen moeten uit zichzelf aanvullen, waar de geschiedkundige gege vens hen in den steek laten. Met kennis alleen zelfs na studie van 100 wetenschap pelijke werken komt men er niet. Dat is ook de reden waarom de meeste zoo genaamde geschiedkundige verhalen uit een artistiek oogpunt mislukken. Er is eigenlijk niets moeilijker dan het schrijven van een verhaal, dat in oude tijden speelt. Verreweg de meeste schrijvers van jongensboeken heb ben van die moeilijkheden blijkbaar niet het minste begrip; zij meenen, dat eenige ken nis van geschiedenis daarvoor voldoet en vergeten, dat er ook nog iets anders voor noodig is, namelijk de sfeer van dien tijd te benaderen en in het boek te doen leven. Hierin nu falen bijna alle schrijvers van his torische verhalen. O, ik weet wel, dat Jongens anders lezen dan wij ouderen. Een jongen laat zich al heel gauw meeslepen door het verhaal en mist doorgaans elk critisch vermogen. Maar wan neer voor in een boek tien geraadpleegde wetenschappelijke werken opgesomd zijn, dan is dat voor mij een bewijs, dat de auteur eenige pretentie heeft en ernstig beoordeeld ttenscht te worden. Ik behoef hier maar één enkelen zin uit zijn boek aan te halen om te bewijzen, dat ook deze schrijver ondanks zijn historische studie niet geslaagd is Frie zen van het Flevo Meer voor ons te doen le ven. Hij laat een ongebolsterden Fries uit den tijd van vóór Christus in een verhaal van zijn omzwervingen tegen andere even onbeschaafde Friezen zeggen: „Als ik nu aan die dagen terugdenk, voel ik opnieuw het vreeselijke eenzame, de diepe verlatenheid en de troostelooze stilte van die eindelooze vlakte!" Dat is niet mis niet waar zoo'n litte raire ontboezeming van een vrijen Fries, die als eenig jasje nog maar een dierenhuid ken de. Ieder voelt dat de schrijver er hopeloos naast is geweest, toen hij dezen Fries een natuurmensch zoo'n zin liet zeggen. In dezen eenen zin ligt heel mijn kritiek op dit jongensboek, want hij geeft beter en duidelijker dan 20 andere voorbeelden, waar aan het bij den schrijver van dit geschied kundig verhaal heeft gehaperd: aan fantasie om Friezen uit dien oer-tijd te scheppen. En nu is dit boek nog wel éen van de beste geschiedkundige jongensboeken die ik gele zen heb. Er spreekt uit dit verhaal een war me liefde voor de natuur, het vertelt dank zij de 10 genoemde bronnen van veel, waarvan onze jongens op school weinig of nooit gehoord hebben, het geeft levendige beschrijvingen van den strijd van deze na- tuurmenschen tegen de wilde dieren uit het woud en tegen de elementen. Uitstekend bijvoorbeeld is het hoofdstuk, waarin de on dergang van een Friesche nederzetting op een terp door een springvloed wordt be schreven —het is vol spannend, boeiend avontuur, zonder dat het ooit hol-romanlisch wordt. En daarbij zijn deze Friezen van het Flevcmeer van een zoo ridderlijken geest en een nobele Ja zelf zachte inborst, dat onze jongens er niets dan goeds van kunnen leeren, wat wij misschien niet zouden kunnen zeggen wanneer de heer Zandstra dit v/oeste natuurvolk zoo had weergegeven, als het in werkelijkheid is geweest. De Tocht naar Chattam is het ge schiedkundig verhaal, zooals wij het ons her inneren uit onze jongensjaren, toen Louwerse en Andriessen nog schreven voor de jougd. Het is zonder eenige pretentie en men stelt er daarom minder hooge eischen aan. Twee Amsterdamsche jongens, die eerst op de klokkengieterij van Meester Hemony te Am sterdam werken, gaan bij het begin van den tweeden Engelschen zee-oorlog met een koopvaardijschip naar Malaga om na vee! avonturen ten slotte aan te monsteren op het schip van Jan van Brakel, met welken be roemden en barbaarschen zeekapitein zij den tocht naar Chattam medemaken. Om dien tocht naar Ctattam is het den schrijver te doen en om dien glorievollen tocht zullen de jongens het met roode wangen lezen en zullen pacifisten, die alle oorlogs- lectuur voor de jeugd uit den booze vonden, het veroor cl celen. Want niet waar? onze jongens mogen tegenwoordig niet meer lezen van de heldendaden, die onze voorvaderen op zee hebben bedreven! Nu kan ik daarin onmogelijk roo'n groot gevaar zien. Ciiassez le naturel, il revient un galop, of in het Hoi- landschDe natuur gaat boven de leer! Ro mantiek zit een jongen nu eenmaal ra het bloed en de roemrijke krijgsdaden van een Michiel Adriaansz. de Ruyt-er en een Jan van Brakel zullen hem zoolang hij nog geen 14 is altijd blijven boeien. Daarvoor is en blijft het een jongen! Maar wei vind ik het verkeerd, dat- de jeugdige lezers uit zoo'n boek als De Tocht naar Chattam zoo ongeveer den indruk krij gen alsof heel die tocht louter een plezier reisje voor ae twee scheepsjongens was. Wan neer zulke schrijvers ais de heer J. G. Kramer in jongensboeken eens wat minder geschie denis en wat meer het werkelijke leven ga- jen, zouden do jeugdige lezers tot het besef komen, dat de oorlog ook In dien tyd niet louter 'n pretje was! En dien laatsten indruk geeft de lezing van De Tocht naar Chat tam! Dat is vermoedelijk ook de reden, waar om veie pacifisten hun stem tegen zulke lectuur verheffen. Of ik dan realistische beschrijvingen van den oorlog in jongensboeken zou wenschen! Natuurlijk niet! Daarvoor zijn kinderen aller minst rijp! Maar er is een groot verschil tusschen realistische beschrijvingen en de in hoera-stemming geschreven boeken als De Tocht naar Chattam! Maar 'n werkelijk goed jongens boek, dat in den oorlog speelt, zou meer talent eischen dan waarover een schrij ver als de heer G. K. Kramer beschikt. J. B. SCHUIL. ONTVANGEN BOEKEN Lentekalvcren. Door Tjebbo Franken. Vdam. Andries Britz. Godenschemering. Door Eduard Ve terman. A'dam. A. J. G. Strengholt. Daar zijn zoo van die ouë brompotten, die tot in den treure betoogen dat het onzen tijd mangelt aan rust en vooral aan eerbied voor eigen arbeid. Zij hebben daarbij niet zoozeer het oog op sommige steuntrekkende werke- loozen, die de rust beminnen, noch op sta kende vliegeniers, dio immers gerechtigd schijnen hunnen arbeid hoog te schaften. Doch zij meenen opgemeld gemis te vaak bij geestelijke werkers en bij kunstenaars te moeten constateeren. En hebben daarbij mis schien niet immer ongelijk. Inderdaad. Zoo wij ons eens trachten te realiseeren hoe bijvoorbeeld een „roman" van Gustave Flaubert ontstond en wij zijn daartoe in staat door kennis te nemen van zijn brieven of van de dagboeken der Gon- courts, waarin talrijke gesprekken met hem werden vastgelegdóf we willen weten hoe een schilder als Bosboom werkte, en daarvoor kunnen wij zijne door Jeltes uitge geven brieven benuttenja, dan schijnt de geestelijke en artistieke productie van vandaag heel wat minder zorg te baren dan die van gisteren en eergisteren. Dat zou voor ons een reden kunnen zijn tot verheugenis, zooals wij er ons toch ook over verheugen dat ons portret thans klaar is „terwijl U wacht" en reeds in de krant staat afgedrukt nog vóór dat den tijd gehad hebt de vouw in uw pan talon scherp te trekkenwaar de ouderwet- sche fotograaf gaarne een dag of tien naar de eerste proef liet reikhalzen. Het is miracu leus zoo weinig tijd wij voor alles hebben, welke enorme quantums lectuur in een mini mum van tijd gelezen dienen te worden, hoe- vele kilometers schilderkunst in weinige res- teerende uren bekeken. Zooals wij sneldien- sten, snelvervoer en snelkokers hebben leeren waardeeren is er zich een soort snelgenot aan het ontwikkelen, waaraan de productie zich uiteraard slechts heeft te onderwerpen om in tempo aan de vraag te kunnen beantwoorden. Het is dan ook eigenlijk maar zeiden de schuld der artisten als hun werk er tegen woordig wel eens wat slordig en onverzorgd uitziet of, naar den inhoud, te klaarblijkelijk voor snelconsumptie bedoeld. Een verstandig schilder wil geëxposeerd, een verstandig schrijver wil gelezen worden. De gemiddelde Nederlandsche lezer houdt meer van Vickey Baum dan van Van Schendel, derhalve Nu kunt ge Idioot genoeg wezen om het niet-lezen van Van Schendel een schandaal en de voorliefde voor Vickey een hondsch ge noegen te vinden, ge kunt u door deze ge voelens slechts blameeren in de oogen van het meerendeel der Hollandsche romanisten en het zij U dus geraden uw idiotisme, al thans te dezen opzichte, zorgvuldig te mas- keeren. En zoo ge U geroepen acht om over deze dingen in het openbaar te zeggen al wat U voor den mond komtdan is deez mas kerade nog dwingender noodzaak., daar ge anders uitgepraat zoudt wezen nog vóór dat ge begonnen waart. Na al dit gehuppel door de malsche weide der litteraire bespiegeling wordt het tijd dat wij naar onze schaapjes en Dr. Franken's lentekalveren terugkeeren. De schrijver noemt zijn werk niet alleen een roman, maar: 'n optimistische roman. Het moet gezegd worden: geen tijd was beter voor de verschij ning ervan geschikt, dan deze nu het don kerst pessimisme gevoed wordt door aller- hand geestelijke en materieele malaise. Hier toont zich de schrijver als medicus der maat schappij en houdt haar te juister ure een op wekkend drankje voor. Het zal u niet naar het hoofd stijgen, doch zoo ge goedlachs zijt zal het u vermaken. Wie las niet gaarne her inneringen uit het onbezorgd studentenleven, doorweven met een lief liefdeshistorietje! Een auteur als deze laat ons ook gaarne rog vertoeven ln de sfeer der studentengrappen van Beets en Haverschmidt, ze blijven on schuldig en schijnen gepoot in een grond die met edele burgerdeugden besmet is. Het is zeer wel mogelijk dat luist die grond voor den opbloei van het optimisme van nature ge schikt blijkt. Een kleine dosis naieviteit moet den ploeger daarbij ter hand staan en men zou zoo zeggen dat de man die de lente- kalveren de wei in stuurde, daarover in vol doende mate beschikt- Dat geeft ook het aan trekkelijke aan zijn verhaal dat er zoo ge zellig en pretentieloos in verteld wordt en dat niemand bemerkt dat voor een „roman" zoowel bouw als materiaal wel een beetje simpel schijnen. De structuur van dit boek deed me denken aan de wijze waarop Van Riemsdijk een tooneelstuk schreef. Vaak hartelyk-naief en vol goede bedoeling, en zijn optimisme voedend met een hoopvol terug blikken naar een romantiek die de jongeren onder ons toch eenieszins ontgroeid zijn. Doch evenals Van Riemsdijk's stukken kij kers trokken, zullen Tjebbo Franken's opti mistische lentebeestjes lezers vinden en tal- looze bewonderaars, die ze streelend de vacht aaien. De heer Euduard Veterman is, naast Tjebbo Franken gezien, een gehaaide, een vakman ln de schrijverij bij wien wij geen naieviteit te veronderstellen hebben. Een tooneelstuk schrijven, het regisseeren. een krant op pooten zetten, er de leaders en de rest voor leveren, het gaat hem alles even gesmeerd af. Waarom zou hem dan niet een boek als dit gelukken, dat geheel geeft wat van dezen tijd is! Maurois en Emll Ludwig hebben op geniale wijze den ouderwetschen historiseren roman in een modern kleed gestoken en er de psy chisch-artistieke interpretatie van een his torisch beeld van gemaakt, waarbij de eigen visie meer beteekent dan de historische juist heid. En een filmregisseur als Abel Ganz kon in zijn Napoleon-film naar eenzelfde recept te werk gaan. Wie Veterman's Godenscheme ring leest, zal die film voortdurend voor den geest staan. Het is, zooals Frits Lapidoth te recht in de inleiding zegt: „er zit echt leven in dit boek." Het vliegt als een rolprent aan U voorbij. De vier deelen, waaruit het be staat: Mirabeau, Camille Desmoulins. Danton en Robespierre en die dan tezamen den Roman van de Guillotine moeten vormen, stroomen onder uwe lezende oogen door en ge bewondert de gemakkeiykheid van dien woordenval, in een taal die niet buiten gewoon precieus is. maar toch ook nergens onwelluidend en die voortdurend het pak kende behoudt van den plqueur die In den circus zijn paardjes draven laat en zoo nu en dan even met de zweep knalt. Soms denkt ge even dat in dien woordenrit een paardje uit den band gaat springen. „Zijn woord snelde smeulend door de volksdistricten" 'pag. 105) Smeulen en snelleneen raar beeld, denkt ge. Per slotja. 't kan toch misschien. Hup! Vooruit. Verder maar weer. Een onge- loofelijk handige baas, deze heer Veterman, en onder geen hoedje te vangen. Maar hij vangt ons door zijn onbetwistbaar vermogen, ons geboeid te houder., en wij lezen zijn Godenschemering zonder verder bedenken achter elkaar uit en zeggen dank-u voor het genotene. En met alle respect, dat wij steeds zullen koesteren voor ieder, schrijver of schilder, die, als conditio prima zijn vak ver staat. Wij ontvingen bovendien en reserveeren de bespreking van: 1. Buiten de Poorten: door J. P. Zoomers- Vermeer. 396 pag. Amsterdam. Van Hol- kema en Warendorf's U.M. 2. De Zoeker; door G. van Nes Uilkens. 199 pag. A'dam Dezelfde uitgevers. 3. Gestalten in een spiegel; door Willy Cor- sari. Den Haag. H. P. Leopold's U.M. 4. Chimera; door Willy Corsari 240 pag. De zelfde uitgevers. 5. Branding; door Jef Last. Stern-Serie uit gegeven te Arnhem door Van Loghum Slaterus' U.M. (met een houtsnee door Jan Franken Pzn>. 6. Westersche Harten in Oostersche Tem pels; door Ellen Forest. 203 pag. Amster dam. H. Meulenhoff. 7. Huwelijk door Jos. Brussevan Huizen. Roman. 254 pag. Rotterdam. W. L. en J. Brusse. 7 Oct. '30. J. H. DE BOIS. MASSA-VOGELMOORD rLIEGTUIGEN. DOOR STETTIN, 9 October (V.D.) Dezer dagen zagen Peenemünder visschers twee eendek ker watervliegtuigen van de vliegschool Warnemiinde boven het vogelprotectoraat Peenemünderhafen. Beide machines, die bij na iederen dag daar passeeren, weken echter plotseling van den gebruikelijken koers af om vervolgens tegen de op fladderende zwer men wilde eenden op te stuiven! Tallooze die ren vielen, tengevolge van den hevigen lucht druk ontzield omlaag en vele andere wer den door de propellers gedood. De visschers vonden afgeslagen vleugels, koppen, pooten en ingewanden van de gruwelijk vermoorde vogels. De visschers te Peenemünde verklaren, dat het vaak voorkomt dat de vliegers zich boven het vogel-protectoraat ophouden; ook zwanen zijn reeds meermalen door hen ach tervolgd. Het Staatsbureau voor Natuurbe scherming is van een en ander in kennis ge steld. GAAT DE PRESIDENT VAN BRAZILIë HEEN? PARIJS, 10 Oct. (N.T.A.) De „ChicagO- Tribune" meldt, dat Julio Prestes de presi dent van Brazilië van plan zou zijn om af te treden. VRIJMAKING VAN DE 238 M.- GOLF. ZWEDEN MOET VERSCHUIVEN. - Naar het Vad. verneemt, heeft het hoofd bestuur onzer P.T.T. zich gewend tot de ad ministratie van het Zweedsche station Wal- lun, waarin men een der ergste stoorders op onz eomroepgolf van 298 M. heeft te zien met verzoek deze golf ingevolge de bepalin gen van Praag voor onzen omroep vrij te geven. De Zweedsche administratie heeft geant woord, de thans gebruikte golf zoodanig te zullen verschuiven, dat wij er geen last van zullen ondervinden. Ook de buitenlandsche tele graf i esta tfon (vooral Fransche), die op onze 238 Mete: golf storen, zijn in dien geest geschreven. STORMWEER IN HET NOORDZEEGEBIED. HAMBURG, 9 October (V.D.) De van daag boven het Noordzeegebied heerschende Zuidwesten wind is in den loop van dag in hevigheid toegenomen. Tegen den avond reeds rapporteerden de kuststations wind kracht 10. Intusschen wordt de storm steeds krachtiger. De kleinere vaartuigen, die zich nog op zee bevonden zijn zooveel mo gelijk de havens binnengeloopen. Bij het Èlbevuurschip op de reede van Altenbruch en bij Cuxhafen ligt een gTOOt aantal schepen een gunstigen wind af te wachten. Te Cux hafen is het water hedenochtend 11/2 Me ter boven normaal gestegen. Scheepsonge vallen zijn tot dusverre nog niet gerappor teerd. BURGERLIJK ARMBESTUUR. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van het Burgerlijk Armbestuur werden de nieuwgekozen leden de heeren Joh. Visser en M. L. A. Klein door den voorzitter geïnstal leerd. In de Commissie voor het Tehuis voor Ouden van Dagen hebben thans zitting de heeren G. Wolzak Hzn., J. H. F. Pruschen, F. Keerwolf en mej. W. G. van Vliet. In de Com missie voor Haarlem's Kinder Tehuis werden herkozen mej. W. G. van Viict en de heeren W. A. J. van de Kamp en G. Wolzak Hzn. MIDDELBAAR ONDERWIJS. B. en W. stellen voor aan de H. B. S. A met 5-jarigen cursus te benoemen voor den cur sus 19301931: a. tot tijdelijk leeraar In de Maleische taal den heer H. J. Nauta; b. tot tijdelijk leeraar ln de stenografie, het schoonschrijven en machlneschrijven: den heer H. Zar.en en c. tot tijdelijk leeraros in de Spaansche taal mevrouw J. L van Sluis-Barbiers. B. en W. stellen voor te benoemen tot tij delijk leeraar in de wiskunde aan het Gem Lyceum voor den cursus 19301931, den heer B. J. Garssen, wonende alhier. B. en W. stellen voor te benoemen aan de Middelbare school voor meisjes voor den cursus 19301931. tot tijdelijk leerares in de Ned. taal en letterkund* mej dra. P. S. Wal ler Zeper te Overvecn S toornen Machinaal stofvry maken ook de grootste maten worden in enkele dagen afgeleverd 1005 19 OCTOBER 1030 25-jarige Ebhtvereenlging van Theod. A. Frencken en M. E. Frencken-van Gaaien Ontvangdag Zondag 12 Oct. van 2.304-30 uur Spaarnwou derstraat 48. Haarlem. Octobe- 1930 15 De Heer en Mevrouw BOTMANBROOKMAN geven kennis van de geboorte van een ZOON Haarlem. 10 October 1930 7 VERGADERING van den Gemeenteraad van Haarlem op WOENSDAG 15 OCTOBER 1930 des namiddags tcn 1.30 ure. zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 «T 'n de Statenzaal (Prinsenhof) Bekendmaking BURGEMEESTER EN WET HOUDERS van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat bij von nis van den Kantonrechter te Haarlem, d.d. 10 September 1930 WILHELMUS LAURENTIUS KLAVER, wonende te Haarlem. Haitsma Mulierstraat no. 36. i* veroordeeld wegens overtreding van. het Brood besluit (het ver- koopen van wit- en bruinbrood met te lage droge stof). Haarlem. 10 October 1930 Burgemeester en Wethouders van Haarlem MAARSCHALK De Secretaris: WESSTRA Bij vonnis der Arrandissemeirte- Rechtbank te Haarlem d.d. 7 Oc tober 1930 is in staat van faillis sement verklaard: J. SCHOUTEN handelaar in radio-artikelen, wo- r.snde te Heemstede, Cllvialaan no. 27. met benoeming van den E.A. Heer Mr. A. L. M. van Be rekel tot Rechter-Commissaris en van ondergeteekende tot Cu rator. S4r. A. BEETS Plein 8 TAKE ENGLISH LESSONS from Englishman. Opl. M. O.. L. O. en Merc. en Conversatie R. A. G. DAVIDSON M. O. 60 Koninginneweg tel. 11506 DONKERE AVONDEN! Ge hebt een betrouwbare lamp noodig. y B H Eischt dus 'n echte V T lamp van Uw W I V handelaar en laai U beslist geen ander T mcrk 0f ntmaak aanpraten! ELECTRiSCtfE rijwiellamp Import Hecrcngracht 208 flO.— en f 1130 Amsterdam. Kinddipl. Conservatorium A'dam Piano-onderwys aoowel aan eerst beginnenden als aan zéér ver gevorderden Solfège, analyse en harmaniclessen Opleiding voor 't Conservatorium Nieuwe Gracht 37. Telefoon 12520 1Ü MAAR. DE BESTE BRIL .VERKOOPT Opticien Gr. Houtstr. 137. PRAK7UK EN KLINIEK Keonemerplaia 5 Tel. 15144 Spreekuren: v. 9—11, Maandag avond v. 7—9. Partic. v. 1—3. KUNSTTANDEN EN GEBITTEN voor fondsleden en minverm. D RENARTS J. FLOHIL LEIDSCHEVAART 76 VRIJDAG en ZATERDAG GEEN KLINIEK voor kleine huisdieren 8 Bestelt het dan hij de Eledrische Drukkerij DANKBETUIGING .De Club van Achr* betuigt hiermede him dank wan den agent T. C. BOLLE, RuysdaeM'.raat 11 rd. en den hoofdagent WESSELS. PaarUarateeg o voor de correcte uitbetaling van l 20 der f 100-0U0 met premie. Uw Boekhouding ln orde door accountant. Billijk tarief. Br. no. 4757 bur. van dit blad 5 H.RAYMUND WIÏDERMUTH. ENGELSCHMAN. LEERAAR M.O.ENGELSCH. BELEDIGD VERTALER GROOTe HOUTSTRAAT 29 (INGANG ANEGANG) TEL. 12627 CONVERSATIE LITERATUUR. GRAMMATICA. OPLEIDING VOOR ALLE EXAMENS. VERTALINGEN. aangeb. voor eerstbeg. en meer- gev Oond. 4.— p m. Br. no. 4327 bur. van dit blad. Mej. Moser vraagt en biedt aan voor terstond en November als noodhulp en voor vast. Hollandsche en Dult- sche Keukenmeisjes. Dienstboden als Meid-alleen. 2e Meisjes. Werk meisjes, Dagmeisjes en Werk vrouwen. Adres of brieven g too te Houtstraat 159 rd. Tel. 11684. gevr., 12— per week. Plein 12- BIEDT ZICH AAN net meisje, -oor den winkel, niet ongenegen in de huishouding be hulpzaam te zün. Leeft. 23 Jaar. Br. no. 4883 bur. van dit blad GEVRAAGD FLINK MEISJE van 8-30 tot 4 uuAdres Mevr. VAN TONGEREN. Pos tl aan 26. Heemstede. 6 WERKSTER govr., voor winkel. 2 morgens (8- 11 uur) en 2 avonden (6—8 uur) in de week. Brieven no. 4887 bur. van dit blad. DAGDIENSTBODE gevr voor direct bU K. E. VAN HUIZEN. Zijlstraat 6. Biedt zich aan Hulp in Huishouding van gcede getuigen vooralen. Vo rige betrekking f, Jaar geweest, Voor dag en nacht. Br. no. 4878 bur. van dit blad. 5 Bakkersleerling gevr. leeft, is J.. Aan te melden L. Margarethastraat ]5. Gevraagd NETTE LOOPJONGEN Krulden lersbedryf Heemstede. Binnenweg 179. 4 GEVRAAGD nette Jongen, oog. 16 Jr.. om te vens in kruideniersvak opgei, te worden bU N. MELISSEN'. Spa ar - ne 1045 <0 f? f Banketbakkerij „De Groot" Tempeliersstraat 47 Telefoon 15452 Verzamelt onze plaatjes „De Schoonste plekjes Interessant 1 Nederland" Leerzaam i DEZE SERIE BESTAAT UIT 80 PLAATJES welke in een album geplakt kunnen worden. Bij ieder plaatje is een beschrijving geschreven door een bekenden to Hollandschen schrijver. Het album is bij ons verkrijgbaar tegen den voor ons kostenden prijs van f 0.50. a» Bij aankoop van f 0.50 ct. ontvangt U een plaatje van bovengenoemde serie. Ter gelegenheid van het 2-jarig bestaan van onzen winkel geven wij als bijzondere reclame aan eiken kooper een SOUVENIR CADEAU 20 per ons 20 per ona 14 per on» 20 per ons (Onze specialiteit) GEVULDE GEMBER SPECULAAS 20 per on. 3 Alle soorten Chocolade Artikelen van de bekende Firma's DROSTE, RADEMAKER, DRIESSEN, PEL enz. Neem eens 1 ons voor proef van bovenstaande Artikelen en U bent ook vaste klant van ons. Probeert U het eens en U zult tevreden zijn. Tempeliersstraat 47 Telefoon 15452 LETTERBANKET BOTERLETTERSTAAF BOTERSPECULAAS BANKET ASSORT1E

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 3