BUITENLAND De opstand in Brazilië duurt voort. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 11 OCTOBER 1930 TWEEDE BLAD De opstandelingen aan de winnende hand? Veel tegenstrijdige mededeelingen. Een vijfde deel der regeerlngstroepen zou reeds overgeloopen zijn. Volgens deskundigen kan het nog lang duren. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Hst is volkomen onmogelijk een helder beeld van den toestand in Brazilië te krij gen. De telegrammen spreken elkander op vele punten tegen. De laatste berichten uit Sao Paulo melden, dat de opstandelingen hun opmarsch naar R;o de Janeiro voortzetten en dat de re- geeringstroepen als het ware omsingeld wor den, aangezien de revolutionnairen uit 5 ver schillende richtingen de Staten Sao Paulo en Rio de Janeiro binnentrekken. In het hoofdkwartier der opstandelingen te Rio Grande do Sul is thans bekend dat drie-vijfde deel der regeeringstroepen zich bij de opstandelingen heeft aangesloten. De opstandige strijdmacht marcheert in twee groepen op Rio de Janeiro aan. Thans is ook de staat Campos in hun macht. Alle spoorwegen in het Zuiden van het land zijn stilgelegd. De opstandelingen probeeren de belangrijke haven Santos af te snijden van het achterland. In tegenstelling tot deze be richten beweert de regeering te Rio de Janeiro dat de opstandelingen in Minas Geraes ge duchte verliezen hebben geleden en zich terugtrekken. De herovering van Belle Hori- zonte zou nog slechts een kwestie van eenige uren zijn, Palmyra en andere steden zouden reeds door de opstandelingen ontruimd zijn. President Washington Luiz verklaarde, dat het grootste deel der troepen de regeering trouw is gebleven. Het oproepen der reserves zou vlot verloopen. 0 Het hoofdkwartier van de opstandelingen deelt mede, dat talrijke regimenten den staat Sao Paulo zijn binnengedrongen, zon der merkbaren tegenstand te hebben onder vonden. Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat de Bra- ziliaansche opstandelingen den regeerings troepen in den staat Bahia gedurende de laatste dagen verscheidene nederlagen hebben toegebracht. Het garnizoen van Per- nambuco zou naar de opstandelingen zijn overgeloopen, evenals de geheele bezetting van de vUegschool van Sao Paulo. Uit Montevideo wordt vernomen, dat de cavaUerie der opstandelingen bij Castro in den staat Parana met de voorhoede der re geeringstroepen in botsing is geweest. De mogelijkheid bestaat, dat dit de Inleiding is tot een beslissenden veldslag. Een radiogram uit Rio Grande do Sul deelt snede, dat de opstandelingen thans het groot ste gedeelte van Brazilië, met uitzondering van Rio de Janeiro en enkele grootere steden ln San Paulo in handen hebben. Eindelijk is er nog een bericht uit Buenos Aires, volgens hetwelk de Braziliaansche op standelingen uit Porto Alegre een draadlooze mededeeling verspreiden, waarin gemeld wordt dat de revolutionnaire troepen voortdurend in aantal toenemen en uit Minas Geraes de staten Sao Paulo, Espiruto Santo en Rio de Janeiro zijn binnen gerukt. Men ziet dat de tegenstrijdigheden vele zijn. Oorspronkelijk werd gemeld, dat de huidige president Washington Luiz, die in November moet aftreden en dan opgevolgd zal worden door Prestes, naar de opstande lingen zou zijn overgeloopen. Dit bericht moet echter met de noodige reserves worden be schouwd, daar, volgens latere gegevens, Washington Luiz mededeelingen heeft ver spreid, waarin hij optreedt als woordvoerder van de wettige regcerins.- In gezaghebbende kringen (Coolidge, Hoover enz.) houdt men er rekening mee, dat de strijd nog zeer lang zal kunnen duren. L. A. 'Amerika. De bezuiniging bij de Marine. WASHINGTON, 10 October (Draadloos). Overeenkomstig het advies van president Hoover om de uitgaven van verscheidene fe derale diensten in te perken, is een speciale commissie van ambtenaren benoemd teneinde de wijze van beheer der geldmiddelen en de toepassing der bezuiniging in het marine corps vast te stellen. Aan het hoofd der commissie staat K. D. Louis Little. Het schenden der Drankwet. Een draadloos bericht meldt, dat Manfred Herrick, voormalig Congreslid voor Oklaho ma. in staat van beschuldiging is gesteld wegens het vervaardigen van sterken drank. (Hbld.) Een groote verkoopsorganisatie van drui vennat, met vertakkingen over het geheele land en een jaarlijkschen omzet naar schat ting van vijf millioen dollars, is door de Fe deral Grand Jury beschuldigd van samen zwering tot schending can de drankverbods- wet. Engeland. Baldwin en de Engelsche conservatieve partij. Baldwin's positie als leider der conserva tieve partij was bezig geheel onhoudbaar te worden en hij heeft de rede van den Cana- deeschen eerste-minister nu aangegrepen om zijn positie te herwinnen door zijn tot nu toe gevolgde politiek overboord te gooien, al dus de N. R. Ct. Bennett heeft dus ook Baldwin nu over tuigd van de mogelijkheid eener conserva tieve overwinning aan de stembus op een pro gramma dat volledige bescherming ook van voedingsmiddelen en grondstoffen bevatten zou. Want hoewel Baldwin in zijn memoran dum, gelijk de Daily Herald opmerkt, niet duidelijk zegt, dat hij ook een recht op voe dingsmiddelen en grondstoffen als program punt aanvaardt, heeft zijn memorandum zonder dat in verband met zijn aanleiding geenerlei zin. Bennet immers heeft uitdruk kelijk op den voorgrond gesteld dat Canada aan Groot-Brittannië zijn graan wil leveren en dat alleen doen kan. wanneer he voorkeur bijvoorbeeld ten opzichte van Argentinië ge niet Zoo heeft Baldwin dus ook de tweede verkiezing geschrapt, die volgens hem noodig zou zijn vóór een conservatieve regeering tot volledige bescherming zou overgaan. De News Chronicle leidt daaruit met reden af. dat de conservatieve partij dus tegen de eerstkomende algemeene verkiezingen als een maag-belasting-partij in den strijd zal tre den Dat de regeering zou toegeven is natuur lijk uitgesloten. Zoo van een kabinetsverga dering. heeft minister Alexander, vóór zijn ministerschap leider der coöperatieve bewe ging, in een redevoering gezegd, dat er po gingen gedaan worden om het land door een paniek tot een grondige verandering van zijn fiscale stelsel te drijven en voor dat doel de imperiale conferentie te exploiteeren. De coöperatieve beweging, met haar 6 1/2 mil lioen leden, zoo riep hij uit. zal weten, hoe zij dien handschoen moet opnemen. Volgens den correspondent van de Daily Mail zou het kabinet zich al tot verwerpen van Bennett's voorstel en voor indiening van eigen voorstellen uitgesproken hebben. De speciale correspondent van de Manchester meent nog dat de regeering zich door Ben nett's onnoodige haast niet zal laten over haasten en Bennett's plan eerst ter dege aan den tand zal voelen. Verscheidene lichamen en persoonlijkhe den zooals Morris met zijn nationalen raad voor handel en nijverheid hebben zich geest driftig voor aanvaarding van Bennett's voor stel uitgesproken. Benneth zelf heeft gezegd, dat Canada zoo gauw als dat maar eenigs- zins te doen was, de belemmeringen voor den Britschen invoer zal opheffen. Hij geeft incidenteel toe dat het uitsluiten van ook Britsche producten voorloopig tot het plan behoort en wat die opheffing der belemmeringen betreft, niets anders is dan toekomstmuziek, maar wanneer Canada daartoe zou overgaan, zou dat alleen kunnen beteeker.en dat het van dien maatregel geen nadeel voor zijn eigen nijverheid meer zou vreezen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL STCFZÜIGERHU1S MAERTENS BARTEL JORIS STRAAT 16 TEL. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers 1175.- Het Congres van de Labour Party. LLANDUDNO. 10 Oct. (VL.) In het Con- gres van de Labourparty verklaarde de Mi nister voor het Verkeer Morrison, sprekende over het regeeringsschema voor het tewerk stellen van werkloozen bij de uitvoering van openbare werken, dat van de 129 millioen Pond Sterling, voor dit doel beschikbaar ge steld. ongeveer driekwart gedeelte door zijn departement was gebruikt. Met den grootsten spoed zou een program voor bruggen- en wegenaanleg door zijn departement worden uitgewerkt. Op het platte land was de elec- triciteitsvoorziening belangrijk uitgebreid en er waren nog groote plannen in voorberei ding, waarbij o.a. een groot schema voor standaardisatie van spanning en frequentie van den geleverden stroom aan de Noord- Oostkust. Op een gestelde vraag antwoordde de Minister, dat men bij het beschouwen van van den toestand der wegen rekening zou houden met het veel intensiever verkeer op den weg. Wat betreft de arbeidsvoorwaarden zou men maatregelen treffen om de trans portarbeiders te beschermen tegen de aan hun arbeid verbonden gevaren terwijl bo vendien een minimum leeftijd zou worden vastgesteld voor tewerkgestelden in het trans portbedrijf, zoodat de chauffeerende jon gens en de als conducteur dienst doende meisjes spoedig tot het verleden zullen be hoor en. Roemenië. De nieuwe ministers beëedigd. BOEKAREST, 10 October (V. D.l. Nadat Koning Carol de hem door Mironescu aan geboden lijst van ministers had goedgekeurd en onderteekend, hebben de nieuwe ministers zich Vrijdag naar Sinaia begeven, waar zij in den namiddag werden beëedigd- Naar thans bekend wordt, schijnt de vor ming van een nieuwe regeering allereerst bij de Nationaal Tsaranistische Partij op moei lijkheden zijn gestuit. Frankrijk. Voor een millioen frs. gestolen. Op den hoek van een Parijschen boulevard kwam dezer dagen een auto in botsing met een motorrijwiel. Proces-verbaal werd opge maakt en daarbij werd ook naar het rijbewijs van den automobilist gevraagd. Deze kon het niet toonen en moest mee naar het politie bureau, waar spoedig bleek, dat men hier te doen had met een langgezochten hoteldief Georges Rossé, die een ontelbaar aantal dief stallen op zijn geweten heeft. Gemiddeld eens in de twee dagen probeer de hij zijn slag te slaan in een of ander hotel en nam behalve geld en juweelen, als het mogelijk was. ook de papieren van zijn slachtoffer mee. Onder diens naam leefde hij dan enkele dagen totdat hij weer een anderen bemachtigd had. Hij zelf verklaarde 480 namen gedragen te hebben. Bij zijn collega's was hij bekend als Histite, den naam van een looper, waar mee het hem gelukte alle deuren te openen, aldus het Hbld. Zijn slachtoffers waren gewoonlijk eenzame oude heeren. Dames bestal hij nooit. Die roepen dadelijk om hulp, verklaarde hij tegen de politie. Ongeveer een bedrag van een millioen frs. heeft Rossé in het laatste jaar bijeen gestolen Hij leidde een weelderig leven en bezat een prachtige auto, welke hem in het ongeluk heeft gestort. Het radicaal-socialistisch congres. GRENOBLE, 10 Oct. (V.D.) Het congres van de radicaal-sociallstisce partij heeft heden met eenparigheid van stemmen een motie-Herriot aangenomen inzake de buiten- landsche politiek. In deze motie wordt o.a. als de meening der partij uitgesproken, dat de vrede slechts ver zekerd kan worden door een overwinning der democratie, terwijl de vrede slechts in gevaar zou worden gebracht, door het succes van mannen, die steunen op militaire macht en die een prestige-politiek voeren, daarbij het nationalisme aanvurende. Verder wordt een oproep gericht tot de democraten van alle landen, opdat zij zich met kracht verzetten tegen de huidige drei gende factoren De motie roept in herinnering, dat Herriot als voorzitter van den raad de politiek -i% luidde, die Locarno mogelijk maakte. De ra dicale partij blijft trouw aan het protocol van Genève en houdt het onverbrekelijk ver band staande van arbitrage, veiligheid ei\ ontwapening. Ten slotte spreekt het congres den wensch uit, dat Frankrijk in den geest van het protocol van Genève voorstellen doet, strekkende tot een gelijktijdige, progressieve en gecontroleerde ontwapening. Burgemeesters geven een deel van hun salaris. Naar uit Hanau wordt gemeld aan het Hbld. hebben de burgemeesters van de gemeenten in t district Hanau besloten van 'n gedeelte van hun salaris afstand te doen ten bate van de ondersteuningskas der werkloozen. De bur gemeesters verklaren, dat zij, die de nood lijdende bevolking het naaste staan, zich verplicht achten, hoewel ook voot hen de tij den moeilijk zijn, de gemeentekas op deze in staat te stellen meer uitkeeringen te doen. Wanneer een ieder, zoo betoogen zij, in zijn positie en naar krachten tracht het zware lot INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regeL van de groote schare nooddruftJgen te ver- zachten, zal het gemakkelijk worden de eveneens dringend noodige economische sa neering tot een goed einde te brengen. Duitschland. De veroordeeling der officieren. De Duitsche rijkspresident heeft het tot hem, door een der advocaten der drie door het „Reichsgerlcht" veroordeelde rijksweer- officieren gerichte verzoek om gratie afge wezen. op grond hiervan, dat de noodzake lijkheid om juist in politiek opzicht moei lijke tijden de discipline en de subordinatie in de rijksweer ten voile te handhaven, gratie verieenir.g of zelfs vermindering van straf, niet toelaat. De saneeringsplannen. BERLIJN, 9 October (V.D.) De Duitsche industrie- en handelsdag heeft in zijn ritting van heden, onder voorzitterschap van Franz von Mendelssohn het financieel en econo misch program der rijksregeering alsmede den toestand in verband met de handels politiek besproken. Er werd een motie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat het program van de rijksregeering niet alle economische deside rata behelst, doch niettemin begroet kan worden als een begin van de maatregelen die noodig zijn om het land niet ten prooi te laten vallen aan verdere werkloosheid, kapitaalsverarming en economische en politie ke verwikkelingen. Het plan, aldus de motie, erkent het logisch verband in het economisch leven en wil de kosten van het Duitsche economische leven verminderen en de openbare geldmiddelen in goede banen leiden door uiterste spaar zaamheid, om een eind te maken aan de jjroductiebelemmerende belastingen en het vertrouwen in binnen- en buitenland, als grondslag van een gezond economisch leven, te herwinnen. Alleen op deze wijze kan. zonder ondraag lijke economische verliezen, een daling der prijzen bereikt worden. Aldus zal ook de druk kende werkloosheid bestreden kunnen worden. Tenslotte wordt aangedrongen op hervor ming van grondwet en best uurswezen, be vordering van den uitvoerhandel, voortzet ting van het bestaande systeem der handels verdragen op grond van het beginsel der meestbegunstiging, bevordering van onpoli tieke aaneensluiting en van internationale maatregelen op economisch gebied. Vergadering van de Rijksdag fractie der Volkspartij. BERLIJN. 10 October (V.D.) Vrijaas- middag is de Rijksdagfractie der Duitsche Volkspartij in vergadering bijeengekomen. De beraadslagingen over het rogeeringsprogram- ma werden verdaagd tot Maandag. Intusschèn zullen de reeds aangevangen onderhandelingen betreffende het program ma der partijen worden voorgezet. Er werd een commissie samengesteld, welke voorstellen zal doen tot uitbreiding van het reegeeringsprogramma. Nadrukkelijk wordt verzekerd, dat een voorstel Dr. Curtlus te doen aftreden als Rijksminister van Buiten- landsche Zaken niet was ingediend. Voor de besprekingen had de leider der Duitsche Volkspartij Dr. Scholz een onder houd met den Duitschen Rijkskanselier Dr. Bruening, waarin Dr. Bruening zijn stand punt ten aanzien van de binnenlandsche po litiek uiteenzette. Op grond van dit onderhoud heeft de Rijks dagfractie der Duitsche Volkspartij haar be raadslagingen afgebroken. De onderhandelingen welke de Duitschp Volkspartij zich voorstelt te voeren met de overige Rijksdagfracties zullen zoowel betrek king hebben op den zakelljken Inhoud van het regeeringsnrogram. als op de parlemen taire behandeling daarvan Vermoedelijk zal de Duitsche Volkspartij haar verdere houding afhankelijk stellen van het verloop en het resultaat dezer onderhan delingen. OPtZ:E. GROEMTJE.5 DIM5DAG 1DONDERDA3 ZATERDAG HET BEGIN VAN DE OCEAANVLUCHT. Uit Harbour Grace worden nadere bijzon derheden gemeld omtrent het vertrek van den Oceaanvlieger kapitein Errol Boyd en zijn tochtgenoot luit Harry Connor met de Columbia. Boyd en Connor waren vol goe den moed en werden bij hun vertrek nog opgevroolijkt. doordat de mist, die dagenlang boven Harbour Grace had gehangen, uiteen- scheurde en de zon haar stralen over het vliegveld wierp. Aan boord van het vliegtuig was een voor raad van 5200 pond benzine en olie, een der zwaarste ladingen, die ooit door een vlieg tuig voor een Oceaantocht is meegenomen. Eoyd was voornemens den grooten cirkel van de aardoppervlakte te volgen. Hij hoop te den tocht in 23 uur te kunnen maken en heden in den namiddag te kunnen landen. Te 11.20 uur Oostelijke tijd vertrok het zwaar geladen vliegtuig. Het rolde over een grooten afstand over het veld alvorens het van den grond kwam. maar toen het eenmaal los was steeg het vrij snel, aldus de N. R. C. Toen het over St. Johns vloog, had het reeds een hoogte van ruim 300 meter en koerste rechtstreeks naar het Oosten. Het vliegtuig had een gunstigen wind mee en reeds twee uur later rapporteer de draadloos een schip uit zee. dat het vlieg tuig 1 uur en 35 minuten na het vertrek was waargenomen 100 mijl ten Noordoosten van Cape Race, tamelijk laag vliegend in ooste lijke richting. De weerberichten op de door het vliegtuig te volgen route luiden in het algemeen gun stig. LONDEN, 10 October. (Reuter). Het stoom schip Lancastrla seint, dat het 't transatlan tische vliegtuig Columbia om 10 uur 40 Greenwich op 400 mijl ten Oosten van Har bour Grace heeft gezien. Naar verluidt, zal het huwelijk van koning Boris van Bulgarije met prinses Giovanna van Italië reeds tegen het einde van October vol trokken worden. Koning Boris zou zich reeds incognito naar Italië begeven hebben. Hier boven een foto van koning Victor Emmanuel den Derde van Italië en koning Boris den Derde van Bulgarije. EEN DETECTIVE DIE ZIJN VAK ONDERWEES. HIJ IS NU „BIJ DE RECHERCHE", De Commissaris van Politie toegevoegd voor den Justitiëelen Dienst aan het Hoofd bureau van Politie te Amsterdam, brengt ter kennis, dat zich aan zijn bureau een Duit- scher bevindt, laatst wonende in de Chas- séstraat aldaar. Deze vreemdeling die naar hij voorgaf, het beroep van detective uitoefende, heeft pogin gen aangewend om dames als assistente in zijn zaak te engageeren, onder voorspiege ling van een goed salaris en onder verplich ting van storting van een bepaald bedrag als borgstelling. De recherche heeft hem in ar rest gesteld. Gegadigden die rich, met hem in verbinding hebben gesteld, worden verzocht zich te ver voegen c.q. ten spoedigste mededeeling te doen aan het Hoofdbureau van Politie. Oude Zijdsachterburgwal 185, Amsterdam (Kamer *7 op werkdagen van 916 uur). LEIDEKKER VAN EEN KERKDAK GEVALLEN. Vrijdag is een leidekker afkomstig uit Den Haag, die bezig was het dak van de oude Ned. Hervormde kerk te Noordwijkerhout te voorzien van nieuwe leien, gevallen. In zeer zorgwekkenden toestand is hij naar net ac- cademisch ziekenhuis te Leiden vervoerd. UIT DE STAATSCOURANT. RIJKSWATERSTAAT. Benoemd Is met 1 November a.s. tot ingenieur van den Rijkswaterstaat ir. F. S. Langemeyer te 's Gravenhage. AUDIëTIES. As. Maandag geen audiëntie door den, minister van Financiën. HET PETITIONNEMENT VAN KERK EN VREDE. AANBIEDING DINSDAG. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft zich bereid verklaard Dinsdag 14 October des voormiddags 11 uur een afvaardiging van de vereeniging „Kerk en Vrede" te ontvan gen ten einde hot petitionnement dat door deze vereeniging is georganiseerd tegen de vlootuitbreiding in ontvangst te nemen. AGENDA. ZATERDAG 11 OCTOBER Stadsschouwburg: .De man die zijn naam veranderde". 8 uur. Schouwburg Janssveg: Liefdadigheids-Ca baretavond. Spoorwegpersoneel 8 uur. Brongebouw: Gastentoonstelllng („Gahl") 105 en 7.3010 uur. Palace: .Der Korvettenkaplteln". Toon eel: Leopold Büron (musical clown). 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „De gele hel" en .Danton". Tooneel: Prof. Haus en echtgenoote. 2.30 en 8 uur. Rembrandt Theater: „Ons dagelij ksch brood". Tooneel The Tlochl comp. 2 30 7 en 9.15 uur. ZONDAG 12 OCTOBER Remonstrantenhuls (Wllhelminastraat 22) Psycho-Synthese. Voordracht. 10.30 uur v.m. Gebouw De Kroon: „Wetenschap en Reli gie". Wijdingsmorgen. 10.30 uur v.m. Gem. Concertzaal: „4 dagen uit het leven van een onfatsoenlijk meisje". 8 uur. Schouwburg Jansweg: „De Big van het 168e". 8.15 uur. Stadsschouwburg: Peters-Sleeswij k Ope rette, „Czardas-Vorstin", 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Brongebouw; Gastentoonstelllng (.,Gahl"), 210 uur nam. MAANDAG 13 OCTOBER StadsschouwburgPeters-S'.eeswijk Ope rette, ..Czardas-Vorstin", 8 uur. Brongebouw: Gastentoonstelllng (..Gahi") 105 en 7.3010 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaame 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5