DE NIEUWE WEG VELSEN-AMSTERDAM. WINTERLEZINGEN. INGEZONDEN Nieuws uit Indië. UIT DE OMSTREKEN BURGERLIJKE STAND HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 14 OCTOBER 1930 Interessant werk van de Hollandsche Beton Mij. Over perspectieven. Nog slecsts 8 wegen geleden verkreeg de Jlollandsche Beton MIJ de opdracht tot het aanbrengen van de verharding op de reeds eerder aangelegde aarden baan van een ge deelte van den nieuwen weg van Velsen naar Amsterdam nl. tusschen het dorp Vel sen en Zij kanaal C. Thans is reeds een groot gedeelte van het werk gereed; de bijzondere voortvarendheid, waarmede voortgang wordt gemaakt, geeft de stellige verwachting, dat het rij vlak nog vóór den winter gereed komt. De wijze van uitvoering wijkt af van de tot nu toe gevolgde methode, zoodat deze weg de eerste van dit soort in ons land is. Nadat men de aarden baan heeft afge vlakt en met luchtcompressoren heeft samengedrukt, wordt een vak van 25 M. leng te en 3 M. breedte, d.i. de helft van de volle breedte, het asphaltpapier belegd; dit laatste om te verhinderen dat het water van de betonspecie In den grond wegzakt. Hier uit blijkt derhalve, dat de weg eerst over de halve breedte wordt verhard. De beton specie wordt met drie groote betonmolens ter plaatse uitgestort. De verharding die een dikte heeft van 25 c.M., bestaat uit drie ver schillende lagen, nl. 2 x 10 c.M. cement-beton waarvan de onderste laag gewapend is en 5 c.M. steenslagbeton als deklaag. Bij gunstig weer en andere gunstige factoren kan men per dag niet minder dan 10 vakken gereed krijgen, hetgeen dus wil zeggen, dat dagelijks tot 250 M. van de halve wegbreedte gereed komt. De reden, waarom men eerst slechts de halve breedte aanlegt ls, dat de specie zoo doende gelegenheid krijgt om uit te werken. Met uitzondering van de opritten bij de bruggen over de Zijkanalen B. en C. Is het stuk tusschen genoemde kanalen reeds ge reed. Van het deel tusschen Zijkanaal B en het dorp Velsen, is eveneens reeds een groot gedeelte aangelegd, zoodat thans ongeveer 3 K.M., dat is 1/3 klaar ls. Wanneer men de verharding over de eene helft van den weg heeft aangebracht, gaat men, van Velsen af, beginnende, de tweede helft onderhanden nemen. Ter weerskanten van den rijweg komen uitwijkstrooken ter breedte van l M., zoodat de rijweg een totale breedte verkrijgt van 8 M. Ook deze uitwijkstrooken worden gemaakt van cementbeton; ze verkrijgen echter een dikte van slechts 12 c.M. Aan de eene zijde van den rijweg komt een rijwielpad van on geveer 4 M. breed, dat eveneens wordt uitge voerd in cementbeton. Aan de andere zijde komt een flink wandelpad van hoogovenslak ken met cement. Ongeveer 120 man zijn aan den weg werk zaam. De brug over Zijkanaal B. is reeds ge reed. Hoewel de doorvaarthoogte van de nieuwe brug veel grooter is dan van de oude, is het te betreuren, dat de Regeering er niet toe te krijgen was. een draaibrug in plaats van een vaste brug over dit kanaal te bouwen. Het Gemeentebestuur van Velsen heeft, mede, op aandringen van den Velsenschen Raad, bij de regeering op het maken van een beweegbare brug aangedrongen, echter zonder succes. De gronden langs dit zij kanaal zijn nl. be stemd voor industrieterrein en het laat zich aanzien dat, waar men het kanaal met een vaste brug heeft afgesloten, de animo bij industrieelen. hun bedrijf daar te vestigen, wel niet groot zal zijn. De regeering heeft de gemeente Velsen hiermede geen goeden dienst bewezen. Overigens kan men zich in Velsen slechts verheugen over het aanleggen van dezen schitterenden weg, die zal voorzien ln de reeds jaren bestaande behoefte van een rechtstreeksche verbinding met de hoofd stad. Over eenige jaren zal men per auto in 15 a 20 minuten van Amsterdam naar Velsen kunnen rijden en dat over een weg, die voor den automobilist een ideaal genoemd kan worden. Het logische gevolg hiervan is, dat waar (in Velserbeek) schitterende terr.k'.en voor villabouw als het ware voor het grijpen liggen, de drang bij vele bewoners der hoofd stad, zich hier te vestigen zal toenemen. Doch ook een andere mogelijkheid doet zich voor, wanneer hoofdstad en voorstad dichter bij elkander zijn gebracht, nl. het stichten van een tuindorp voor degenen, die de voorkeur geven aan het wonen in een rustige, landelijke omgeving boven het wonen in een drukke stad. Ook in ons land wordt de laatste Jaren veel aandacht geschonken aan het vraagstuk der stadsuitbreiding en hoe langer hoe meer komen de deskundigen tot de overtuiging, dat het stichten van tuindorpen rondom de groote steden te verkiezen is, boven het steeds maar opeenhopen van menschen in die steden, wegens de moeilijkheden van economlschen en organisatorlschen aard, die het opeenhoopen van honderdduizenden in één stad tengevolge hebben. Het rapport van de commissie ter bestu deering van het vraagstuk van den bouw eener tuinstad of van tuindorpen in de om geving van Amsterdam, geeft in deze mate rie een duidelijk omlijnd plan, welk plan ook voor de gemeente Velsen van groote beteeke- nls is, aangezien één der plaatsen, welke voor het stichten van een tuindorp zijn aangewe zen, is gelegen binnen de grenzen dezer ge meente en wel ongeveer aan het Westelijke uiteinde van den nieuwen weg, dus ten Z.O. van het dorp Velsen. De mogelij kheid van het stichten van een tuindorp daar ter plaatse, wordt eensdeels bevorderd door den nieuwen weg, anderdeels door het feit, dat in het Gooi, waarop men in Amsterdam in de eerste plaats het oog gevestigd had, de kansen na het stichten van het Gooireservaat grootendeels verkeken zijn. Het rapport beveelt in dit geval het vor men van een enclave aan, in welk geval dus dit deel der gemeente Velsen, dat slechts 10 K.M. van de Westelijke grens der hoofdstad verwijderd ligt, door Amsterdam gean nexeerd zou worden. Grondwettelijk ls zulks natuurlijk mogelijk (men denke slechts aan de Rotterdamsche enclave Hoek van Hol land") maar de practijk heeft meer dan eens bewezen, dat ook ln die gevallen, waarin sa menvoeging van gemeenten of van een deel eener gemeente bij een andere urgent was. er nog heel veel jaren noodig waren vooreen dergelijke samenvoeging haar beslag had gekregen. Al beveelt genoemd rapport enclave-vor ming aan, de administratief-rechtelijkc be zwaren hieraan verbonden, lelden naar het zoeken van een andere oplossing, des te meer. omdat ook de eigen stadsuitbreiding behoefte krijgt aan andere terreinen dan die welke tot nu toe in deze gemeente voor bcbou wing ln aanmerking komen. In het rapport wordt er op gewezen, dat uit gezondheids overweging geen bezwaren bestaan tegen 't wonen op andere grondsoort dan zand. De duinstreek behoort, naar het oordeel der commissie als ontspanningsoord te worden gehandhaafd. Waar dus in zekeren zin de belangen van Amsterdam en Velsen elkaar op hetzelfde punt ontmoeten, ligt het voor de hand. dat het van groot belang is, welke der beide ge meenten het initiatief in deze materie neemt. Op 14 November as. zal worden aan besteed Het maken van den Ijzeren bovenbouw van a. een ophaalbrug over zijkanaal C; b. een vaste brug ln het verlengde van boven genoemde brug; c. een ophaalbrug over Zij kanaal F en het maken van eenige bljbe- hoorende werken. Raming f 185.000. Voorts het maken van de onderbouwen van deze bruggen met bijkomende werken Raming f 250.000. S. B. MAATSCHAPPIJ „TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN". DEPARTEMENTSVERGADERING. Het departement Haarlem van de Maat schappij „Tot Nut van 't Algemeen" verga derde Maandagavond in het Nutsgcbouw in de Lanee Veerstraat onder lerding van den voorzitter, den heer N. J. van den Brandhof. Nadat dé secretaresse, mej. J. Wentholt de notulen der vorige vergadering had voor gelezen deed de voorzitter het voorstel, den heer Westerman Holst eyn. die 22 jaar lid van het departement en 59 jaar lid van de Maat schappij is geweest tot eerelid te benoemen. Dit voorstel vond algemeene Instemming en werd bij acclamatie aangenomen. De heer Holstevn verscheen kort daarop zelf ter ver gadering. Hij werd door den voorzitter met eenige hartelijke woorden gecomplimenteerd Vervolgens werd het verslag van de com missie tot het nazien van de rekeningen 1929 1930 van het Departement, de Volksbibli otheek en de Kinderleeszaal goedgekeurd. Daarna las de secretaresse de jaarverslagen over 1929 1930 van het Departement, de Volks bibliotheek, de Kinderleeszaal en de Nuts- kweekschool voor. Uit het verslag over het Departement blijkt, dat het aantal leden opliep van 225 tot 238. hetgeen dus een vooruitgang van 13 leden beteekent. Helaas moest worden besloten de klnder- ïeeszaal op heffen. Er bleek een te geringe bolangstellfng voor te bestaan, het aantal in geschrevenen nam sterk af en de betreffende commissie adviseerde tenslotte aan het depar tement. geen subsidie aan deze instelling meer te verleenen. Zoo fs dus na een bestaan van negen jaar. waarin veel belangrijk werk ls verricht, deze nuttige instelling verdwenen. Op de eerstvolgende vergadering zal. ten einde tot de opheffing te kunnen overgaan, de herziening van artikel 13 van het huis houdelijk reglement ter tafel worden gebracht Het verslag over de Nutskweekschool somt de gunstige resultaten op, die zoowel bij de pvergangs- als de eindexamens bereikt zijn en memoreert de feestelijke viering van het 60-jarig bestaan. De voorzitter deed vervolgens eenige mede- deeirngen over de algemeene vergadering en deelde mede, dat voor de leden der Maat schappij de gelegenheid is opengesteld, in groepjes van 25 en onder deskundige leiding een bezoek tebrengen aan de Amsterdamsche musea. Een der aanwezigen stelde naar aanleiding hiervan de vraag of ook de Haarlemsche mu sea niet op deze wijze bezichtigd kunnen worden. De voorzitter beloofde zich met de betreffende directeuren in verbinding te stel len. Bij de benoemfng van twee leden voor het hoofdbestuur voor de aftredende leden J. D. D. Pruissen en J. H. H. Piccardt, die niet herkiesbaar waren, werden gekozen mej. A. C. Gebhard, directrice van de Openbare Leeszaal te Amsterdam en prof. J. Boeke, voorzitter van het depart. Utrecht. Hierna had de benoeming plaats van vier commfssarissen voor de Volksbibliotheek. De aftredende heeren W. Stolp. G. W. Ph. Daniels, D. N. de Lange en J. Wentholt werden her kozen. Besloten werd voorts, op de agenda van de volgende vergadering ook de herziening van artikel 20 van het huishoudelijk reglement te plaatsen, teneinde de mogelijkheid van her- kle;!'oaarheid van voorzitter, secretaris en penningmeester te openen. Tenslotte werd voorgelezen het rapport van de commissie Ingesteld tot onderzoek van volkscredlet. Hierin werden de instellingen opgenoemd, die aan credietbehoevenden ten dienste staan en waar men tegen den woeker gevrijwaard is. Het rapport bevat de op merking, dat verruiming van crediet verschaf fing gewenscht is voor diegenen, die geen borg kunnen stellen. Het plan bestond een onderzoek In te stel len naar de verstrekking van crediet te Haar lem. o a. naar de werkzaamheden van de Haarlemsche Hulpbank. Aangezien de ge meente zelf daartoe reeds het Initiatief heeft genomen door het instellen van een com missie. zal dit plan echter niet uitgevoerd worden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Riiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiii NOORDERKERK Velserstraat DONDERDAG 23 OCTOBER 1930. Mr. A. DE GRAAF, te Zeist. Onderwerp: „De jonge man en het huwelijk" Inleider: Ds. C. J. van Paassen. DONDERDAG 27 NOVEMBER 1930. Mevr. H. RAUWSDEWALD, te 's-Hage. Onderwerp: „Hoe i« in dezen tgd het gezinsleven te handhaven?'' Inleider: Dr. J. Weencr. WOENSDAG 21 JANUARI 1931. Dr. J. LAMM ERTS v. BUEREN.te Zetten Onderwerp: „De Prot. Christ, opvatting van het huwelijk." Inleider: Ds. H- C. Beleer. DONDERDAG 19 FEBRUARI 1931. Dr. JOH. VAN DER SPEK. te Rotterdam. Onderworp: „Huwelijksnooden, Huwelijks voorbereiding, Huwelijkszegen'' Inleider: Ds. P. W. Foeken. Aanvang telkens 8-15 uur (precies). Scrickaart 1 persoon voor 4 lezingen, f 1. Gezinskaart 2 personen voor 4 lezingen, 1.75. Elke lezing afzonderlijk per perscon 0.35. Verkrijgbaar bij: Alphcnaar's Mu ziekhandel, Kruisweg. Soendaplein 33, Kos ter der Kerk, Molenarstraat en 's avonds aan de kerk. 30 Uitsluitend toegankelijk voor personen boven 18 jaar. Het Bestuur der Stichting Noorderkerk en School. iiüiiiiiiiiimiiiiiiimiiiNi Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet terug» gegeven. DE TAAL. Overveen, 12 Oct. 1930. Geachte Redactie, Onder bovengenoemd opschrift wijdt de heer R. P. in het nummer van Zaterdag van uw dagblad een beschouwing aan den pen- nestrijd, waarin de heer Greshoff mij onlangs betrok en waarbij ook Charivarius genoemd werd. Het viel duidelijk te lezen, dat de heer R. P. mij den minste van de drie achtte. Charivarius kwam er het beste bij hem af en de heer G. vond met eenige berisping voor zijn uitlatingen tegen Ch. toch genade in zijn oogen. In mijn strijd voor de taal heb ik geleerd, mij over eenig oordeel van personen te mijnen opzichte niet te bekommeren. Dit neemt niet weg, dat ik mijn tegenstanders de volle maat geef5 en Ik daarom mijn lezers van De Groene volkomen op de hoogte heb gesteld van de zakelijke bezwaren, die de heer G. tegen mijn opvatting van het taal gebruik aanvoerde. De heer R. P. zal dit wel erkennen: hij neemt zulk een zakelijk citaat van den heer G. over, dat ik zelf in De Groene had laten afdrukken. Doch in plaats nu, dat de heer R. P. ook mijn zake lijk antwoord aanhaalt of er het voornaamste uitlicht, laat hij mij slechts een aantal „krachtwoorden" gebruiken, voor een deel be sloten in een aanhef, dien hij afbreekt met enz. Het voor mijn standpunt beslissende, dat nu gaat volgen, Laat hij geheel weg. Mijn stelling bijv., dat het tot dusver achterge- zette Nederlandsch van de breede bevolking van de onderwezenen en de werkenden, het eenige werkelijk levende Nederlandsch is en dat wij voor dit Nederlandsch opkomen, had niet aan de aandacht van een opmerkzaam beoordeelaar mogen ontsnappen. De heer R. P. had nog uit veel meer opteekeningen ln mijn Taalschriften kunnen zien, dat ik weet waar ik heen wil en dat ik. die „kracht termen" met voordacht op den koop toe gevende, in de hoofdzaak zoo sterk mogelijk ben toegerust. Gelooft hij dit toch niet op mijn verzekering, dan ga hij maar navragen bij Charivarius. Intusschen neem ik gaarne deze gelegenheid te baat om den heer R. P. mijn waardeering te betuigen voor de deugdelijke wijze, waar op hij ons Nederlandsch pleegt te hanteeren en voor de medewerking, die hij aldus ver leent aan het groote vaderlandsche werk: de bevestiging van de oppermacht van het Nederlandsch in Nederland. Met dank voor de plaatsing, CH. F. HAJE. Bijschrift: Het was geenszins mijn bedoeling dr. Haje als „den minste van de drie" voor te stellen. Ik heb geschreven dat Ik in ae hoofdzaken aan de zijde der beide taaibeschermers sta, en dat het een goed en noodig ding ls dat Charivarius en dr. Haje stelling nemen tegen ernstige bedreiging van onze taal. Dit laat ste heb ik nog eens in andere bewoordingen herhaald. Dr. Haje uitvoeriger te citeeren leek mij niet noodig omdat ik immers in de hoofdzaken aan zijn zijde sta. Dus geloof ik niet, hem te kort te hebben gedaan. Dat hij sterk is toege rust heb ik niet betwijfeld. Waarom zou ik de heeren als nr. 1, nr. 2 en nr. 3 willen rangschikken? Neen, daar voel ik niets voor. Alle drie zijn op het gebied der Nederlandsche taal bekende en zeer be kwame menschen. Dat geeft het dispuut Haje- Greshoff Juist zijn waarde. Maar het drietal in rangorde te plaatsen lijkt mij heelemaal overbodig, overigens buitengemeen moeilijk ook, en ik acht er mij niet bevoegd toe. R. P. HET MILITAIR TEHUIS. Dezer dagen sprak een vader in een afge legen dorp: „Wel, vrouw, hoe zou het onzen jongen gaan te Haarlem? HU, in zoo'n groo te, vreemde stad!" De moeder antwoordde: „Ja, man, ik hoop, dat hU vrUmoedig genoeg is in het militai rentehuis zijn vrUe tUden door te brengen, dan is hU ln goed gezelschap. WU, Haarlemmers hebben een mooi ge bouw voor militairen; dat is onze eere, voor onze jongens 'n vroolijke lust en voor menige moeder een troostrijke rust. „Pro Rege" tracht gelUkgezinde jongelieden tot elkander in verbinding te brengen, en deze gaan dan ons Tehuis (Jansweg) bezoe ken om zich te amuseeren met velerlei: met orgelspel, met biljartspel; ir nieuwspapieren, leesboeken, voordrachten enz.óók vinden zU daar een rustige gelegen heid, benevens gratis papier, teneinde hun belangstellende verwanten en vrienden te be vredigen. Daar zUn een vader en een moeder, die hen niet misleiden, doch hupsch en vaardig in alles willen dienen. Aan ons, Haarlemmers, de eere te zorgen, dat hetTehuis van binnen behoorlijk en be koorlijk is ingericht, en daartoe zullen op verzoek van „Pro Rege", in welks bestuur ook een bestuurder van het Militair tehuis zitting heeft, eenige jongedames rondgaan in enkele wijken onzer stad. B. en W. hebben ons vergunning verleend dat te doen Woensdag 15 October van 1 tot 5 uur. In dien beperkten tijd zouden we gaarne f 500 verzameld zien. De jongedames bieden een vlaggespeldje aan voor één dubbeltje; welnu! we rooken dien middag een sigaartje of rijden een tramritje minder en we dienen God en de menschen met die jongedames niet weg te zenden zonder een offer voor het veilige Tehuis onzer jongemannen van el ders. De jongedames, die ons helpen willen, ver wachten wij Woensdag te één uur in het Tehuis. Ds. W. H. H. DIJKMAN. NED. HERVORMDE KERK. EEN BAZAR. In het wijkgebouw van dc Ned. Hervormde Kerk aan de Gedempte Oude Gracht wordt heden (Dinsdag! Woensdag en Donderdag een bazar gehouden. Het loont zeker de moeite hier eens een bezoek te brengen. Bij het intreden der zaal bevindt men zich al dadeiUk midden in de feestelijkheden, want hier staan allerlei soorten spelen opgesteld, zooals een sjoelbak, een paardenrenspel, enz. In het midden van de groote zaal is een stand ingericht met handwerkjes, e.d. be doeld voor den verkoop. Verder treft men groot aantal prijzen aan, die voor de verlo ting zijn bestemd, terwUl in een der hoeken een „kermis ln miniatuur wordt georgani seerd. Er is verder een postkantoortje, fees- telUk met slingers versierd en zelfs een thee tuin, die een aantrekkehj kheid zich zichzelf vormt. Aan den bazar waTen twee wedstrUden verbonden. BU den eersten wedstrUd was de opgave voor 2 gulden materiaalkosten het best bruikbare en fraaiste voorwerp te ver vaardigen; bij den tweeden wedstrijd moest hetzelfde voor vijftig cent gedaan worden. De jury bestaande uit mevr. Knottenbelt Middelbeek, mevr. Kreyenbroek, mej. Teek man en mej. Buurman, kende voor den „50 cents wedstrijd" de prijzen toe aan de meisje D. VeldwUk, M. Bijlsma, L. Steen en G. van den Boogaards. Het is werkelUk bewonde renswaardig, hoe sommige kinderen met dit luttele bedrag hebben weten te woekeren o mtenslotte iets goeds te produceeren. Voor den „twee guldens-wedstrijd" waren drie prijzen beschikbaar gesteld, welke behaald werden door mej. R. Michel, mej. S. Stol en mej. A. Vernout. De bazar, die onder leiding van ds. G. J. Waardenburg staat is Dinsdag en Woensdag geopend van 3—5 en 7—10 en Donderdag van 3—5 en 7—12 uur. ÏIET BEURTVAARTBEDRIJF. De Centrale Bond van Tramsportarbeiders heeft aan zijn leden, werkzaam in het bin- nenbeurtvaartbedrijf medegedeeld, dat de conferentie met het bestuur van de werk' geversvereeniging in de binnenbeurtvaart en de directie van de Maatschappij Bus, heeft plaats gevonden, welke bespreking direct al tot beteekenend resultaat heeft geleid. Voor wat de walarbeiders betreft is posi tief toegezegd dat deze na 10 uur per dag of 55 uur per week betaald zullen krijgen, welke maatregel al reeds op Maandag 13 October in werking zal treden. Bovendien zal aan de kapiteins order worden gegeven om de ar beiders niet noodeloos in dienst te houden, wat van zelf bij een betaling van 60 cent per overuur, wel niet meer als in uiterste nood zakelijkheid zal geschieden. De vacantie wordt gebracht op 6 dagen. PERSONALIA. - Te 's Gravenhage is geslaagd voor het examen eersten stuurman op de groote vaart de heer Jelis Holster, te Haarlem. Dezer dagen werd te Utrecht opgericht de „Nederlandsche Opticiens Vereeniging". Tot secretaris werd gekozen de heer P. J. Vink te Haarlem. VIJF JAAR GEëlSCHT WEGENS DOODSLAG. Tegen den 22-jarigen mijnwerker H. J. H., te Nieuwenhage, werd Maandag voor de rechtbank te Maastricht vyf jaar gevange nisstraf geëlscht ter zake, dat hij -op 6 Juli jX zekeren K. gewelddadig met een mes heeft gestoken en geslagen, ten gevolge waarvan deze onmiddellijk overleden is. SLACHTOFFERS DER R 101 HERDACHT. Maandagmorgen werd in de Engelsche Hervormde Kerk aan het BegUnenhof te Amsterdam een herdenkingsdienst gehouden voor de slachtoffers van het verongelukte Engelsche luchtschip R 101. Het kerkgebouw was geheel gevuld en alle aanwezigen waren diep onder den indruk van de plechtigheid. ACHTERUITGANG IN DE HANDELS BALANS. Batavia. Aan de handelsbalans van Ned.-Indië over de maanden Januari Augustus 1930 heeft Aneta de volgende cU- fers ontleend: Invoer 2.062,000 tons ter waar de van f 590.100.000, uitvoer 6.467.000 tons, ter waarde van f 818.500 000. In de overeen komstige periode van 1929 waren die cUfers resp. voor den Invoer 2.222.000 tons en f 724.300.000 en voor den uitvoer 6.586.000 tons en f 960.800.000. Alleen de uitvoer van aard olie ging niet achteruit. LANDRAADVOORZITTER VERIVOST. Aneta seint uit Medan dd. 11 October: Mr. A. Sikkel, voorzitter van den Landraad te Medan, die met zUn gezin logeerde in de gou- vernements-passangrahan te Brastagi, is Donderdagmorgen acht uur alleen voor een wandeling uitgegaan en tot dusverre niet te ruggekeerd. De veldpolitie heeft zonder resul taat de omgeving afgezocht. Aangezien de heer Sikkel een zwak hart heeft, wordt ver moed dat hem een ongeval is overkomen. De heer Sikkel was Zaterdagmorgen elf iur nog niet gevonden. Een detachement van SW militairen is naar Brastagi vertrokken. het onderzoek met man en macht wordt voortgezet. VOLKSTELLINGCIJFERS. De resultaten der hier gehouden volks telling zijn voor Makassar: Europeanen 3600, Chineezen 15.276, vreemde Oosterlingen 602, Inlanders 67.378. De cijfers van de gehouden volkstelling voor Medan zijn: Europeanen 4260, Chinee zen 26.557, vreemde Oosterlingen 2994, Inlan ders 27.900. totaal 61.711. Hierbij zijn de cij fers "der kampongs van het sultanaat niet inbegrepen. (Aneta). IJMUIDEÏM REMMING AANGEVAREN. De stoomtrawler „Zwarte Zee" IJm. 22 is Maandagavond bU het invaren van de Visschershaven, doordat de machine niet snel genoeg op „achteruit" wilde met volle vaart tegen de houten havenremming gevaren. De stoomtrawler kreeg ernstige schade aan den voorsteven; de remming werd gedeeltelijk vernield. HEEMSTEDE TOONEELUITVOERING ..TOT NUT EN GENOEGEN". Zaterdagavond gaf de tooneelclub „Tot Nut en Genoegen" haar eerste uitvoering in dit soeizoen in Hotel „Lommeroord". De zaal was tot in de uiterste hoeken be zet. Vóór het begin gaf de heer Adr. Goossens een kleine uiteenzetting van het te spelen stuk „Op Hoop van Zegen", waarna hij dank bracht aan den vertrekkenden regisseur, den heer Ferd. Koolbergen, die wegens andere werkzaamheden de regie had moeten neer leggen. In zUn plaats werd benoemd de heer A. de Groot uit Haarlem van wien spr. hoopte, dat onder zijn regie het gezelschap steeds in bloei zou toenemen. Hierna volgde de opvoering van Heijermans' „Op Hoop van Zegen". En het moet direct gezegd worden dat de uitvoering verre de verwachting overtrof, ook al had het tempo in het 3e en 4e bedrijf iets vlugger kunnen zUn. Kniertje, Jo, haar nichtje, Geert haar zoon, Daan, het diakoniehuismannetje, Bos de ree- der, allen kweten zich op uitnemende wijze van hun taak; een zwakke kracht schuilde er niet onder. Het succes was dan ook groot, vooral na het laatste ibedrijf. Zelfs kregen enkelen „open doekjes". Er was veel contact tusschen spelers en publiek. Na het laatste bedrijf moest vele malen worden gehaald!. De avond werd besloten met een bal onder leiding van den heer J. Booms, met muziek van „The Happy Band". VELSEN VEREENIGING „PAPYRUS". De vereeniging „Papyrus" van personeel der Papierfabriek „De Eendracht" geeft a.s. Woensdagavond in het gebouw „Concordia" een voordrachtavond. Er zullen optreden Albert Vogel en Ellen Vareno. IJMUIDEN RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor werd in de maand September op de postspaarbank ingelegd f 37.649.26 en terugbetaald f 27.594.93 dus meer ingelegd dan terugbetaald f 10.054.33. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedraagt 51, OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. In de SlS. Vrijdagavond in Hotel No. Eén te houden ledenvergadering der Vereeniging Openbare Leeszaal en Bibliotheek zal wor den behandeld een voorstel tot wijziging der statuten alsmede het bestuur te machtigen tot het aangaan van een obllgatieleening tot ten hoogste f 30.000. HET UURWERK IN DEN WATERTOREN. Eenigen tUd geleden voteerde de Raad een bedrag van f 6000 voor een klok in den Watertoren ter vervanging van de oude, die wegens haar onpractische verlichting niet aan de gestelde verwachtingen beantwoordde. Nu de herstelling van het bovenste gedeel te van den toren gereed is gekomen, is reedS een aanvang gemaakt met het monteeren der groote wijzerplaten van de nieuwe klok, waar van er aan elke zijde van den toren één komt. Deze wUzerplaten komen niet, zooals voorheen in het mid<en van den toren, doch aan den zykant naast de uitgebouwde ven sters. De verlichting zal op eei) geheel andere wijze geschieden dan voorheen, zoodat verwacht mag worden, dat de geme'ente thans waar voor haar geld krijgt. Men vraagt zich af waarom niet in eerste instantie de installatie op deze wijze is uitge voerd. Gedurende eenige jaren is er verbazend mee gesukkeld en de eerste installatie heeft al heel wat geld gekost. BEVERWIJK EERSTE BEURSAVOND. A.s. Woensdagavond zal in het KJ3-A.- gebouw de eerste beursavond van de R.K. Vereeniging van groentehandelaars gehouden worden, waar verschillende artikelen coöpe ratief zullen worden ingekocht. Met belangstelling ziet men het resultaat van dezen beursavond tegemoet. BENNEBROEK. Overleden: Wed. A. Lamboode Rooij, 79 jaar. VELSEN. Bevallen: G. EelsingKunnekes, d.; G. J. v. d. MeulenBrons, d.; G. Wisman—Riet kerk, d.; H. P. Heiwing—Drenth, d.; C. de Rondev. Noordennen, z.; J. L. Starken Nieman, d.; J. KuiperBruinsma. d-; J. Fen- nemaKlijn, z.; A. Stamv. Voorst, z.; C. H. van Tongeren—Rood, d. Overleden: L. van der Lugt, 58 jK. Aar- demaWestra, 74 j.; C. van Ligtenberg. 2 mnd.; D. M. Wisman, 1 dag; A. A. Langendük, 74 j. Ondertrouwd: H. de Klerk met G. Vlieland; G. E. Kuipers met E. Dijkhuis; E. J. Bruin met M. Poldervaart.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 10