BINNENLAND Groote Markt 1-7 HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 14 OCTOBER 1930 VIERDE BLAD DE MOORD IN DE FABER VAN RIEMSDIJKSTRAAT. Haagsch echtelijk drama voor het Hof. HERNIEUWDE BEHANDELING IN DEN BOSCH. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft Maandag behandeld de zaak tegen den koop man M. B., wonende in ae Faber van Riems dijkstraat te "s-Gravenhage. verdacht op 30 Mei 1929 zijn echtgenoote R. Swaan aldaar met revolverschoten te hebben gedood. Het Haagsöhe gerechtshof heeft verdachte veroor deeld tot 5 jaar gevangenisstraf. De Hooge Raad had dit arrest vernietigd, daar uit het proces-verbaal van de terechtzitting van het Haagsche Hof niet was gebleken, dat de ge tuigen-deskundigen Oly en dr. Buisman in plaats van den eed de belofte hadden afge- le^De zaak werd verwezen naar het gerechts hof te 's Hertogenbosch, dat thans was samengesteld uit jhr. mr. Sasse van Ysselt, president; mr. baron van Hugenpoth en mr. van Borsel, raadsheer en; jhr. mr. c luyper, griffier; mr. Couvée, advocaat-generaal. Er wérden 30 getuigen gehoord. Over dit verhoor ontleenen wij aan de Bij het verhoor van verd. verklaarde deze niet te kunnen erkennen, dat hh\ onvoorzich tig met de revolver is geweest. Hij heeft deze niet op zijn vrouw gericht. Indien zij hem niet was nageloopen, was er niets gebeurd. Verd. weet niet, hoe het eerste schot terecht kwam. Hij heeft zichzelf willen dooden. On waar is het, dat hij met mej. A. A. wilde trouwen. De dochter van verd. verklaarde, dat haar vader bij zijn thuiskomst hartelijk door naar moeder werd ontvangen. Niettemin was de verhouding niet goed. Haar moeder wilde scheiden. Op een vraag van den verdediger erkent getuige, dat haar vader bij zijn thuiskomst haar moeder om den hals vloog. Zij zijn samen een poos in de slaapkamer geweest. Vroeger kreeg haar vader vaak wanneer hij thuiskwam niet te eten. Het overschot van wat klaar was gemaakt was dan weggezon den. Haar ouders zijn een poos van elkaar ge weest, maar eindelijk kwam een verzoening tot stand. Haar moeder vertelde kwaad van haar vader en getuige en mishandelde de kinderen wel eens. Wanneer er ruzie was. was moeder altijd begonnen. Getuige heeft nooit gezien dat haar vader haar moeder mishandelde, wel omgekeerd. Haar indruk was, dab haar vader veel van haar moeder hield. De broer van de vorige getuige, J. L. B., kon wegens ongesteldheid niet ter zitting ver schijnen. Getuige j. Lobe, zwager van verdachte, wist dat de verhouding niet goed was. Zij was een verkwistende vrouw, er viel niet met haar te praten. Het was altijd razen. Een jaar geleden heeft zij haar kinderen een jaar lang verlaten. Getuige is overtuigd dat verdachte yeel van zijn vrouw hield. Verd. verzekert zijn vrouw nooit te hebben bedreigd, maar een buurman heeft wel eens tegen hem gezegd: Wanneer ik zoo'n vrouw had, draaide ik haar den nek om. De vrouw van den vorigen getuige, den buurman, mej. E. Brussa, wist dat er een slechte verstandhouding heerschte in het ge zin van B. Zij weet dit aan den man, daar de vrouw een echte dame was en nooit kwaad sprak. Zij klaagde er wel over, dat haar man met andere vrouwen omging. Zij was altijd in de weer, witte en schilderde zelf en het was er altijd netjes in orde. Volgens verklaring van verd. echter deed zijn vrouw niet het huishouden doch zijn I5-jarig dochtertje. Getuige A. Hakker, winkelier, had de vrouw van B. bloedend op den grond zien liggen en verd. die er bij zat zei: Hakker, help eerst mijn lieve vrouw. De inspecteur van politie, M. van den Heu vel deed mededeelingen omtrent zijn bevin dingen. Het was bij de politie bekend, dat er vaak ongenoegen was in het gezin van B. Rechercheur J. van Driel is het huis door het raam binnengekomen. Hij zei tot B.: Heb je het nu toch gedaan?, waarop verd., naar get. meent, anwoordde: Zij heeft het er ook naar gemaakt. Uit verdere vragen, die hij aan B. stelde, bleek, dat verd. uit Antwerpen was gekomen om zich met zijn vrouw te ver zoenen. Toen zij hem sarde, had hij gedreigd zelfmoord te zullen plegen. Reeds vroeger bij een andere ruzie, had verd. tot getuige ge zegd, zich nog eens van kant te zullen maken. Verd. heeft verder aan getuige verklaard, dat toen hij de revolver voor den dag haalde, zijn vrouw hem uitlachte en zei: Je durft toch niet. Toen zij'n de schoten gevallen. Verd. ontkent dit. President: Is het proces-verbaal naar waarheid opgemaakt? Getuige: Ja. Verdediger: Maar de indruk, dat verd. zei: ze heeft het er ook naar gemaakt, staat er niet in. Getuige: Meeningen zet ik niet in mijn proces-verbaal. De commissaris van politie. P. Kramer, deelde mee, dat B. bij het verhoor verklaarde met de beste bedoelingen uit Antwerpen te zijn gekomen om vrede te maken met zijn vrouw. B. had een tasch gekocht en samen hadden zij gemiddagmaald. Later begon de vrouw weer te sarren. Verd. heeft toen zijn revolver getrokken en het wapen is afge gaan. De vrouw riep toen: Mendel! Mendel! Samen zijn zij uit de keuken naar de gang gegaan en daar is de vrouw neergestort Verd. heeft toen op zichzelf geschoten. In het ziekenhuis vond getuige in de kleeren van verd. nog twee houders met scherpe patronen. PRINTS .TUTTENA F.N DF ATFDTQPHE NOOD IV OXZF. OVERZEESCHE GEWESTEN. Een naar weken geleden maakten wij mel ding van een belangrijke gift welke H.M. de Koningin had geschonken aan de vereenl- ging „Simavi" (..Steun in medische aangele genheden voor Inheemschen"), welke zich ten doel stelt den medischen nood in Oost en West-Indië te helpen lenigen. Thans heeft ook Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Juliana „Simavi" met een aan zienlijke gift verblijd. DE „ZEPP" KOMT WEER. 18 en 19 october boven ons land. De agent der H.AP.A G.. afdeeling Luft- fahrt, bericht dat in afwijking van voren- gaande mededeelingen het luchtschip „Graf Zeppelin" een tocht over Nederland zal ma ken en wel op Zaterdag en Zondag 18 en 19 October a.s. Men zal echter niet ïn Nederland ianden. Het program voor den tocht luidt, naar de Tel. meedeelt, als volgt: vertrek in den nacht van Vrijdag op Zaterdag te 24 uur (12 uur 's nachts) van Friedrichshafen. Via Nederland gaat het luchtschip dan naar Mannheim, waar het ongeveer te één a twee uur in den middag van 19 October zal landen. Omstreeks halftwee vertrekt het naar Friedrichshafen, waar het te circa vier uur zal aankomen. De route over ons land is nog niet bekend. Deze hangt nl. af van de weersgesteldheid. AUTO VAN DEN DIJK GESTORT. Buiteling met 30 passagiers. slechts drie hunner gewond. Een voor passagiersvervoer ingerichte vrachtauto van den Brandstoffenhandel en goederenvervoer W. Baayens Zn. te Rotter dam. waarin dertig supporters van de Rotter- damsche voetbalclub ..Feijenoord" op weg naar den voetbalwedstrijd „HilversumFeijenoord", waren gezeten, is, naar de Tel. meldt, te Nieuwerkerk aan den IJsel van den rivierdijk gereden. Het ongeluk gebeurde fn een scherpe bocht. De wagen kwam in den zachten kant terecht, viel van den dijk, sloeg éénmaal over den kop en kwam op de wielen onder aan den dijk op vijf meter afstand van den Hol- landschen IJsel terecht. De dertig inzittenden maakten allen de salto mortale mede. Geluk kig bekwam niemand ernstig letsel. Een drietal personen Dezeerde zich. Met de gewone autobus zijn de supporters naar Rotterdam teruggekeerd. De auto bleek nog in vrij goeden staat te verkeeren. Wel was de kap geheel ingedrukt. Maar toen het voer tuig later op den weg was gebracht, kon het op eigen kracht naar Rotterdam terugrijden. 100.000.— VERDUISTERD. hooggeplaatst employé gearres teerd. Sedert eenïgen tijd. aldus de N-R.Ct., £s in het Huis van Bewaring te Rotterdam opge sloten, in afwachting van de behandeling van zijn zaak door de strafkamer van de recht bank, een hooggeplaatst employé van de Rot- terdamsche Melkinrichting en de Vereenlgde Zuivelbereiders. Hij wordt er van verdacht, verduisteringen ten nadeele van beide firma's te hebben ge pleegd, welke verduisteringen tezamen meer dan f 100.000 zouden bedragen. Over de wijze, waarop de malversaties zijn gepleegd, en of deze gedurende een lar.g tijdsverloop moeten zijn geschied, kan in af wachting van een desbetrefXnd verzoek van de directie van de firma's nog niets naders worden gepubliceerd. Het onderzoek wordt voortgezet. ROTTERDAM'S „BIJENKORF". De Rotterdamsche Bijenkorf, aan den Cool- singel wordt Donderdagmiddag voor het pu bliek geopend. Het winkelpaleis is een schep ping van architect Dudok. PRIJS VOOR HET RADIO-MONUMENT. In een Zaterdag te Eindhoven gehouden vergadering van de jury voor het Radio-mo nument, is met algemeene stemmen besloten om den eersten prijs toe te kennen aan het bekroonde ontwerp van de heeren ir. Rozen burg en Termolte. duitsche profs. in nederland voor gedragen. D? medische faculteit der Groningsche uni versiteit, heeft naar de Tel. verneemt drie Duitsche hoogleeraren op de voordracht gesteld voor de benoeming tot hoogleej-aar in de huidziekteleer, in de vacature-prof. Van der Valk. BIJNA ANDERHALF MILLIOEN HANDTEEKENINGEN. het petitionnement tegen de vlootwet. Naar de secretarissen van S.D.A.P. en N.V.V. in „Het Volk" meedeelen ibedraagt het aantal handteekeningen op het petitionne ment tegen de vlootwet-Deckers, nu de actie stop gezet is, 1-465.245. Heden wordt 't petitionnement aangeboden. TWEEDE POSTVLIEGTUIG TE JASK. derde langs dezelfde weg. Het tweede postvliegtuig is Maandagoch tend 4.30 uit Bagdad vertrokken en te 13.10 te Jask geland. Alles wel aan boord. Heden wordt de reis voortgezet. Het derde postvliegtuig, de P.T.A.E.N., bemanning Duimelaar, Parmentle en Kotte, hetwelk 16 dezer van Schiphol vertrekt, zal naar de N.R.Ct. meldt, eveneens de route via Griekenland en Egypte volgen. Voor deze vlucht, evenals voor de volgende, zijn de noo- dige toestemmingen verkregen. Deze route is 1100 K.M. langer dan die over Turkije, maar de organisatie is zoodanig, dat verwacht wordt, dat de reisduur vergeleken bij dien van de oorspronkelijke route, niet zal worden verlengd. ingezonden mededeelingen a 60 Cts. per regel Wie zal het winnen de egel of de hond T Na tuurlijk de geduldige, goed-bcschermde egel l Zoo kunnen ook de felle aanvallen van winter kou cn ijzige Oosten wind uwe jongens niet schaden, indien ze maar zulk een natuur-wollcn Kreymborg-Winterjas dragen die als een de kentje zoo warm is 1 Ziet U wel» wat een chic mo del er zit in zoo'n jasje met Kreymborg-coupc 1 Wij noemen geen prij zen hier. U moet onze Krcymborg-kwaliteit er bij zien. Dan weet U het: Krcymborg is Waarborg Kreymborg SLUISDEUR TE NEUZEN AANGEVAREN. Stagnatie van enkele weken. achttien schepen liggen te wachten. Bij het schutten heeft Zondagnacht het Engelsceh stoomschip „Helmwood", ko mende van Langerbrugge, tengevolge van een in de machinekamer verkeerd uitgevoerde order een der ebdeuren van het buitensluis- hoofd Westsluis te Terneuzen aangevaren, met gevolg, dat deze van haar steunpunt is gedrukt en de bewegingsinrichting daar door zwaar werd beschadigd, meldt het Hbld. Maandagmorgen is uit Dordrecht een bok ge zonden om de sluisdeur te verwijderen. Het gevolg van de aanvaring is, dat met deze sluis niet geschut kan worden. Er zal worden getracht de achttien stoomschepen, die zich thans op het kanaal bevinden en wegens hun afmeting niet door een der an dere sluizen kunnen schutten, nog tijdens gierstroom, als de stand van het Scheldewa- ter ongeveer overeenkomt met die op hei- kanaal, te laten doorgaan. De sluizen van Sas van Gent zijn thans gesloten, zoodat de daar passeerende schepen moeten schutten. Op het nu gevormde, afzonderlijke kanaal- pand tusschen Sas van Gent en Terneuzen is het water 50 cM. gezakt. Er zal, zoo lang deze toestand duurt, door de midden- en de oostsluis worden geschut met een water stand 50 c.M. lager dan normaal. Door de middensluis, de vroegere sluis voor de zee vaart. kunnen slechts schepen passeeren ter breedte van 11 M. Het gebeurde veroorzaakt, een geweldigs stagnatie voor de drukke scheepvaart op het kanaal. Niet alleen is de schutcapaciteït der twee rechtsche sluizen daarop niet berekend, doch voor de groote vaart op Terneuzen en Gent is de toegang geheel gestremd, het geen in verband mei den aard der aan te brengen herstellingswerken eenige weken zal vorderen. TWAALF DAGEN WAS NOG TE VEEL. de uitbreking te scheveningen. Omtrent de ontvluchting uit de Bijzonders Strafgevangenis te Scheveningen wordt nog vernomen, dat een dochter van een gevan genbewaarder en haar verloofde hebben mee gedeeld, dat zij, toen zij omstreeks half-elf thuiskwamen, een auto met hel brandende lantaarns hebben gezien, die bij den overweg van den electrischen spoorweg stilstond en even later in snelle vaart- in de richting Witte Brug wegreed. Een verpleegster in de woningen der be ambten heeft twee mannen met elkaar hoo- ren spreken. Een van hen zelde: Hou nou je bek en ga mee! Toen de bewakers het ziekenvertrek bin nen kwamen, bemerkten zij, dat een van de ontsnapten zijn bed op zoodanige wijze opge maakt had, dat het vermoeden gewekt werd, dat hij onder de dekens lag. Merkwaardig is het, aldus de Tel., dat Ver- wijen nog slechts 12 dagen „op te knappen" had en 25 October a-s. vrij gekomen zou zijn. VECHTPARTIJ MET SCHOENEN EN MES. meisje snijdt een ander een oor af. In een danszaal te Strijp ontstond Zondag avond ruzie tusschen twee jonge meisjes; zij trokken hun schoenen uit, waarmee ze elkaar te lijf gingen. Een hunner haalde een mes te voorschijn, en wondde haar tegenstand ster aan het hoofd en sneed een stuk van haar oor af. Zooals begrijpelijk is, veroorzaakte deze niet alledaagsche vechtpartij groote conster natie. officieele lof voor veraart. De chef van den meteorologischen dienst der luchtvaartaf deeling te Soesterberg, 1ste luitenant-vlieger E. Visch, heeft naar aan leiding van de regenproeven voor den heer Veraart, op 6 October een rapport uitge bracht dat voor de waarde van de proeven zeer gunstig is. Versombering van de wolken en neerslag werden volgens het rapport wel degelijk geconstateerd. EEN MILDERE ZUIDERZEE- STEUNWET? voorstellen van de commissie van Luisterde zij slechts ten deele? rapporteurs. De commissie van Rapporteurs voor he. wetsontwerp tot wijziging der Zuiderzee- steunwet heeft een aantal amendementen voorgesteld, die niet volledig, maar toch voor een belangrijk gedeelte tegemoet komen aan de wenschen der Zuiderzeevisschers. De commissie van rapporteurs bestaat uit de heeren Van Hellenberg Hubar, Dr. Lovink Severijn, Duymaer van Twist en v. Bil: De Commissie van Rapporteurs stelt voor art. 6 der wet als volgt- -te lezen: „Ter verkrijging van arbeid en bij de keuze van een beroep zal aan belanghebbenden en hun kinderen hulp en voorlichting werden verschaft; de in verband met het aanvaar den van een werkkring bestede kosten kun nen binnen ter beoordeeling van Or.zen Mi nister redelijke grénzen worden vergoed, ter wijl mede toelagen kunnen worden verleend, die het elders ter hand nemen van arbeid of bedrijf kunnen vergemakkelijken". Na artikel 6 wil de commissie een nieuw artikel 6a, van den navolgenden Inhoud in voegen: „1. Aan belanghebbenden, die op 25 Juli 1918 hoofdmiddel van bestaan vonden In de uitoefening van de visscherij op de Zuiderzee en ten genoegen van Onzen Minister aan toonen dat zij op dien datum eigenaar waren van hun daartoe dienend schip, wordt-, in dien naar door Ons te stellen regelen wordt vastgesteld, dat dit schip de inventaris inbe grepen eenige waardevermindering heeft on dergaan als gevolg van de werken tot af sluiting van de Zuiderzee, een jaarlijksche uitkeering in geld toegekend van 5 procent van het bedrag dier waardevermindering, tot een maximum van f 400. 2. Aan andere dan de in het eerste lid ge noemde belanghebbenden wordt, indien naar door Ons te stellen regelen wordt vastge steld. dat hun bedrijfsmiddelen, welke zij ten genoegen van Onzen Minister kunnen aantoor.en reeds op 25 Juli 1918 in eigendom te hebben gehad, eenige waardevermindering hebben ondergaan als gevolg van de werken tot afsluiting van de Zuiderzee, een jaar lijksche uitkeering in geld toegekend van 5 procent van het bedrag dier waardever mindering, tot een maximum van f 1000. 3. De uitkeeringen, in het eerste en tweede lid bedoeld, worden na het overlijden van een belanghebbende, die haar ontving, toege kend aan zijn weduwe, tenzij het huwelijk gesloten was nadat de belanghebbende den leeftijd van 65 jaren had bereikt. 4. Alle jaarlijksche uitkeeringen in geld, waarvan in dit artikel sprake is, kunnen ter beoordeeling van Onzen Minister vervangen worden door toekenning van de hoofdsom voor éénmaal!" Ook stelt de commissie van rapporteurs voor den leeftijd, waarop men een uitkeering voor het leven kan krijgen, van 65 tot 60 jaar terug te brengen. MACHINIST OVERLEDEN. De machinist Roks, die verleden Zondag ibij het tramderaillement ernstige brandwon den opliep, is gisteravond overleden. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. ONDERSCHEIDING VOOR EEN NEDERLANDER. Onze landgenoot de heer W. P. F. Van Deventer, directeur van de Algemeene Neder- landsche Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer, is tot definitieven secretaris-generaal van de Union des Organes officiels de propa- gande touristique, welke te Madrid opgericht is, gekozen. VOORTGANG IN AMSTERDAM'S SCHOUWBURGPLANNEN. museumtheater het eenige goedgekeurde. Omtrent de schouwburgplannen te Am sterdam verneemt het Hbld., dat van alle in gediende ontwerpen enkel overbleef, het ge wijzigd ontwerp-Staal voor het bouwen van een Museumschouwburg, in welk project twee zalen worden gedacht, de een voor too- neel-, de ander voor muziekuitvoeringen. Dat zal worden een tweede Stadsschouwburg, te vestigen op een gedeelte van het IJsclub- terrein. De speciale commissie moet nog enkele onderdeelen van het plan nauwkeurig be zien, daarna zal de voordracht worden ge redigeerd. Het ligt in de bedoeling die nog in den loop van dit jaar in het Gemeenteblad te doen verschijnen. BELANGHEBBENDEN OVER EEN MAALGEBOD. conferentie met den minister. Naar Het Volk verneemt zullen heden in de Ridderzaal te 's Gravenhage. onder leiding van minister Ruys de Beerenbrouc.k, bespre kingen worden gehouden over een maalge- bod en het gebruik van aardappelmeel in hot brood. Aan deze bespreking zullen deelnemen meelfabrikanten, meelimporteurs en bakkers, terwijl ook vertegenwoordigers van de werk geversorganisaties tegenwoordig zullen zijn. Of ook vertegenwoordigers van de werk nemersorganisaties aan de •besprekingen deel zullen nemen, staat nog niet vast. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft een nota verspreid, waarin enkele punten nader toegelicht worden. Ten einde te voorkomen, dat het onver mengde bul tenia ndsche meel in den handel komt, zal aflevering daarvan slecht moeten kunnen geschieden aan erkende maalderijen en erkende importeurs die. willen zij worden erkend, onder meer aan zekere voorwaarden, wat bedrijfsboekhouding betreft, moeten voldoen. Er zou een deskundig orgaan moeten wor den opgericht, met controlebevoegdheden. De bezwaren van de importeurs, die voor het mengen geen installaties hebben, zouden volgens den minister niet mogen leiden tot het afzien van de invoering Yan een maalge- bod. NIEUWE BLAMAGE VOOR DE OMROEP-COMMISSIE? v.a.r.a.-secretaris nam een proef. De secretaris van de V.A.RA., de heer G. j. Zwertbrock. schrijft ln Het Volk o.a.het vol gende over het afbreken van zijn toespraak te Leiden door do Ra d i o - con t róle -Co;nm issle „Ik wil de aandacht vestigen op de gruwe lijke dwaasheid. Juist van dit geval, waarin door mij juUt de regoerlng is vrijgepleit! Immers, na mijn mededeeling. dat hier de regeering in gebreke was, heb ik uitvoerig betoogd, dat niettemin toch niet de schuld ln hoofdzaak by de regeer mg ligt. maar dat het de Nederlandsche luisteraars als geheel zijn, die, door den strijd, dien zij onderling voeren, niet tot samenwerking hebben kun nen komen en het de regeering daardoor on mogelijk hebben gemaakt, een beslissing te nemen. Ik zei ongeveer, dat de regeering strikt onpartijdig moet en ook. naar eigen ervaring, strikt onpartydlg wil handelen, on dat het haar dus onmogelijk was, ten gunst» van de eene of de andere strijdende partij to beslissen. Ik wil hier wel verklaren, met- opzet mijn toespraak aldus te hebben ingekleed, om tier Contröle-Commissie de gelegenheid te geven, haar methoden nu eens volkomen bloot te leggen. Ik heb het Intellectueel vermogen van deze Contrö!e-Comml-:sie en haar uit voerende ambtenaren blijkbaar op de juiste waarde geschat1 Zooals uit de motiveering van de commissie blijkt, heeft- men. na ile eerste klanken, die wezen op een zekere crltlek op de regeering. zonder te letten op hetgeen zou volgen, en zonder zich rekenschap te geven van de beteekenis vn hetgeen door mij over de regeering werd c •"•"d in verband met de gehee'e toerpraak, opdracht gegeven, deze af te breken. Hieruit volgt, dat deze opdracht niet op hetzelfde ooeenblik gegeven is door een Om- roep-Ccntro'.eur. maar dat deze. of zich eerst in verbinding heeft gesteld met iemand anders en om een nadere opdracht heeft ge vraagd, óf wel dat de opdracht van een derde is uitgegaan naar den omroep-controleur. Tijdens de gedachtenwisseling hierover heb ben de heeren natuurlijk niet verder kun nen luisteren, hebben niet gemerkt., dat de spreker bezig was, de Regeering vry te plei ten van schuld en zoo kon het dwaas geval zich voordoen, dat op het oogenblik. dat hij daarmee bezig was. hij wegens het tegen overgestelde feit werd afgebroken! Het doet mij genoegen, dat de Radlo-Con- tröie-Commissie in de opgezette val geloo- pen is! Nog rest de vraag, wie nu eigenlijk op dracht geeft tot afbreken en wie in dit geval de schuld draagt, dat de Radio-Contröle- Commissie zich opnieuw zoo ernstig heeft geblameerd- Is het de heer Weber?. de secre taris? Zoo Ja. dan zou het ook hier een ambtenaar zijn de heer Weber is n.L geen lid der Contröle-Commissie of van den Radio-Raad die de Omroepvereenigingen, hare sprekers en de luisteraars dupeert. Of hebben ook de leden van de Contröle-Com missie „weekdienst". of. wellicht „dag"- dienst? In leder geval blijft het altijd slechts één man. die zulk een besluit neemt, zonder hoor en wederhoor te kunnen toepassen, en zonder, zooals gebleken Is, zijn gezond ver stand te gebruiken! Ik geloof, dat hieromtrent ook klaarheid zal moeten komen. WATERDREIGÏNG LANGS DE RIVIEREN maas, waal fn lek buiten de oevers. Te Nijmegen staat de Waalkade onder water Uit Gennep en omgeving verneemt het Hbld., dat de was van Maas en Nicrs tot stilstand is gekomen. De verbindingsweg van Gennep naar Ottersum is overstroomd. Het water staat tot 50 M. van den hoofdweg naar Venlo. De veerdienst GennepOcfelt is voor automobielen en voertuigen gestremd. Men- schen en rijwielen worden per motorboot over gezet. Tengevolge van den hoogen stand der Maas is het groote pontveer tusschen Boxmeer en Heijen stop gezet. Te Culcmborg is het water van de Lek in de laatste dagen zoo sterk gewassen, dat de havenkade is ondergeloopen. De Maas is over de lengte van Stevensweert tot Stein (L.) geheel buiten haar oevers ge treden en tal van landerijen zUn overstroomd Tusschen Obblcht en Berg aan de Maas be reikt het water den Provincialen verweersweg Daar de regenval ln Zuid-Limburg nog steeds voort-duurt, bestaat er groot gevaar dat deze weg spoedig voor het verkeer gesloten moet worden. EEN GENOOTSCHAP TEGEN VFRPOMTIF.KING. Zaterdagmiddag heeft ten kantore van mr. Van Doorne te Utrecht naar het U.D. meldt, een vergadering plaats gehad, waaraan neeren uit verschillende deelen van het land en van verschillende levensrichting hebben deelgenomen, ter bespreking van de midde len, die kunnen worden aangewend om de verpolitieking van ons land tegen te gaan. Deze vergadering besloot tot het oprichten van een genootschap, dat met kracht zal optre den tegen verschillende misstanden in ons maatschappelijk leven, die een gevolg zyn van de dictatuur der politieke partijen. Een voorloopig comit-é zal de statuten opstellen, waarna een uitgebreider vergadering zal worden belegd. VOORTVLUCHTIG F PSYCHOPA i TERUG. Zaterdagavond omstreeks 7 uur werd de politie te Alkmaar telefonisch gewaarschuwd dat uit het psychopathengesticht te Hello wee patiënten ontvlucht waren, meldt het Hbld. De eene woonde vroeger te Enschedé, de ander te Hengelo. De poiitie zond deze ont vluchting per extra-radiobericht door. maar dit had Zaterdag geen resultaat. Zondagmid dag. half één werden de mannen gesignaleerd tusschen Schoorldam en Alkmaar. Zij droegen nog de gestichtskleeding. De Alkmaarschc recherche is de mannen per motor achterna gereden en heeft hen met medewerking van de Schoorlsche politie ingehaald. De vlucht telingen zijn in het gesticht terug.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13