BUITENLAND De eerste zitting van den Rijksdag. VAMPYR Stofzuigers f 98.- AGENDA. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 14 OCTOBER 1930 TWEEDE BLAD Slechts formeel, doch niettemin zeer emotioneel. Een officieele scheldpartij. Minister Bredt moet aftreden. De nationaal-socialisten in uniform in den Rijksdag. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. J Frick, leider der na tionaal - socialistische fractie. De eerste rijks dagzitting in Duitschland heeft volkomen beant woord aan de ver wachtingen die men aan haar stel de Het is er erg nerveus toegegaan, de Nationaal socia listen verschenen in de verboden uni form, lichte- en donkerbruine hem den, zwarte dassen, roode dasspelden, het embleem der swastika op de mouwen, korte broe ken enz., en maak ten een revue-ach- tig entrée, dat de waardigheid van het Huis zonder twijfel moet hebben geschaad. Bovendien gingen de heeren afgevaardigden zich te buiten aan allerhande triviale grap jes. Bij het aflezen van de presentielijst werden insinueerende opmerkingen gemaakt De communisten misdroegen zich zoo ten aanzien van de nationaal-socialisten en de Duitsch-nationalen en de Nationaal-socialis ten maakten zich vroolijk ten aanzien van de communisten. Vooral als er een. bekende Joodsche naam werd afgeroepen steeg de vreugde bij de bruinhemden ten top. Het ergste is, dat dergelijke schandelijke taferee- len zonder uitzondering de groote vreugde van het Huis en de Publieke Tribune ple gen op te wekken. Deze eerste zitting was een zuiver formeele doch daarom niet minder emotioneele ge beurtenis. Volgen wij thans echter den inhoud van eenige telegrammen, over deze, voor Duitsch land zoo gewichtige gebeurtenis: De gxoote zittings zaal van den Rijks dag was reeds lang voor het begin van de vergadering ge vuld. Steeds meer nieuwsgierigen kwa men zich een plaatsje op de tri bunes veroveren. Op de publieke tri bune werd o.a. prins August Wil helm van Pruisen opgemerkt. De af gevaardigden van de sociaal-demo craten en van de Midden Partijen Bruening. Hagenberg. De Duitsch-nationaal hadden reeds om kwart voor drie hun zetels ingenomen. Later verschenen de Duitsch- nationalen, vervolgens de communisten en eindelijk de fractie der nationaal-socialisten met den afgevaardigde dr. Frick aan het hoofd. Alle nationaal-so cialisten, die in ge sloten gelederen marcheerden, droe gen de bruine hem den met Haken- kreuz-armbanden. De Nationaalsocia- listen werden van links met een leven dig .hallo" en met gefluit begroet. De regeerin gsbanken bleven leeg, doch verscheidene mi nisters waren te vinden op de plaat sen der afgevaar digden. De Rijks kanselier Dr. Bruening was bij den aanvang van de zitting niet in de zaal aanwezig. Pre cies te drie uur begaf de oudste afgevaardigd de, de 83 jarige Herold (Centrum) zich naar den presidentszetel. Hij opende onmiddellijk de eerste zitting van den nieuwen Rijksdag, terwijl de communisten door geroep eisch- ten, dat de Staat van beleg over den Rijks dag, welke tot uiting kwam door een sterke politiebezetting, zou worden opgeheven. De president Herold constateerde vervol gens, dat hij het oudste Rijksdaglid is, daar hij in 1848 werd geboren. Het appel nomi naal heeft onge veer een uur ge duurd. De commu nistische afgevaar digden lieten her haaldelijk een „Rood-Front" hoo ien, ten gunste van de Berlijnsche me taalarbeiders. Voorlezing werd vervolgens gedaan I van de ingekomen ontwerpen, w.o. verscheidene han delsverdragen. als mede de verorde ningen van den President der Republiek. Tegen het commu nistische voorstel om te beslissen over de in vrijheidstelling van Maddalena werd geen bezwaar gemaakt. Voorzitter Herold consta teerde. dat het voorstel met algemeene stem men was goedgekeurd. De President stelt alsdan voor de volgende zitting op Woensdag a-s. te doen houden, des middags te drie uur. Als voornaamste punt zal op de agenda geplaatst worden de ver kiezing van een voorzitter. De communistische afgevaardigde Tergler stelt voor ook Dinsdag te vergaderen en de door zijn partij ingediende motie van wan trouwen op de agenda te plaaatsen. Een spannend oogenblik ontstond, toen de communisten eischten, door stemming de ur gentie van de cmmunistische motie, waarin voorgesteld wordt de betalingen volgens het plan Young te staken, tot uiting te doen brengen. Inderdaad bleek dat de meerderheid van den Rijksdag, vóór behandeling dezer motie op Woensdag aanstaande is. Door op staan werd gestemd. De communisten ver rezen natuurlijk als één man en er ging een communistisch hoongelach op, toen er nie mand van de rechtsche 'partijen (die toch de ongeldig verklaring van het Plan Young in haar program hebben staan) zich van zijn zetel verhief. Na eenige seconden stond Hu- genberg echter op en toen volgde de rest: de nationaal-socialisten en de economische par tij en de heele Duitsch-nationale fractie na tuurlijk. Te half vijf werd de zitting eindelijk ge sloten. Een zeer belangrijk besluit, dat het kabi net Bruening zonder twijfel in moeilijk heden zal brengen, werd intusschen door de Economische Partij genomen. Góbbels nationaal-socialistisch De opening van den Rijksdag: Boven links Hindenburg verlaat de Godsdienstoefening, die gehouden werd ter gelegenheid van de opening. Rechts boven, de Schupo's houden de omgeving van den Rijksdag vrij van nieuwsgierigen. Onder: de bereden rijkspolitie na de zuivering van het terrein om het Rijks daggebouw. Rechtsde oudste afgev aardig de, de 82-jarige man van het Centrum Herold. die de eerste rumoerige zitting presideerde. De Rijksdagaf gevaardigde Dre- witz heeft in op dracht van de Rijksdagfractie van de Economi sche Partij aan den Rijkskanselier het volgende schrij ven gezonden: „In vervolg op de besluiten van het Rijksbestuur van mijn partij heeft de nieuw ge kozen Rijksdag fractie ln haar bij eenkomst haar standpunt bepaald ten opzichte van den huldigen poü- tieken toestand. Ik heb de eer u het resultaat van deze Oldenburg Jar.aschau (Duitsch-Nationaal). Een merkwaardige fi guur in den Rijks dag. resunaat. van besnrekingen ter kennis te brengen. Mijn fractie is aan de eene zijoe \a.. mee ning dat het resultaat van de verkiezin gen van 14 September tot uiting moet ko men door een reconstructie of door de vor- ming van een nieuw schijnt het ons dringend noodmkehjlt het aantal ministeries te verminderen en de vol machten ln het bijzonder van de ministe ries die betrekking hebben op het econo mische leven, meer dan tot nu toe in han den van deskundigen te stelien om u de den van aesKuncuyt.ii w; - uitvoering van de ons inziens noodzakelijke maatregedeA te vergemakkelijken, heeft de fractie besloten den Rijksminister van_JusU tie dr Bredt te verzoeken zijn portefeuille ter beschikking te stellen. Het besluit van mijn fractie heeft ten doel den weg vrij te maken voor de noodzakelijke vorming van een nieuw kabinet, waarin ook vakmlnis- ters zitting kunnen nemen, welk ministerie in hoogere mate dan thans het geval is in overeenstemming kan zijn met oen wil van de meerderheid van het Duitsche vo-k. De Rijksdagfrac tie van de Econo mische Partij heeft daarna Inderdaad besloten, haar ver tegenwoordiger in het Rijkskabinet, de Minister van Justitie dr Bredt, uit de Rijksregee- ring te doen tre den en met het oog op den uitslag der verkiezingen de vorming van een nieuw kabinet te verlangen. Des middags had Bredt een onder houd met den Rijkskanselier Brü ning. Naar verluidt heeft de Rijkskanselier uiting gege ven aan zijn opvatting, dat onder de hui dige omstandigheden het Rijkskabinet tot eiken prijs intact moet blijven. Wat Dr. Bredt zal doen staat echter niet vast. BERLIJN. 13 Oct. CV. D.) Aangezien uit den nieuwen Rijksdag nog geen Senioren convent gevormd kon worden, noodigde Rijksdagpresident Loebe de Fractieleiders uit voor een bespreking over de orde in den Rijksdag voor de komende dagen. Na de vervulling der formaliteiten zullen de frac ties Dinsdag gelegenheid hebben om met eikaar te onderhandelen over de voorzit tersverkiezing, waarna de Rijksdag Woens dagmiddag te drie uur weer bijeen komt om tot verkiezing over te gaan. Donderdag zal de regeering dan gelegenheid krijgen haar regeeringsprogram toe te lichten. Ten aanzien van de voorzittersverkiezing heeft Loebe verklaard dat de geruchten, als zou hij voornemens zijn samenwerking met een nationaal-socialistischen vice-pre sident te weigeren, niet juist zijn. Een der gelijke houding zou in strijd zijn met de opvatting van zijn partij, die op het stand punt staat dat de grootste fracties presi dent en vice-presidenten moeten leveren. Op grond van deze verklaring acht men Loebe's kansen om als Rijksdagpresident herkozen te worden, belangrijk grooter ge worden en acht men zijn herkiezing vrij wel zeker. Bredt's ontslag werd in ieder geval door Hindenburg niet aanvaard. De economische partij zal wanneer Bredt aan haar eisch niet voldoet natuurlijk overgaan tot uit sluiting uit de partij. De positie van het huidige kabinet is in ieder geval zeer zwak. En het grootste ge vaar dreigt, zooals thans reeds duidelijk ge bleken is, van rechts. De eerste officieele scheldpartij in de Rijksdagzitting is thans achter den rug. Woensdag zal het echter eerst recht gaan spannen, bij de verkiezing van een voorzitter en bij de behandeling der communistische moties. L. A. Bredt, Economische- Partij, de minister wiens aftreden ge- eischt wordt. Duitschland. Tumult in de corridors. BERLIJN. 13 October <VX>.) In de mld- daguren werd de toeloop naar het gebouw van den Rijksdag steeds grooter. Tegen tweeën werd politieversterking gerequireerd, daar hier en daar door het publiek getracht werd te demonstreeren. Telkens hoorde men de kreet „Heil Hitler" of „Duitschland Ont waak". De politie ging toen over tot ontrui ming van de gangen van den Rijksdag en zette het gebouw vervolgens af. Hierbij werd meermalen van de gummiknuppel gebruik ge maakt. Tal van wachtenden moesten teleur gesteld worden, daar er slechts 30 toegangs bewijzen voor de publieke tribune beschik baar waren gesteld. Tal van winkelzaken gebombardeerd. BERLIJN, 13 October (V.D.) Terwijl de nieuwe Rijksdag zyn eerste zitting hield, hebben in de binnenstad van Berlijn, in de omgeving van het gebouw van den Rijksdag en in het kwartier van de Tiergarten ernstige relletjes plaats gehad. Het betrof hier in hoofdzaak communisten en nationaal-socia listen, die onder het roepen .Duitschland, ontwaakt!" demonstraties hielden. Op tal van plaatsen werden de ruiten Ingeworpen. Politie te voet en te paard traden met behulp van den gummiknuppel handelend op. Tenslotte werd het tumult zoo hinderlijk, dat de poli tie kort en goed den Tiergarten afzette. Be reden patrouilles zuiverden ondertusschen de omringende straten en vervolgden de be- toogers tot op de trottoirs van den Potsdam mer Platz. De tramhalten bij het Parlements gebouw worden tijdelijk opgeheven. De onlusten breidden zich* nochtans tot de Spittelmarkt uit. In de voornaamste winkel straat van Berlijn werden vrijwel alle winkel ruiten Ingegooid. In het groote warenhuis van Werthelm bleef zelfs geen enkele ruit heel. Wie de daders zijn weet men niet. Zooals ge woonlijk bij deze gelegenheden houden zich in de straten en in de gangen van de onder- grondsche allerlei lichtschuwe elementen op, tegen wie de politie evenwel krachtig op treedt. In de Lelpzigerstrasse en op de Potsdam mer Platz werden tien personen gearres teerd. Het warenhuis van Tietz op de Dönhoff- platz heeft hetzelfde lot ondergaan als dat van Wertheim. Overal ziet men werklieden, die de etalages der gebombardeerde winkel zaken met planken barricadeeren. De politie treedt met groote gestrengheid tegen de belhamels op. Het officieel communiqué van de politie. BERLIJN, 13 Oct, (V. D.l Het officieel com- muniqué van de politie over de relletjes deelt mede: „Nadat voor het gebouw van den Rijksdag groote menschcnmassa's door de poli tie ver spreid waren, spoedde zich een groot deel van de aldaar vrijgekomen personen door de Frie- drich Ebertssirasse in de richting van den Potstiammerplatz en de Leipzigerstrasse. Te 16.10 uur werden eerst bij Café Robrin ver scheidene vensters ingeworpen en even later geschiedde hetzelfde met de étalage van het zakenhuis Wertheim. Ook bij een aantal andere firma's werden de ruiten vernield. Bovendien werden in de Charlottenstrasse bij de firma Behrenis en in de Kronenstrasse bij de Darmstadter Bank verscheidene vensters verbrijzeld. De onmid- d el ijk derwaarts gezonden politiemacht ver strooide de samenscholingen en nam in totaal 53 personen, welke behoorden tot de natibnaal socialistische aiDeiderspartij in arrest. De ar restanten zijn ter beschikking gesteld van de afdeeling 1 A., met het oog op ln te stellen vervolgingen. Verdere incidenten hebben niet plaats gehad". Woensdag a.s. staking in de Berlijnsche metaalindustrie? BERLIJN, 13 October (VP.) Volgens een bericht in de „Vorwaeris" over de stem ming in de bedrijven der Berlijnsche metaal industrie zal naar alle waarschijnlijkheid de staking as. Woensdag beginnen. Uit de reeds bekende resultaten van deze Zondag J.l. ge houden stemming, blijkt, dat van de ruim 80.000 arbeiders in 192 van de 276 bedrijven ruim 64000 arbeiders voor staking stemden, ruim 14000 hun stemmen uitbrachten voor aanvaarding van der. scheidsrechtelij kei? uit spraak, terwijl een betrekkelijk gering aan tal stemmen ongeldig bleek te zijn. Zuid'Anierika. Florianopolis in handen van de opstandelingen. NEW YORK, 13 October (V.D.) Naar uit Buenos Aires gemeld wordt, hebben de Braziliaansche opstandelingen, blijkens een van hun zijde ontvangen mededeeling, heden de hoofdstad van den Staat Santa Catharina Florianopolis, veroverd. Spanje. Stakingen te Sevilla en Marcia MADRID, 13 October (VB.) Te Sevilla zijn de landarbeiders een algemeene staking begonnen. Daar de sociaal-democraten hier aan niet meedoen, is het op tal van plaatsen tot ernstige onlusten gekomen. Indien deze stakingsbeweging mocht overslaan naar An- daluzlë, zou dit voor hen hoogst noodlottig worden. Ook te Marcia is de algemeene sta king afgekondigd. INBRAAK OF INSLUIPING. Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal van eenige voorwerpen uit een perceel aan het Kenaupark. O.a. werden ontvreemd een electrische massage-motor, een Fön-ap paraat, een damesklokje enz. Door de re cherche wordt een onderzoek ingesteld. „INTER NOS". Het Haarlemsche dubbel mannenkwartet „Inter Nos", directeur Nico Hoogerwerf nam deel aan een inter-nationale kwartetwedstrijd uitgeschreven door de kwartetverecniglng „Zanglust" te Tegelen (Limburg). Inter Nos kreeg in een uiterst spannenden wedstrijd den eersten prijs met 326 punten, een gouden medaille met f 150 en in den eere-wedstrijd den directeursprljs bestaande i^it een schilderstuk. AFSTANDSRITTEN TE PAARD De A. N. W. B. heeft, zooals men weet, afstandsritten te paard georganiseerd, waarbij een groote afstand binnen 24 uur of verscheidene kortere afstanden op achter eenvolgende dagen afgelegd moeten worden. De afstand voor 24 uur, gesteld op 180 KM., werd dezer dagen met succes gereden door den heer J. de Breuk Lzn. te Haarlem, die gelijktijdig met een tweeden deelnemer, uit Baarn, deze sportprestatie volbracht. POLITIE SPORTYEREENIGING „HAARLEM" We ontvingen het programma van de eere en serie-voetbalwedstrijden, in verband met het tienjarig bestaan dezer verecnlging, te houden Woensdag 15 October op het terrein aan de Spanjaardslaan. De wedstrijden be ginnen reeds des morgens tien uur en duren tot 's middags vijf uur. Tijdens deze wed strijden zal een demonstratie met politie honden worden gegeven door de Polltle- honden-Dresseervereengiing „Willen is Kun nen". INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Stofzuigerhuis MAERTENS BARTEL JORISSTRAAT 16 TELEFOON 1076. DE ZUIDERZEEVISSCHERS PROTESTEEREN. Groote vergaderingen in Den Haag SCHILDERACHTIG SCHOUWSPEL IN DEN HAAG. In Diligentia te 's-Gravenhage is Maan dagmiddag de aangekondigde vergadering gehouden vair visschcrs uit alle plaatsen der Zuiderzee. Het was de bedoeling van het Centraal Comité van Zuiderzeevisschers, aan den voor avond van de behandeling van het ontwerp van wet tot wijziging van de Zuiderzeesteun- wet, de visschers bijeen te brengen om geza menlijk hun grieven en wenschen nog eens naar voren te brengen. De belangstelling was zeer groot. De zaal van Dllig'ntia was reeds lang voor het vastgestelde uur gevuld en het comité ging er toe over. een tweede zaal van het ge bouw Veritas te huren. Uit vele dorpen waren de visschers ln hun schilderachtige kleederdracht naar E>en Haag gekomen. Toch moesten vele honderden teleurgesteld wofden; zij konden niet toegelaten worden. In Diligentia werden onder de aanwezigen opgemerkt, mr. J. Draaycr, referendaris aan het departement van Waterstaat, namens den minister, de leden der Tweede Kamer mr. Heemskerk, mr. Duys en Van Zadelhoff, be nevens ir. G. F. H. Houber, secretaris der Generale Commissie. Over den loop der vergadering ontleenen wij aan het Hbid.: De heer B. Demmer, voorzitter van het Centraal Comité, opende de bijeenkomst. Men is op Waterstaat altijd doof geweest voor de stem der visschers, aldus spr. De minister, die den heer v. Swaay op volgde, wist het ontwerp zoo lang te rekken, dat zijn ambtenaarsperiode voorbij was, al vorens met de behandeling kon worden be gonnen. Zijn aftreden werd door geen enke len visscher betreurd Thans is men weder aan de behandeling van de wijziging tóe. Mocht dit ontwerp on verhoopt worden aangenomen, dan zal de strijd voor recht worden voortgezet. De visschers wenschen dien strijd niet. maar zij vreezen hem niet. Het recht zal ten slotte uiteindelijk toch zegevieren. De eerste vertegenwoordiger der visschers, die vervolgens het woord voerde, was do heer Gorter uit Medemblik. De visschers wenschen, dat de regeering voor hen zal zorgen en haar eens gegeven woord houden zal. zei deze. Daarna sprak de visscher Van Doorn uit Elburg namens de Zuid-Oostkust der Zuider zee. Ook deze spreker wenschte schadever goeding voor het waardeloos worden van schuiten en materialen. De Zulderzeesteunwet is geen schadever- goedingswet, doch slechts een Bedeellngswet. Maar men moet onze Zuiderzeevisschers niet onderhouden met een Armenzorg, wordt den visschers de zee afgenomen, dan hebben zij ook recht op volledige schadevergoeding. Vervolgens spraken visscher Blok van Enk huizen, visscher Zwaan uit Bunschoten en do heer Zandstra uit Lemmer. Deze laatste heeft gehoord, dat er amen dementen zullen worden ingediend, welke de visschers bevredigen. En daarom is dit het laatste beroep op de regeering en volksver tegenwoordiging: deze amendementen in de wet vast te leggen. Daarna sprak ds. v. d. Voet, predikant te Lemmer. Spr. zcldc. dat de regeering den ernst van den toestand niet in voldoende mate gepeild heeft. De moeilijkheden, welke de verandering met zich meebrengt, zijn ge weldig en spr- vindt het lichtelijk naïef, zoo als de Memorie van Toelichting over de groo te verandering ln positie schrijft. Spr. vestigde ook de aandacht op de groote psychologische moeilijkheden. Nog verschillende visschers voerden het woord en vestigden de aandacht op het on recht, dat hun aangedaan wordt. In „Amlcltla" het vroegere vereenlgings- gebouw „Veritas", was de toeloop eveneens enorm. I>e groote bioscoopzaal waar de aan wezigen schouder aan schouder stonden kon alle demonstranten niet bevatten. Een twee de zaal vulde zich dan ook weldra. De vergadering stond hier onder leiding van den heer J. de Veen uit Enkhulzen. Hier traden dezelfde sprekers op als in Di ligentia. Na elke redevoering werd luide met het gesprokene bijval betuigd. Heden: DINSDAG 14 OCTOBER Schouwburg Jansweg: „De Rozenkrans", 8.15 uur. Stadsschouwburg: Schubert-avond. m m. v. George van Renesse en Felix de Nobel. 8 uur. Concertgebouw: Orgelconcert te geven door Annie Woud (zang) en George Robert (orgel) 8 uur. Brongebouw: Gastentoonstelling („Gahl") 105 en 7.3010 uur. Palace: „Der Korvettenkapitein". Tooneel: Leopold Büron (musical clown). 8.15 uur. Luxor Theater: „De gele hel" en ..Danton", Tooneel'. Prof. Haus en echtgenoote. 8 uur. Rembrandt Theater: ..'Ons dagelljksch brood". Tooneel The Fiochi comp. 7 en 9.15 uur. Zandvoort: Raadsvergadering 7.30 u. WOENSDAG 15 OCTOBER Prinsenhof (Statenzaal)Raadsvergade ring. 1.30 uur nam. Schouwburg Jansweg Revue „Laat waaien" 8.15 uur. Remonstrantenhuls (Wilhelminastraat 22) „Wetenschap en Religie", lezing, 8.15 uur. Remonstrantsche Kerk: Rozckruisers Ge nootschap. Wagneravond. 8.15 uur. Concertgebouw: Ledenconcert H. O. V. So liste Henriëtte Bosmans (piano). 8.15 uur Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Hl 11egom. Raadsvergadering.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5