H.D. VERTELLINGEN DE MYSTERIEUSE VERDWIJNING. STADSNIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 14 OCTOBER 1S30 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden). De Talisman. naar het Engelsch van FRANK WAYNTHORP TEGEN OORLOG EN DIENST PLICHT. DE A. V. R .O.-ACTIE. „Teddy", zei Evelyn, ,ik heb een cadeautje voor je een geluksmuntje. Het brengt je bergen geluk aan. Beloof je me. dat je het altijd en eeuwig bij je zult dragen?" „Natuurlijk zal ik dat doen", zei ik. Evelyn, die hevig overtuigd ls, van de bo vennatuurlijke krachten van mascottes en aanverwante artikelen, overhandigde mij een stuiver met een gat in het midden. „Ik geloof er vast in", ging zij op over tuigden toon voort. „Ik heb er zelf altijd een bij me". ..Wat mij betreft mag je er gerust in ge- looven", verzekerde ik goedgunstig. „Di? aap van een Bertie Pelham heeft 'net ook altijd over dat soort dingen, en „Je hoeft heelemaal niet zoo minachtend over hem te praten, hoor, ik mag hem wat graag lijden", protesteerde Evelyn. „Ik heb hem ook een geluksmuntje gegeven. Nu, ik waarschuw Je", voegde ze er plechtig als een profetes aan toe. „dat je gelukskans zal kee- ren als je het verliest". „Prachtig!" antwoordde ik vroolijk. „Hoe eerder hoe liever. Ik heb het den laatsten tijd heusch beroerd gehad". „Doe niet zoo dwaas", zei Evelyn kwaad. ,,Tk bedoel natuurlijk dat ze naar den ver keerden kant zal keeren". Ik beschouwde het gesprek over het, ge luksmuntje als afgeloopen en begon voor zichtig: „Zeg Evelyn, ik wou je nog iets vragen voor Je weggaat „Het is zeker weer het oude liedje, hè Teddy?" „Ja Evelyn, wil je met me trouwen?" „Stil", gebood Evelyn. En toen. verma nend, „Vergeet dat muntje nu maar niet, bewaar het goed. Misschien later. Wie weet?" „Jij", mompelde Ik boosaardig, toen die schat van een kwelgeest wegtrippelde. Ik stond vrij sceptisch tegenover geluks- muntjes en dergelijke bezweringsmiddelen en ik kon mijn belofte tegenover Eveiyn, zooals ik al gevreesd had. niet nakomen. Die ellendige stuiver van haar bezorgde mij meer last dan geluk, telkens kwam het drommelse he muntstukje tusschen mijn kleingeld. En toen ik op een avond laat een twist gesprek had gohad met een tramconduc teur, omdat ik hem dat geldstuk per onge luk in de hand had gestopt, gooide ik het ding vol ergernis in den goot. Den avond daarop ontmoette ik Evelyn op een bal. De R,K. Vereeniging voor (buitengewoon lager onderwijs te Haarlem, verzoekt den raad in koop te mogeii ontvangen een gedeelte van het terrein ten Westen van den Kinder huissingel, bij raadsbesluit van 25 Juni 1.1. bestemd voor de stichting van een nieuw Schoolgebouw voor bovengenoemd onder wijs. Volgens de voorloopige plannen is voor dezen schoolbouw een oppervlakte van ongeveer 2165 M2. benoodigd. B. en W. stellen voor daartoe te beslui ten. DE ZIEKTEWET. B. en W. stellen voor nog eenige nadere regelingen te treffen inzake de Ziektewet. Het onderwijzend personeel dat wel in vas ten dienst is. maar geen volledige dienstbe trekking heeft-, zal dan ook o^.-er de rege ling vallen die door den raad op 19 Februari is vastgesteld. KAMPEEREN. Dezer dagen vergaderde de kampeerders vereeniging „Licht en Vrijheid". Besproken werden de te nemen maatregelen voor het doen slagen van het aanstaande kampeerseizoen. Opgericht werd een commissie van advtes voor leden die zich een nieuwe tent of kam- perbenoodigdheden willen aanschaffen. Wegens aftreden van enkele bestuursleden werd het bestuur als volgt samengesteld: voorzitter J. v. Haren: penningmeester J. A. Sleeman; secretaris S. Stevenhagen. FEUILLETON 20) Het meisje stond op. „Tk zal de importeurs even opbellen, en haar vragen even hier boven te komen," zei ze, en ging naar de te lefoon. Vijf minuten daarna kwam Miss Lila Barr de huiskamer binnen, onder de onfeilbare hoede van Paradise. Ze bleef 'n oogenblik de drie menschen aankijken die haar verwacht ten. Deze merkten op dat zij een buitengewoon mooi meisje was. Ietwat onder de middel maat-. met prachtig blond haar een soort verschrikte onschuld in haar blauwe oogen. „Ik dank u dat u gekomen bent." Miss Mor row stond op en glimlachte 't meisje vrien delijk toe. „Ik ben Miss Morrow, en dit Is Mr. Chan en Mr. Barry Kirk". „Hoe maakt u 't?" zei 't meisje zacht. „Ik wilde gaarne met u praten. Ik ben van 't districtsbureau van afgevai.rdigden, yoeg- de Miss Morrow er aan toe. Het meisje staarde haar aan met. zoo mo gelijk een nog verschrikter uitdrukking ln haar oogen. „Ja-a?" vroeg ze onzeker. „Ga zitten, als 't u blieft." Kirk schoof een stoel aan. „U hebt natuurlijk gehoord van den moord die plaats heeft gehad, gisteren avond, op uw verdieping van dit gebouw?" ging Miss Morrow voort. „Natuurlijk", antwoorde 't meisje met nauwelijks hoorbare stem. „U hebt gisteren avond op uw kantoor ge- „Hallo Teddy!" begroette ze mij, terwijl ze langs me heen stepte, „Ik moet je zoo spre ken. Weet je nog was ik je gezegd heb?" „Ik weet alleen wat je me niet gezegd hebt", antwoordde ik bedaard en keek droomerig haar gracieus figuurtje na. Toen ik mij omkeerde, viel mijn oog op iets blinkends dat op den grond lag. Ik raapte het op en zag dat het een stuiver was met een gat er in! Wertuigelijk stopte ik het in mijn zak. Toen de dans uit was ging ik op zoek naar Evelyn zonder veel succes: ze scheen door de aarde verzwolgen te zijn samen met Bertie Pelham! Minstens een half uur ging voorbij voor ze weer in de danszaal opdoken. Ik zag di rect dat Pelham vreeselijk uit zijn humeur was. Dat kon maar één ding beteekenen' hij had Evelyn gevraagd en een blauwtje geioopen! Opeens kreeg Evelyn mij in het oog en glimlachte. „Heb ik je niet gezegd, dat het stuivertje je geluk zou aanbrengen?" was het eerste wat ze vroeg, toen ik bij haar kwam en Ber tie ijlings in het gewoel der dansers was ver dwenen. „Je zei dat mijn kans zou keeren. maar ik ik begrijp niet goed wat je bedoelt, Eve lyn", antwoordde ik onzeker. „Domoor!" klonk het verwijtend. „Ga maar eens mee daarginds bij de azaleas zitten. Inwendig trillend van verwachting, volgde ik haar naar het aangeduide rustige hoekje. Bertie Pelham heeft zijn geluksmuntje verloren", deelde Evelijn mee toen wij naast elkaar gezeten waren. „En verder?", was alles wat ik zeggen kon. „Hij beweert bij hoog en bij laag dat hij het vanavond moet hebben verloren. Maar ik geloof er niets van; hij heeft zich er natuurlijk heelemaal niet om bekommerd! Ik heb ontdekt dat zijn enthousiasme voor mascottes niets dan huichelarij is. Wij heb ben hoogloopende ruzie gehad. En ik ben er eigenlijk blij om", ging ze een weinig aarze lend voort, „ik geloof toch niet dat ik hem zoo aardig vind als ik eerst dacht. Teddy! Jij hebt je stuivertje toch nog. hoop ik?" Als antwoord haalde ik het ding even brutaal als triumf antelijk uit mijn vestzak en liet het haar zien. „Wat ben ik daar blij om, Teddy! Ik heb je toch gezegd dat het je geluk zou aan brengen...." En aan de manier, waarop ze mij aankeek wist ik dat haar zienswijze juist was. De eigenaars van het perceel kad. bekend gemeente Schoten Sectie B No. 3649 en no. 3648. welke perceelen. beide aan den Ver- gierclewegzijn gelegen, zijn bereid deze gronden aan de gemeente te verkoopen voor bedragen respectievelijk f 1300 en f 600. B. en W. achten aankoop van de voren genoemde perceelen in het belang der ge meente. UITGAAN. REVUE: „MAAK JE NIET TE SAPPEL!" Zaterdag 18 October zal in den Schouwburg Jansweg een revue opgevoerd worden, ge titeld: „Maak je niet te sappel!", onder leiding van den schrijver Mart. van Delden, welke hier ter stede met zijn gezelschap tevoren reeds eenige revue's heeft opgevoerd voor de Ontspanningsvereeniging „Ons Ge noegen". Tot de medewerkenden behoorende heeren Smal en Sernee, als Bib en Bah, W. Fortgens, J. Wikke en Mej. Jopie Keizer. Het revue-orkest staat weder onder leiding van den heer Jo Krab. SCHOUWBURG „JANSWEG". Woensdag 15 October zal ln bovengenoem- den schouwburg één volksvoorstelling wor den gegeven van de bekende revue „Laat Waaien" Verwacht wordt dat velen van deze gelegenheid zullen profiteeren om deze popu laire revue te gaan zien, te maar, daar dit de laatste opvoering zal zijn. werkt?" „Ja 't is de eerste van de maand, ziet u. Ik heb, om dien tijd altijd extra werk." „Hoe laat bent u weggegaan?" „Ik denk te ongeveer kwart over tienen. Zeker weet ik 't niet. Maar ik ging zonder iets te weten van van dit vreemde geval „Ja. Hebt u soms vreemden ln :t gebouw gezien, gisteren avond?" „Niemand in 't geheel niemand." Haar stem klonk plotseling luider. „Vertel me eens" Miss Morrow keek haar goed aan „hadt u ooit Sir Frederic Bruce ontmoet?" „Neen, ik had hem nooit ontmoet." „U hadt hem nooit ontmoet? Denk er als 't u blieft om wat u zegt. U hebt hem niet eergisteren avond ontmoet toen u hem in z'n kantoor opzocht?" Het meisje aarzelde. „O, toen heb ik hem natuurlijk gezien. Ik dacht dat u meende of ik aan hem voorgesteld was geweest." „Dus u ging naar z'n kantoor, eergisteren avond?" „Ik ging naar het kantoor van Mr. Kirk. In de tweede kamer zat een groote man met een knevel. Ik vermoed dat dit Sir Frederic Bruce was „U vermoedt 't?" „Wel natuurlijk weet Ik nu dat hij 't was, daar Ik z'n portret ln t ochtendblad heb gezien." „Was hij alleen in 't kantoor, toen u binnen- kwaamt?" „Ja." „Was hij de persoon dien u opzocht?" „Neen, dat was hij niet." „Toen u 't kantoor verliet, bent u ln tra nen uitgebarsten weer schrikte 't meisje op en bloosde ze. „Kwam dat omdat u Sir Fre deric hadt gezien?" „O, neon!" riep Miss Barr levendiger uit. „Wat veroorzaakte dan dat u huilde?" VOOR DEN POLITIERECHTER. Aanval op een caféhouder. In den avond van Koninginnedag 1930 ontstond er een twist in de hal van een café en dancing ln de Tempeliersstraat. De 26-jarige P. S„ bakker te Hillegom wilde daar naar binnen, blijkbaar omdat aan zijn broer de vorige week den toegang was gewei gerd. De portier wilde hem niet toelaten en hield hem om het middel vast; daarop kwam de eigenaar van het café, A. S., toeloopen, die hem eveneens den toegang weigerde en hem sommeerde, heen te gaan. De Hillegommer bracht daarop den caféhouder volgens diens verklaring voor den Politierechter Maandag morgen afgelegd, een steek met een mes toe door een hand en in cle rechterzijde. De caféhouder bloedde hevig en moest 9 dagen in een ziekenhuis verpleegd worden. De verdachte verklaarde, eenige slagen met een boksijzer gekregen te hebben. Van wat er verder was gebeurd wist hij niets meer. 't Was mogelijk, dat hij misschien daar toe vallig op den grond juist een mes gevonden had! Getuige S. ontkende ten stelligste een boksijzer gebruikt te hebben. Wel had hij, na de steken ontvangen te hebben, nog kracht genoeg zich te verdedigen en verdachte ach terover te gooien. Het was een driekantig mes in den vorm van een dolk. De portier, als getuige gehoord, had niets van een boksijzer gezien en ook niets van een mes. Wel had hij gezien, dat de verdachte „een stekende houding" aannam. De vrouw van den portier had verdachte in een hoek zien liggen. Toen hij opstond had hij een mes ln de hand. Zij heeft toen ver- dachtes hand vastgehouden. Het O.M. achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd. Het betreft hier een zeer ernstig feit. Het sterk gestel van den getrof fene heeft hem er nog bovenop geholpen. Verdachte staat ongunstLg bekend en is al meer veroordeeld. De eisch luidde: 4 maan den gevangenisstraf terzake mishandeling. De Politierechter velde vonnis overeenkom stig dezen elsch. Toen verdachte die uit anderen hoofde gedetineerd is door den veldwachter werd weggeleid, maakte hij een dreigende bewe ging met den opgeheven wijsvinger van de rechterhand in de richting van de bank waarin de getuigen zaten.. MOTORDIEN ST. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door de pensionneering van den Sergeant J. H. J. Bossard, is bij het korps overgeplaatst de sergeant A. Hoogerduin van het korps Luchtdoelartillerie te Utrecht. KON. NED. GENOOTSCHAP VOOR MUNT EN PENNINGKUNDE. De najaarsvergadering van het Kon. Ned. Genootschap voor Munt- en Penningkunde is te Haarlem gehouden. Nadat de leden des morgens ln Hotel Funkier waren bijeengekomen, volgde een bezoek aan het Frans Hals-Museum. Des middags werd een bezoek gebracht aan de verzameling van mevrouw C von Pannwitz, huize „De Hartekamp" te Heemstede. Daar werden bezichtigd oude schilderijen, gobelins, Itallaansche bronzen, Nederlandsche en Fransche meubelen en porselein. Vervolgens had in Hotel Funkier een ver gadering plaats. Wegens ongesteldheid van den voorzitter, jhr. mr. M. W. Snoeck, leidde dr. M. A. Evelein. directeur van het museum G. M. Kan, te Nijmegen, de bijeenkomst. De heer A. O. van Kerkwijk, directeur van het Koninklijk Penningkabinet te Den Haag en secretaris van het Genootschap, deed mededeelingen omtrent de gegraveerde por tretpenningen van Simon van de Passé, naar aanleiding van een onbekende portretpenning door Van de Passe in 1593 gegraveerd van Carolus Utenhovius. Daarna werden numismatische mededeelin gen gedaan, waarbij belangrijke stukken te zien waren. Na afloop der vergadering vereenigden de leden zich San een gemeenschappelijken maaltijd. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN: Terug te bekomen bij: Van Galen, Gen. de Wetstraat 44, armband; Van Galen, Rozema- rijnsteeg 20, bankbiljet; Nleuwenhuïs, Vijf- huizerweg 903, Vijfhuizen, beenbeschermers; Vander. Pijlslaan 102, ceintuur; Bur. van Politie, Smedestraat, collier, sleutels; Van Zwieten, Busken Huetstraat 28, duff; Alsema, Leeuwerikstraat 54, gewicht; Boer. Peuzelaar- steeg 18, geldstuk: Wit Cornelissteeg 7. hand schoen; v. d. Kroft, Kinderhuissingel 62e, jas; Smidt Matzen. Amsterdamstraat 3 o. klee- dfngstuk; Zomerdijk, Vredehofstraat 19, ket ting; Hoffies, Joh. de Breukstraat 24, mesje; Deen, Da Costastraat 20, portemonnaie met inhoud; Spoel, Wouwermanstraat 79, idem; Holwerda, Middentuindorplaan 4, kinderpor- temonnaie; Umans, Brouwerstraat 25. idem met inhoud; Goos, Kennemerstraat 68, pa- rapluie; Meije, Da Costastraat 72, rijwielbe- lastingplaatje: Desloover. Spaarnhovenstraat 3. idem; v. d. Haar, Omvalspoort 5, tang; Brinkman, Verwulft 7, vulpotlood; Koeleman, Breestraat 3, wol. „Het was een zuiver persoonlijke zaak. Daar behoef ik toch zeker niet over te spreken?" „Ik vrees van Ja", zei Miss Morrow. „Dit is een ernstige zaak. weet u." Het meisje aarzelde. „Welnu, ik „Vertel me eens alles wat er eergisteren avond gebeurde". „Wel, 't was niet 't gezicht van Sir Frederic dat me aan 't hullen bracht," begon het meLsje. „Het was omdat ik niet iemand anders zag." „Niet iemand anders zag? Verklaar dit als 't u blieft eens nader*" „Heel goed." Het meisje kwam onwillekeu rig dichter naar Miss Morrow toe. „Ik kan 't u wel vertellen. Ik ben er zeker van dat u 't zult begrijpen. Mr. Kinsey, de secretaris van Mr. Klrk, en ik we zijn wel, zoo goed als verloofd. lederen avond wacht Mr. Kin sey op me, en gaan we samen eten. Dan brengt hij me thuis. Eergisteren hadden we gekibbeld over een kleinigheid u weet hoe dat soms gaat." „Ik kan 't me voorstellen," zei Miss Morrow ernstig. „Werkelijk 't was om niets. Dien avond wachtte ik lang en kwam hij me niet halen. Dus dacht lk. dat lk misschien ongelijk had gehad Ik overwon mijn trots, en ging naar hem kijken, deed de deur van Mr. Kirk's kantoor open en ging naar binnen. Natuur lijk meende ik dat Mr. Kinsey er zou zijn. Sir Frederic zat er alleen Mr. Kinsey was weg gegaan. Ik mompelde een excuus. Sir Frede ric zei niets hij keek me alleen aan. Ik spoedde me weg en Misschien kent u 't gevoel. Miss Morrow." ,.U barstte dus in tranen uit. omdat Mr. Kinsey niet op u had gewacht?" „Ik vrees van ja. 't Was dwaas van me, niet waar?" EEN MANIFEST VAN DEN VEREENIGDEN VREDESRAAD. De Vereenigde Vredesraad, waarvan het secretariaat te Weenen is gevestigd, heeft in verschillende talen het volgende manifest verspreid „De regeeringen der gansche wereld ken nen thans officieel aan den vrede het hoog ste recht toe. In het Kellogg-pact hebben zij den oorlog als middel voor de nationale po litiek verworpen. Met dat al gaan de toebereidselen tot den oorlog verder. In het bijzonder is er een scherp contrast tusschen de vredelievende verklaringen der regeeringen eener- en de handhaving en uitbreiding der militaire af richting anderzijds. Deze africhting geschiedt op tweeërlei wij ze. In vele landen wordt zij opgelegd door de wet. In andere is zij z.g. vrijwillig, zij wordt echter inderdaad grootendeels door econo- mischen of zedelijken dwang opgedrongen. Bovendien behouden alle regeeringen zich het recht voor om in het uiterste geval oor- logsdienst te eischen van eiken burger, vrouw zoowel als man. Wij meenen, dat de tijd gekomen is, waarin Iedere oprechte voorstander van den vrede behoort te strijden voor afschaffing van de militaire opleiding der jeugd, en het recht aan de regeeringen dient te betwisten om dienstplicht op te leggen. Dienstplicht onderwerpt de persoonlijkheid volkomen aan de militaire machten. Dienst plicht is een vorm van slavernij. Het feit, dat deze slavernij in het algemeen wordt aanvaard, bewijst slechts haar demoralisee renden invloed. Militaire africhting beteekent dressuur van lichaam en geest voor de techniek van den moord. Zij is opvoeding tot oorlog. Zij betee kent het bij voortduring in stand houden der oorlogsgezindheid en verhindert de ontwik keling van den wil tot vrede, en de oude ge neratie begaat een groote misdaad aan de jonge, wanneer zij haar op scholen en aan universiteiten, in officieele en particuliere organisaties, vaak onder het voorwendsel van „lichamelijke opvoeding", voor het oorlogs- werk africht. De vredesverdragen legden aan de over wonnen landen afschaffing van de militaire africhting der jeugd en van den dienstplicht op. Het oogenblik is aangebroken, waarop de volken zelf het initiatief behooren te nemen om beide in de gansche wereld uit te roeien. Indien de regeeringen de diepte van het verzet tegen den oorlog niet erkennen, zullen zij te rekenen hebben met den weerstand van hen, voor wie trouw aan menschheid en geweten boven alles gaat. Dat alle volken besluiten: Weg met den dienstplicht! Weg met het militairisme! Opvoeding tot menschelijkheid en vrede". Het manifest is onderteekend door: Jane Adda ms (U.S.A.), Paul Birukoff f Zwit serland, vroeger Rusland), Valentin Bulga- koff (Rusland). Prof. Dr. Albert Einstein (Duitschland). Prof. Dr. August Forel (Zwit serland), Prof. Dr. Sigmund Freud (Oosten rijk). Arvid Jarnefelt (Finland), Toyohiko Kagawa (Japan),T. Z. Koo (China), Prof. Dr. J. B. Kozak (Czejchoslovakije), Selma Lager- lof (Zweden), Dr J. L. Magnes (Palestina), Dr. h. c. Thomas Mann (Duitschland), Victor Margueritte (Frankrijk). Rector Ole Olden, (Noorwegen), Prof. Dr. Leonhard Ragaz (Zwitserland). Ameen Rlhani (Arabisch spre kende landen) Romain Rolland (Frankrijk). Hon. Bertrand Russell, F. R, S. (Engeland), Upton Sinclair (U.S.A.) Gen. maj. a. D„ Dr. h. c. F. v. Schonaich (Duitschland). Rabin- dranath Tagore (Eng. Indië). H. G. Wells (Engeland). Stefan Zweig (Oostenrijk) Voor Nederland: Dr. h. c. H. P. Berlage. Prof. Dr. G. J. Heering, A. A. H. Hoytink, Ds. J. B. Th. Hugenholtz, Albert de Jong, Bart. de Ligt, Prof. Dr. C. G. van Riel, Mw. Hen- rlette Roland Holst J. A. van Sijn. Gaarna zal bovengenoemd secretariaat (Weenen VTI, Döblergasse 2/26) verdere be wijzen van instemming en handteekening ontvangen. PERSONALIA. 22 October zal de heer A. de Roo 40 jaar in betrekking zijn bij de firma Joh. Enschedé en Zn* HERVORMD WIJKHUIS LEIDSCHESTRAAT WIJ vernemen, dat gedurende de vacature periode (ontstaan door het vertrek van Ds. Poot), het wijkbestuur van Wijk 2 der Her vormde gemeente zooveel mogelijk allen ar beid voortzet, onder leiding van den Consu lent. Ook de Bijbelbesprekingen zullen dezen winter, eiken Donderdagavond worden ge houden. De eerste vindt plaats a.s. Donder dag en wordt door Ds. L. D. Poot geleid. „Wel, dat hindert niet." Miss Morrow zweeg een oogenblik. „De Maatschappij waar u voor werkt Importeert uit Indië, geloof ik?" „Ja meest zijde en katoen". „Bent u ooit in Indië geweest, Miss Barr?" Het meisje aarzelde. „Toen lk heel Jong was, woonde ik daar enkele jaren met m'n moeder en vader „Waar in Indië?" „Meestal in Calcutta." „Ook nog ergens anders?" Het meisje knikte. „In Peshawar misschien?" „Neen," antwoordde Miss Barr, in Pesha war ben ik nooit geweest." Chan hoestte tamelijk hard, en toen ze hem aankeek liet ze 't chapltre Indië varen. „Hadt u nooit van Sir Frederic gehoord, eer hij hier kwam?" vroeg ze. „Neen, in 't geheel niet!" „En hebt u hem maar dien eenen keer ge zien, toen hij heelemaal niets zei?" „Slechts dien eenen keer." Miss Morrow stond op. „Dank u wel. Dat is alles voor 't oogenblik. Ik vermoed dat Mr. Kinsey weer goed is?" Het meisje glimlachte. „O, ja, dat is weer in orde. Dank u." Ze ging vlug weg. Barry Kirk had de kamer verlaten en kwam nu terug. .Kinsey komt juist boven", deelde hij mede. Tracht hem gauw te spreken te krij gen, eer ze tijd hebben om met elkaar van gedachten te wisselen dat ging ineens door m'n hoofd. Ik-schijn zelf een beetje 'n detective te worden". „Uitmuntend", knikte Miss Morrow goed keurend. Er kwam een groote, donkere jonge man, die keurig gekleed was. binnen. „Wcnschte u me ie spreken, Mr. Kirk?" informeerde hij. „Ja, het spijt me dat ik ln je particuliere zaken moet roeren, Kinsey, maar ik hoor EEN VERGADERING VAN LUISTERVINKEN. Men schrijft ons: Het A.V.R.O.-actie-comïté voor Haar lem had een vergadering van luistervinken belegd in het gebouw van den Protestanten bond, ter bespreking der verder te voeren actie. De vergadering was zeer druk bezocht. De voorzitter van het Actiecomité Mr. L. G. van Dam deelde mede, dat het comité ge meend heeft, evenals dat in Mei is gebeurd, de luistervinken te moeten raadplegen, om trent de verder te voeren actie. Toen de Haarlemsche A.V.R.O.-vrienden bijeen kwa men, eerst in de kleine vergadering in Royal en daarna in de stormachtige protestvergade ringen in het Gemeentelijk Concertgebouw en in het Brongebouw, hebben de tegenstanders gemeend, dat deze actie wel snel zou insla pen. Het tegendeel is geblekenè De storm wind van Mei is aangegroeid tot een orkaan, die met steeds groeienden kracht den tegen stander tot luisteren dwingt. Spr. zoekt de oorzaak hiervan vooreerst in het gekwetste rechtsgevoel van ons Nederlandsche volk. Daarnaast missen wij de A.V.R.O. drie dagen per week in onze huiskamers. Een huisgenoot is ons eenige dagen per week ontvallen en wij strijden om hem te herwinnen. Voorts komt de censuur, een noodzakelijk uitvloei sel van deze verkeerde zendtijdregeling, ons prikkelen. Tenslotte is de toestand in den aether welhaast onhoudbaar geworden door de vele storingen. De technische installatie van den zender is volstrekt onvoldoende en de 298 golf zal uitmuntend kunnen zijn in dien de minister slechts de A.V.R.O. toestaat een eigen zender te bouwen. Het kost de re geering slechts een handteekening en de 298 golf wordt voor Nederland prachtig. Het zal op den duur niet mogelijk zijn de A.VJR.O. deze vergunning te onthouden. De A.VR.O.-actie wint dagelijks aan kracht en zij zal daarbij de fouten van de tegenstan ders hebben te vermijden. Spr. waarschuwt er tegen kinderen in de actie te betrekken. Terwijl de rijpere jeugd vol vuur is voor al lerlei vraagstukken, blijft voor het kind de eigenlijke inhoud der vraagstukken volkomen vreemd. Het comité wenscht de kinderen niet te betrekken in acties van ouderen. Evenzeer heeft de A.V.R.O.-actie zich te onthouden van alle politieke kleur. Tot onze medestanders behooren goede Katholieken en Socialisten en de A.V.R.O. omvat leden van alle richting. Spr. besluit met- de aanwe^gen op te wek ken om met kracht te blijven strijden voor den algemeenen omroep. Vervolgens wordt besloten een comité van vijf personen te kiezen, terwijl daarnaast wijkcommissies zullen worden gevormd. Het definitieve comité wordt als volgt samenge steld: Mr. L. G. van Dam. voorzitter; G. van Eek, Emmakade 55, secretaris; B. Heijmans, penningmeester; S. Rijkes en J. W. van Santé Jr. De heer van Maas vraagt, of het Comité wil overwegen hulp van radrotechnischen aard te verïeenen en of er niet een concert met koor of iets dergelijks kan worden ge organiseerd. De voorzitter zegt het eerste toe en deelt mede, dat Zondagmiddag 4 Januari een bij eenkomst van het comité in voorbereiding is. Verschillende aanwezigen stellen vragen omtrent den debatavond tusschen Mr. van Dam en den secretaris der V. A. R. A. den heer Zwertbroek. Geconstateerd werd, dat de voorzitter van de V. A. R. A. af deeling de heer H. F. Oets het hem door Mr. van Dam aangeboden debat niet heeft aanvaard. De voorzitter deelt mede, dat het debat op 16 October was bepaald, doch dat deze da tum niet kon worden gehandhaafd, daar men nog niet was geslaagd in de keuze van een voorzitter. Zoodra een geschikte voorzitter is gevonden, wordt het debat gehouden. Nadat nog vele aanwezigen wenken om trent de verdere actie ten beste hebben ge- gevei, sluit de voorzitter de bijeenkomst. De strijd voor de A.VK.O.. aldus spr. gaat om de algemeenheid in den omroep. Zij richt zich tegen de versplintering van ons volk op ter reinen, waar voor deze versplintering geen plaats is. De bijzondere omroepverenigingen moeten zich houden aan hun eigen terrein, doch het algemeen program moet worden verzorgd door de algemeene omroepvereeni- ging de A.V.R.O.,. die zich bereid heeft ver klaard haar program onder toezicht te stel len van aangewezen vertegenwoordigers der verschillende geestesstroomingen van ons volk. Spr. is overtuigd, dat deze kwestie ten slotte zal worden opgelost in den door de A.VR.O. aangegeven geest. Nooit nog faalde eene volksbeweging, die met zoo groote aan drang uiting geeft aan wat de volksziel be roert. JUBILEUM. Heden herdacht de heer A. Z?epvat den dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de Nederlandsche spoorwegen. De jubilaris is toegesproken door den heer Kla- rendal, die hem de gebruikelijke enveloppe overhandigde. daar dat je zoowat verloofd bent met een Miss Lila Barr, die op een der kantoren hier werkt. Wist je daarvan?" Kinsey glimlachte. „Natuurlijk, Mr. Kirk; ik had me voorgenomen om u de zaak mee te deelen, maar heb er nog geen gelegenheid voor gehad". Je hebt eergisteren een kleine kibbelpartij met haar gehad? „O, dat had niets te beteekenen"; me neer Kinsey's gezicht «versomberde, ,,'t Is nu weer heelemaal in orde". „Dat is goed. Maar op dien avond heb je tegen je gewoonte, niet op haar gewacht. Je bent eerder weggegaan dan zij, niet waar?" „Ikik vrees van Ja. Ik had 'n beetje het land". „En je wilde 't haar laten voelen. Dat zou ik o-ok gedaan hebben. Dat is alles en excu seer deze persoonlijke vragen". „O, dat is in orde meneer". Kinsey wilde heengaan, maar aarzelde nog even. ,\Mr. Kirk...." „Ja, Kinsey?" „Niets, meneer", zei Kinsey, en verdween. „Kirk wendde zich tot Miss Morrow. „Zie zoo nu ziet u 't verhaal van Miss Lila Barr volkomen bevestigd". „Zoo'n redelijk verhaal er bij", zuchtte 't meisje. Maar dat brengt ons niet verder. Ik moet zeggen dat ik teleurgesteld ben. „Mr. Chan, vondt u dat ik te ver doorging met 't ondervragen over Indië?" Chan haalde z'n schouders op. „In dit ge val is 't beter, dat de tegenpartij niet weet wat wij denken. Mijn tactiek is altijd om groote onwetendheid voor te wenden. Soms wond ik precies voor wat ik denk. Bij ande ren weer vlieg ik meer in de laagte". (Wordt vervolgd). R.-K. ONDERWIJS AAN ZWAKZINNIGEN. VOOR HET NIEUWE SCHOOLGEBOUW. VERBREEDING VERGIERDE- WEG. AANKOOP VAN GROND.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6