RABBIJN DE VRIES 60 JAAR. DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 14 OCTOBER 1930 De Huldiging. Men schrijft ons: Ter gelegenheid van den 60sten verjaardag van Rabbijn de Vries te Haarlem, had zich een comité gevormd teneinde den populairen rabbijn een reis naar Palestina aan te bie den. De leden van het comité hadden zich ten huize van den jarige vereenigd om hem te huldigen. De voorzitter van het comité Rabbijn dr. B. Isr. Ricardo overhandigde het geschenk, benevens een door den teekenaar L. Pinkhof vervaardigd album, bevattende de namen van hen, die tot het geschenk bijdroegen, met een rede. waarin hij deed uitkomen, dat Rabbijn de Vries de voorkeur er aan zou ge ven, om op dezen avond niet te spreken van een huldiging. Het bereiken van den 60sten geboortedag zou op zichzelf geen aanleiding zijn geweest tot een huldiging, ware het niet, dat de vele vrienden deze gelegenheid spon taan hebben aangegrepen om een levens- v/ensch van den geliefden leeraar te vervullen Spreker wees er op, dat Rabbijn de Vries de vier kronen sieren, waarvan de spreuken der Vaderen gewagen: de kroon van de Thora - kennis, door zijn studie, de kroon van den priester als leider zijner gemeente, de ko ningskroon als geestelijk leider van de Ne- deriandsche Mizrachio en de kroon van den goeden naam, als de man, die door tal van karaktereigenschappen niet slechts eerbied en ontzag voor zijn verstandelijke gaven wist te wekken, maar tevens liefde en genegen heid van breede kringen. Spr. besloot zijn in drukwekkende rede met de hoop uit te spre ken. dat Rabbijn de Vries van zijn Palestina- reis bevredigd en in volle gezondheid moge terugkeeren. De secretaris van het comité, dr. I. van Esso Bzn. las daarna een aantal telegrammen en brieven voor van comité-le den, die verhinderd waren aanwezig te zijn, om als oud-leerlingen vervolgens van hun liefde voor den meester te getuigen. De heer A. de Lleme Bzn., voorzitter der Haarlemsche Isr. Gemeente constateert, dat In overeenstemming met den wensch van Rabbijn de Vries, vogels van diverse pluima ge hebben meegewerkt tot bereiking van het doel van het. comité. Spreker deed dit gaarne, omdat Rabbijn de Vries respect heeft voor ieders eerlijke overtuiging. De heer mr. K. J. Edersheim bracht na mens den Nederlandschen Zionistenbond hulde aan den pionier en on vermoeiden strij der voor de Zionistische zaak. Mej. C. Asser dankte Rabbijn de Vries na mens de Joodsche Jeugd federatie die hem stegds bereid vond te spreken op bijeenkom sten en te schrijven in hare organen. Opperrabbijn Davie roemde de gaven van Rabbijn de Vries, zijn liefde voor ieder, zijn inzicht in verhoudingen, zijn redenaarstalent en zijn karaktervastheid. „Wij verwachten, dat gij na uw terugkeer uit het Heilige Land zult zijn als Kalob. Gij zult de waarheid brengen en daardoor anderen, die de werke lijkheid niet kennen, tot zwijgen brengen." De eerste Joodsche leeraar van den jubila ris, de heer Schaap, getuigde van zijn trots op den leerling, die het zoover gebracht heeft. In een Hebreeuwsche rede getuigde de heer B. de Vries als leerling, van zijn leeraar als de man van den eenvoudigen en rechten weg. Met een treffend dankwoord van Rabbijn de Vries werd de avond besloten. Men heeft spr. gedwongen stil te staan op dezen dag. Spreker heeft zijn gansche leven nauwkeurig overwogen, of het goed was, wat hij wilde. Was hij daarvan overtuigd, had hij den rech ten weg gevonden, dan is hij hem gegaan, zonder ooit terug te wijken. Het leven heeft hem gegrepen, maar hij heeft ook het leven gegrepen. Men kan een dienaar zijn en spre ker wilde een dienaar zijn van het Joden dom. en toch een zelfstandig mensch. Spr. heeft het Jodendom ln vrijheid gediend en niet de gemeente in het Jodendom. Het deed hem goed. dat vogels van diverse pluimage medegewerkt hebben aan het geschenk, waar voor spr. hartelijk dankbaar is. Het ls heerlijk dit nobele, sierlijke en aesthetische geschenk te mogen aanvaarden. Tot dusverre gaf iedere nieuwe situatie hem een nieuwe opdracht en een nieuwen plicht. Hij gaat thans Palestina zien, maar nog meer om te leeren en te bestudeeren, waar uit dan een nieuwe taak en nieuwe plichten zullen geboren worden. Spr. hoopt, dat hij een Kalob zijn zal. Wij zullen verder werken en uit onzen arbeid kracht putten en er voldoe ning in vinden. Laten wij allen ons werk goed doen. Of wij zaaien in vreugde, of in tranen, zeker zullen wij dan eens in vreugde oogsten. VRIJZ.-DEMOCRATISCHE BOND. MR. JOEKES OVER DE VLOOTPLANNEN. De afdeeljng Haarlem van den Vrijzinnig Democratischen Bond had Maandagavond in het gebouw van den Ned. Protestantenbond een vergadering belegd, waar Mr. A. M. Joekes, lid der Tweede Kamer, sprak over de vlootplannen van Minister Deckers. Spr. begon met te zeggen dat het met de Nederlandsche vlootpolitiek een lijdensge schiedenis zal blijven, tenzij de Nederlandsche regeering koers -wendt. Na eerst aan eenlge voorafgaande vloot plannen herinnerd te hebben, zeide spr. dat de vloot voor Indië bestaat uit 2 kruisers, 8 torpedojagers en 12 onderzeeërs. Minister Deckers wil nu een uitbreiding met 50 pet. (n.l. nog 1 kruiser, 4 torpedojagers en 6 onder zeeërs er bij). Maar de regeering noemt dit. niet zoo. zij spreekt van aanbouw van een „reserve". De regeering vraagt nu slechts een termijn. Volgende termijnen zouden dus geweigerd kunnen worden. Maar dat is toch geen vlootpolitiek! De beslissing over den eersten termijn is dus een beslissing in beginsel. Wie dus van de vlootplannen niet wil weten, moet den eersten termijn niet toestaan. Als doel van de weermacht in Indië wordt aangegeven het handhaven van ons gezag, van rust en orde. De vrijzinnig democraten kunnen het hiermede eens zijn. Maar dit is iets anders dan het hebben van een oorlogs weermacht! Als ander doel wordt genoemd: het voldoen aan onzen plicht in de volhenge- meenschap; het handhaven dus van een strikte neutraliteit bij conflicten tusschen andere mogendheden. Doch, aldus spr. sedert wij lid van den Volkenbond zijn, zijn wij tot tweeërlei dingen gehouden: met economische middelen trachten een land, dat oorlog wil, tot reden te brengen en aan een vriend schappelijke macht, die gewapend optreedt, doortocht te verleenen. Maar waar "blijft dan de neutraliteit? De basis van neutraliteit is geheel uit den tijd. In Indië staan wij, omdat het gebied daar zoo uitgestrekt is, voor een volstrekt hope- looze taak als Engeland, de Vereenigde Staten of Japan tot geweld ln Indië zouden willen overgaan. Van Amerika is intusschen zoo iets niet te verwachten. Blijven dus over Engeland en Japan. Vechten tegen Engeland is voor ons een volstrekt onredelijke en onmogelijke ge dachte. En de Japansche vloot is vergeleken bij de onze, geweldig wat grootte en aantal schepen en ook bewapening betreft. De Vlootplannen van Minister Deckers wor den aangevallen door de democraten, maar ook door hen, die vóór het maken van een vechtapparaat ter zee zijn. Om echter een vechtapparaat te maken waar wat mee te be- binnen is, zou men niet f 120 millioen moeten besteden, maar vele malen deze f 120 millioen Dat zou dus het najagen van een phantoom worden. En met die f 120 millioen is men er nog niet. Er zullen moeten komen een vloot- basis, vliegtuigen, vliegkampen enz. Dat alles kost nog eens f 8 millioen per jaar. En dat in een tijd van ernstige economische malaise! Op den duur zal moeten worden aangestuurd op een sluitend budget. Hoe kan dat, als men het volk geweldige iasten gaat opleggen? Men haalt nu het gebeurde te Curasao aan, om te bewijzen dat toch een weermacht ter zee noodig is, maar de fout van Curasao is niet geweest dat daar geen oorlogsschepen waren, maar dat er groote zorgeloosheid heeft geheerscht, reeds onder den voorganger van gouverneur Fruytier, bij het nemen van maat regelen voor handhaving van orde en rust. En wat den Volkenbond betreft: de kleine Staten zijn er op aangewezen het voorbeeld van ontwapening te geven, zooals Denemar ken gedaan heeft. Het is niet waar dat Ne derland tegenover den Volkenbond de ver plichting heeft, een gewapende macht er op na te houden voor een eventueele internatio nale actie. Bestond die verplichting, dan was immers de houding van de Assemblée tegen over Denemarken een geheel andere geweest. Maar Denemarken is immers juist inde Assem blée toegejuicht, ómdat men voelde dat het een eersten stap in de goede richting deed! (applaus). Het is spreker's overtuiging dat uitbreiding van de vloot het ooriogsgevaar in Indië za) vergrooten. Minister Beelaerts van Blokland heeft in Genève een verdienstelijke rede gehouden, waarin hij zeide dat men tot ontwapening moest overgaan, maar hoeveel grooter kracht- zou van zijn woord zijn uitgegaan wanneer hij had kunnen spreken uit naam van een Land, dat tot ontwapening overgegaan was, dat gezegd had: wij doen niet mee aan de beestachtigheid van den oorlog! (luid ap plaus). Het ontwerp van Minister Deckers zal wel worden aangenomen; de neuzen zijn geteld, maar duidelijk is dat er in het land een bepaald vereet is tegen de door de regeering aangegeven richting, ook in kerkelijke krin gen (getuige het petitionnement van „Kerk en Vrede") een grooter verzet dan straks uit de stemming in de Tweede Kamer zal blij ken. Na de rede van den spreker klonk luid applaus. De voorzitter, de heer A. G. Boes, dankte den spreker voor zijn mooie, heldere en gloed volle voordracht en wekte op tot aansluiting bij den Vrijz. Dem. Bond. De vergadering werd o.a. bijgewoond door Mr. M. Siingenberg, lid der Eerste Kamer. JUBILEUM. 16 October hoopt de heer v. Eijk den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar bij de firma J. J. Beijnes als fraiser in de houtbe werking werd te werk gesteld. CHRISTELIJKE ORATORIUMVEREENIGING De Christelijke Oratoriumvereeniging opent haar seizoen met de uitvoering van ..Les Béatitudes" (De Zaligsprekingen) van César Franck en wel op Vrijdag 24 October in de Gemeentelijke Concertzaal. Medewerking wordt verleend door de vol gende solisten; To van der Sluys. Bsrthe Se- roen, Annie Woud, Louis van Tulder, Hans Schouwman, Max Kloos en Jac. Ph. Caro. De negeleiding is opgedragen aan de Haar lemsche Orkestvereeniging, terwijl het geheel onder Jeldïng zal staan van den dirigent der C. O. V.: George Robert. NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. Dezer dagen hield de afd. Haarlem van bovengenoemde vereeniging haar eerste ledenvergadering in dit seizoen. De voor zitter opende de bijeenkomst met een wel komstwoord, waarbij hij dank bracht aan den heer G. A. van Schaik voor de leiding van de Limburgsche excursie. Een verslag met foto's van dien tocht lag ter inzage. De heer van Schaik deelde mede, dat het bestuur gemeend heeft, een krachtige actie te moeten voeren om het duinterrein ten Noorden van den Zeeweg te beschermen en bebouwing van dezen weg tegen te gaan. Daartoe wordt op initiatief van de afd. Haarlem een extra nummer van „De Wandelaar" uitgegeven (buiten abonnement en voor rekening der afdeeling) waarin door vooraanstaande per sonen adhaesie betuigd wordt aan deze actie en de kwestie uit stedebouwkundig, biolo gisch en sociaal-economisch oogpunt wordt beschouwd. De lijst van medewerkers waar borgt een zeer Interessant nummer, dat voor ieder, die met een bijdrage van 1 of meer deze actie steunt, aan het secretariaat ver krijgbaar is. Spreker wekte de leden op tot steun. Nadat eenlge besprekingen over doeltref fende propaganda voor dit nummer waren gevoerd, vertoonde de heer Sipkes een serie lantaarnplaatjes van gekweekte en wilde planten, waarbij zeer fraaie van Orchit spi ranthes. Ook andere leden lieten foto's van dezen zomer zien o.a. van het Leiderskamp voor Natuurstudie, dit jaar door de N.N.V. te Denekamp gehouden. BOUWTERREIN. B. en W. stellen voor aan J. W. Tromp te verkoopen 309 M2. grond aan de Hoefft- straat (tegen f 14 per M2.) om daarop drie woonhuizen te bouwen. AANKOOP VAN EEN PERCEEL. De eigenaresse van het perceel aan de Jacobstraat no. 1, groot 54 cA., heeft zich bereid verklaard, dat perceel aan de gemeen te te verkoopen voor f 4.250. Aangezien aankoop van het perceel voor de gemeente van belang geacht moet worden, stellen B. en W. den raad voor daartoe te be sluiten. NIEUWE SCHOOLGEBOUWEN. Vrijdag a.s. worden hier ter stede weer twee schoolgebouwen geopend, 's Morgens 10 1 '2 uur heeft de opening plaats van het nieuwe gebouw der school voor u.l.o., letter B. hoofd de heer J. B. J. van der Kaar) aan het Juno- plantsoen nabij de Zaanenlaan. 's Avonds 8 uur wordt de nieuwe school voor voorbereidend onderwijs No. 7 aan de Berkensraat geopend. Hoofd dezer school is mej. R. H. J. Folmer. JEUGDFANFARECORPS. In het Amsterdamsch kwartier is een jeugdfanfarecorps opgericht als onderafdee- ling van de Speeltuinvereeniging „Het Oos terkwartier". In dit corps worden opgenomen kinderen van 9 jaar en ouder. Als directeur zal optreden de heer Peter Wit Jr., het secre tariaat is gevestigd bij A. Selhorst. POLITIEHONDEN WEDSTRIJD. Zondag hield de politiehondendresseer- club „Kent u zelf", haar onderlingen wed strijd op het oefenterrein te Santpoort. Als keurmeesters fungeerden de heeren A. Loker- se. secretaris der afdeeling Noord-Holland van den K.N.P.V. en J. Doornbosch, politie agent te Haarlem, als helper de heer Van Gelier en als leider B. K. Wolters uit Haar lem. Er werden door zes personen aan den wedstrijd deelgenomen van wie D. Doorn bosch buiten mededinging. De uitslag was als volgt: Klasse A: Het hoogst aantal punten D. Doornbosch, met den B. H. reu „Prins". Ie prijs B. van Gulik. met de Bouvier reu, ,3rigand", die tevens den wisselprljs won* 2e prijs P. Hameeteman met de Bouvier reu ,3runo". 3e prijs J. van Batenburg, met de B. H. reu, „Max". 4e prijs A. Klabou, met de Groenendaeler teef „Moortje". Klasse B. Ie prijs: K. Langereis, met de D. H. reu „Harold". MOTORDIF.NST. Aan den reserve le luitenant van de mili taire administratie G. A. de Beus, van de schoolcompagnie van den Motordienst. is op zijn verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. EEN AFDEELING VAN „SUCCULENTA" TE HAARLEM OPGERICHT. Meer en meer Ls het kweeken van cacteeën en vetplanten een liefhebberij geworden. Bijna huis aan huis ziet men deze kinderen der woestijn en zon ln vensterbank of op ta feltjes voor het venster staan. De reeds jaren bestaande Nederlandsche Vereeniging van vetplanten verzamelaars „Succulenfca" heeft alhier een vergadering gehouden om tot de oprichting van een af deeling te komen. De voorzitter der ver eeniging. de heer C. de Ringh uit Hilversum, leidde de bijeenkomst en hield bij lantaarn plaatjes een causerie over cacteeën en vet planten. Van de aanwezigen gaven 33 zich op als lid. Daarop werd de afdeeling Haarlem opge richt en een bestuur gekozen. Secretaresse is mevr. J. C. Schreuder—v. d. Berg. HET WERKTIJDENBESLUIT VOOR WINKELS. Het bestuur van de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche vereeniging van Huisvrou wen, welke afdeeling ruim 2300 leden telt en dus ruim 2300 huisgezinnen omvat, heeft het volgende adres tot den raad gericht: „Vernomen hebbend, dat, in verband met de bij uw Raad ingekomen adressen naar aanleiding van het werktijdenbesluit voor winkelpersoneel, uw Raad overweegt, een ver ordening in het leven te roepen, waardoor al le winkelzaken éénmaal per week na 12 uur gesloten moeten worden, „van oordeel zijnde, dat een dergelijke maatregel de taak der huisvrouw zeer zou verzwaren, daar de werkzaamheden in de hunshouding niet elke week op één dag kun nen worden stilgelegd en zich dus ook op die dagen onverwacht en herhaaldelijk de be hoefte aan allerlei artikelen zal voordoen, zoowel voor de huishouding als voor de schoolgaande kinderen, „wendt zich tot uwen Raad*met het drin gend verzoek, rekening te willen houden met de moeilijkheden, welke voor de huls vrouwen uit een dergelijk besluit zouden voortvloeien en dus een daartoe strekkend voorstel niet te aanvaarden. Scheepvaartberichten Alhena 11 v. Madras, Rotterdam n. Calcutta Aichiba 12 v. Victoria, Buenos Aires n. R'dam Aludra p. 11 Fernando Noronha. Rotterdam n. Buenos Aires. Alphaoca n te Buenos Aires v. Rotterdam. Alderamin \2 te Rotterdam v. Hamburg. Arendskerk 13 vun. v. Rotterdam naar Hamburg Amstelkerk p. li Las Palmas, Buenos Ayres n. Amsterdam Almelo 12 te Antwerpen v. Hamburg Astrea 11 v. New York n. Curasao Baarn 11 v. Curacao n. Cristobal. Biillton 13 te Rotterdam v. Durban Bintang 10 te Singapore v. Macassar Bosch-dijk 11 v. Belawan Deli. Java n. Am sterdam Blitax 12/ 13 U- te New York v. Java Boskoop 11 te Antofagasta v. Corral. Bodegraven p. 10 15 u. 18 m. Ouessant, Am sterdam n. Curasao. Bilderdijk p. 13 Scilly, Rotterdam n. Baltimore Costa Rica 12 tc Amsterdam v. Hamburg Ceres 13 v. La Romana n. Queans town Cottica 10 v. Now York n. Port au Prince Djember 10 v. New York n. Java Delfland 12. 9 uur te Bahia, Amsterdam naar Buenos Aires Delftdijk 12 te Londen, Rotterdam n. Fran cisco Eemdijk 13 te Londen. Antwerpen n. de Paci- fickust Eemland 13, 8 u. 45 m., te Amsterdam v. Ham burg Fiora 10 v. New York n. Curacao en Mara- caibo Ganymedes p. >2. 12 u. Fayal. Amsterdam n Curacao Gaasterland p. 11 Ouessant. 14 te Hamburg ver wacht, W.-Afrlka n. Amsterdam Gemma 13 te Singapore, Japan n. Rotterdam Garoet 12. 14 u. v. Gibraltar. Batavia n. R'cam Hercules 12 te Rotterdam v. Paramaribo Haarlem, 10 v. Tocopilla n. Manta Indrapoera p. 12 10 u. Kaap del Arml. Rotter dam n. Batavia Jagersfontein 11 v. Dar es Salaam, Beira n Rotterdam Kennemeriand 9 v. Santos, Amsterdam naar Zuid-Amerika Kieldrecht p. 10 Gibraltar, Rangoon n. Rot terdam Kota Pinang p. 12, 22 u. Ouessant, Rotterdam n. Batavia Kinderdijk 12 v. St. Thomas Koudekerk 13 te Antwerpen v. Hamburg. Laertes 12 te Makassar v. Amsterdam Maasland p. n, 19 u. 50 m. Dungeness, Amster dam n. Buenos Aires Maasdam 11 v. Havana, Rotterdam n. New Or leans Meerkerk 12 te Port Said. Rotterdam n. Calcutta Midas ii te Curacao v. W.-Indië Meliskerk p. 11 Gibraltar. Beira n. Rotterdam Nijkerk 12 te Hamburg v. Antwerpen Nieuw Amsterdam 13 8 u. 15 m. v. Plymouth. New York n. Rotterdam Or an la n 7 u. te Buenos Aires v. Amsterdam Po'.ydorus 12 te Amsterdam v. Bremen Rletfor.tein 12 v. P. Soedan n. Mombasa Rijnland p. 13 Ouessant. 14 22 u. te iJmuiden verwacht. Buer.as Aires n. Amsterdam Roepa: p. 12 Beachy Head. Newcastle n. Ned. Indië Riouw p. 11 Gibraltar. Batavia n. Amsterdam Rotterdam 12 te New York v. Rotterdam Streefkerk 13 te Antwerpen. Bombay n. Rot terdam Stuyvesant 0 v. Curacao n. Pto. Cabello Stadsdyk 12 te Suez Rangoon n. Rotterdam Sibajak 13," 0 u. te Sabang. Rotterdam »aar Batavia Slamat 13 19 u. v. Sabang. Batavia n. R'dam Springfontein 12 v. Rotterdam n. Hamburg Tanimbar 13 te" Amsterdam v. Antwerpen Tperimai 13. 3 u. v Port Said. 17. 12 u. te Mar seille verwacht. Batavia n. Rotterdam Tjisaroea 9 v. Hon? Kong n. Swatow Tjipanas 0 te Hong Kong Tjibesar 9 te Hong Kong Tosari lj v. Colombo. Calcutta n. Rotterdam Voler.dam u v. Southampton. Rotterdam naar New York Vo'.enóam p. 12 Lizard. Rotterdam n. New York Venezuela 10 v. Curacao n. Pto. Colombia Zaan'-and 12 9 u. v. Bali la. Buenos Aires naar Amsterdam Breda 10 v. Kaapstad n. A'^oabaai Montferland .10 v. Santos n. Amsterdam Nteuwkerk 11 te Kaapstad. Beira n. Rotterdam RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 15 OCTOBER HILVERSUM. 1071 M. Vóór 6 uur: 298 M. Uitsluitend VARA-Ultzendlng. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 VPRO. Mor genwijding. 10.15 Voordracht door Martha Poldermans. 10.30 Ziekenuurtje. 11.30 Gra mofoonplaten. 12.00 Concert. VARA-Septet. 2.0o Vrouwenuurtjc. 3.00 ..Maak het zelf!"-les 4.00 Vraaghalf uurtje. 4.30 Orgelspel door Joh. Jong. 5.15 Kindervertelling. 5.45 Concert VARA-orkest. 6.15 Mr. J. H. Schültz van Haegen..Noodzakelijke verbeteringen in het Gevangenis- en Reclasseeringswezen". 6.45 Concert. VARA-orkest. 7.00 H. v. d. Brug: ..De VARA-Jubileum-propaganda" 7.10 J. J. de Roocie: „Het October-Congres der Britsche Arbeiders-Partij". 7.30 Joodsch uur tje. Koor der Groote Synagoge te Amsterdam Jo Rabbie Jr. isolist). S. H. Enslandcr (pia no). 8.30 Voordracht door Willem van Ca pe 11 en. 10.00 Concert. VARA-orkest. 1-.30 Persber. 10.45 Vervolg concert. 11.15 Gramo foonplaten. 8.15 Gramofoonplaten. 10.30 Ziekendienst. HUIZEN, 1875 M. lUitsi. NCRV-Ultz.) 11.00 Gramofoonplaten. 11.30 Harmonium bespeling door M. F. Jurjaanz. 12.00 Politle- ber. 12.30 Concert. J. Richters, vlooi. P. de Vries, fluit. Mej. E. Sandow. piano en orgel. 2.00 Concert. Mevr. Canté—v. Amerongcn, sopraan, J .Keescn, viool, A. Adema, piano. 2.45 Lezen van Chrê. Lectuur. 3 15 Vervolg concert. 4.15 Gramofoonplaten. 500 Kinder uurtje 6.00 Voor de landbouwers. 6.15 Dr. G. Esselink: „Ons bestaan een worsteling om het leven: II. Erfelijkheid". 7.15 Cursus Elec- vrotechniek. 7.45 Pollüeber. 8.00 U;tz. door den Ned. Chr. Blindenbond. Sprekers: Th. W. Aris, C. Wagemaker. Muzik. medew. Da mes A. Musch (sopraan). T. v. d. Belt (viool) De heeren H. Vcenschreuder. piano. II. J. Kruithof, orgel, 10.15 Persber. 10.25 Gramo foonplaten. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. A. Vaughan, alt, L. Huws, tenor, 12.50 Orgelspel door E. O'Henry. 1.20 Orkest- concert. 2.20 Televisie. 2.25 Berichten. 2.30 Schoolu,Hz. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinder uurtje. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Concert. Sophie Tucker, zang. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing 8.05 Concert. Militair orkest. 8.20 Lezing 8.35 Vervolg Militair Orkest. 9.20 Nicuwsber. 9 35 Koersen. 9.45 Lezing. 10.05 Concert. C. Went- worth, sopraan. F. Lake, tenor. Orkest. M.5Q Dansmuziek. 11.35 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS" 1725 M. 12.50 Gramofoonplaten. 4.05 Orkestconeert en soli. 8.20 Concert. Koor, orkest en solisten. LANGENBERG, 473 M. 6.20 Gramofoonplaten. 0 35 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonpl. 12.25 Orkestconcert 4 50 Orkestconcert. 7.20 Concert. Trio en zang. 8.20 Avond-bijeenkomst in den Dom te Keu len. Toespraak, koorzang, orgelspel. ZEESEN 1635 M. 6.20 Lezingen en lessen. 3.50 Orkestconcert 4.50 Lezingen cn lessen. 7.20 Actueele pot- pourrie, door sopraan en bariton. 7.30 Or kestconcert. 8.20 Concert door 't Domkoor o. 1. v. Prof. Mölder. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 Orkestconcert. 2.20 Concert. Orkest en piano. 4.20 Kinderuurtje. 7.20 Orkestcon cert en zang. 8.20 It-aüaansch concert. Or kest en voordracht. 9.50 Kamermuziek. 10.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 508,5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Trio-concert. 8.35 Orkestconcert en zang. Een dageiyksche Kindervertelling. Na ccn afdruk tc hebben genomen, liet de slotenmaker n door den vogel naar zijn werkplaats terug brengen. Het vuur werd flink opgestookt en de blaasbalg blies als ccn storm. Toen nam hij het gloeiende ijzer uit het vuur cn begon den sleutel tc bewerken. ..Men moet het ijzer smeden als het heet is," zeide hij tot zich zelf. De smid sloeg op het ijzer, dat de vonken er af vlogen. Het aambeeld klonk als een klok, zoo helder van toon cn de kabou ter zong er een liedje bij. „Een liedje," zeidc bij weer, ..geeft de maat bij het werk aan cn dan vlot het heel veel beter."

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 7