KOOT PIANO'S LETTEREN MUZIEK EN KUNST Scheepvaartberichten SPORT EN SPEL HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 15 OCTOBER 1930 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel KUNSTKRING „HEEMSTEDE". ETHEL BARTLETT EN RAE ROBERTSON Wat Miss Bartlett en Mr. Robertson in hun samenspel op een of twee vleugels Dins dagavond ten gehoore brachten mag over 't geheel als zeer voortreffelijk worden geboek staafd. Smaak, gratie, duidelijkheid, kleur- ver*:heidenheid, stijlbegrip kenmerkten hun spel en al deze goede kwaliteiten bij beiden werden gesteund door uitnemende techniek en vertruwbaar geheugen. Niet altijd werd het menschelijk volmaakte bereikt: de tert senpassages in het eerste hoofddeel van Mo- zarts sonate kunnen nog klaarder, nog meer te zamen klinken dan zij ditmaal tot ons kwamen, en in de rollende linkerhandaccoor- den in het slot-rondo was bij een der part ners niet alles in den haak; ook stond de voordracht van het laatste programmanum mer, Saint Saëns' bekende Variaties op een thema van Beethoven niet geheel op dezelfde hoogte als die van 't voorafgegane; doch misschien speelde eenige vermoeidheid hier een rol en was oorzaak dat de mnemotech niek van den speler in de eerste Variatie even faalde, dat het pedaalgebruik bij beiden niet steeds overeenstemde en dat het spel hier wat minder fijn genuanceerd klonk. Ik stip deze bijzonderheden volledigheidshalve aan, doch wil er onmiddellijk aan toevoegen dat'zij hoegenaamd geen afbreuk deden aan den totaal-indruk en dat ik gaarne instem met de algemeene waardeering die hun uit stekend spel genoot. Vierhandig op een klavier werden de Va riaties van Brahms op een thema van Schu mann en het Allegro brillant van Mendels sohn voorgedragen op een wijze die niet an ders dan bewondering verdient. Brahms werk is natuurlijk zeer Interessant; de groote klankrijkdom bekoort niet minder dan de verrassende harmonische behandeling; op den duur echter schijnt het wat dik, pasteus. Daarentegen is het Allegro van Mendelssohn een en al levendigheid en schittering, en zoo werd het ook gespeeld; de figuren fon kelden als fonteinen in het zonlicht. De glans en lichtheid waren hier evenzeer te roemen als de ernst en bezonkenheid bij de vooraf gegane variaties. Het derde programmanummcr waren wer ken der nieuwere Frarsche school van Taille - ferre en Debussy, en epn zeer gemoderniseer de Griegimpressie van Arnold Baa, in welke werkjes het veelkleurig pianistisch palet der uitvoerenden in een helder licht kwam. Dat alles door beiden uit het hoofd werd voorgedragen, mag zeker wel als bijzonder heid bij dergelijk samenspel opgemerkt wor den. Dc vrijheid en het élan van hun voor dracht leed evenmin daaronder als onder de vrijheidsbeperking die het vierhandige spel onvermijdelijk met zich brengt. Het zaaltje van den Protestantenbond was geheel gevuld (en niet met vrijbilletten!) en het auditorium toonde zich met reden zeer erkentelijk voor het genotene, waarop de be kende Wals in As van Brahms, voor 2 pianos gearrangeerd, als toegift werd gespeeld. De stemming der Ibach-vleugels was niet volkomen, K. DE JONG. GEMEENTELIJK ORGELCONCERT. ANNIE WOUD GEORGE ROBERT. Als inleiding der oude Italianen in Annie Woud's magistralen zang koos de organist het rustige, klassieke stuk van Antonio Gabrieli, „Canzona". En het was fijn gevoeld dat George Robert de myxolydische sfeer van dit orgellied in zoo strenge registreering hield. In deze antieke vormgeving kwam het niet bij den hoorder op, de orgelkleuren on gevoelig, droog te noemen, schoon hij er de meest ongemengde principaalstommen koos. Ik voel deze keuze dus als opzettelijk aange bracht en word daarin versterkt door wat hij na den zang deed volgen: Bach's Fan tasie en fuga in g klein. Ook hier frappeer de zijn spel door groote soberheid van re gistreering, die toch aan duidelijkheid niets te wenschen liet. Wil hebben dat sterk mo- duleerende middendeel welhaast in alle denkbare kleurencombinaties gehoord. Hier, na het lied van Durante, was deze beperking in de toongeving zeer zeker van bijzondere uitwerking. Met de fuga echter stelde mij dc organist teleur. De eerste expositie al reeds eischte van den hoorder, ook van hem die het noten beeld kent. inspanning om don loop der stemmen te onderkennen, en de eenkleurig heid werd tot monotonie, waarvan het los raken hieruit te lang werd verschoven; als dan nieuwe motieven de belangstelling vroegen, ontging den luisteraar grootelijks het interessant verloop der combinaties, en een niet duidelijk geregistreerd pedaal werk te ook niet mee om klaarheid te brengen. Het is best mogelijk dat de organist, van wien we toch meermalen dit werk hoorden in de Groote Kerk. voor het orgel der con certzaal een geheel andere registreering moet kiezen. Na de stukken van Gabrieli en Sweellnck. na de inleidende fantasie, waar evenals in de begeleidingen bij den zang het muzikaal gevoel bevrediging vond, waren onze verwachtingen bij de fuga hoo- ger gespannen. De clavcclmbelpartijcn dan waren in deze orgel-omzetting in prachtige overeenstem ming met de zangstem. Annie Woud geeft in den zang der oude Italianen, ook aan hem die de taal niet verstaat, alles wat hier de muziek kan geven. Zij doorschouwt den adel dezer monumentale lijnen, en voert de fantasie van den hoorder naar hoogste hoogten. Zij doorvoelt de grootmacht dezer harmonieën en brengt haar den luisteraar als een tooverdrank die het innerlijk hevig beroert. Grieksche tempels en Gothische kerken bouwt men niet meer. Maar onder de zang stemmen die daarvan den zin doen gevoe len met een enkel lied, ja met een enkele noot. mogen wij de stem van Annie Woud waardeoren als een kostbaar kleinood. Het tweede deel van dit concert, gewijd aan toondichters van jongeren datum, kon Ik, wijl mijn aanwezigheid gevraagd werd hij een ander concert in deze stad, niet meer bl)woncn- O. J. kalt. SCHUBERT-AVOND. GEORGE VAN RENESSE—FELIX DE NOBEL De concertgevers waren stellig niert op tijd begonnen, want nadat ik de eerste helft van het orgelconcert in de gem. Concertzaal had bijgewoond, kwam ik nog vroeg genoeg om van dezen Schubertavond al de uitge voerde stukken te hooren, zij 't dan dat de groote sonate in bes, waarmee 't programma opende, al voor een gedeelte was gespeeld en wij ons moesten tevreden stellen met een plaats buiten de zorgvuldig toegesloten deu ren. Zorgvuldig toegesloten: ik zeg dit met opzet. Want in de gem. concertzaal, althans op de tribune, liep men maar in en uit en had nog niet genoegzaam den invloed van het straatrumoer afgeschud, om dien van de schoonheid te ondergaan. Een groote teleur stelling voor wie de tribune prefereeren, om dat zij daar minder worden gestoord in hun aandacht, zooals zij het recht hebben te on derstellen. Indien de Sonate zoo goed heeft geklon ken als de nu te spelen Fantasie in f klein, die wij in samenwerking der beide concert gevers hoorden uitvoeren, dan mag stellig de hoorder tevreden zijn. Want in dit pracht volle, hoogst waardevolle werk, dat helaas al te weinig tot uitvoering komt (de An- driessens speelden het een vijf jaren gele den), bereikten de executaten, dat de zin van het werk klaar tot ons kwam. Het he roïsche element der muziek vond in het goed afgewogen samenspel een ten volle te vertrouwen fundeering; terwijl beide muziek- naturen zich ook elders saamvonden: de ly riek klonk prachtig. Nog eenmaal zouden zij zich naast elkaar zetten, nl. het tweede deel van het concert bij een tweetal marschen uit opus 40 (die uit opus 27 kwam niet tot uitvoering) en voorts in „Deutsche Tanze". Hun samenspel deed overal het warm-pulseerend leven van Schu bert's muziek tot volle recht komen, terwijl de betoovering der romantiek den hoorder onweerstaanbaar meesleepte. In den zin voor kleuraanbrenging betoonde ook Felix de No- bal zich een waardig partner voor George van Renesse, zoodat Schubert's onovertroffen klavierkunst van „licht en schaduw" zeer merkbaar haar betoovering legde op den hoorder, die in ondubbelzinnige blijken zijn bewondering uitte. Solistisch hoorden wij George van Renesse nog in „Impromptu is as-groot (in ietwat ondere zetting dan we gewoon zijn, of waren 't geheugenfeilen?)voorts in Moment Musi cal in f-klein (no. 3 van op. 94) en het Ron do uit de jeugdsonate opus 53. Spijtig dat we de geheele sonate niet te hooren kregen; want al missen we de concentratie als bij een Beethoven, er is toch zóó veel, dat we enkel bij Schubert aantreffen, in de eerste plaats zijn groote welluidendheid, die ook in het gespeelde Rondo prachtig tot haar recht kwam. Wij mogen al geen nieuwe Indrukken heb ben opgedaan: deze Schubertavond bracht ons in contact met twee muzieknaturen die zich in de frischheid en veerkracht van Schubert's muziek in schoone twee-eenheid konden uitleven. G. J. KALT. HAARLEM - ZIJLWEG 57 Bespeelde piano's in groote ▼eracheidenheid steeds voorradig DE AANSLAG OP EEN SCHILDER TE ROTTERDAM Over den aanslag op een schilder in de Maretakstraat te Rotterdam, verneemt het Hbld. dat al kon hangende het onderzoek over de ontvangen aanwijzingen niets nader worden meegedeeld, men toch verwacht dat 't onderzoek weldra een bevredigende oplos- ring zal geven. NOG EEN AANRANDING Eerst nu is bekend geworden, zoo meldt men aan het Hbld. uit Zeist, dat op Woens dagavond van de vorige week een 20-jarig meisje, dat langs een bij de Gerofabtfek be ginnend' rijwielpad naar huis fietste, door een man, die haar achterop reed, is aange vallen en in het bosch gesleept. Na het vol voeren van zijn daad is de man, die naar schatting 35 tot 40 jaar oud moet zijn en als werkman netjes gekleed was, snel vertrok ken. Nasporingen van de politie te Ze;;st bleven tot nu toe zonder resultaat. MAN TE WATER. In den afgeloopen nacht omstreeks twee uur liep de 36-jarige De G. langs den walkant van het Spaarne. Hij had het ongeluk, over den staaldraad van een schip te vallen en vervolgens in het water te geraken. Tot zijn geluk liep er op dit stille uur juist een voor bijganger. die den man op het droge wist te trekken. Doordat hij over hevige pijn in de linkerknie klaagde werd hij door leden van den Ongevallendlenst per ziekenauto van dc firma Mathot naar het ziekenhuis Sint Johannes de Deo vervoerd, waar bleek dat zijn knie ernstig gekneusd was. PERSONALIA Voorgedragen wordt door B. en W. van Amsterdam als lid van het college van Cu ratoren der Universiteit ter vervulling van de vacature ontstaan door het eervol ont slag verleend aan wijlen Mr. Dr. W. F. van Leeuwen: 1. Jhr. Mr. Dr. A. Röell, Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland. 2. Mr. J. R. Voute, advocaat en procureur, raadsheer-plaatsvervanger te Amsterdam. De volgende gediplomeerden der Mid delbare Technische School te Haarlem zijn geplaatst in de na-genoemde betrekkingen: Af deeling Bouwkunde: de heer G. L. Bot hof. als bouwkundig-teekenaar bij Publieke Werken, afd. Gebouwen te Amsterdam: de heer D. Mooeyn, als opzichter bij den Dienst van Bouw- en Woningtoezicht te Haarlem. Afdeeling Werktuigbouwkunde: de heer G. L. Gosen, als technisch ambtenaar bij den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart te Am sterdam; de heer H. F. Winthouwer, als be drijf s-assistent bij de N.V. Houtindustrie Pi- cus Eindhoven. De heer D. de Zaayer te Haarlem is te 's-Gravenhage op het machinisten-examen geslaagd yoor diploma B. BEGRAFENIS AIR. S. VAN HOUTEN. De begrafenis van het stoffelijk overschot van mr. S. van Houten is bepaald op Vrijdag. De stoet zal om elf uur vertrekken van het sterfhuis aan de Riouwstraat naar de be graafplaats Oud Elk en Duinen, HET PETITIONNEMENT VAN „KERK EN VREDE" Volgens opgave van het bestuur van „Kerk en Vrede" zijn op het petitionnement van die vereeniging tegen de Vlootwet 80.448 handteekeningen geplaatst op 4874 lijsten. DE MOORD IN DE FABER VAN RIEMSDIJKSTRAAT. Na het requisitoir was het woord aan den verdediger mr. Bourlier. Wij ontleenen hierover aan de N.R.C.: Aan de hand van getuigenverklaringen toont pl. aan, dat men heeft getracht vooral in het voorloopige onderzoek, verd. voor te stellen als een gevaarlijk individu, een tiran. PL's cliënt is echter geen man van daden. Niet hij doch zijn vrouw viel aan. Het eenige excuus voor haar, was dat zij gek was, maar niet gek genoeg om opgesloten te worden. De eenige fout van den man was, dat hij zijn vrouw ontrouw was, maar dat kon zijn vrouw niet schelen. De man had geen onedele motieven bij de echtscheiding, wel de vrouw. Zij scheidde uit financieele overwegingen. Hij is een zenuw achtig, zeer emotioneel individu, een man van stemmingen. In zijn terneergeslagen buien komt de idee van zelfmoord naar voren. De aankoop van de tweede revolver toont duidelijk het mercantiele oogmerk van verd. aan. Pl. haalde verklaringen van de vrouw tegen over de politie aan, blijkens welke verd. nim mer haar of haar kinderen bedreigd heeft. Wel had hij gedreigd zelfmoord te plegen om haar eeuwige wroeging te bezorgen. Pl. roemde de schitterende behandeling van deze zaak voor dit hof, waar allen zoch ten te vinden, zoowel wat vóór als tegen verd. pleit. De kwestie der revolvers besprekende, be toogt pl. dat blijkens ondea-zoekingen het wapen zonder dat men het merkt van den veiligen in den onveiligen stand kan ko men. Volgens pl. heeft verd. de revolver geens zins gekocht om op' zijn vrouw te schieten Toen hij het wapen uit zijn zak haalde, ging het af. Volgens den advocaat-genera al is verd. de meest betrouwbare man ter wereld tot aan den drempel der keuken: daar beginnen de zeven jaren! Verd. wilde zichzelf voor het hoofd schie ten. Een van deze schoten heeft zijn vrouw geraakt. Mr. Bourlier achtte niet bewezen, dat er een worsteling zou hebben plaatsgehad. Verd. heeft getracht de deur te openen en hulp te roepen. Het eerste wat hij tegen Hak ker zei was; Haal een dokter. Dat doet niet een man die zijn vrouw wil vermoorden. De man moet maar één gedachte hebben gehad: Ik heb mijn vrouw geraakt, nu moet ik me zelf dooden. Pl. acht het systeem van den advocaat- generaal niet logisch.- Volgens de deskundi gen kloppen de mededeelingen van verd. De een acht het mogelijk, de ander zelfs buitengewoon mogelijk. Zoolang niet wordt aangetoond dat plei- ter's systeem verkeerd is, zal het Hof verd. moeten vrijspreken. Waarom ook, vraagt pl., zou hij zijn vrouw hebben gedood. Heeft men deelen wegens doodslag zonder motief. Verd- de derde maal wil nu het O.M. doen veroor- deelen wegens doodslag zonder motiek. Verd. wilde niet trouwen met mej. A., hij wilde bij zijn vrouw blijven. De alles beheerschende vraag is volgens pl.: waarom heeft verd. in de keuken de revolver uit den zak ge haald. Neemt men aan dat hij dit niet deed om zijn vrouw te dooden, maar dus het wapen per ongeluk afging, dan is men er. Verd. heeft aan commissaris Kramer ver klaard, dat het schot afging voor hij er erg in had en hij was zoo eerlijk er aan toe te vcegen, dat de revolver in de richting van zijn vrouw was. Had hij gezegd het niet te weten dan wist de rechter niets. Dat getuige v. Driel een uitlating gehoord heeft als: ze heeft het er naar gemaakt pl. gelooft er niets van. Dat is in de wereld gekomen omdat Hanna B. gemeend had zoo iets te hooren. Van Driel verklaarde voor den rechter-commissaris dat hij de woorden niet en op de zitting der rechtbank dat hij ze wel gehoord heeft. Dat zal wel te goeder trouw zijn gebeurd, maar bewijst dat er zooveel over gepraat is dat men het niet recht meer weet. Ook van verd. mag men niet verlangen dat hij nog precies weet wat hij toen deed en dacht. De vraag van v. Driel kan door verd. anders zijn op genomen. Wordt nu 7 jaar geëischt, vraagt pl.. om 5 jaar te geven? Op grond van het helleleven van verd. met zijn vrouw voert pl. verzachtende omstandigheden aan en ver zoekt hem niet gevangen te nemen. Pl. is overtuigd dat hij niet weg zal loopen. Wegens doodslag mag hij niet veroordeeld worden, wat veroordeeling wegens dood door schuld betreft, heeft de advocaat-generaal juridisch gelijk. Daarna repliceert de advocaat-generaal mr. Couvée. Hij stelde in het licht waar het standpunt van advocaat-generaal en pl., dat overigens op vele punten gelijk is, afwijkt. De verdediger acht voor een moord geen twee revolvers noodig, maar voor een zelfmoord is dat evenmin het geval. Verder klopt in het systeem van den verdediger niet dat verd. wegvluchtte, hij wilde immers samen met zijn vrouw sterven! De kwestie van de verklaring van v. Driel is op de Haagsche terechtzitting opgelost. Nadat het Hof in raadkamer was geweest, deelt de president mee, dat het Hof voorals nog geen termen aanwezig acht om de ge vangeneming van verdachte, welke door het O.M. gevraagd was, te gelasten. De uitspraak is bepaald op 27 October. JUBILEUM L. LOTH. Heden herdenkt de heer L. Loth, werk meester bij de N.V. Kruyer's Machinefabriek en ElectrLsch Laschbedrijf te Haarlem, den dag waarop hij vóór 20 jaren in dienst trad. Door het personeel werd een mooie versiering aangebracht en werd een bloemenmand aan geboden, alsmede een cadeau, terwijl door de directie eveneens bloemen en een cadeau werden aangeboden. De jubilaris werd door de directie in dichtvorm toegesproken, waar in zoowel op humoristische als op ernstige wijze verschillende feit-en werden herdacht. Ook werd hij nog toegesproken door pen heer C. v. d. Broek, namens het personeel. De jubilaris was zichtbaar ontroerd en dankte voor de hartelijke huldiging. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. „MET DE CAMERA DOOR ALGIERS". Voor de afdeeling Haarlem en omstreken der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde heeft de heer C. Sipkes Dinsdagavond in café-restaurant Brinkmann een voor dracht met lichtbeelden gehouden over het onderwerp: „Met de camera door Algiers". De voorzitter, de heer J. L. Bouwer, sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen en in het bijzonder tot den woordvoerder. Vervolgens was het woord aan den heer Sipkes. Deze gaf allereerst een uiteenzetting over de natuurlijke gesteldheid en de his torie van het te behandelen gebied. Spreker vestigde de aandacht op de overeenkomst ln het karakter van Noord-Afrika en Zuid- Europa: de op elkaar aansluitende berg ketenen zijn er de bewijzen voor, dat beide gebieden vroeger één zijn geweest. Dit blijkt trouwens ook uit het feit, dat vele planten, die men ln het zuiden van Europa aantreft ook in Noord-Afrika voorkomen. Eveneens is dat het geval met een bepaald soort aap. Spreker noemde Algiers het land der te genstellingen. zoowel wat het klimaat, als de maatschappelijke verhoudingen, waarin de bewoners tot elkaar staan, aangaat. Overdadige weelde aan den eenen, schrij nende armoede aan den anderen kant zijn de kenmerken van het land. De Fransche regeering heeft hier veel goeds tot stand weten te brengen en aan haar is het te danken, dat de hongersnood niet zoo dikwijls optreedt als dat vroeger het geval is. De heer Sipkes vertoonde een groot aan tal interessante afbeeldingen, voornamelijk foto's door hem zelf genomen, van dit merk waardige land met zijn schitterende flora. Over het algemeen verkeert men in de meening, dat rots- en woestijngebied in het geheel geen planten bevatten. Deze opvatting is onjuist. De plantengroei is natuurlijk niet overdadig, men moet de plekken weten te vinden, maar voor den natuuronderzoeker is er juist op die verbor gen plaatsen een schat van materiaal. Met groote belangstelling volgden de toe schouwers hetgeen de heer Sipkes mede deelde over de verschillende soorten planten, die men om en nabij Algiers aantreft. Ook over de zeden en gewoonten van Arabieren en Kabylen gaf spreker allerlei bijzonderhe den die hij veelal van de humoristische zijde bezag. De voorzitter dankte na afloop der voor dracht den heer Sipkes voor de boeiende wijze waarop deze zijn onderwerp behan deld had. Nog zij medegedeeld dat in de pauze een keuring plaats had van ingezonden orchi deeën en cyclamen. De heer van Cruynin- gen behaalde met zijn inzending orchideeën tien punten, het hoogste dat bereikt kan worden, evenals de heer Gode met zijn in zending cyclamen. HET BELEG DER STAD HAARLEM. IN EEN GRIEKSCH GEDICHT VERTAALD. Bij A. W. SJjthoff's Uitgevers Mij. N. V. te Leiden, heeft het licht gezien: „Harlemias", het beleg der stad Haarlem in een Grieksch gedicht vertaald, doer Med. Dr. Nicolaas van Wassenaer Jzn. (1605). Het gedicht is op nieuw uitgegeven, de Grieksche tekst in den tegenwoordigen gebruikelijken Griekschen druk overgebracht en met inleiding, Hol- landsche vertaling en toelichtingen voorzien door Med. Dr. G. C. van Walsem, te Haarlem. In de inleiding zegt de bewerker o.m. dat van den dichter van de Harlemias weinig met zekerheid bekend is. Hij moet in of vóör 1581 geboren zijn. Zijn vader, Johannes Ni- colai van Wassenaer, werd in 1580 vierde pre dikant ln Amsterdam en is in datzelfde jaar overleden. Na met geldelijken steun van de overheid gestudeerd te hebben, ook in Ge- nève, werd Nicolaas van Wassenaer Jzn., eerst leeraar aan het Gymnasium te Weesp en 1 Mei 1604 aan dat te Haarlem. Toen was dat gymnasium in 7 „scholen" eigenlijk klassen verdeeld: de rectorschool, de con- rectorschool, de derde, de vierde, de vijfde, de zesde en de zevende. Volgens Hoffmann („Be knopte Geschiedenis van het Gymnasium te Haarlem") stond van Wassenaer aan het hoofd van de 3de school. Als vertrek van van Wassenaer is bij Hoffmann Mei 1607 ver meld. Hij vertrok toen naar Amsterdam, waar hij de geneeskunde beoefende en zich aan geneeskundige en vooral historische studie wijdde. Exemplaren van Harlemias bestaan nog, maar zijn zeer zeldzaam. In de Bibliotheek te Parijs is een exemplaar. In Haarlem zelf be staan er zeker 4, twee in openbaar en twee in particulier bezit. De historische geschriften van Van Was senaer zijn in de Kon. Bibliotheek te 's Gra- venhage. De toelichtingen van den bewerker zijn voor een deel van localen aard en in een doorloopende nummering in den Holland- schen tekst gebracht. Voor de geschiedenis van het beleg der stad Haarlem is deze uitgave van veel belang. UIT DE STAATSCOURANT. ONDERSCHEIDINGEN Benoemd is tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw dr. J. E. Stumpff, lid van den gezondheidsraad, directeur van'het Binnengasthuis te Amsterdam. BURGEMEESTERS Benoemd is tot burgemeester van Scher- penzeel Jhr. mr. w. F. Röell. RECHTERLIJKE MACHT Benoemd is tot ridder in den Nederland schen Leeuw mr. B. R. Royer, advocaat gene raal bij het Haagsche Gerechtshof. Op ver zoek is hij met ingang van 20 October 1930 met dank ontslagen als advocaat generaal bij dat Hof. LAGER ONDERWIJS Benoemd is tot inspecteur van het L. O. in de inspectie Tiel, C. J. Keurenaer, oud schoolopziener te Velp. gem. Rheden. REGISTRATIE Benoemd Ls tot insp. der registratie en do meinen te 's Gravenhage de ontvanger der registratie en domeinen A. H. Koomen te 's Gravenhage, ged. aan het dep. van finan ciën. AUDIËNTIES Heden geen audiëntie door den minister van Waterstaat; a s. Maandag niet door den minister van Onderwijs, K. en W. (Zie ook elders in dit nummer). Arendskerk 14 October te Hamburg van Rotterdam. Billiton 14 Oct. van Rotterdam naar Ham burg. Crijnssen 14 Oct. 1 u. van Havre 15 Oct. v. W.-Indië te Amsterdam verwacht. Christiaan Huygens 15 Oct. 6 u. van Bata via te IJmuiden en 10 u. te Amsterdam ver wacht, p. 14 Oct. Beachy Head. Edam 14 Oct. v. New Orleans n. Rotterdam. Garoet p. 14 Oct. 6 u. Finisterre, Batavia n. Rotterdam. Grijpskerk 14 Oct. te Walvisch Baal v, Rotterdam. Giekerk 13 Oct. te Suez, Beira n. Rotter dam. Leerdam 14 October n.m. van Coruna, Tampico n. Rotterdam. Nictheroy 14 Sept. 18 u. 15 m. v. Londen, Pacifickust n. Rotterdam. Rondo 14 Sept. van Amsterdam n. Ham burg. Rijnland 14 Oct. te Amsterdam van Buenos Aires. Rietfontein p. 14 Oct. Perim, Amsterdam n. Z.-Afrika. Spaarndam 14 Sept. n.m. van Bilbao, Rot terdam n. New-Orleans. Springfontein 13 Oct. te Hamburg van Rot terdam. Tanimbar 14 Oct. van Amsterdam n. Ba tavia. Talisse 13 Oct. van Colombo, Batavia n. Amsterdam. Tiberius 14 October te Amsterdam van Hamburg. IJstroom 11 October van Dakar, Amster dam n. West-Afrika. POLITIE-SPORTVEREENIGING „HAARLEM". DE VIERING VAN HET TIENJARIG BESTAAN. De populaire Politie-Sportvereeniging „Haar lem" bestaat tien jaar. Dit moest natuurlijk gevierd worden. En hoe konden ze dat beter doen, dan op het groene veld in een eerlijken en sportieven strijd met collega's uit andere plaatsen. Daar om werden de politie-voetbalvereenigingen van Bloemendaal, Alkmaar, Hilversum. Lei den, Rotterdam en Zaandam uitgenoodigd ora hun krachten met die van de feestvierende vereeniging te meten. En ze hebben die uit- noodiging allemaal aangenomen. Mede dank zij het mooie weer was het darf ook vanmorgen op het terrefn aan de Span jaardslaan, dat welwillend door het H.F.C.- bestuur beschikbaar was gesteld, gezellig druk. Onder de aanwezigen waren o.a. ook dé burgemeester van Haarlem, de heer C. Maar schalk, en de Commissaris van Politie, de heei; E. H. Tencldrck. Vanmorgen hadden op de twee-terreïneri de voorwedstrijden plaats. Die wedstrijden hadden den volgenden uit slag: Haarlem 2Bloemendaal 4 AlkmaarZaandag (rust 03)' 17 HilversumLeiden, (rust 21) 3Z Ongeveer één uur werd gepauzeerd. Vanmiddag tusschen één en twee uur zou den de twee verliezers tegen elkaar spelen! en tot half twee zou de demonstratie met de politiehonden plaats hebben, gevolgd doof den eere-voetbalwedstrijd tusschen Haarlem I en Rotterdam. Van 3.15 tot 4.45 uur zou de finale tusschen de winners van de seriewed strijden plaats hebben. In ons volgend nummer komen we hierop nader terug. BILJARTEN. OM DE „HAAREEM-NOORD"-BEKER. De nederlaagwedstrijden om boven genoem den beker zijn Maandag voortgezet in het lokaal van deze vereeniging. Op bezoek was „Ons Genoegen" uit Zaandam." De strijd begon met de partij P. Dil (O.G-)] Van Vliet (Hrl.-N.) Na een zwak begin van beiden begint de gastheer uit te loopen. De gast blijft slecht spelen. Ofschoon v. Vliet be neden kracht speelt weet hij voor te blijven en te winnen met 120 om 150 in 62 beur ten. Dan komen C. Lammes (O.G.) en G. Vos (H.-N.) aan de beurt. Vos is spoedig op dreef en daar zijn partner weinig presteert, raakt deze stukken achter. Vos komt er hoe langer hoe beter in en wint tenslotte onbedreigd: 121 om 200 in 32 beurten. Daarna treden de kopspelers ln het krijt: G. Lammes (O.G.) enW. H. Verheyde (H.-N.) De Haarlemsche kampioen is ditmaal niet op dreef, hij raakt spoedig achter. Na 10 beurten is het 86 om 47. Het verschil wordt steeds grooter. Lammes maakt regelmatig kleine series en wint met grooten voorsprong: 250 om 180 in 32 beurten. De eindstand luidt: „Ons Genoegen" 501, „Haarlem-Noord" 530. SCHAKEN. COMPETITIE VAN DEN NEDERLANDSCHEN SCHAAKBOND. Maandagavond werd de eerste wedstrijd gespeeld, voor de competitie 1930—31 van den Nederlandschen Schaakbond, tusschen het eerste 10-tal van de Haarlemsche Schaakver- eeniging en het derde 10-tal van de Amster- damsche Schaakclub. De wedstrijd werd ge houden fn de gewone clubzaal van H.S.V., de groote tuinzaal van Café Brinkmann, Groote Markt, alhier. Het resultaat was als volgt; HS.V. A.S.C. 1. A. S. Katan—J. B. B. Nas 0—I 2. J. Smits Jzn.—J. C. v. d. Leek 1—0 3. A. A. J. RidderhofL. Blitz y,y3 4. P. J. ter PlegtP. Wiersma 01* 5. G. J. GerbrandsP. Bosch 6. P. EgasG. ter Braake KV. 7. Hajo FickD. G. Gerrits J4—y3 8- F. v. AkenJ. Kuijper o1 9. J. Vermeulen—J. Karper 0—1 10. J. CohenA. Knoppers o1 De partij aan bord no. 5 werd fn gunstigen stand voor H.S.V. afgebroken, zoodat de wed strijd door de Amsterdammers gewonnen werd met vermoedelijk 6143y2. Haarlem speelde aan de oneven borden mefc 5vit.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 14