BUITENLAND Moeilijke dagen voor Duitschland. INGEZONDEN. Stofzuigerhuis MAERTENS Alle merken Stofzuigers HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 15 OCTOBER 1930 TWEEDE BLAD De Pruisische Landdag geopend. Vandaag algemeene staking in de Berlijnsche metaalindustrie. Het aanblijven van Minister Bredt. Duitschland gaat met 224 anti-parlemen tariërs een moeilijken tijd tegemoet. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Ook bij de opening van den Pruisischen Landdag is het tot onverkwikkelijke inci denten gekomen. Het Landdaggebouw werd, evenals des Maandags het Rijksdaggebouw door de politie beschermd. Na een zomerreces van drie en een halve maand werd de Land dag voor de eerste zitting geopend en aan vankelijk viel er geen enkel incident voor. De publieke tribunes waren zeer dicht be zet. 's Middags kwam de communistische motie van wantrouwen tegen de Pruisische re geering in behandeling. Nadat de nationaalsocialistische afgevaar digde Kube, die heftige aanvallen deed op de regeering en de achter haar staande par tijen, zijn rede geëindigd had, weerklonk van de publieke tribune een spontaan „Heil"- geroep. De Voorzitter Bartels slaagde er niet in zich tijdens 't tumult dat vigde, verstaanbaar te maken. De communisten van hun kant beantwoordden de „HeiT'-kreten met .^tot- Front". Tenslotte ontstond er zoo'n kabaal, dat de voorzitter (Bartels) zich genoodzaakt zag de tribune te laten ontruimen. Hetgeen natuur lijk met de noodige opwinding geschied de Berlijn zit onder de zorgen. Vandaag zal de staking in de metaalbedrijven officieel afgekondigd worden. Gisteren reeds zijn de arbeiders van enkele fabrieken op het besluit van hun vakvereenigingen vooruitgeloopen en in wilde staking gegaan. Gisteren hebben de samenwerkende organisaties van arbeiders in de metaalindustrie besloten, de staking officieel af te kondigen. Hedenochtend vroeg zou het werk niet worden hervat. Hoewel de definitieve cijfers van het referendum nog niet bekend zijn, laten de reeds binnenge komen uitslagen geen twijfel meer aan de overweldigende meerderheid, waarmee door de arbeiders tot staken werd besloten. Het definitieve eindcijfer wordt hedenmiddag be kend. Tengevolge van het stakingsbesluit zullen 140.000 metaal-arbeiders het werk neer leggen, i- l Thans is bekend geworden, dat minister Bredt, die van zijn partijbestuur (Economi sche Partij) bevel heeft gekregen onmiddel lijk af te treden, zal weigeren aan het ver zoek om op te stappen, te voldoen. Op aan dringen natuurlijk van Rijkspresident Von Hindenburg, die zich heeft laten voorlichten door Rijkskanselier Bruening. De fractie van de Economische Partij heeft een mededee- ling uitgegeven waarin zij zegt kennis te heb ben genomen van de weigering van den Rijks- president en waarin zij blijft aandringen op reorganisatie van het kabinet, dat niet meer beantwoordt aan de uitslagen, van de jongste [verkiezingen. Er schijnt thans wel een groote kans te bestaan, dat Loebe toch voorzitter van den Rijksdag wordt. Het centrum heeft name lijk verklaard dat het besloten heeft den ge- bruikelijken weg te volgen en zijn stem uit zal brengen op den vertegenwoordiger van de grootste partij in den Rijksdag. (Sociaal democraten). Ook ten aanzien van den vice-president meende de fractie denzelfden weg te moeten volgen, mits de nationaal-socialistische can- didaat bereid is, zich aan het reglement van orde van den Rijksdag te houden en de andere partijen bereid waren, bij de verkie zing van den tweeden vice-president hun stem op den Centrum-candidaat uit te bren gen. Dat reglement van orde zal overigens nog wel wat incidenten opleveren. De nationaal-socialisten en de communis ten zijn reeds in de eerste zitting begonnen met het saboteeren. Riep de Nationaal- socialist Goebbels niet uit: „Ja ik saboteer uw burgerlijke justitie?".... Dit zijn woorden die in de grondwettelijke volksvertegenwoordiging niet geduld kunnen worden. 107 Nationaal-socialisten, 41 natio nalisten en 76 communisten vormen te zamen een groep van 224 leden van den Rijksdag. Stuk voor stuk hebben deze 224 afgevaardig den een program in hun zak waarop onder andere de vernietiging van het plan Young en het anti-parlementarisme staat. Voor waar! Duitschland gaat met dezen gevaarlij ken Rijksdag een moeilijken tijd tegemoet. L. A. Duntschland. Bruening legt een. gerust stellende verklaring af. Een vertegenwoordiger van het Fransche radicale blad Volonté heeft een onderhoud gehad met den rijkskanselier Bruening, die hem verzekerde, dat de Duitsche regeering aan geen herziening van het plan-Young denkt, en niet voornemens is om een mora torium te verzoeken. „ïntusschen", ging dr. Bruening voort, „dient Frankrijk te bedenken, dat de voort durende verhooging van invoerrechter! ons dwingt tot grooter uitvoer. Het is een fout van het plan-Young dat het niet dezelfde veiligheidsclausule voor de Duitsche valuta inhoudt als het plan-Dawes. In elk geval heeft het plan-Young ons de verwachte verlichting niet gebracht. Weliswaar is de schadevergoeding per jaar met 700 millioen verlaagd, doch daar staat een verhooging der belastingen van meer dan 1 1/2 milliard mark tegenover. Ook de ontruiming van het Rijnland heeft de verwachte ontspanning niet gebracht". De rijkskanselier schreef de sterke toene ming van de oppositiepartijen toe aan den hoogst ongunstigen oeconomischen toestand Hij waarschuwde voorts tegen het terug trekken van Fransche credieten op grond van alarmeerende politieke geruchten en betreurde dat de onderhandelingen over het Saargebied zijn afgebroken. Een regeling van die kwestie zou veel heb ben verbeterd. Ten slotte betoogde de kanselier zijn wensch naar vaste samenwerking met Frank rijk. ,(N. R. Ct.) Oostenrijk. Ook in Weenen relletjes. De Pan-Germaansche bond te Weenen had een plechtige viering georganiseerd ter herinnering aan het feit, dat tien jaar gele den door een deplisciet de provincie Karin- thie bij Oostenrijk terugkwam. De betooging was tevens bedoeld als een demonstratie voor het bevrijde Rijnland, aldus het Hbld. Toen een groep Oosten rij ksche Nationaal Socialisten, in hun bruine hemden gekleed naar den Heldenplatz marcheerde, waar de betooging zou plaats hebben, versperde de politie hun den weg, daar het door de stad trekken van in uniform gekleede formaties voor Weenen is verboden. De Nazi's boden tegenstand, met het gevolg, dat de politie den wapenstok trok. Een tweetal nationaal- socialisten werd ernstig gewond: dertien werden lichtgewond. Het vaandel van de Nazi's was met bloed bedekt. Later defileer den ongeveer 1000 Nazi's langs hun gewon de makkers, onder de kreten: Duitschland ontwaak. Heil Hitier. Weg met de politie. Spanje. Studentenonlusten te Barcelona. MADRID. 14 Oct. (V. D.) Te Barcelona heb- ben studenten en arbeiders gedemonstreerd voor de vrijlating van hen. die bij de jongste onlusten gearresteerd werden. De betoogers drukten de deur. die men voor alle zekerheid De eerste zeer rumoerige zitting van den Rijksdag. Geheel links de Nationaal-socialis ten in unljorm. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 gesloten had, met geweld open. drongen de aula binnen en rukten de beeltenis van den Koning van den wand. Het portret werd op de binnenplaats onder ,groot tumult verbrand. De rector trachtte dè gemoederen te kal- meeren. doch werd uitgefloten. Toen de po litie arriveerde werd zij door de studenten op een haeelbuï von steenen onthaal^ Bij het salvo, dat de politie loste, werd een aan tal betooeers gewond. De rector van de Universiteit heeft de slui ting van het gebouw gelast. Engeland. De opvolger van Lord Thomson. LONDEN. 14 October (V. D.) De Koning heeft zijn goedkeuring gehecht aan de be noeming van Lord Amulree tot minister van luchtvaar in opvolging van Lord Thomson, die het leven verloor bij de ramp van de R 101. Zuid'Amerika. Een beslissende slag nabij Sao Paulo? NEW-YORK. 14 October (V. D.I Naar uit Rlo de Janeiro gemeld wordt, hebben, wolgens of- ficieele mededeelingen der Braziliaansche re geering de regeeringstroepen in den staatMinas Geraes. over 't geheele front groote successen geboekt. Zij zouden verscheidene steden ver overd hebben en vele gevangenen hebben ge maakt. Naar uit Buenos Aires gemeld wordt, heb ben vliegtuigen van het revolutionaire be wind boven Rio de Janeiro strooibiljetten uitgeworpen, waarin de bevolking werd opge wekt zich aan de zijde der revolutionairen te scharen. Berichten uit Porte Allegre melden, dat de opstandelingen oprukken naar Sao Paulo. waar men een grooten besüssenden slag verwacht. V olkemboiüd. Memorandum van Jhr. Loudon Naar aanleiding van de eindzitting der voorbereidende ontwapeningscommissie, die den 6en November begint, heeft Jhr. Loudon de voorzitter, een overzicht van den stand der werkzaamheden en een lijst van vijftien punten gepubliceerd, welke laatste de basis voor de agenda der aanstaande zitting vormen aldus het Hbld. Van deze punten zijn te noemen het hoofdstuk der ontwerp- conventie, handelend over het materiaal der bewapening ter zee. waarbij zal worden na gegaan in hoever de beginselen der Vloot- conferentie te Londen ais grondslag kun nen dienen van een algemeen ontwapenings verdrag. Eveneens zal de quaestie van de ef fectieven der vloot, het maximum-aantal officieren en on der-officieren en de man schappen der vloot besproken moeten wor den. Bij de behandeling van het materiaal der luchtvloten zal de brandende quaestie van het verband tusschen de civiele en mi litaire luchtvaart opnieuw aan de orde ko men. Levendige debatten zijn verder te ver wachten over de door de commissie in haar zesde zitting bij meerderheid van stemmen aangenomen methode tot beperking van het materiaal door het openbaar maken der be- grootirigsuitgaven. De Duitsche delegatie zal hieromtrent nieuwe voorstellen doen. Tenslotte zal het hoofdstuk, dat de con trole en de procedure tot het indienen van klachten behandelt, de aandacht vragen. Hieromtrent worden nieuwe voorstellen van Frankrijk, Engeland en Duitschland inge wacht. Over den datum der conferentie zal de Raad in zijn Januari-zitting beraadslagen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel AANKOOP VAN GROND DOOR DE BINNENLANDSCIIE EXPL. MIJ. aar wij vernemen heeft de Binnenland- sche exploitatie Mij. te Bloemendaal Maan dag, in een te 's Gravenhage ten overstaan van notaris Labberton aldaar gehouden open bare veiling, voor f 407.000 25 H.A. grond, gelegen in Rijsdorp, gemeente Wassenaar, gekocht met het doel op dezen grond villa's en landhuizen te bouwen. OPLICHTING BIJ ONDERSTEUNING. De Amsterdamsche politierechter veroor deelde onlangs een 51-jarigen transportarbei der. die steun was blijven trekken terwijl hij werk had, wegens oplichting tot één maand gevangenisstraf. In hooger beroep veroordeelde het Ge rechtshof verd., na inwinnfng van een reclas- seeringsrapport, tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van een maand met een proef tijd van drie Jaren. De advocaat-generaal had bevestiging van het vonnis geëischt. NASLEEP VAN HET STEENZETTERS- CONFLICT. De kantonrechter te Amsterdam veroor deelde eenige RH. steenzettersleden van de organisatie Eendracht Maakt Macht, wegens het dragen van verboden wapens, in casu revoversl tot een gulden boete. De zaak is een nasleep van het steenzet tersrelletje op 24 Juni, waarbij de R.K. steen- zet;ers aangevaren werden door de syndica listische georganiseerd in de vereeniging „Eendracht maakt ons Sterk". De zaak van deze E M.OJS.-leden, die ver dacht worden van openbare geweldpleging, zal dezer dagen voor de Rechtbank te Am sterdam dienen. ONZE GOUDVOORRAAD MET 20 MILLIOEN VERMEERDERD. Blijkens den weekstaat van de Nederland- sche Bank is de goudvoorraad van de bank door twee zendingen uit Berlijn vermeer derd met 2 20 millioen. EEN VERONDERSTELLING. In den afgeloopen nacht gleed een der nieuwste en grootste luchtschepen van de Engelsche luchtvloot als een lichtmonster boven onze stad Slechts aan weinigen was het gegeven dit grootsch schouwspel in de lucht gade te slaan. Maar die weinigen, zij snelden naar de hoeken der straten en der pleinen om zoo lang mogelijk met uitgerekte halzen van dit wonder aan den nachtelijken hemel te kun nen genieten. Steeds meer trok het lichtgevaarte weg in de richting van Aerdenhout en ten langen laatste was het aan het oog onttrokken, totdat onmiddellijk daarna de lucht in die richting hel rood en geel gekleurd werd. En daarop volgde een ontzettende explol- sie. welke de noe in extase verkeerenden met stomme verbazing en schrik vervulde, welke de hulzen in de stad en omgeving deed schudden op hun grondvesten en de glasruiten deed rinkelen en hier en daar ln scherven deed neervallen. De stadsbewoners en de daar omwonen den vluchtten vol schrik uit hun eersten slaap van hun legersteden, openden hun deuren en allen vroegen zich vol ontzetting af: Wat er toch gebeurd was? En daar verspreidden zich door de heele stad de eerste meest wilde geruchten, in den vorm der treurmare: ..Een Engelsch lucht schip is ln Aerdenhout brandend omlaag gestort!". Daar gingen, als bij tooverslag de tele foontoestellen door de gansche stad in actie! En binnen den kortst mogelijken tyd was het geheele Rooöe Kruis van Haarlem en omstreken gemobiliseerd. In koortsachtigen ijver waren Transportcolonne. Eerste Hulp bij Ongelukken en alle mogelijke andere diensten, waarover het Roode Kruis be schikt. bezig om vrachtauto's vol te laden met lichtfakkels, brancards, verband- en verplegingsmiddelen, enz. enz. En daar reden reeds de eerste weg met een razende snelheid naar de plaats des on- heils Spoedig ter plaatse aangekomen, daar werd alles in een ommezien hel verlicht en vermocht men den omvang van de ramp te overschouwen, niet alleen, doch ook uitma ken, waar het eerst en het meest practisch hulp kon worden geboden. Gelukkig, het achterste gedeelte van het luchtgevaarte scheen nog niet door den brand te zijn aan gegrepen en onder het vernielde gevaarte weerklonken rauwe kreten om hulp en red ding. Onze mannen van het Roode Kruis kon den hun liefdeswerk beginnen. De arme on- gelukkigen werden onder de pulnhoopen vandaan gehaald: noodveïbanden werden aan gebracht en zij, die hiertoe ln staat wa ren, werden in allerijl in auto's naar de zie kenhuizen in Haarlem geëvacueerd, waar de doktoren, die het Roode Kruis diensten verleenden, gereed stonden voor verdere liefderijke behandeling. Aan de zwaar ge wonden werd ln hulpverbandplaatsen ter plaatse de noodzakelijkste zorg besteed. Later kwam men aan het voorste gedeelte van het wrak en werden de dooden uit het geraamte van ijzer en smeulende stof te voorschijn gehaald en geborgen, werd voorts getracht in hun omgeving de noodige iden titeitsbewijzen te verzamelen, enz. Ook was bij het vertrek gedacht aan het medenemen van kleederen ter vervanging van de verbrande. Aan de al te nieuwsgierigen werd mede door de zorg van het Roode Kruis de toe gang tot het terrein van de ramp ontzegd. En toen het reeds volop dag was en de zon aan den hemel stond, toen was nog het Roode Kruis van Haarlem druk ln de weer met zijn hulpverleening. En den avond van dien dag, volgend op deze ontzettende ramp. toen stonden de dag bladen van ons vaderland en van het bui tenland vol nieuws over dit droevig gebeu ren, doch alle waren vol lof en bewondering over de geweldige praestaties door het Roo de Kruis van Haarlem en omgeving hier aan den dag gelegd.... Lezers, het bovenstaande, gij zult het al reeds begrepen hebben, is louter fantasie, het is in het geheugen geroepen door het droeve drama, dat zich in Beau vals en daar zonder directe hulp afspeelde. Doch ditzelfde drama kan zich ook hier afspelen en wat een voorrecht! wan neer wij dan hier in het Roode Kruis een keurkorps hebben deskundig geoefend en georiënteerd en geoutilleerd, voor onmiddel lijke hulpverleening! Wij twijfelen er niet aan, of gij zult dit vredeswerk bij uitstek, dit werk van naas tenliefde, weten te waardeeren. gij zult het ook ongetwijfeld willen steunen. Welnu, de Speldjesdag van het Roode Kruis as. Zater dag. zal u daartoe de gelegenheid schenken. Offer blijmoedig aan deze collecte, daar door stellend een act van naastenliefde. Maar meer nog vragen wij uwe hulp. da mes en heeren, om deze collecte, ten bate van uwen evenmensch. goed te doen slagen uwe persoonlijke medewerking, door u op te geven voor a.s. Zaterdag als collectrice of als collecteur. Desnoods enkele uurtjes. Geeft u op aan het secretariaat van het Roode Kruis, Kenaustraat. In het hierboven gefantaseerde was spra ke alleen van hulpverleening aan onze me- demenschen uit het buitenland: ln een vol gend artikeltje zullen wij de hulpverleening van het Roode Kruis bespreken aan onze eigen stad- en streekbewoners. wellicht aan uwe verwanten, mogelijk misschien aan u zeiven. Het bestuur der afd. Haarlem en O. van „Het Roode Kruis". DE TAAL. Geachte Redactie, Ik zou een onwaardige oud-schoolmeester zijn, als ik mij niet gedrongen voelde over de taai-verwording ook eens mee te pra ten. Taal is geen aaneenrijging van woorden, maar van gedachten. Zij ontleent haar waar de aan de historische toepasselijkheid om die gedachten over te dragen. Ik ben niet zoo'n hartstochtelijke vaderlander om mij met hand en tand te verzetten tegen invloeden van an dere talen. Alle talen zijn mengsels en „ver worden" van woorden van verspreide her komst. Het is zelfs een belangwekkende studie den oorsprong van de woorden eencr taal „uit te vinden" (dit ls b.v. een werkwoord van Hollandsche samenstelling op buitenland- sche leest en beter dan „opsporen", dat een levend, zich verschuilend vervolgens-object veronderstelt). Wij weten al. dat vele woor den zijn verworden uit het Sanskriet en uit het Latijn en uit Germaansche of Gallisch# talen en waarvandaan al niet. Mensch. huls» boom, kat. hond. paard. man. wijf, kind. zijn genaturaliseerde Germanismen. Vork is Latijn, zoo ook test en kop en wie weet hoeveel andere woorden, die de Ba.avieren (50 jaar v. Chr.) van de Romeinen overnamen. Ik verbeeld mij niet op dit gebied eenige bijzondere ken nis te bezitten. maar mij dunkt, dat het wel als vaststaande kan worden aangenomen, dat in den loop der tijden de laten der volken zich wederzijds (ik schreef dit opzettelijk niet met sch. daar het een zuiver bijwoord is) verrijkten naar gelang der behoefte en der voortschrijding op don weg der beschaving. Is er verband tusschen het Maleische Kapaia en het oud-Grieksche Cephale, die beid# hoofd be teekenen? O. het is zeker belang wekkend om te trachten, door te dringen in de verwantschap der talen aan de hand van ons ten dienste staande historische gegevens. ïntusschen ben ik het met de taalzuiveraars eens, dat het belachelijk is, zijn taal op te smukken met ultheemsche woorden of zegs wijzen. die niet noodig zij om de gedachte zuiverder uit te dbeelden. Deze aanstellerij mag gerust op de kaak gesteld worden. Ech ter hoeveel aanstellerij blijft er niet over zonder dat er van vreemde woorden sprak# ls. Daar is b.v. het weglaten der verbulglngs-e van bijvoegelijkc naamwoorden, een aanwend- seï. dat zoo ingeburgerd is, dat yeelal de dwaasheid ervan niet meer wordt aange voeld. Ik ben eens aan het uitknippen geto gen, maar er is geen bijhouden aan. Waarom spreekt men van ..het- maatschappelijk kapi taal", terwijl het moet zijn „het maatschap pelijke kapitaal"? Het Communisme br. strijdt toch niet tegen het verfoeilijk kapi taal, maar tegen het verfoeilijke kapitaal. Deze malligheid van onnoodig (en foutief) weglaten dezer verbuigings-e mocht ook wel eens op de kaak gesteld worden. Wat zou d« heer Charivarlus hiervan zeggen? Het lijkt mij nog minder onschuldig dan het weglaten van de verbuigings-n. die toch nooit wordt uitgesproken. Wel streef ik er zelf steeds naar deze n-etjes op hun plaats te zetten, omdat ik nu eenmaal vind. dat taalregels, die als belijning van gedachteweergeving haar dienst doen, althans ln de schrijftaal wel geëer biedigd mogen worden. Eerst als taalregels die gedachten-uitbeelding in den weg zouden staan, dient men ze overboord te zetten. Zoo moet het zijn: Een troep soldaten marcheeren door de straat. Niet: marcheert, want het zijn de soldaten die marcheeren, niet hun aantal marcheert. Op de beentjes moet Je letten. En zoo zijn (niet: is) er een aantal taalregels, die (niet: dat) oordeelkundig moeten (niet: moet) worden genegeerd. Referte het afschuwelijke meisje, dat zijn minnaar kust. en Multatuli's drama tusschen het wijf en de schildwacht. Maar taalregels oordeelkundig negeeren vereischt in de eerste plaats kennis van taal regels en de hooggeprezen vereenvoudiging strekt zeker niet om die kennis te bevorde ren. Inderdaad komt het mij voor, dat die vereenvoudiging neerkomt op camouflage of cache-mlsère voor gebrekkig taalinzicht en. de taal op school eigenlijk zoo lang zamerhand onder den voet geloopon wordt. Wanneer velen ertoe kwamen zuiver te schrijven, zou het taalgevoel en de taalliefde er zeker door aangemoedigd worden. Het ls dan ook toe te Juichen, dat uw blad en de meeste andere dagbladen vooralsnog niet mededoen aan deze toene mende t taalverslapping. Stond niet dezer dagen een woord van een of anderen denker in uw blad van ongeveer deze strekking: Niets kan zoo zot zijn, of er is wel een ge leerde. die het voor goede munt aan den man tracht te brengen? Wel ls taal secun dair aan de gedachte, (Llgthart wees eens een compliment over zijn gave van het „woord" schertsend af met de woorden: De gave van de gedachte stemt tot grooter dankbaarheid. Die van het woord heeft leder, die b.v. een ander „zijn meening" heeft te zeggen) maar iedere gedachte van eenigo beteekenis verdient ln de taal een represen tatieven vertolker te vinden. Hoogachtend, M. D. L. ARTZ. WOEN6DAG 15 OCTOBER Prinsenhof (Statenzaal)Raadsvergade ring, 1.30 uur nam. Schouwburg Jansweg Revue „Laat waaien"* 8.15 uur. Remonstrantenhuis (Wilhelminastraat 22) „Wetenschap en Religie", lezing. 8.15 uur. Remonstrantsche Kerk: Rozekrulsers Ge nootschap. Wagneravond. 8.15 uur. Concertgebouw: Ledenconcert H. O. V. So liste Henriëtte Bosnians (piano). 8.15 uur. Schagchelstraat 26. Leger des HelLs. Jaar feest Samenkomst 8 uur nam. Ged. Oude Gracht 79: Ned Herv. Ge meente. bazar 35 en 710 uur. Brongebouw: Gastentoonstelling („Gahi") 10—5 en 7.30—10 uur. Palace: „Der Korvettenkapitan". Tooncel: Leopold Büron (musical clown). 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: „De gele hel" en .Danton". Tooneel: Prof. Haus en echtgenoote. 2.30 en 8 uur. Rembrandt Theater: „Ons dagelijksch brood". Tooneel The Fiochi comp. 2.30, 7 en 9.15 uur. Hillegom. Raadsvergadering. DONDERDAG 16 OCTOBER Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur nam. Westerkapel 'Wijkhuis Leidschestraat 20; Samenkomst. 8.15 uur. Geb. Blauwe Kruis: Lezing ds. H. Jansen. Ged. Oude Gracht 79: Bazar Ned. Herv. Ge meente 35 en 7—12 uur. Brongebouw: Gastentoonstelling („Gahi") 105 en 7.3010 uur. Bioscoopvoor stellin gen.' Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Bloemendaal: Raadsvergadering 2 uur nam.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5