Vrouwenhanden UIT DE OMSTREKEN HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 15 OCTOBER 1930 ZANDVOORT Raadsvergadering Openbare vergadering van den gemeente raad van Zandvoort op Dinsdag 14 October, des avonds half acht. Voorzitter: de heer H. van Alphen, burge meester. De heer Fraenkel is afwezig. Bij het agendapunt: Opnieuw vaststelling der gemeentebegrooting voor 1930 stelt de heer F o r r e r voor, den aangevochten post van 3000 voor het Burgerlijk Armbe stuur te handhaven en kalm de nieuwe be merkingen van Ged. Staten af te wachten. Spreker meent, dat de autonomie der ge meenten op deze manier te veel beknot wordt. De heer Molenaar steunt dit voor stel. Na een korte gedachtenwisseling, waarbij wethouder P a d t verklaart principieel aan de zijde van den heer Forrer te stóan, maar om practische redenen aan de wen- schen van Ged. Staten gehoor te willen ge ven, wordt het voorstel van den heer Forrer Verworpen met 8 tegen 4 stemmen. Het agendapunt wordt goedgekeurd. Aanstelling vaste leerkracht B. en W. stellen voor over te gaan tot aan stelling van een vaste leerkracht aan de school voor U. L. O. Wordt goedgekeurd. Bestrijding rattenplaag B. en W. vragen een crediet van 400 voor verdelging van ratten op Plan Noord. De heer Siegers vraagt, of het niet beter is, om voor iedere ingeleverde doode rat vijf cent uit te keeren. Hij maakt er een voorstel van. De heer Koning v,:ndt het bevreem dend, dat B. en W. zich niet tot de Rijks- Seruminrichting te Rotterdam om advies hadden gewend. De heer Molenaar steunt het voorstel van den heer Siegers. Vroeger be taalde men voor elke rat echter een dubbel tje. De heer G u n t e r s meent dat iemand heel wat ratten zal moeten vangen, eer hij er een daggeld je of pruimpje tabak mee kan verdienen. Hij geeft in overweging, het voor stel van B. en W., dat van alle kanten goed bekeken is, aan te nemen. Het voorstel van den heer Siegers wordt verworpen. Het voorstel van B. en W. wordt daarop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Benoemingen Mevrouw P. C. BruinsmaHollenberg en de heer H. Poots worden met algemeene stemmen benoemd tot leerkrachten bij het Vervolgonderw ij s. De heeren A. Rauwerda te Haarlem en J. Salet worden benoemd tot leerkrachten bij het teekenonderwijs. In de vacature-Vinken bij het Burgerlijk Armbestuur wordt benoemd de heer J. van Slulsdam met 7 stemmen. (Vijf stemmen waren op den heer J. Zwemmer uitge bracht). Tot lid der Financieele Commissie wordt benoemd de heer Gunters met 6 stemmen. De heer Gunters verklaart deze benoeming niet aan te nemen. Bij de volgende stemming wordt de vol strekte meerderheid niet bereikt. Daarna heeft de tweede vrije stemming plaats. Uitgebracht worden 8 stemmen op den heer Siegers, 2 stemmen op den heer Molenaar en 2 in blanco. De heer Siegers is dus benoemd. Hij merkt op, dat het werk toch verricht zal moeten worden en hoewel het hem spijt dat de heer Gunters de benoeming niet had aangenomen, wil hij zich de keuze ditmaal nog laten welgevallen. Werkverschaffing en steun- verleening Door de benoem;ng van een sociaal amb tenaar achten B. en W. den tijd gekomen, om de Commissie voor Werkverschaffing en Steunverleening op te heffen. Volgens hen heerscht in Zandvoort geen crisiswerkloos heid; daarom behoort de ondersteuning bij werkloosheid te geschieden naar de voor schriften van de Armenwet. De Voorzitter vermoedt, dat dit voorstel wel een uitvoerige discussie zal uit lokken. Aangezien B. en W. er prijs op stel len, over deze aangelegenheid in geheime zitting een en ander te zeggen, stelt hij voor, dit in geheime zitting te behandelen, even als het voorstel betreffende vermeerdering van het aantal leden van hest Burgerlijk Armbestuur. Aldus wordt besloten. Eveneens wordt besloten, het voorstel van B. en W. tot verweer inzake de door de fir ma D;enaar en Zoon gevraagde betaling voor meerdere werkzaamheden aan de Bou levards de Favauge en Baraaart, in geheime zitting te behandelen. Verhooging huishuur gemeente woningen B. er. W. stellen voor de huishuur van de gemeentewoningen te verhoogen. De bijzon derheden van dit voorstel werden reeds in ons blad -gepubliceerd. De heer Molenaar is er tegen, dat de goedkoopste woningen duurder moeten worden. De heer Forrer komt er tegen op, i de huren te verhoogen, tene;nde het parti culier initiatief te stimuleeren. Hij vindt dat een heel verkeerde manier van handelen Spreker stelt voor het voorstel aan te hou den en het om advies in handen van de be trokken raadscommissie te stellen. De heer Druif meent, dat de raad zich ernstig zal blameeren. als hij thans tot huurverhooging overgaat, nu algemeen ge vreesd wordt voor een langen winter. Wethouder Zwaan verdedigt het voorstel van B. en W., die dit hebben inge diend, om aan de wenschen van den Minis ter tegemoet te komen: teneinde te voorko men, dat de minister anders een nog groo- tere huurverhooging zou voorschrijven, heb ben B. en W. d£t voorstel Ingediend, omdat zij meenden, dat zij hiermede den gulden midd-^weg bewandelden. De heer Forrer merkt. op. dat er on juiste gegevens aan den minister zijn ver- stiekt; die cijfers waren veel te optimis tisch Van deze handelwijze ondervindt men nu de onaangename gevolgen. Spreker weet v/el. dat die onjuiste gegevens niet door B. en W. zijn verstrekt, maar het ls hem ook bekend, dat zij er z,!ch niet tegen verzet hebben. De wethouder tracht er zich nu wel uit te redden met te beweren, dat B. en W. den gulden middenweg hebben bewandeld, maar daarmee komt hij er niet. Het is wel een middenweg, maar heelemaal geen gul den. De heer Siegers begrijpt, dat men huiverig is om tot huurverhooging over te gaan, maar men zal er toch niet aan kun nen ontkomen. De zaak is zeer serieus voor bereid. De heer Molenaar heeft ook eer,:ge bezwaren. Daarom steunt hij het voorstel tot aanhouding van den heer Forrer. De heer G e e r s ls van meening. dat toch ook met de financieele positie van de gemeente rekening moet worden gehouden. Spreker gelooft dat er intusscheci niet veel bezwaar tegen een aanhouding kan bestaan Het voorstel van den heer F o r r e r tot aanhouding wordt aangenomen met 9 te gen 3 stemmen. Hamerstukken De volgende agendapunten worden zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. Vaststelling eener suppletcyre begrooting dienst 1929. Voorstel tot aankoop van 4 pCt. obligatiën N. W. S. tot belegging van een waarborgstom gestort door het bestuur der Wilhelminaschool. Voorstel tot verhuur van grond aan de Zandvoortschelaan voor voortuintjes. Voorstel om een tegemoetkoming te ver- leenen aan den heer J. Versteege voor het bezoeken van het R.-K. Lyceum te Overveen door 2 zijner kinderen. Voorstel om een tegemoetkoming te ver- leenen aan den heer N. Padt voor het be zoeken van een avond-gymnasium door een zijner kinderen. Vaststelling van het ko hier der Bouwterreinbelasting. Voorstel om een crediet te verleenen van 500 tot aan schaffing van leermiddelen en boeken voor de inrichting van een 7e leerjaar aan school C. Rondvraag De heer Koning vraagt aan B. er W. spoedig aan den Raad een rapport ove: de verwarming van de openbare gebouwen over te leggen, opdat de raad daarover bij de behandeling van de gemeentebegrooting van gedachten kan wisselen. De heer Forrer vraagt of het Juist is, dat de schietbanen van Overveen naar een gedeelte van Zandvoort verplaatst zullen worden. Hij vraagt, of B. en W. de juistheid hiervan willen onderzoeken en. zoo dit juist Ls, onverwijld stappen willen doen om deze plannen te verijdelen. Spreker heeft ge hoord, dat de banen bij het kampeerterrein zouden komen en dat ze zóó zullen worden aangelegd, dat de verschoten kogels op het strand terecht komen. De heer G e e r s vraagt. In de bestek ken voor den bouw van de bewaarschool te bepalen, dat uitsluitend werkkrachten van Zandvoort zullen worden aangesteld ter be strijding van de werkloosheid. Wethouder Zwaan merkt op, dat dergelijke bepalingen reeds in de bestekken zijn opgenomen. De heer Druif vraagt, of B. en W. al maatregelen hebben genomen om voor werkverschaffing in den aanstaanden bangen winter te zorgen. Ook vraagt hij, of gedacht wordt aan verstrekking van warm voedsel in den ruimsten zin des woords en op neutrale wijze. Tenslotte bepleit hij ook het verstrekken van goedkoope brandstoffen en kleeding aan arme ingezetenen. Wethouder Padt antwoordt bevesti gend op de vragen betreffende de werk verschaffing en voedselverstrekking, maar ontkennend ten aanzien van de brandstof fen en kleeding. B. en W. meenen echter wel dat er termen aanwezig zijn om dit te over wegen. De heer Druif dankt voor dit ant woord. Daarna gaat de raad in geheime zitting. ZANDV. HANDELSVEREENIGING. Donderdag 16 October houdt de Zand- voortsche Handelsvereeniging een vergade ring in Bodega Mustert, waar aan de orde komt: Aanvulling van de Gemeentelijke ver ordening op de winkelsluiting. GEHEELONTHOUDING. Tot voorzitter van de afd. Zandvoort van de Nederl. Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken werd met alge meene stemmen gekozen de heer A. Hofstra. DEMOCRATISCHE PARTIJ. Donderdag 16 October houdt de Demo cratische Partij een openbare vergadering in Zomerlust. Mevrouw A. C. Luyten-Blok en de heer Gerli. van Dijk hebben tot on derwerp: „Ontwapening" en „Wat de de mocratische partij wil". MAATSCHAPPELIJKE EN ONMAAT SCHAPPELIJKE MENSCHEN. Vrijdag 17 October houdt de heer van Rqekel van Arnhem in de Brugstraat een leang met lichtbeelden over: Maatschappe lijke en Onmaatschappelijke menschen. 1JMUIDEN SCHAAKCLUB „KIJK UIT". De schaakclub .Kijk Uit", welke thans on geveer 40 leden telt. gaat met de beste voor nemens het winterseizoen in. Met niet minder dan drie tientallen zai worden deelgenomen aan de competitie van den Nederlandschen Schaakbond. Het eerste tiental komt uit in de tweede klas en speelt met het eerste van het Haariemsche Schaakgenootschap en van de Haariemsche Schaakvereeniging om het kampioenschap en ac promotie naar de eerste klas. In dezen groep komen ook nog uit V.A.S ni en A.S.C. III, beide van Amsterdam. Het tweede tiental van ..Kijk Uit" speelt met V.A.S. IV. A.S.C. IV. H.S.G. n en het junlores-tiental van V.A.S. In de 3e klas. het derde tiental met V.A.S. V. A.S.C. V en H. S. G. in ln de vierde klas van den Bond. Voor het eerste tiental was de eerste wedstrijd vastgesteld op 21 October tegen Amstelveen I. Deze wedstrijd gaat echter niet door. daar Amstelveen zich heeft terug teruggetrokken. De eerste wedstrijd zal nu ge houden worden tegen HS.G. I te Haarlem. „Kijk Uit" II speelt 4 November thuis tegen V.A.S. IV. ONDERWIJS MET LICHTBEELDEN. Eenige jaren geleden werd herhaaldelijk gesproken over het aanschaffen van één of meer projectielantaarns ten dienste van het lager onderwijs. Van gemeentewege heeft men het echter nooit zoover kunnen bren gen. Eenige jaren geleden is er eens een demonstratie gegeven met een schoolbioscoop en, naar wij meenen met een projectielan taren, echter is het bij proeven gebleven. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Van gemeentewege is men er tot nu toe niet gekomen, dergelijke nuttige Instrumenten voor de lagere scholen aan te schaffen Dat men nochtans op een der lagere scholen de beschikking heeft over een projectielan taren is te danken aan het initiatief der ouders. Op verschillende ouderavonden van schooi H. werd geld ingezameld voor dit doel en ten slotte had meti zooveel bijeengebracht, dat een fraaie epidiascoop kon worden aange kocht.. Het is vooral de heer Rijpma. onderwijzer aan genoemde school, die zich bijzonder voor het vertoonen van plaatjes met de Lantaren interesseert. Het spreekt vanzelf, dat hij bij zijn werk het nuttige aan het aangename paart, hetgeen bij het vertoonen van plaatjes trouwens niet moeilijk is. Dinsdagmiddag na schooltijd maakte de heer Rijpma met zijn kinderen o.a. een reisje naar Limburg en Italië en het laat zich denken, dat de kinderen genoten heb ben van hetgeen ze te zien en te hooren kregen. De heer Rijpma verzamelt voor het samensteilen dezer reisjes ansichtkaarten, plaatjes uit illustraties, enz. plakt deze op carton, zóó dat ze harmonicagewijs opge vouwen kunnen worden en voorziet ze van de noodige bijschriften, zoodat alles een aantrekkelijk geheel wordt. Het succes is altijd buitengewoon groot, zoo zeide ons de heer Rijpma hetgeen altijd zoo goed is af te leiden uit de groote stilte, waarmede de kinderen in he donkere lokaal naar de plaatjes zitten te kijken. Het is voor al het feit, dat de plaatjes een oogenblik voor de oogen der kinderen blijven stilstaan en ze daardoor rustig kunnen worden be keken, dat dit toestel tot een zeer nuttig ln- trument maakt en daarom feitelijk te ver- keizen is boven een filmtoestel. De heer Rijpma zou gaarne uitbreiding aan zijn werk willen geven, maar het samen stellen der reisjes is een zeer tijdroovend werk en bovendien moet hij zelf alles be kostigen. Met het oog hierop zou het dan ook te wenschen zijn, dat het gemeentebestuur, wiens taak de heer RJ'pma in zekeren zin heeft overgenomen op de een of andere wijze z'n sympathie met het mooie werk van den heer Rijpma betuigde. VER. VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN. De eerste lezing zal worden gehouden Vrij dag 24 October a s. in het lokaal Groeneweg Ds. Mackensie van Amsterdam, zal spre ken over: „Wat beteekent het Vrijzinnig Christendom van den modernen mensch?" WINKELIERSVER. „NIEUW IJMUIDEN". De pas opgerichte winkeliersvereniging „Nieuw IJmuiden" opende Dinsdagavond haar eerste reclame-campagne, waaraan door ongeveer 45 winkeliers wordt deelge nomen. Ter gelegenheid van de opening hield de Harmoniekapel „Wilhelmina" een rondgang door het gebied der vereeniging hetgeen een gezellige drukte veroorzaakte. SYMPHONIE-ORKEST „EUPHONIE'V Het Symphonie-Orkest „Euphonle" geeft Dinsdag 21 October een concert iri het Pa tronaatsgebouw. Het volgende programma zal ten gehoore worden gebracht: Ouverture „Iphigenia in Aulis" van Chr. von Gluck. Symphonie no. 1 C dur van L. von Beet hoven. Oud-Hollandsche Boerendansen van N. F. Siep. Spaansche Dansen van Moskowsky. Ballet uit „Faust" van Gounod. DE JEUGDCONCERTEN VAN „EUPHONIE". Het symphonie-orkest „Euphonie", dat ge durende een achttal Jaren staat onder de voortreffelijke leiding van den heer M. Adam. tweede dirigent der H.O.V., heeft in den loop der jaren met zijn bekende con certen ongetwijfeld veel tot de muzikale ontwikkeling van velen bijgedragen. Bijna zonder uitzondering mochten de concerten zich in een talrijk bezoek verheugen. De vereeniging gaat- zich thans ook bezig houden met de muzikale ontwikkeling der jeugd en wel door het geven van een drie tal jeugdconcerten. waarvan het eerste half November in Thalia gegeven zal worden. De gemeenteraad betoonde z'n sympathie met dit streven van het orkest door het verlee nen van een subsidie van 245. De andere concerten zullen vermoedelijk in het Patro naatsgebouw te IJmuiden-Oost en in Con cordia te Velsen-Noord gegeven worden. Toegang tot deze concerten zullen verkrij gen de leerlingen der 7e klasse van de la gere scholen. di*van de U. L. O. scholen van de Nijvreheidsschool en van de Rijks Hoo- gere Burgerschool. Ofschoon omtrent den aard dezer concer ten nog geen omlijnd plan is vastgesteld, kan worden medegedeeld, dat op de con certavonden niet alleen de noodige muziek ten gehoore zal worden gebracht, maar dat ook omtrent de componisten, de muziekin strumenten en hun plaats in het orkest het een en ander zal worden verteld. Dit loffelijk streven verdient niet alleen den steun der overheid, maar ook dien der ouders, -leeraren en onderwijzers. Het orkest onderschat geenszins de taak, die het met deze jeugdconcerten op zich heeft genomen. De toewijding die directeur en leden reeds zoo herhaaldelijk hebben ge toond, staat er echter borg voor. dat de jeugdige bezoekers niet alleen goede muziek te hooren zal krijgen, maar dat zij ook hun kennis van muziek zullen kunnen verrijken. DE NIEUWE KLOK. Gisteren berichtten wij reeds, dat een aan vang was gemaakt met het monteeren van de nieuwe klok in den watertoren. Hieronder volgen nog eenige bijzonderheden. De wijzerplaat wordt gevormd door een vak in den muur. Het is geen aparte plaat doch de muur is voor dit doel zwart gelakt. De pla ten bevatten geen cijfers, doch 12 koperen verchroomnikkeldc punten in elk waarvan een gat is geboord, in welk gat door den muur een buisje met een lampje gestoken kan worden voor de verlichting. Dit kan dus van binnen uit den toren be handeld worden. De wijzers worden eveneens verlicht. De wijzerplaten, vier stuks, hebben bui tengewoon groote afmetingen. De doorsnede bedraagt nl. niet minder dan 3 M. zoodat zij dus aanzienlijk grooter worden, dan bij het oude uurwerk. De wijzerplaten worden „gevoed" door twee uurwerken, die op hun beurt verbonden zij" aan een beneden in den toren opgestelde moederklok. Mede door de groote hoogte, waarop de wijzerplaten zijn aangebracht, zal men op zeer grooten afstand van het nieuwe uurwerk kunnen profiteeren. DE UITBREIDINGSWERKEN DER WATERLEIDING. De uitbreidingswerken van de waterlei ding, die bestaan in het maken van 8 bron nen op het terrein van het bedrijf aan de Zuidzijde van den watertoren vorderen naar wensch. Van de 8 bronnen zijn reels twee ge reed. Deze bronnen hebben een diepte van 65 M. welke diepte ook de overige bronnen zullen verkrijgen. Den 20en October zullen de twee pompen uit Zwitserland worden verzonden. Zij zullen direct in bedrijf worden gesteld, zoodat de capaciteit van het bedrijf spoedig belangrijk vergroot zal worden. De electrische installatie voor de uitbrei dingswerken Ls opgedragen aan de N.V. Electrostroom te Rotterdam. VELSEN HET OPENBAAR SLACHTHUIS. Het maken van een bron voor de water voorziening van het te bouwen openbaar slachthuis gaat gepaard met een onderzoek van den bodem ter plaatse, van welk onder zoek zal afhangen of er voor den bouw der verschillende opstanden geheid moet wor den. Tot op een diepte van 16 M. is de gesteld heid van den bodem voor bebouwing zeer gunstig. Afwisselend boorde men door lagen klei en zand. Eerst op het laatste gedeelte der boring werd een laag veen ter dikte van 30 c.M. aangeboord. SANTPOORT. KRIJGT ONZE PLAATS EEN BADHUIS? Op het programma van de vereeniging „Santpoort's Bloei" staat o.m. de stichting van een badhuis. Over een en ander heeft men het gemeentebestuur reeds gepolst en de verwachtingen van het bestuur zijn hoop vol. Het bestuur van ..Santpoort's Bloei" ls voornemens van de ledenvergadering mach tiging te vragen tot het inschrijven van een obligatie-leening k met een JaarlJksche aflossing van 2%. Bovendien ligt het ln het voornemen van het bestuur ten bate van het te bouwen bad huis een fonds te stichten. In een bijeen komst van bestuur, propaganda-commlssie en een aantal genoodigden deed de voorzitter van „Santpoort/s Bloei" eenige mededeelin- gen omtrent de plannen voor dit fonds. Er zullen 2 kunstavonden worden georganiseerd, die voor leden en niet-leden tegen entree toegankelijk zullen zijn. Voorts ligt het in de bedoeling een bazar te organkeeren. In de commissie namen zitting de dames Tadey, v. d. Ban, Krigee, Hazevoet en Veegestein en de heeren Hazevoet, Wildschut en Joosten. terwijl het bestuur, de propaganda-commlssie en hun dames deze bazar-commissie behulp zaam zullen zijn. Voor de leden zal een feestavond worden georganiseerd. Door den heer Rings werden eenige mede- deelingen gedaan omtrent het badhuis. Het zal 22 M. lang worden, voorzien zjn van 10 douches en 3 kuipbaden, centrale verwar ming. W.C.'s. enz. en geheel aan de eischen des tijds voldoen OVERVEEN 50-JARlGE ECHTVEREENIGING. Op 26 October a-s. hopen J. Bakker en E. Bakkervan Nobelen hun gouden bruiloft te vieren. Beiden genieten tot heden een bijzondere- gezondheid en is Jan Bakker nog steeds als jachtopziener in dienstbetrekking bij de Er ven van der Vliet te Overveen. Het zal het echtpaar op dien feestdag ln het landelijke huisje aan de Zanderij vaart niet aan bewijzen van belangstelling ontbre ken. HAARLEMMERMEER DE LANDBOUWCRISIS. EEN VOORSTEL VAN BURGEMEESTER SLOB. De burgemeester van deze gemeente Mr. A. Slob heeft over den noodtoestand van de vele landbouwbedrijven het volgende gezegd: Er wordt over dit ingewikkelde vraagstuk wel druk vergaderd en veel geschreven, maar daden zijn dringend noodig; maatregelen van de Regeering! Zelf reken ls mij onder diegenen die zich ook willen inspannen om te trachten een op lossing te vinden, welke de gewenschte ge volgen brengen kan. Laat ik daarom eens mogen pleiten voor de volgende maatregelen. In elke plattelandsgemeente zal worden ingesteld een adviescommissie van 4 perso nen. waarvan de burgemeester ambtohalve voorzitter zal zijn; deze vier personen worden door den Minister benoemd op een aanbe veling van den burgemeester, die daarover raadpleegt de besturen van de binnen zijn gemeente gevestigde organisaties op land bouwgebied. Elke akkerbouwer, die op het kohier van de rijk-inkomstenbelasting voor 't dienstjaar 1929 1930 was aangeslagen voor een inkomen van niet meer dan 5000kon op zijn ver zoek geldelijken steun uit 's Rijks kas ontvan gen voor de door hem betaalde arbeids- loonen; hiertoe moet hij lederen Maandag bij den burgemeester een lijst inleveren, wel ke dan door de commissie wordt nagezien, gecontroleerd en beoordeeld en waarop de Minister ingeval van gegeven gunstig advies beslist dat aan hem een steunuitkeering zal worden gegeven van 50 pet. van de betaalde loonen. Voor het geval in zoo'n akkerbedrljf eigen kinderen of familieleden werkzaam zijn. zou het bedrag van deze Rijksuitkeering ten aan zien van die personen kunnen worden be paald op bijv. 25 pet. van de loonen, welke INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts- per regel. atiijd mooi door aan vreemde arbeiders zouden moeten zijn betaald. Het komt mij voor dat aoo'n steunuitkee- ring uit 's Rijks kas alleszins rationeel tn ver dedigbaar is. Ik begrijp heel goed dat de financieele gevolgen van regeeringsmaatregelen in bovenvermelden geest groote uitgaven zullen vorderen, maar er kan toch worden gewezen op precedenten in soortgelijke gevallen; op gebeurtenissen en Regeering besluiten en omstandigheden waarin ook uit 's Rijks kas milloenen guldens zijn beschikbaar gesteld tot steun van instellingen en groepen, waar bij, het algemeen belang betrokken werd ge acht. Er kan toch ook worden gewezen op de mobilisatiejaren, toen er voor de groote be langen van de beveiliging van ons land ook geweldige uitgaven werden gedaan, welke ln de millioenen liepen; toen kon dit geld wor den gevonden omdat het moest! ROODVONK. In Haarlemmermeer doen zich eenige ge vallen van roodvonk voor. In het gezin van den heer K. te Nieuw-Vennep. alwaar rood vonk heerschte. is een 19-Jarlg meisje aan deze ziekte overleden. EEN FLINKE VERBETERING. Het ongevec- 10 K M lange pad langs den Geniedijk ln Haarlemmermeer, dat mede in verband met do ln uitvoering zijnde -.verken op den Kruisweg door honderden wielrijders ter bekorting van hun weg wordt bereden, óndergaat een flinke verbetering, doordat de kanten worden afgestoken en het pad door begrinting wordt verhard. Dit zal ongetwj- feld door velen worden toegejuicht. ONVOORZICHTIG. Dinsdag beging op den Hoofdweg alhier een 8-jarig knaapje de onvoorzichtigheid op een in beweging zijnde vrachtauto te klim men. Het Jongetje kon door het schokken van den wagen zijn evenwicht niet meer houden en had 't ongeluk er af te vallen, zonder dat 't door den chauffeur werd opgemerkt. Aan 't hoofd verwond werd 't knaapje opgeno men en onder geneeskundige behandeling gesteld. Z'n toestand is bevredigend. BLOEMENDAAL VERGADERING TUINBOUW. De afd. Bloemendaal-Velsen van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde hield Dinsdagavond haar eerste vergadering na de vacantie. De voorzitter de heer E A. W. Hlrschfeld drukte er zijn groote bljdschap over uit. dat de bjeenkomst zoo goed was bezocht. Wegens vertrek had de heer A. K. Berk hout bedankt als lid van het bestuur. De secretaris behandelde den beschrijvings brief van de 75e Alg. Verg. op 23 October te Noordwjk-Binnen. Tot afgevaardigde werd benoemd de heer W. Beunder en tot plaats vervanger de heer P. L v. Bueren. Vervolgens kwam het belangrijkste punt der agenda, het. uitreiken van de nrjzen behaald op de JubileumstentoonstelUng. De heer Ilirschfeld wees op de buitengewoon goed ge slaagde tentoonstelling, die zeker niet de laatste zal zijn en bracht een speciaal woord van dank aan den voorzitter der Tentoon- stellings Commissie den hoer W. Beunder, die zoo veel tot het welslagen heeft bjgedragen. (Luid applaus). Nog werd medegedeeld dat de volgende avond aan vakbesprekingen gewijd zal zijn. „ZIEKENZORG". In het orgaan van het ziekenfonds „Zieken zorg" wordt in verband met de binnenkort te houden jaarvergadering van dit fonds, een jaar overzicht gegeven. Uft het overzicht bljkt, dat (mede door een krachtige propa ganda en voorts doordat bj de inwerking treding van de Ziektewet en de binnenkort te verwachten Ziekenfondswet, meer en meer de aandacht der arbeiders voor het zfoken- fondswezen wordt gevraagd) er een stevige vooruitgang van het ledental heeft plaats gevonden. De groei over het afgeloopen Jaar bedroeg niet minder dan 1497 leden, waardoor het ledental werd gebracht. °P 12242. In het overzicht wordt er aan herinnerd, dat ook de Vakcentrales met de Landelijke Federatie van Ziekenfondsen, waarvan ..Ziekenzorg" lid is, samenwerken en ook hier ter stede met de plaatseljke vakcentrales ccn propaganda- actie kon worden ingezet. Dit jaar werden niet minder dan 211 buik banden (140 v. J.), 159 elastieke kousen (115), 1272 brillen (819) uitgereikt. Thans heeft het fonds ook een onderaf- deeling Zandvoort opgericht waarvan reeds direct 400 leden toetraden. Uit het financieel verslag blijkt, dat aan diverse geneeskundige hulp. verstrekkingen en verpleging in het afgeloopen jaar een be drag van f 154.613.23 werd uitgegeven. DE VERDUISTERINGEN TE ROTTERDAM. NOG IEMAND GEARRESTEERD. Omtrent dc malversaties bij de Rottcr- damsche melkinrichting en de Verenigde zulvelbereiders kan het Hbld. nog mcedcelen. dat deze malversaties zich uitstrekken over een tijdvak van twaalf Jaren. Het bedrag van de verduisteringen kan nog niet met zeker heid worden vastgesteld, al ls uit het Inge stelde onderzoek wel reeds gebleken, dat het de 150.000 naar alle waarschjnljkheid overschrijdt. De malversaties zjr. gepleegd door een pro curatiehouder. die bcla=t was met den in koop van melk en die daartoe verschillende staten moet invullen, waarop de ingekomen hoeveelheden melk worden geboekt. Op een dag. dat de procuratiehouder nog bezig was en toen eenige melkfabrieken buiten de stad moesten worden gewaarschuwd, dat de melk voor den volgenden dag later aan de fabriek bezorgd moest worden, ls gebleken, dat een van de melkleveranciers, welke in de staat vermeld stond, gefingeerd was. De procu ratiehouder schjnt gedurende langen tiid deze gefingeerde posten in de staten te heb ben. ingevuld en het geld. dat hj daarvoor ontving, ten eigen bate te hebben aangewend. Het ls niet onwaarschjnljk. dat de procu ratiehouder stroomannen heeft gehad. Ook een andere employé is in bewaring ge steld.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 7