SPORT SPEL Zaterdagmiddag* Competitie. GEMENGD NIEUWS INGEZONDEN HAARLEM'S DAGBLAD ZWEMMEN. HET ZWEMFEEST VAN ZIGNEA. Onder zeer groote belangstelling had Don derdagavond het zwemfeest van de Haar- lemsche Dame^ Zwem- en Poloclub „Zignea" in Stoop's bad plaats. Een groot aantal ver- eenigfngen had op de diverse nummers inge schreven. Het eerste nummer was voor de adspiranten van Zignea, ingedeeld volgens hun leeftijd. Hierbij was ook een nummer voor niet-leden van zwemvereenigingen. Voor de 4 X 20 M. vrije slag estafette voor meisjesploegen van middelbare scholen had den 12 ploegen Ingeschreven. Als steeds was dit een spannend nummer, waarbij de Ken- nemer Lyceumploeg een goede eerste was. Volgde het nummer 100 M. vrije slag voor heeren. Zooals te verwachten was, werd J- van Hemsbergen no. 1. Bij de 4 X 40 M, schoolslag estafette dames- nationaal gaven A.D.Z. en H.D.Z. elkaar wei nig toe. H.D.Z. werd No. één met heel wei nig verschil. Hierna volgde het nummer stijlzwemmen, iets nieuws op het gebied van zwemwedstrij den. Dit nummer bleek een groot succes te zijn, waarbij het publiek zich niet onbetuigd liet en op ondubbelzinnige wijze zijn instem ming hiermee liet blijken. Vooral het school- slagzwemmen viel in den smaak. Vóór de pauze werd de 100 M. vrije slag dames nationaal verzwommcn. Hierbij was Mej. R. van Spaendonck (Zignea) derde, met een handslag verschil met no. 2, Mej. C. Kann H.P.C. Het nummer schoonspringen was een ver rassing. Sprong anders voor Zignea alleen mevr. Venema, thans sprongen vier leden van deze vereeniging mee, en zeker niet onver dienstelijk. Het is een verheugend verschijn sel dat Zignea ook voor dit nummer goede krachten kweekt. Bij de 5 X 40 M. vrije slag estafette dames nationaal wist Zignea zich no. 3 te plaatsen Het figuurzwemmen slaagde als steeds uit muntend. Onder leiding van den heer Joh. M. Schidt werden mooie figuren uitgevoerd, belicht met een schijnwerper en een smaak vol versierde lichtkroon. Door een meisje ■werden aan mevr. Schmidt van het water uit bloemen aangeboden. Een heel goed gespeelde polowedstrijd volgde tusschen het Zevental van den Haar- lemschen Zwembond en een Zaansche com binatie. In het begin is Haarlem het meest in den aanval, hoewel ook van Zaan-kant keiharde schoten gelost worden. Beide keepers verrichten uitstekend werk. Als de Zaansche keeper uitgezwommen is, profiteert Uytendaal van deze kans (10). Met dezen stand gaat rust in. Na rust brengt W. Moolenaar met een mooi schot den stand op 20. Kort voor tijd redt E. Heeris de eer voor de Zaansche combina tie met een goed fn den hoek gericht schot. De elftallen waren als volgt samengesteld: Haarlem: Boeree W. Moolenaar G. Braam Leyenaar Eldering Kooyman P. v. Ommeren De Zaan: C. Huig C. Zethoven E. Heeris G. Dekker J. Dil J. Krook D. Stam. BIJ de 3 X 40 M. estafette voor heeren nationaal rug-, school- en vrije slag bleek Haarlem de sterkste. Als laatste nummer werd gezwommen 3 X 20 M. wisselslag voor dames van den H.Z.B. waarbij mevr. Venema en mej. Spaendonk denzelfden tijd maakt en na loting resp. 2 en 3 werden. De uislagen zijn als volgt: 20 M. schoolslag voor Zlgnea-adspiranten tot 12 jaar: 1 Corry van IJzerloo. 18.1 sec., 2 Loes Kubatz 19.4 sec., 3 Cobl Klijzing. 21.2 sec., 4 C. Rijkers. 21.3 sec.. 5 Uk. Knuyt, 21.314 sec., 6 Jeanne Odink. 21.4 sec. 40 M. vrije- of schoolslag voor niet leden van zwemclubs: 1 Iet Romders. 35 sec.. 2 Em my Schroder 36.2 stc.. 3. Rietie Ledeboer, 37 sec.. 4. Mies van Santé, 37.2 sec. 20 M. schoolslag Zignea adspiranten 13 en 14 jaar: 1 R. Schweitzer, 163 sec.. 2. PI. Wa- gemaker, 17.3 sec., 3 Gr Knuyt. 18 sec., 4 N. Wagemaker. 18 sec., 5 M. Odink, 18.2 sec., 6 R. Crietée, 18.2 sec.. 7 Else Stoel, 18 4 sec., 8 Ans OberTnk, 20 sec. 20 M. vrije slag Zignea adspiranten 1314 jaar- 1 Tineke Beun, 15 sec., 2.Bea Hln, 16 sec 3 Willy Klcyn 161 sec. 40 M. schoolslag voor Zlgnea-leden 15-17 •jaar: 1 Hermien Haase, 37.4 sec-, 2 Hanny v. Putten, 393 sec. 40 M. vrije slag voor Zlgnea-leden 15—17 jaar: 1 Jo Bos, 28.4 sec., 2 Gr. Hackenïtz 30 sec. 4 X 20 M. vrlle slag estafette voor meisjes- ploegen van Middelbare scholen te Haarlem en omstreken om den Dr. Merensbeker. 1 Kenn. Lyceum 1. 0. 1 sec., 2. Nutskweek- school 1. 1. 4 sec. 100 M. Vrije slag voor Heeren (seniores) nationaal: 1 J. v. Hemsbergen 1. 9. 2 sec., 2 C. Zeeman, 1. 11. 2 sec. 4 X 40 M. schoolslag estafette dames na tionaal: 1 H.D.Z. 2. 23. 2 sec., 2. A.D-Z., 2. 23.3 sec-, 3 Inter Nos,'2. 26. sec. Stijlzwemmen voor clubploegen nationaal rug-, school- en vrije slag: 1 A.D.Z. 63 punten, 2 Zignea, 60 punten. 100 M vrije slag dames, nationaal; 1 E. SutherlandRooyaards, H.D.Z. 1. 26. 3. sec-, 2 C. Kann, H.P.C. 1. 29. 2 sec-, 3 R. v. Spaen donck. Zignea. 1. 29. 2 sec. Ider voor adspiranten: 1 Jo Bos. Zignea, 1. 32. 1 sec.. 2 Gr. Hackenïtz, Zignea 1. 35 sec. Schoonspringen voor dames van den H Z.B.: 1. T. Beun, Zignea, 25.79 punten; 2 S de Klerk. D.W.R., 2169 pnt.; 3 D. Prent, D.WJR. 21,06 pnt. 5 X 40 M. vrije slag estafette dames na tionaal: 1 Inter Nos. 2,27 sec.; 2 A.D.Z., 2.30.2 sec. 3 Zignea. 2.32.1 sec.. 3 X 40 M. wisselslag, estafette voor Heeren (natoinaal). rug-, school- cn vrije slag: 1 Haarlem. 1. 23. 1 sec., 2. H.V.G.B. 1. 27. 3 sec. 3 X 20 M. wisseslag voor dames van den H.Z.B.: 1 R. Kollerle D.W.R. 54.2 sec., 2 B. Venema. Zignea. 56,4 sec., 3 R. van Spaen donck. Zignea. 564 sec. Polowedstrijd H.Z.B.—Zaansche Combinatie (21). Tijdens de pauze en aan het slot reikte Dr Merens de prijzen uit, waarbij hij o.a. zei te betreuren dat hij niet wat uitvoeriger kon zijn wegens gebrek aan tijd. Om kwart voor twaalf was alles afgeloopcn. Zignea kan terugzien op een zeer goed jre- plaagden avond. VRIJDAG 17 OCTOBER 1930 VOETBAL. Zooals wij de vorige week al verwachtten, is de wedstrijd IJ.F.C. I tegen IJ.F.C. 2 op een overwinning voor het eerste elftal uit- geloopen; IJ.F.C. I won met 4—1, nadat het tweede geruimen tijd met 1—0 had voorge staan. D eontmoeting V.VJJ. 2—V.V.IJ. I werd uit gesteld, omdat er van beide elftallen spelers op de ziekenlijst stonden. De wedstrijd wordt nu op 25 October as. gespeeld. Kennemerland is er in geslaagd om Ulysses mot 41 te kloppen, hetgeen een fraaie prestatie is te noemen. Wat de tweede afdeeling betreft, hier ver dient de groote overwinning van Kennemer- land3 op Kennemerland 2 bijzondere ver melding; de „oudjes" onder aanvoering van Heimig bleven met 6—2 de baas. Telefonia, dat dit seizoen niet zoo sterk is als het vorige, 1 won niettemin haar eersten wedstrijd tegen V.V.IJ. 3 met 6—1. Zaterdag hebben de volgende ontmoetingen plaats- Afd. A.: IJ.F.C. 2IJ.F.C. 1. V.VJJ. 1—Ulysses 1. Tweede Jeugd—V.V.IJ. 2. Afd. B: Kennemerland 2Z.S.V. 1. Kennemerland 3V.V.IJ. 3. g.S.V. 2—Ulysses 3. Ulysses 2Telefonia. Op het Stormvogels-terrein vlhdt de return- match tusschen IJ.F.C. 2 en 1 plaats; IJ.F.C. 1 zal er wel voor zorgen, dat haar kampioens kansen niet door het tweede elftal worden bedorven. Bij V.VJJ. IUlysses I geven wij a.\n de thuisclub de meeste kans, terwijl Tweede Jeugd zfch wel de meerdere van V.V.IJ. 2 zal toonen. We zijn erg benieuwd hoe de elftallen uit Halfweg zich zullen weren; we hebben deze ploegen, die in de beide voorgaande wed strijden tegen elkaar uitkwamen, nog niet aan het werk gezien en weten dus niets om trent de sterkte dezer teams. Gelet op de groote overwinning, die Z.S.V. I op Z-S.V. 2 heeft weten te behalen. nL 123. lijkt er nogal krachtverschil tusschen deze ploegen te bestaan. Kennemerland 3 achten toij wel in staat om V.VJJ 3 te verslaan en bij den wedstrijd Ulysses 2Telefonia achten wij een gelijk spel waarschijnlijk. DE TRAMVOGELS. Zaterdagmiddag spelen de „Tramvogels" op hun terrein aan de Lankhorstlaan te Heemstede een wedstrijd tegen het elftal der „Nederlandsche Spoorwegen Utrecht" (N. S. U), spelende in den Utrechtschen Kantoor- Voetbalbond. Dit Spoorweg-elftal heeft het plan om deel te nemen aan de „Tram- en Spoorweg- competitie" doch speelt alvorens hiertoe over te gaan eerst nog een vriendschappe lijke ontmoeting tegen „Tramvogels". Dezen brengen het volgende elftal ln het veld: W. Zomerdijk. A. de Zwart M. Dokter A. M. J. Amelung J. de Maaker A. deRooy K. Zomerdijk W. Strik R. Smink J. de Zwart. A. van Wees Htt terrein der „Tramvogels" Is voor een Ieder vrij toegankelijk. DR. VAN PROOYE OVER HET BEROEPSVOETBAL. De nieuwe voorzitter van den K.N.V.B Dr. D. J. van Prooye, heeft tegenover een cor respondent van de N.R.C. belangrijke verkla ringen over het beroepsvoetbal afgelegd. „Ik ben absoluut niet tegen het professiona lisme", aldus de heer Van Prooye. „en ik zou het zeker niet betreuren als het in Neder land werd ingevoerd. In elk geval is een lijk professionalisme ver te verkiezen bo ven een verkapt amateurisme. Zelfs zou ik er niet tegen zijn om amateurs en beroeps spelers in hetzelfde elftal te doen uitkomen". Gevraagd werd of de heer Van Prooye verwachtte dat in de toekomst nog belang rijke vraagstukken de aandacht van den bond zouden vragen? "Waarschijnlijk wel", zoo antwoordde de nieuwe bondsvoorzitter. „Wanneer dit zal zijn is echter nog absoluut onbekend. Ik bedoel hier de kwestie van het professionalis me. Deze is op het oogenblik weer geheel latent. Doch plotseling kan zij in het brand punt van de belangselllng komen te staan. B.v. wanneer wij het vraagstuk van de loon derving te behandelen krijgen". Over den K.N.V.B. in het algemeen sprekend zei de heer v. Prooye; „In groote lijnen ben ik het met den gang van zaken In den K.N.VJB eens. En dat valt eigenlijk niet te verwon deren. U moet niet vergeten, dat ik al elf jaar deel uitmaak van het bondsbestuur en dus alle organisatorische kwesties van zeer nabij ken. Veel verandering zal deze benoeming dus in mijn verhouding tot den bond niet brengen. Ik heb nog wel eens tot de min derheid in het bestuur behoord en het als zoodanig een andere meening vertegen woordigd dan het meerendeel mijner col lega's, doch dit betrof meestal ondergeschikte punten, zoodat zij op de politiek, die ik als voorzitter zal voeren, practlsch gesproken, geen invloed uitoefent. Alleen zou in het be stuur een andere meening over sommige pun ten kunnen ontstaan, doordat enkele nieuwe bestuursleden worden opgenomen, doch veel kans bestaat ook hierop niet. Wij leven in een rustlgen tijd. Er zijn op het oogenblik geen groote strijdvragen. Vroeger kon de bond in heftige beroering gebracht worden over de kwostie van competitie-in deeling, afschaffing van promotie- en degra datie-competitie enz. Al deze zaken hebben langzamerhand een bevredigende oplossing gevonden en dit heeft een weldadige rust in den bond gebracht. De financlecle positie van den bond is sterk en wi) hebben ons dus slechts te bepalen tot een voorzichtige finan- cieele politiek om den bond op het hooge peil, waarop hij in dit opzicht momenteel staat, te houden. Ook organisatorisch ver toont de bond een alleszins rustig beeld. In de laatste vergadering is het decentralisatie- rapport met zoo goed als alle stemmen voor, aangenomen. En hiermede is de sinds eenigen tijd bestaande ♦oestand bestendigd en regle mentair vastgelegd. Voorts kan kalm door gewerkt worden aan de verbetering van het spelpeil. Deze zaak zal in de toekomst onze volle aandacht blijven vragen. De Technische Commissie doet in dit opzicht echter al zoo veel mogelijk en in de toekomst, zoo geloof ik stellig, zuilen de door haar genomen maat regelen zeker effect hebben. Een t andere kwestie» waarop wij eveneens moeten blijven letten is de bestrijding van het ruwe spel. Ik ben er van overtuigd, dat wij reeds op den goeden weg zijn en dat het ruwe spel aan het afnemen is". BILJARTEN. OM DEN HAARLEM-NOORD-BEKüat. De nederlaagwedstrijden bij Haarlem-Noord zijn vervolgd. Op bezoek was Jacob Maris uit Amterdam. F. de Lange (JM.) en J. van Vliet (HN.) openen den strijd. De gast presteert weinig, terwijl van Vliet juist goed op dreef. Hier door is er weldra een groot verschil. Na 20 beurten luidt het: 47 om 11 voor v. Vliet en na 27 beurten heeft hij de 150 bij elkaar, als zijn partner pas 61 noteert. Dan spelen Heinrich (J. M.) en Verheyde (H. N.). Eerst fs Verheyde aanmerkelijk in de meerderheid Hij scoort o.a.: 17, 14, 12, 10, 26, 13 en 27, waarna de stand in 16 beurten is: 121 om 151. Dan komt de gast op dreef en haalt mooi op. Verheyde komt nogmaals voor, maar op de 30ste beurt maakt Heinrich de 250 vol. Zijn partner heeft er 218. De slotpartij tusschen Heyman (J. M.) en Vos (H. N.) is geheel voor Vos. Deze is er goed fn en scoort 16, 10, 17, 17, 13 en 17 en is nu stukken voor. Op de 33ste beurt maakt hij er een einde aan: 132 om 200. De eind stand luidt: Jacob Maris 443, Haarlem-Noord 568. HAARLEM NOORD—ROOZENDAAL (O verveen) De massakamp tusschen deze clubs ls in het lokaal van Haarlem-Noord vervolgd met vijf partijen. De uitslag was als volgt: Schouten (Roo- zendaal) moest 80 tegen v. d. Bos 100. Schou ten 80. v.jd. Bos 87 fn 60 beurten. Witkop (Roozendaal) moet 80 tegen P. de Groot 95. De Groot heeft 95 als Witkop er 55 heeft in 50 beurten. N. N. 'Roozendaal)v. d. Kamp moeten beiden 100 halen. v. d .Kamp heeft 100 als N. N. 87 heeft in 41 beurten. Gras Roozendaal) moet 130 tegen Kronen burg 146. Gras heeft 130 als Kronenburg 135 heeft in 48 beurten. Lasschuit (Roozendaal) moet 48 tegen Ver boom 37. Lasschuit heeft 43 als Verboom er 27 heeft in 37 beurten. JUBILEUMWED STRIJDEN BIJ „'T SPAARNE"., De tweede ronde is begonnen met de 2de viertallen. Op bezoek was de B. C. „Flora". Het eerst speelden v. Roon (Flora) en v. Beek. Dit was een ongelijke strijd. De gastheer had een groot overwicht en won onbedreigd, 51 om 100 in 33 beurten, hoogste series 7 en 10. Dan kampten de Goede (Flora) en v. Deur- sen. Lang was de gast een weinig achter. Eerst op het laatste wist hij voor te komen en te winnen: 100 om 94 in 46 beurten, hoogste series 15 en 14. Vervolgens bonden Schagen (Flora) en v. Meel den strijd aan. De gast was slecht, ter wijl zijn partner .vooral in de eerste helft goed regelmatig spel liet zien. Deze won dan ook onbedreigd; 49 om 100 in 33 beurten, hoogste series 5 en 11. De laatste partij ging tusschen Kuijkhoven (Flora) en Brugman. Dit was een spannende- strijd, die eindigde met een overwinning voor den gast: 100 om 86 in 43 beurten, hoogse series 12 en 15. Eindstand: „Flora" 300, ,,'t Spaarne" 380. DAMMEN. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN. HAARL. DAMCLUB. Dinsdagavond, werden de wedstrijden om de clubkampioenschappen 1930-1931 der Haarlemsche Damclub voortgezet. De uitslagen luiden: Selectieafdeeling: J. W. van Dartelen wint van J. van Looij. Hoofdklasse: H. de Boer wint van R. Hart- gerink; J. Poppen wint van J. v. d. Giessen, J. P. van EijkJoh. Fabel Jr., afgebroken. Tweede klasse: G. A. Ottolini Jr.. remise met J. Balk; „Schijf" wint van J. H. Reedijk; J. van Steenwijk remise met J. C. van Waard, H. Greeuw wint van H. Berghuis. Derde klasse: H. C. Stappers wint van W. J. A. Matla; Th. Wesselman wint van H. W. C. van Rhoon; F. Moerbeek wint van J. Bom; T. G. Andiessen wint van Th. WerdJer; A. Kiel wint van A. Smit. VERSTEKELING-DE-LUXE. (Van onzen Londenschen correspondent). Voor den rechter te Liverpool verscheen deze week een 32-jarige Engelschman uit Bristol, die verstekeling was geweest op het stoomschip Doric van de White Star lijn, toen dit dezer dagen Montreal had verlaten. Toen het schip drie dagen onderweg was vond men den man in een van de reddings booten. De boot was voorzien van alle ge makken. Deze stow-away de luxe had een deken, een pak verschooning, belegde brood- Je<; en andere levensmiddelen bij zich, en zelfs een klein spiritusstel met een voorraad spiritus in vasten vorm, teneinde in staat te zijn een warm maal te bereiden. Bij het ver hoor bleek dat de man zelfs zijn eigen midde len had meegebracht om aan boord te komen. Hij had een groote plank meegetorst naar den havenkant en die tegen den achtersteven geplaatst. Daarop was hij aan boord geklom men, met zijn gerei en voedsel op zijn rug. Toen de bootsman hem ontdekte en hem vroeg wie hij was antwoordde hij: Ik ben een verstekeling. Toen men daarop zijn uitrusting onderzocht bleek dat hij in het bezit was van scheergereedschap, boorden, overhemden, sokken en een pannetje. Grondige voorberei ding, orde en netheid kenmerkten dezerf merkwaardigen clandestienen passagier. Maar het vond geen genade in de oogen van den rechter, die hem 14 dagen gevangenis straf oplegde, hoewel de gedaagde voorstelde hem tijd te geven om zijn overtocht te be talen, met aftrek van loon voor den arbeid, dien hij. van het oogenblik af dat men hem had ontdekt, op de boot had verricht. De man verklaarde ook nog dat hij zelf voor zijn uitrusting en voeding had gezorgd omdat hij de scheepvaartmaatschappij niet tot last wilde zijn. WEDRENNEN. HET SYSTEEM VAN DEN PROFEET. Het Fransche wedrennenbestuur, ontzegde dezer dagen een man den toegang tot de renbaan, die vele jaren buitengewoon ge lukkig het hieronder vermelde systeem bij de paardenwedrennen geopereerd had. Deze heer wandelde voor het begin van iederen wedloop de tribunes op en af en riep met luiden stem: „Ik weet welk paard de volgen de overwinnaar zal zijn. Ieder mijner cou verten bevat den naam van het zegevierende paard. De prijs is 5 francs. Indien mijne in formatie abuis blijkt te zijn, dan betaal ik het geld onmiddellijk terug". In weinige oogenblikken waren de profetiën uitverkocht. Langen tijd werkte dit systeem uitmuntend en de wedi-enprofeet was in den eigenlijken zin van het woord geen bedrieger. Heel moei lijk konden alle der „getipte" paarden over winnen, maar de „nieten" werden den koo- pers behoorlijk terugbetaald. Het systeem be rustte op de volgende combinatie: In geval vijf paarden in een draverij startten, gaf de man 50 con verten met de aanwijzing van den overwinnaar uit, en wel telkens 10 met den naam van een zelfde paard. Alle couverten, werden gesloten, 40 couverten hielden on juiste „tips", doch 10 hadden den winnaar. In geval'alle veertig personen na den wed loop hun inzet terugverlangden, bleef er in ieder geval 50 francs winst voor de 10 uitge geven winnaar-tips over. Pé-TSAI. EEN GOEDE GROENTE. Reeds sedert een eeuw kent men in de Europeesche botanische tuinen de pétsai of Chineesche kool (Brassica Chinensis) met haar reusachtige door zware ribben gedra gen bladeren. Maar eerst sedert het jaar 1840 werd in ruimer kring bekend, dat deze plant ook een voedingsmiddel is. Toch was men er toen nog ver vandaan deze groente op haar juiste waarde te schatten. Eerst in het begin dezer eeuw werd de plant nauwkeuriger on derzocht en ontwikkelde zich voor haar, toen men van haar voortreffelijkheid als voedings middel overtuigd was, een ijverige reclame. In geheel Azië wordt de pé-tsai in groote hoeveelheden aangeplant en vormt in den wintertijd bij alle volksklassen, alleen, of in verbinding met rijst, knoflook of uien. een nationaal gerecht. In Europa echter hield men tot het begin dezer eeuw deze plant voor een tamelijk minderwaardig voedingsmiddel, omdat men niet verstond haar tot het aan zetten van koppen te brengen. Dientengevol ge gaf men het kweeken dezer groente spoe dig weer op. Daarentegen gelukte het onlangs den Franschen kweekerrR. de Roter, reuzen - exemplaren van een in het oog loopende schoonheid te trekken, waarmede hij op Fransche tentoonstellingen exposeerde. Zij hadden zulk een succes, dat de heer De Roter ofschoon hij verscheidene Hectaren met pé tsai had beplant in minder dan geen tijd zijn oogst uitverkocht had. De pé-tsai is een wintergroente, waarvan men de bladeren op de wijze van spinazie, de ribben op verschillende manieren en het hart als salade eet. Met onze kool heeft de plant, trots zijn naam, niets gemeen. Gekookt is zij zeer sappig en malsch en van kostelij- ken smaak. Bij ons moet men de pé-tsai in mestbedden uitzaaien in voren van 10 c.M. afstand. Als de planten sterk genoeg gewor den zijn, zet men ze op een afstand van 35 tot 60 c.M. van elkander. Hoe verder men ze uit elkaar zet, hoe beter ze worden. In den loop van Augustus, September en Octo ber wordt gewied en gegoten. In November kan men beginnen te oogsten. Wanneer men de pé-sai niet terstond wil eten, maar ze voor den winter conserveeren wil, dbn volgt men het Chineesche recept: 1. Men legt de pé-tsai na den oogst in de zon, tot zij geel begint te worden, dan legt men ze op hoopjes in een afgeschoten ruimte of stapelt ze op, zoodanig, dat ze tegen de grootste koude beschut zijn. 2. Men legt ze dicht naast en op elkaar op den gond eener bergruimte, op vochtig rivierzand. 3. Men hangt ze aan de wortels, hoofd naar bene- den aan gesloten, doch luchtige stellingen, 'zoo dicht mogelijk bij elkander op aan ijzer- draad. 4. Men zout ze als zuurkool in. In Canada, de Vereenigde Staten, het eiland Cuba en alle plaatsen, waar Chinee- zen min of meer talrijk zijn, vindt men tegen woordig de nationale pé-tsai. MAGAZIJN VAN KOFFERS EN LEDERWAREN De heer H. G. Brouwer heeft zijn magazijn van koffers en lederwaren, gevestigd Ko ningstraat 13 vandaag heropend. De zaak heeft een belangrijke verbouwing ondergaan. Zoo zijn er thans twee keurige etalages, die ieders aandacht trekken en vooral genoemd moeten worden om hun glas in lood achter grond. De winkelruimte is aanmerkelijk grooter geworden, er zijn thans drie toon banken, terwijl achter in de zaak het kan toor - gevestigd is. In het midden is een fraaie vitrine aangebracht, waarin de ar tikelen op aantrekkelijke wijze zijn uitge stald. Vermelding verdient eveneens de keurige ingang en de goede verlichting, alsmede de verschillende kasten, die men langs den wand aantreft. De verbouwing dezer zaak die reeds tien jaar bestaat werd uitgevoerd door de firma Kroon van Diest. SNOEPLUSTIG MEISJE Door een bewoner van den Raamsingel is bij de politie aangifte gedaan, dat op zijn naam bij een banketbakker in de omgeving van het Houtplein door een Duitsch meisje een bestelling was gedaan, zonder dat hij er iets van wist. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk- Van ing-ezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt dc kopij den inzender niet terug, gegeven. Geachte Redactie, Het zij ons vergund met een enkel woord een aanvulling te geven bij het stukje van het bestuur der afdeeling Haarlfem en om streken van „Het Roode Kruis" voorkomen de in uw blad van Woensdag 15 October J.I. Het-bestuur van genoemde organisatie doet het hier voorkomen alsof bij een door hen beschreven ongeval alléén leden van het Roode Kruis hulp zouden hebben te veriee- nen. Doch niets is minder waar. Het bestuur van het Roode Kruis is er zeer goed van op de hoogte dat er in Haarlem meer vereeni- gingen bestaan welker leden nog ter hulp verleening zouden toesnellen. Er bestaat m Haarlem zooiets als een Ongevallendienst welke gevormd is uit leden van de Red dingsbrigade, de vereeniging tot het verlee- nen van Eerste Hulp bij Ongelukken „Snel- verband" en de Roode Kruis transportco lonne. Deze allen zijn het die bij voorko mende ongevallen helpen, zooveel in hun vermogen is, het leed van anderen te ver zachten. Was met een enkel woord ook ons aandeel in de algemeene hulpverleening genoemd, dan was dit stukje in de pen ge bleven. Nu achten wij ons verplicht, ter voorkoming van misverstand, de zaak even recht te moeten zetten. Inmiddels wenschen wij het bestuur van het Roode Kruis een mooi succes toe met de te houden collecte. Het werk is dat ten volle waard. En ten slotte, bel bij alle voorkomende ongevallen 14141 op. Vriendelijk dankend voor de ons toegestane plaatsruimte, Namens het bestuur van „Snelverband", J. HENDRIK FORTGENS, Voorzitter. DE ROODE KRUIS-COLLECTE. DE LAATSTE AANMOEDIGING. Morgen, Zaterdag, moet het worden de gloriedag voor het Roode Kruis! Morgen is het de jaarlij ksche Speldjesdag en dan loopt natuurlijk niemand in onze stad en omgeving zonder het Roode Kruisspeldje. Daardoor toch toont men mede te leven met en te steunen de goede en velerlei wer ken van het Roode Kruis. Prijzenswaardig naast de vele collectrices en collecteurs is de medewerking van den heer Joh. Kloppers, van het bekende sigaren magazijn firma Mignon Co., Groote Hout straat 128, die van Woensdag af een speciale Roode Kruis-étalage heeft ingericht. In deze zijn uit het rijke archief een aantal foto's van het Roode Kruis geëxposeerd, doch welke slechts een klein beeld geven van het enorme werk, dat door deze Vereeniging gepresteerd wordt. Eergisteren bespraken wij een mogelijke ramp welke alleen buitenstaanders betrof en waarbij ons Roode Kruis als mogelijke hulp zou verleenen, deskundig georiënteerd en ge outilleerd als het geoefend en uitgerust is. Maar, wij allen herinneren ons nog hoe door het Roode Kruis enkele weken geleden bij Santpoort een spoorwegongeluk ge- ensceneerd is, waarbij onze land- en stad- en streekbewoners, onze families, ten slotte wij zelf zouden kunnen betrokken zijn en hoe het Roode Kruis toen bij die model-oefening bewezen heeft met een ijver en toewijding, welke aan het ongelooflijke grenzen, welke onschatbare diensten het in staat is in die droeve uren te bewijzen aan de lijdende en in nood ver keer ende menschheid. Doch het is niet alleen een actie van lo calen aard en voor plaatselijke belangen, wel ke het Roode Kruis bij voortduring ontwik kelt ,o, neen, wij hebben het gezien bij de nationale rampen der laatste jaren, als wa tersnood, cycloon verwoestingen, enz. hoe toen ons Roode Kruis onmiddellijk gemobili seerd werd en paraat was en hoe het door enorme zendingen levensmiddelen, kleeding en meubelen en huisraad hulp bracht daar waar deze zoo zeer van noode was en waar gebrek geleden werd ter distributie aan. ieder, die daaraan behoefte had, zich niet af vragend voor wien en aan wien. En in onze Stad en Omgeving is het u allen niet opgevallen, dat bij alle gelegenheden, waarbij menschen in massa bijeenkomen, als bij feesten, optochten, groote vergaderingen enz. enz. steeds en overal het Roode Kruis met zijn vele Diensten alom tegenwoordig was? De hulp van het Roode Kruis, haar aan wezigheid overal, zij kunnen onverhoopt ons allen bij tijd en wijle van dienst zijn en daar om behoort dit voortreffelijk, doch ook nood zakelijk werk over de geheele linie door al len gesteund te worden. Welnu, de Speldjesdag morgen geeft u daarvoor extra de gelegenheid. Morgen, Zaterdag, zien wij dus bij aljen den heelen dag een Roode Kruisspeldje en dit betaald met het penningske der weduwe, met het zilver der middenklasse, maar ook het goud der beter gesitueerden. Deze laat- sten hebben de fortuinen om daarmede wel te doen. Doch bovendien, een in zich goed en edel moedig werk bevorderen en steunen naar de mate van zijn krachten, geeft voldoening en tevredenheid. Het Bestuur der afdeeling Haarlemen Omstr. van het Roode Kruis. AMERIKA'S HELIUM. Mijne Heeren, In het bijvoegsel van Uw blad van Zaterdag 11 October lees ik in het stuk over het ver gaan der R 101 het volgende: „Dat Amerika den uitvoer van helium heeft verboden, kan men niet al te zeer veroor- deelen, want de productie van helium is er zelfs voor het eigen land ontoereikend Ik ben van -meening, dat deze opmerking' niet geheel juist is. Misschien interesseert Uw medewerker het volgende: „In Amerika zijn twee groote heliumfabrie- ken bekend, nl. die in Amarillo (Texas) en een in Fort Worth. In het afgeloopen boek jaar heeft de eerste fabriek, welke geëxploi teerd wordt door het United States Bureau of Mines, circa 280.000 kubieke Meter helïumgas afgeleverd, ofschoon de fabriek twee maan den stil he,eft gestaan wegens gebrek aan afzet. De maximum productie van deze fabriek is nog veel grooter, nl. 680.000 M3. helium- gas per jaar. De grootste productie van de tweede fabriek in Forth Worth bleef heden steeds beneden de genoemde 280.000 M3. per Jaar van die in Amarillo. De kosten van het geproduceerde helium bedroegen f 1.54 per kubieke Meter gas". Zooals U uit het bovenstaande ziet. kan Amerika voorloopig zelfs met zijn bestaande fabrieken nog veel meer dan voor zich zelf produceeren. Het uitvoerverbod was uit dit oogpunt niet noodig Hoogachtend, D. J. MINK.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 10