Writer LETTEREN EN KUNST. DE VERHUIZING VAN JOFFER VAN EYK. ~y°°' Uarbei<S°"- MUZIEK De a.s. uitvoering der C. 0. V. Les Béatitudes. Radiomuziek der week. EEN VOORBESPREKING Nieuws uit Indië. Een cadeau uit duizenden e- Duofold HSXKLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 18 OCTOBER 1930 VIERDE BLAD Jan van Eyk's huisvrouwe zet een gezicht of ze blij is dat het geval alweer achter den rug is. Zoo'n verhuizing brengt altijd heel wat hoofdbrekens met zich mee, en als er nu maar verder niets breekt of beschadigt. Maar het is alles goed gegaan en ze zit nu weer netjes met de Zondagsche witte plooi- muts over haar wel zeer antieke haardracht, op uw bezoek te wachten. Die kanten plooi- doek rust als een kostelijk dak boven het hooge voorhoofd, dat zonder kreuk of rimpel is en hangt aan weerszij van het hoofd in volle breedte tot op de borst neer, als de pruik van een Engelschen rechter. Een prach tlge opgaaf voor een schilder als haar man is. dat brandheldere van den witten doek te zien naast den mat-blanken vleesbhtoon van haar stil en toch niet onbewogen gelaat. Die haarkap moge u den vorm van twee horen tjes suggereerenhoe prachtig sterk zijn ze als kleurnoot en tegen-effect tusschen het room-wit en het bleekrose van muts en voor hoofd! De dunne, sa am geknepen lippen doen in Joffer van Eyk geen gemakkelijke tante vermoeden, doch de klare stand der oogen, de verstandige rust van het geheele gelaat, waardoor het niet eens opvalt dat een vrij stevige neus er bijna iets mannelijks aan geeft, maken dat ge vertrouwen in haar hebt. Zij zal een goede huisvrouw voor den schil der zijn en zoo zij al horentjes draagt naar de mode van haar tijd, haar man zal ze niet hebben te dragen door haar toedoen. Hoe zou hij haar anders met zoo groote gene genheid geschilderd hebben en haar bont kraag en zwaar-stoffen kleed met zoo door dringende liefde weergegeven! Joffer van Eyk is verhuisd. De gemeente Brugge heeft voor haar en de andere parelen uit haar bezit een nieuw tehuis gesticht. Wie onzer lezers het volgend voorjaar een kunst- reisje naar Vlaanderen gaat ondernemen zal daar een nieuw, modern ingericht museum vinden in de stad aan het Minnewater. Uw verslaggever ging het deze week alvast eens bekijken. Alle oude schilderijen die het eigendom der gemeente Brugge zijn (dus niet de verzameling uit het Sint Jan's Hos pitaal, die daar rustig blijft) werden thans reeds overgebracht in ruime zalen met bo venlicht. Een geheel nieuw bouwweTk. naast het Gruuthuus in een afgesloten ruimte ver rezen, biedt straks ook nog ruimte aan de moderne kunst die Brugge bezit en in stede van het vroegere verblijf, waar alles een beetje op en onder elkaar geborgen moest worden vinden een aantal meesterwerken der Nederlandsche kunst thans een verblijf, ruim en breed; en eenvoudig maar met zorgvuldd- gen smaak aangekleed. Licht grijs pluche, losse muurbedekking de voorloopig) zes ka binetten en zalen door. Daartegen komen nu, ruim gehangen de wonderlijke dingen mooi uit en van een enkel ontdekt ge eerst nu bijzonderheden die vroeger niet te zien waren. Alles heeft zijn tegen. Ook deze ver huizing. Men ziet bijvoorbeeld eerst nu goed dat menig schilderij niet in zoodanigen staat verkeert als wel gewenscht zou zijn. Maar Joffer van Eyk is nog volmaakt ge zond. Is dat ook het geval met Van Eyk's be roemde Madonna met Kindeke, in hetzelfde kabinet? Dit wonder-mooie schilderij, waarop als donator de kanunnik Van der Paele (de be kende oude man met de biddende handen) staat afgebeeld, is nu in 't volle licht te zien. En ook met dit schilderij schijnt in vroeger jaren op kleine gedeelten van den fond wel eens „gedokterd" te zijn. Met de schilder technische hulpmiddelen van onzen tijd is dat gemakkelijk genoeg uit te maken, en het doet in dit geval aan de schoonheid van het werk weinig af. Die is nog even onberoerd. Men moet dat nimmer te zwaar opnemen en nooit vergeten dat schilderijen, die twee-drie vierhonderd jaar oud zijn, bijna zonder uit zondering wel eens onder handen geweest zijn voor het een of het ander. Wanneer ze bij hooge uitzondering in al die jaren nooit van him plaats geweest zijn, bestaat de mogelijkheid dat ze nog intact zijn. zooals ze uit des meesters hand kwamen. Maar 'dat zijn praktisch gesproken uitzonderin gen. De geleerden zullen vandaag of morgen wel uitmaken wat er thans op deze Van Eyk aan den dag komt. dat op een beetje oud- zeer wijst: stel u echter gerust, het zal van zeer weinig belang zijn. Toch laat, mijns in ziens, de geheele verzorging van een aantal schilderijen hier. vooral die der 17e eeuw. nog al wat te wenschen. De nieuwe inrichting zal allicht ook in dit opzicht een nieuwe richting in de verzorging meebrengen. Tegenover de Joffer van Eyk, die er ouder uitziet dan 33 jaar, leeftijd dien ze had toen haar man haar conterfeitte, hangt nu het beroemde portretje van Philips den Goede door Van der Weyden. Niet minder beroemd is Gerard David's Doop van Christus in den Jordaan, waarvan ik altijd de zijluiken met de donatoren zoozeer bewonderd heb. Vooral het rechtsche luik, met Elisabeth van der Meersch en haar patrones de heilige Elisa beth van Hongarije, is zeldzaam nobel van opvatting. Is het niet curieus dat dezelfde David op bestelling die paar. gruwelijke voor stellingen moest leveren, waarop een om koopbaar rechter levend gevild wordt en diena zoon, in zijn plaats tot rechter benoemd, de huid van zijn pa tot baldakijnkleed krijgt? Ook in de oude tijden griezelde men graag en een film als het Spook van de Opera legt het in griezeligheid af tegen dit oordeel van Cambyses. Tegen de Memllngs in het Sint Jans Hos pitaal is moeilijk concurreeren. Toch blijft in dit nieuwe museum zijn „Christophorus, het Kind dragend", een der parels. Al moge dan de Sint Gillisfiguur rechts van den Chris tusdrager in dit schilderij, in vroegere jaren zwaar gerestaureerd en overschilderd zijn. En zoudt ge hier Pourbus en Jan Prevoost ver geten of zeker niet het laatst de lieve Godelinde met haar witte shawl, uit de school van den laatste? Over de 17e eeuwers in dit museum zullen wij niet juichen. Daarvoor gaan we niet naar Brugge. Van Oost (een mislukte Frans Hals) Erregouts en Achtschellinckwe zullen er niet dood van gaan als we hunne doeken per ongeluk weer vergeten. Ze zijn van puur plaatselijk belang. Met qualiteiten, zeer zeker, doch geen opvallende. Maar Joffer Van Eyk moet ge toch gaan opzoeken in haar nieuwe woning, zoo ge in de buurt komt. Haar man wist wat schilderen is. en als ze wou, zou ze daar een boekje van kunnen opendoen tegen de dames en heeren, die nu in deze heerlijke Octoberdagen nog als maar door zitten te smeren op den walkant van de Groene Rei of het grasveld in t Begijnhof. Maar, het is waar, ze doen intusschen geen ander kwaad. J. H. DE BOBS. 16 Oct. '30. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL to'iedt t) 0\fc.ome en Heureux ceux qui ont le coeur pur, car ils verront Dleu. Den 8sten Novem ber 1890 overleed in zijn woning aan den Boulevard San: Michel te Parijs, in den leeftijd van 68 jaren, Cé sar Auguste Franck, organist aan de Sa in te- Clotilde-kerk en pro iesseur d'orgue aan 't Parijsche Conserva- toireJSen in Mei van hetzelfde jaar hem overkomen ongeval ('t lemoen van een omnibus had hem. Jac. P. Caro, ■medewerkt 'aan de uitvoering' der C. O. V. terwijl hij zich op straat voortspoedde om les te gaan geven, aan de zijde verwondt) had de gevolgen eener pleuritis verergerd; de com- pVc&tles bleken doodelijk. De pastoor der Ste. Clotiïde, Mgr. Gardey had den sterven de, die nog op zijn ziekbed de laatste hand gelegd had aan zijn Trois grands Chorals pour Orgue, de sacramenten toegediend. Even eenvoudig als Franck's leven geweest was, werd zijn uitvaart. In de Ste. Clotiïde sprak Mgr. Gardey op den kansel een ont roerende lofrede uit; daarna begaf de stoet, zonder pracht of praal, zich naar het kerk hof van Montrouge, waar het stoffelijk overschot van den meester in een verwij derd hoekje werd ter aarde besteld. (Enkele jaren later werd het naar het kerkhof Mont- parnasse overgebracht). „Geen enkele officleele vertegenwoordiger yan het Ministerie van Schoone Kunsten of van de Administratie daarvan vergezelde het. lijk van Franck naar zijn laatste rustplaats; zelfs het Conservatoire de Musique dat hem toch onder zijn professoren telde, verzuimde zich te doen vertegenwoordigen bij de uit vaart van deze organist, w;.enst hooge kunst theorieën steeds een gevaar voor de rust van het officieele etablissement hadden ge schenen. De directeur Ambroise Thomas, die heel zijn leven lang dithyrambische gemeen plaatsen had uitgestort over minder waar dige graven, legde z,:dh ijlings te bed toen hem het bezoek werd aangekondigd van een lid der familie Franck, dat hem kwam uit- noodigen bij de begrafenis tegenwoordig te zijn; andere professoren van gewicht wis ten zich nog voor de gelegenheid z,:ek te melden en vermeden zoodoende zich te com- promitteeren. „Slechts 's meesters vele leerlingen, zijn vrienden, de musici, die door zijn onbe grensde toegenegenheid tot hem waren aan getrokken, vormden een krans van eerbie dige bewondering rondom de baar. César Franck had bij zijn sterven aan zijn land een levenskracht,'ge en hecht gebouwde symphonische school nagelaten, zooals Frankrijk tot dusver niet had voortgebracht. „En met vooruitzienden blik, die gerecht vaardigd zou blijken, beëindigde Em. Cha- brier, die hem slechts weinige jaren zou overleven, de zeer bewogen rede, cVe hij na mens de Société Nationale de Musique aan het graf uitsprak. „Vaarwel, meester; heb dank. want ge hebt goed gedaan! In U groeten we een van de grootste kunstenaars van deze eeuw; in U ook den onvergelljkelljken leermeester, wiens bewonderenswaardig onderwijs een geheel geslacht van krachtige, geloofsvaste en be zonnen toonkunstenaars, ten volle heeft uit gerust voor den ernstigen strijd; in U ook den rechtvaardigen en recht-door-zee gaanden mensch, zoo humaan en zonder eigen belang, die nooit dan vertrouwbaren raad en goede woorden gaf. Vaarwel!" Veertien Jaar na dien. nagenoeg op den zelfden datum, bevond zich dezelfde groep discipelen, vrienden en musici, helaas eenigs- zins door den dood in aantal verminderd, ver- eenigd op het square tegenover de sasiliek van Ste. Clotiïde voor de onthulling van een monument opgericht ter nagedachtenis aan den beminden meester, maar ditmaal hadden alle officieele lieden, (behalve één enkele) er op gestaan om op de eereplaatsen te figuree- ren; de directeur van Schoone Kunsten, de directeur van het Conservatoire in eigen per soon staken er zeer opmerkelijke redevoerin gen af. „Wat voor nieuws was er dan ln die 14 jaar gebeurd? Heel geleidelijk, en zonder dat iemand er op bedacht was, was César Franck's naam, eertijds slechts door enkele gelooven- den vereerd, beroemd geworden. Toen haastte deze Administratie, dit Con servatoire. die den obscuren orgelprofessor tijdens diens leven niet gekend, ja hem mis kend hadden, zich om hem voor zich op te eischen, toen bleken tal van Componisten, die zouden gemeenr hebben zich te compromit- teeren door hem om raad te vragen, als bU tooversiag zijn leerlingen geworden te zijn. To v. d. Sluvs, één der medewerkers bij de uitvoering der C.Q.K. César Auguste Franck. „Het Institut de France echter, dat ln zijn eerbiedwaardig mididen flagrante nulliteiten opnam, kon zich niet officeel doen vertegen woordigen bij de inwijding van het monu ment, want het had nooit zijn poorten wil len openen voor een der grootste toonkun stenaars .die ons Fransche land tot eer heb ben gestrekt". Ik ontleen deze bijzonderheden aan de van warme genegenheid en eerbied doordreng e blografie van Franck door zijn leerling Vin cent dTndy. Ik zou gaarne meer er uit overnemen, om den goeden, nobelen, hoog- staanden mensch, die Franck was. beter te doen kennen, doch zou dan buiten de rede lijke grenzen van dit artikel gaan. Dat de muziekmeester en organist César Franck ook componeerde wisten buiten den kring zijner vrienden en leerlingen maar weinigen. Inderdaad de dagindeeling van dezen arbeidzamen eenvoudlgen man liet hem er nog den tijd toe. 's Morgens om half zes stand hij op. werkte 2 uur, „voor zich" d.w aan zijn composities, gebruikte dan een sober ontbijt en ging uit om in alle hoeken der wereldstad les te geven aan dilettanten of zich van zijn plichten als organist en professeur d'orque te kwijten. Meestal kwam hij pas 's avonds thuis en vond dan nog gelegenheid zijn leerlingen en intimen in zijn gezellige woning te ontvangen om met hen te muslceeren. Aan ..Les Béatitudes" werkte Franck met tusschenpoozen gedurende de jaren 1869 1879. Een uitvoering er van heeft hij nooit beleefd. De geschiedenis van dit. kunstwerk, een der meest beteekenende oratoria van de 19de eeuw geeft ook weer een reeks teleur stellingen en blijken van miskenning van denzelfden aard als hierboven opgesomd werden. Over de lotgevallen en den bouw van dit werk meer in 't bijzonder hoop ik in een volgend deel van dit artikel een en ander mede te deelen. K DB JONG. door KAREL DE JONG. De uitzendingen van de concerten van het Concertgebouw-orkest hebben wel in dc eerste plaats recht op onze belangstelling. Het programma van a.s. Zondag 2.304 n.m. vermeldt de Svmphonle .La Reine" van Haydn, het Dubbelconcert voor viool, cello en orkest van Brahms en Prélude. Choral et Fugue van César Franck. Dit laatste is na tuurlijk een orkestbewerking van het be roemde klavierstuk. Behalve minder bekende jeugdwerken schreef Franck slechts twee composities voor pianosolo, doch die mogen er dan ook zijn! Beide dateeren uit zijn derde (laatste scheppingsperiode, het tijd perk zijner grootste artistieke rijpheid en persoonlijkheid, omvattend ongeveer de Ja ren 1876 tot zijn sterfjaar 1890. Uit dit tijd perk zijn o.m. afkomstig: Les Béatitudes (1879) het oratorium dat a.s. week hier door de C.O.V. zal worden uitgevoerd en waaraan nog een bijzondere bespreking in dit blad zal worden gewijd; de „poèmes symphoniques", ,Les Eolides" (1876) en ,Le Chasseur maudit" (1882). het planokwintet in f min. (1879); „Les Dj inns" (1884) en „Variations sympho niques" (1885) voor piano en orkest; „Prélu de, Choral et Fugue" (1884) en „Prélude Aria et Final" (1887) voor klavier; de beroemde sonate voor piano en viool (1886), de sym phonic in d min. (1888), het strijkkwartet in D (1889) en de drie groote orgelkoralen 11890). De lijst is zeer onvolledig: ik heb slechts de meest bekende werken genoemd, maar die alleen zijn reeds voldoende om Franck's grootheid te doen beseffen. De beide werken voor piano vertoonen zoo goed als de vioolsonate, de symphonie en het strijk kwartet. den cyclischen bouw, d.w.z. tn alle deelen vindt men hetzelfde thematische ma teriaal terug. In ons Prélude. Choral et Fu gue vindt men de kiem van het fugathema reeds ir. het recitativische gedeelte dat in het voorspel een paart maal optreedt, voorts in de eerste en tweede maat van het Tweede Deel. De eigenlijke koraal-melodie keert ln het Derde Deel, in canonische imitatie en ge- contrapunteerd tegen het fuga-thema, weer en besluit ook het geheele werk in een Jube lende peroratie. Brahms' Dubbelconcert op. 102 ln a min. zijn laatste groote werk met orkest, werd 18 Oct. 1887 te Keulen voor het eerst uitgevoerd met Joachim en Haussmann als sollten, na dat dezen het met Brahms zelf ten huize van Clara Schumann te Baden-Baden hadden doorgenomen. Persoonlijk maakte ik mot Brahms' dubbelconcert kennis ten huize van Carl Flesch, waar ik het met hem en Hek- king speelde. Het werk is minder algemeen bekend dan het Vioolconcert; het- verhangt dan ook twee interpreten die niet alleen in dividueel tegen de groote moeilijkheden op gewassen zijn, maar bovendien elkaar volko men begrijpen: melodieën en passages zijn tusschen belde soloinstrumenten even gelij kelijk verdeeld als b.v. in Mozarts Concert voor viool en alt het geval is. In de eerste beide hoofddeelen is het concert rijk aan breed uitgesponnen melodiek. Tchaikowsky vond het destijds heelemaal niet mooi; hij ontzeede zelfs Brahms elk spoor van melo dische vinding. En toch had diezelfde Tchai kowsky eens van zijn landgenoot Rubinstein te hooren gekregen, dat zijn (Tch.'s) geschrijf in 't geheel geen muziek was! De tijd heeft ook hier weer recht gedaan; we staan nu on bevangen tegenover belden en vinden zoo wel bij Brahms als bij den Rus zeer merk bare sporen van muzikaliteit. Met dat al blijft de Dultscher toch de grootere van beiden. De symphonie „La Reine" is een tijdge- noote van ..L'Ours" die ik kort geleden be sprak en heeft haar bijnaam te danken aan de voorliefde die Marie Antoinette voor haar gehad moet hebben. Het eerste hoofddeel heeft trekken die aan Mozart herinneren; het meest interessant is de doorwerking der finale. Van Brahms zal men volgende week nog meerdere belangrijke werken draadloos kun nen hooren: zöo b.v. Woensdag uit Londen I de derde en de vierde symphonie en het viool concert. Voorts uit hetzelfde zendstation Donderdag de Variaties op. 23 voor piano 4-handig over een thema van Schumann, ge speeld door Ethel Bartlett en Rae Robert-son. dezelfde kunstenaars die dat werk IJ. Dinsdag op voortreffelijke wijze voor den Heemsteed - schen Kunstkring ten gehoore brachten. Deze Variaties zijn uit denzelfden tijd (1862) als de meer bekende Handel-variaties op. 24 voor piano solo, en onderscheiden zich van deze door hun warmen, kleurrijken, romanti- schen aard, ln tegenstelling waarmede het opus 24 meer heroïek van allure is. Ook de overige werken van dit Londensche program ma (van Joh. Chr. Bach, Da Falla, Bax, Men delssohn en Saint-Saëns verdienen de volle belangstelling, te meer daar het tweetal Bartlett-Robertson uitmuntend en werkelijk artistiek samenspel te hooren geeft. Veltem geeft dien avond een concert, ge heel aan werken van Grieg gewijd, w.o. een paar nummers voor ..snarenorkest" (sic), Berlijn den volgenden avond een concert dat zeker uit een historisch oogpunt interessant is, nJ. onbekende jeugdwerken van Rich. Wagner; daaronder zelfs een Fantasie voor piano en een stuk voor klarinet en strijkor kest. Geen dezer werken heb ik ooit hooren uitvoeren; het schijnt mij twijfelachtig of de componist van Tristan. Meistersinger, Ring en Parsifal er reeds lru; te herkennen zal zijn. maar om zich een denkbeeld over de stijlontwikkeling van een groot man te kun nen maken is zulk een concert zeer leerzaam „Das Al te stürzt, es andert sich die Zeit!" K DE JONG. UITGAAN. „Rose Marie". Zondag komt het Revue- en Operette- Ensemble, Directie Fritz Schakels, een op voering geven van de revue-operette ..Rose Marie", met een keur van operette-artisten van 't Circus Carré te Amsterdam, mooie décors, groot koor. ballet en orkest. MOORD OP ZUN VROUW? Aneta seint uit Semarang: De Locomotief meldt, dat de echtgenoot van de Europee- sche bewoonster van een kampong te Amba- rawa, mevr. E. d- R. v. d. P.. welke 12 October door revolverschoten werd vermoord, Don derdag in preventieve hechtenis is gesteld, verdacht van moord of doodslag op zijn echt genoot©. INGEZONDEN MEDFDFFLÏNGEN a 60 Cts. per regel. Jfaat Parker Duo fold den Park wordt nimmer meer vergeten. tolk -.am Uw vriendschap zijn. Degevervaneen P*rker Duofold Zijn geschenk is overal de meest welkome gil», en door haar levens langen trouwen dienst is zij» een dagelijksche herinnering aan den gever. Alleen met Parker Duofold heeft onze bedrijvige hedendaagsche wereld gelccrcd te schrijven zom eer inspanning. Van het oogen- blik al, dat oe punt het papier raakt, schrijft zii geen schud den, geen oponthoud. Een Parker behoeft slechts te worden geleid over het panier, haar spiegel gladde punt (gegarandeerd voor 25 jaar» glijdt als vanzelf voort en kan op een vulling meer dan zesduizend woorden (neerschrijv en. Smaakvolle kleuren, modem als de dag tan vandaag! Houders van onbreekbaar per- maniet28% lichter dan ander vulpcnmateriaal in lakrood, smaragdgroen, (azuurblauw, Chin- eesch geel, zwart met goud en de Duofold de Luxe in zilzerxehtig parelgrijs met zwart. fmrkrr Pennen Senior FL so t Spe.iai Pt. if. jo. Ju oio r FL Lae/y PL ij. llijkeboortnde PotlooJen FL 13. Ja. PI. si. tn PL to. Gebr. KIKKERS N.V. AMSTERDAM - DEN HAAG ROTTERDAM. WERKLOOSHEID ONDER DE PLANTERS. Aneta seint uit Medan: De Sumatra-Post meldt, dat bij den Sumatra Cultuurbond thans 42 werklooze planters zijn Ingeschre ven. Er zijn ook nog vele niet ingeschrevenen. DRONKEN MILITAIREN IN EEN TAXL Aneta seint uit Batavia: Op den Tandjong Priokweg is Woensdagavond een taxi met drie dronken Europeesche militairen tegen een boom gebotst, doordat een hunner liet stuur van den chauffeur overnam; alle inzit tenden werden zwaar gewond. BELANGRIJKE GETUIGEN IN HET P. N. I.-PROCES. OVER STAKING EN DEN PACIFIC-OORLOG. De Landraad te Bandoeng zette naar Aneta meldt, de behandeling van dc P-NI.-zaak voort. Getuige Soerianata-atmadja. path van Soe- medang, verklaart niet den minsten dwang te hebben uitgeoefend bij de verhooren. Voorgeroepen wordt getuigo Markassin alias Bapa Kasdi. uit Lembang. Hij zegt nog nooit een vergadering te hebben bijgewoond. De voorzitter houdt hem zijn vroegere ver klaring voor. dat hij reeds negen maal een vergadering bijwoonde en waarschuwt hem tegen meineed. Voorgelezen worden de verklaringen, op penomen in hert. proces-verbaal van het ver hoor van dezen getuige tijdens het vóór-on derzoekvolgens welke getuige lid was van de P. S. I„ S. I.. P.N.I. en Sarckat Rajat. Getuige erkent dat Kartawidjaja hem ver- telde. dat vrijheid beteekende. dat het Hol- landsche gezag Ned.-Indlë 2ou verlaten, -ter wijl ook gesproken werd over staking en boy cott Er werd nl. gezegd dat vijftig cent te weinig loon was voor een koelie. Men moest loonsverhooging vragen en wanneer die niet verkregen werd staken. Hierover werd ook op den cursus gesproken door Ga tot die ook sprak over den komenden Pacific-oorlog. Getuige verklaart dat cr een Pacific-oorlog zou komen tusschen Engeland, Amerika, Ja pan en China. Uit dezen oorlog zou de vrij heid van Indonesia voortvloeien. Volgens het proces-verbaal had getuige gezegd dat door de staking de Hollanders geen winsten meer zouden maken en het land verlaten. Dit laat ste zou met den Paclflc-oorlog toch moeten gebeuren. Getuige zegt dat dit door Ga tot en Mas- koen op een openbare vergadering werd ge zegd. terwijl ir. Soekamo zeide dat de oorlog in 1930 zou uitbreken. Deze laatste verklaring werd afgelegd In een openbare vergadering en op een cursus, nl. dat in 1930 oorlog zou uitbreken en „ngabeledoeg" (kanongebulder) worden gehoord. GASMASKERFABRIEK VOOR INDIë. Aneta seint uit Bandoeng: Het ,Alg. Ind. Dagbl. De Preangerbode" meldt, dat het volgend jaar op Java zal wor den opgericht een subfabrlek voor de rub- beronderdeelen van gasmaskers voor het le ger in Ned.-Indië, al thans te Singapore wor den vervaardigd door de Ned. Guttapercha Maatechappli.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13