ST ATEN-GENER A AL. Huw mteeV BINNENLAND TWEEDE KAMER. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 18 OCTOBER 1930 VIJFDE BLAD ÏNCEZONDEN MEDEDEELINCEN 60 Ct». per koude en nette herfstlucht testen Uw hoid zeer sterk een. Wanneer U rvwe, gebersten efl roode huid wil* vermijden, kunt U zich gedurende de komende weken het beste beschermen tegen de weersinvloeden door het degelijksch gebruik der sedert tientallen jaren beproefde Pfeilrlng-Lanolln-créme. Pfeilring» crème bevat, als geen andere crème, het aan het huidvet nauw verwante Pfeilring-Lanolin, wier hoofbestanddeef Cholesterin voor de mcnschelijke huid een opbouwende voedingsstof is, snel en diep in de poriën dringt, de huid vernieuwt, haar bewaart voor uitdrogen, en haar een frisch, verzorgd en jeugdig aanzien geeft; Pfeilring-L anolin-zeep geldt reeds sedert tientallen jaren als de zuiverste en zachtste toiletzeep. Z if kost slechts 25 cents en is voor de dageliiksche huid- en lichaamsverzorging eenvoudig onontbeerlijk P F E I L R I N R E ME 17 October Minister Revmer geeft de Ka mer toe op het punt der uitkee- ringen in de Zuiderzeesteunwet. Dinsdag stemming. De be handeling van de Vlootwet be gonnen. De liberale fractie zal voorstemmen. Minister Reymer is toegeeflijk geweest van daag. De visschers rond de Zuiderzee zullen verheugd zijn. Want de mogelijkheid van uitkeering wegens waardevermindering van tuig en w:fcit en schip is in de wet opgeno men geworden als zelfstandige mogelijkheid. Voor den aanvang der vergadering van he denmiddag stelde hij voor een nieuw artikel in te voegen, luidende: „Bij algemeenen maatregel van bestuur worden voorschriften vastgesteld omtrent de tegemoetkoming we gens waardevermindering van eigendommen als gevolg van de afsluiting der Zuiderzee". De Zuiderzeesteunwet zelf dus regelt de materie niet, de regeling blijft opgedragen aan een algemeenen maatregel van be stuur. Men kan het verschil gering vinden, zeggen, dat het principe van de uitkeering toch in de wet werd opgenomen. En men heeft gelijk dan! Maar voor den minister was door het verschil van een uitwerking in de wet en een uitwerking in een maatregel al is er dan heusch geen principieel onder scheid! de plank te leggen, waarover hij de Kamer kan tegemoet komen, waardoor hij den indruk kan wekken, dat hij een stapje deed en de Kamer óók een stapje en ze elkaar in een compromis ontmoeten als gevolg van het overleg, hetwelk de minister drie dagen achtereen zei, zoo gaarne te willen bevorde ren. De minister kon ongetwijfeld, wanneer hij alleen op den uiterlijken vorm lette, betoo- gen, dat, wat hij steeds verdedigd had als den alleen-mogelijken, den alleen-wensche- lijken grondslag van zijn ontwerp, ook nu nog het principe van zijn wet gebleven was. De steunregeling nl. die de visschers helpen zou Voor de toekomst bij het zoeken naar een werkkring, die hem economisch niet zou doen achteruitgaan. Maar de Kamer wilde bloed zien! De minister kwam tegemoet. Waarom in casseerde zij dat niet elegant?Waarom dwong zij den minister nog tot uitspraken, die hij reeds tot ondergrond had gemaakt van zijn tegemoetkoming? De Kamer dwong den mi nister tot uitspraken, die hem toch wel tot het inzicht moeten hebben gebracht, dat er van een vasthouden aan den eenigen grond slag van zijn wet in feite niet veel overbleef. De minister moest op vragen van de hee- ren Oud, Schokking en Kersten wel dui delijk aangeven de groote richtlijn van den nog te maken algemeenen maatregel van be stuur: de uitkeering wegens waardevermin dering zal tot een zelfstandige mogelijkheid gemaakt worden. Los van e.v. moeilijkheden bij liquidatie van bedrijven, los van een e.v. waarschijnlijke nooddruftigheid. De visschers kunnen tevreden zijn.. En de niet loslatende Kamer ook! De heer de Visser communist moest na tuurlijk de s.-d. fractie hekelen, omdat zij haar amendement ntrok na des ministers, volgens den communist, „burgerlijke" toezeg gingen. Maar had de s.-d. fractie dan óók niet bereikt, wat ze wilde? De regeeringswijziging werd met 912 stemmen aangenomen. De verdere behandeling der Zuiderzee steunwet nam niet veel tijd veranderingen werden niet meer aangebracht. Dinsdag zal er over hte ontwerp tot wijzi ging van de Zuiderzeewet worden gesteund. De discussie was sneller afgeloopen. dan de Kamer vermoeden kan. Gewoonlijk wordt de minister, die het volgende agenda-punt te verdedigen heeft, bij de nadering van het einde van het vorige punt reeds door de grif fie telefonisch daarvan op de hoogte gesteld: hij kan zich dan naar het Binnenhof bege ven. Dat was nu natuurlijk ook geschied. Maar het einde van de Zuiderzeesteunwet kwam zóó snel, dat minister Deckers er nog niet was, toen de Vlootwet aan de orde werd gesteld. De heer Ketelaar vond daarin aan leiding om minister Deckers weinig eerbied door de Kamer voor te houden. Echter on der die hekel-rede kwam de bewindsman bin nen. Wat aanleiding werd tot een komisch werkend hoera. Komisch werkend, wijl de eerste redevoe ring die over de Vlootwet is uitgesproken, allerminst waardeerend was voor den mi nister. De s.d. Marine-specialiteit, de heer Brau tigam opende de rij van Vlootwet-sprekers. De heer van Rappard was de tweede (deze was vriendelijker gestemd en kwam met de voor den minister niet onaangename en het lot van het on werp sterk beheerschende mededeehng, dat de liberale fractie zal stem men vóór het ontwerp). De heer van Rap pard was de tweede. Daarbij bleef 't voor vandaag. De heer Brautigam hij is een goed spreker, een bewijs voor de stel ling, dat geestesgaven niet aan stand gebonden zijn de heer Brauti gam constateerde, dat het volk, na de beslis sing, die over de eerste Vlootwet viel, met ver wondering en ontstelte nis van dc nieuwe plan nen van Minister Deckers had kennisge nomen. Hij constateerde, dat de volkswil in verzet gekomen is en dat de Kamer daarmede ernstig heeft rekening te houden. De s.d. specialist noemde het voor ons land zeer schadelijk, wanneer het tot verdere be wapening overgaat, nu er overal geroepen wordt om ontwapening. En dat daarover verheugde zich de heer Brautigam overigens terwijl ons land niet in staat is een mari tieme macht te zijn, wijl de financieele las ten. daarmee verbonden te zwaar zouden drukken. De heer Brautigam wilde, wat hij nu als doel zag van de vloot, n.l. om op internatlo- naai gebied beslissingen te brengen, liever bereiken door onderhandeling en arbitrage. Positieve gevaren ziet hij ook verbonden aan een vloot, die een schijn van macht heeft: het gevaar van het aantrekken van den oor log- De s.d. woorvoerder begreep niet, hoe de regeering dorst komen met het voorstel, ter wijl de vorige regeering (die van Mr. de Geer» had gezegd, dat de financieele draagkracht van Nederland en Indië niet toeliet een zee macht te bouwen op breeden grondslag. Hij heeft daarna uiteengezet, hoezeer hij de vlootpolitiek der opeenvolgende ministers af keurde. En ook uiteengezet, dat hij geen diepgaand verschil kan ontdekken tusschen de Vlootwet-Westerveld en de Vlootwet- Deckers. Toen een plan, nu ook. Toen zou de Kamer zich gebonden hebben, ware zij mee gegaan nu zal de Kamer zich óók binden. Want, zei hij, een zekere verplichting neemt men toch op zich: gaat men nu met den minister mee, dan moet men, al is de Kamer formeel vrij, óók een volgend jaar meegaan. De stelling van de regeering, dat haar plan van vlootbouw geen vloot-uitbreiding zou zijn.bestreed de heer Brautigam. Het uitblijven van de vorming van een personeelsressrvp achtte hij geen doorslaand argument voor de stelling. Fel heeft de heer Brautigam (hij beriep zich op het tijdschrift „Onze Vloot") den aangevraagden kruiser aangevallen als niet doeltreffend voor de bedoelingen des minis ters. En de Kamer opgeroepen niet mee te gaan met de voorstellen betr. den bouw van onderzeebooten, omdat dit een onmenschelijk wapen is, dat bewezen heeft alleen wat te kunnen uitrichten tegen handels- en passa giersschepen. Wanneer de bewindsman sprak van het noodzakelijke beschermen van de oliehavens in Indië, dan merkte de heer Brautigam op, dat mijnenvelden waarvoor voldoende zijn, voldoende om de tijd te winnen, noodfg voor het onbruikbaar maken van de bronnen. De heer van Rap pard heeft zich van middag zeer summier uitgedrukt. Zijn rede, die goedgebouwd was had meer van een uitgebreide verklaring voor de stemming dan dan van een studie van problemen. Hij sprak in den vorm van conclusies, de be wijsvoering werd tot een minimum be perkt. De heer Van Rappard betoogde, dat de li berale fractie geen vriend van militarisme is, maar een vredespolitiek voorstaat en de in ternationale ontwapening propageert. Leger en vloot acht hij noodzakelijk tot handhaving der neutraliteit en tot verdediging der onaf hankelijkheid. De voorstellen van Minister Deckers brachten naar zijn gevoelen een de fensieve weermacht, die preventieve werking kan uitoefenen. Van vrijwel academische waarde was zijn uiteenzetting van de redenen, die in '23 de liberale fractie niet met de Vlootwet deden meegaan en die, welke dat nu wel zullen doen. Hoofdzaak was ook voor hen het niet voor langen tijd gebonden zijn in het huidige ontwerp. Dat de plannen van Minister Deckers het oorlogsgevaar zouden vergrooten, noemde Mr. van Rappard uitgesloten: het buitenland kan toch kennis nemen van het feit, dat, terwijl elk hoofdstuk der staatsbegrooting in eind cijfer in de laatste 10 jaren was opgeloopen. zulks met de cijfers der defensie niet het geval was. Aldus concludeerde de heer Van Rappard: t.a.v. den kruiser volgt de liberale fractie den verantwoordelijken minister, en als goed va derlanders zullen zij des mïnnlsters ontwerp aanvaarden als geboden door de noodzake lijkheid, daarbij wijzende op de noodzake lijkheid van een flottielje-vaartuig tot be scherming van Curasao. Het sprekerslijstje was met dén heer Van Rappard uitgeput. Voor vandaag! Want Dinsdag gaan we voort INTIMUS. VOORLOOPIG VERSLAG OP DE RIJKSBEGROOTING. DE A.V.R.O. EN DE RADIO-CENSUUR TER SPRAKE. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer op hoofdstuk I der Rijksbe- grooting. Er wordt critiek in geoefend op de Troonrede en op de gestie der regeering in zake de radio-censuur. Wegens plaatscgebrek heden, komen wij Maandag uitvoerig hierop terug. TWEE NIEUWE OMROEP- GOLVENt NEDERLAND ZOU 400 EN 1100 M. KRIJGEN. Men meldt ons uit Boedapest aan de Msb.: Dank zij den invloed der Nederlandsche af gevaardigden onder leiding van dr. v. d. Poll, is het gelukt van de Union International Radio Diffusion te verkrijgen, dat zoolang hier in Nederland geen krachtig kortegolf- station is gebouwd, de golf van 1071 M. mag verlaten worden om uit te zenden op 1100 M. golflengte. Ook is het zoo goed als zeker, dat de 298 M. voor ons land zal vervallen en daarvoor een hoogere golf zal mogen gebruikt worden, die loopt omtrent 400 M. BEGRAFENIS VAN MR. S. VAN HOUTEN. VAN VELE ZIJDEN DANK GEBRACHT. Op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage is Vrijdag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mr. S. van Hout ten. Van de aanwezigen noemen wij: Jhr. mr. D. J. de Geer, minister van financiën, namens de regeering, de oud-ministers mr. H. van de Vegte en mr. Cohen Stuart ,mr. H. Smeenge, lid der Eerste Kamer, prof ir. C. L. van der Bilt namens de liberale Tweede Kamer-fractie mr. D. Fock, lid der Eerste Kamer en voor zitter van den Vrijheidsbond, mr. Dyckmees- ter, oud-commissaris van de koningin in Zee land, mr. H. Zlllissen, oud-griffier der Eerste Kamer, mej. mr. dr. Van Dorp. oud-lid der Tweede Kamer, mevr. mr. B Bakker Nort, lid der Tweede Kamer, voorzitster van het Vrouwencomité tot verbetering van de huwe lijkswetgeving en waarnemend presidente van de Vereenigfng van vrouwenbelangen en gelijk staatsburgerschap, de senaat van het Groningsche Studentencorps, commissarissen en directie van de MIJ. voor Hypothecair Cre- dfet. vele notarissen en advocaten, dr. Leyds. oud-gezant der boerenrepublieken in Trans vaal, hier te lande, prof. mr. Van Hamel, oud- hooge commissaris van den Volkenbond te Danzig. Jhr. De Jong van Beek en Donk, oud gouverneur van Curasao en voorzitter van het college van regenten over de gevangenissen. Verder vele vooraanstaande persoonlijkheden uit de Nederlandsche schaakwereld. Over de plechtigheid ontleeneu wij aan het HblS.: De vertegenwoordigers van de koningin en van de koningin-moeder baron Van Harden- broek van Hardenbroek en baron Bentinck van Schoonheeten reden in hofrij tuigen in den stoet mede. Achter de lijkkoets reed een rijtuig met bloemstukken. Terwijl de vertegenwoordigers van de ko ningin-moeder alsmede de familieleden de rouwkapel betraden, werd op het orgel „Ases Tod" van Grieg, gevolgd door .Des Dichters letztes Lied", eveneens van Grieg, ten ge- hoore gebracht. Eerste spreker in de geheel gevulde rouw kapel was prof. dr. Backer, die namens den Senaat van de Groningsche universiteit haar grooten eere-doctor wilde huldigen. Behalve staatsman, zoo zeide spreker ongeveer, was mr. Van Houten een man van wetenschap. Mr. van Houten heeft met alle kracht die in hem was de noodzakelijkheid van het voortbestaan der Groningsche universiteit in het parlement verdedigd. Mr. A. R. Zimmerman zeide, dat een ieder die zou trachten terug te blikken op het lange volle leven van dezen overledene, zou ontwaren een zoo rijk leven, dat hij vele uren daarvoor noodig zou hebben. Altijd zal men mr. Van Houten gedenken, dat hij de uit breiding van het kiesrecht heeft gebracht, zóó ruim, dat van een geheele verplaatsing in het kiezersvolk kon worden gesproken. Wat ons o.a. verder uit zijn persoonlijk heid zal toeblinken is zijn waarlijk ingenieuse geest. Hem was geschonken een rijk talent, zooals slechts weinigen ten deel valt. Zijn leven werd een gelukkig leven. Hij gaf er zich rekenschap van. dat hij een eigen weg zocht, welken hij vaak alleen zou moeten gaan. Zoo ook was Van Houten een eenzame. In ieder geval zal mr. Van Houten gerekend worden onder de groote Nederlanders, die men zal weten te eeren. De heer J. H Kanherdacht den overlede ne namens de Maatschappij voor Hypothecair Crediet. Met mr. Van Houten is van de Maatschappij heengegaan een eerlijk, be trouwbaar leider. Mr. H. Smeenge herinnerde aan den ne gentigsten verjaardag van mr. Van Houten. Ook het koninklijk huis deed toen van zijn belangstelling blijken. Weer zijn velen gekomen om mr. Van Hou ten te eeren. Heden is het een dag van rouw. Weer is het koninklijk huis niet achterge bleven. In velerlei hoedanigheden herdacht mr. Smeenge vervolgens de overledene. Op den gouden gedenkpenning, welke mr. Van Houten bij zijn negentigsten verjaardag werd aangeboden, bracht men o.a. een kinderkopje aan, om zoodoende vast te leggen hetgeen mr. Van Houten deed voor de verwaarloosde kin deren; en men bracht er het Vredespaleis op aan, omdat hij het was die den eersten grondslag legde voor een Volkenbond, niet voor een Statenbond. Mevrouw mr. B. Bakker Nort, naar voren tredend, zeide: „Wij vrouwen hebben een dubbele reden om dezen grooten staatsman te herdenken". Spreekster herdacht met groote dankbaar heid, dat mr. Van Houten indertijd de partij der vrouwen heeft gekozen. Bij het graf dankte de kleinzoon mr. S. van Houten Jr., in ded eerste plaats het Ko ninklijk huis. en verder de sprekers en de overige aanwezigen voor de belangstelling en deelneming. POLITIE-AGENT VAN MIS HANDELING VRIJGESPROKEN. INCIDENT OP DE TRIBUNE. AMSTERDAM. 17 October. De Vierde Kamer sprak den politieagent van het Bu reau Admiraal de Ruyterweg J. v. S., die te recht had gestaan, verdacht van mishan deling van een 19-jarigen fietsjongen, over eenkomstig den eisch van het O. M. vrij. Verd. was niet verschenen, zoodat de pre sident Mr. Huysinga volstond met de mede- deeling dat verd. was vrijgesproken. Op de tribune stonden een vrouw en een man op. De vrouw riep: „hij is de moorde naar van mijn kind", terwijl de man, die door agenten de zaal ujt werd gezet, riep: .Arresteer mU maar. arresteer mij! ik zal bewijzen bijbrengen!" De man en de vrouw waren waarschijnlijk de vader en de moeder van den jongen, die enkele dagen na het gebeurde met den agent was overleden. Het gebeurde veroorzaakte e enige beroe ring op de tribune, doch spoedig was de orde hersteld. HET STEENZETTERSRELLETJE BERECHT. 45 getuigen komen voor. STEENENWERPERS EN REVOLVER- SCHUTTERS. Voor de Rechtbank te Amsterdam heeft gediend de zaak tegen vier steenzetters, ge organiseerd in de syndicalistische vereeniging „Eendracht maakt ons Sterk", die terecht stonden wegens openbare geweldpleging. Onze lezers zullen zich het steenzetters- conflict in Amsterdam-West herinneren, waarbij de R. K. steenzetters slaags raakten met de anarchistische en de eersten revolvers trokken, en de laatsten met steenen hadden gegooid. 'Wegens het dragen van verboden wa pens zijn eenige R.K. steenzetters, georgani seerd in .Eendracht maakt Macht" reeds door den kantonrechter veroordeeld. Voor de hoofdzaak zelf, bestond bij de be handeling voor de Rechtbank zeer veel be langstelling. De verdachten werden verdedigd door mrs. M. Mendels en Benno J. Stokvis. Er waren 20 getuigen charge en 25 a décharge gedagvaard. Den eersten verdachte den 53-jarigen G. S.. was ten laste gelegd twee R.K. steenzetters met zware mishandeling te hebben bedreigd, hij zou hen met een haak of een stok hebben willen slaan. De anderen was ten laste gelegd met steenen te hebben geworpen. De eerste verdachte zei, dat de E. M. O. S.- leden dien dag een demonstratie hadden willen geven. Volgens hem was het gevecht door de E. M. M.-leden uitgelokt, omdat die wilden schieten. Verdachte ontkende het ten laste gelegde. De tweede verdachte P. C. S„ 31 jaar, een zoon van den eersten gaf een soortgelijke uiteenzetting. De derde, de 31-Jarlge G. L., zei dat hij dien dag afwezig was geweest en dus in het geheel niet schuldig was. De aangevallenen H. W. ten Cate en T. Kersthaver werden vervolgens als getuigen gehoord. De getuigen a décharge zijn tot Dinsdag naar huis gezonden, omdat zij voor den tijd toch niet aan het woord komen. DEN HAAG'S GROOTE ANNEXATIEPLAN AANHANGIG. Rationeele uitzetting van grenzen VOORBURG EN RIJSWIJK WORDEN '•-GRAVENHAGE. Ged. Staten van Zuld-Holland hebben aan de gemeenten gezonden een ontwerp van wet voor de grensuitbreïding van Den Haag. Het betreft de wijziging van de grenzen van 's Gravenhage, Delft, Wateringen. Nootdorp. Pijnacker Wassenaar. Veur. Stomp wijk en de opheffing van de gemeenten Rijswijk en Voorburg. Er zijn dus niet minder dan tien gemeenten bij betrokken. Een gedeelte van Rijswijk, dat tuinbouw- grond omvat, zou bij Wateringen komen, een ander gedeelte, de buurtschap Slon bij Delft. Van de grenswijziging van Delft zou meteen gebruik gemaakt worden om een gedeelte ,van Pijnacker bij de stad te voegen, name lijk dat, waarop de nieuwe verkeersweg naar Rotterdam ligt en waarop het vliegveld zal komen te liggen. Bij Wateringen kan dan nog een stukje van het voormalige Loosduinen gevoegd worden. Een gedeelte van Voorburg, dat met Veur meer een eenheid vormt dan met 's-Graven- hage. zou naar Veur overgaan. Het ligt in dc bedoeling Veur en Stompwijk zoo spoedig mogelijk tot één gemeente te maken. Voorts gaan eenige stukken grond over aan Stompwijk en Nootdorp. Uit alles blijkt het streven van Gedeputeerde Staten om geogra fische en economische eenheden zooveel mo gelijk onder één gemeente te brengen en om natuurlijke grenzen, langs spoorwegen enz. te scheppen. De wijzigingen ten aanzien van Wassenaar komen daarop ook voorname lijk neer. In het ontwerp zijn voorts de gebruikelijke bepalingen omtrent schadevergoeding aan Wassenaar en Stompwijk. overbrenging van archieven, geldigheid der kiezerslijsten enz. opgenomen. Den burgemeesters en ambtenaren van de op te heffen gemeenten zal een wachtgeld worden toegekend met een mlnimumduur van tien jaar. De annexatie zou Ingaan 1 Januari 1932. DE „ZEPP" EN HET POST VERKEER. OM PRINCIPIEELE REDEN NIET OP ZONDAG. In aansluiting op de vorige berichten om- het vervoer van brieven met de Graf Zeppelin bericht het weekblad „Het Leven" ons het volgende: Oorspronkelijk had het hoofdbestuur der Posterijen zijn medewerking toegezegd voor het innemen en uitwerpen van post te Venlo voor de Graf Zeppelin. Na deze toezegging werd echter de komst van de Zeppelin naar ons land verzet van Zaterdag op Zondag, waarin het Hoofdbe stuur der Posterijen op het laatste oogen- blik aanleiding vond. naar het aan „Het Leven" mededeelde om zijn medewerking om principieele redenen te weigeren. HET FINSCH-DUITSCHE BOTERVERDRAG. GOEDGEKEURD DOOR RIJKSDAG COMMISSIE. De Handelspolitieke RiJksdagcommLssie heef:, zoo wordt uit Berlijn aan het Hbld ge meld. het wetsontwerp inzake wijziging van het Handelsverdrag met Finland, betrekking hebbende op de vaststelling van de verhoogde rechten op boter en kaas, met groote meerder heid van stemmen aangenomen. De sociaal-democraten onthielden zich van stemming, aangezien hu fractie nog niet van gedachten had gewield over deze quaes tie. NIEUWE WIJZIGING IN DE ZUIDERZEE STEUNWET. De regeering heeft, een derde nota van wijziging ingediend op het ontwerp Zuider zeesteunwet. Zij stelt een nieuw artikel 6a voor: „Bij algemeenen maatregel van bestuur worden voorschriften vastgesteld omtrent de tegemoetkoming wegens waardevermindering van eigendommen als gevolg van de afslui ting van de Zuiderzee'". Hiermee is voornamelijk aan de wenschen van de commissie van rapporteurs tegemoet gekomen. Naar aanleiding daarvan heeft de com missie van rapporteurs haar amendement in getrokken en de heer Duijs het zUn. DE SALARIS-ACTIE VAN IIET RIJKSPERSONEEL. Het moderne comité ter behartiging van de algemeene belangen van Overheidsperso neel (A.C.O.P.), bestaande uit bonden van ambtenaren, werklieden In Overheidsdienst, onderwijzers en politiepersoneel, met in to taal 40.000 leden, houdt Zaterdag 8 Novem ber in het Concertgebouw te Amsterdam een. nationaal demonstratief congres om in aansluiting aan de zestien op 20 September belegde openbare vergaderingen kracht bij te zetten aan zijn actie inzake de verbetering van de sa ia ris positie van het Rijkspersoneel en de onderwijzers, zoo meldt het Volk. DE DIERENARTS J. H. RUTGERS OVER LEDEN Aan de gevolgen van een ernstige aan rijding bij Doodewaard is ln het Diacones- senhuls te Arnhem overleden de heer J. Rutgers, dierenarts te Zetten. De heer Rut gers was een bekende persoonlijkheid op het gebied der paardenfokkerij. Hij was voorzit ter der Betuwsche Paard ensportvereeniging en jurylid bij talrijke keuringen. ARBEIDER SLAAT IN DRIFT ZIJN CHEF. TOESTAND VAN DEN CHEF ERNSTIG. Vrijdagmorgen ongeveer half twaalf ont stond op de werkplaats van de N V. Ijzer gieterij v.h. A. F. de Bie en Zoo te Bergen op Zoom een woordenwisseling tusschen een 31- Jarigen arbeider cn den bedrljfschef den heer A. de Bie Jr. meldt hot Hbld Deze woorden wisseling liep zóó hoog, dat de arbeider in een vlaag van drift naar een ijzeren staaf greep en hiermede den heer De Bie twee sla gen op het hoofd toebracht. De heer De Bie zakte in elkaar en werd in levensgevaarlijken toestand opgenomen en naar het algemeen burgergasthuis overgebracht De dader heeft zich onmiddellijk daarop bij de politie aan gemeld. MINISTER !^AN IN DEN NACHTTREIN. EN OP DE FIETS NAAR DE WERK VERSCHAFFING. Oud-minister mr. Kan ls Donderdag ochtend. vergezeld van den inspecteur den heer Meyer de Vries, met den nachttrein te Groningen aangekomen, van waar hij, ge deeltelijk per fiets, werkverschaffingen in Friesland heeft bezocht. Mr Kan toonde zich. aldus de NR.C. met den nieuwen nachtdienst bijzonder ingeno men. al meende hij ook, dat wellicht tege moetkoming aan enkele bescheiden wenschen ten gerieve van het publick zou kunnen strekken. ROTTERDAM'S STEEKPARTIJ VAN DEN DAG. In de ouderlijke woning aan de Herman Costorstraat was een 15-jarige jongen zijn zutser. die zat te naaien, aan het plagen. Zij maakte zich ten slotte zoo kwaad, dat zij de schaar, die zij in de hand hield, in het wilde weg naar den jongen wierp. De schaar drong hem in den buik. Na door dr. Bijlsma voor loopig verbonden te zijn. is hij op advies van dezen arts door den G.G.D. naar het zieken huis aan den Coolslngel gebracht, waar hij voorloopig is opgenomen. DF. RIVIEREN VALLEN LANGZAAM. De stand van het water in de Waal voor Nijmegen verandert slechts weinig. Vrijdag werd. volgens het Hbld-, een val van 4 cM. geconstateerd doch Keulen meldde 14 cM. was. zoodat voor dc eerstkomende dagen geen noemenswaardige wijziging in den stand ten goede te verwachten is. Uit Gennep cn omgeving verneemt het Hbld.. dat daar langzamerhand, door den val van het Nlers- en Maaswater, weer nor male toestanden terugkeeren. De veerdienst Hogen—Boxmeer is hervat en men verwachtte dat ook het veer GennepOcfelt Donderdag weer normaal zou functionceren. J. Brautigam (S. D. A. P.) Mr. A. G. A. Ridder van Rappard (V.B.)

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 17