r VARTA-BIENST BUITENLAND UIT DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. N.V. KELLER MACDONALD BIOSCOOP APEX Klop-veeg-Stofzuigers f 175- HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 18 OCTOBER 1930 TWEEDE BLAD De geloofsbelijdenis der nationaal-socialisten. „Wij verafschuwen den oorlog niet.' INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cu. per r**el, w STARTER-BATTERIJEN VOORRAAD REPARATIE JANSWEG 42 TELEFOON 14759 Z1JLWEG 326 TELEFOON 11828 PALACE. Palace geeft deze week twee zeer bijzon dere hoofdfilms, die ieder in hun eigen genre heel goed zijn. De gebruikelijke opening van het program ma met het Metxotone Nieuws met zijn in teressante beelden heeft als gewoonlijk de groote belangstelling, die het verdient. In „Hallo, Hier Hilversum Holland", hooren we de eerste film met Hollandsche dialogen en zien we, behalve verscheidene sterren uit de Theater en Cabaret-wereld, de bij ons zoo bekende cabaretzangers Tholen en Van Lier in de film optreden. Het is een aller aardigste film met de grootst mogelijke af wisseling door de verschillende „nummers", die er in optreden en met voldoening con stateert ons Hollandsche hart, dat Tholen en Van Lier te midden van hun buiteniand- sche collega's ongetwijfeld tot de besten hooren, zoo niet de besten zijn. Het publiek applaudisseerde na elk hunner nummers en wel het hardst na „Harmonica Jim". Op het tooneel brengen „The 4 Argo's" het publiek in de grootste bewondering voor hun sport-prestaties. Wij zien in de laatste jaren zulke ongeloofelijke staaltjes van athletiek e.d., dat het voor de uitvoerenden hoe lan ger hoe moeilijker wordt, hun toeschouwers te boeien en iets origineels te bieden. „The 4 Argo's" zijn daarin op uitnemende wijze ge slaagd. Het hoogtepunt van den avond, tenminste voor hen, die van spanning en detective-ver- halen houden, komt na de pauze, in den vorm van „De Tijger van Berlijn". Brrr, wat kan je daarbij zitten rillen! Wat geheimzinnig, wat avontuurlijk, wat griezelig! Daar de directie aan ons bij den aanvang van den Tijger, ver zocht, om vooral aan niemand te verraden, wie nu eigenüjk de Tijger is, kan ik het u natuurlijk niet vertellen en moet ik volstaan met te zeggen, dat, zooals dat in een detective verhaal hoort, we er op het laatste nippertje pas achter komen wie de moordenaar is. Het interessantste gedeelte ls voor mijn gevool niet de ontknooping, maar de scènes in de Apachen-kroeg. Een sprekende film, zonder toelichende tekst vóór de beelden, kan in vele gevallen te verkiezen zijn, boven toelichting. Toch zou een verklaring hier en daar niet overbodig zijn geweest, ten eerste, daar het een Duitsche tekst is, hetgeen door een deel der bezoekers niet verstaan wordt en dan is het gesprokene niet altijd even duidelijk hoorbaar. Van een avond in Palace keer je met dit programma voldaan terug met het gevoel van een welbesteden avond. REMBRANDT THEATER. Jannings In „Het tiende gebod". Een sobere en zeer indrukwek kende film». In het „Rembrandt Theater" draaien titans twee journaals In Movietone, dat van Fox en dat van Paramount. In Londen heeft een manager het aangedurfd zijn publiek een programma van louter geluidsjournaals voor te zetten. Hetgeen heelemaal zoo gek niet ls als 't wel lijkt. Er gaat een heel groote bekoring uit van deze overtuigende soort re portage uit de geheele wereld! In de serie „Louis Davids" dit keer „Moeder is dansen" een sarcastische critiek op een verschijnel van dezen tijd Louis Davids zingt, gezeten naast de wleg-mei-toebehoo- ren. Baby weent om moeder en Papa verwijt zijn wederhelft haar zorgeloosheid. En dan wordt er ook nog een screen-song gedraaid van Max Fleischer. Men moet fei telijk met superlatieven werken, om deze korte filmpjes, die terecht juweeltjes ge noemd mogen worden, naar waarde te schat ten. Ditmaal is het een Amerikaansch drink en studentenlied geteekend door Fleischer en van muziek voorzien door Rudy Vallée en zijn jazz-genooten. De hoofdfilm heet „Het tiende gebod" en behalve Emil Jannings spelen Ester Ralston en Gary Cooper in deze film van Paramount mede. .Het tiende gebod" onderscheidt zich zeer gunstig van vorige films waarin Jannings de hoofdrol speelde. Men spaart ons de bekende tragedie van den fatsoenlijken burgerman die op lager wal geraakt. Jannings is hier een goedhartige burgemeester van een Zwit sers ch dorp, die zijn Jonge vrouw verafgoodt, Dc jonge vrouw heeft echter een verleden dat zich wreekt. De burgemeester verliest daar door zijn geestelijk evenwicht en vindt dit terug op het oogenblik dat het noodlot hem het diepst zal gaan treffen. Bij de verfilming van dit gegeven heeft de regisseur van Paramount waarlijk een voor Amerika buitengewoon indrukwek kende soberheid betracht. Ook Jannings speelt zeer beheerscht. Gary Cooper, in de rol van den Weenschen kunst schilder die de hoofdpersoon is in het verle den van de jonge vrouw, voldoet 7XN?r. Hij is een acteur van beteekenLs, een waardig te genspeler van den grooten Jannings. Vermelden wij eindelijk het intermezzo op het tooneel. Het tweetal dat optreedt noemt zich „Gus Ragus Comp.". de handigste van de twee vertoont verbluffende staaltjes op het punt van jongleeren; dit nummer had dan ook terecht zeer groot ucces. De andere helft van de „Gus Ragus Company" heeft zich in het komische genre gespecialiseerd en heeft daarin zonder twijfel iets eigenaar digs en iets bijzonders bereikt. LUXOR -TOE ATER. „Gek op Blondjes". „J>e nacht na het verraad". Op het tooneel: M. Hansen. „De Boksmatch", Is een aardigst ope ningsnummer. Deze teekenii.mpjes vallen altijd in den smaak. Als eerste hoofdnummer draait de amusante film „Gek op Blondjes". De hoofdrollen in dit nummer worden op uitnemende wijze ver tolkt door Marie Prevost en Franklin Pang- born. Bob Webster is een week gehuwd als het echtpaar besluit ter gelegenheid van dit heugelijke felt Iets te doen. Tot nu toe heb ben zij geen oneenigheid gehad, maar nu komt de vriend op bezoek en deze slaat op een ongunstig oogenblik door; mevrouw staat te luisteren met als gevolg hevige on een igheid en het vertrek van de vrouw. Nu volgt een heele serie verwikkelingen. Er komen nog een mode-koning aan te pas (die heel dwaas doet), en een huisknecht (die zeer nieuwsgierig is). De vriend treedt ook zeer op den voorgrond en ook de vrouw heeft een belangrijke rol; zij wordt door haar man niet herkend omdat zij een groote blonde pruik draagt. Het eind van hot verhaal is dat het echtpaar zich verzoent. Een geestige geschie denis. Op het tooneel: M. Hansen, de man zander zenuwen, die werkzaamheden verricht waar bij zenuwen Inderdaad overbodig zijn. Ais tweede hoofdnummer zagen we: ,De nacht na het verraad". Deze geschiedenis speelt zich af in Dublin, het brandpunt van partijtwisten. Als eenlge mannen en een vrouw (Lya de Putti) vergaderen, worden, zij door de leden van een andere partij be schoten en als dit afgeloopen is verschijnt op den drempel een man die door den verloofde van de vrouw wordt neergeschoten. Deze man blijkt de commissaris van politie te zijn! De verloofde Francis moet vluchten en verbergt zich ln het heuvelland. Eenigen tijd later ontvangt hij geld van zijn mak kers, om het land te verlaten. Eerst wil hij echter nog afscheid van zijn aanstaande vrouw Katie en van zijn moeder nemen. Hij be merkt dan dat Katle hem vergeten heeft voor zijn vriend Gypo. Wanneer Gypo ont dekt dat er een man bij zijn meisje ver toeft en ziet dat het Francis is, op wiens hoofd een belooning gesteld is. gaat hij dezen aan de politie verraden. Bij een gevecht wordt Francis neergeschoten. Nu volgt een periode die voor Gypo zeer vreeselljk moet geweest zijn. De makkers van Francis zullen zich n.l. wreken. Ten laatste gelukt dit ook. Een heel goede Ufa-film, waarin vooral het spel van Lya de Putti (als Katle) dc aandacht trekt. Het Luxor-NIeuws bevat vele takken van sport. Een uitstekend programma dat goed ge ïllustreerd wordt door de muziek van het theater. Openlijk pleidooi voor het anti-semietisme Over distinctie gesproken. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Elders in deze rubriek komt een verslag voor van de jongste zitting van den Rijksdag. Hier willen wij speciaal de aandacht wijden aan de rede van den Nationaal-socialist Strasser, die namens zijn fractle-genooten de geloofsbelijdenis der nationaal-socialisten aflegde. Uit deze rede bleek nog eens ten overvloede, dat het bestaan van het natio nalisme zeer verklaarbaar is, en dat de aan hangers van de politiek der Nazi's werkelijk over krachtige argumenten beschikken. Aan den anderen kant getuigt hun meemng van een domme kortzichtigheid, die de wereld veel schade kan toebrengen. Men oordeele: „Wij willen geen burgeroorlog, maar een nieuwe staatsorde, die het behoud en het her stel van ons volk beoogt. Wij wenschen geen reactie maar zullen partij trekken van alle goede krachten in ons volk. Wij willen geen Jodenvervolging, maar wel uitschakeling van Joden uit het openbare leven. Wij willen Duitschen geest zonder Joodsche invloeden, vooral in de pers. Wij willen onze plaats in de rij der oude cultuurvolken hernemen. Wij verafschuwen tenslotte den oorlog niet, als deze het laatste middel tot ons doel zou zijn". In deze weinige regelen ligt zooveel para doxaals en zooveel aanvechtbaars- dat het bijna overbodig is, er zijn stem tegen te ver heffen. Het is zeer begrijpelijk dat men ver langend is naar een andere staatsorde, zeer begrijpelijk zelfs is de tegenzin in het Plan Young. Over den Joodschen invloed zou nog heel wat te zeggen zijn. Eén der eersten die verder zagen dan hun neus lang was, vlak na den oorlog, één der eersten die met succes een poging waagde om het gestrande Duit sche schip weel vlot te brengen, was een Jood. Rathenau. Hij werd vermoord. En zijn dood was een gevolg van de Nationalistische en anti-semitische Hetze, in de jaren na den oorlog. (Helfferich). De nationalisten voeren leuzen, die er voor al bij de jeugd, die de ellende van den oor log niet begrijpen, noch kennen, glad in gaan. „Wij verafschuwen den oorlog niet", verklaren de Nationaal-socialisten openlijk! Voorwaar dit is wel de taal, die bedoeld is, om de Duitsche jeugd te vergiftigen! Overigens boodt de Rijksdag weer een treurig beeld van verworden distinctie. Distinctie, die men toch in een huis van af gevaardigden wel verwachten mag. De so ciaal-democraat interrumpeerde Strasser ais volgt: „Jullie hebt spiegelruiten noodig. om je bakkesen te zien!" Deze goedkoope grap op het onwaardige gedrag van de Nazi's, Maan dag jongstleden (hun partijgenooten wier pen de spiegelruiten van warenhuizen in) werd natuurlijk met loeiend gelach ontvan gen. Strasser heeft het werk der afbraak flink voortgezet. Hij zeide, dat de Nationaal- socialisten voor iedere motie van wantrouwen zouden stemmen. Na Strasser kwam de communist Pieck aan het woord. De regeering verliet daarop demonstratief de zaal. Pieck sloeg over tot andere uitersten, naar het negativisme van het communisme. En tusschen deze Polen slingert het lot van Duitschland L. A. Duitschland. Rumoerige Rijksdagzitting. BERLIJN. 17 Oct. IW. B.) In den Rijksdag deelde de Rijksminister van financiën Die- tijfrh mede, dat de Rijksschuld 123 milliard mark bedraagt. Tengevolge van de zware eischen aan de schatkist gesteld door de steeds stijgende werkloosheid is het niet mo gelijk geweest deze schuldenlast te vermin deren. Voor werkloozensteun is 300 millioen meer noodig dan geraamd was. De reden van Dietrich wordt herhaaldelijk onderbroken door venijnige opmerkingen der oppositie, vooral van den nationaal-socialist Feder. Dietrich wordt hierdoor tenslotte zoo opgewonden dat hij woedend uitroept: Ik kan eischen, dat gij mij gelooft. Ik ben toch geen leugenaar. Afgevaardigden, die met mij 12 jaar in dit huis zitting hebben, zouden mij zooiets niet durven toeroepen. President Loebe verklaart, dat hij nog niet met de namen van alle afgevaardigden ver trouwd is. Hierdoor alleen komt het. dat de genen, die den minister herhaaldelijk hin deren, niet tot de orde worden geroepen. Zoo dra zij wat meer met de namen vertrouwd ls zou hij niet nalaten de middelen, die de re gelen van het Huis hem ten dienste stellen, toe te passen. Tusschen den nationaal-socialisten afge vaardigde Feder en den soc.-democratlschen afgevaardigde Keil ontstaat een heftig woor denduel, doordat de laatste den eerste ver wijt, zich aan kapitaalvlucht te hebben schul dig gemaakt, wat eindelijk ten gevolge heeft dat de nationaal-socialist Koch den Rijks dag wordt uitgestuurd. Nadat het wetsontwerp inzake de schuld delging voor de tweede maal is gelezen wordt het naar de commissie verwezen. Hierna be ginnen de debatten over de regeeringsvêr- klaring. Als eerste spreker komt de soc.-demo craat Müller Franken op. De nationaal-socia listen verlaten demonstratief de zaal, wat Müller den uitroep ontlokt: Zij schijnen op gevoed te zijn in een demagogenschool. Müller verklaart, dat als Duitschland niet een crisis doormaakte de sociaal-democraten een votum van wantrouwen tegen Schiele en Treviranus zouden steunen. Een motie van wantrouwen tegenover de regeering is feite lijk overbodig. De schulddelgings-wet in den Rijksdag aangenomen. BERLIJN, 17 Oct. (VD.) BU de discus- sies over de schulddelgingswet kwam het in den Rijksdag wederom tot stormachtige too- neelen toen de sociaal-democratische afge vaardigde Keil sprak over een communisti- schen aanval op den nationaal-socialist Fe der. Het werd hoe langer hoe rumoeriger, van rechts werden protesten geuit en de natio naal-socialisten veroorzaakten zulk een tu mult, dat hun partijgenoot Koch afgevaar digde voor Oost-Pruisen, de zaal moest verla ten. Het wetsontwerp werd vervolgens in tweede lezing aangenomen. Krachttoer der regeering? In politieke kringen verluidt, dat in den loop van dit zitting van heden, namens de regeeringspartijen een motie zal worden in gediend, volgens welke alle ingediende moties van wantrouwen zullen worden ver worpen en overgegaan zal worden tot de ver dere afwerking der agenda. In regeerings- kringen verwacht men voor deze motie een meerderheid van 20 a 30 stemmen. Het wetsontwerp inzake de amortisatie door de commissie aangenomen BERLIJN, 17 October (VD.) De Be- grootingscommissie uit den Rijksdag heeft hedenavond met 12 stemmen tegen, het wets ontwerp tot amortisatie aangenomen. Tegen gestemd werd door de nationaal socialisten, Duitsch nationalen en communisten. Te vo ren was er door Dr. Dietrich, den Rijksmi nister van Financiën op gewezen, dat er groote verschillen bestaan tusschen de cij fers der regeering en die welke door afge vaardigde Dr. Bang zijn vertrekt. Dr. Die trich wees er met nadruk op, dat de regee ring er niet aan denkt eenig monopolie uit te reiken. Hierna werd de zitting verdaagd. Scheidsrechterlijke uitspraak door de industriëelen aanvaard. BERLIJN, 17 October (VX>.) BIJ het Rijksministerie van Arbeid is hedenmorgen bericht ontvangen van het Verbond van Ber- lijnsche Metaalindustrieelen, dat de scheids rechterlijke uitspraak inzake het conflict in de Berlijnsche metaalindustrie, door de werk gever wordt aanvaard. Van de arbeiders organisaties was hedenmiddag nog geen be richt ingekomen. Frankrijk. Fantastische stellingen? De Parijsche correspondent van het Hbld. schrijft: Wij zijn nu in een periode waarin men geneigd is alle verschijnselen pessimistisch op te vatten. Dit verklaart dat men hier niet veel vreugde getoond heeft bij de herkiezing van Löbe tot president van den Rijksdag en dat vele bladen zelfs uitdrukkelijk gewaar schuwd hebben tegen te optimistische ge volgtrekkingen, die men geneigd mocht zijn uit die herkiezing be maken. Maar, zooals „L'Oeuvre" terecht deed opmerken, dit is toch niet heel juist, want wat zou men niet gezegd hebben als hij niet herkozen was! Evenzoo is het thans met de commentaren op de regeeringsverklaring van den rijkskan selier, waaruit men hier bij voorkeur licht wat onaangenaam voor Frankrijk is. Zoo oordeelt men, dat de heer Brüning voor een groot gedeelte het nationalistische program aanvaard heeft en met de wolven meehuilt. Het eenige verschil is. dat Brüning dit program verwezenlijken wil langs vreec- zamen weg een verschil dat. zou men zoo zeggen, dan toch al enorm is! Men stoot er zich hier aan, dat dc rijkskanselier geen reke- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTELJORIS STRAAT 18 TEL. 10758 ning gehouden heeft met de Fransche stel ling omtrent ontwapening, te Genève ont wikkeld en stijf en strak vasthoudt aan de Duitsche lezing, volgens welke Duitschland zijn verplichtingen volkomen is nagekomen en de andere landen dit niet doen. Dat ook Brüning verklaarde, dat Duitschland zijn tegenwoordige lasten, die uit het plan- Young voortvloeien, onmogelijk kan opbren gen, is uit den aard der zaak voor de Franse hen geen aangename boodschap. Op grond van een en ander is men hier weinig gesticht over de regeeringsverklaring en slechts in enkele uiterst linksche bladen wordt erop gewezen, dat de gedeelten daar van. die ce buitenlandsche politiek raken gematigd zijn en geheel in overeenstem ming met de internationale gedachte. In verschillende bladen wordt verontwaar diging uitgesproken over de verklarin gen op de bijeenkomst van de Fransch- Duitsche vereeniging te Berlijn, afge legd door den radicalen Franschen afge vaardigde Pierre Cot. die men als volgt ge resumeerd vindt: Duitschland kan niet be talen, het kan op het stuk van ontwapening geen ongelijke behandeling aanvaarden, het kan zijn nationale minderheden over de ge heele wereld verspreid, niet in den steek laten. Frankrijk heeft te veel geld, Duitschland te veel werkloozen, en daarom moet Frankrijk concessies doen. Ook zou Cot gezegd'hebben dat Frankrijk in principe niet tegen een vreedzame herziening der verdragen is en dat de Fransche publieke opinie er geen be zwaar tegen heeft, aan Duitschland koloniale mandaten te geven. Men vindt dat een Franschman dergelijke dingen op dit oogen blik daarginds toch niet behoeft te gaan zeg gen. Verschillende bladen bevatten een nieuw artikel van Arnold Rechberg, waarin deze onthullingen doet omtrent de actie van de sovjets in Duitschland. Het eenige doel van de mannen van Moskou is, de poppen weer aan het dansen te krijgen. Wie wint, kan hun niet schelen, omdat het bolsjewisme in ieder geval bij een nieuwen oorlog zij spin nen zou. Volgens Rechberg beweren de sovjets, dat zij ook Mussolini in een oorlog van Duitschland en Rusland tegen Polen en Frankrijk zouden meekrijgen, omdat hij overtuigd is later de bolsjewistische dreiging dan toch wel weer baas te zullen worden en droomt van een hernieuwd Romeinsch imperium over de Middellandsche Zee. Brazilië. Braziliaansche rebellen afgeslagen. NEW YORK, 17 October (Reuter) Vol- gens den correspondent van de New York Times te Sao Paulo heeft een krachtig deta chement opstandelingen een heftigen aan val gedaan op de stellingen der regeerings- troepen gelegen nabij Harare, gelegen op 180 mijl ten Zuid-Westen van Sao Paulo. Na een langdurig gevecht werden de aanvallers terug geslagen en trokken zij in wanorde af. een twee honderd-tal gevangenen achter la tend. Hevige gevechten. BUENOS AIRES. 17 October (N.TA.) In het Zuiden van Brazilië wordt hevig gevoch ten tuschen regeeringstroepen en opstande lingen, maar betrouwbare berichten zijn moeilijk te krijgen. De opstandelingen beweren, dat het heele Zuiden in hun handen is. Zij schijnen po gingen te doen om den spoorweg naar het Noorden te bezetten. Een re gee rings oorlogs schip, dat poogde aan de Braziliaansche Zuidkust troepen te laten landen, werd door den opstandelingen gedwongen, zee te kie zen. Italië. De nieuwe strafwetgeving. ROME, 17 October (B.TA.) De minister raad heeft na den definitieven tekst te heb ben goedgekeurd van de nieuwe wetboeken van strafrecht en strafvordering, een ont- werp-besluit aangenomen, waarbij de publi catie er van geregeld wordt. Beide wetboeken zullen onverwijld ter bekrachtiging aan den koning worden voorgelegd opdat de publica tie kan plaats hebben op 28 October, den ver jaardag van den opmarsch naar Rome en het begin van het negende fascistische jaar Zij zullen op 1 Juli 1931 in werking treden. Voor de samenstelling der wetboeken is een studiearbeid van vijf jaar noodig geweest. Het essentieele principe dat aan het nieu we wetboek van strafrecht ten grondslag ligt vindt zijn oorsprong in de sociale politiek van het fascisme, die een diepgaande wij ziging heeft gebracht in het leven van den staat. AGENDA. ZATERDAG 18 OCTOBER StadsschouwburgRotterdamsch -Hofstad - Tooneel: .Napoleon bemoeit zich d'r mee". 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: Van Delden's revue: „Maak je niet te sappel". 8.15 uur. Palace: Hallo, hier Hilversum, Holland", en ..De Tijger van Berlijn". Variété: The 4 Argos (Sport-act). 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: „De nacht na het verraad" en „Gek op blondjes", Tooneel: M. Hansen (de man zonder zenuwen). 2.30 en 8 uur. Rembrandt Theater: ,Het tiende gebod". Tooneel: Gus Raglus Comp. 2.30, 7 en 9.15 u. ZONDAG 19 OCTOBER Gem. Concertzaal: Operettegezelschap Frits Schakels met .Rose Marie". 8 uur. Stadsschouwburg: „Een vrouw, zooals ieder zoekt". 8 uur. Schouwburg Jansweg: Revue-operette ,.0! Die Joe", 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 20 OCTOBER Schouwburg Jansweg: Revue-operette ,0! Die Joe", 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij Rusland. Nog eens Koetjepof. Volgens de jongste lezing van Boertzew. den bekencfen Russischen publicist, zou een zekere Andrej Fichner, laatstelijk „geheim resident" van de GP.Oe in West Europa, hebben be kend, dat hij, met behulp van drie andere personen, generaal Koetjepof ontvoerd had- Naar aanleiding hiervan publiceert het ge zantschap van de Sovjet-Unie te Parijs een verklaring, welke zegt. dat Fichner tot De cember 1929 redacteur was bij de sectie Oost zeelanden van het commissariaat van buiten landsche zaken te Moskou en dat hij sedert als eerste secretaris belast is met de zaken der delegatie van de Sovjet-Unie te Kaunas, in Lithauen. Van dien tijd af heeft Fichner zonder onderbreking te Kaunas vertoefd en op het oogenblik brengt hij zijn vacantic ln Rusland door. Boertzew, die zooals men weet, door de Fransche justitie aan een verhoor ls onder worpen, legt er den nadruk op dat h!J slechts verklaard heeft, niet dat Fichner zelf Koetje pof ontvoeTd heeft, doch dat hij heeft mede gewerkt aan de ontvoering. Boertzew heeft verder medegedeeld, dat hij de komende week nadere verklaringen zou publiceeren omtrent de ontvoering, aldus het Hbld. Te Parijs neemt men lntusschen aan, dat Boertzew het slachtoffer ls geworden van een grap van Iemand, dlc zich heeft uitgegeven voor Fichner, en dat deze grap zou z(jn uit gehaald door de Ogpoc om Boertzew belache lijk te maken. Amerika. DE AMERIKAANSCHE CORRUPTIE. Zooals men weet is de Kamer van Appel van het Hooggerechtshof te New-York sedert eenigen tijd bezig met een onderzoek van be schuldigingen aan het adres van een aantal magistraten in dc gemeente Manhattan en The Bronx, hierop neerkomende dat zij hun positie door omkooperU hebben verkregen. Dit onderzoek heeft zich Woensdag JJ. uit gestrekt tot een ontleding van de omstan digheden, waarin een aantal beroepsmisda digers door deze magistraten van strafver volging werden ontslagen teneinde hen in staat te stellen, te ontkomen aan levenslange opsluiting, aldus het Hbld. Dit onderzoek is het resultaat van de specifieke beschuldiging dat een magistraat, wiens naam niet is ge openbaard. een omkoopgeld van vijfduizend dollar heeft aangenomen om hem tot het oovenstaande te bewegen.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5