SJvLiemt UIT DE GROOTE STAD STADSNIEUWS Oost-West Thuis het best DE MYSTERIEUSE VERDWIJNING. HEERENBAAI INGEZONDEN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 18 OCTOBER 1930 Kippenvoer. Stel u voor een boerenerf, waar zoo Juist „de vrouw" het voer voor de kippen heeft uitgestrooid. Gulzig pikken de kippen de lekkernij op en tusschenbeidc toont-n zij door een zacht gekakel haar tevredenheid. Zij be hoeven niet te vechten, want er is genoeg. Welk een vredig toon eelt je, nietwaar? Je kunt je haast niet voorstellen dat dat zelfde kippenvoer, bU een andere gelegenheid, óók aanleiding kan geven tot twist en twee dracht, tot haat en nijd, tot ruwe scheld woorden. Toch is dat dit jaar ln de lente, te Amster dam het geval geweest. In een volkrijke buurt van die groote stad woont een juffrouw en die betrekt al zeven Jaar lang haar voer haar kippenvoer van een bekende firma, die aanspraak mag maken op de dankbaarheid van het Neder - landsche pluimvee, misschien wel van dat in een groot deel der wereld. Maar deze juffrouw kreeg dat kippenvoer maar niet zoo gewoon, als leder ander. O, neen: zij had haar relaties en zij kreeg het tegen Inkoopsprijs. Op een mooien dag in Mei had de Juffrouw weer een bestelling gedaan bij de fabriek, maar nu werd zij niet zoo vlug bediend als anders. Het was al 31 Meitoen werden de baaltjes eindelijk bij haar bezorgd. Zij kwa men echter niet rechtstreeks van de finma, maar van een in de buurt van de juffrouw wonenden kruidenier. En er was een briefje bij, waarop het kippenvoer berekend was tegen den gewonen winkelprijs! De juffrouw nhm dat niet. Zij trok naar den winkelier en van leer. „En toen heeft ze mij", zoo vertelde de kruidenier in de zitting van den Amsterdam- schen Politierechter, „in mijn winkel, die vol menschen stond, zwaar beleedlgd. Ze heeft me uitgescholden voor afzetter en oplichter. Ze beweerde, dat ze altijd het voer voor in koopsprijs kreeg, maar dat doet die firma niet. Hoe ze dat gedaan gekregen heeft, be grijp ik niet Er gleed een sluwe glimlach over het gelaat van de juffrouw. Helaas: van den sluier die dit geheim bedekte, werd ter zitting geen tipje opgelicht Het kon den rechter niet schelen. Hij wilde alleen maar meer weten van die beleedigingen. De juffrouw werd gehoord. Vol vuur stapte zij de verhooging op tot vlak voor de tafel van den rechter, die haar echter spoedig „achter het hekje" dirigeerde. „Edelachtbare", vertelde de juffrouw, „ik betrek kippenvoer al 7 jaar tegen inkoops prijs. En nu moest ik ineens 1 15 méér be talen. Daar bedankte ik voor. En daarom ben ik naar den kruidenier gegaan en heb „verrajer" tegen hem gezegd." „Maar u hebt toch nog meer gezegd U hebt ook gesproken van afzetter en oplichter!" viel dc rechter haar in de rede. „Dat heb ik gezegd. Edelachtbare, maar voorwaardelijk. Kijkt u's. Dat zit zóó: die man Cn onuisprekelijk-mlnachtende duim- beweging naar den getuige) vertelde me, dat hij bericht van de firma had gekregen, dat ze niet meer aan particulieren leverde, al leen aan leveranciers. Maar hij liet mij dien brief niet zien. En toen heb ik gezegd: als je me dat niet kunt aantoonen. dan ben je een afzetter en een oplichter. Dat is heel wat anders. Edelachtbare." De winkelier werd nog eens gehoord. Hij bleek een buitengewoon „onbegrijpelijk" man te zijn die zeer verwarde denkbeelden om trent het geval had en de portée van een vraag niet kon snappen. „Heeft de juffrouw gescholden, nadat u haar een brief van de firma had laten zien!" vroeg de rechter. „Vrééselijk heeft ze gescholden. Edelacht bare; ze heeft me zwaar beleedlgd!" „Jawel, maar toen u den brief had laten zien?" „Maar ik hèb haar den brief laten zien, maar de juffrouw schold zóó verschrik kelijk Toen gaf de Politierechter het maar op en keek den Officier vragend aan. Deze kon er ook niet uit wijs worden cn adviseerde de zaak aan te houden voor het hooren van nog meer getuigen. Dit spel-van-kippenvoer zal dus nog eens ten tooneele worden gevoerd. J. C. E. DE NIEUWE U. L. O.-SCHOOL AAN HET JUNOPLANTSOEN. OFFIC1EELE OPENING. De officieele opening van de nieuwe U. L. O. School aan het Junoplantsoen heeft Vrijdag morgen plaats gehad. De plechtigheid had plaats in het gym nastieklokaal van het gebouw in tegenwoor digheid van vele autoriteiten. O.a. merkten wij op, de heeren W. Roodenburg, wethouder ran onderwijs, Vincent Loosjes. voorzitter van de commissie van Lager Onderwijs, G. H. Weustink. inspecteur van het L.O., H. L. Warnier, inspecteur van den dienst der lichamelijke opvoeding, lr. M. H. Maas en ir. P. F. de Bordes, resp. direc teur en adjunct directeur van Openbare Werken en C. B M. Segaar, waarnemend chef van de afdeeling onderwijs. Ook was aanwezig mej. Berdenis van Berlekom, secre taresse van de commissie van toezicht, als mede een afgevaardigde van „Volksonder wijs". Wethouder Roodenburg spra"k het ope ningswoord uit en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Spreker gaf een uitvoerig overzicht van de geschiedenis van liet onder wijs in Haarlem-Noord, waarin hij wees op de noodzakelijkheid van de tot stand kaming van een tweede U.L.O.-school. Spreker liet zich waardeerend uit over het nieuwe hoofd, den heer J. B. J. van der Haar en zijn staf van personeel. Hij zeide. dat de gemeente veel voor het onderwijs kan doen. maar ten slotte rust op hen de plicht de kinderen op te voeden en kennis bij te brengen. Spreker sprak voort-s een woord van dank tot den aannemer den heer J. de Gelder en tot de staf van Openbare Werken. Hij hoopte, dat de nieuwe school een waardige plaats in de rij der Haarlemsche U.L.O. scholen mocht innemen. Vervolgens sprak de heer Weustink. Deze zeide dat de tijden veranderd zijn en met hen de steden, Er is thans een gordel van scholen om de stad verrezen. Gelijk wacht torens staan zij daar. Spreker noemde het een wijze gedachte van het gemeentebestuur dat tot den bouw van deze school is over gegaan, want er was zonder twijfpl behoefte aan. De heer Vfncent Loosjes sprak namens de commissie van Lager Onderwijs de hoop uit, dat het de school onder de bekwame leiding van den heer Van der Haar goed mocht gaan. Ds. Blauw. Ned -Herv. predikant sprak er zijn voldoening over uit. dat van het leer plan ook het godsdienstonderwijs opgenomen is. Namens de afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Bond van onderwijzers voer de de heer Brouwer het woord. Deze vestigde er o.a. de aandacht op hoe uitnemend de scholenbouw in Haarlem in zijn werk gaat en brt.cht daarvoor dank aan het gemeente bestuur en aan Openbare Werken. De heer Warnier zeide, dat op den leeftijd, dat de kinderen de U.L.O.-school bezoeken, zich belangrijke processen -in het lichaam voltrekken. Daarbij treedt dikwijls het ver schijnsel van onevenredige groei op, bijv. wat betreft de toeneming van het hartvolume, die soms geen gelijken tred houdt met de dikte van den hartwand. Bij dergelijke ver schijnselen kan regelmatige beoefening van lichamelijke opvoeding veel goeds verrichten. Spreker zeide dat de leerkrachten en het ma teriaal in deze school bovendien van dien aard zijn, dat voor eenzijdigheid in de op voeding niet gevreesd behoeft te worden. Vervolgens sprak de heer Van der Veldt namens de ouders eenige hartelijke woorden tot gemeentebestuur en personeel van de school. De heer Van der Haar verzocht aan wet houder Roodenburg zijn dank te willen over brengen aan het gemeentebestuur. Nadat spreker al degenen, die aan het tot standkomen van het gebouw hadden mede gewerkt (in het bijzonder den architect ir. de Bordes en den inspecteur van O. W. den heer Koreman) bedankt had, sprak wethouder Roodenburg het slotwoord uit.- Daarna werden ververschingen rondge diend en was er gelegenheid het modern in gerichte gebouw te bezichtigen. TWEEDE POSTVLIEGTUIG TE BANGKOK. Aneta-Vaz Dias aneldt. dat volgens bij de K-L.M. ingekomen bericht het tweede post vliegtuig naar Nederlandsch Indlë, de P.H.— A E.O. hedenochtend te 6.05 uur uit Akyab is vertrokken en te 13.55 uur te Bangkok is aan gekomen. Aan boord is alles wel. Morgen wordt de vlucht voortgezet. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. zult U zeggen, indien U uw huis door ons heeft laten inrichten. Bezoekt daarom steeds onze Toonzalen. t,[rr)C&OOTE HOUT/TB. 67 wil. TELEFOON 12839 OVER ONVOLWAARDIGE ARBEIDSKRACHTEN. MEDEWERKING VAN VAKORGANISATIES. De heer H. J. Klein, oud-wethouder van Schoten en thans lid van het Haarlemsche Burgerlijk Armbestuur, zendt ons een zeer uitvoerig artikel ter nabetrachting van dc enquête die de heeren dr. W. Mol en E. P. Schuyt hier ter stede gehouden hebben naar den omvang van de onvolwaardige arbeiders. Aangezien een onzer redacteuren evenwel een gedeelte van die enquête heeft meege maakt en daarover een serie artikelen schreef terwijl wij bovendien nog een uitvoerig over zicht gaven van het door genoemde heeren uitgebrachte rapport, kunnen wij volstaan met enkele aanhalingen uit dit artikel. De heer Klein schrijft: „Uiteraard beperkt het rapport zich tot de bespreking van de gebrekkigheid in het al gemeen. De economische gevolgen van het „op de markt" brengen van nieuwe volwaar dige (voor een bepaalde branche opgeleide) arbeidskrachten, bespreekt het vanzelf niet. Maar wij als arbeiders hebben ons deze vraag voor te houden. Op het A.V.O.-congres te Amsterdam ls daar wel aan gedacht en ook over gesproken. Vanzelf waren die gedachtenwisselingen van academischen aard, maar waar de arbeiders met het vraagstuk in den vorm van mogelijke belemmering van goede arbeidsvoorwaarden te maken krijgen, dienen zij tijdig maatrege len voor een goede organisatie te treffen. Wij vinden hiervoor een waarborg tot op zekere hoogte in het feit, dat in de Nederl. vereeni- ging tot bevordering van den arbeid voor on volwaardige arbeidskrachten C. v. d. Lep de is opgenomen. Maar daarmee is de zaak niet uit. De vakbeweging dient te zorgen, dat in de plaatselijke vereenigingen welke worden gesticht, bekwame vertegenwoordigers voor de vakbeweging worden opgenomen, resp. in andere instellingen ter plaatse zeggingschap krijgen. De onvolwaardige, opgeleid voor een beroep, dient op dezelfde wijze als de „vol waardige" arbeidskracht, en onder precies dezelfde voorwaarden, te worden geplaatst. Het loon. de arbeidstijd, de plaatsing en het ontslag, bij geen van dat alles mag voorkeur voor den gebrekkige of nadeel voor den on volwaardige plaats hebben. Daarvoor dienen bijzondere maatregelen te worden genomen; ais bijvoorbeeld een opgeleide niet altijd aan zijn loon kan komen, dient daarvoor een toe slagfonds te bestaan, waaruit het tekort word bijbetaald Voor alles dient gewaakt, dat de opgeleide arbeidskracht „de markt" gaat bederver. Vandaar dat de vakbeweging van stonde af aan heeft te zorgen daarbij de leiding te nemen. In de conclusies welke de heeren Dr. Mol en Schuyt trekken, vinden wij„In geen geval be hoort de verzorging van lichamelijk gebrek- kigen en andere onvolwaardlgen bij het Bur gerlijk Armbestuur thuis. Ook indien onder steuning verleend moet worden aan hen, die geheel of gedeeltelijk invalide zijn, is het ongewenscht. dat dit uitsluitend geschiedt door een burgerlijk Armbestuur of Maat schappelijk Hulpbetoon, zonder deskundige voorlichting. Samenwerking met de organen belast met de uitvoering der sociale verzeke ringswetten, zou nuttig zijn". Deze conclusie is door Dr. Heijermans met volledige instemming aangehaald en geeft precies ook de gedachte weer, welke lk over dit vraagstuk altijd heb gehad en nog heb, juist nu nog meer. Men is in den lande zoo ilcht te bewegen, alles wat met sociale voor ziening te maken heeft, samen te persen onder één dienst, onder den verzamelnaam „Maatschappelijk Hulpbetoon". Ik meen. dit een mooie naam is voor een minder aardige zaak. Vóór alles moet nagegaan worden wel ke belangen er gediend en welke er geschaad kunnen worden. Het karakter van een so cialen maatregel dient te bepalen op welke wijze deze wordt ondergebracht en behan deld. De behandeling van de lichamelijk en geestelijk gebrekkigen is er een van maat schappelijk economisch en medisch-anato- mischen aard. Wat dat te maken heeft met verleening van geldelijken steun, welke on danks alles, ondanks den zeer te waardeeren naam, toch bij Maatsch. Hulpbetoon domi neert. is mij niet recht duidelijk. Integen deel voel ik het zoo, dat omdat de financieele hulp domineert, de anderen kanten van het vraagstuk, ook door den meest bekwamen en sterk sociaal-aangelegden directeur van Maatsch. Hulpbetoon, zullen verwaarloosd worden en daaronder moet dan de betrokken groep lijden. Maar bovendien ,is het ook hier het zelfbe houd dat de arbeidersklasse dwingt zeer voorzichtig met dit probleem om te springen. Waar is de controle door de vakbeweging op de te plaatsen of op de reeds geplaatste „on volwaardige" arbeidskracht? Vreest men niet dat een directeur van Maatsch. Hulpbetoon alles zal doen, om die .schadepost" eindelijk eens geplaatst te krijgen, mogelijk ten koste van de geldende regelen terzake arbeidsvoor waarden? Is dat door „bepalingen" te rege len? Wie meer met die zaken te maken heeft gehad, weert beter! Dat is alleen met stevige, ingrijpende maatregelen van stonde af aan, in goede banen te leiden. Vandaar ook dat het noodig is, dat de vakbeweging goed zal doen, deze zaak stevig ter hand te nemen en zoo spoedig mogelijk. EERSTE JAARFEEST D. V. S. De Christelijke Mondaccordeon-club R.V.S. gaf Donderdag haar jaarfeest in het gebouw in de Colensostraat 11. De bijeenkomst die goed bezocht was, werd door den voorzitter der C.J.M.V., den heer Antonisse, geopend. De Mondorgelclub, onder leiding van den heer H. v. Daalen, gaf een goede vertolking van een 3-tal nummers. De verslagen van den secretaris en den penningmeester werden goedgekeurd. Hierna werd een voordracht ten beste ge geven, die zeer in den smaak viel. De heer H. de Zwart vergastte de aanwezi gen op zang met guitaar-begeleiding. In de pauze werd den directeur een dirigeerstok aangeboden. Daarna had een verloting plaats Het tweede tooneelstukje werd met veel élan gespeeld. Het oogstte een dankbaar ap plaus. De Mondorgelclub gaf nog een 3-tal num mers, waarna de heer Antonisse het slot woord sprak, met een opwekking om deze nog jonge vereeniging te steunen. „MERCURIUS". LEZING OVER DE ZIEKTEWET. Als opening van het winterseizoen, hielcl Woensdag j.l. de heer Jac. Bakker, Bonds voorzitter van „Mercurius", in de flinke be zette Tuinzaal van café-restaurant Brink- mann, voor de leden der afdeeling Haarlem van bovengenoemde organisatie, een inleiding over de sedert Maart van dit jaar in werking getreden Ziektewet. Spreker schetste, hoe reeds sedert een 25-tal jaren door diverse regeeringspersonen po gingen waren aangewend om een Wet te maken, die voor het overgroote deel der Ne- derlandsche werknemers de funeste gevolgen van ziekte, zoo niet geheel, dan toch voor een groot deel zou wegnemen. Het aantal jaren dat verloopen is voordal een wet was samengesteld die aan redelijke eischen voldeed, heeft wel bewezen met hoe veel moeilijkheden de ontwerpers te kampen hebben gehad. Hoe de werking dezer wet voor diverse groepen van werknemers verbetering heeft gebracht en voor anderen tot nadeel zou kunnen strekken, zette spreker in den breede uiteen. Verschillende vragen uit de vergade ring gedaan werden door hem beantwoord. Met een warm applaus dankten de aan wezigen den inleider voor zijn belangrijke lezing. Na behandeling van eenige interne aan gelegenheiden en een opwekkend woord om vooral voor versterking van het ledenaal te ijveren, werd de vergadering, nadat de heeren Vander en van de Weetering nog met hun plaats gehad hebbende jubilea ge- lukgewenscht waren, door den voorzitter gesloten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cis. per regel FEUILLETON 24) ,,'t Is ongelooflijk", riep Barry Kirk uit. „Weer een verdwenen vrouw! Goeie genade, Eve Durand cn Marflc Lantelmo kunnen hier toch niet belde rondloopcn tenzij dit de haven voor verdwenen vrouwen is. Wat zegt u er van, sergeant?" Chan haalde z'n schouders op. ..We komen er aldoor dieper in, stemde hij toe. „Als ik zoo vrij mag zijn 't te zeggen, voel lk mezelf verzonken in misleiding." „Toch zal ik 't uitvinden!" riep Flannevy uit. „Laat 't maar aan mij over! Ik zal de zaak wel aan het roeren brengen," Chan's oogen werden kleiner. „Mijn ras heeft een oud gezegde, kapitein" merkte hij vriendelijk op': „Modderig water zonder wijs heid omgeroerd, wordt nog donkerder. Als men het stil laat staan, heldert het vanzelf op." Flanncry staarde hem aan en ging zonder een woord dat kamer uit, terwijl hij de bui tenste deur hard achter zich dichtsloeg. vin. Peinzend nam Charlie Chan de uitknipsels van Sir Frederic van het bureau en. terwijl hij er een groote schrijfnecessaLre uitnam, deed hij ze er in. Barry Kirk keek naar de deur waardoor Flannery zoo weinig ceremo nieel was verdwenen. „Ik vrees dat het lot van den politicman geen gelukkige is." zei hij. Die goede oude kapitein scheen 'n beetje wat is er een juiste naar voor verbitterd? O. ia. ver bitterd is een heel goed woord er voor". Miss Morrow glimlachte. „Hij is erg teleur gesteld en dat maakt een politieman altijd boos. „Ik hoop, dat het niet eenzelfde uitwerking op u heeft?" zei Kirk. „Als dat zoo was, zou ik op dit oogenblik zoo boos zijn, dat u me voor altijd uit uw le ven zoudt verbannen." „Een beetje in de war gebracht, hè?" „Verwondert het u? Was er ooit een geval als dit?" Ze nam haar mantel dien ze van boven had meegebracht. „Al dat nu weer over Marie Lantelme." „Mag ik u nederig verzoeken om niet te veel over Marie Lantelme te denken", zei Chan. ..Zij is wat u noemt - - een zijspoor. Herinner u altijd een groot feit Sir Fre deric dood op dezen vloer en de fluweelen schoenen van z'n voeten verdwenen. Als we daar te ver van afdwalen zijn we verloren. Denk aan Eve Durand. denk aan Hilary Galt, maar denk 't meest aan wat gister avond is gebeurd en aan Sir Frederic. Stop Marie Lantelme in een verwijderd hokje van uw geest. Dan kunnen we alleen vorderin gen maken." Het meisje zuchtte. „Zullen we ooit. voor uitkomen? Ik twijfel er aan." „Wees opgeruimd" zei Char.. ..Een wijs man heeft gezegd. De donkere wolken gaan voorbij, de blauwe hemel blijft". Hij maakte 'n diepe buiging en verdween naar de trap die naar de bungalow leidde. Barry Kirk hielp het meisje in haar man tel. „We komen er steeds dieper !n", zei hij. „Het begint te lijken op een lang en heel in gewikkeld geval" ..Daar ben ik ook bang voor", antwoordde Miss Morrow. „Wat. meent u met bang? U cn lk hebben gezonde hersenen ik dank u dat Ik cr me bij aan heb mogen sluiten en we zouden het prettig vinden eens 'n goede proef van ons kunnen af te leveren. Laat ons heel gauw nog eens confereeren." „Denkt u dat dit noodig is?" „Daar ben ik van overtuigd." „Dan zal 't gebeuren", zei ze met een glim lach. „Dank voor uw gastvrijheid en goeden dag." Toen Kirk bij de bungalow kwam. riep Charlie hem van uit de kamer eerst gebruikt door den man van Scotland Yard. Toen hij er binnen ging vond hij den detective pein zend staan voor de bagage van Sir Frederic, die nu netjes in een hoek was opgestapeld. „Hebt u deze eigendommen van Sir Fre deric onderzocht?", vroeg Chan. Kirk schudde z'n hoofd. „Neen, dat heb ik niet gedaan. Dit ligt niet in mijn aard. Flan nery ging gisteravond even dc zaken door cn vond waarschijnlijk niets. Hij zei me dat ik ze maar naar den Britschen consul moest zenden". „Flannery doet de dingen te gehaast", pro testeerde Clian. „Hebt u misschien de sleu tels? Als dat zoo is zou ik gaarne even een kijkje hierin nemen." Kirk overhandigde hem de sleutels en liet hem alleen. Chan zette langen tijd z'n onderzoek voort. Ten slotte verscheen hij in de huiskamer met 'n heelen stapel boeken onder z'n arm „Iets gevonden?" vroeg Kirk. „In het geheel niets", antwoordde Chan, „behalve deze wat zware excepties. „Wilt u zoo vriendelijk zijn om wat dichterbij te ko men." Kirk stond op en keek de boeken terloops in. Zijn verstrooide manier veranderde ech ter en. tenslotte, riep hij opgewonden uit: „Groote hemel!" „Zoo ging het mij ook", zei Chan met een glimlach. ,.U hebt den naam van den schrij ver van deze boeken opgemerkt." Hij las de titels op: „Door China en terug. Tochten door Prrzic. Een jaar ln de woestijn van Gobi, Thibet, hoogste punt van de wereld. Mijn leven als onderzoeker. Hij kneep z'n oogen dicht toen hij Kirk aankeek. „Al de werken van onzen goeden vriend, kolonel Beetham. Er zijn geen andere boeken in de koffertjes. Komt hef u niet vreemd voor, deze groote belangstelling in een enkelen schrijver?" „Dat doet het zeker", stemde Kirk toe. „Ik vraag me af. ,.Ik heb nooit opgehouden met me af te vragen. Toen ik keek in diepe cogen van den eenzamen onderzoeker, gisteravond, vroeg lk mezelf af wat soort van man is dit? Zoo gauw SLr Frederic op den grond lag, vlie gen m'n gedachten terug naar dat geheim zinnige gezicht. Zoo koel, zoo kalm, maar wie weet met wat voor gloeiende vuren er onder?" Hij koos ex een kolossaal boek uit „Het Leven". „Ik voel me geroepen om eens te neuzen in Sir Frederic's kleine biblio theek. Ik wil hiermee beginnen, wat me een avontuurlijke loopbaan in vogelvlucht zal doen zien." „Een goed idee", knikte Kirk. Eer Chan kon beginnen te lezen ging de bel over en liet Paradise Mrs. Dawson Kirk binnen. Ze kwam zoo dartel als 'n meisje binnenstappen. „Zoo Barry.... Mr. Chan, ik dacht wel dat ik u hier zou vinden. U bent toch tenslotte niet vertrokken, hè?" Chan zuchtte. „Ik heb eenige moeilijkheid ondervonden om mijn verlof te doen eindi gen.. De geschiedenis herhaalt zich altijd." „Nu ik ben er blij om." zei Mrs. Kirk. „Ze zullen u hier noodig hebben. Wat 'n afschu welijk geval. En dan te denken, Barry, dat het ln jouw huls moest gebeuren. De Kirks zijn niet gewend aan schandaal. Ik heb den heelen nacht geen oog dicht gedaan." „Dat spijt me", zei haar kleinzoon. „O. dat ls niet noodig. Ik slaap den laat- sten tijd toch niet veel. 't Schijnt dat ik Ja ren geleden al mijn slaap heb afgedaan. En ÉCHTE FRIESCHE 20-50 c/. per ons Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet tcrugi gegeven. HET 23ste SINT NICOLAAS- FEEST VAN DEN BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. Geachte Redactie, Het 'is weer de tijd, dat we een beroep op Uw gastvrijheid komen doen, ten einde de Haarlemsche burgerij op te wekken, voor onze jaarlijksche Sint-Nicolaasfeesten, haar bijdrage weer te offeren, die we elk jaar in steeds ruimer mate voor dit doel mochten ontvangen. Een woord ter aanbeveling van deze fees ten zal zoo langzamerhand wel overbodig zijn. Immers, allen, die als ouderen onze feesten bijwoonden, waren enthousiast en vol lof, wat den kinderen steeds weer geboden wordt. Ook dit jaar worden weer plannen voor bereid voor een viering van dit bij uitstek mooie kinderfeest. Dit alles kost echter geld, zeer veel geld, vooral omdat de Commissie alles in het werk stelt, de feesten van jaar tot jaar uit te breiden en te verbeteren en omdat steeds meer scholen zich aanmelden voor deelneming. Het vorig jaar toch hebben ook de Openbare Lagere Montessorischool en de Leerschool van de Rijkskweekschool voor On derwijzers en Onderwijzeressen voor het eerst deelgenomen, terwijl dit jaar weer eenige openbare voorbereidende scholen, die pas zijn opgericht, het groote aantal komen ver meerderen. Wanneer daartegenover niet staat een belangrijke verhooging van inkom sten, zou de Commissie moeten overgaan tot inkrimping der feesten. Inwoners van Haarlem! Dat mag niet! In tegendeel, de Commissie moet in staat zijn, deze feesten uit te breiden, opdat steeds iets beters gegeven kan worden en steeds meer kinderen er aan kunnen deelnemen. Teekent daarom dus allen op onze lijsten, die U in de komende dagen zullen worden aangeboden enals 't kan, teekent hooger dan anders hoewel elke bijdrage, hoe gering ook, ons welkom is. De lijsten zijn bedrukt met den volgenden aanhef: 23ste St. Nicolaasfeest van de Afd. Haarlem van den Bond van Ned. Onderwij zers, terwijl ze bovendien gewaarmerkt zijn door den Commissaris van Politie en de fi nancieele Commissie van onzen bond. Men lette vooral op het bovenstaande, ten einde zeker te zijn, op de goede lijst getee- kend te hebben, aangezien ons telken jare klachten bereiken van menschen, die op lijs ten teekenden, bestemd voor andere St. Nico- laasfeesten, dan die van ons uitgaan. Wordt U dus een lijst aangeboden, dan vragen men ten overvloede, of het een lint is voor het algemeene St. Nicolaasfeest van den Bond van Ned. Onderwijzers. Tevens vestigen wij er de aandacht on, dat uitsluitend op lijsten geldeF worden inge zameld. Mocht eventueel geen lijst worden aange boden, dan zouden wij het op prijs stellen, indien U Uw bijdrage zou willen storten op giro: 139828 van onzen penningmeester, den heer S. P. Doek. Ook kan men deze bezorgen lederen Don derdagavond tusschen 8 en 9 uur in 't ge bouw „de Centrale", Spaarne 94, waar de Commissie tevens zitting houdt voor afreke ning en inlichtingen. Bij voorbaat onzen hartelijken dank voor de milde bijdragen, die ongetwijfeld zullen worden geschonken. U, geachte Redactie dankzeggend voor de ons verleende plaatsruimte: De St. Nicolaascommissie v. d. Afd. Haarlem van den Bond van Neder- Jandsche Onderwijzers, J. PANMAN, voorz. L. v. PROOIJEN, secr.. Middenweg 93. S. P. DOEK, penningm Karei van Manuerstraat 50, Mej. A. MELCHIOR. G. BROUWER. Haarlem, 19 October '30. wat ls er nu gebeurd? Hebben ze al vorde ringen gemaakt?" „Niet veel", antwoordde Kirk. „Hoe zou 't ook kunnen? Die stomme po- iltie-kapitein verveelde me. Heeiemaal niet slim. Sally Jordan's boy hier zal 't hem een» anders laten zien." Chan boog. „Aanvaard nederig die vleierij". „Vleierij onzin. De waarheid, niets an ders. Stel me nu niet teleur. Al m'n hoop is op jou gevestigd." „Wat ik zeggen wilde", zei Kirk, „ik ben blij dat u alleen bent gekomen. Hoe lang is die dame Mrs Tupper-Brock al bij u?" „Ongeveer een jaar. Wat heeft zij er mee te maken?" „Wel, wat weet u van haar?" „Wees niet dwaas, Barry. Ik weet alles. Het ls alles in orde." „U bedoelt dat haar heele verleden een open boek voor u is?" „Niets daarvan. Daar heb ik nooit naar gevraagd. Dat hoefde ook niet. Ik heb men schen kennis. Een blik dat is voor mij ge noeg." Kirk lachte. „Wat 'n knappe vrouw. Feite lijk weet u niets van haar af; is 't wel?" ..O, ja, 't is een Engelsche in Devonshire geboren." „Devonshire?" „Ja, haar man was dominé, dat kan je wel zien aan haar uitgehongerd uiterlijk. Hij is dood." „En dat is dus alles wat u weet?" ..Je blaft tegen den verkeerden boom maar dat doe je wel meer. Een aardige jon gen. maar nooit erg knap. Maar ik ben in- tusschen niet hier gekomen om over Helen Tupper-Brock te spreken. Het is Juist bij me opgekomen dat ik gisteravond niet alles ver teld heb wat ik wist. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6