HET CONFLICT IN DE TYPOGRAFIE, LETTEREN EN KUNST MUZIEK £en feestcJisck lijkt 't Argenta HET TOONEEL Scheepvaartberichten HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 20 OCTOBER 1930 Conferentie met den Rijks- bemiddelaar. HEDEN EEN CONFERENTIE DER DAGBLADDIRECTIES. De Rijksbemlddelaar mr. S. de Vries Can heeft Zaterdagmiddag de partijen, welke be trokken zijn bij het dreigend conflict in het typografenbedrijf, opgeroepen voor een con ferentie op Woensdag in het Stadhuis te Am sterdam en wel de werkgevers om tien uur des ochtends en de werknemers om elf uur, De „Courant" heeft een onderhoud ge had met den heer B. Ponstein, hoofdbestuur der van den Alg. Ned. Typografenbond. Zooals de zaken thans staan zullen ook de dagbladen in het land in het conflict be trokken worden. Voor de dagbladpers is geen afzonderlijke regeling mogelijk. Zooals bekend is vergaderen de directies Maandag 20 dezer. Gaat de staking door dan zullen er 13.000 a 14.000 gezellen bij betrokken zijn Een conflict van dergelijkcn omvang Is zel den nog beleefd in ons land in de laatste Jaren. Wij, dus de vakbonden, hebben dezen strijd niet gewenscht, ging de heer Ponstein voort en wij verlangen ook nog naar een tijdige bevredigende oplossing. Alle onderhandelin gen zijn afgestuit alleen op de looni"egeling. Er zijn thans zeven loonklassen. Wij wensch- ten de tweede klasse te laten vervallen, waar door Rotterdam en Den Haag in de eerste klasse zouden komen en de andere gemeenten één klasse zouden op schuiven. Deze nieuwe indeeling kwam neer op een loonsverhooglng van 5 cent per uur voor het geheele land en 3 cent per uur meer loon voor Amsterdam. Bij de hervatting der in September reeds af gebroken besprekingen deden wij wat water in den wijn. Wij verklaarden nl. genoegen te nemen met 2 cent verhooglng op 1 Novem ber 1930, voorts 2 cent ingaande 1 November 1931 en op 1 November 1932 den nog resteeren- den center bij (voor Amsterdam 1 Nov. 1931 alleen nog maar 1 cent meer». De werkgevers wenschten één cent per uur meer te geven resp. Jan. 1931, 1932 en 1933, hetgeen voor ons een te groot verschil uitmaakte en waar op de onderhandelingen toen afsprongen. De laatste cent zou niet eens voor Amsterdam gegeven worden. Wij achten de gevraagde verhooging noodig voor een nieuwe contractsperiode, zeide de hoofdbestuurder verder, omdat in het alge meen o.i. het levenspeil der arbeiders ver hoogd is. Een Haarlemmer heeft b.v. thans bijna dezelfde uitgaven als eon Amsterdam mer. En het grafisch bedrijf maakte in het geheel niet zulk een slechte periode door, gezien de uitbreiding van het aantal zet machines en drukpersen om een verhooging als gevraagd wordt te weigeren. De werkloosheid ls statlorvnalr, In 1930 is het bedrijf nog vermeerderd met 200 arbei ders. De werkgevers hebben dat toegegeven, doch vreezen, dat de heerschcnde crisis later van zeer nadeeligen Invloed op het bedrijf zal zijn. Voorts is door hen gezegd, dat het al gemeen indexcijfer teruggegaan is, in het voordeel der arbeiders. Dat geef ik direct toe, zeide de heer Ponstein, doch het Indexcijfer ls o.i. geen goede maatstaf. Er zijn nieuwe behoeften, als: radio, beter onderwijs voor de kinderen. De arbeiders en hun gezinnen heb ben behoefte aan betere klcedLng. Het in dexcijfer, door de patroons bedoeld, slaat feitelijk alleen op de voedingsmiddelen en, om het zoo maar eens uit te drukken, primaire of noodzakelijke kleeding. Bij een nieuw con tract moet met de nieuwe behoeften rekening gehouden worden. Wat nu de vrees der werkgevers voor terug slag door de malaise aangaat, deze vrees is o.i. aldus de heer Ponstein, geheel ongegrond- Blijkt het bedrijf de verhoogde loonen niet te kunnen drgen, dan kan de volgens art. 26 van het contract bestaande looncommissie een uitspraak doen. Die commissie beslist, den al- gemeenen toestand van het bedrijf In aan merking nemende, of er op grond van de stijging of daling van de prijzen der levens behoeften, aanleiding is de loonen te wijzi gen. De commissie komt bijeen, wanneer het verlangen er toe te kennen gegeven wordt Om de zes maanden ongeveer. Wanneer b.v de minimumloonen van metaalbewerkers, bakkers, meubelmakers, kleermakers, timmer lieden, sigarenmakers etc.. zóódanig zijn ver hoogd of verlaagd, dat het voor de grootste groep geldende minimumloon in de meeste van die vakken boven het niveau der typogra fen uitsteekt of er onder staat, dan zal dit voor de commissie aanleiding kunnen zijn. om de mlnimum-loonen der typografen zoo danig te verhoogen of te verlagen, dat hun mlnimum-loonen niet meer achter staan bij of staan boven de algemeen geldende mlni mum-loonen der werknemers in het meeren- deel van genoemde vakken. Is er nu kans vroeg de Interviewer, dat door de staking het met zooveel moeite gestichte bedrijfspensioenfonds gevaar loopt ineen te storten? Dit conflict, zeide de heer Ponstein, be hoeft niet te lelden tot een débacle voor het fonds. Daarin zouden m.i. de statuten voor zien. Het bedrijfszlekenfonds behoeft even min gevaar te loopen. Er zijn vele fondsen van bedrijven, die geen collectief contract hebben met de arbeiders". DE MEENING VAN DEN A. N. T. B.- VOORZITTER Het Alg Hbld. heeft een interview gehad met don 'heer F. van der Wal. voorzitter van den Alyomeencn Ncderlandschen Typogra fenbond. j Deze antwoordde op cên desbetreffende vraag het uitbreken van een algemeene sta king zeker niet in het belang van het bedrijf te achten. Juist- daarom, aldus de heer Van der Wal, hebben de axbeldeTSvertegenwoo"- digers al het mogelijke gedaan om met de werkgevers tot overeenstemming te komen. In tegenstelling met de gewoonte, aldus de'heer v. d. Wal, om bU dergelijke onder handelingen het bestaande, afloopende con tract artikelsgewijs aan herziening te onder worpen. werd door de vertegenwoordigers der PaLroonsfederatie allereerst de loon- quaestie in het geding gebracht. Zij kwamen op grond van de Indexcijfers tot de conclu sie dat de loonen konden worden verlaagd, zonder dat, in feite, dit als loon ver laving kon worden aangemerkt. Daartegenover stelden de arbeidersvertegenwoordigers het feit. dat in 1923 het uurloon met tien cents was ver laagd later nóg één maal met twee centen. Gezien den vrij gunstigen toestand in het i drukkersbedrüf meenden zij dat eenig her stel van dat uur loonverlies zeer goed moge lijk was. „Dientengevolge werd onzerzijds gevraagd een algemeene loonverhoogjng van drie cent per uur, plus vermindering van het aantal loonklassen van 2even op zes. Daardoor zou het uurloon in al die klassen behalve in de eerste «Amsterdam) nogmaals met twee oen:, stijgen, in totaal dus mei vijf cent per uur". „Óp Dinsdag 9 September, den tweeden dag van de eerste bijeenkomst, werd ten slot te door de werkgeversvertegenwoordigers, die loonsverlaging eerder gerechtvaardigd acht ten, pertinent gevraagd, of wij bleven staan op loonsverhooging. Toen dit onzerzijds be vestigend werd beantwoord, achtten de afge vaardigden der patroons verder praten doel loos; de eerste conferentie ging daarop uiteen. „De daardoor ontstane toestand kon geen van beide partijen bevredigen, vandaar dat van verschillende zijden werd gepoogd beide deputaties weer aan de conferentietafel te vereenigen. De bemoeiingen in deze r/chting van eenige particuliere personen hadden geen resultaat; de patroon-voorzitter, de heer Lonkhuyzen, hakte toen den knoop door, en zond aan de leden van zijne en van de werkliedenorganisatics ultnoodlgingen om nogmaals bij-een te komen voor een geheel vrije bespreking. Beide partijen hebben aan die uitnoodiging voldaan „Op die tweede conferentie", aldus de heer Van der Wal, „werden eerst „om en om" voorstellen van werkgevers en werknemers in behandeling gebracht, waarbij echter al spoedig wederom de loonelsch naar voren kwam. „Nadat deze andermaal lang en breed was besproken, zonder dat partijen elkaar konden vinden, is opnieuw aan de vertegenwoordigers der werknemers de vraag gesteld of zij geneigd waren hun loon elsch te verkleinen. De arbeiders-afgevaar digden hebben daarop geantwoord bereid te zijn een loonsverhooging ln étappen te ac cepteeren. zóó te verstaa ndat bij het in wer king treden van het nieuwe contract twee cent. Ingaande November 1931 wederom twee cent en November 1932 de resterende cent loonsverhooging zou worden gegeven. De werknemers voegden er aan toe gaarne te willen weten welk posil,!ef voorstel de werk gevers wilden doen. Daarbij werd door hen tevens de opmerking gemaakt dat zij ver wachtten dat dit geen voorstel zou zijn dat de arbeiders-vertegenwoordigers bespottelijk zou maken tegenover hunne lastgevers. Par tijen gingen daarna jeder afzonderlijk verga deren; weder bij-eengekomen deelde de pa troonsvoorzitter het volgende mee: De werkgevers waren bereid op 1 Januari 1931 te geven één cent verhooglng van het uur loon; 1 Jan. 1932 weer één cent. 1 Januari 1933 andermaal, in totaal drie cent. doch van die laatste verhooging met één cent zou Amsterdam worden uitgesloten". „Is dat het uiterste wat gij voorstelt?" vroeg toen de heer Van der Wal namens de gezellen. „De patroons zelden onmogelijk verder te kunnen gaan. Daardoor waren de verdere onderhandelingen vastgeloopen. De heer Van der Wal ging, na deze mede- deelingen, verder op de quaestle ln en zei: „Ofschoon de woordvoerders der gezellen hadden besloten, ter wille van het behoud van de collectieve arbeidsovereenkomst en wat daaraan annex is, in tegemoetkomin gen tot 't uiterste te gaan, kon cl,it aanbod niet door hen worden geaccepteerd. „Waren de werkgevers nog een kleine schrede verder gegaan met hun aanbod, dan zou zeer waarschijnlijk door de werklieden- afgevaardigden besloten zijn. het aanbod aan het oordeel hunner organisaties te on derwerpen. Dan hadden de besprekingen verder kunnen worden gevoerd om ten slotte te zien, of het geheele resultaat in redelijk heid te accepteeren was". „Acht gij echter thans alle toenadering tusschen partijen onmogelijk?" vroeg de in terv.'ewer. Het antwoord luidde: „Aan óns zal het niet liggen! Wij zijn nog steeds bereid tot iedere redelijke oplossing mede te werken, doch daarvoor is ook de andere partij noo- dig!"Zoolang het conflict nog niet tot daadwerkelijken strijd is gekomen blijft het herstellen van het gebroken contact nog steeds mogelijk. „Wat dit betreft!" „Tot. redelijk overleg zijn wij altijd be reid!" REVUE-OPERETTE „O! DIE JOE". Eerste opvoering in Scliouw- burg-Janswcg;. Wat Renée de Vos. de groote stuwkracht van het geheel, ln enkele dagen bereikt, is bijna niet te gelooven. Dagen en nachten yan hard en ingespannen werken sloopen den sterksten mensch Met één uitzondering! Het ls de kunstenaar, hier allereerst de musi cus. Daar stond Renée de Vos aan den diri gentenlessenaar, de bewerker, de tekstschrij ver, de regisseur, de auteur der talrijke „Ein- lagen", die evenzoovele Schlager zijn gewor den. En hij bepaalde zich niet tot dirigeeren, hij functionneerde als Stehgeiger, hij beziel de het geheel. Door zijn enthousiasme. Door zijn sterke overtuiging. Door zijn mooie, heel warme en innige vioolspel. Die bezieling ging uit naar de spelers op het podium. Zij bewerkte evenzeer den mooien gaven klank van het orkest, waar naar het- heel den avond een genot- was te luisteren. En waarnaar nog vele avonden dit valt met stelligheid te zeggen, geluisterd zal worden. Oscar Hommerllch en Rud. Frcndel ver staan de kunst, een gebeuren in scène te zetten, dat tot een groote draak kon worden uitgewerkt, doch dat bij hun kennis van het tooneel een groote mate van waarschijnlijk heid behoudt, zonder aan het alledaagsch gebeuren te herinneren. Beppy Rameau zou in zulk een draak al een heel slecht figuur maken: haar eerlijke, gezonde speel- en zangkunst voegen zich daar niet- George du Bree, die zich In korten tijd maakte tot de lieveling van het publiek, en die in dit stuk als cowboy de hooge ber gen afkomt, heeft niet den tijd. zijn plaats op het podium in te nemen en zfjn rol te spelen, vóór het hartelijk applaus, dat hem ontving, heeft uitgeklonken. Hij ls zoo ver standig. de hem kwistig toebedeelde sympa thie niet te vergooien in drakerigheden. En het publiek ls hem daar dankbaar voor. Het uit dien dank ook ddar, waar de auteur zich INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cu. per regel. roofilinlct het damast, zoo glanst het porce!ein,zoo glinstert het tafelgereiDat komt door het wondere licht, waarvan hier profijt is getrokken om het aanzien van een festijn te geven aan wat anders een doodgewone gedekte tafel zou schijnen. Zilver is het licht van Argenta, dat - hoe helder ook - zacht hlijft, en goed voor de oogen. Heht U vol licht"? met den LaIlon van me niet van de sterks'te zijde doet kennen. Dit publiek is mij sympathiek. Niet bij machte, zich steeds te laven aan de geurige havanna, waardeert het zeer het kleine strookje ha vanna dat is ingewerkt. Zoo dit aroma-bren gend deel ontbrak, zou het zich onthouden van elke bijvalsbetuiging. Het heeft heel den avond hartelijk meegeleefd en dit zonder op houden doen blijken Dat was wel allereerst om het goede spel en den mooien, zeer mooien zang. Men mag ook luisteren naar Theo Lodewijks. Dat is innig; doorvoeld. En daarom goed. En wat Emmy Emerants, Yvette Marsay, Ans Poppes doen. is ook alleen met goed spel niet te bereiken. Zelfs Jo de Vries, die als Leida een harde tooneelstem kan ontwikkelen, weet mooi en gevoelig te-zingen. En dat er met zoo goede stemmen een stevig fond aanwezig is voor mooien koorzang, bewees het openingskoor ..De Cowboy is...." Wij vinden dit prettige lied geheel aan het slot terug, waar het ge weldig inslaat, een bewijs tevens hoe de drievorm (a-b-a) altijd van goede werking is; denk maar aan de klassieke muziek. Wat valt er voorts, naast de koren, naast den solozang (zooals „mijn moeders lied" van Du Bree. het lied van het geld. van Theo Lodewijks), naast de duetten van Du Bree en Beppy Rameau niet te waardeeren aan scènes van geest en humor. Hier is alles als geknipt voor Maup de Vries. Een artist waarop het gezelschap van Renée de Vos trotsch, en zui nig map zijn. Hij deed onbedaarlijk lachen. Hij en Emmy Emerants waren overigens aan elkaar gewaagd. Zoo vormden evenzeer Plet Groenen da al en Jo de Vries een span, dat er de vroolljkheid inhield. Zang en spel waren recht iets voor oor en hart. Maar het oog kwam niet te kort. De scène in de hut der «mokkelaars was tevens een prachtig staal van licht-techniek, op welk gebied al weer zeer veel viél te waardeeren. De vindingrijk heid van den heer Koning staat trouwens voor niets. Zijn er noodlg vliegmachines, ver licht vliegend in donkeren nacht? U zult ze hebben. Moet er één neerstorten? Er zal één neerstorten. Dooden? Dooden. Motorgeronk? Bliksem en hagel? Vizioenen? Al vraagt het veel arbeid, u zult het hebben. Of 't vanavond en morgen weer vol zal worden? Renée de Vos en de zijnen, bij wie n de première alles zoo mogelijk nog vlot ter zal gaan, verdienen het alleszins. G. J. KALT. ROTTERD. HOFSTAD-TOONEEL. NAPOLEON BEMOEIT ZICH D'R MEE. „Een Napoleon, dat is het, wat Europa noodig heeft!" hoe dikwijls hebben wij dat in den laatsten tijd niet hooren zeggen! Walter Hasenclever heeft dezen wensch verhoord en geeft ln zijn amusante satire Europa Napoleon in eigen persoon terug. De Fransche keizer heeft zich al lang in het panopticum naast Landru en Mussolini staan vervelen. Hij heeft daar als wassen beeld eerst goed leeren begrijpen, wat onsterfelijk heid waard is. De baard van Landru is voor het publiek belangrijker dan de heele Napoleon en het meisje, dat hem boven den beruchten vrouwenmoordenaar stelt, doet dat alleen omdat zij 'n glad geschoren kin boven een baard prefereert. Napoleon besluit om uit te breken. Europa heeft een groot man noodig, hij zal het pa nopticum verlaten. Hij stelt Landru voor met hem mee te gaan en spiegelt hem zelfs een Koningskroon voor. Maar Landru weet meer van het- tegenwoordige Europa af dan de kei zer. die er al zoo lang uit is, hij voelt zich veiliger in het panopticum. Doch hij helpt zijn buurman gauw aan de noodige klee- öingstukken, een pantalon van Mussolini, een das van een of ander president een jas van Stresemann en aldus uitgerust, trekt Napo leon er op uit om in te grijpen. In het Palais Royal valt hij dadelijk in een conferentie van Europeesche staatslieden, die door den Amerikaanschen gezant onder drei ging van stopzetten van Amerikaansche cre- dieten werden gedwongen een Europeeschen Statenbond te vormen. Napoleon voelt zich in het Palais Royal in het geheel niet meer thuis. Alles is er veranderd. Maar nog meer veranderd is de mentaliteit van de Europee sche Staatslieden, die meer luisteren naar den klank van Amerikaansche dollars dan naar zijn stem.. Zij hooren hem verontwaar digd aan, als hij zijn banvloek uitspreekt over het parlementarisme en hun oproept niet langer den slaaf van Amerika te zijn. Wanneer hij de conferentiezaal wil binnen gaan, gooit de president hem de deur waarop de vergulde N's nog aan zijn groot heid herinneren voor zijn neus dlc'nt en d« eenige bij wie hij gehoor vindt is Jo- aepblne Delmar, een actrice, die hem Uit- noodigt dien avond bij hem te komen sou- peeren, welke invitatie hij moet afslaan, omdat hij geen rok bezit. Maar Napoleon komt toch. al is het dan ook op een heel ongewoon uur en hij moet onder vinden, dat ook de vrouw in deze honderd jaar veranderd is. „Vroeger moest de vrouw komedie spelen, nu kan zij zich geven, zooals zij is!" zegt Josephine hem, maar Napolec-n heeft moeite dit te begrijpen, al is het re sultaat van dit onderhoud ten slotte toch precies gelijk als het dat 100 jaar geleden zou zijn geweest. De Amerikaansche gezant, die Napoleon bij Josephine aantreft, biedt hem oen kans; hij wil hem tot eerste mi nister benoemen. Doch als Napoleon hem zegt, dat hij met kanonnen Europa wil dwin gen, lacht de Amerikaan hem in het gezicht uit en zegt:„Man, je bent 100 jaar ten achter! Wij, Amerikanen, dwingen Europa met dol lars en niet meer met kanonnen!" Voor Napoleon blijft enkel nog maar de rol van filmheld over! Napoleon spelendat is voor hem alleen nog maar weggelegd. Doch als hij in de studio Josephine de Beauharnais in de armen van den jongen luitenant Hy- polite ziet, en hij hoort, dat die scène histo risch volkomen Juist is, wordt het spel ernst voor hém en worgt hij Josephine! „Dat had ik honderd jaar eerder moeten doen!" roept hij uit. Voor zoo'n Napoleon is alleen nog maar plaats in een krankzinnigen gesticht! De keizer prefereert echter zijn oude plaats in het panopticum! Landru had het wel goed gezien! ..Een held moet in het pa nopticum blijven!" zegt hij heel w^jsgeerig tot zijn grooten buurman. ..Alle vrouwen moeten worden afgemaakt!" roept de keizer in verontwaardiging uit, als hij terugdenkt aan het tooneel tusschen Josephine en Hypolite. „Nu beginnen wij elkander te begrijpen!" merkt Landrir, die op dit gebied van onder, vinding kan spreken, fijntjes op. Walter Hasenclever houdt er van figuren uit het verleden op te roepen en in de tegen woordige maatschappij te plaatsen. In zijn „Huwelijken worden in den Hemel gesloten", is hij hiermee nu niet bepaald gelukkig ge weest, „Napoleon bemoeit zich d'r mee'' is daarentegen in de eerste vier tafereelen zeer geslaagd. Het eerste tafereel in het panop. ticum is een kostelijke vondst en de ge sprekken tusschen Landru en Napoleon zijn van werkelijk satirieken geest! Niet minder goed is ook het „Weltfremde" van Napoleon tusschen de staatslieden van tegenwoordig en de geestige tafereelen tusschen den keizer en de actrice! En deze tafereelen werden zelf tot een bijzondere vreugde, zooals ze ge speeld werden door Gimberg en Fie Carelsen, Gimberg tragi-komisch in zijn spel. dat het midden hield tusschen droom en werkelijk, held., Fie Carelsen, een en al geest, frivoli teit en beweeglijkheid! Prachtig was het, zooals Gimberg de figuur van Napoleon al door vasthield! Hij bleef de keizer, zelfs tot in zijn pyjama toe! Het was grotesk met en dat was het zeer bijzondere een glimp van tragiek. Hoe prachtig bestudeerd die houding, toen hij daar zat te luisteren naar de confereerende staatslieden. Een Napoleon in politiek!!! En zelfs in dat oer-komische moment, toen Josephine hem met de Mar seillaise op de gramophoon wekte uit zijn slaap en hij daar in zijn pyjama recht stond in zijn bed, een zakspiegel geheven in zijn rechterhand, was er in deze figuur toch nog iets, dat boven het belachelijke uitging! Jammer, dat het stuk na de pauze zoo zakt! Hasenclever houdt zijn satire daar niet op het plan van de eerste tafereelen, maar daalt af tot de klucht! Dit kluchtige werd boven dien in de opvoering nog onnoodig sterk ge accentueerd. De filmscène werd puur klucht en het moment waarin het spel voor Napo leon werkelijkheid wordt, miste nu alle effect. Hier was de regie ver onder den haar gestel den eisch gebleven. Ook het tafereel bij den dokter van het krankzinnigengesticht stelde teleur en eerst in het slottafereel herstelden de schrijven en de spelers zich, zoodat wij toch niet onvoldaan naar huls gingen. Van de lange spelerslijst willen wij enkel nog Dick van Veen noemen, die den Ameri kaanschen gezant met aplomb en robuste zakelijkheid speelde en Louis van Gasteren, wiens wassenbeeld Landru evenals GLm- berg's Napoleon van een frappante echt heid was en die de tekst van den levend ge worden vrouwenmoordenaar zeer fijn en geestig lanceerde. De „levende" beelden won nen het in „na tuur lij kheid" van de wassen en papieren collega's. De confereerende diplomaten vertegen woordigen blijkbaar alleü het burgerlijk régime! Wat meer tegenstelling tusschen ae zakelijken robusten Amerikaan en de ver ouderde, Europeesche maar aristocratische diplomaten zouden wij wel hebben mogen verwachten. Een stuk, dat dank zij den dikwijls zeer oorspronkelijken geest van den schrijver en het voortreffelijke spel van Gimberg en Fie Carelsen het publiek vooral vóór de pauze zeer heeft vermaakt en een heel groot succes had. Gimberg werd aan het slot terecht een ovatie gebracht. J. B. SCHUIL. TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Amstelkerk passeesrde 18 Oct. Wight, .West- Afrika naar Amsterdam. Barneveld passeerde 17 Oct. Flores, Cura cao naar Rotterdam. Damsterdijk 17 Oct. te San Francisco van Rotterdam. Drechtdijk 16 Oct. te Cristobal, Pacifickust naar Rotterdam. Eemdijk 17 Oct. van Londen, Antwerpen naar de Pacifickust. Eemland passeerde 16 Oct. Dungeness, Am sterdam naar Z.-Amerika. Flandria 17 Oct. 20 u. van Bahia, Am sterdam naar Buenos Ayres. Garoet 18 Oct. 7 u. 50 m. te Rotterdam van Batavia. Heemskerk passeerde 17 Oct Dakar, Rot terdam naar Kaapstad. Johan van Oldenbarnevelt 17 Oct. te Suez, Batavia naar Amsterdam. Johan de Witt 17 Oct. van Singapore, Ba tavia naar Amsterdam. Kangean 17 Oct. van Sabang, New-York naar Batavia. Koningin der Nederlanden 18 Oct. van Colombo. Amsterdam naar Batavia. Kota Pinang, passeerde 18 Oct. 4 u. Pantel- laria, Rotterdam naar Batavia. Kota Radja passeerde 17 Oct. 9 u. Gibraltar Java naar New-York. Kota Gede 17 Oct. van Belawan, Batavia naar Rotterdam. Lochmonar 17 Oct. te Colon, Rotterdam n. de Pacifickust. Laertes, 17 Oct. te Hamburg van Ned.-In- dië. Meerkerk passeerde 17 Oct. Perim, Rot terdam naar Calcutta. Maaskerk 17 Oct. van Cape Coast naar Lagos. Meliskerk 18 Oct. van Antwerpen naar Rot terdam. Nijkerk 18 Oct. van Amsterdam naar Rot terdam. Poelau Bras 17 Oct. te Suez, Batavia naar Amsterdam. Pardo 15 Oct. van Newport naar de Paci fickust. Rondo 17 Oct. van Hamburg naar Ant werpen. Rotterdam 18 Oct. van New-York naar Rotterdam. Reggestroom 17 Oct. van Accra naar Wl- nelah. Saturnus 16 Oct. te Grand Po-Po, Amster dam naar W.-Afrika. Soekaboemi passeerde 18 Oct. 1 u. Perim, Rotterdam naar Batavia. Springfontein 18 Oct. van Hamburg naar Antwerpen. Streefkerk passeerde 17 Oct. Vlissingen v. Antwerpen, Bombay naar Rotterdam via Hamburg. Statendam 18 Oct. van Plymouth, New- York naar Rotterdam. Tabinia 16 Oct. van Sabang, Amsterdam n. Batavia. TJikarang 16 Oct. van Hong Kong naar Amoy. Volendam passeerde 17 Oct. Cape Race, Rotterdam naar New-York. IJselkerk 18 Oct. van Bombay, Rotterdam, naar Karatsji. IJstroom 17 Oct. te Takoradi, Amsterdam naar West-Afrika.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6