„PRIVATE DANCING ACADEMY" Wood Milne*cue£r Een heerlijke krachtige drank! JUMBO Schoenen UIT DE OMSTREKEN BURGERLIJKE STAND INGEZONDEN Half.elf - BlooReïtij id I I 1 H. KWEKKEBOOM NIEUWE GRACHT 98 Op eiken gulden bespaart U 70 cent aan Schoenreparatté BULLDOG HAKKEN EN HERMAN HöLSKEN ZONEN HAARLET.rS DAGBLAD DINSDAG 21 OCTOBER 1930 HILLEGOM DE POSITIE VAN DEN GEMEENTE-ARCHITECT. STRAF EN ONTSLAG IN DE TOEKOMST. Het conflict tusschen het Gemeente be duur en een zijner hoofdambtenaren, waar omtrent de raad verleden week een beslissing jani, is in 't raadsverslag vermeld geworden, pe lezers weten, dat den hoofdambtenaar een straf is opgelegd en dat de raad boven dien, conform een voorstel van een commis sie besloot zich „los te maken" van dezen ambtenaar op een nader door B. en W. vast se stellen datum met opdracht aan B. en W. cm te trachten een financieele regeling te treffen. Deze zaak verdient een nadere verklaring, door het publiceeren van de hoofdpunten uit bet rapport, dat uitgebracht is. De Vossevaart is door de gemeente van den Torigen eigenaar overgenomen, met het doel daar de woonschepen een ligplaats aan te wijzen. Het was een koopje, want de vaart fcostte slechts één gulden. Er kwam echter bij, dat de vaart gebaggerd moest worden. Dit baggeren was oorzaak, dat de vaart duur is geworden en was ook oorzaak van een con flict tusschen B. en W. en den Gemeente architect. Deze heeft destijds krachtig ont raden het baggerwerk door werkloozen te la ten uitvoeren, terwijl de kosten geraamd werden op ruim f 3000. Het gemeentebestuur prefereerde de uitvoering door werkloozen en de kosten overschreden de raming met een zesduizend gulden. Toen is de bom gebarsten, en B en W. kwamen met een voorstel aan den Raad om een straf op te leggen. Op 25 Juni 1.1. besloot de Raad tot de vor ming van een commissie, bestaande uit de heeren Loerakker (voorzitter), Vermeer en Fijma, allen raadsleden, wier taak was: a. te onderzoeken, of de straf, die Burge meester en Wethouders aan den Raad voor stelden om den Gemeente-architect op te leggen, in verband met onjuiste inlichtin gen, welke deze ambtenaar over de uitbag gering van de Vossevaart aan dat College heeft verstrekt, al of niet rechtvaardig is en b. te onderzoeken, alles wat daarmede sa menhangt, in het bijzonder, welke beteeke- ais mioet worden gehecht aan de uitlating van den gemeente-architect: „als ik val, vallen er meer". De commissie heeft het hoor en wederhoor toegepast en den ambtenaar op den man af gevraagd, of de handelingen van leden van vroegere of tegenwoordige colleges van den Raad, of van Burgemeester en Wethouders, soms invloed hebben uitgeoefend op zijn op treden, m.a.w. of deze ambtenaar zich meer vrijheden durfde te veroorloven, omdat hij wist. dat zijn superieuren wel eens laakbare handelingen deden, die zondigen tegen het algemeen belang. Hierop is door den heer Breedveld uitdrukkelijk verklaard, dat dit niet het geval is geweest. Of deze verklaring nu in alle opzichten Juist is, kan de commissie niet beoordeelen, ofschoon zij meent, dat het meerdere malen accepteejen van eerst door de gemeente af gekeurd materiaal en het gunnen van bouw werken enz. tegen het advies van den ge meente-architect, niet opvoedend voor dezen ambtenaar zullen gewerkt hebben. De klachten van B. en W. zijn door de commissie onderzocht en in haar rapport ge detailleerd behandeld. De door haar gecon stateerde feiten ook in verband met de om standigheid. dat de Gemeente-architect zich niet gedraagt,, zooals een goed en plichtsge trouw ambtenaar betaamt, geven naar de meening der commissie aanleiding tot het opleggen van de straf, die door Burgemees ter en Wethouders wordt voorgesteld. Om deze reden adviseert de commissie de straf op te leggen en daaraan de voorwaarden te verbinden, die door genoemd college nuttig en noodig zullen worden geoordeeld. De commissie merkt nog op, aldus het rap port. dat omtrent dit punt geen eenstemmig heid bestaat onder de leden; hier zijn weer gegeven de meening en het voorstel van de meerderheid der commissie (de heeren Loer akker en Vermeer), terwijl de heer Fijma de straf wenscht over te laten aan Burgemees ter en Wethouders, die beter tot beoordee len bevoegd zijn. Want genoemd raadslid kan zelfs na ernstige bestudeering van alle rapporten en stukken, die aan de commissie zijn ingediend, geen gefundeerde meening over deze zaak krijgen. Bovendien heeft hij zijn benoeming tot lid der commissie voornamelijk aangenomen met het oog op het tweede deel der opdracht. De commissie meende het tweede deel van haar rapport te kunnen eindigen met te con- stateeren, dat de uitdrukking van den ge meente-architect: „Als ik val, vallen er meer", zelfs ook geen schijn van waarheid bevat. Eenparig is de commissie van oordeel, dat afgezien van de kwesties ten aanzien van wethouder Balvers alle feiten behoor lijk zijn weerlegd en de commissie verheugt zich daar van harte over. Zij hoopt nu. dat de legendarische praatjes, dat er bij het ge meentebestuur zooveel gebeurt, dat niet door den beugel kan, nu voor goed uit de wereld Bjn. Aan het einde van haar taak gekomen, acht de commissie het niet ondienstig om den Raad nog op het volgende te wijzen: De commissie wenscht den steeds betoon den ij vex -door den Gem. Architect te waar- deeren. Daartegenover staan ook zijn vele fouten, zooals: Gebrek aan takt bij zijn optreden tegen over het publiek en zijn ondergeschikten; de voortdurende onbetrouwbaarheid van zijn voorlichting en het meermalen negeeren van door B. en W. gegeven opdrachten. Verder leidt het tot onhoudbare toestanden dat cle gemeente-architect de samenwerking met B. en W. tevens gebruikt om materiaal te verzamelen tegen dat college, om dat ma teriaal zoo nocüig later uit te spelen. Hoe fnuikend dit voor een goede gezagsverhou ding is. behoeft niet te worden aangetoond. De sfeer van vertrouwen, die noodzakelijk tusschen B. en W. en den gemeente-archi tect moet bestaan, wil het belang der ge meente niet geschaad worden, raakt op die manier to: aal zoek. De eenige oplossing, die fte commissie ziet, is de losmaking van dezen hoofdambtenaar. De onmogelijke verhouding wordt- ook door den gem. -.r:-architect zelf gevoeld, daar hij in c.n vertrouwelijk schrijven aan den Burgemeester, dat deze de commissie ter hand stelde, ook deze oplossing aanwijst en me cle deeling doet van de voorwaarden, waarop hij eventueel bereid is zijn ontslag te nemen. Het ligt niet op den weg der Commissie om zich hierover verder uit te spreken, maar bij handhaving van den bestaanden toestand, zullen de belangen der gemeente in ernstige mate geschaad worden. Daarom ad viseert de commissie den Raad B. en W. uit te noodigen, om te trachten met den ge meente-architect tot overeenstemming te ko men over de voorwaarden, waarop deze be reid is ontslag te nemen en eventueel met nadere voorstellen in den Raad te kernen. Omtrent dit laatste punt bestond ook bij de commissie geen eenstemmigheid. De heer Fijma is het met deze conclusie niet eens, al dus besloot het rapport. Deze heer heeft zijn meening dan ook in de raadsvergadering nader uiteengezet; hij en zijn partijgenoot Paase stemden tegen de laatste conclusie. De eerste conclusie, de straf, had één tegenstem mer, den heer Van Dijk. HAARLEMMERMEER POSTERIJEN. De heer E. ter Brugge uit Arnhem, be noemd tot Directeur van het Post- en Tele graafkantoor te Hoofddorp, heeft zich aldaar gevestigd en het beheer van het kantoor over genomen. (Alzoo niet op 1 Nov. zooals aan vankelijk werd bericht). GEMEENTERAAD. De Raad van deze gemeente komt in open bare vergadering bijeen op Donderdag 23 October as. des namiddags te 2 uur. Aan de orde zal worden gesteld: Ingekomen stukken: Verzoek van het R.K. kerkbestuur te Vijfhulzen om gelden beschikbaar te stel len voor de uitbreiding van het bestaande schoolgebouw; Voorstel tot het vaststellen van de vergoeding aan besturen van bijzon dere scholen; Voorstel inzake de landarbei- derswet, PERSONALIA. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de bijzon dere school te Hoofddorp (hoofd de heer J. J. Dengerink) is benoemd mej. C. M. van Tilburg te Haarlem. VERNIELING. In het café van N. H. aan den IJweg al hier, werd 's avonds een groote ruit vernield. De vermoedelijke dader wist zich per fiets uit de voeten te maken. Bij de politie werd van het gebeurde aan gifte gedaan. BAZAR H. O. V. De door de Hoofddorpsche Orkestvereni ging georganiseerde groote bazar zal in de Beurs officieel worden geopend op Vrijdag 24 Ocober as. des namiddags te 5 uur. SANTPOORT. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Heden kregen wij het 6e winterprogramma van het Instituut voor Arbeiders-ontwikke ling, af deeling Bloemen daal-Santpoort ter Inzage. Wij willen dadelijk voorop stellen dat het er zoowel uiterlijk als innerlijk zeer aan trekkelijk uitziet. Uit het voorwoord stippen wij aan, dat niettegenstaande de contributie werd verhoogd, een gestadige toeneming van het ledental viel te constateeren. Dit seizoen zullen voor het eerst Zondagmorgenbijeen komsten worden gehouden, die ten doel heb ben het aanroeren van maatschappelijke en geestelijke problemen, ter verruiming van den gezichtskring en ter verrijking van het leven. Thans iets over den inhoud van het pro gramma. Door den heer M. van Veen, leeraar aan de R.H.B.S. te Velsen, zal een cursus worden gegeven over „Eenvoudige staathuishoud kunde", terwijl dr. J. T. Groosmuller, even eens leeraar aan de R HB.S. te Velsen, in een viertal bijeenkomsten zal behandelen „Ont staan en Ouderdom der Aarde", met licht beelden. Een cursus in Esperanto zal worden gegeven en bij voldoende deelneming zal er een leesclub worden gevormd. Op de Zondagmorgenbijeenkomsten komen de volgende onderwerpen aan de orde: Sociaal Democratie en Geweld; De Volks beweging in Engelsch Indië; De Arbeiders beweging en de Religie. Op de gewone bijeenkomsten zullen lezin gen worden gehouden over: Erfelijkheid en Verantwoordelijkheid: Re- classeering en Gezinsvoogdij: De strijd van de vrouw voor haar zelfstandigheid; Multa- tuli als godsdienstig en maatschappelijk denker: Onze jeugd en haar botsingen in deze Maatschappij. Ook zullen nog een film- en een kunst avond worden gehouden. Voorts zijn er plan nen om een tentoonstelling te organiseeren van de Wereldbibliotheek. Uit bovenstaande gegevens blijkt dat een programma is samengesteld dat- ten volle de belangstelling verdient. Aile bijeenkomsten worden gehouden in het Eigen Gebouw „De Toorts" aan den Duinweg. IJMUIDEN TEGEN VLOOTWET EN RADIO- CENSUUR. De Federatie Velsen der SDA.P. en de afdeeüngen van de V.A.R.A. belegden Maan dagavond in Flora een openbare vergadering ter demonstratie tegen de vlootwet en tegen de radiocensuur. De voorzitter, de heer Hennlng deelde mede, dat de aangekondigde spreker, de heer Sluyzer verhinderd was. De nu aanwezigen zijn echter voor hun taak volkomen berekend. De eerste spreker, de heer A. de Vries, voor zitter van de V.A R.A. gaf een overzicht van de positie van deze vereeniging. Dat de be slissing van den Minister ten aanzien van de zendtijdverdeeling als recht en billijk werd erkend, bleek wel uit de houding van de N.C.R.V. en de KJ? O., die men er toch niet van zal verdenken, dat zij gaarne de moderne arbeidersbeweging zoo lang in den ether hooren. Nitvoerig bestreed spreker de alge meenheid van de AVRO. die volgens hem niet anders is dan een sectarische vereeniging. De K.R.O. en de N.C.R.V. zijn uit louter zake lijke overwegingen naast de VA.RA. gaan staan. Ondanks het geschetter van de A.V.R.O.- propagandïsten, aldus spreker, Is te consta- teeren dat deze vereeniging de laatste maan den niet meer groeit. De V-AJl-A. schreef de afgeloopen week 3200 nieuwe leden in. Komende tot de censuur aeiae spreker, dat al had de VAR.A. dit nog niet aan den lijve gevoeld, zij zich er toch met kracht tegen zou verzetten. Fel hekelde spreker het optreden der controle-commissie. In deze preventieve censuur komt duidelijk naar voren dat in de eerste plaats de arbeidersklasse hiervan de dupe zal zijn. Met een opwekking tot steeds grooter activiteit voor de VARA. eindigde spreker. De tweede spreker, de heer Jerohm Hartog herinnerde aan de rede van Oud-Minister Colijn te Genève, toen deze als voorzitter der Economische Commissie aandrong op een planmatiger productieverdeeling. Maar hoe Is de practijk in strijd met de theorie. De S. D. A. P. is steeds met groote kracht inge gaan tegen de uitbreiding van het militairis me en vaak met succes. Met het indienen van het petitionnement zijn wij niet aan het eind van onze actie, aldus spreker, maar dan zal ieder bereid moeten zijn, z'n plicht te doen. De heer Paul Kiës, die daarna als spre ker optrad zei, dat evenals bij de indiening van de vlootwet-Colijn ook nu alles staat in het teeken dor bezuiniging. Spreker toonde aan, dat de tot heden genomen proeven vele mil- lioenen hebben gekost. Het moment, om de regeering een „halt" toe te roepen is er nu, hoewel spreker niet gelooft, dat zij zich hier aan zal storen, terwijl toch de marine-experts weten dat onze vloot niets waard is. Gaat men den weg der bewapening op, dan wordt men steeds verdere dezen weg opgetrokken. Spreker toonde aan, dat uit militair-technisch oogpunt beschouwd, de ge- heele bewapening van Nederland, zoowel te land als ter zee, niets te beteekenen heeft. Na een woord van dank tot de sprekers te hebben gericht, sloot de heer Henning de bijeenkomst. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Geboren: Gijsbertha Martha, dochter van A. J. Möllers en van M. E. Kalker. Getrouwd: Abraham Hartog en Johanna Christina Lelch. BRANDSTICHTING DOOR EEN BOEREN KNECHT? Zondag is, vermoedelijk tengevolge van brandstichting tijdens afwezigheid van den bewoner, den heer Schep, het z.gm. „Leeu wenhuis" te Willige Langerak vrijwel to taal afgebrand. De vermoedelijke dader van de brand stichting, een knecht van den heer Schep is reeds in arrest gesteld. De aanleiding moet te zoeken zijn ;n een oneenigheid tusschen den knecht en den heer Schep. Omtrent schade en verzekering Is nog niets naders bekend. OPSPORING VERZOCHT. De commissaris van Politie te Nijmegen verzoekt opsporing van een collier, bestaande uit 62 paarlen a 28 gram, 48 a 41,76 gram, 22 a 25.44 gram, 2 a 4.44 gram en 1 a 3.04 gram, voorzien van platina sluiting, welk collier op 6 September 1930 te Nijmegen ls vermist. Voor den inhoud dezer rubriek-»telt de Redactie zich niet verantwoordelijk- Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet terug» gegeven. HET TUINLAANTJE. Geachte Redactie, In een ingezonden stuk in uw blad van 16 dezer, van den heer A. H. Bakker te Bloe- mendaal, lazen wij de verzuchting, dat de daarin geschetste toestand van een gedeelte van de Oranje-Nassaulaan te Bloemendaal inderdaad in geen enkele andere gemeente in ons goede Nederland zou bestaan. De ge achte inzender behoeft daarvoor echter niet verder te reizen dan Haarlem, een gemeente waar tegenwoordig niet één ton. maar ton nen worden besteed voor verbetering en on derhoud der straten en wegen. Ondergeteekende is bewoner van een weg(!) midden in Haarlem, die veel overeenkomst schijnt te vertoonen met- de afgesloten Oranje- Nassaulaan te Bloemendaal. Ook hier een weg in particulier eigendom, en één eigenaar, die veel langer reeds dan negen jaar kans ziet alle bewoners van het Tuinlaantje te du peeren, door te weigeren een stuk van dat laantje af te staan aan de gemeente, die zich daarover al evenmin erg druk schijnt te maken als de gemeenae Bloemendaal. Van dit Tuinlaantje behoort echter een breede overstrook en het daarlangs geplaatste houten hek in eigendom aan de gemeente Haarlem zelf, en indien verwaarloozing een deugd ware, dan zou het gemeentebestuur van Haarlem ons daarmede een voorbeeld kunnen stellen. Waar overal in Haar lem de walbeschoeiïngen in keurigen staat worden gehouden, wordt aan deze reeds sinds lange jaren geen cent ten koste ge legd, met het gevolg dat er van zooiets niets meer te bekennen Ls. Het houten hek is voor een gedeelte geheel verdwenen en de rest zoo verrot, dat een flinke duw het in elkaar doet zakken. Ook in het Tuinlaantje één gloeilampje, waar op denzelfden afstand aan den anderen oever vier lantaarns staan. Het geheel biedt een meer dan treurigen aanblik op en ten slotte laat de gemeente Haarlem de bewoners nog bijdragen in de straatbelasting door aan een uitdrukking in de desbetreffende verorde ning, die volgens het groot Nederlandsch woordenboek niet den minsten twijfel aan haar beteekenis laat, een geheel andere toe te kennen, die meer de eigenschap vertoont van elastiek! Een onzer gemeenteraadsleden vroeg meer dan een jaar geleden in openbare zitting den wethouder van P. W. opheldering over dezen toestand, en werd hem geantwoord dat de zaak in behandeling was. Ook zagen wij in eer. der Haarlemsche bladen eenlgen tijd geleden een foto van dit laantje, met een verzoek aan het Gemeentebestuur haar aan dacht. eens aan dien toestand te wijden, die ontoelaatbaar werd geacht in het centrum van Haarlem, vlak naast de keurige stads schouwburg. U dankende voor de verleende plaatsruimte besluit ik met dezelfde hoop uit te spreken als den heer Bakker, Hoogachtend, B. TEN HAVE, Tuinlaantje 2 k, Haarlem, 17 October 1930. Dat Is Blooker's Inderdaad! Al sinds méér dan 100 jaren. Blooker heeft een reputatie op te houden! Blooker's Daalders Cacao is het beste wat U krijgen kuntl Zoo'n volheid van smaak, zóó pittig en krachtig! En bovendien zoo buitengewoon voordeelig! U moet Blooker's eens drinken 's morgens om half elf, als de maag wat begint te rammelen. Een weldaadl J Bij de Woensdagavondles van 8H10X uur kunnen nog eenige Dames en Heeren zich aansluiten. Bij de Zondagmiddagles van 3 tot 5 uur kunnen nog 3 Dames geplaatst worden. De inschrijving voor alle andere lessen is gesloten. 31/, X sterker dan TeJer loopt aangenamer als leder bevestigd glijdt niet uit laat niet los Oe«ft (Ml tra«»Ftr*»r«®de to «tea Uw schoenreparatie kost duur, zeer duur niet waar? En wat een zolen verslijten die jongens nietl Probeert eens Wood-Milne Rubber Leder en Bulldog hakken en U zult nooit meer iets anders willen dragen. Bij eiken schoenmaker verkrijgbaar Koopt voortaan ock uw nieuws schoenen, ge fabriceerd met dit materiaal. Vraagt dan naar Jumbo schoenen, een mooie, sterke schoen die heerlijk past en welke U veel geld zal besparen. Vraaert voortaant (de Ideale schoen) (voor alle schoenreparatle) Verkrijgbaar: I AMSTERDAMSTRAAT 29 I SCHOTERWBO 40 GEN. ORONJ6STRAAT 38 ANBGANO 28 LANGE VEERSTRAAT 32 VARKENSSLAGERIJ - BOTERMARKT OPGERICHT OCTOBER 1880 Bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan van onze zaak openen wij Donderdag a s onzen nieuwen winkel en nemen wij onze hygiënische Werkplaats, onze moderne Koelcel enz. in gebruik. Op dien dag is ons Bedrijf na één uur gesloten De verkoop begint weer vanaf zes uur.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 15