HET CONFLICT IN DE TYPOGRAFIE. BUITENLAND OOK FINLAND DOET MEE. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 21 OCTOBER 1930 TWEEDE BLAD Wat op het spel staat. Ons Standpunt. De werknemers-organisaties in de typo grafie hebben, zooals men weet, haar leden ■geadviseerd na 25 October a.s. niet meer aan den arbeid te gaan. Dit zou dus, als voor dien datum geen oplossing In het conflict gevon den wordt, beteekenen dat op Maandag den 27sten de algemeene staking in de typografie een feit zou zijn. Wij hebben ook bij dit conflict, waarbij wij zelf direct betrokken zijn, de inzichten van beide partijen, zooals die in de vakbladen tot uiting zijn gekomen, volledig vermeld. Onze lezers hebben zich van de wenschen en de argumenten van werkgevers en werkne mers beiden in dit blad op de hoogte kun nen stellen. Thans achten wij het oogenblik gekomen om onzerzijds commentaar op den toestand te geven. Zooals wel vanzelf spreekt, betreuren wij dit conflict en hopen van harte, dat het als nog verhoed zal worden. Een staking zou ons groote schade toebrengen, zou ook de werknemers ernstig benadeelen en zou bo vendien een groot verlies beteekenen voor de toekomstige samenwerking van beide par tijen. Er bestaat groot gevaar dat deze, in den ver doorgevoerden vorm, waarin zij ge durende zoovele jaren met succes heeft be staan, geheel ten einde zou komen. Tusschen de werkgeversbonden, vereenigd ln een Federatie, en de werknemersbonden, heeft sinds zeventien jaar een Collectieve Ar be ids Overeenkomst bestaan, die bij perio den werd vernieuwd, waardoor de vrede in de typografie werd gewaarborgd. Dit collec tief contract, dat as. Zaterdag expireert, is neergelegd in een boekwerk van 142 pagina's en regelt de arbeidsvoorwaarden tot in de kleinste finesses. Er is een ingewikkeld appa raat van permanente commissies voor on derzoek van geschillen, leerlingen-opleiding enz. aan verbonden. In die commissies heb ben sinds al die jaren werkgevers en werkne mers gezamenlijk zitting gehad. Waardee ring van elkanders inzichten is er door ge groeid, de verhoudingen in het bedrijf zijn erdoor gebaat. Het collectief contract in de typografie geldt in ons land zoo ongeveer als het non plus ultra in moderne organisatie. Het heeft oude tegenstellingen opgeheven, het heeft de bonden van werknemers en werkgevers als het ware vereenigd in een belangen-fusie, die men „een gemeenschap- pelijken bond" zou kunnen noemen. Nu komt dit conflict. Van werknemerszijde Is bij de vernieuwingstermijn van het collec tief contract een lange reeks eischen inge diend, waarvan als hoofdpunt een opschui ving in de klassen-indeeling beschouwd moet worden, die neerkomt op een algemeene loonsverhooging van 5 cent per uur (3 cent voor Amsterdam). Van werkgeverszijde zijn eveneens een paar eischen ingediend, maar d-eze evenals een gedeelte der eischen van de andere zijde moeten blijkbaar meer als „onderhandelingsobjecten" beschouwd wor den. De werkgevers-Federatie heeft zich trou wens reeds lang bereid verklaard, het be staande collectief contract onveranderd te continueeren. De werknemersbonden hebben dit geweigerd. Onderhandelingen leidden in eerste instan tie tot niets. Zij werden na anderhalven dag afgebroken. Onlangs werden zij hervat en draaiden toen geheel om den looneisch. De werkgevers, pogend een conflict te vermij den, stelden 3 cent verhooging voor, in drie termijnen te geven en 2 cent voor Amster dam, in twee termijnen. Dit aanbod werd niet aanvaard, (de werknemers bleken al leen bereid hun 5 cents-eisch ook in drie termijnen te splitsen) en de onderhande lingen werden opnieuw afgebroken. Partijen zijn nu door den Rijksbemidde laar, Mr. S. de Vries Cz., oud-minister van Financiën, uitgenoodigd om as. Woensdag haar gezichtspunten aan hem mede te doe len, opdat hij een laatste poging kan doen. De looneisch is dus de kern van het con- Deze wordt gesteld op een oogenblik, waarop algemeene economische malaise in de wereld heerscht, ook in ons land, en waarop een algemeene daling der prijzen is ingetre den. De indexcijfers hebben daarvan een dui delijk beeld gegeven. Nu betreffen die alleen de noodzakelijkste levensbehoeften. Maar ook buiten deze categorie doet de prijsdaling zich in steeds toenemende mate gevoelen. In zijn "jongste Millioenen-nota heeft de minis ter van Financiën dan ook de waarschijnlijk heid geopperd, dat de huidige economische crisis, zal voeren tot een algemeene daling van het niveau van prijzen en loonen. In de typografische bedrijven heeft de malaise, zich uitend in een afneming van orders, zich tot dusver nog slechts in gerin ger mate doen gevoelen. Maar dat zij zich in de naaste toekomst sterker zal doen gelden daarvan is iedere werkgever overtuigd. Zulk een algemeen proces werkt onverbid delijk door. Er zijn meer categorieën der samenleving, die in precies denzelfden toe stand en vooruitzichten verkeeren. Een al gemeene baisse werkt nimmer met even redige snelheid, maar doet zich in de ver schillende geledingen van het bedrijfsleven met horten en stooten gelden. Ongelukkiger moment om een looneisch in te dienen had niet gekozen kunnen worden. Dat is duidelijk. Van werknemerszijde zal men allicht opmerken: „Wij hadden het ook liever een jaar geleden gedaan, maar wij konden het niet doen eer de termijn voor vernieuwing van het contract was aangebroken". Dat is juist, maar het neemt niet weg dat dit oogenblik. waarop alle werkgevers met be zorgdheid de naaste toekomst verbeiden, on verdedigbaar is. Voor de meesten hunner be- teekent toegeven aan een looneisch een nieuw, zwaar risico op zich nemen, terwijl de ma laise voor de deur staat, en terwijl de druk werk-prijzen in de laatste Jaren al aanmer kelijk beïnvloed zijn door de concurrentie van vele niet-georganiseerde kleine drukkerijen. Er is van werkgeverszijde herhaaldelijk op buitengewoon gunstig verhouden tot die in andere bedrijven, dat zij zelfs tot de beste behooren, dat ae waarde dezer loonen dit jaar aanmerkelijk gestegen is tengevolge van de prijsdaling der levensbehoeften, dat bovendien zeer vele bedrijven loonen uitbe talen boven de minima van het collectief contract. (Voor ons bedrijf b.v. geldt dit laat ste voor alle werknemers). Van werknemerszijde heeft de heer Pon- stein, hoofdbestuurslid van den Algemeenen Nederlandschen Typografen Bond, pas nog verklaard: „Wij achten de gevraagde ver hooging noodig omdat in het algemeen o.i. het levenspeil der arbeiders verhoogd is". Dit is geen argument dat grooten indruk op ons werkgevers kan maken, te minder omdat de prijzen der levensbehoeften reeds gedaald zijn en nog verder zullen dalen. Het argument schijnt de gedachtenwisseling te reduceeren tot het standpunt: „Wij willen een hooger loon hebben, omdat wij een hooger levensstandaard wenschen, en wat de alge meene omstandigheden en de bedrijfsvooruit zichten voor u, werkgevers, op dit moment ook mogen zijn. En daarmee basta". De Federatie van werkgeversbonden in de typografie herbergt werkgevers van zeer ver schillenden aard. Er zijn een groot aantal „kleine bazen", die met een paar man wer ken. Er zijn de grootere en zeer groote han delsdrukkerijen, waarbij zeer vele die week en maandbladen tot haar productie tekenen, er zijn tenslotte de dagblad-drukkerijen, die het gevoeligst zijn voor eenigerlei storing in het bedrijf. Het spreekt vanzelf dat de uit werking van een staking op zoo sterk ver schillende bedrijven van sterk verschillen den aard is, en dat de belangen van al die werkgevers niet gemakkelijk vereenigbaar zijn. Daarom juist is het tot stand komen der Collectieve Arbeids Overeenkomst inder tijd al een zeer moeilijke zaak geweest, en daarom ook is deze ingewikkelde machine, die niettemin zoo lang heeft kunnen functio- neeren, gevoelig in haar structuur. Zij moet met voorzichtigheid gehanteerd worden, wil niet een defect ontaarden in een totale vernieling van het apparaat. Dit nu zetten de werknemers op het spel. Om het te verhoeden hebben de onderhan delaars van werkgeverszijde hun bemiddelings voorstel inzake de loonen gedaan. Men heeft het geweigerd. De onderhandelaars van werk geverszijde hadden het voorstel gedaan, of schoon in hun eigen kring er velen waren, die ertegen, in de huidige omstandigheden van dalenden levensstandaard, bij de in ons bedrijf bestaande hooge loonen, protesteer den. Maar het voorstel werd geweigerd. De typografen, behoorend tot de best bezoldigde vakarbeiders des lands, in het bezit van de beste rechtspositie des lands, hebben zich niet tevreden verklaard met een voorstel tot aanmerkelijke loons verhooging in een tijd van algemeene daling van den levensstan daard. Dit is de positie. Wij, de leiders van dit blad, mogen verklaren dat het ons niet aan belangstelling en sympathie jegens ons per soneel ontbreekt. Maar wij zijn in deze zaak overtuigd van het goed recht van de Fede ratie, waarvan wij lid zijn. Wij zijn overtuigd dat onbillijke eischen worden gesteld. Wij meenen te mogen voorzien dat, als deze sta king uitbreekt het wordt schijnbaar een algemeene staking de openbare meening aan de zijde der werkgevers zal staan, op eenvoudige billijkheidsgronden. Als wij een beroep op de welwillendheid dier openbare meening te doen mochten hebben, in eeniger lei vorm, zal dat wel blijken. Dat het toekomstige bestaan der Collectieve Arbeids Overeenkomst in gevaar wordt ge bracht is een veronderstelling, die in de laatste weken steeds meer steun is gaan vinden. Reeds is het aantal niet-aangesloten drukke rijen in den lande de meeste klein, maar er zijn enkele groote bij, waaronder één be langrijk dagblad: het Rotterdamsch Nieuws blad in" de laatste jaren zeer gestegen. Meer dan 300 firma's zijn ongeorganiseerd. Onder de georganiseerde werkgevers bij wie in totaal ongeveer dertienduizend typogra fen werken is het scepticisme omtrent de toekomst der CA.O. sterk gegroeid. Velen ver onderstellen, dat zij haar langsten tijd geleefd heeft. Velen zijn geneigd te zeggen: Wat rest op den duur nog aan voordeelen, gezien de reeds bestaande moeilijkheden en zorgen die een dergelijke regeling onvermijdelijk meebrengt, als wij aan zulke aanvallen wor den blootgesteld? Dan moeten wij overwegen of de toettand van voor 1913 ieder voor zich maar niet beter is. Een verder veldwinnen van deze opinie zou op den duur het einde van de Federatie, en daarmee van de Collectieve Arbeids Over eenkomst beteekenen. Wij kunnen slechts de hoop uitspraken, dat de Rijksbemiddelaar zal slagen in zijn pogen. INGEZONDEN MEDEDEELTNGEN a 60 Cts. per repel Stofzuigerhuis MAERTENS BARTEL JORISSTRAAT 16 TELEFOON 10756 VAMPYR Stofzuigers (98.- HET CONFLICT IN DE TYPOGRAFIE. De Federatie en geroyeerde werkwilligen. DE DAGBLAD-DIRECTIES GEVEN De Federatie van Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedrijf deelt ons mede, dat zij. in antwoord op vele vragen van haar leden besloten heeft, vast te stellen, dat eventueel royement door werknemersbonden van werknemers, die bij de aangekondigde onverdedigbare staking blijven werken of gaan werken, nimmer door haar zal worden erkend. De werkwillige werknemers zuilen h"n volle rechten blijven behouden. Uitgebreid veyrwcer van de Dagbladpers. De Vereenlging van Dagbladdirecteuren „De Nederlandsche Dagbladpers", Maandag middag in vrijwel voltallige vergadering te Amsterdam bijeen, ter bespreking van het dreigend conflict in de typografie, heeft een stemmig besloten niet toe te geven aan onge motiveerde eischen der werknemersbonden. Uitgebreide maatregelen van verweer zijn in voorbereiding, waarmede de vergadering zich met algemeene stemmen vereenigde. DE DIRECTEUR VAN „HET VOLK". Wij lezen in het Volk: „Hedenmiddag vergaderde de organisatie van dagblad-directeuren in ons land ter be spreking van het komende conflict in de typografie. Vóór den aanvang der vergadering ver zocht de voorzitter namens het bestuur pg. Van der Veen, die als lid deze vergadering bezocht, niet aan de beraadslagingen deel te nemen en de bijeenkomst te verlaten. Nadat de voorzitter, na overleg met de overige bestuursleden, aan pg. Van der Veen op diens vraag verklaard had. dat het be stuur geen gelegenheid wenschte te geven om ter vergadering omtrent de aan te nemen houding tijdens de komende dagen te spreken maar dat uitsluitend gesproken zou worden over de bij het uitbreken van het conflict te nemen maatregelen, verklaarde pg. Van der Veen, dat hij aan het vereoek van het bestuur zou voldoen. Hij verliet daarop de vergade ring. P.g. Van der Veen heeft schriftelijk aan het bestuur van de Nederlandsche Dagblad pers bericht, dat hij in het bovenstaande feit, waarin hij een beknotting ziet van zijn rech ten als lid, aanleiding heeft gevonden, te be danken voor het lidmaatschap dezer orga nisatie". Naar aanleiding van dit bericht deelt men de N.R.Ct. mede: De voorstelling van zaken van den heer Van der Veen, directeur van Het Volk en de Voorwaarts is onjuist. Het bestuur wenschte wel degelijk elke ge legenheid te geven tot spreken, maar bij voor keur niet in het bijzijn van den heer Van der Veen, die daardoor in een scheeve positie zou worden gebracht. Op de vraag van den heer Van der Veen of hij dan niet dat gedeelte van de vergadering kon bijwonen, waarin discussie gevoerd zou worden over de houding van de directeuren tegenover de Federatie, werd hem meegedeeld, dat dat punt heele- maal niet aan de orde was. en dus niet ter sprake zou komen. De heer Van der Veen was volgens zijn zeggen zelf reeds van plan, de verdere beraadslagingen niet te blijven bijwonen, omdat hij aevoelde. dat hij daar niet bij behoorde. In het beleefde verzoek van het bestuur kon hij dus nauwelijks een be knotting zien van zijn rechten. Terecht zal hij intusschen ingezien hebben, dat hij, zooals de zaken nu staan, in een vereeniging van dagbladdirecteuren nauwelijks meer thuis behoort. R. Ct. nog bericht, ongeveer halfuur na el kaar, tusschen halfdrie en drie uur, twee luchtballons geland, die Zondagmorgen om 10 uur met nog twee anderen te Bochum in Duitschland waren gestart. De laatste ballon is eenigszins in de boomen verward geraakt. Overigens geschiedde de landing vlot. De eene ballon had een bemanning, bestaande uit 5 en de andere uit 4 personen. Men had een mooien tocht gehad. Zondagmiddag is tusschen Voorthuizen en Putten (Geld.) een luchtballon gedaald, be mand met vier leden van de Aeroclub te Düsseldorp. Men was aldaar dien morgen opgestegen. Maandag is de ballon per trein uit Barneveld naar Dusseldorf verzonden. DE HEER VAN TIJEN TE WEENEN. Naar het Persbureau Vaz Dias verneemt is de heer Van Tijen op zijn vlucht naar Neder- landsch-Indië Maandagmorgen te 11.40 (plaatselijke tijd) uit Praag vertrokken en te 14.34 uur (plaatselijke tijd) te Weenen geland. GEEN ZEPPELIN MAAR WEL LUCHTBALLONS. DRUKTE IN HET LUCHTRUIM. Zondagmiddag omstreeks 4 uur daalde na bij Kollum een luchtballon. Ze bleek afkom stig te zijn van de stad Velberd nabij Dus seldorf. De vier inzittende heeren hadden een zeer goede reis gehad. Zij waren des morgens om 11 uur (M.E.T.) te Velberd opgestegen. Bij het zien van de Lauwerzee achtte men het raadzaam om maar te dalen. De landing ha a een vlotte loop. De ballon had een inhoud van 16000 M3. gas. gewezen dat de loonen in de typografie zich Zondagmiddag zijii te Bellen naar de N. Wie niet groen is, maakt voor al zijn kleine Advertenties gebruik van Onze Groentjes" in Haarlem's Dagblad. De actie der Lappo 's. Strafexpedities tegen de communisten. Een Europeesch symptoom. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS Kosola. In Finland hebben de lieden die zich Lappo's noemen, te Helsingfors een vergadering be legd. Vier honderd leden hebben aan den oproep van den leider Kosola gevolg gege ven en zijn naar de hoofdstad getrokken. Zooals men zich herinneren zal zijn het de Lappo's die geheel op eigen initiatief en buiten de regeering een begin hebben ge maakt met de bestrijding van het commu nisme in het bijzonder en met het bevechten van corruptieve toestanden in het algemeen. De Lappo's waren niet vies van grove mid delen. Herhaaldelijk werden menschen ont voerd of afgerost. De Lappo's maakten zich dus aan wetsovertreding schuldig. Men heeft echter weinig of niets tegen de heeren kun nen uitrichten, omdat zij klaarblijkelijk de steun van zeer velen genieten. Als tijdsver schijnsel is het bestaan van de vereeniging der Lappo's hoogst merkwaardig en volkomen in overeenstemming met den geestestoestand van een vrij groot deel der Europeesche be volking. Finiand volgt, in den vorm van het verbond der Lappo's de gevaarlijke mode, die indertijd door Mussolini is geadopteerd en die als reactie op het werken der vernietigende elementen ln het Europeesche staatsbeste: wel heel begrijpelijk is, maar die toch ook zeer groote nieuwe gevaren heeft doen ont staan. Duitschland heeft na Italië het voor beeld gegeven, hoe licht bevattelijk de Jeugd is en hoe glad de milltairistische- en quasi nationalistische leuzen er in gaan! Finland nu is bezig aan een soort van renaissance, die zich op geheel karakteristieke en eigen wijze schijnt te zullen ontwikkelen. De Lappo's vormen een soort Ku Kux Klan, die vooral op het communisme gebeten is. maar de ont voering onlangs van den oud-president Stahl- berg. bewijst dat de geheimzinnige en bru tale heeren zich ook richten tegen lieden tegen wie zij om de één of andere reden een poli tieke grief koesteren. Van belang is het ook, dat de leden der Lappo's hoofdzakelijk jonge boeren en stu denten zijn. Ook ln dit opzicht gaat de ver gelijking met de nationalLstisch-militairisti- sche stroomingen ln het buitenland dus op. Oud-president Stahlberg. Uit de daden van de Lappo's Is echter nog niet gebleken, dat zij bepaald militairistische Idealen koesteren. Voorlooptg hebben zij zich beperkt tot het organiseeren van straf expedities. In den regel groeit echter uit een dergelijke organisatie, het geüniformeerde en gewapende leger van zeer doelbewuste bur gers. L. A. Spanje. Maarschalk Weyler overleden. MADRID. 20 Oct. (B. T. G.) Maarschalk Weyler is hedenmiddag overleden. De naam Weyler was in Spanje een legende gewordenEen legende van krijgsgerucht, van persoonlijken moed en ijzeren tucht.Want weinig figuren in het hedendaagsche Spanje waren zóó nauw met het verleden van het Koninkrijk verbonden als deze „kapitefn- generaal", die den leeftijd van 91 jaar heeft bereikt. In 1839 werd Valeriano Weyler op Mallorca geboren, uit een Duitschen vader, wiens wils kracht hij erfde, en een Spaansche moeder, wier zuidelijke romantiek op hem overging- Als militair onderscheidde hij zich het eerst ln den burgeroorlog van 1868—'72. Hij streed aan de zijde der regeering tegen den pre tendent Don Carlos. Zijn groote vermaardheid volgens velen: beruchtheid verwierf hij echter pas in den strijd tegen Cuba. waar de onafhankelijkheidsbeweging ln een gruwelijke guerilla was ontaard. Met meedoogenlooze ge strengheid trad Weyler als opperbevlehebber In Cuba op: de regeering to Madrid zag zich zelfs genoodzaakt hem terug te roepen. Later echter, nadat hij zich in zijn boek „Ml mando en Cuba" gerechtvaardigd had. werd hij tot militairen gouverneur van CUba benoemd (1895—'97). Toen de steeds toenemende zelfstandigheids- beweging in Catalonlë een krachtigen leider eischte, werd Weyler naar Barcelona ge stuurd. Hij maakte korte metten, oefende een waar schrikbewind uit, doch wist de orde te horstellen. Na enkele Jaren keerde hij naar Madrid terug en werd tot chef van den gene nden staf benoemd. De grootste eerbewijzen zijn Weyler ten deel gevallen. Hij was kapiteLn-generaal, de hoog ste rang in het Spaansche leger, en Koning Alfonso verhief hem tot markies van Tenerif en hertog van Rubi. Weyler. die herhaalde malen minister van oorlog is geweest, aldus het Hbld. was een tegenstander van het regime van Primo de Rivera. Destijds was hij. ondanks zijn hoogen ouderdom, betrokken bij een complex tegen den dictator. Daar men echter een zoo gezag hebbende figuur als Weyler niet durfde aan tasten. werd hij tot een hooge boete veroor deeld. hetgeen intusschen een hard gelag was voor den man, wiens gierigheid spreekwoor delijk was! Nochtans behoorde Weyler tot de rijkste mannen van Spanje, en was hij de bezitter van verscheidene groote landgoede ren. Tijdens de militaire tegenslagen ln Marokko in 1921 en '22 werd Weyler nog meermalen over de te treffen maatregelen geraadpleegd. Opmerkelijk was. dat de uiterlijke ver schijning van generaal Weyler geenszins met zijn stoer innerlijk ln overeenstemming was. Hij was een nietig, weinig martiaal mannetje, zonder eenlge militaire allure. De werking van de Amnestiewet. BERLIJN. 20 October. (VB.) Do ln Oen nacht van Zaterdag op Zondag door dm RIJkadag aangenomen amnestiewet zal. zoo- dra de officicele afkondiging door den Rijks president heeft plaats gevonden, van kracht worden. Door deze wet wordt de amnestie ■verleend aan de in paragraaf vier van ae amnestiewet van 1928. genoemde uit politieke overwegingen veroordeelden, die hun mis drijf hebben begaan vóór 1 September 1926, mits hun daad niet gericht was tegen een lid of oud-lid der Rljksregeering. Hierdoor zullen in ieder geval 15 veemmoordenaars en 7 communisten amnestie verkrijgen, maar bovendien' nog verschillende andere veroor deelden die hebben deelgenomen aan den stijd in het Ruhrgebied en aan den strijd der separatisten. Waarschijnlijk geldt deze am nestie ook voor Fahlbusch en den communls- tischen schrijver Lam pel .De moordenaar van Erzberger krijgt geen amnestie aangezien het hier een aanslag tegen een lid van deDultsche Rijksregeering geldt. DE AANVARING VAN DE VELSERBRUG. DINSDAG UITSPRAAK. Naar wij vernemen zal de Raad voor de cheepvaart Dinsdagmiddag uitspraak doen Inzake de op 19 Augustus plaats gehad heb bende aanvaring van de Velserbrug door het Grieksche stoomschip ..Amazon". Het onderzoek door den Raad vond 17 Sep tember plaats. LN G E Z ON DEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel DENKT AAN DE LEZING van Mr. A. de Graaf op Donderdag a.s. 8Jtf UUR Noorderkerk.' Velserstraat. Onderwerp: „De jonge man en het huwelijk" KOOPT HEDEN NOG toegangsbewijs i 35 cent bij Alphenaars's Muziekhandel. AGENDA. Heden: DINSDAG 21 OCTOBER Schouwburg Jansweg: Revue-operette ..O! Die Joe". 8.15 uur. Stadsschouwburg: Kamermuziek avond Maatsch. tot bev. der Toonkunst; Nathan MUsteln (viool). 8 uur. Palace: „Hallo, hier Hilversum. Holland", en „De Tijger van Berlijn". Variété: The 4 Argos (Sport-act). 8 15 uur. Luxor Theater: ..De nacht na het verraad" en „Gek op blondjes". Tooneel: M. Hansen (de man zonder zenuwen). 8 uur. Rembrandt Theater: „Het tiende gebod". Tooneel: Gus Raglus Comp. 7 en 9.15 uur. V e 1 s e nRaadsvergadering. WOENSDAG 22 OCTOBER Concertgebouw: Ledenconcert H. O. V. So list Heinz Tobi (bariton) 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: De Vereenigde Schouwspelers met „Vlammende Jeugd". 8.15 uur. Stadsschouwburg: K. V. Het Nederl. Too neel. „Storm ln een glas water". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5