mijnramp zwaar getroffen. Alsdorff door de L -1 Waarschijnlijk 200 a 300 dooden. Het laatste nieuws uit Alsdorff. Huiduitslag. HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD WOENSDAG 22 OCTOBER 1930 Indrukken op de plaats van het ongeluk. Het verslag van één onzer redacteuren. Overzicht van de Alsdorffer mijnen. Bij de pijl de groote schachttoren die in zijn val de kantoorgebouwen heeft vernield. Tientallen gewonden. Voor de nog ingeslotenen geen hoop meer? (Van een onzer redacteuren). Alsdorf, 21 October 1930. Hoewel wij 's morgens na de allereerste berichten naar Aken zijn gegaan, is de duis ternis reeds lang gevallen als de auto ons over den thans druk bereden straatweg naar Alsdorf brengt. Dit is een land van felle contrasten; tusschen de groene heuvels lig gen de hoopen kolen neergesmeten en de vriendelijkheid van het landschap wordt wreed gebroken door zware ijzeren torens en hooge fabrieksgebouwen. De dalen zijn liefe lijk als in ons eigen Limburg, maar onder deze groene aarde is een tweede wereld en deze is de wereld van den dood. De Dood, die vandaag triomfen viert. Toch beteekent deze zwarte aarde voor Alsdorf ook leven. Het gebied van Aken wordt door werkloosheid geteisterd en de mijn Anna is de bestaansvoorwaarde van een be volking van 30.000 zielen. De mijn is Alsdorf en Alsdorf is de mijn. Het dorp is buiten verwachting stil; slechts hier en daar komen wij groepen mijnwerkers tegen of wandelaars. Alles heeft zich immers geconcentreerd op den mijningang en zoo doende is het gebied van de catastrophe niet uitgebreid. Een bocht van den weg geeft ons plotse ling gelegenheid om een eersten indruk van de ramp te krijgen. Wij hebben het uitzicht op den ingestorten schachttoren, een ver bijsterende ruïne. Hier heef de ontploffing 's morgens vroeg plaats gehad. De reusach tige ijzeren toren van 30 M. hoogte is afge knapt en gevallen op een deel van het kan toorgebouw, dat weggevaagd is, afgesneden van de rest als met een scherp mes. Er zijn nog slechts wat puinhoopen van over en die hebben den toegang tot de onder de aarde werkenden geheel afgesloten. Vijf-en-dertig dooden zijn hier gevallen in enkele secon den. De bewoners van het dorp zagen een vlam torenhoog opschieten en tot ver in den omtrek was de slag der ontploffing te hoo- ren. Menschen in Kerkrade zeiden ons, dat men daar gemeend heeft een donderslag te hooren. Hoe het dynamiet tot ontploffing is gekomen, weet niemand. Op het oogenblik van de explosie was de morgenploeg ten deele afgedaald en de nachtploeg had de mijn verlaten. Een aan tal mijnwerkers, dat zich nog in het kleed lokaal bevond, bleef wonderlijk gespaard. De nachtploeg was juist met den trein, die langs de schacht loopt, vertrokken. Nog geen 200 Meter achter den laatsten wagen stortte de lawine van steenen en .ijzer over de spoor baan en versperde deze. Tot een eigenlijken brand buiten de mijn is het niet gekomen, omdat het neerstortende puin dezen ver stikte. Een bedrijfschef is gedood en naar ons medegedeeld werd, kwam hier ook een vrouw om het leven, een moeder van zeven kinde ren. Zij is waarschijnlijk het eenige vrouwe lijke slachtoffer, maar hoevele vrouwen in Alsdorf zijn in rouw gedompeld? Het Is een stille koude nacht en machtig staan de hooge schoorsteenen tegen den ster renhemel, half in het licht van groote elec- trische lampen, die aan kabels over het ter rein der werkzaamheden zijn gehangen. Het licht valt over de blinkende helmen der brandweerlieden, maar ook over de grauwe groepen van arbeiders, die zich als vrijwilli gers gemeld hebben. Dit is een werk. dat zwijgend verricht wordt, maar de trekken op de gezichten spreken voldoende en de weten schap, dat nog vele honderden in de schacht moeten zijn, zegt meer dan woorden. Men vermoedt, dat er nog vier lijken onder de puinhoopen van het kantoorgebouw lig gen; de anderen zijn te voorschijn gebracht. De reddingsbrigade werkt den geheelen nacht door, maar: „Wat geeft het?" zegt men ons. „Levend vinden wij niemand meer en wij komen bijna niet vooruit". Steen voor steen moet de ruïne worden afgebroken. De mijn is verdeeld in elf afdeelingen met afzonderlijke schachten en door deze ingan gen poogt men de bedolvenen te bereiken. In Aken verdrongen de menschen zich voor de dagbladbureaux en de extra-edities van alle bladen werden gretig gekocht. In het dorp zelf echter is een merkwaardige kalmte gekomen. Het groote reddingswerk concen treert zich bij den ingang van schacht no. 1 van de mijn Anna aan de hoofdstraat. Voor het hoofdgebouw staat een groote groep wachtenden: vrouwen zijn er weinig meer bij. zij hebben zich reeds teruggetrokken in de huizen, die voor een groot gedeelte zwaar beschadigd zijn. Morgen als het licht is, zul len wij de schade kunnen opnemen. Er heerscht een drukkende stilte, die haast niet te dragen is. Het hoofdgebouw is waarlijk een huis des doods geworden. Tientallen lij ken zijn hier naar buiten gedragen. Men zegt dat er nog 114 man vermist worden, doch de cijfers zijn moeilijk te controleeren. goms waait een slip op van een dekkleed over een der baren en de onbarmhartige wind toont ons hoe afschuwelijk verminkt vele lijken zijn. Sommige zijn verkoold, an deren is het hoofd verbrijzeld of is de wor steling tegen het verstikkende gas in het ge laat gegrift. Een mijnwerker, die tijdig be vrijd is, zegt dat hij den oorlog doorgemaakt heeft, maar dat de strijd tegen het gas in de mijn verschrikkelijker is. Hij brengt een briefje mee, dat een kameraad nog aan zijn vrouw geschreven heeft. Hij en eenige kame raden hebben hun kleeren uitgetrokken en daarmee het gat gestopt, waardoor het mijn- gas binnendrong in de ruimte, waar zij wa ren opgesloten. Om negen uur 's avonds worden vorderin gen gemeld: Dertig gewonden zijn aan de schacht gebracht. Twintig minuten voor elven meldt het zie kenhuis Bardenberg, dat 94 gewonden zijn opgenomen. Vier zijn er daarna gestorven. Het ziekenhuis Eschweiler meldt negen ge wonden en één hunner is reeds dood. De voornaamste verwondingen zijn: zware brandwonden, gasvergiftiging en bij de 's morgens vrijgemaakte slachtoffers ver schillende fracturen. Nog komen de vrachtautos met nieuwe draagbaren aan en aan hulpkrachten ont breekt het niet. Alle reddingsbrigades van het Westduitsche industriegebied zijn gemo biliseerd; zij werden per auto opgeroepen. Van elke tien autos op straat is er één een ambulancewagen. De baren met de lijken worden in vrachtautos geschoven. De internationale pers is sterk vertegen woordigd; er zijn journalisten uit Holland en Brussel gekomen en een Havasredacteur is per vliegtuig uit Parijs gearriveerd. Tal van Duitsche bladen hebben speciale redacteuren gezonden. De mijndirectie is zoo welwillend geweest om een kamer in het hoofdgebouw voor ons beschikbaar te stellen en deze is nu internationaal perskwartier. Een Berlijnsch redacteur werkt er in zijn hemdsmouwen en een Keulse he collega vertaalt de communi qués voor de kranten. Van tijd tot tijd worden mededeelingen gedaan en de Wolff-corres- pondent geeft gehectografeerde vellen papier uit. Om elf uur wordt het aantal slachtoffers, dat bovengrondsch gedood werd, op tachtig geschat. Maar wie kan een nauwkeurige op gave doen? Het is voor ons onmogelijk om bij het reddingswerk zelf te komen; de afzetting is zeer streng en ook den journalisten wordt het niet vergund om in de schacht af te dalen. Politiebeambten, die in de schacht ge weest zijn, vertellen ons dat er drie en dertig dooden liggen. De indruk is onbeschrijfelijk. Middernacht. Hoop is er niet meer. „Wie niet vóór tien uur gered zijn, zijn zeker verloren," luidt een officieel bericht. Het ls verbijsterend, doch er is misschien niemand, die de importantie op dit oogen blik kan zeggen. De menschen zijn versuft; het is nu stil geworden op straat. De cafés zijn echter den geheelen nacht open en op een toon van doffe berusting wordt er over de ramp gesproken. De berichten (ook de nieuwe) maken weinig indruk meer. Men spreekt over de weduwen en weezen; er is een steunactle ingezet en de „Landrat" te Aken heeft r^eds een groote som beschikbaar ge steld. De burgemeesters van Heerlen en Maastricht hebben van hun medeleven doen blijken. Nader seint onze correspondent nog het volgende; Vragen in den Pruisischen Landdag. De Centrum-partij in den Pruisischen Landdag heeft aan de Regeering vragen ge steld omtrent de oorzaak van het ongeluk. In één der cafés komt een man binnen, die aan den waard meedeelt: „M'n broer is onder de slachtoffers!" Hij vertelt het als iets heel gewoons. Alleen zijn gezicht is vertrokken. Er zijn er zoovelen zoo! De waard weet niet meer wat te ant woorden 360 geredden. Volgens een laatste schatting in den afge- loopen nacht zijn 360 van de 660 bij de ramp betrokkenen gered. Er ontbreken dus nog 300 en voor hen is geen hoop meer. Zoo gaat Alsdorff den nacht in. Pk. De telegrammen van Vaz Dias en Reuter en Wolff uit Alsdorff bewijzen dat er nog groote onzekerheid bestaat over het aantal slachtoffers. Gisterenmiddag half één waren dertig dooden en zestig gewonden geborgen. Met de op 450 meter diepte ingesloten mijn werkers bestond toen nog telefonische ver binding. In ieder geval schijnt het thans wel zeker dat er 2 a300 dooden zullen te betreuren zijn Aan den ingang van de mijn „Arma II" spelen zich aangrijpende toonee!en af. Wee- nende vrouwen wachten op mededeelingen omtrent het lot van haar mannen. Moeders maken zich ongerust omtrent het lot van haar zonen. De tot nu toe geborgen gewonden zijn voor- loopig naar het nood-ziekenhuis in Barden- berg en naar de ziekenhuizen in de omlig gende plaatsen vervoerd. Een groot aantal doctoren en hulpperso neel bevinden zich op de plaats van de ramp. Intusschen zijn de reddingsbrigades uit het Ruhrgebied te Alsdorf aangekomen. Van de personen, die zich op het oogen blik van de ramp in het kantoorgebouw be vonden. welk gebouw, zooals gemeld, door den ontploffing verwoest werd, zijn drie per sonen gedood. Tot nu toe kon nog niet worden vastge steld, hoeveel personen nog in de mijn zijn ingesloten, daar vele arbeiders onmiddellijk nadat zij uit aangrenzende schachten waren gekomen, onmiddellijk naar huis zijn gegaan. Het werk der reddingsbrigades wordt ten zeerste bemoeilijkt, doordat de gangen, door welke zij de plaats van de ramp moeten be reiken, verwoest zijn. Er wordt evenwel met alle macht gewerkt om de nog ingesloten arbeiders zoo spoedig mogelijk te bevrijden. Er is thans voldoende hulp aanwezig om ge regeld te kunnen doorwerken. Naar van be voegde zijde wordt medegedeeld, zijn de slachtoffers van de ramp niet door gasver- stikking om het leven gekomen. De doodsoor zaak is meestal te wijten aan den druk. die door de ontploffing is veroorzaakt, of door dat de slachtoffers onder de puinhoopen werden bedolven. Hoewel vaststaat, dat de ontploffing heeft plaats gehad in de opslag plaats van springstoffen in de mijn, kon tot dusver nog niet worden vastgesteld, wat de eigenlijke oorzaak van de ontploffmg is. Voor zoover bekend waren de voorgeschre ven veiligheidsmaatregelen in de mijn ge nomen. ALSDORF, 21 Oct. (VD.) Tot Dins dagavond 20 uur waren er 60 dooden gebor gen. Nog een 150 tal arbeiders zijn in de on geluksgroeve ingesloten. Onder hen bevinden zich waarschijnlijk dooden. In de ziekenhui zen zijn tot dusverre 75 man opgenomen. Ge tracht wordt thans in een blinde schacht een tijdelijke hijschkooi in te richten om het ingesloten gedeelte van de groeve te kunnen bereiken. De directie kan nog niet met zeker heid verklaren, waar de mannen zich bevin den, aangezien de ramp het personeel in het voorste deel van de schacht heeft overvallen. De weg vandaar naar de plaats van den arbeid duurt wel 40 minuten. De oorzaak van de ramp is tot dusver nog niet opgehelderd. Ook op de 250 Meter verdieping moet de springstof in goede orde bevonden zijn. Rondom de groeve verdringen zich reeds urenlang de verwanten van de vermisten en wachten op de laatste berichten. Toen de schemering inviel stond er nog een groote menigte. Het opruimingswerk wordt met onver flauwde ijver voortgezet. Het aantal gewonden kon ook hedenmid dag te 12 uur nog niet bij benadering worden opgegeven. Het zal echter zeer groot zijn. Volgens de laatste mededeelingen van de reddingsbrigades zal het lot van nog slechts weinig arbeiders onzeker zijn. Op de plaats van de ramp zijn groote reddingsbrigades aangekomen. Ook zijn hulpbrigades uit het Nederlandsche mijngebied en uit de Ruhr naar Alsdorf onderweg. De omvang van de aangerichte schade staat nog niet vast. ALSDORF 22 Oct. (V.D.) In den nacht van Dinsdag op Woensdag slaagden de red dingscolonnes er in door te dringen in de diepere lagen. Tot 2 uur 20 waren 105 dooden geborgen. Het aantal der in de ziekenhuizen ondergebrachte gewonden is gestegen tot 98. ALSDORF 21 Oct. (VJD.) Te 16.30 uur hedenmiddag waren er nog 200 arbeiders op 400 Meter diepte ingesloten. Er zijn vanoch tend vroeg in totaal 667 werklieden afgedaald en van hen hebben zich 400 naar de naburige schachten begeven. Aan het reddingswerk namen 200 man deel. Op de 360 Meter verdie ping is men tot bij de plaats van het ongeluk doorgedrongen. De daar aanwezige munitie- voorraad werd in orde bevonden. De waterre geling en de ventilatie zijn des middags weer op gang gebracht. Zeker meer dan 200 dooden. Het tweede verslag van onzen redacteur Onze redacteur seint ons hedenmiddag uit Alsdorff In de perskamer in het hoofdgebouw van de mijn „Anna" te Alsdorff worden van uur tot uur, officieele mededeelingen gedaan. Volgens die, welke te half één is uitgegeven zijn er thans 170 dooden boven gebracht en 96 gewonden, er moeten nog 61 arbeiders in de mijn zijn, die als omgekomen beschouwd worden. Het totaal aantal dooden is dus vol gens deze officieele opgave 231. Verder wordt medegedeeld dat een groot aantal autoriteiten het reddingswerk volgt. Over de oorzaak kan ook nu nog steeds niets gezegd worden. Alsdorff heeft vandaag den aanblik van een Zondag. De gansche bevolking is op de been en uit heel West- Duitschland en ook uit Limburg en België zijn auto's gekomen. Een leger van journa listen is aanwezig. Aan het hoofdgebouw mel den zich voortdurend schreiende vrouwen aan Overal waait de vlag halfstok of is de ge heel zwarte vlag geheschen. Eerst nu het dag is blijkt welk een ge weldig complex de mijnen van den Eschweiler Bergbau Verein beslaan en hoe groot de schade is die in de onmiddellijke anbijheld INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep en doe er dan wat Purol op en bij jeukende of vocht-afscheidende uitslag en eczema Dovendien nog wat Purolpocdcr. Herhaal dit eiken dag. zoolang het noodig is. van den ingestorten schachttoren is aange richt. Gansche daken zijn van de huizen ge slagen. Houten schuren zijn totaal ingedrukt en ongeveer alle ruiten van de naast bij staande huizen zijn gebroken. Men is druk bezig deze te repareeren. Naar wij hier thans vernemen bevinden zich onder de puinhoopen van het door den schachttoren in diens val vernielde kantoor gebouw nog 22 lijken. Het zal nog dagen duren eer deze».-, bevrijd zijn. De klok mil een groote fabriekstoren is precies half acht stil blijven staan, zoodat men het tijdstip van de ontploffing nauwkeurig kon vaststellen. Op de Anna-mijn werkten 5000 arbeiders. Wij vernemen echter dat daaronder geen of zeer weinig Hollanders waren. In het dorp verdringen de menschen zich voor de getypte lijsten die voor de ramen opgehangen zijn en die de namen der slachtoffers bevatten, in het gebouw, waar ae mijnwerkera van kleeren verwisselden voor het afdalen en na het opstijgen, wapperen triest in den door de gebroken vensters spelenden wind. de kleedingstukken van de omgekomen arbei ders. „DE ZWARTE KAT". DE DRUKKER VOOR DE RECHTBANK. De rechtbank te Rotterdam heeft Dinsdag voortgezet het onderzoek in de zaak van den 49-jarigen F. T. te Gouda, den drukker van het weekblad ,.De Zwarte Kat dat wegens voor de eerbaarheid stootende afbeeldingen en advertenties in beslag genomen is. Er werden eenige employés als getuigen ge hoord. Het O.M. meende te mogen aannemen, dat verdachte met den inhoud van het tijdschrift was bekend geweest. In elk geval had hU toch het ernstige vermoeden kunnen hebben, dat de lectuur aanstootelijk was, vooral wat betreft de advertenties. Rekening houdende met de straf, die aan den uitgever van .Pan" is opgelegd, eischte het OM. 300 boete. subs. 1 maand hech tenis. Uitspraak 4 November a s. EEN NIEUWE FILM VAN IVENS. BETREFFENDE HET UITGEVERSBEDRIJF. De commissie, die de herdenking van het vijftigjarig bestaan van den Nederlandschen Uitgeversbond voorbereidt deelt mede. dat genoemde bond den heer Joris Ivens ver zocht heeft een film betreffende het uitge versbedrijf te vervaardigen. De heer Ivens heeft aan dit verzoek voldaan. De film zal voor het eerst gedraald worden op den her denkingsdag. 29 November as., in het Kolo niaal Instituut te Amsterdam. VERKEERSONGEVALLEN. Tc Haarlem. Dinsdagochtend reed de 50-jarige V. M. met zijn rijwiel op het Stationsplein langs den voorkant van een tram, die in de rich ting Bloemendaal ging. Hij werd gegrepen en over een afstand van tien meter meege sleurd. Wonder boven wonder kwam hij er zonder letsel af. Ook zijn fiets kreeg geen be schadiging. SPREEKUUR WETHOUDER ROODENBURG. De heer W. Roodenburg. wethouder van onderwijs, is verhinderd, Donderdag zijn ge wone spreekuur te houden. N.V. RIPPERDA. De St. Crt. van 21 October bevat de gewij zigde statuten van de N V. ..Rlpperda", tot exploitatie van ondcrdeelen betreffende het bouwvak te Haarlem. DANSAVOND SENTA MARIA. Donderdag 23 October zal de pantomime- danseres Senta Maria een dansavond geven in den Stadsschouwburg. Zij wordt aan den vleugel begeleid door kapelmeester Alfred Waneck. VAN DIJK TE BAGDAD. Het eerste retourvliegtulg bestuurd door Van Dijk, is Dingdag om 5.32 uur te Jask op gestegen en om 15.17 te Bagdad geland. Alles is wel. Heden zou de tocht worden voortgezet. Dr. E. A. D. E. CARP nOOGLEERAAR- Tot opvolger van prof Jelgersma is bij K. B. van Dinsdag tot hoogleeraar in de psy chiatrie aan de rijks-universiteit te Leiden benoemd dr. E. A. D. E. Carp. TE WATER GERAAKT. Dinsdagavond omstreeks 9 uur Ls de 30- Jarlge mej. J. v. M.. die uit de Koorstraat kwam, de Leidsche Vaart ingeloopen. ZIJ ver keerde in de meening. dat zich daar ter plaat se een brug bevond. Zij wist evenwel zich zelf weer op het droge te brengen. Een motor rijder heeft haar daarna naar huis vervoerd. De ingang van de mijn Anna 2, waarin de ramp zich voltrok.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5