FEMINA MEISJESMANTEL EEN REGENMANTEL DE BLOUSE RECEPT. ALLERLEI Het woord is aan NAAR DEN SCHIJN. Oordeelen over anderen. Hoe men de kleuters bezig houdt. JACHTSCHOTEL AVONDMANTEL Waarom gebruiken we Lijnolie om te gebruiken? HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 23 OCT. 1930 Het wordt al weer tijd om voor onze schoolgaande dochters een wintermantel te maken of aan te schaffen en wij laten U daarom hier een der laatste modellen zien. Deze mantel is van wijnroode, zware wol len stof. De smalle kraag sluit nog al hoog tegen den hals aan. De revers loopen tot aan de taille, waar met een roode knoop de over slag wordt gesloten. De zijpanden, waarin de zakken met klepje en knoopje zijn aange bracht, zijn oploopende ingezette paneelen, met een dubbele naad, die tevens als garnec- ring dient. De mouw, die niet te nauw mag zijn, heeft geen manchet, maar alleen een klepje met knoopje, zooals er tevens een op den zak is te zien. No. 498. Het regenweer wil nog maar niet wijken voor een gezonde frlssche herfstlucht en het laat zich aanzien, dat als het weer niet gauw omslaat, wij in onze bosschen zelfs herfsttinren niet zullen kunnen bewon- creren. De bladeren vallen al een paar dagen af, maar de roodbruine en gele tint, die an ders de herfst typeert en die wij zoo hard noodig hebben om den langen winter met een opgeruimd humeur tegemoet te kunnen zien, is eveneens onvindbaar. Het is de tijd voor onze regenmantels, steeds maar weer 's morgens naar ons werk gaande, of 's mid dags %e noodzakelijkste boodschappen doen de, halen wij onze regenmantels te voor schijn. Deze worden nu van allerlei stoffer gemaakt. Om te beginnen met de echt lede ren. in frissche kleuren, dan peau de suèdf of peau de peche. Deze drie genoemde soor ten vindt men overvloedig, ook in imitatie Dan hebben we de bekende Gabardine, c gummi-jas en de zware loden stof. We laten u hier een regenmantel zien van zwarte loden stof me: een klokkende pelerine. Deze pelerine doet tegelijk dienst als rug- besc'nei mer; de loden stof op zich zelf ls hee warm, zoodat men zelfs In den winter deze jas gerust kan dragen. De mouw heeft klein- opgeslagen manchetten. De kraag is vi klein, doch de mantel kan ook hoog geslo' worden. De ceintuur, met gespsluiting wo door twee lusjes gehaald, die op de zijna bevestigd zijn; hij zit ter hoogte van c taille. Wij geven u een allernieuwst model van een blouse. Daar dit patroon vrij ingewikkeld is, geven wij u hieronder een afbeelding van het patroon, waardoor het u gemakkelijk zal vallen deze blouse te maken. Even maken wij u attent op de chabot. Zooals u ziet, wordt de neerhangende chabot eenvoudig in den vorm van een halven cirkel aan het belegstuk geknipt en valt daardoor in drie ruime klokken naar beneden. De blouse is heel mooi in parelgrijs crêpe de chine of in witte waschzijde. VLA VAN JAM. Als men nu eens heel vlug een lekker toetje wil maken, neem dan een potje en 4 eiwitten Klop de eiwitten zoo stijf mogelijk (oppas sen, dat men niet te lang klopt, want dan wordt het weer „water") en voeg er. onder het kloppen, lepel voor lepel de jam bij. Dien de vla dadelijk na het kloppen op, en geef er biscuits bij. De Kinderen In 't speellokaal van het Kleuterhuis. De juf frouw zegt: ,£n nu nog eens netjes langs de kantjes loopen, kinderen!" Interruptie van één der dreumesen: „Dat kan mijn moeder zoo goed juffrouw, dat zegt m'n vader!" Wanneer we zoo ln de diverse mode-col lecties rondkijken zijn er tal van dingen, die ons opvallen. Zoo bijvoorbeeld, dat er heei veel jasjes gedragen worden op de z.g. na middagjaponnen, die dan gesloten gehouden worden door een leeren ceintuurtje, dat er op gedragen wordt en dat, wanneer het jasje uitgetrokken wordt, voor de jurk als ceintuur dienst doet. We zien strikken aan den kraag, van achteren en op zij van den rok, we zien veel fluweelen en zijden cein tuurs. van voren vastgeknoopt met een bouquetje in het midden van den knoop. Ook zien we die kleine bouquetjes, corsages, nu ook bij de meer feestelijke japonnen aan de punt van den hals. zoowel van achteren als van voren dragen. Voor ce avondjaponnen ziet men algemeen dit model toegepast: lang, glad bovenstuk en daaraan de rok gezet, die altijd ruim en wijd is, hetzij ln plooien, hetzij met plissé, of klokkend. Volants zien we ook veel. maar bij de z.g. namiddagjaponnen zijn die glad en zonder veel ruimte boven elkaar gezet. Verder zien we bij de avondjaponnen weer heel veel borduurwerk op satijn en velours. En dan de lengte der rokken. Men jeeft het nu heel speciaal als volgt aan: voor de sportkleeding reikt de rok tot over te kuit, voor wandeltoilet een paar centimeter ager, voor namiddagjapon tof boven den nkel en voor avondtoiletmet een sleep! leel aardige effecten worden voorts bereikt •et pllssé en geplisseerde randen waar soms «en Japon geheel mee is afgezet, aooals het plaatje (rechts) bijvoorbeeld weergeeft. Plooitjes, heel fijne en heele kleine zien we >p allerlei wijzen toegepast. En dan hebben ve de sjaals van dezelfde stof als de mantels, /ezet met een stukje bont. En de nieuwe >.1e van heele bonten ondermouwen van ze mantels, zooals het andere figuurtje iks, laat zien, Er is.o, maar er is zóó- jel, dat we wel tot in het oneindige door kunnen gaan. WJM«Ncr*«k Geld speelt een groote rol in ons leven Een héél, heel groote rol. We behoeven geen materialisten te zijn om dat te erkennen Het is verre Van prettig en ideëel, maar het Ls zoo- Er wordt zooveel over gedacht, zooveel over gesproken, dat ook de kinderen onmo gelijk buiten deze materieele sfeer gehouden kunnen worden. Al vroeg praten zij ook over „geld" en hebben illusies van „als Ik rijk ben koop ik dat en dat". Ze weten het- al. als je geen geld hebt. hoef je de winkels niet binnen te stappen, ze geven je toch niets mee. Heel kleine kinderen kunnen nog wel eens volhouden: „nee, dat heb ik niet van moeder gekregen, dat kreeg ik van de juffrouw uit den winkel". Maar het duurt niet lang of ze begrijpen er meer van. Hansje heeft een portemonnaie gekre gen. Natuurlijk moeten er dadelijk „centjes" in. Hansje komt n,og heel eerlijk uit voor zijn verlangen naar een goed gevulde beurs. De huisgenooten moeten natuurlijk in de eerste plaats over de brug komen, ieder oogenblik van den dag houdt Hansje hen zijn portemonnaie voor. Maar ook de bezoe kers worden aangesproken. Wel een beetje verlegen, met het vage bewustzijn, dat je eigenlijk maar niet zoo aan iedereen om geld mag vragen, draait Hansje om de visite heen en lanceert zacht en met een vleiend lachje zijn vraag: „Mag ik een cent?" Het schijnt toch werkelijk een methode te zijn! Tenminste voor Hansje. Hij krijgt zijn portemonnaie vol centjes. Nu komt een nieuw probleem. Wat zal hij met de centjes doen? Het is zomer en heei warm. Hansje zal er ijsco's voor koopen Dat is niet kwaad bedacht. IJsco's zijn met zoo'n warmte geen overbodige weelde. Hansje gaat dus uit om ijsco's te koopen. Twee zal hij er nemen. Hansje is dol op IJsco's. Maar na een tijdje komt hij met leege handen thuis. „Wei Hans, zijn de ijsco's al op?" „Ik koop ze niet, hoor", zegt Hans, „anders hou ik maar zoo weinig, centjes over". Hij tuurt van ver begeerig naar het ijsco-kar- reïje. Het is werkelijk een geweldig probleem. Wat doe je met geld? Koop je er wat voor, dan ben je het kwijt. Dat is jammer. Maar je zou toch zoo graag wat willen koopen. Is Hansje een kleine potter, een gierigaard ln den dop? Nee, hij is alleen maar een verzamelaar, zooals alle kinderen verzamelaars zijn. Andere sparen postzegels en sigarenbandjes, hij spaart centjes. Je ruilt je postzegels ook niet ln voor een paar ijsco's. Je bent veel te trotsch op Je verzameling en je wilt er niet één van kwijt. Je wilt sparen tot je er zoo veel hebt als niemand anders. Ja, er moet wel heel wat gebeuren eer je er toe komt zoo'n verzameling af te staan Dat doe Je alleen aLs het heel, heel erg noodig is. Guusje heeft een vriend, die veel ouder is dan hij- De vriend is al een man en hij doet zaken. Guusje komt bij hem in de zaak. kijkt rond, bewondert. „Mooi", vindt hij. „Ja, hè?" zucht de vriend, „maar dat is den langsten tijd zoo geweest. Ik ga hier weg". „Waarom?" „Ik kan de huur niet langer betalen", be kent de vriend, „de zaken gaan slecht". Dat klinkt erg akelig. Guusje wordt er stil van. Hij zou graag willen helpen, maar hoe kan je als jongetje van zeven jaar een grooten man helpen? Guusje weet nog niets van zaken af en geld heeft hij ook niet. Hij heeft niets. Of tochJa, hij heeft zijn verzameling sigarenbandjes. Schriften vol. Hij heeft er meer dan zijn broertje, meer dan de jongens op school. Het is een groote schat. Als zijn vriend dien zou hebben Guusje aarzelt niet lang. ..Wil je mijn siga renbandjes hebben"5", biedt hij gul aan. Nee. Guusje heeft nog geen begrip van geld. Hij denkt, dat wat je het liefst hebt. ook het meest waard is Maar hoe is het met kleine Liesje ge steld, Liesje van nog geen drie, die het men- scheiijk zwak voor geld el schijnt te doorgron den? Ze heeft eens gehoord, dat moeder in de tram voor haar niet hoeft te betalen, ze Ls nog geen drie. En als ze nu een tram binnenkomt roept ze triomfantelijk tegen den conducteur: „Conducteur, ik ben wel drie jaar, hoor. moeder moet voor me betalen!" Moeder schaamt zich, de conducteur en passagiers moeten wel denken, dat ze ge wend ls om den leeftijd van haar dochtertje te-Jokken. Het ls Liesje niet af te leeren. En moeder betaalt eiken keer maar weer een dubbeltje voor het twee-jarig enfant ter rible. Is Liesje werkelijk zoo vroeg wijs en wil ze haar moeder plagen door haar onnoodig geld uit te laten geven? Of is het alleen maar dat ze het beneden haar waardigheid vindt om voor niets mee te mogen en geen kaartje te krijgen? BEP OTTEN. Bakblikjes die door langdurig gebruik zwart zijn geworden kan men gedurende een paar uur in sterk sodawater koken. Hst zal dan makkelijk zijn om de leelijke kleur weg te wrijven met zeep en zand. Een goed vervangingsmiddel voor bak poeder is in water of melk heelemaal zaclv geweekte sago, die men in verhouding van 1 klein theekopje droge sago op 4 kopjes meel bijvoegt. Ze is een opgewekt vroolljk meisje met een leuk pittig gezicht ze lacht graag en men kan het haar dadelijk aanzien. ze heeft schik ln haar leven. Van een mAtig inkomentje weet ze zich smaakvol cn modern te kleeden, en doordat zij handig is met do naald, kan ze van ouderwetsche kleeren met behulp van weinig geld een modern kleedlngstuk too- veren. Ze heeft vrienden en vriendinnen die. evenals zij, hard moeten werken om er te komen. Wat een voorbeeld van een modern, aardig meisje, zult u misschien zeggen maar de buren, en de ..men" ln het algemeen vindt haar wuft en llchtalnnig. Waarom? Omdat ze altijd lacht, zegt de Juffrouw van den overkant die Jaloerach ls op haar jeugd. Omdat ze zoo overdreven gekleed gaat. zegt smalend een oudere dame. die niet meer met de mode van tegenwoordig overweg kan. Omdat ae wel eens door een Jongmensch soms zelfs door meerdere wordt thuis ge bracht. zegt de oude vrijgezel, die vermoede lijk ook weieens een vriendelijk lachje van haar zou willen hebben. De moderne jeugd heeft geen verantwoor delijkheidsgevoel, zegt een oude heer hoofd schuddend, als hij haar vroolijken lach hoort, terwijl hij weet, dat ze ju 1st zonder betrekking is gekomen door bezuiniging. En zoo heeft menigeen wat te zeggen op dit. moderne meisje, dat moedig en flink een werkend leven met een klein inkomentje aandurft, omdat zij het gevoel heeft, dat zij doet wat zij kan. en dat moeilijkheden beter overwonnen kunnen wonden met een vroo lljk dan met een lang gezicht. Oordeel niet naar den schijn, ge komt er bijna altijd bedrogen mee uit. Een Jong meisje zag haar aanstaanden man naar Amerika trekken om zijn fortuin te zoeken: zij zou later nakomen. Na een Jaar kwam het bericht: hij had nu goede vooruitzichten, maar overkomen kon hij niet, dus zouden zij met den handschoen trouwen. Zoodra hij nu een geschikte woning had. moest zij maar komen. Het gebeurde maar steeds stelde hij daarna haar komst uit. Altijd weer kwam er Iets onoverkomelijks tusschen en het Jonge vrouwtje werd door een angst gegrepen, dat zij daar in de verte niet welkom was. Waarom moest zij zich echter opsluiten, zich door ledereen laten beklagen, en ten slotte achter haar rug nog uitgelachen wor den ook? En zij besloot, mee te blijven doen met alles en iedereen, net als vroeger en haar angst en verdriet niet. te laten merken. Het gevolg was echter dat de getrouwde en goed bezorgde vrouwen onder haar kennissen haar ondegelijk en oppervlakkig noemden. Het is echter wel opmerkelijk, dat Juist de getrouwde vrouwen dikwijls het eerst- klaar staan met haar critlek op anderen Juist de genen die haar bestemming gevonden hebben door een huwelijk, hebben het meest den mond vol over de wuftheid en oppervlakkig heid van anderen, terwijl een ..degelijke huis vrouw" voor hen het meest bewonderens waardige schepsel is. Menige „degelijke huis vrouw" echter heeft, op den keper beschouwd minder slag van het huishouden, dan wel van twee andere dingen: het werk aan an deren opdragen, en ten tweede: praten over haar eigen huishoudelijke kundigheden. Wie zegt u. dat het moderne vrouwtje, dat. keurig en smaakvol gekleed, haar bood schappen doet, straks bij haar thuis komst niet een groote mand met kousen cn sokken gaat stoppen, omdat de bengels en ook helaas manlief zoo sleetsch zijn. Terwijl de andere, naast haar aan dezelfde toonbank staand, ouderwetsoh cn smakeloos aangedaan maar met een air v.Yn: wat heb lk het druk. straks thuis misschien in een ge- makkelljken stoel valt en haar tijd lezende doorbrengt, terwijl er ook voor haar heel goed werk te doen zou zijn. Begrijp me goed: niet. elke modieuze vrouw ls een toonbeeld van gedegenheid, en niet iedere zoogenaamde oifderwetsche ls een sloddervos, maar omdat velen zoo spoedig met hun vernietigend oordeel klaar zijn, op den schijn af: ln het uiterlijk zit. het "m niet., dat is maar de oppervlakkige buitenkant, die met het innerlijk ln volkomen tegenstelling kan zijn. Andersom komt het ook voor- dat moderne meisjes haar minder goed gekleede sexege- nooten uitmaken voor saai en sloom terwijl ook hier het uiterlijk vernisje Iets heel an ders bedekt, Iets dat veel meer de moeite waard Is. dan men van bulten zien kan. Wilt ge een oordeel uitspreken over iemand dan moet ge dat zelf weten, maar strooi dit dan niet rond naar jan en alleman, die er de ooren voor openzet, doch ze? het tegen Iemand die u na staat en die ge vertrouwen kunt. En baseer het oordeel dan niet op klee- dlng en meer dergelijke uiterlijke dingen, maar op eigenschappen en karakter. Want zelfs een enkele smalende opmerking over een uiterlijk van Iemand, kan als een sneeuwbal aangroeien tot een hatelijkheid, die nooit in de bedoeling heeft gelegen. E. E. J.—P. EEN HOEDENWINKEL. Nu gaan wij met de inrichting van de hoedenwinkel verder. Kassa en toonbank ontbreken nog, belde worden uit dun karton verkregen. De kassa wordt ongeveer 12 c.M. hoog genomen en daarvoor knippen wij een stukje karton van 12 bij 19 c.M. Op een af stand van 5 c.M. worden de belde zijkanten ongebogen. Uit het middenstuk haalt men een Vierkantje van 5 bij 5 c M. Dit is een pracht van een kassa, alleen moet er nog een recht stukje karton in bevestigd worden van 11 bij 4 c.M. De zijkanten worden weer 1 c.M. omgebogen en het stukje wordt in de kassa vastgeplakt, (afb. a.) Ook kan men aan de kassa op een zeer eenvoudi ge manier nog een toonbank bevesti gen, deze bestaat slechts uit een recht stukje kar ton, dat aan beide kanten tegen de kassa wordt ge plakt. De spiegel mag in de hoedenwin kel niet ontbreken. Het spiegeltje laten wij de klein tjes uit een aardig gekleurd vierkant stukje papier vou wen. Wij laten ze de diagonalen en de middenvouwen maken en het stukje papier wordt weer opengevouwen. De vier punten worden op het middelpunt gebracht en daar na worden deze punten weer tot de zijden teruggeslagen. De hoeken worden door een versiering van randjes op elkaar gebracht. Het glas wordt vervangen door een glad ge streken stukje zilverpapier, (afb. b». Er zijn verschil lende aardige mo delletjes voor spie geltjes te beden ken. Op een vier kant papiertje kan men b.v. een rand je van sits-papier aanbrengen, men knipt het randje natuurlijk op een aardige manier uit, een stukje zil verpapier wordt er weer opgeplakt en de kleine knutselaars hebben een ander spie geltje. De volgende keer gaan wij met de hoedjes en hoedendoos}es verder. De modelletjes zijn ln de Tijdingzaal van ons blad te zien. W. R. .die men uitstekend van vleeech- resten en "overgehouden gekookte aardappe len kan bereiden en die heel smakelijk is. speciaal in dezen tijd van het Ja&r. Men neemt dan op 4 ons overgehouden vleesch, 4 a 5 theekopjes bouillon of Jus». 1 ul. 8 peper korrels. 8 kruidnagelen, laurierblaadjes. 8 ons gekookte aardappelen. 4 kopjes melk. 12 ons vet of boter, nootmuskaat en zout. Men maakt de aardappelen fijn, hakt of maalt het vleesch fijn, bakt de ui. gesnipperd, licht bruin in het vet. en voegt de kruidnagelen toe. Men vermengt de aardappelen met de melk en nootmuskaat, met zoo noodig wat zout. Het vleesch wordt met de gebakken ul en den bouillon vermengd en daarin gestoofd. Dan alles door elkaar mengen (of vleesch en aardappelen laag om laag) en ln een scho tel doen. Met paneermeel bestrooien, hier en daar een paar kluitjes boter leggen, en zoo in den oven 1/2 uur a 3 kwartier braden. r Wt Van witte velours chiffon met groote staande dubbele sjaalkraag. De mouwen zijn van den schouder af normaal ran wijdte, loopen dan met een groote wijde pof uit voor bij den elleboog en sluiten rond den pols met een elastiek. Dc mantel heeft een breede over slag en is gevoerd met zwarte crêpe de chine, wat speciaal een fraai effect zal maken op een zwarte avondjapon. Ja, waarom gebruiken we in sommige ge vallen nu eigenlijk lijnolie om te wrijven, en niet was. hetzij vloer- of boenwas, wrijfwas, enz.? Omdat lijnolie tot de min of moer gro vere wrijfmlddelen behoort en gebruikt wordt om bepaa'de houtsoorten (eikenhout bijv., gebeitste meubels, houtgraniet enz die nog al veel en soms hardhandig gebruikt worden met een beschermend laagje hars te bedek ken. Het krachtigste en werkzaamste is dan de zoogenaamde ..gekookte" lijnolie, die wat donkerder ziet dan dc rauwe (ze Ls namelijk bruin en rauwe ls geel) en ook dikker ls (ze Ls namelijk al aardig op weg om te verhar- sen). Wpnr.eer de HJnolio door wrijven op het hout gebracht wordt, droogt ze op en wat dan achter blijft ls een harsachtige stof. Deze nu vormt de bescherming van het hout. Omdat gekookte lijnolie bruin van kleur ls. neemt het hout. dat er mee bewerkt wordt, onwillekeurig deze bruine tint aan. Voor lichtgekleurde houtsoorten die men in die tint wil houden, zal men dus beter doen rau we lijnolie te nemen, die echter niet zoo gauw opdroogt als de gekookte.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 11