DE MIJNRAMP BIJ AKEN. DE RAMP TE ALSDORFF. Prof. Dr. TUBBEN, Berlijn. FOTOGRAFISCH ATELIER „RICHE" g^S?JnEi3«"?UTSTRAi^rlem I Artistieke Dames- en Heeren portretten HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 23 OCTOBER 1930 VIERDE BLAD Nog drie overlevenden gevonden. Het aantal dooden weer gestegen (Van onzen redacteur ter plaatse). Woensdagmiddag is nog een belangrijke mededeeling ingekomen. Hoewel als vast staand werd aangenomen, dat alle nog ver misten dood waren zijn in ..Revier IX'' nog drie overlevenden bevrijd. Zij waren welis waar gewond, doch niet ernstig. Zij zijn naar een ziekenhuis overgebracht. In dezelfde afdèeling werd een groot aan tal dooden gevonden. De toestand bij de schacht is ontzettend. De lijken zijn afschu welijk verminkt en grootendeels onherken baar, zelfs voor de naaste bloedverwanten. „Al was mijn eigen broer er bij, dan zou ik hem niet herkennen", verklaart iemand ons. Het werk van de hulpbrigades is zenuwsloo- pend. De lijken worden op baren gelegd en per auto weggevoerd. Zij zullen naar wij hooren in een gemeenschappelijk graf wor den bijgezet, doch wanneer is nog niet be paald. Men wacht tot anderen gevonden zijn. De meeste lichamen zijn verbrand of de menschen zijn gestikt. Sommige hoofden zijn tot niet dikker dan een hand breedte gewor den. Alle gezichten zijn met een dikke laag gruis bedekt. Een leider van het reddings werk hooren wij het treffend karakterisee- ren: .X>e slachtoffers zijn neger-zwart, doch met Europeesche trekken." De hulpbrigades leveren prachtigen arbeid. „Sanitater" van de mijnongevallendiensten, de band met het Roode Kruis om den arm, ziet men in groote colonnes door de straten gaan. Ook de Nederlandsche staatsmijnen hebben hulp aangeboden en hun reddings brigades ter beschikking gesteld. Gemeentepolitie en de groene „Feldjager" zorgen nog steeds voor uitgebreide maat regelen. Af en toe ziet men autoriteiten per auto arriveeren, roode brandweer auto's rij den door de straten en voeren materiaal en personeel aan. Van heinde en verre zijn ook dezen dag weer automobielen gekomen en in de hoofd straat staan de menschen tot ver voorbij het hoofdgebouw rijen dik op de trottoirs. Om kwart over een komt een melding, dat Jn totaal 176 dooden boven zijn gebracht. Voor half zes zullen er geen officieele be richten meer gegeven worden. Nog moeten 55 man in de mijn zijn. Maar nu er toch nog levenden gevonden zijn, wordt de hoop niet opgegeven en de menigte blijft wachten. Wellicht zal de Dood nog iets terug geven. Ik zit in het café aan de Hoofdstraat te schrijven. Aan de overzijde is de mijn. Er staan drie fabrieksschoorsteenen en ik tracht het mysterie te vatten, dat besloten ligt in hun strakke lijnen. Zij reiken onmeet baar hoog in de zonnelucht en witte stoom- wolkjes verwaaien uit hun monden. Aan hun voet ligt de breede straat, die vol schreiende menschen is. Kort te voren is bij het hoofdgebouw een vrouw flauw gevallen en aan het caféraam gaat een jongetje voor bij, dat de lange reeks van namen leest van een bulletin. De straat van de mijnstad is grauw en bleek en vaal zijn de gezichten. Maar de schoorsteenen staan uit boven alle grijs heid in het volle licht van de zon. De witte stoomwolkjes drijven langs een blauwen hemel. De wijde straat wordt breed gehouden door bereden Rijkspolitie, die de menschen aan den kant duwt. Zij is vol auto's en de ambu lance-wagens rijden af en aan, de poort in en uit, zonder dat er een eind aan komt. De drukte is even groot als den vorlgen dag. De schoorsteenen staan volkomen rustig- De lippen van de dooden aan de schacht ingang zijn opgezwollen en de neus is zoo dik, dat het gezicht onherkenbaar geworden is, zelfs voor de naaste familieleden. De wangen zijn diep ingevallen en reeds weggeteerd. Zoo liggen er vijf en veertig. De schoorsteenen schreien niet. Zij zijn hoog uitstegen boven alle leed en van hun monden blazen zij den rook. De mijn werkt! De cokesovens en de teerfabriek en het gas bedrijf werken en over eenlge dagen, mis schien weken, zal de geheele mijn weer in bedrijf zijn. Alle schoorsteenen in den omtrek puffen rook, de groote wielen op de hooge schachttorens draaien onophoudelijk. De mijnen in den omtrek werken alle. Uit de schacht worden de dooden uitge dragen. Zóó is de mijnstad. De mijnstad is een vreemde stad. 's Avonds kom ik aan den rand van het roljncomplex een dronken man tegen. Hij is naar de ruïne van den toren gaan kijken. Stamelend strompelt hij over een rangeerlijn van de spoorbaan. Er is niemand, die zich om hem bekommert. Er zijn veel amateur fotograf en met auto's gekomen. Zij maken kieken van de herstel ling van ruiten en daken en lachen. In de stad zelf is niemand, die lacht. Alleen de leden van de brandweer, als hun koffie uit gereikt wordt in een café. Als zij nu niet lachen, zou hun ziel ten onder gaan. Zij hebben 276 verminkte lijken uit de puin- hoopen gehaaldDe een moét drinken, de ander lacht. De bevolking zwijgt en staart op de baren, die uitgedragen worden. Aller ge dachten zijn toch een. De perskamer is een gewaardeerde instel ling. De leden van het internationale pers gezelschap loopen den geheelen dag in en uit. en de komenden vragen aan de collega's in de kamer „Wieviel Tote?". Het aantal is elk nieuw uur hooger dan het vorige. Op de stoep staan nog steeds vrouwen en mannen. De vrouwen snikken of zien strak voor zich uit, de gezichten der mannen staan vragend. Af en toe komt een „Sanit&ter" r.aar buiten. „Wieviel Tote?" De waard in den herberg vertelt van 1917, toen een soortgelijke ramp Alsdorff teisterde. Men telde toen 59 dooden. „Wieviel sind's jètzt?" Ik rijd terug naar Herzogenrath, de prachtig ligt in het dal. Op den achtergrond op den heuvel is het vergezicht afgesloten door het machtig silhouet van de Domaniale Mijn te Kerkrade. Links ligt de mijn Streichfeldt en rechts de Nordstern. Op alle schachttorens waait de zwarte vlag halfstok. „Hoeveel dooden". De menschen buigen het hoofd en stellen geen andere vragen. In Haarlem hoor ik op straat de menschen over het ongeluk spreken. Als ik in Parijs was zou ik het ook hooren, en in Berlijn en overal. Een kennis, dien ik ontmoet heeft dezelfde vraag: hoeveel dooden?" Ja,Hoeveel?.... Pk. De Mijnveiligheids Commissie, die Woens dagochtend vergaderde, is in verscheidene afdeelingen in de mijn gegaan. Na het be zoek aan de mijn zal de commissie opnjeuw vergaderen. Vertegenwoordigers van het Ministerie van Handel, van de Justitie en vele deskundigen zijn eveneens in de mijn gegaan. Onder de geborgen dooden bevinden zich de bedrijfschef van de mijn en dertien voormannen. De verslagenheid en de vertwijfeling onder de bewoners van Alsdorf nemen van uur tot uur toe. ALSDORF, 22 October (V.D.) Hedenmid dag reeds was de Alsdorfsche Gemeenteraad bijeengekomen om te beraadslagen over de financiering van de eerste hulpverleening aan de betrekkingen van de slachtoffers van de mijnramp. Intusschen worden van par ticuliere zijde alom inzamelingen gehouden om hulp te verschaffen. De plaatselijke bla den organiseeren eveneens hulpacties en leg gen steunlijsten ter teekening in hun loca- liteiten gereed. Zoo heeft de lijst bij de uit geversfirma Dumont-Schauberg te Keulen reeds een bedrag van 41.000 Mark opge bracht. Het district Aken heeft 20.000 R.Mk. beschikbaar gesteld. Het Bestuur van de Vereeniging van Gemeenteraadsleden der Centrum Party geeft een oproep uit, waarin verklaard wordt dat een snelle hulpactie absoluut noodzake lijk was. Aan alle gemeenten wordt gead viseerd zoo spoedig mogelijk een hulpactie aan te vangen. ALSDORF. 22 Oct. <VT>.) Eerst heden middag is de directie van de Annagroeve, waar de vreeselijke mijnramp heeft plaats gehad, in staat geweest zich een eenigszins duidelijk beeld te vormen van de vreeselij ke gevolgen der catastrophe. Er hebben 237 mijnwerkers en andere em ployés den dood gevonden. Onder de puin- hoopen van het directiegebouw en den lift- toren 14ggen zeer waarschijnlijk nog eenige lijken. Van de 96 zwaargewonden en zieken worstelen er verscheidenen met den dood. Sedert jaren zijn bij mijnongelukken zooveel slachtoffers niet voorgekomen. Men herin nert zich te Alsdorf nog de laatste gjoote ramp, die in 1917 plaats had en 67 dóoden eischte. De ramp van thans kent In haar ge volgen echter haar weerga niet. Tal'.ooze ge- z.'nnen missen eensklaps hun kostwinner en vele ouders hun ondersteunenden zoon. De hijschkooi gaat op en neer en voert, steeds njeuwe lijken aan, van arbeiders die door het gesteente bedolven of door het mijngas vergiftigd werden. In lange rijen worden de dooden tusschen het frissche dennengroen in de groote rouwhal neergelegd. 248 dooden geborgen. ALSDORF, 23 Oct. (V.D.) Daar de red dingscolonnes zich thans toegang verschaft hebben tot alle gangen, is men er in geslaagd om tot I uur in den afgeloopen nacht 248 dooden té bergen, waarna de bergings- en ruimingswerkzaamheden voor eenige uren gestaakt werden. Van deze dooden zijn 19 omgekomen bij het instorten van den toren en van het di rectiegebouw, 4 zijn in bet ziekenhuis ge storven en 225 werden dood uit de schacht gehaald. Of er nog mijnwerkers in de schacht zijn kan nog niet worden vastgesteld aangezien van de 225 geborgen dooden slech'-s 60 konden worden geïdentificeerd. Het onderzoek naar de oorzaak. ALSDORF, 22 Oct, (VD.i Het ongeval- lencomité van de Veilighe.'dscommlssie voor de Mijnen te Bonn deelt mede: De ongevallencommissie is op 22 October in gezelschap van een aantal deskundigen afgedaald in de groeve Anna II. In aanslui ting hierop werden de verschillende ver- hooren afgenomen, waarop langdurige be raadslagingen volgden. De oorzaak van het ongeluk is nog niet opgehelderd. Vast staat, dat de sprlngstofvoorraden op de verschil lende verdiepingen in orde ajn bevonden. De aanvankelijk als oorzaak van het onge luk aangenomen dynamictontploffing kan dus buiten beschouwing worden gelaten, voor v/at betreft de oorzaak van dc ramp. Voor zoover kan worden nagegaan is ook op den dag van de catastrophe geen springstof- transport naar de mijn gezonden. Bil den tocht in de groeve werden geen teekenen waargenomen, die op een ontploffing van koolstof vyezen. De tochten en onderzoe kingen worden vandaag voortgezet. EEN REDDINGSBRIGADE BEDOLVEN? NIEUWE PANIEK TE ALSDORFF. „De Tijd" verneemt telefonisch uit Kerk rade van Woensdag: Hedenmiddag tegen 4 uur is dc reddingsbrigade uit Recklinghau sen. (Westfalen) afgedaald met ongeveer 40 man. Toen de brigade op de plaats van haar bestemming was aangekomen, heeft er een instorting plaats gehad, waardoor 36 man van de buitenwereld zijn afgesloten. Alle pogingen worden in het werk gesteld om de menschen te redden. Mocht zich on verhoopt gas in het ingesloten gedeelte be vinden. aan is de brigade redaeioos verlo ren, aangezien de gasmaskers maar voor en kele uren voldoenden voorraad zuurstof be vatten. Van de bevolking maakte zich een pani sche schrik meester toen dit fe.it bekend werd. Duizenden en nog eens duizenden bevin den zich nog in de late avonduren wij be richten te 11 uur in Alsdorf. Van het Wolffbureau vernemen wij intus schen, dat het bericht, dat ook in de Berlijn- sche bladen voorkwam, geheel onjuist is. De Mijnd;rectie heeft officieel tegengesproken, dat er redders bedolven zouden zijn. DE INSTELLING VAN BEDRIJFSRADEN. Voorontwerp van wet ingediend. DE WERKKRING DER BEDRIJFSRADEN. De minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft een vóór-ontwerp van wet be treffende instelling van bedrijfsraden met bijgevoegde Memorie der Toelichting aan den Hoogen Raad van Arbeid ingezonden. O.m. wordt voorgesteld: In elk bedrijf, waarin de omstandigheden daartoe aanlei ding geven, hetzij voor het geheele land, het zij voor een gedeelte des lands, een bedrijfs- raad in te stellen. Een bedrijfsraad bestaat als regel uit een door de Kroon te bepalen, even aantal leden, tenminste zes en ten hoogste twintig bedra gend. De leden kunnen zich door plaatsver vangende leden doen vervangen. De leden en de plaatsvervangende leden worden voor de helft benoemd door de, door den Minister daartoe aangewezen, vereeniging of vereeni- gingen van werkgevers, en voor de helft door de, "door den minister aangewezen, vereeni ging of vereenigingen van arbeiders, wier leden alle of voor een gedeelte in het bedrijf werkzaam zijn. De groote uitbreiding, die de sociale wet geving in de laatste 25 jaren heeft onder gaan, deed, zegt de Minister, meer en meer de wenschelijkheid gevoelen, dat de over heid, zoo noodig onder haar toezicht-, een deel van haar omvangrijke en moeilijke taak aan het bedrijfsleven zelf zou overlaten. Voor zoover de overheid de uitvoering der sociale wetgeving in eigen handen meende te moeten houden, bleek het toch van beteekenis, dat zij over deskundige inlichtingen van de be langhebbende groepen kan beschikken. Ook daarom moet het worden toegejuicht-, dat- de overheid organen in het leven roept, die een vast contact tusschen haar en het bedrijfs leven kunnen tot stand brengen. Bij de behandeling der bedrijfsorganisatie moet onderscheid worden gemaakt tusschen de bedrijfsraden en de ondernemingsraden. Bedrijfsraden zijn instellingen, die In een bedrijf,, d.w.z. in een complex van onderne mingen, die een soortgelijk product voort brengen, worden gevormd. Ondernemings raden daarentegen zijn instellingen in de af zonderlijke onderneming. Zij worden in' om* 'land veelal als fabiieksraden of kernen-aan geduid en als zoodanig ook in het bedrijfs leven aangetroffen. Het onderhavige wetsontwerp brengt een wettelijke regeling der bedrijfsraden. Het. is, gewenscht, in de eerste plaats een wettelijke regeling der bedrijfsraden ter hand te ne men. Een bedrijfsraad zal uiteraard alleen moe- 'ten worden. Ingesteld in die bedrijven waarin van het- optreden Aan een dergelijk college resultaten zijn te verwachten. De vraag, of dit zoo is. zal geval voor geval moeten wor den beantwoord. Men zal veelal als regel kunnen aannemen dat- alleen' die bedrijven rijp zijn voor een bedrijfsraad. waarin, het organisatorisch over leg tusschen werkgeyers en arbeiders voldoen de is gevorderd. Voor de beantwoording van de vraag, of ln een bedrijf tot het Instellen van een be drijfsraad behoort te worden overgegaan en zoo ja. hoe de samenstelling van dien raad behoort te zijn, zal de minister zich op de hoogte moeten stellen van de verhoudingen in het bedrijf. Men kan de werkgevers en arbeiders uit. een bedrijf in de gelegenheid stellen per soonlijk hun stem uit te brengen. In dat ge val geldt een individueel kiesrecht. Maar men kan ook van het standpunt uitgaan, dat de organisaties van werkgevers en arbeiders de leden moeten aanwijzen. In dat geval beweegt men zich; in de lijn van een orga nisch kiesrecht. In het wetsontwerp wordt een regeling ln laatstbedoclden zin voorgesteld. He: is gewenscht. dat een geregeld samen komen der bedrijfsraden, is.verzekerd. Daar om verplicht art. 9 lid 2. den raden tenminste zes maai per jaar te vergaderen en wel, zoo mogelijk met een tusschenruimte van onge veer twee maanden. De werkkring van den bedrijfsraad is zoo gedacht, dat de raad zal optreden als: orgaan van overleg, orgaan van advies, van uitvoe ring van beslechting van geschillen en van bemiddelen. Men zou nog verder kunnen gaan en den raad b.v. op het gebied der arbeidsvoorwaar den, ook een verordenende bevoegdheid toe kennen. De desbetreffende verordeningen van den raad zouden in karakter overeenkomen met de verordeningen van provincie, gemeen te en waterschap. Naar de meening van den minister moet daartoe, althans vooralsnog niet worden overgegaan. De kosten van den bedrijfsraad zullen ten laste van de werkgevers- en arbeiders-organi saties komen, zulks in evenredigheid van het aantal leden, dat leder harer benoemt. De mogelijkheid wordt echter geopend van een tegemoetkoming in de kosten van den be drijfsraad door de overheid. Het bedrag daar van zal, al naar gelang van den omvang der werkzaamheden, kunnen wisselen tusschen f 500 en f 2000. Voor het instellen van een centralen "bedrijfsraad,. die een band legt tusschen de afzonderlijke bedrijfsraden, be staat vooralsnog geen voldoende aanleiding. DERDE POSTVLIEGTUIG TE KARACHI. Aneta-Vaz DIas meldt, dat volgens bij de KL.M. ontvangen telegram het derde post vliegtuig voor Inrilë, de P.H -A.EN. Woens dagmorgen te 6.10 uur uit Djask is vertrok ken en Woensdagmiddag te 13.45 te Karachi is aangekomen. Aan boord Is alles wel. De vlucht wordt heden voortgezet. Het gevaar van ontploffingen door Duitschland wordt icèl bezocht door mijn rampen; het vreeselijke ongeluk te Neurode in Silezië, waarbij de arbeiders door kool- monoxyde om het leven kwamen, is nog niet vergeten, of een nieuw ramp eischt wederom een groot aantal slachtoffers, thans tenge volge van een ontploffing in het magazijn van springstoffen. In den mijnbouw zijn ontploffingen dage- lljksch werk, want slechts op die wijze kan men het gesteente doen scheuren en voor het houweel der arbeiders toegankelijk 'maken. Het magazijn van springstoffen vormt echter een gevaar op zichzelf en om dit gevaar zoo veel mogelijk te verminderen, zijn een aantal voorzichtigheidsmaatregelen opgesteld, die met de grootste stiptheid worden nageleefd. Om te beginnen zijn de springstoffen ver pakt in patronen, die bij vijftig tegelijk ln kistjes zijn geborgen. Deze kisten zijn gewik keld in waterdicht papier en staan in speelale ondergrondse he bewaarplaatsen, vanwaar de verdeeling al naar de behoefte geschiedt. De patronen zijn op zichzelf niet overmatig ge vaarlijk, daar zij een tamelijk harden stoot kunnen verdragen zonder te ontploffen. Zij moeten eerst worden aangestoken door de slaghoedjes, die zeer licht ontvlambaar zijn en uit nitroclycerinc e.d. bestaan. Daarom worden patronen en slaghoedjes steeds af zonderlijk bewaard en vervoerd, terwijl bij het vervoer alle schokken zooveel mogelijk moeten worden vermeden. De bewaarplaatsen zijn aangelegd in een afzonderlijk gedeelte van de mijn en meestal van betonnen wanden voorzien. De vloer is met vilt bekleed en de bewaarder looDt op vilten pantoffels, zoodat op den grond val lende slaghoedjes niet ontploffen, ook niet wanneer er bij ongeluk op getrapt wordt. De bewaarder bekleedt een zeer verantwoorde lijke plaats en wordt er speciaal voor uitge kozen; hij reikt patronen, slaghoedjes en lont uit door een raampje, waarachter zich nog een met vilt bekleed vertrek bevindt. De mijnwerkers, die de springstoffen in ont vangst mogen nemen, zijn ook bijzonder er varen, bekwaam en betrouwbaar. Ondanks dit alles zijn er toch nog ongelukken moge lijk. Ten eerste ontploffen de springstoffen wel eens, wanneer zij bij het uitgeven op den grond vallen. De met vilt bekleede kamer naast het magazijn voorkomt echter verdere uitbreiding. Ten tweede kunnen springstof fen door chemische ontleding ontploffen; vooral In den oorlog zijn hierdoor veel onge lukken gebeurd, doch met de sedert ingevoer de strenge controle op de fabricatie bestaat ook hier weinig kans op. Ten derde kan een ontploffing veroorzaakt worden door electrlsche ontladingen in de lucht. Daardoor wordt een mengsel van lucht met slechts 5 a 15?,; mijngas tot ontplgfflng 'gebracht. Vonken kunnen ook ontstaan door lampen, machines of vallend gesteente. Ook hiertegen heeft men zich zooveel mogelijk ge wapend en we! door toevoer van frissche lucht ter voorkoming van electrlsche ont ladingen en door gelijktijdig uitpompen van de bedorven lucht met het mUr-gas. Er blijft dan slechts 1 2«5 mijngas over. een ongevaar lijke hoeveelheid. Verder wordt het ontstaan van vonken voorkomen door het gebruik van electrische mijnlampen, die bij de minste be schadiging automatisch uitgaan, en vaa electrische machines, die zoodanig gecon strueerd zijn, dat zij geen vonken mogen vormen, terwijl het dragen van met ijzer be slagen schoenen en het rooken door de mijn werkers is verboden. Ook bestaat er in Duitschland een voor schrift. dat elke mijn met de buitenlucht in verbinding staat men minstens twee ln- en uitgangen. Het toevoeren van frhsche lucht geschiedt daardoor gemakkelijk en alweer volgens de wet moot deze toevoer minstens 3 kubieke meter bedragen per minuut en per arbeider. Hoe zuiverder do lucht is, hoe frisscher de arbeiders zich voelen. Vooral ln diepe schach ten (op 900 M. diepte bedraagt de tempera tuur reeds 90 graden Fahrenheit) dient de luchtverversching tevens voor afkoeling. Bo vendien ligt volgens de Duitsche wet de grens tusschen 6- en 8-urigen arbeidsdag bij een temperatuur van 28 graden Celsius, zoodat de veiligheid en de gunstige arbeidsvoorwaar den in de mijn in het rechtstreeksche belang der mijneigenaars zijn. Tenslotte worden de mijnen geregeld ge controleerd en de voorschriften streng opge volgd. Ongelukken komen daardoor hoogst zelden voor en ook bij deze laatste ramp moeten wij denken aan een toevaillgen samenloop van ongelukkige omstandigheden Wij hoorden o.a. als bezwaar noemen, dat de magazijnen onder den grond waren gebouwd; dit is juist veel veiliger dan ze bovengronds te bouwen. Van de magazijnen naar de mijn gangen lelden hoekige wegen, die dus bij ei ken hoek den druk van een ontploffing ver minderden. Zooiets zou boven de aarde niet mogelijk zijn. Verder wordt ln één kamer hoogstens 2000 K.G. kruit of 1000 K.G. dynamiet bewaard met op een afzonderlijke plaats hoogstens 25 K.G slaghoedjes. Gewoonlijk bedragen dc voorraden veel minder. Eén man krijgt hoog stens 7 K.G. springstoffen tegelijk, behalve de opzichters, voor wlo het maximum op 12 K.G. is gesteld. Springstoffen met nitro glycerine mogen slechts bewaard worden in magazijnen met een temperatuur van niet minder dan 8 en niet meer dan 15 graden Celslus. Op alle mogelijke manleren wordt er dus naar gestreefd, ontploffingen te voorkomen. De contróle geschiedt door afgevaardigden van directie en arbeiders, om zoo onpartijdig mogelijk te zijn. Door dit alles komen ont ploffingen dan ook uiterst zelden voor, doch absoluut buitenge-loten zijn zij niet, omdat men het toeval niet uit kan sluiten. (Nadruk verboden). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Ct». p«r refel. MEUBELEN Levering direct aan PARTICULIEREN moderne EIKEN EETKAMER compleet 170.—. HUISKAMER-A MEUBLEMENTcompleet f 90.— HUIS-, SALON-. SLAAPKAMERMEUBELEN. BEDDEN. DEKENS enz. nlle-j. met 3 iaar schrif telijke 'garantie. Prima afwerking. NederL Meubel- industrie „NEMI",Modclk.micrs voor HAARLEM KONINGINNEWEG 18 TELEFOON 12868 GRATIE VOOR KAPITEIN BORREN? NOG EEN VERZOEK. De Centrale Raad van het Verbond van Nationalisten te Amsterdam heeft, naar het Hbld. meldt een verzoekschrift aan de ko ningin gezonden, waarin hij zegt te betreu ren dat kapitein Borren tot eenige straf is veroordeeld, vooral, daar hij volop de mee ning is toegedaan, dat de hoofdschuldigen onvervolgd zijn gebleven, reden waarom eer biedig wordt verzocht kap. Borren gratie te verieenen. DE HEER VAN TYEN TE BELGRADO. MOEILIJK GEDEELTE AFGELEGD. Het Persbureau Vaz Dias meldt, dat de heer Van Tyen op zijn zakenvlucht naar Ne- derlandsch-Indlc. met zijn vliegtuig Woens dagmiddag om 15.35 te Belgrado is geland. De heer van Tyen was Woensdagmorgen om 8.42 van Weenen vertrokken arriveerde om 11.08 uur te Boedapest en startte van daar om 12.21 naar Belgrado. Dit gedeelte van den tocht bleek door de buitengewoon slechte weersomstandigheden, nl. mist. zware regens en krachtigen tegen wind bijzonder moeilijk. VAN DIJK MET DE A G R TE CAIRO. Aneta Vaz Dias meldt, dat bij de K.L.M. be richt Is binnengekomen, dat het eerste re tourvliegtuig, de P. H. A. G. R. Woensdag te 5 35 uur uit Bagdad is vertrokken en te 14.57 uur te Cairo is aaneekomen. Alles is wel aan boord. Heden wordt de reis voortgezet. Blijkens mededeeling van de Indische ad ministratie heeft het eerste retourvllegtulg ruim 2C? KG post aan boord. Hiervan is 138 45 K.G. bestemd voor Amsterdam (stad en verdere verzending). 45 94 K.G. voor 's-Gra- venhage en 1155 KG. voor Rotterdam. Voor tusschenliggende landen is 2.42 K.G. bestemd. Te Medan is nog 3.36 K G. post ingeladen, terwijl in Bangkok de stukken uit Saigon aan boord zijn genomen, bestemd Pat-iis en Amsterdam. NED. SPOORWEGEN. DE HERZIENING VAN HET R. D. V. Naar het Hbld. verneemt zal de Bond van Ambtenaren in dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen op 2 November as. een buiten gewoon congres houden ter bespreking van het voorstel om de herziening van het Regle ment Dienst voorwaarden een jaar uit te stellen. De Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel houdt voor dl'.zelfde doel een buitengewoon congres op 4 Novem ber a.s., terwijl de Centrale Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel op 8 November as. een dergelijk congres houdt. Op al deze conbressen zul door de respec tievelijke hoofdbesturen het door de directie der Nederlandsche Spoorwegen en den Per- soneelraad aanvaarde uitstel der herz.enlng verdedigd worden. De congressen worden te Utrecht ge houden. NIJMEGEN AANVAARDT HET BRUG- VOORSTEL. De gemeenteraad van Nijmegen heeft met algemeene stemmen aangenomen het voor stel van B. en W. tot aanvaarding van het voorstel van den minister van Waterstaat dd. 11 October j.l. om f 425.000 te aanvaarden als vergoeding voor veerrcchten en eventueele vergoeding voor wachtgeld voor overbodig personeel in verband met den bouw van de brug over de Waal bij dc Belvedère. De ge meente Nijmegen zal daarbij eenige finan- cieele offers brengen ln het algemeen belang door de derving van de veerrechten, die jaar lijks ongever f 100.000 opbrengen. AUTO-ONGEVAL OP DEN HAARLEMMER WEG. Woensdagavond tegen half zeven werd oen voetganger op den Haarlemmerweg bij den Nieuwen Hoofdweg te Amsterdam door een luxe-auto aangereden. De voetganger werd vrij ernstig gewond per auto van den G. G. en G. D. naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar hij ter verpleging werd opgenomen. De bestuurder van den auto reed zonder zich om het slachtoffer te bekommeren met gnLte snelheid door en bleef onbekend.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13