STATEN-GENERAAL. BINNENLAND TWEEDE KAMER. SPORT EN SPEL HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 23 OCTOBER 1930 „GEEF ONS ARBEID" VERBODEN. DOOR DEN BURGEMEESTER VAN HEERLEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cu. per raff* 22 October. Het sprckerslijstje over de Vlootwet nog niet uitgeput. Ls er nog neutraliteits- handhaving mogelijk? Oude vragen opnieuw aan de orde. Het wordt tijd, dat er een beslissing valt. (Een feitelijke mededeeling als'ouverture! Zooals vannacht reeds te voorzien was, is de motie-Cramer inzake boven-Dlgocl door de Kamer niet aangenomen, met 5622 stem men. De discussie over de Vlootwet duurt nog steeds voort. Nu reeds drie middagen. En nog is het einde niet te zien van het sprekers lijstje. Toch zou het wenscheiijk zijn, wan neer dat einde maar spoed.g kwam. Zeker na den dag van heden, nu alle politieke groepen zich hebben doen hooren, nu ook dit mocht verwacht worden de s.d. fractie leider, Ir. Albarda, zich heeft doen hooren, nu ook een vertegenwoordiger der R.K. de mocratische" groep, de heer Max van Poll het woord heeft gevoerd. Alle Kamer-nuances hebben we nu gehad. En wij gelooven dat het nu genoeg is, wijl zoo langzamerhand aan belde zijden van den draad de argumenten uitgeput raken. De spanning is er nu uit- Nadat de heer van Poll had gesproken liep de Kamer leeg dat was wel niet prettig voor de heeren Zandt, Schaepman en v. d. Helde, maar dit lot staat loder Kamerlid op zijn tijd te wachten. De spanning is er uit, nu de einduitslag duidelijk vaststaat: de vlootwet-Dcckers zal worden aangenomen met een flinke meer derheid. De sprekers van de kleinere partyen, die vanmiddag aan het woord waren, maakten niet veel indruk. De heeren Braat en Vos, die tegen het ontwerp zijn en Ds. Zandt, die voor het ontwerp Ls. De heer Braat het is nu eenmaal niet anders weet altijd de Lachlust op te wek ken en lacht dan zoo heerlijk mee om zijn eigen opmerkingen, die gewoonlijk niet door een overmaat van Intelligentie gekenmerkt zijn. De heer Vos verklaarde zich voor ont wapening en daarom tegen het ontwerp van Dr. Deckers In een heel kort speechje en Ds. Zandt riep de regeering op tot landsverde diging als een plicht haar door de Schrift opgelegd, de H. Schrift, die ook op vele plaat sen heeft uitgesproken, dat er altijd oorlogen zullen zijn. Met die realiteit moet worden rekening gehouden zei Ds. Zandt. De andere woordvoerders van hedenmid dag waren de heeren Tilanus (c.h.)e Albarda (s.d.), v. d. Poll (r.k.) Schaepman (r.k.) en v. d. Helde (s.d.) Allereerst de heer Tilanus dus. De ch.-afgevaardigde zag in de petitionr.e- ment-actle een beroep op het gevoel van het volk, waar een beroep op het verstand juister zou geweest zijn. Hij kan daarom liet petitio- nement niet veel waarde toekennen. Geen andere waarde, dan voor de s.da.p. zelf, nJ. propagandistische. Ook de heer van Poll. al had hij dan. en wilde daarop niets afdingen, eerbied voor het groote aantal namen, die er op vereenigd werden, sloeg de werkelijke ^seteekenis van het petitionnement niet hoog aan en zulks, wijl naar zijn meening, de voorstellingen, waarmede het bij het volk werd ingeleid, niet overeenstemden met de werkelijkheid. Hij heeft 't later uitvoerig betoogd, dat het vlootontwerp-Deckers. geen uitbreiding be teekende. geen meedoen was aan bewapenlngs wedstrijd en geen verzwaring van militaire uitgaven zou brengen, zooals het adres dat heeft vastgesteld. De heer Albarda verdedigde het petition nement, niet tegen den heer van Poll dat kan hij niet, wijl deze hem op de sprekers lijst opvolgde maar tegen degenen, die vele der handteekeningen hadden gewraakt. De hoer Albarda constateerde, dat waar een foutieve of een dubbele of een dubieuze naamstelling onder het adres had gevonden, deze oogenblikkelijk werd geschrapt. Hij ver dedigde degenen, die met de lijsten hadden gewerkt. Maar wat zei hij leggen die enkele fouten gewicht in de schaal? Welnu wij trekken gaarne 10% af van het totaal. Dan ls het aantal handteekeningen nog groot genoeg om indruk te maken. En ove rigens: hij wees degenen, die bezwaren had den op de critiek die er in 1878 werd geuit over het petitionnement voor de Scholen met den Bijbel. Het adres van „Kerk en Vrede" kwam ook ter sprake. Niet alleen, dat Ds. v. d. Heide den gongslag van dat adres voor de Kamer heeft uiteengezet in korte woorden: het Christendom, om zijn hoogheid, eischt ont wapening er werd ook een uitspraak van den heer van Dijk, den oud-minister nader in den kring van aandacht getrokken. Deze toch zei gisteren: wanneer er bij de onder teekenaars van Kerk en Vrede orthodoxe predikanten zijn, dan kan ik deze daarom niet meer orthodox noemen. Dit ging niet alleen Ds. v. d. Helde te ver. ook de heer Tilanus verzette zich ertegen. De heer Tilanus heeft den wagen van ont wapening mede aangeraakt. Hij onder scheidde drie soorten van ontwapenaars. De eenzijdige bewapenaars de communisten. De politieke gevoelsontwapenaars de sociaal-democraten. En de lntellectueclc ont wapenaars de vrijzinnig-democraten. Wat de tweede groep betreft, geloofde hij dat deze van de ontwapeningsleus gebruik maken als propagandamiddel voor het socialisme, waar bij zij niet aarzelen op te wekken tot revo- lutlonnalre daden, wanneer 't tot oorlog zou komen. Wat de derde groep betreft, hier is de heer TlLanus vooral met den heer Mar chant in discussie getreden, waar deze Dinsdag de bekende stelling van Prof. van Embden nog eens had verdedigd, dat er met de nieuwe internationale positie, waarin ons land gekomen is door toetreding tot den Volkenbond, geen sprake meer kan zijn van neutraliteltshandhavlng. Dit nu weersprak de c.h. afgevaardigde. Hij zelde, dat, op grond van het Pact van den Volkenbond er nog vier >o:-ten nentraliteitshandhavlng moge lijk bU von: wanneer wij ons, wegens onze geografische ligging aan het bestraffen van een misdadiger-staat zouden onttrekken: wanneer wy niet zouden kunnen instemmen met het aanwijzen van een bepaalden staat als misdadiger: wanneer wij ons afzijdig zou den houden wijl niet de Raad van den Vol kenbond eenstemmig een staat als misdadi ger zou aanwijzen en ten slotte, wanneer er naar de bewoordingen van den Volkenbond een gewettigde oorlog zou uitbreken. Ove rigens wilde de heer Tilanus ook rekening blijven houden met het feit; dat bij een mogelijken wereldoorlog de Volkenbond uit een spatten zou. En dan heeft ons land ook een groote taak voor Indië waardoor velen in ons land brood verdienen. Ook de heer van Poll heeft op die betee- kenis van Indië gewezen, als mede hem aan leiding gevende tot zijn stem voor de Vloot- wet-Deckers. De heeren Tilanus en van Poll hebben bel den groote verschillen gezien, tusschen de Vlootwet-'23 en die welke thans aan de orde is. Zij wezen op de politieke beteekonis van de eerste 'men wilde toen de coalitie boeken) zij wezen ook op het binden voor jaren, het welk h l. aanwezig zou geweest zijn. wanneer oen Vlootfonds zou gevraagd geworden zijn. Thans Is dat gebonden zijn niet aanwezig betoogde de heer van Poll en hij wees op het feit, dat de Kamer destijds den tweeden termijn reeds heeft afgestemd van den krui ser Celebes. Beide heeren konden ook niet Instemmen met degenen, die zeiden, djt de Vlootwct- Dckers een vlootuitbreiding beteekende. Hoe kan dat vroeg de heer van Poll wanneer de jaarlljksche uitgaven niet toenemen? Dat ons land aan den internationalen bewa peningswedstrijd zou deelnemen met het vIootplan-Deckers noemden zij absurd, bij vergeiyking van onze Marine met die van andere Staten, mee vergelijkende de opper vlakte te verdedigen land, van ons en de anderen. Gewezen werd voorts op Denemarken, als een land, waarmee men Nederland niet mocht vergelijken. Ons land heeft geen ge broken kustlijn had de heer Albarda ge zegd Denemarken met zijn vele eilanden wel. Toch heeft Denemarken veel minder zeemacht. De heer van Poll merkte hiertegen weer op, dat Indië's kustlijn toch nog veel langer is dan die van Denemarken en dat vergelijkenderwijze onze vloot dan 20 maal zoo sterk moest zijn als de Deense he vloot van het oogenblik. Wat onze vloot niet is. Ten slotte de beide heeren, en natuuriyk ook de heer Schaepman, die geen nieuwe gezichtspunten meer opende, hebben vooral op de beteekenls van Indië voor ons land en op de beteekenis van onze zeemacht voor Indië gewezen. Zij hebben ook de zeemacht zooals alle weermacht gezien als noodzakelijke machtsvorming tot handhaving van heb recht. De heer Albarda Ls en blijft toch altijd nog de beste spreker zijner fractie. Dat bleek weer vandaag. De kwestie van het gebonden zijn der Ka merleden, wanneer zij vóór het ontwerp- Deckers, waaraan een vlootplan ten grond slag ligt. zouden stemmen was voor den heer Albarda niet voor tweeërlei oplossing vat baar. Zag men de dingen formeel, ja. dan was de Kamer vrij. Maar feitelijk? Neen zei de heer Albarda wanneer de Kamer a zegt, moet zij ook b zeggen. Ook op de vraag van de vlootuitbreiding achtte de heer Albarda het antwoord evi dent. Wanneer de regeering bij hetgeen, waar mee men het tot nu gedaan heeft vloot èn reserve nog een schepje ga,at doen, is dat dan uitbreiding of niet? Overigens zal waar de regeering In de stukken vastlegt, dat er geen uitbreiding van personeel plaats hebben zal overigens zal. naar de mee ning van den heer Albarda de regeering ge dwongen zijn over te gaan tot bemanning van de uitbreiding der vloot, wijl men geen schepen onbemand zal willen laten. Dat zal leiden tot meer uitgaven voor Nederland en Nederlandsch-Indië. De eene daad eischt de andere. Verschillende woordvoerders ook van daag weer Ds. Zandt verklaarden met de wetsvoordracht te kunnen instemmen, we gens het gebeurde op Curacao. Hebben wij daar, voor de verdediging ee.n schip noodlg als het aangevraagde flottieljevaartuig? Neen. zei Ir. Albarda, we kunnen dat met kleinere schepen af, mee politie-vaartulgen. Op dit punt staan de heeren van Poll en Schaepman blijkbaar ook tegenover den be windsman. Niet wat den kruiser betreft hier staan de beide R.-K. afgevaardigden aan de zijde van de heeren van Dijk en Tilanus. die bel den ook den kruiser zoo willen bouwen, dat hij 20 c.M. geschut zal kunnen dragen. Dat de marine-officieren op een sterker bewa penden kruiser aandrongen, kon de heer Albarda begrijpen. Dat is een brokje beroeps eer. Ook vandaag is de s,-d. fractie voorgehou den de houding van socialisten in andere landen. Daartegen kwam de heer Albarda op. Scherp! Wij laten ons. aldus de s.-d. lei der, onzen weg niet voorschrijven door be- ginsel-genooten elders, evenmin behoeven die beginselgenooten, elders zich hun weg door ons te laten voorschrijven. Uitvoerig heeft de heer Albarda het werd tegengesproken door den heer Van Poll de R.-K. party verweten, dat zij by de verkiezingen het kiezersvolk niet heeft voor bereid op den aanbouw, die nu door minister Deckers werd aangevraagd. Ook heeft hy de R.-K. fractie verweten ,dat deze alt.yd veel critischer staat tegenover een Protestantsch minister van Defensie, dan tegenoven een R.-K. minister van Defensie dien zy dan slaafsch tegemoet zou treden. De heer Albarda heeft aan het eind gezegd, dat. het meedoen aan den bewapentngswed- stryd, waarvan het voorstel-Decl;«rs spreekt, een klein land niet past. Ten slotte: de heer v. d. Heide, betoogend dat het Christendom uitbannirfc van der. oor log eischt, heeft in dat betoog de gedachte verdedigd, dat ook een oorlog, op r»?ht ge grond. niet kan doorgevoerd worden. in een „rechtmatigen oorlog" het recht heel spoedig onontkoombaar moet worden opge offerd aan de harde noodaakeiykheid. INTIMUS. Volk verneemt uit Heerlen: Op 30 September, dus drie weken geleden, werd de aanvrage voor de opvoering op 30 October van „Geef ons arbeid" door het Groot Volkstoneel ingezonden en eindelijk komt nu, na lang traineeren, tien dagen voor den dag der opvoering de mededeeling van den burgemeester, dat het verzoek wordt af gewezen. Uit uitlatingen van den burgemeester te genover den bestuurder van het Instituut viel af te leiden, dat de burgemeester aanvanke lijk weinig bezwaren had, waarom het ver moeden gewettigd is, dat het niet alleen onze burgervader is, die hier de hand in het spel heeft. In een telefonisch onderhoud, hetwelk wij met den burgemeester hadden, weigerde hij pertinent de motieven mede te deelen waarom de vergunning voor de opvoering ge weigerd werd. Door de bestuurders Ls daarom alsnog een conferentie met den burgemeester aange vraagd. HET JUBILEUM DER VRIJE UNIVERSITEIT. REDE VAN DS. T. FERWERDA. Woensdagochtend vond geen vergadering plaats, zoo meldt de N.R.Ct., daar de tijd zou worden besteed om den gasten van buiten de gebouwen der Vrije Universiteit te laten zien, terwijl inzonderheid prof, dr. J. Watertnk groepen van deelnemers ontving in het Psy chologisch Laboratorium aan het Valerius- plein, teneinde een indruk te geven van zUn arbeid. Woensdagmiddag is opnieuw vergaderd in het Concertgebouw, ditmaal onder voorzitter schap van prof. mr. A. Anema, hoogleeraar juridische faculteit. Na een kort openings woord van prof. Anema was het woord aan ds. T. Ferwerda, Geref. predikant te Amster dam en curator der Vrije Universiteit. Nadat spreker met een enkel woord zyn groot leedwezen had uitgesproken, dat de heer Idenburg door ongesteldheid verhinderd werd in deze vergadering het woord te voe ren ,kwam hij tot zijn eigenlijke onderwerp, waarin hij enkele opmerkingen maakte over Calvinistische geestdrift voor de wetenschap. Die geestdrift is hierom zulk een opmerke- ïyk verschijnsel omdat zij zich niet beperkt tot een kleine keurbende van geleerden, maar leeft in de harten van duizenden eenvoudi- gen. Op de vTaag, hoe die geestdrift gewekt is, vindt meh het antwoord bij Groen, die in het inleidend hoofdstuk van zijn „Ongeloof en Revolutie" opmerkt, dat de liefde van Christus, die de menschen in hun persoon lijk leven ervaren hebben, hen moet opwek ken en dringen tot verheerlijking Gods over al waar Hy verheerlijkt kan worden. In dien zin kan merkt Groen op ook beoefening van verschillende wetenschappen evangelie- belijden genoemd worden. In deze woorden, waarin zich reeds onbe wust het verlangen uitspreekt naar een in richting voor Gereformeerd hooger onder wijs, is Groen door ons.volk verstaan: zoowel bij hem als bij den eenvoudigste is de geest drift voor de wetenschap gewekt in de bin nenkamer Gevoed wordt deze geestdrift verder door den strijd dien zij ontmoet, gelyk verzet al tijd tot hooger bezieling prikkelt. De Groene Amsterdammer, die kort na de opening van de Vrije Universiteit een belangwekkend ar tikel wydde aan de beantwoording van de vraag, welke bedoeling de oprichters daarbij dreef, merkte een halve eeuw geleden reeds op, dat zich in het geestesleven van dien tijd een proces van steeds verder voortgaande ontkerstening manifesteerde en het blad beschouwde het in het leven roepen van deze Gereformeerde Universiteit dan ook als een daad van verzet tegen den achteruitgang van het Christendom. Dat proces heeft sindsdien, al nam het ook in sommige opzichten andere vormen aan. niet stilgestaan. In de toonaangevende krin gen wordt met de openbaring Gods op schier geen enkel terrein meer rekening gehouden. Dit ontstellende verschynsel maakt op den Calvinist diepen indruk; het bindt hem te sterker de roeping op het hart om midden in het leven voor zyn God uit te komen en prik kelt hem tot nog dieper en sterker geest drift. HET EXPLOSIE-GEVAAR IN ONZE MIJNEN. KANS OP ONTPLOFFING ZEER GERING. die zich door de schacht naar boven verplaatst zulke groote verwoestingen aan de boven- grondsche gebouwen zouden zyn aangebracht, daar alles hier veel ruimer gebouwd is. Rampen zocals de huidige zijn geen uitzon dering. Oa. te Karwin in Tjechoslovakije, waar eveneens de schachttoren werd om geworpen. en te Ha mm in Westfalen, heb ben zij zich enkele jaren geleden voorge daan. In beide gevallen ontwikkelde de explosie zulk een groote energie, dat zij zich van het ondergrondsche bedrijf naar het bovengrondsche verplaatste en in beide deelen van het mijnbedrijf haar verwoestingen' aan richtte. HET GOOISCHE RESERVAAT. VOOR BIKBERGEN WORDT ƒ880.000 GEVRAAGD. Naar het Volk uit Bussum verneemt, heeft in een bijeenkomst van raadsleden de bur gemeester mededeeling gedaan van den stand van zaken voor het reservaat-plan. De verkoopsvoorwaarden van Stad en Lande, zooals die werden medegedeeld, zijn sinds lang gepubliceerd; als koopsom voor Bikber- gen en omgeving werd f 880.000 genoemd. Een specificatie van dit cijfer kon nog niet worden gegeven. Wel werd gezegd, dat Am sterdam den aankoop van deze terreinen als nadrukkelijke voorwaarde voor zijn deelne ming heeft gesteld. Het bedrag werd door zeer vele raadsleden hoog gevonden, doch men zal de terreinen eens in oogenschouw nemen, terwyi door een annuïteitsleening, welke door de combinatie gezamenlijk zal worden aangegaan, de lasten, die voor Bus sum op circa f 250.000 worden geraamd, aan merkelijk zullen worden verlicht. Het ligt in de bedoeling, dat in alle Gooische gemeen ten een eensluidende voordracht wordt in gediend. Nadat de raadsfracties zullen heb ben vergaderd, zal men ook met de overige gemeenteraden in overleg treden. DE „VERTROUWENSHANDEL" TE AMERSFOORT. DE DIRECTEUR VAN VERDUISTERING VERDACHT. Het Volk verneemt uit Amersfoort: Reeds geruimen tijd waren er bij de „Ver- trouwensveehandel" moeilijkheden gerezen van financieelen aard, totdat deze van zoo- danigen omvang werden, dat de directeur O. H. door de marechaussee te Leusden werd gearresteerd en in de kazerne aldaar in ver zekerde bewaring werd gesteld, verdacht van verduisteringen van een aanzienlijk bedrag. Vele kleine boeren zijn thans de dupe ge worden van deze practijken. Reeds moet aan het licht gekomen'zijn, dat de directeur van de V. V. H. verschillende waardelooze accep ten heeft afgegeven. Vele boeren hebben een dubbel stel accepten geteekend en kunnen nu door de wet worden verplicht ook twee maal te betalen. De directeur blijft voorloopig aangehouden en het onderzoek is in vollen gang. VOETBAL. DE DUITSCHE BEROEPS- SPELERSBOND EN DE F.I.F.A. TOELATING GEVRAAGD. De dezer dagen opgerichte Deutscher Pro fessional Fussballverband heeft by de F.I.F.A. een aanvraag ingediend om toe gelaten te worden als lid van deze Internationale. Bij informatie by den heer C. A. W. Hirsch- man secretaris van de F.IF.A., deelde deze aan het Persbureau Vaz Dias mede, dat hem zulk een verzoek nog niet bereikt had. De heer Hirschman voegde er evenwel aan toe, dat van toelating geen sprake kan zijn, daar de statuten Ytm de F.I.F.A. het niet toelaten, dat meer dan één voetbalbond uit een land lid van de F.I.F.A. kan worden. NEDERLANDSCH PROEF- ELFTAL—FULHAM (0—3) 1 minuten doelpuntte de rechtsbuiten van de gasten, Tempte, uit een voorzet van links en na een half uur spelen kopte Van Heel den bal terug ln de richting van zyn eigen doel, juist naar den Engelschen midden voor Avey, die geen moeite had om v. d. Meu- len te passeeren '03). Daarna heeft Van Kol uit een vrijen schop den bal hard op doel geschoten, waarby de Engelsche doelman het leder over de lat heeft gewerkt. Lagendaal lost daarna nog eens na een goeden ren van verren afstand een hard schot, dat van den paal in het veld terugstuitte, maar overigens waren de Engel schen in de meerderheid. Zoo kwam het einde. Het Hollandsche elftal zal wel niemand hebben kunnen voldoen. De moeilijke omstan digheden in aanmerking genomen heeft de verdediging goed gespeeld. De spil Andriessen begon heel slecht, maar later heeft hij goed verdedigd. Zijn aanvallen evenwel lieten te wenschen over. Van Heel bleek te weinig snelheid te heb ben. De beste middenspeler was wel Rep. In de voorhoede waren de vleugelspelers matig. Mulders, de linksbinnen, heeft hard gewerkt en deed verschillende goede dingen. Lagen daal heeft als rechtsbinnen, welke plaats hU de laatste 20 minuten innam, veel beter ge speeld dan als midden-voor. Van Osch voldeed over het algemeen ook niet. De samenstelling van het Nederlandsch-Elftal. Na afloop van den wedstrijd tusschen het voorloopig Nederlandsch elftal en de Engel sche professionals Fulham heeft de Techni- sche Commissie van den K.N-V3. het defi nitieve elftal samengesteld, dat op 2 Novem ber as. te Zürich de Nederlandsche kle;iren tegen Zwitserland zal verdedigen. De samen stelling luidt als volgt: H Doel: Van der Meulen (HJF.C.) Achter: De Bruin (Hermes-D.V-S.), Van- Kol (Ajax). Middenlinie: Kools (N-A.C.), Andriessen (Ajax). Van Heel (Feyenoord). Voorhoede: Adam (H.V.V.), Lagendaal (Xerxes), Groenendyk (Feijenoord), Mulders (Ajax), Van Nellen (D.H.C.). Reserves: Odijk (Hollandiaan), Wanders (Wageningen), Entjes (Heracles), Van Ever-^ dingen (Portuna). In het thans definitief gekozen elftal zijn dus opnieuw eenige spelers van het „voor- loopige" dat toch al een belangrijke vernieu wing beteekende, weggelaten. De vervanging van v. Reenen zal slechts verwonderen, tot men de ware reden, een blessure weet. Groe nendijk van Feijenoord is een noodschot.. Maar wie weet, misschien openbaart hij zich als de ideale midvoor, op wien wij reeds zoo lang vergeefs wachten.. Zulke verrassingen komen wel eens voor. Rep is vervangen dooi; Kools, welke laatste daardoor als het ware gerehabiliteerd is. Dit lijkt ons verstandig, want al moge Kools tijdelijk beneden zijn vorm spelen, hij heeft internationale routine en is een van de weinige fijne voetballers die wij tegenwoordig hebben aan te wijzen. De meeste bestrijding zal wel de vervanging van Gerritse door den ex H. V. V.'er Adam vinden. Men mag echter één belangrijk ding niet uit het oog verliezen. Adam woont in Zwitser land, is dus volkomen geacclimatiseerd en kent bovendien de Zwitsersche spelmethode precies. Hij zal wel voldoen, althans voor deze speciale gelegenheid. Alles bijeengenomen is dit elftal nog zoo gek niet, hoewel de voor hoede in haar heterogene samenstelling een. groote vraagteeken blijft. DUITSCHE BEROEPS VOETBALBOND GESTICHT. KEULEN, 22 October (VD.) Dezer dageii is te Keulen de Duitsche Beroepsspelers Voet balbond opgericht, die geheel op het stand punt van het professionalisme staat en dus lijnrecht tegenover den D. F. B. (Deutscher Fussball Bund). Reeds zijn vijf vereenigingen als lid toegetreden. Het ligt in de bedoeling een groep van 20 elftallen te vormen, die later kampioens wedstrijden tegen elkaar zullen spelen; er zullen dan twee klassen worden gevormd, ieder bevattend tien clubs. WIELRIJDEN MOESKOPS TE ALGIERS GESLAGEN. Te Algiers werden wielerwedstrijden ge houden voor sprints De uitslagen luiden: Sprint: 1. Michard (Frankrijk), 2. Moeskops (Nederland). Sprint met voorgift: 1. Michard (Frank rijk), 2. Moretti (Italië). 3. Faucheux (Frank rijk). HENGELEN. VISCHLUST. Deze vereeniging hield een onderlingen wed stryd op baars in de Ringvaart te Sassen- heim. Te 5 uur vertrok men van de Groote Markt en om half zeven werd er begonnen. In totaal werden 64 stuks gevangen. Na af loop van den wedstryd ging men naar het clubgebouw by den heer Breems aan de Paul Krugerkade, waar de prijzen door den voorzitter, den heer Robbi, bekend gejnaakt werden. Eerste prys J. Vennis 15 stuks; 2de prijs G. v. d. Burg, de grootste, 3e prijs B. Coolen 11 st.. extra prijs geschonken door den heer v. d. Weide, werd gewonnen dcor v. d. Brug. BILJARTEN. PROF. DROST—O.V.S. Dinsdagavond gaf prof. Drost voor de le den der biljartclub „Onderlinge Vriend schap" een biljart-séance in haar clublokaal aan de Lange Begynest-raat. De prof. speelde 600 caramboles cadre en zijn partner Sister- mans 125 libre. By het trekken wint Sister mans den tess en speelt voor. Hij poedelt, waarop de prof een serie maakt van 81 car.. Sistermans antwoordt met éen car. waarop de prof met een serie van 42 antwoordt. Als er 9 beurten zyn gespeeld, staat de party 421 voor de prof. De tegenparty heeft dan 26. Hierna wordt even gepauzeerd. De prof moet nog 177 car. maken waarvoor hy nog 4 beurten noodig heeft. De laatste serie was 116 car., zoodat de prof. met een gemiddelde heeft gespeeld van 4271 car. Er bestond voor deze séance zeer veel belangstelling. Hierna werden nog eenige kunst- en fantasiestooten gegeven. De correspondent van de Tel. te Heerlen schrijft aan zyn blad: Nu zoo ln de nabijheid van onze mynstreek een mijnramp van groote afmetingen heeft plaatsgevonden, ls het te begrijpen, dat er in de rijen van de 37.000 mynarbeiders, die hier werkzaam zyn en by de bevolking een verhoogd angstgevoel voor hun arbeid is ont staan. Een dergelijke catastrophe, die nu te Alsdorff honderden slachtoffers eLscht, moet wel een diepen indruk maken op hen die van dag tot dag in een omgeving ver- keeren, waar mij-ngas en koolstof in vrywel dezelfde verhouding aanwezig zUn. Het zou interessant zijn te vernemen hoe het met onze mynen staat ten opzichte van het explosiegevaar. Wy hadden daartoe een on derhoud met een op dit gebied zeer deskun dig mynarts, die een ernstige studie van het vraagstuk in binnen- en buitenland heeft gemaakt. Tot nog toe deelde onze zegsman mede, zyn wy in Nederland byzonder goed van het explosiegevaar afgekomen, slechts de mynrainp op staatsmUn Hendrik te Brunssum, een tweetal jaren geleden, eischte ,13 dooden, eveneens tengevolge van een expkVe, n.l. een myngas-kooLstof ontploffing. Eenige jaren daarvoor werden by een mijn- gasontploffing op staatsmijn Emma te Tree beek vier arbeiders gedood. Verdere voorbeelden van mUnon ge vallen door ontploffing zyn in de geschiedenis van onzen myubouw niet aan te wijzen. In ver gelijking met tal van andere districten is de kans op ontploffing in ons myngebled zeer gering. Voornamelijk moet het worden toegeschreven aan ce moderne en goede outilleering dezer bedryven. de uitstekende veiligheidsmaatregelen en ook aan de aan geboren voorzichtigheid der Nederlanders. Het zou ook in het Limbuxgsche mijndistrict niet licht voorkomen, dat bij een explosie, De Engelsche beroepsclub ..Fulham' heeft -op Spangen, waar ongeveer 10.000 menschen aanwezig waren, met 30 van het Neder landsche'. Proef-elftal gewonnen. Tydens de eerste helft regende het hard, zoodat het toch al gladde veld zeer moeilijk bespeelbaar was. De bal schoot erg door. zoo dat balcontrole zeer moeilijk was. Ook de beroepsspelers, dfe de techniek van het spel veel beter beheerschten dan de Hollanders, waren daardoor reeds in het voordeel, maar ook physiek waren zij dat, terwyi zij boven dien nog stuk voor stuk sneller waren. De 30-overwinning der Engelschen is dan ook niet geflatteerd. Na 10 minuten spelen werd de eerste Hol landsche aanval, waarin Van Reenen man keerde. op wiens plaats Lagendaal stond, ter- wyl als rechtsbinnen van Ósch (A.D.O.) fun geerde, gevaariyk. Lagendaal bracht den bal op. passeerde een achterspeler, de tweede maakte hands ln het strafschopgebied, maar scheidsrechter Van Moorsel gaf een vryen schop op den rand van het strafschopgebied- Van Heel schoot toen. De doelman stopte, liet den bal vallen, maar er was geen enkele Hol lander in de buurt om van de situatie te profiteeren. Na 20 minuten doelpuntte de linksbinnen van Fulham, Griffiths, toen Van Kol miste (0—1>. Er was eigeniyk slechts één enkele mooie Hollandsche aanval vóór de rust, toen de bal na goed samenspel van het Hollandsche doel naar het Engelsche werd gebracht. Van Nellen schoot echter uït een voorzet van Van Osch over de lat. Gerritse heeft voor de rust nog een kans om een doelpunt te scoren gemist. Hy stond n.l. vlak voor doel. De rust kwam met 01. Ook in de tweede helft waren de buiten landers sterker. Een paar goede schoten van Mulders en Gerritse vielen te noteeren. Na 18

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 14