HOLLANDSCH ZWITSERSCHE REEPEN H.D. VERTELLINGEN ZIEKENHUISVERZEKERING. STADSNIEUWS BURGERLIJKE STAND DE MYSTERIEUSE VERDWIJNING. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 23 OCTOBER 1930 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden)' door HASSE ZETTERSTRöM. Tante Olivia INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Tante Olivia ïs acht-en-zeventig jaar, is echter desniettemin een zeer mobiele vrouw misschien iets te mobiel en levendig voor den slappen tijd, waarin wij ons thans bevinden. De meeste lichaamsdeelen van tante Olivia zijn echt. Haar tanden zijn echt, haar haar is bijna echt en haar tong heeft zij helaas van niemand anders. Tante Olivia gaat met ons om. Wij hebben haar totaal gratis gekregen zooals men oude familieleden krijgt. Wanneer tante Olivia op bezoek komt, dan be speuren wij haar nadering twee kwartieren te voren. Er gaat een ijskoude luchtstroom door de kamer, deze of gene staat op en zegt; „Tante Olivia is in de buurt!" Iemand anders zegt: „Nu gaat zij Juist den hoek om. Wat zullen wij doen?" Niemand valt iets in. Wij zitten stijf ge boeid door het xïoodlot, dat ons verwacht. Tante Olivia heeft gebeld. Iemand heeft opengedaan en gezegd, gelijk men helaas pleegt te zeggen: „Hoe aardig, tante, dat u gekomen bent! Wij hadden het er juist over. hoe prettig het zou zijn, wanneer u eens aankwam." Olivia kleedt zich in de vestibule uit, niet alles, wat zij aan heeft (gelukkig) maar een groot deel, en wij zijn haar behulpzaam. Zij zinkt neer op een stoel, kijkt ons met strengen blik aan en zegt; „Het is geen genoegen, heden ten dage op straat te zijn". En dan denken wij: wie er nu toch buiten op straat zou zijn! Ergens, onverschillig in wat voor een kleine, eenvoudige, onbeteeke- nende straat of zelfs in een armzalige steeg! „Gisteren is een man voor mijn deur door een auto overreden." zegt tante Olivia, „voor m ij n deur." precies alsof zij verlangde, dat de man zooveel verstand had moeten heb ben, ergens anders te gaan staan, voor de deur van andere menschen. ..Is hij gestorven?" vroeg remand, om zijn belangstelling te toonen. „Dat weel ik niet," zegt Olivia, „maar de chauffeur Is blijven leven, de lummel! De ziekenwagen kwam, maar er kwam natuurlijk niets van de zaak. Hier in de stad mogen ze rijden zooals ze willen". „Misschien is hij den auto in de weg ge- loopen," zegt Iemand, die moedig en flink is Tante Olivia ziet den brutale aan en ant woordt; „Geen mcnsch loopt een auto ln weg! De auto's loopen ons In den weg! Denk daar wel aan. jongen! En hoe maak je het wel op school?" ..Slecht", zegt de moeder van den jongen. „Hij leert zoo moeilijk". „Dat heb je van je vader." zegt tante Olivia en dan tracht ik bezwaren tc maken en weg te komen, maar verscheidene oogen smeeken mij. te blljvep. Tante Olivia ontdekt Elisabeth, die bevend op een stoel bij de deur zit. „Het meisje groeit niet", zegt tante. „Zij is precies even groot als zes maanden ge leden." „Nou", zegt Elisabeths moeder, ..zij is heel goed gegroeid. Gisteren was er een heer hier, die zeide, dat hij haar ternauwernood her kende „De menschen praten zooveel." zegt tante. „Zij is ln haar groei blijven staan. Ik geloof, dat zij rachitis heeft. Jelui moest haar mét grootmoeders zalf inwrijven en haar lever traan met staal geven. Dat is goed". Elisabeth werd doodsbleek Levertraan fs het ergste, dat zij kent. ook zonder staal, en zij besluit, den volgenden keer naar den zolder te gaan cn zich te verschuilen, wanneer tante Olivia komt. Het wordt een oogenblik stil, desniettemin gaat er geen engel door de kamer. Dan zegt tante Olivia: Mevrouw Sköldebrand is gisteren geope reerd. ZIJ had acht-en-veertig galsteenen". „Dat was niet weinig." zegt Emanuel, die goed in rekenen is. „Hebben zij die er alle maal uitgenomen?" ..Wat dacht je dan? Meende Je, dat ze er een paar ln hadden gelaten?" „Ja Ik dacht, dat er een paar in zouden moeten blijven". „Je kinderen," zegt Olivia en wendt zich tot mij, ..zijn niet zoo intelligent, dat het hin derlijk is." Emanuel staat op, gaat achter tante Oli via's stoel staan en steekt zijn tong uit, zoo ver hij kan. Emanuels moeder ziet hem met angstige blikken aan en tante Olivia zegt: „Gisteren heeft Charlotte Edelgren opge houden „Zoozoo, wat heeft ze?" vroeg ik. „Het ls een plotseling geval, zij is Zondag begraven. Daar maakt men geen grapjes over.'- „Pardon, lieve tante, ik had u niet goed verstaan". „Jij verstaat nooit Iets ernstigs. En voor het overige vind ik, dat het hier tocht". „Dat is niet mogelijk. Alles is overal dicht' „Wanneer lk zeg. dat het tocht, dan tocht het. Tocht is bijzonder schadelijk voor mij." Hier trok Emanuel zich terug en maakte zacht de deur open. die naar de vestibule leidt. Zelfs ik merkte, dat het tochtte. Tante Olivia ging. Wij trachtten, haar tot het mid dagmaal te behouden. Zij weigerde. Zij wilde naar een lamme vriendin. Wij lieten tante Olivia gaan en zeiden stil en langzaam ge beden voor de lamme vriendin. Maar nu zijn wij tante Olivia kwijt. Zij zal nooit meer terugkomen. En dat is zoo ge beurd: Op een dag, toen wij merkten, dat zij zou komen, zij stapte juist uit de tram, om onze straat in te slaan, zeide ik tot de verzamelde familie: „Wanneer wij tante Olivia eens een groot genoegen bereidden! Wanneer wij ons alle maal ziek hielden! Niets maakt haar zoo spraakzaam en frisch als ernstig zieke menschen". Allen gingen er mede accoord. Wij kleedden ons met razende snelheid uit alleen ons dagmeisje verzette zich aanvankelijk, maar liet zich overhalen, nadat haar beloofd was, dat zij des avonds weer mocht opstaan en naar de bioscoop gaan. Juist toen wij in onze bedden waren gekropen, belde tante Olivia. Ik sleepte mij naar de deur en deed open. „Wat is er aan de hand?" zeide Olivia, „ben je ziek? Waarom ben je in je pyjama?Of ben je nog niet opgestaan?" ..Kom binnen," fluisterde lk heesch. „De heele familie is bedlegerig. Er woedt een of andere epidemie. Uitslag op het geheele lichaam. Tante Olivia rukte haar mantel uit en ging naar binnen. Zij ging van de eene kamer naar de andere, van het eene bed naar het andere, voelde de polsen en wilde de temperaturen meten, maar werd daarin ver hinderd, want Emanuel sprong op en ver stopte den thermometer. Zij maakte heet water in de keuken en gaf Mathilde, het meisjes, twee eetlepels wonderolie. „Dat is het ecnige, dat bij zulke menschen helpt," zeide zij. Mathilde nam de wonderolie in, nadat ik haar achter den rug van tante Olivia een biljet van vijf kronen had laten zien. Toen dit klaar was, trok tante Olivia zich in de eetkamer terug, waar zij op den divan ging zitten, om het geval te overpeinzen. Dat had ik venvacht. Op een teeken van mij stormden wij allen ui<- de bedden de eet kamer in, trokken tante Olivia van den divan en begonnen in een kring om haar heen te dansen, terwijl wij riepen: „Het was allemaal maar een grap, tante Olivia! Wij zijn heelemaal niet ziek! Het was alles maar een grap! Wij zijn heelemaal niet. ziek!" Sindsdien is tante Olivia niet meer bij ons geweest. En wij hebben het ook niet gewaagd, haar op te zoeken. Zij zou ons misschien in liet geheel niet ontvangen. Wij zijn haar- mlsschlen te gezond. ST. ELISABETHS GASTHUIS. DE UITBREIDING. Aan de firma G. Metselaar en Zn., aan nemers te Haarlem, is door dc regenten van het St. Elisabeths Gasthuis opgedragen het bouwen van 4 zalen, een laboratorium, zus- terkamers en dienstvertrekken, zoomede het bouwen van een woonhuis, voor een som van f 136885. APOLLO. De Arbeiders Mandolineclub Apollo", on der leiding van den heer Joh. B. Kok, zal 22 Nov. a.s. een feestavond geven in het gebouw van de H.K.B. Zoowel door de Adspirantenafdeeling als door Apollo" zullen eenige nieuwe nummers ten gehoore worden gebracht. Verder zal de avond worden opgeluisterd door den beken den minstreel Geert Dils. Na ailoop zal gelegenheid tot dansen zijn. Veilig beschut De hevigste, felste kou van de Noordpool kan den ijsbeer niet schaden. In xijn warmen wollen wintervacht is hij vol komen veilig beschut. Wij menschen kunnen zelfs bij de felste kou op even natuurlijke ma nier ons lichaam be schermen door het dra gen van een zuiver wol- I len winterjas, als een deken zoo warm cn toch licht in het dragen. En zoo gc bovendien prijs stelt op een mooie jas, neemt er dan een met Krcymborg-coupc: chic, kwiek, warm ènbillijk in prijs. Vergelijk onre kwa liteit met onze prijzen. Kreymborg Groote Markt 1-7 „DE LICHTHOEVE" TE SANTPOORT. LIEFDADIGHEIDSCONCERT TE VELSEN. Ten bate van de kas van het bekende kin der-sanatorium „De Lichthoeve" te Santpoort zal op Zaterdagavond 1 November In het ge bouw ..Concordia" van de Ver. Kon. Papier- fabr. v.h Van Gelder Zn te Velsen een lief dadigheidsconcert gegeven worden, waarvoor door de volgende vereenigingen belangeiooze medewerking zal worden verleend: Harmonie kapel „De Eendracht" te Velsen. directeur de heer Sam Flessing: het Mannenkoor „De Eendracht" te Velsen. directeur de heer H. van Dijk; het Doopsgezind zangkoor te Bever wijk, directeur de heer H. van Dijk; het Mannenkoor „Zanglust" te Beverwijk, direc teur de heer H. van Dijk. Er zal een mooi programma worden uitge voerd: De directrice van „De Lichthoeve", Zuster J. Th. Kuijk, zal een sluitingswoord spreken. Wij wekken onze lezers op, om dit concert te gaan bijwonen, niet alleen om van dit mooie programma te genieten, maar ook omdat zij daarmee zulk een uiterst goed werk zullen verrichten. Op het oogenblik werden in „De Lichthoeve" niet minder dan 65 kinderen liefderijk verpleegd, terwijl er eigenlijk maar plaats is voor 55. HEEMSTEDE. Ondertrouwd: A. v. Zundert en J. M. Hoogkaimer. J. Boot en Th. v. Waveren. C. Sloof en E." H. C. de Jong. R. M. Spijksma en M. Duyvis. Getrouwd: I. Voulon en M. A. Albers. Bevallen: Th. Thoolen—Langeveld (d.). J C. v. VeenNleuwenhuizen (d-). Th. WeijersNuiver (z.). M. B. Corbeev. d. Geest (d.) Overleden: A. E. J. de Wlldt, 77 j., geh. met G. J. Bos. G. v. Lom 2 1/2 mnd. De verzekering voor beter-gesitueerden komt tot stand. Premie vermoedelijk f 1per maand per volwassene. Eenlgen tijd geleden deelden wij mede, dat het gemeentebestuur overwoog of het mo gelijk is de Ziekenhuisverzekering (die thans beperkt is tot de leden van de Ziekenfond sen) uit te breiden tot de beter-gesitueer- den. Aan de personen die buiten de welstands- grens voor de Ziekenfondsen vallen 3000 voor gehuwden) en wier inkomen na kinder aftrek toch niet meer is dan 5000 per jaar (voor ongehuwden is 3500 als maximum aangenomen) werd een circulaire gezonden waarin o.a. werd opgemerkt: „De bedragen, welke vereffend moeten wor den ais gevolg van opneming in een zieken huis kunnen door personen met middelma tige inkomens dikwijls niet dan met groote bezwaren worden voldaan. Wij onderzoeken daarom de mogelijkheid of en de wijze waarop van gemeentewege ge legenheid kan worden gegeven tot verzeke ring. Wij zijn daarbij uitgegaan van het stand punt dat, wil zoodanige verzekering aan de bedoeling beantwoorden, het bedrag dat aan premie moet worden betaald niet bezwarend mag zijn en dat ingeval van opneming ln een ziekenhuis de kosten volledig door de ver zekering worden gedekt. Voor zoover zulks thans kan worden be oordeeld zullen bij de verzekering in het al gemeen de volgende regels gelden: lo. De verzekering zal voorzien ln de ge vallen: a. waarin oprfeming in een ziekenhuis noodzakelijk is voor het ondergaan van een operatie, onverschillig van welken aard; b. waarin opneming noodzakelijk is voor een geneeskundig onderzoek en dit onderzoek hulpmiddelen vereischt, welke slechts het zieknhuis biedt; c. voor verpleging in een ziekenhuis van bepaalde besmettelijke ziekten. 2o. Voor opneming is toestemming van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Ge zondheidsdienst noodzakelijk behoudens in spoedgevallen. 3o. Do verzekering geldt voor de 2e klasse der ziekenhuizen. 4o. De verzekering geldt voor verpleging van ten hoogste 8 weken voor elk ziektegeval. 5o. In de keuze van ziekenhuis en genees heer wordt de verzekerde vrijgelaten. 6o. De kosten van verpleging, specialisten en medicijnen in de ziekenhuizen worden ten volle vergoed. 7o. Dc premie kan nog niet met Juistheid worden vastgesteld doch zal zoo laag moge lijk gesteld worden cn zal vermoedelijk be dragen voor personen boven den leeftijd van 18 jaar 70 cent a l per maand en voor die beneden den leeftijd van 18 jaar 15 a 20 et. per maand". Het aantal personen waaraan deze circulaire gezonden is bedraagt ongeveer 5000. De be langhebbenden werden verzocht zich even tueel in beginsel bereid te verklaren tot deze verzekering van gemeentewege toe te treden. Een zeer groot aantal bereidverklaringen werd daarop ontvangen, zooveel, dat het tot stand komen van de verzekering gewaar borgd is. Aanvankelijk was gedacht dc ver zekering te laten ingaan op 1 Januari 1931, maar het is mogelijk, dat de verdere uitwer king der plannen nog wat meer tijd eischt. Uit de circulaire van B en W. blijkt, dat alleen ziekenhuisverp leging gewaarborgd is als een operatie noodzakelijk is. Er zullen dus geen patiënten opgenomen worden voor gewone ziektegevallen, zooals longontsteking enzoovoort. De ervaring is evenwel dat voor zulke gevallen thans ook slechts bij uitzonde ring patiënten in de tweede klasse van een ziekenhuis worden opgenomen. Bovendien moeten in zoo'n geval bij verpleging in een ziekenhuis alleen de verpleegkosten betaald worden, omdat er dan immers geen kosten van operaties bijkomen die meestal op de ge wone ziekenhuisrekeningen een belangrijk percentage uitmaken. Indertijd hebben wij medegedeeld, dat tus- schen de gemeente en de vereeniging van specialisten onderhandeld werd over mede werking aan deze veizekering. Ons werd me degedeeld. dat hoewel op dit moment nog geen voied'ige ovei eenstemming verkregen is, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct». per regel. toch aangenomen mag worden, dat die als nog tot stand zal komen. Uit de circulaire van B. en W. blijkt, dat de patiënten van deze verzekering opgenomen zullen worden in de tweede klasse, terwijl de patiënten wodren vrijgelaten in de keuze van ziekenhuis en van geneesheer. De opzet is, dat deze verzekering de kosten van de verpleging en alles wat daarmede sa menhangt ten volle zal dekken, zonder dat evenwel winst gemaakt zal worden. De pre mie is nog niet vastgesteld, B. en W. stelden in hun circulaire in het vooruitzicht 0.70 a 1 per maand voor volwassenen en 15 a 20 cent voor gezinsleden beneden de 18 jaar. Naar wij vernemen is inmiddels gebleken, dat er veel kans is, dat de premie op 1 per volwassene en 0.20 per kind en per maand gestold zal moeten worden. Voor ge zinnen met 2 kinderen zou dat 28.80 per jaar zijn. waarvoor dit gezin zich dan ook van een belangrijk risico bevrijd heeft. Er mag dan ook verondersteld worden, dat als deze verzekering eenmaal in werking zal zijn, het aantal verzekerden nog belangrijk zal stijgen boven het aantal dat zich nu voorloopig opgegeven heeft. Haarlem is de eerste gemeente die zoo'n verzekering heeft mogelijk gemaakt. De Ziekenhulsveivekering vla de Zieken fondsen wcfrdt te Haarlem steeds een grooter succes. De uitbreiding der verzekering, waar over wij destijds zeer uitvoerige mededeelin- gen hebben gedaan, is op 6 October ingegaan. Er zijn thans niet minder dan 45.000 volwas senen voor ziekenhuisverpleging verzekerd. Daarbij komen dan nog meer dan 25000 kin deren. waarvoor geen premie betaald behoeft te worden, zoodat ongeveer 70.000 ingezete nen reeds onder deze verzekering vallen. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug te bekomen bij: Bur. v. Politie, Smedestraat, actetasch met inhoud. Slachter, Verspronckweg 56, autoslinger. De Wit, Kloosterstraat 27rd., leesboek. De Graaf, Ma- doerastraat 20. broche. Mens, Wagenweg 90, beursje met inhoud. Bur. v. Politie, Smede straat. ceintuur; sluitdop van auto. Koster, Meester Joostenlaan 13, bruin hondje, v. d. Eekhof f. Korte Poellaan 29Azw., wit-zwarte hond (fox). Kennel Fauna, herdershond ge bracht door: Berkenkamp. Papaverstraat 14. Slebbe, Wijde Geldeloozepad 23, wit-zwarte hond. Dolle. Gen. Bothastraat 34. hoed. Hak- hoff. Geweerstraat 10, jongensjas. Bur. v. Politie, Smedestraat. kinderjasje. Kennel Fauna, zwart-witte kat. gebracht door: Drog- trop, Korte Begijnestraat 21; grijs-witte kat, gebracht door: Koster, Mr. Joostenlaan 13. Norel, Lanckhorstlaan 87, portemonnaie met inhoud. Tramhalte, Tempelierstraat, idem. Ruitenbeek, Mr. v. Heemskerkstraat 6, kii>- derportemonnaie met inhoud. Specht, Zuider Tuindorplaan 6. pet. v. Oudeniel, Ged. Raam gracht 61, rijwielbelastingplaatje. Qulvooy, Spaarnwouderstraat 28rd., idem. Wacker, v. Oosten de Bruijnstr. 195. rozenkrans. Lin deman, Leidschestraat 20 B, idem. Eerhart, Burgwal 29 rd-, Idem. Bur. v. Politie, Smede straat, sleutel. JUBILEUM A. DE ROO. Woensdag was de heer A. de Roo, leider van het. Drukkerijbedrijf der Firma Joh. Enschedé en Zonen, gedurende 40 jaren bij genoemde firma in dienst. Dit feit ging niet onopgemerkt voorbij. De heer De Roo werd van zijn woning per auto afgehaald door een commissie, be staande uit de heeren Van Maas, Boekhoven, Van Heyningen en De Munnick. Op de drukkerij werd hij toegesproken, namens het geheele personeel, door den heer Van Maas, die den jubilaris namens het per soneel. de afdeelings- en onderchefs en het administratief personeel een Jaarsma-haard en een Wilton-karpet aanbood. Vervogens voerde ook nog het woord- de heer Witholt, technisch hoofd van het bedrijf. Op het kantoor sprak Mr. B. F. Enschedé namens de firma den heer De Roo zeer waar- deerend toe en bood hem een ameublement en een enveloppe met inhoud aan. In de directiekamer werd daarna receptie gehouden. Mr. A. J. Enschedé sprak de jubi laris hier nog toe namens den machine- handel „Mahes": de heer J. Bethe namens het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie en de heer J. Th. Ruygrok, namens de boek drukkerspatroons in het district Haarlem. Nog vele anderen deden van hun belang stelling blijken. FEUILLETON 28) „Dat lijkt me", stemde Kirk toe. „Ik zal op hem vertrouwen tot u de handboeien voor den dac haalt. Wat zal 't jammer zijn om zulke bekwame handen als de zijne vast te klinken". „Gebeurt misschien niet", zei Chan. „Ik hoop het vurig, antwoordde Kirk ernstig. Na het ontbijt belde Chan het bureau van de Globe op en kreeg het adres van Bill Rankin's kamers. Hij wekte den verslaggever uit een welverdiende slaap en vroeg hem om Ineens naar de bungalow te komen. Een uur daarna kwam Rankin, levendig en vol enthousiasme bij hen. Hij lachte gul toen hij een hand gaf. „Kon 't toch niet heelemaal achterlaten hè'? De koele, bedaarde OosterlLng kwam te rug van de kade." Chan knikte. „De koele, bedaarde Ooster ling krijgt teveel van de Amerikanen uit t vasteland, door veel tn zöo'n verlagend gezel schap door te brengen. .Ik ben gebleven om kapitein Flannery tc helpen, tot z'n goed verborgen verrukking". Rankin lachte. „Ja. ik heb gisteravond mot hem gesproken HIJ denkt zich suf. maar hy wil het zelfs zichzelf niet bekennen. Wel. wat. is de uitkomst? Wie heeft Sir Frederic K*j5at 'is moeilijk uit te maken," antwoordde Chan. ..We moeten het verleden hier en daar oproepen. Juist nu zit ik voor 'n gevalletje waarbij u me kunt helpen. Dus heb ik 't ge waagd u te vervelen." „Heelemaal niet vervelend. Ik vind 't pret tig dat u me geroepen hebt. Wat is er van uw dienst?" „Voor het oogenblik alles in duisternis hou den. Geen publiciteit. Begrijpt u me?" „Heel goed voor 't oogenblik. Maar als het groote moment er is ben ik de man. Be grijpt u dat?" Chan glimlachte. „Ja. u bent de gekozene. Dat zal wel komen. Alleen nu, een weinig be dekt onderzoeken. Herinnert u zich het ver haal van Eve Durand?" „Zai ik dat ooit vergeten? Ik weet niets wat ooit zoo'n indruk op me gemaakt heeft. Peshawar de donkere heuvels 't ver stoppertje spelen de kleine blondine die niet meer terug kwam. Als dat niet is wat de menschen intrigeeren noemen, dan weet ik niet wat het wel is." „U spreekt de waarheid. Sir Frederic zei dat het vijftien jaar geleden was. Maar noch van sir Frederic nog van het uitknipsel kreeg ik den juisten datum, en daar snak ik naar. Op welke.tr dag van welke maand, waarschijnlijk in het jaar 1912, verdween Eve Durand in de grenzenlooze duisternis van Indië? Zoudt u 't feit kunnen aanvullen?" Rankin knikte. .Zooiets moet !n alle bladen over de heele wereld gestaan hebben. Ik zal eens in onze liassen kijken van 1912. en zien wat ik kan vinden." „Dat is goed", zei Chan. ..Denk ook eens aan iets anders, als 't u blieft. Veronder stel eens dat u berekeningen vindt. Is de naam van kolonel Beetham ook ergens ge noemd?" „Wat! Beetham! Xs die er in gemengd?" „Kent u hem?" „Zeker, ik heb hem geïnterviewd. Een ge heimzinnige knaap. Als hij er mee gemoeid is, dan is het verhaal zelfs interessanter dan ik dacht." ,,'t Kan zijn van niet," waarschuwde Chan. „Ik ben nieuwsgierig, dat. is alles, U zult dus in de liassen onderzoek doen?" „Dat zal ik zeker. U zult gauw van me hoo- ren. Ik ga al." De verslaggever vloog weg en liet Chan met z'n lijvig beek alleen. Lang wandelde hij met kolonel Beetham door eenzame oorden, 't eene oogenblik over gloeiende zandvlakten, in een ander over woeste sneeuwvelden. Mannen, kameclen en muilezels vielen dood, maar Beetham ging steeds voort. Niets kon hem tegenhouden. Gedurende de lunch ging de telefoon en Kirk antwoordde: „Oh, Miss Morrow. Na tuurlijk. Goed hij zal er zijn. Ik ook... Par don?.... Heelemaal geen moeite. Mr. Chan is vreemd hier en lk zou niet gaarne willen dat hij verdwaalde.Ja.Ja, ik kom, dus wees bedaard, mejuffrouw wees bedaard." Hij hing' den hoorn op. „Nu, we zijn op het kantoor van Miss Morrow uitgenoodigd, ten einde om twee uur daar de Enderbys te ont moeten. „Dat heet. u bent uitgenoodigd, en ik ga ln elk geval." Precies om twee uur kwamen Chan en z'n gastheer 't kantoor van 't meisje binnen, een stoffig, slecht verlicht vertrek waarin wetboeken hoog opgestapeld lagen. De afge vaardigde kwam te voorschijn van achter een ordelijk bureau en groette hen met een glimlach.. Kirk keek de kamer eens rond. „Goede he mel, brengt u hier uw dagen door?" Hij ging naar het raam. „Wat 'n mooi gezicht op de allee, niet waar? Ik moet u, te eeniger tijd eens meenemen naar buiten, om u "net gras en de boomen te laten zien. U guit ver wonderd zijn." „O, deze kamer is zoo slecht nog niet", antwoordde 't meisje. „Ik doe niet als som mige menschen. Ik houd m'n geest bij m'n werk." Flannery kwam binnen. „Ziezoo, daar zijn we weer," zei hij. „Alleen verlangend naar 'n ander lang verhaal. Mrs. Enderby ditmaal hè? Er zijn. in deze zaak meer vrouwen dan in den Bond voor Vrouwenkiesrecht". .,U verkeert nog in een staat van teleur stelling". zei Chan. „Dat doe ik zeker", gaf de kapitein toe. „En hoe is het met u? Ik hoor niet veel wat licht geeft van u." „Ik kan u nu elk oogenblik met een helder licht verblinden," grijnslachte Chan. „Wel, haast je niet voor mij," raadde Flannery aan. „We hebben het heele jaar hier nog voor, natuurlijk, 't Is slechts sir Frederic Bruce van Scotland Yard, die ver moord werd. Niemand geeft er om behalve 't heele Britsche rijk". „Hebt u vorderingen gemaakt?" „Hoe zou ik dat kunnen? lederen keer dat ik van het ding werk ga maken, op een rede lijke manier, moet ik ophouden om naar een vermiste vrouw te zoeken. Ik kan u zeg gen dat ik er tot hiertoe, hij wees naar z'n hals, genoeg van ga krijgen. Als er nog meer onzin omtrent De deur ging open en een klerk liet Carrick Enderby en z'n vtouw binnen. Eileen Ender by scheen, zelfs eer ze sprak, opgewonden en zenuwachtig te zijn. Miss Morrow stond op. „Hoe maakt u "t?" vroeg ze. „Ga zitten, als 't u blieft. Prettig dat u gekomen bent." „Natuurlijk zijn we gekomen", antwoordde Mrs. Enderby. „Hoewel ik maar niet kan begrijpen waarvoor u ons noodig hebt." „We moeten miss Morrow laten vertellen wat er aan de hand is'', teemde Enderby. „O, natuurlijk." Mrs. Enderby's blauwe oogen dwaalden van den een naai- den ander en bleven ten slotte rusten op den omvang van kapitein Flannery. „We wilden eenige vragen doen. Mrs. En derby, begon Miss Morrow. „Vragen, waarvan ik weet dat u ze gaarne zult beantwoorden. Vertelt u me eens had u ooit Sir Frederic Bruce ontmoet voor mr. Kirk's diner, dien avond?" „Ik had zelfs nooit van hem gehoord", ant woordde de vrouw vast. „Ah ja. Toch riep Sir Frederic u in de gang even nadat kolonel Beetham z'n film ging vertoonen. Hij wenschte u alleen te spreken". Eileen Enderby keek haar man aan. die knikte. „Ja, stemde ze toe, ..dat heeft hij ge daan. Ik ben nog nooit in m'n leven zoo ver wonderd geweest." „Waarover wilde Sir. Frederic u spreken?" ,,'t Was een wonderlijk iets. Hij sprak ovei- een meisje een meisje dat ik vroeger heel goed heb gekend." „Wat wilde hij er ever weten?" „Wel 't was erg geheimzinnig. Dit meisje, waarover Sir Frederic sprak verdween op een avond. Ze ging de duisternis in en er werd later nooit meer iets van haar ge hoord." Er heerschte een oogenblik stilte. „Ver dween ze uit Peshawar, in Indië?" informeer- ue Miss Morrow. „Indië? Wel neen. in het geheel niet", ant woordde Mrs. Enderby. „O. ik begrijp het al. Dan sprak hij over Marie Lantelme. die uit Nice verdween?" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6