sanatogeh Zwakte De mijnramp te Alsdorf. PREDIKBEURTEN. vooral bij LETTEREN EN KUNST Voor Zelfscheerders BURGERLIJKE STAND Nieuws uit Indië. HAARLEM'S DAGBLAD VIERDE BLAD VRIJDAG 24 OCTOBER 1930 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Thans 255 dooden. Communistische betoogingen. De oorzaak van de ramp nog steeds niet bekend. ALSDORF, 23 Oct. (V. D.) De Ongevallen commissie heeft haar onderzoek voortgezet. De cxplosiehaard kon niet worden vastge steld. Terwijl Woensdag nog werd aangeno men, dat in het bovengrondsche deel van de mijn een benzine- of benzol-explosie kon worden vermoed, blijkt deze opvatting, op grond van de resultaten van het zeer lang zaam vorderend opruimingswerk in het bo vengrondsche, ongegrond, daar de voorraden benzine en benzol onbeschadigd teruggevon den zijn. De omstandigheid, dat in het bo vengronds. h gedeelte omvangrijke verwoes tingen werden aangericht aan de schacht- Installatie en de bedrijfsgebouwen, benevens de kilometers ver merkbare uitwerking van de ontploffing op de bedrijfsafdeeling in het ondergrondsche deel, bemoeilijkt de ophelde ring van de oorzaak van de ramp aanzien lijk. Het aantal dooden bedraagt thans 255. Dat der zwaargewonden in de ziekenhuizen 99. Van de tot nu toe gevonden dooden zijn 149 lijken geïdentificeerd. Het aantal vermis ten staat nog steeds niet geheel vast. Zaterdag wordt een rouwdienst gehouden, waaraan ook de Rijksminister van Arbeid Stegerwald zal deelnemen. Donderdagochtend werd opnieuw het ge rucht verspreid, dat een reddingsbrigade in de mijn zou zijn ingesloten. De directie van de mijn .Anna I" verklaart evenwel, dat deze geruchten geheel uit de lucht gegrepen zijn. Het ernstigste ls het mijnwerkersdorp Kel- lersberg H getroffen. Bijna elk huls heeft hier een doode of een gewonde te betreuren. Hier woont ook de mijnwerker Josef Corr, dien men met eenige anderen levend uit de mijn heeft gehaald. In zijn woning is het zeer druk; van alle zijden komen familieleden en vrienden om hem geluk te wenschen. Doch de man zelf kan het niet tot een glimlach brengen. Om trent de ramp verklaarde hij ons het vol gende; „Wij gingen in de mijn en waren om kwart over zeven op onze plaatsen aange komen. Na ons kwamen nog vele andere mijnwerkers. De laatsten deelden reeds mede, dat er iets gebeurd moest zijn, doch wij had den er nog niets van vernomen. Toen kwam de voorman Voss en zeide; „Wanneer jullie het leven lief hebt, laat dan alles staan en liggen en maakt dat je weg komt". De voor man is later dood uit de mijn opgehaald". De geredde mijnwerker Corr vertelde ver der: „Wij gingen weg van de plaats en kwa men in de hulpschacht. Hier staat een ma teriaalmagazijn, waardoor men in de mijn „Anna I" kan komen. Doch de deur, die ons redding kon brengen, was reeds versperd. Alles was vol walm en rook. Toen zijn wij weer teruggeloopen. Met hoevelen wij waren, weet ik niet. Bij de hulpschacht lag reeds een mijnwerker op den grond, doch niemand bekommerde zich om hem. Ieder had slechts één gedachte: „Weg, weg!". Toen kwamen wij in een oude mijngang, die 5 of 6 jaar ge leden werd uitgehouwen. Later is deze weer gedeeltelijk ingestort. Er was evenwel nog zooveel ruimte, dat men over de steenhoopen in de oude gang kon kruipen. Dat zou onze redding zijn. Hier begaven ons echter onze krachten en wij geraakten bewusteloos. Ik was bewusteloos tot des avonds negen uur. Toen ontwaakte plotseling een kameraad en zeide: „Jupp, hoor je mij?" Ik zou graag met hem zijn meegegaan, maar ik kon niet omdat ik te zwak was. Toen ging ook nog de lamp uit. Ik heb den gehee- len nacht bij volle bewustzijn in het donker gelegen. Vele uren later kwam een man die mij tenslotte hulp bracht. Na nog eenige laatste moeilijkheden kwam ik eindelijk na 31 uur in het daglicht terug." ALSDORF, 23 Oct. (V.D-) Omtrent de oorzaak van het vreeselijke mijnongeluk is nog steeds niets met zekerheid komen vast te staan. Zoo is het te verklaren, dat er onder de bevolking allerlei wilde geruchten de rondte doen. Door de communisten wordt deze onrust naarstig voor partijdoeleinden uitgebuit. Zij hebben reeds een groote pro testdemonstratie aangekondigd, met het go- volg, dat de politiemacht te Alsdorf versterkt is, teneinde onlusten te voorkomen. Nog steeds verdringen honderden menschen, die over vermiste bloedverwanten nog geen nieuws hebben vernomen, zich rondom de ongeluksgroeve. Gisterochtend werden voor den eersten keer de betrekkingen van de dooden de doo- denhal binnengeleid, alwaar zich hartver scheurende tooneelen afspeelden. Bij al deze menschelijke ellende hoort men gelukkig ook van gelukkige gebeurtenissen. Zoo werd o.m. het geval bekend van den mijnwerker Lütthoff. die twee kinderen heeft en in de kolonie Busch woont, welke in de onmiddellijke nabijheid v,an de pkiats van de ramp gelegen is. Men heeft hem in de groeve aangetroffen en bewusteloos on een baar ge legd. De eerste hulndienst dacht, dat hij overleden was en bracht hem naar boven, waar hij tusschen een viertal lijken werd neergelegd. Toen men de lijken aan een nader onderzoek onderwierp bemerkte men, dat Lütthoff nog levensteekenen gaf. Donderdagmiddag te 16 uur werd onder de puinhoopen van den schacht-toren van de groeve Anna II wederom een doode tevoor schijn gehaald. Hierdoor stijgt het aantal der hier geborgen dooden tot 22. De Commissie van onderzoek heeft den ge- heelen ochtend in de groeve vertoefd en heeft- na afloop een begin gemaakt met lang durige besprekingen, die des avonds nog voortduurden. Herdenking in den Rijksraad. BERLIJN, 23 October (V.D.) De openbare zitting van den Rijksraad werd heden aan gevangen met een herdenking van de slacht offers van de mijnramp te Alsdorf. In de plaats van een Rijksminister van Arbeid, die verhinderd was. werd het woord gevoerd door den Rijksminister van Bin nenlandse he Zaken, Dr. Wirth, die een een voudige, gevoelvolle rede uitsprak. De directie van de groeve Anna n te Als dorf deelt mede, dat in tegenstelling met het geen Dr. Wirth in den Rijksraad heeft ver klaard, bij het reddingswerk geen personeel van de reddingsbrigade om het leven is ge komen. Waar men giften storten kan. De Officieele Pruisische Persdienst brengt het verzoek over om alle giften en verdere geldelijke stortingen ten bate van de nage laten betrekkingen van de slachtoffers van Alsdorf te storten op Postrekening 136.000 te Berlijn of op rekening „Deutsche Nothilfe" ..Grubenünglück Anna H" Alsdorf, bij de Centrale der Deutsche Bank und Dlskonto- gesellschaft. Berlijn. Voorts worden in West- Duitschland giften aangenomen door het „Oberbergamt" te Bonn, Postrekening Keulen 87418 en den Regeeringspresident te Aken Regierungshauptkasse Aachen, Postscheck- konto Kolen 106321. Het ligt in de bedoeling alle ingekomen giften, met inbegrip van die van het Rijk en Pruisen, te vereenigen en voor de aanwen ding ervan een speciale commissie te benoe men. Voorzitter van deze commissie zal de „Berghauptmann" van Bonn worden. De Rijkskanselier heeft de Regeeringspre sident te Aken een bedrag van 6000 Mark doen toekomen voor de leniging van den eer sten nood van de nagelaten betrekkingen der bij de ramp om het leven gekomen mijn werkers. Dr. Mljnlieff (Amsterdam) bericht- ons: Het bestuur der Association Internationale de Sauvet-age et de Premiers Secours en cas d'accidents, die zich in de eerste plaats ook internationale hulpverleening bij groote ram pen ten doel stelt, heeft zich telegrafisch tot was. resp. gewenscht werd. de Duitsche regeering gewend om te vragen, of een Internationale geldinzameling noodig Het antwoord aan den vertegenwoordiger der Duitsche regeering in 'bovengenoemd be stuur luidt: „Gelieve van geldinzamelingen ten behoe ve van de slachtoffers van Alsdorf af te zien. Vrijwillige giften kunnen worden gestort op de postchèquerekening der „Deutsche Nothilfe für Bergunglück Alsdorf", Berlijn no. 156000". Zij, die door bemiddeling van het bestuur een gift aan de slachtoffers willen doen toe komen, worden verzocht deze te zenden aan den voorzitter, ZJSxc. W. F. Pop, Voorburg, postgiro 43910 of secretaris generaal, Dr. C. J. Mijnlieff, Amsterdam, Keizersgracht 134. postgiro 106.900, met als aanwijzing: Voor de raqjp te Alsdorf. Een communistische betooging. ALSDORF. 23 October (VL>.) De com- munisten hebben hedenavond op het markt plein van Alsdorf een betooging gehouden, waaraan door ongeveer 350 personen werd deelgenomen. Voor de bedrijfsgebouwen der mijnen was een groote politiemacht samen getrokken. De stoet trachtte door het maken van een omtrekkende beweging de gebouwen aan de achterzijde te bereiken, doch de politie was den demonstranten vóór. Tot incidenten is het nergens gekomen. De com munisten hadden reeds getracht op de overige mijnen van de Echweiler Bergwerkverein het personeel tot staking te bewegen, doch deze pogingen zijn zonder succes gebleven. Zater dag, den dag van de teraardebestelling der slachtoffers willen zij wederom probeeren een algemeene staking te organiseeren. De laatste vier van de 255 dooden zijn uit het puin nabij de schachtopening te voor schijn gebracht. De dooden zullen Zaterdag op 500 Meter afstand van Alsdorf in de nabijheid van een dennebosch ter aarde worden besteld in vier lange rijen graven. Deze plek zal het middel punt worden van het nieuwe Alsdorfsche kerk hof. ARROND. RECHTBANK. UITSPRAKEN. 1. J. W., arbeider, wonende te LTmuiden. 2 P. Stremmer. wonende te IJmuiden. Diefstal door twee of meer vereenigde per sonen sub. 1 ter beschikking der Regeering gesteld zonder toepassing van eenige straf, sub 2 drie weken gevangenisstraf. A. K.. hvr. L. van E., wonende te Haarlem Art. 250bis W. v. S. drie maanden gevangenis straf voorw. proeftijd drie jaren m. bijz. voorw. A. H., chauffeur, wonende te IJmuiden. Appèl overtr. Motor en Rijwielwet. Drie da gen hechtenis. A. B., chauffeur, wonende te Haarlem. Ap pèl overtr. Motor en Rijwielreglement. Vrij gesproken. W. K., garagehouder, wonende te Haarlem Appèl overtr. Motor en Rijwielreglement. Vrijgesproken. ZEVENDE DAG ADVENTISTEN GEM. Vrijdagavond 8 uur „Caecilia". Jeugddienst. Onderwerp: „God in de na tuur". Sabbatmorgen 10 uur: Bijbelcursus. 11 uur: Prediking. „Bij algemeene lichaamszwak te, wanneer een goed voedings middel noodig is, dat niet alleen verloren krachten terug geeft, maar ook de maag prik kelt tot nieuwen eetlust, geef ik Sanatogen, meestal met het beste succes," «chreef Dr.T.v.d. Hoorn, Den Hang. Sanatogen sterkt Uw lichaam op volkomen natuurlijke wijze, het wekt den eetlust op en geeft de zenuwen nieuwe kracht. Reeds na een kort Sanatogengebruik zult gij kunnen be- merken dat gij U beter gaat voelen en gij zult booten, dat gij er beter gaat uitzien. Het Zenuwsterkend Voedsel. In alia Apoth. en Drog. vanaf f I.- p. bus. SENTA MARIA. PANTOMIME-DANSERES. êïft+C4 Senta Maria: „Vor der Mater Dolorosa". Er waren gisteravond de critici en ou vreuses meegerekend twintig menschen in onzen Stadsschouwburg; het hadden er 750 moeten zijn. Want de in Holland nog onbe kende danseres, Senta Maria, die haar tour- née door ons land te Haarlem aanving, is een kunstenares van groot formaat, zooals wij niet al te dikwijls zien optreden. Senta Maria noemt zich „pantomime- danseres". Daaruit blijkt reeds, dat zij niet danst om den dans alleen, maar dat zij met haar dans iets wil ..verbeelden'. Ook Lllll Green deed dat Indertijd in sommige van haar dansen, zooals in „De Dood en het Meisje" en „De Mot". Om pantomimes te dansen moet men be halve danseres ook tooneelspeelster zijn; men moet niet alleen de techniek van den dans volkomen beheerschen. maar ook een sterk mimisch vermogen bezitten! Bij Senta Maria is dat het geval; in deze kunstenares zijn de danseres en de actrice heel gelukkig vereenigd. Hierdoor weet zij in haar dansen een zeer bijzondere sfeer te brengen, geeft zij aan haar dansen een achtergrond, dien wij bij de meeste danseressen missen! Wanneer zij bijvoorbeeld „Phantom im Nebel" danst, dan wordt dit meer dan dansen alleen, dan brengt zij het geheimzinnlg-spookachtige met zich mee op het tooneel. dan danst zij niet alleen, maar wordt zij gehéél een spook verschijning uit een der verhalen van Hoff mann of Edgar Poe! Al haar bewegingen be- hooren volkomen bij het demonische wezen, dat daar als een mystiek droombeeld langs ons heen fladdert. Van den radeloozen angst tot de dolle uit gelaten levensvreugde, van de elegische aan bidding der Mater Dolorosa tot de allergees tigste parodie op een romantïschen trouba dour, zij geeft het in alle verscheidenheid met een zoo zuivere plastiek en een zoo groote zekerheid, dat zij haar publiek stormerhand verovert! Zie haar „Romance" dansen, gro tesk, maar altijd even fijn inde overdrijving van al haar bewegingen, über-romantiek. raak, pittig en geestig-zuiver bestudeerd en toch schijnbaar spontaan! Verrukkelijk dat geestige spel van haar vingers, waarmee zij de guitaar bespeelt, het breede van al haar gebaren die altijd esthetisch-schoon blijven! Zie die .Menuet zu dreien", waar zij een menuet met drie denkbeeldige partners danst coquet, levendig, een en al gratie met den een. vormelijk met nummer twee, onver schillig tegenover drie! Bewonderenswaardig dat telkens wisselend spel, dat culmineert in het lokken met de rechter hand en het af- stooten met de linker, alles even verrassend zeker en gracieus! Hoe prachtig van gebaren en standen was het gebed voor de „Mater Dolorosa" ik denk hier bijvoorbeeld aan de knielende, ge strekte houding, wanneer heel haar wezen als een smeeking wordt en daarna de ver persoonlijking van de Moeder Maagd, waar bij zij in haar standen aan de primitieven doet denken. En dan die overbruisende levenslust in Münchener Fasching, één en al blijheid, jeugd en kracht! De naam van Senta Maria was tot r*i toe onbekend in Nederland! Na haar tournee zal men weten, dat zij een begenadigde kunste nares is en kunstkringen zullen zich haasten, haar naar ons land terug te roepen en zij zal dansen voor volle zalen, zocals zij verdient. J. B. SCHUIL- VRIJE HAARLEMSCHE SCHILDERSCHOOL. ONDER NIEUWE LEIDING. Deze inrichting heeft van Directie gewis seld en met haar van leerkrachten, met welke laatsten valt kennis te maken op een kleine expositie van hun werk in het lokaal der school aan den Kampersingel. Voor de schildercursussen hebben zich be schikbaar gesteld de Haarlemsche schilder L. H. H. Schutte en de Amsterdammer G A. Neven, beiden oud-leerlingen van de Amster- damsche Akademie (Prof. Wolter) en beiden onderscehiden door een Koninklijk Subsidie. Als derde, speciaal voor landschapschilder kunst aal optreden P. de Regt uit Rijswijk, een schilder van een al wat oudere generatie bekend Pulchri-lld, die tevens ets-onderricht zal verschaffen. Aan de inrichting zal ook gelegenheid zijn in kunstnaaldwerk, weven en batikken onder wezen te worden. Wij hadden hier voor het eerst gelegen heid met het werk van een stadgenoot. Schutte kennis te maken. Iemand van rijken aanleg meenen wij in hem te mogen begroeten. HIJ doet niet modern-druk, noch modern-breed, doch geeft zich met volle genegenheid aan détails, en behandeLt die zorgvuldig en met voornamen smaak, die in hem den naneef van een klassiek modernen schilder als Alfred Stevens of Allebé doet zien. Er zijn hier van hem een paar ayuareilen met costuum- figuur, waaraan de laatstgenoemde zeker be hagen gehad zou hebben. Ook zijn .Lethland- sche vrouw", zou Allebé gewaardeerd hebben en er de zorgvuldige détailleering, die toch een gelukkig totaalaspect niet in den weg staat, van hebben geprezen. En de vrouw op de rustbank van dezen zelfden jongen schilder kan ons wederom be koren door de rustige en aristocratische manier van voordragen van een dergelijk gegeven, een manier die voor een jong man bijna al iets te geposeerds, te bezadigds heeft. Maar dan liggen en hangen er hier geheele collecties kleine teekeningen, krabbels en schetsen van Schutte die hem van een jon gen en frisschen kant toonen en die mis schien nog meer dan het andere doen zien hoe knap en ook hoe gevoelig hij zijn kan. Hij weet werkelijk met een paar lijntjes, een paar veegjes, een figuur in de athmespheer te zetten en hij zou misschien een prachtig lithograaf zijn, die op den steen met zeer weinig middelen een droom van zwevend licht zou kunnen suggereeren rondom nauwelijks aangegeven en toch voelbaar-Juist geteeken- de figuren. Hij heeft in deze krabbeltjes een typisch- gallisch karakter en er de luchtige vastheid in van een maestro als Bonnard. Het komt mij voor dat men dezen jongen stadgenoot met belangstelling moet volgen Zijn mededocent G. A. Neven laat- in een uitvoerig schilderij, waarop een lezende heer aan een tafeltje is voorgesteld (des schil ders broeder), zien. dat hij over solide en waardeerbare schilderqualiteiten beschikt Zoowel in dit werk, als in twee andere groote doeken, een zittende man en een vaas met floxen, wordt een deugdelijk bewijs van be kwaamheid afgelegd, wat nog door een aan tal academie-teekeivngen (figuurstudies) be vestigd wordt. Het is zelfs zeer goed mogelijk dat in Neven een beter docent steekt dan in Schutte, doch voorloopig lijkt mij de laatste als artist in wording interes santer. Wat Neven presteert is hoogelijk waardeerbaar, doch men ontmoet het vaker in werk van begaafde en goed-onderlegde jongeren. Schutte heeft iets aparts; er is een kleinigheidje in. niet eens zoo precies defi nieerbaar, waardoor ge er toe aangetrokken wordt en het met ingenomenheid blijft be kijken. Dat kan mettertijd even goed op niets uitloopen, maar het kan ook de kiem zijn voor een belangrijke kunstproductie: dat zal van omstandigheden, groei fatum, als ge wilt afhangen. De kunde van iemand als Neven is van een constante soort (daar om juist kan hij goed docent zijn) bij Schutte zijn allerhande groei en verrassing mogelijk, dat maakt zijn wording allicht Interessan ter. P. de Regt tenslotte behoor, tot de generatie die voorloopig ln het landschap het laatste woord gesproken heeft. Hij is van de groote Hagenaars een dankbaar volgeling en zou zonder die grooten niet bestaan hebben. Nu en dan vindt hij in de oude melodieën nog weer eens fijne aceoorden die hij met eerlijke genegenheid accenueert en zeker zal bij hem de liefde voor hei. bedrijf nimmer verflauwen en even zeker zal hij die op zijn leerlingen kunnen overbrengen. Vaak zelfs zijn deze enthousiasten de beste leeraars en bereiken in hun leerlingen meer dan ze zelf konden be reiken. Wie weet wat voor prlncelLjke etsen, luchtig als vlinderwiekslag, fluweelig-gelljnd als zachte krljtcontouren ons van De Regt's leerlingen te wachten zijn. In ieder geval nu het door den heer Kubatz op stapel ge zette en opgetuigde kunstfregat onder andere leiding en met nieuwe officieren opnieuw uit vaart. zij het hier een gelukkige vaart toege- wenscht-. Met veel passagiers (die van den directeur, den heer Daaideyop een prospectus met zakelijke bijzonderheden kunnen ont vangen). 23 October 1930. J. H. DE BOIS. NED. ISR, GEMEENTE. Synagogediensten. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den In gang te 4 30 uur. Ochtenddienst te 8 uur Mid dagdienst te 1 uur. Avonddienst te 5.30 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur Zondag 7.30 uur Avonddiensten te 7.45 uur Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werkdagen te 7.15 uur. Zondag te 7 uur. De avonddiensten op de werkdagen, als mede Talmoed Torah worden verricht in het Gemeente gebouw L. Wijngaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Synagoge L. Begijnestraat 11. JUBILEUM B. BLANKWATFR. De heer B Blankwater, hoofdmachinist bij de Gemeentelijke Duinwaterleiding van Haarlem te Overveen. die Donderdag 25 Jaar ln dienst van dat bedrijf was, werd heden morgen elf uur door leden van het personeel der Waterleiding per auto naar het Stadhuis gereden, waar hij door den Burgemeester ontvangen en op hartelijke wijze toegespro ken werd. Den heer Blankwater werd hierbij het gebruikelijk geschenk, een zilveren lepel en vork. overhandigd. In den loop van den dag ontving de jubilaris gisteren nog talrijke bewijzen van belangstelling. Oa. ontving hij bezoek van het raadslid J. G. van Kessel. Verder werden er nog bloemstukken en tele grafische gelukwenschen bezorgd. De heer Blankwater en zija gezla hebben dus een mooien das sciiad, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per re*el Uw vooroordeel is inderdaad misplaatsr. Ik dacht er eerst niet anders over al» U Toen het echter zoover was. dat de dokter mij alle coffeine-bevattende dran ken. koffie en thee. moest verbieden, be gon ik met Koffie Hag. Spoedig onder vond ik de weldadige werking van deze heerlijke coffeïnevrije koffie. Een gezonde verkwikkende nachtrust keerde terug ei» ik herkreeg geleidelijk mijn kalmte et» zclfbchcersching. De oorzaak mijner prikkelbaarheid en nerveusitcit was weg- genomen. U denkt natuurlijk, dat Hag een of ander surroeaat i». Nieu is minder juist dan dit. Koffie Hag is een echte lekkere plantage koffie, alleen de coffeïne ont breekt. Probeert U het gerust eens en ook U zult dan spoedig ondervinden, dat deze koffie inderdaad meer genot en betere gezondheid verschaft. Eerst een weinig Purol inwrijven, en daarna inxecpen; dan scheert men zich schoon, zacht en pijnloos. VOLKSHUISVESTING EN STEDENBOUW. AMSTERDAM. 23 October (VD.) Heden werd in het Paviljoen „Vondelpark" te Am sterdam de jaarvergadering gehouden van het Nederlandsche Instituut voor Volkshuisves ting en Stedenbouw. De reeds vermelde verslagen werden goed gekeurd. De bestuursleden Ir. A. Keppler en ir. J. M. A. Zoetmilder die aan de beurt van aftreden waren, werden herkozen. Hierna werd door mr. J. Kruseman een lezing ge houden over de woningwet. VELSEN. Geboorten: F. KoopBruinsma, d G. van EenennaamPiso, z. Overleden: Trijntje de Graaf 67 Jaren, echtgenoote van Jacob de Vries. Simon Petrus Pels. 60 J. echtgen. v. A. M Bakker. Johannes Jansen, 62 j.. echtgen. v. W. Kramer. REGEERINGSGEMACHTIGDE ALS GETUIGE. OVER BESPREKINGEN MET SOEKARNO. De Landraad te Bandoeng zette, naar Aneta meldt, dat behandeling voort van de P.N.I.- zaak. Een aanvang werd gemaakt met het verhoor van getuige mr. ir. H. J. Kiewict do Jonge, Regeerincsgemachtigde voor Alge meene Zaken bij den Volksraad. De belang stelling van de zijde van het publiek ls groo- ter. Op een vraag van den voorzitter, verklaart getuige van de beklaagden alleen ir. Soe- karno te kennen. Hij heeft ir Soekarno voor het eerst ontmoet op 24 December 1928 toen ir. Soekarno getuige een bezoek bracht. Ge tuige reciproceerde dit bezoek 23 of 24 April 1929. toen hij te Bandoeng vertoefde. Ir. Soe karno deed het verzoek geen onbekwame spionnen naar vergaderingen te zenden, doch eerder controle te doen houden door Intellec- tueelen. waardoor geen misverstanden kun nen ontstaan. Getuige vroeg waarom de po litie niet op de cursusvergaderingen werd toe gelaten. Ir. Soekarno antwoordde, dat dit zou in strijd met het principe van onpositle- nartij. Daarop is getuige niet verder inge gaan. Het kan ziln dat hij zich bereid ver- Haarde het verzoek aan de regeering over te brengen. (V»t4ii"p legt ve"*er verVlarlneeen af om- ♦^ent zün conferenties met Ir Soekarno. Ir. gflcViTo bad verklaard dat de PJ4.I. geen '.ncldepten vwen«oht. Ir. Soeka-no heeft geen aanmerking op deze getuigenis en wensebt re «meet te betui gen voor de wil ze waarop getuige zijn ver klaringen aflegde. Getulee Dioehari. manirl-politle van de stadsrechtere he te Bandoeng verklaart aan de hand van het inbeslag genomen leden boek een onderzoek te hebben ingesteld On der de P.N I leden werden oud-communis ten aangetroffen. Hij legt ln dit verband over een foto-album van de politie, verguld op snee. van de polltlek-verdachte personen In Bandoeng en omstreken Hierin komen 1700 P K.L. en Sarekat-Rajatlcden voor. rixropx T Tlr nu T TT--r n* *np. RIJDEN. EEN MEISJE OMGEKOM.N. Aneta seint uit So«"-abaia d d.22 Oct.: Het achtiari" m"icfe C'a^ene Ebelfnv. afkom stig uit Pekalontmn. dnehtor van den admini strateur der onderneming SUoewok-Sawanean Tr. J. F. Ebeling. reed Dinsdagmorgen m»t haar moeder te paard naar de onderneming Wonodjatie, toen zij ln een onbewaakt oogen- blik op het paard van haar moeder klom. dat op hol sloeg. Het kind werd uit het zadel ge worpen. doch bleef met den voet in den stijgbeugel hangen en werd over den grond meegesleurd. Dokter Schut constateerde den dood als gevolg van een ernstige wonde aan het hoofd. Het drama heeft zich in tien minuten afgespeeld. Een tragsiche omstan digheid is. dat, het meisje, eenlg kind. ko t- geleden uit Nederland was teruggekeerd. Do verslagenheid is algemeen.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13